Jurassic Park in Patagonië Gao Xingjian beteugelt de grote gevoelens BOEKEN Koninkrijk voor kaart van Grozny President Soekarno als omgekeerde Mefistofeles Werk Nobelprijswinnaar eindelijk in het Nederlands beschikbaar 144 MAANDAG 13 AUGUSTUS 2001 biografie recensie Ronald Frisart oekarno, President. Een biografie 1950- 1970' door Lambert Giebels. Uitgeverij Bert Bakker. Prijs 55,00. en beetje pech heeft de Breda- politicoloog Lambert Giebels el. Vorige maand werd bekend de Amerikaanse inlichtin- ndienst CIA vergeefs heeft ge acht de publicatie van 35 jaar jde documenten te stuiten, it die stukken blijkt dat de Ver- ligde Staten medio jaren zestig og meer steentjes dan al be nd was hebben bijgedragen an de bloedige communisten- cht in Indonesië. De Ameri- ,anse Sectie Stiekem staat larmee weer eens lelijk te kijk. et nieuws werpt echter ook >n nogal onflatteus licht op het nlangs gepubliceerde tweede eel van Giebels' Soekarno-bio- afie. ;recht besteedt tebels in de laat- e hoofdstukken el aandacht aan couppoging uit 165 en de tegen- laatregelen van et leger die Soe- rno zijn presi- intschap kost- p. Hij zet uiteen aarom Soekarno zijn smaak tn bedenkelijke speelde bij de aatsgreeppoging an linkse militairen. Ook bear- limenteert Giebels waarom hij eent dat Soekamo's opvolger, neraal Soeharto, in die dagen een vuil spel heeft gespeeld, oewel vaak het tegendeel ordt beweerd. De auteur leunt aarbij zeer zwaar op The Coup wf Backfired, een rapport van ?zelfde CIA die zichzelf recent te kijk zette. Het maakt Gie- ls' standpunten in dezen nog- kwestieus. ronnen zijn trouwens ook el- ers in dit boek niet het sterkste tint. Na te hebben vastgesteld at in Indonesië in ruime mate ateriaal over Soekarno is ver henen, verwijst de auteur dat «dgemoedereerd naar de estvaalt: „De wetenschappelij- waarde van deze publicaties gering". Gesteld al dat dat zo iu zijn, dan nog valt te betwij len of Giebels in de positie is aarover te oordelen. De Indo- esische taal is hij immers nau- •elijks machtig. Zijn boek bevat Ivan fouten die daarvan getui- inis afleggen. Zo noemt hij In- onesische legenden abads. Nu de aanricht. non-fictie recensie Aly Knol "Walking on eggs, discovering the astonishing secrets of the world of iinosaurs' door Luis Chiappe Lowell Dingus. Uitgeverij Little, Brown ompany Geïmporteerd door Penguin Books. Adviesprijs 55,95. en paleontologisch paradijs, at treffen wetenschappers aan 5 ze in 1997 aan de voet van de tgedoofde vulkaan Auca Ma- uida in de Argentijnse provin- e Patagonië op zoek gaan naar Bsielen van dinosaurussen. De gentijnse bodem was al vaker k gebleken aan fossiele o"er- ijfselen van die tot veler ver- eelding sprekende reuzendie- sn, maar wat deze expeditie ind tartte alle verwachtingen: lizenden dinosauruseieren, immige nog heel, enkele zelfs et een gefossiliseerd embryo nn. Maar van welke dinosau- issen waren ze afkomstig en oe werden de eieren gelegd, in esten of op willekeurige plaat- ïn en hoe beschermden de ou- ers hun jongen? iteindelijk zouden de Ameri- aanse paleontologen Louis hiappe en Lowell Dingus in to tal drie expedities naar Patago- iè maken om het begin van tn antwoord te vinden. En pas- mt vindt een van hun expedi tieden ook nog eens een bijna tact skelet van een tot dan toe nbelcende dinosaurussoort, de ucasaurus garridoi. Chiappe Dingus doen van hun avon- ten op uiterst toegankelijke en Verhoudende wijze verslag in 'diking on eggs (Op eieren lo- tn) dat zojuist is verschenen. e[ boek is bovendien rijk geïl- tstreerd, niet alleen met foto's, ook met prachtige teke nen van hoe de dinosaurus- sreld er zo'n 80 miljoen jaar tleden in dat deel van de we- tld uit zou kunnen hebben ge len. a,agonië gaf de eerste dinosau- :ielen prijs in 1882, niet tr van de plek waar ook de toerikanen hun zoektocht be- betekent abad eeuw, terwijl een kroniek - en dat bedoelt Giebels - een babad is. De Geleide De mocratie die Soekarno in 1959 invoerde, heet in het Indone sisch 'Demokrasi Terpimpin'. Giebels verhaspelt dat welge moed tot 'Demokrasi Perhimpin een woord waarvan een Indo nesiër geen chocola kan maken. En zo gaat het maar door. Slor digheden van allerlei soort zijn in dit tweede Soekamo-deel al even kwistig rondgestrooid als in het eerste. Toch zijn de ruim vijfhonderd pagina's geschiedschrijving voor de lezer niet louter kwelling en ergernis. Want bij alles wat erop valt af te dingen staat één ding vast: samen met het twee jaar geleden gepubliceerde Soekar no, Nederlands Onderdaan vormt Soekarno, President de eerste grote Nederlandse bio grafie van de Indonesische va der des vaderlands. Bovendien schrijft Giebels met vaart en dragen de vele anekdotes die hij opdist ook zeer bij aan de leesbaar heid. Deze biografie is des te actueler nu Soekamo's oudste dochter, Megawati Soekarnoputri, is benoemd tot vijfde president van Indo nesië. Toen ze op 19 juni voor de In donesische televisie werd ondervraