Kunstgebitten, aspirientjes en lingerie GESPREK VAN DE DAG Digitale recherche geniet op rustig hackersfestival Het regent weer claims van gedupeerde vakantiegangers Schuld en boete MENSELIJK Een Britse DRAAGMOEDER die een tweeling verwacht, klaagt de Amerikaanse wensouders aan omdat zij van de afspraak willen afzien. Het Amerikaanse stel had de 26- jarige Helen Beasly gevraagd een van de twee baby's te aborteren, omdat zij maar een kind willen. De Britse zag hier vanaf, omdat de abortus gezondheidsrisico's met zich meebrengt, aldus de BBC. De partijen waren monde ling overeengekomen dat Beasly voor de twaalfde week een abortus zou doen als er sprake zou zijn van een meer ling. Toen het stel een afspraak voor haar maakte in de dertiende week, bleek dit te veel risico's met zich mee te brengen. De draagmoeder wil de tweeling nu laten adop teren, maar een Californische wet verhindert dat, omdat de rechten bij draagmoederschap naar de aankomende ouders gaan. Beasly zei ontzet te zijn toen het stel haar vroeg een abortus te plegen, terwijl ze vanaf de achtste week wisten dat ze een tweeling verwachtte. Zij heeft twee aanklachten ingediend, een wegens contractbreuk en een wegens bedrog. De Amerikaanse R &B-zangeres TONI BRAXTON wordt moeder. Zij ver wacht vlak voor kerstmis een jonge tje, zo melden Ame rikaanse media. Het is al bekend dat de baby de naam van de vader, keyboard speler Kerri Lewis, krijgt. De Grammy- winnares stapte in april in het huwe lijksbootje. Het stel leerde elkaar vier jaar geleden kennen bij een concert. Zangeres/actrice CHER heeft de afgelopen jaren haar droompa- leis laten bouwen aan de kust bij Malibu. Maar nu is het klaar en heeft ze het wel weer gezien. Wie er zestig miljoen gulden voor over heeft, mag het hebben. Een makelaar vertelde dat minstens 70 werklieden twee jaar lang aan het huis hebben gewerkt. Onder streng toezicht van Cher, die per soonlijk alle tegeltjes uitzocht. Het huis telt zeven slaapkamers en een speciale ruimte voor de verzameling pruiken. Vermoede lijk wil Cher verhuizen omdat ze geen toestemming krijgt de mu ren rond haar tennisbaan te ver hogen. Cher startte haar carrière in de jaren zestig met haar toen malige echtgenoot Sonny Bono. In meer recente jaren kwam zij in het nieuws door haar acteer prestaties in onder meer Mer maids en Mask, enkele hits, haar jurken en een fiks aantal schoon heidsoperaties. „Dit is echt het neusje van de zalm. Ie dereen in Nederland en ver daarbuiten die iets voorstelt op het gebied van in formatie- en communicatietechnologie is er." Politieman Frans Kolkman van de digitale recherche spreekt met res pect over de 2.500 deelnemers van Hackers At Large 2001, dat van donder dag tot en met zondag op het campus terrein van de Universiteit Twente in Enschede werd gehouden. De speciale agent heeft alle tijd om van z'n koffie te genieten. „Geen enkele wanklank. Hier zijn uitsluitend 'good guys'." Op afstand lijken de honderden koepeltentjes als twee druppels water op het festivalterrein van Pinkpop of Lowlands, maar wie eenmaal tussen de tentharingen loopt ziet al snel grote verschillen. Een wirwar van vele kilo meters glasvezelkabel kronkelt zich een weg naar de honderden tentjes. In hun lichtgewicht koepeltjes zitten hackers over hun laptop gebogen. Anderen ver kiezen de grote partytent waar 400 computerplekken zijn ingericht. Iedereen lijkt te versmelten met zijn ei gen beeldschermpje. „Even gezellig buurten en een biertje pakken is er niet echt bij", vertelt Ren van der Veer. Hij studeert Kunstmatige Intelligentie aan de Universiteit Amsterdam en is hier met drie vrienden, waaronder de 24-ja rige informatica-studente Tesla Gan- pat. Ze is een van de weinige vrouwen onder de hackers. „Maar ik heb het uit stekend naar mijn zin. Mijn interesse gaat vooral uit naar de seminars." De workshops en lezingen worden druk bezocht. Zo doceert een Amerikaan in een overvolle en snikhete tent over nieuwe beveiligingstechnieken. Het campusterrein ademt elders een bijna serene rust. Geen gezellig babbe lende mensen, geen vrolijke zonaan- bidders, geen drinkgelag, maar in zich zelf gekeerde campinggasten met een beker koffie binnen handbereik. De 19- jarige Wanky uit Denemarken kijkt al even geconcentreerd als de anderen. „Bijzonder boeiende lezingen", zegt hij ernstig. Hij is speciaal voor dit hackers festival naar Nederland gekomen. De Deen is samen met vijftien landgeno ten, die hij via een speciale nieuws groep op internet heeft leren kennen. Digitaal rechercheur Kolkman zegt dat de buitenwacht een verkeerd beeld heeft van de hedendaagse hackers. „Het zijn jonge mensen tussen de 20 en 35 jaar, die allemaal een goede boter ham verdienen in de ICT-sector. Meestal als systeembeheerder of in de security. Het zijn beslist geen kwajon gens." Volgens hem zijn het de zogehe ten 'scipt-kiddies' van rond de 16 jaar, die verantwoordelijk zijn voor het lam- leggen en beschadigen van computer netwerken en de hackers een slechte naam bezorgen. Op de camping van deze in zichzelf ge keerde gemeenschap klinkt 's avonds plots snoeiharde technohouse. Een an dere grappenmaker draait urenlang op volle geluidssterkte de nieuwe cd vai Normaal. Dat is ook de indruk die di hackers achterlaten; die van 'normal mensen. Ralph Schouten/ANP Een wirwar van vele kilometers glasvezelkabel kronkelt zich een weg naar de honderden tentjes, waar hackers voorover gebogen zitten boven hun laptop. Foto: ANP/Koen Suyk. BOY GEORGE, de opval lende voorman van The Culture Club, heeft een musical geschreven over zijn leven als artiest en als kortstondig modevoorbeeld in de jaren tachtig. Hoewel zogenaamde trendkenners de dikke lagen make-up, de extravagante hoeden en de lange gebonden haren ooit als 'een vernederende modemisdaad' omschre ven, hoopt George dat 'de Nieuwe Romantiek' uit de jaren tachtig zijn rentree maakt. De auditie voor zijn musical Taboo, waarin de zanger van onder meer Kar ma Kameleon zelf niet meespeelt, is intussen be gonnen, meldt The Inde pendent. Meer dan twee honderd mensen hebben zich aangemeld in de hoop een rol te mogen spelen in het stuk op West End in Londen. Boy George, die zijn brood momenteel ver dient als dj, zegt in de krant dat zijn musical gaat over mensen die het gevoel hebben niet in de maat schappij te passen. ,,De boodschap is dat het niet uitmaakt hoe je eruit ziet." NEGENENVEERTIG JAAR nadat Henk Elzen uit Breda een postkaart aan zijn baas had geschreven, is die alsnog bezorgd. Dat gebeurde op het adres waar vroeger busbe drijf De Pelikaan aan de Raadhuisstraat in Breda was ge vestigd. In Den Helder werd eerder deze week een kaart bezorgd die 35 jaar onderweg was. De 76-jarige Henk El zen kan zich precies herinneren wanneer hij de kaart heeft geschreven. Dat was in 1952 toen hij met een ge zelschap Amerikanen in Straatsburg was. Hij zegt dat de chauffeurs in die tijd de gewoonte hadden hun baas met postkaarten te laten weten hoe het onderweg ging. De tekst op de kaart is kort en duidelijk: 'Afzender Henk. Al les goed'. Een Britse MOEDER van vier kinderen is tot twee jaar voorwaardelijke celstraf veroordeeld, omdat ze haar vier kinderen bij een 16-jarig zusje had achtergelaten tijdens haar vakantie in Tenerife. Volgens Britse kranten werd de 28-jarige vrouw bij terugkomst in Manchester gearres teerd. De brandweer had de kinderen, variërend in leef tijd van drie tot negen jaar, tijdens de vakantie van de moeder uit het huis van het zusje moeten redden nadat er brand was uitgebroken. Toen kwam ook de nalatigheid van de moeder aan het licht. De vrouw zelf ontkent overi gens haar kinderen slecht te hebben verzorgd. Volgens haar zouden ook opa en oma een oogje in het zeil houden. Een Amerikaanse BERGBEKLIMMER die beide onderbe nen heeft verloren bij een vliegtuigongeluk, wil de Mount Everest beklimmen. Hij zou de eerste persoon ZONDER ONDERBENEN zijn die de hoogste berg ter wereld be stijgt. De 45-jarige voormalig piloot Ed Hommer wil op 20 augustus met het avontuur beginnen en verwacht in de eerste week van oktober de top te bereiken. Ik heb sinds 1975 geklommen. En zou ik moeten stoppen omdat ik ben geamputeerd? Je haalt er het beste uit wat je kunt", aldus Hommer. Hij verloor beide onderbenen nadat een klein vliegtuigje dat hij bestuurde in 1981 in Alaska neer stortte. Zijn benen raakten bevroren toen hij enkele da gen in de kou moest doorbrengen, waarna zijn onderbe nen moesten worden geamputeerd. De eerste persoon die na een amputatie naar de top van de Mount Everest klom, was Tom Whittaker in 1998. Hij verloor zijn rechtervoet bij een auto-ongeluk. Als deze week de eerste bulk toe risten terugkeert, komt bij de ver zekeraars de jaarlijkse stroom va kantieclaims op gang. Het regent dan verloren kunstgebitten, over volle koffers en peperdure walk mans. Lien Gerbes van Europeesche Verzekeringen in Amsterdam ziet het in een oogopslag: „Oh ja, ingebroken in het apparte ment. Duikbrevet gestolen, dat is rot. Driehonderd dollar, niet meeverzekerd. Jammer, dat krijg je niet terug. En die nieuwe ca mera; mooi, daar heeft ie nog een bonnetje van." Vakantieleed van anderen is voor de schade-expert al 25 jaar aan de orde van de dag. Zij wik kelt de claims af van gedupeer de vakantiegangers. En ze krijgt het druk de komende weken. Vandaag zijn in Zuid-Nederland de scholen weer begonnen, de eerste golf Nederlanders is terug van vakantie. Verzekeringsmaat schappijen zetten zich schrap voor de aanzwellende stroom schadeclaims van pechvogels. Bij de Europeesche komen in het hoogseizoen gemiddeld dui zend claims per dag binnen, va riërend van een paar piek tot duizenden guldens. „Je moest eens weten hoeveel kunstgebit ten er verdwijnen in de bran ding! Of in de toiletpot, van mensen die ietsje te veel hebben gedronken." Vaak gaat het om schades die Gerbes plaatst in de categorie 'handdoekje-van-het- balkon-gewaaid'. „Simpele bagageschade, kinde ren die wat kwijtraken of ouders mondeling, hij draait ook behulpzaam aan mijn stuur. En als ik dan toch nog scheef in het ruim sta, wordt de caravan afgekoppeld en door drie man op z'n plek gezet. Daarna mag ik weer aankoppelen.Omdat ik natuurlijk helemaal verkeerd uitkwam, zoals jij me stuurde", houd ik mijn vrouw voor. Wie als laatste achteruit een boot inrijdt, mag er als eerste weer uit. Maar dat voordeel lijkt teniet te worden gedaan als we de volgende ochtend alles hebben ingeladen en de auto niet wil starten. Accu zo dood als een pier. Achter ons beginnen de motoren van bussen en vrachtwagens te grommen en de laadklep van de boot zakt al omlaag. Ik hol naar achteren om in de kofferbak een luik te openen waarin zich m'n startkabels bevinden. Terwijl ik koorts achtig vijfbladen met blikjes bier en frisdrank, de fri tuurpan en de crossfiets van mijn zoontje probeer te ver plaatsen, tikt mijn echtgenote me op de schouder. Een be manningslid rijdt een heftruck langszij waaruit hij twee startkabels aanreikt. „Jij zal de achterklep wel niet goed hebben dichtgedaan", diagnosticeer ik als we wegrijden. „Daardoor heeft er vast iets sluiting gemaakt. Bij het afrijden van het haventerrein van Newcastle upon Tyne verwachten we dat een handzaam bordje Edin burgh ons de goede richting wijst. Maar dat blijkt er niet te zijn. Al bij de eerste de beste rotonde draaien we doel loos een paar rondjes, volgen dan een stukje de kust naar het noorden, gaan terug richting Newcastle en zien het halve centrum voordat we na drie kwartier de toeristische route naar de hoofdstad van Schotland kunnen oppik ken. „Dat jij niet kan kaartlezen heeft ons in de loop der tijd al heel wat vakantiedagen gekost", stel ik bitter vast. Bij het eerste tankstation in Engeland is alleen nog een plekje vrij aan de linkerkant. Mijn tankdop zit rechts, maar bij Nederlandse pompen rolt de slang zover uit dat dat geen probleem hoeft te zijn. Maar deze haalt het niet en omdat ik met auto en caravan niet van pomp kan wisselen, zit er niks anders op dan door te rijden. „Ik zei toch dat we nog lang niet hoefden te tanken bijt ik mijn vrouw toe. „Jij altijd met dat nerveuze gedoe.Bij het vol-,j gende benzinestation merk ik dat m'n tankdop bij de vo- rigepomp, vijftig kilometer terug, is achtergebleven. „En ik vroeg je nog zo of je wilde controleren of het klepje van m'n tankdop dichtzat", roep ik gefrustreerd uit. Later op de dag geef ik mijn vrouw op de camping in Morvich nog de schuld van het feit dat één van de Five Sisters of Kintail (vijf hoge bergen) juist in de baan van mijn satellietschotel staat, van het ook dit jaar weer ver geten van het nagelschaartje en van het uitblijven van de vrede in het Midden-Oosten. Maar echt hoor, zo ben ik alleen in de eerste 24 uur van de vakantie. Lien Gerbes van Europeesche Verzekeringen buigt zich over een dos sier: Je moest eens weten hoeveel kunstgebitten er verdwijnen in de branding! Of in de toiletpot, van mensen die ietsje te veel hebben gedronken." Foto: GPD/Roland de Bruin die hun kleine achterna rennen de branding in en vergeten dat hun fotocamera onbeheerd op de handdoek ligt. Medische kos ten zitten vooral in de behande ling van zonnebrand, héél veel zonnebrand. Mensen die naar de dokter moeten met tweede graads verbrandingen en blaren van tien centimeter. Ja, en er zijn nog steeds veel Nederlan ders die olijfolie slecht verdra gen of in zeeëgels gaan staan." Deze kleine vakantiedrama's worden door Gerbes routineus afgehandeld. 38 dossiers in een dag is volgens de ervaren kracht te doen. Maar soms raakt haar speurneus geprikkeld als ze een dossier openslaat. Gerbes heeft een neus voor fraude. Echt doortrapte mensen moet je rui ken: het is een gevoel. Dan ga je extra informatie inwinnen, ge richt onderzoek doen. En dan blijkt dat de vergoeding die voor het leren jasje wordt geclaimd het jaar daarvoor al is uitgekeerd aan de buurvrouw. En de kosten voor de taxi naar de dokter blij ken wel erg hoog als je weet dat die maar 400 meter van het ho tel zit. Mensen denken vaak dat wij de situatie ter plekke niet kennen, maar dat is een misre kening." Fraudeurs worden door de ver zekeringsmaatschappij op een zwarte lijst gezet. Als je naam daarop prijkt, wordt het zeer lastig nog verzekeringen af te sluiten, welke dan ook. Volgens woordvoerder Walter van Tiel van de Europeesche wordt met één procent van de schade claims geknoeid. „Maar dat blijft gissen. Een waarschuwing is overigens vaak al voldoende om mensen te weerhouden van her haling", zegt Van Tiel. De meest onschuldige manier van fraude is de zogenaamde mag-het-een-onsje-meer-zijn- methode. Van Tiel: „Een walk man declareren ter waarde van 1100 gulden. Die bestaan ge- 'Foutje, bedankt!' Rijk de Gooier speelde een frauderende polis houder in spotjes van Reaal Ver zekeringen. Volgens woordvoer der Van Tiel van de Europeesche wordt met één procent van de schadeclaims geknoeid. Foto: Archief woon niet Zeggen dat je spijker broek nieuw is in plaats van een jaar oud. Dat soort gevallen." Wie van plan is wat extra geld te verdienen aan het verlies van z'n koffer moet goed beseffen dat er experts zijn die nauwkeu rig weten wat er in zo'n ding past. Gerbes: „Onze schaderege laars, die zo nodig bij mensen langsgaan om aangiften af te handelen, hebben van elke maat koffer een exemplaar. Mensen claimen soms enorme bergen kleren, die met geen mogelijk heid in een koffer passen. Dan gaat de schaderegelaar er lan zet de koffer op tafel en vraaj hoe ze daar in hemelsnaam i veel kleding in kunnen propj De meeste mensen krijgen d: een heel rood hoofd..." Niet alleen polishouders prol ren de zaak te flessen. Ook g< haaide profiteurs in de vakan bestemmingen proberen eer graantje mee te pikken. Neerz de arts op Cyprus die voor el c wissewasje - van een ingegror de teennagel tot kriebelhocsi I meteen ook maar even een bloedproef afnam en daar h( derd gulden voor rekende. E: wat te denken van de kliniek Bangkok die behalve de Ned landse patiënt het hele gezin 11 opnam, tegen opnametarief teraard. Sommige gedupeerde vakanl j gangers is er alles aan gelege om alle in het buitenland ge I maakte kosten terug te krijgt van de verzekering. „Ik herin me nog dat iemand medisch kosten had gemaakt in Franl in een periode dat de koerse: 'j nogal snel wisselden. Op het e moment dat wij uitkeerden 6 de franc minder waard. Diei n ent wees ons daarop, ik geld 11 dat het ging om een verschil c' 86 cent op het hele bedrag. 1 die oude mensen, die een pa aspirines hebben gekocht. In dat vreemde land leek het h< 1 duur, maar omgerekend in fbi dens gaat het dan om een be,c drag van 2,95 gulden. Dat ve 8' goeden we overigens gewoo: 'e hoor! Net als de broche vani rijksdaalder van de Hema." IS Jantina Russchen We zijn een kwartier onderweg richting IJmuiden - waar we de boot naar Newcastle moeten halen - als het aan houdende gesein van de auto achter ons me begint te er geren. „Ga jij eens vragen wat er is", zeg ik tegen mijn echtgenote, als we toch voor een rotonde moeten wachten. „De knipperlichten en de remlichten van onze cara van doen het niet", meldt ze even later. Onze eindbestemming is de Noordwestkust van Schotland en op deze manier zijn we een poten tieel gevaar op de weg en/of een weerloze prooi voor de Britse politie. We rijden nog vijf minu ten in gespannen stilzwijgen, als me bij een volgend verkeerslicht iets te binnen schiet. Ik spring uit de auto, snel richting trekhaak en plug de stekker die ik bij het aankoppelen doelloos naast de trekhaak heb laten hangen, in de contactdoos. „Die controleer jij voor vertrek toch altijd?", vraag ik venijnig- retorisch aan mijn eega. Bij het inschepen op de Prince of Scandinavia blijken de enige drie caravans die aan boord moeten, alleen achter uit in het laadruim te kunnen. De loopplank is nauw, loopt ook nog taps toe en als mijn echtgenote 'links' roept, gaat de caravan consequent naar rechts. Net voor dat ik met het hele spul de haven in plomp, neemt een bemanningslid de instructies van haar over. Niet alleen

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2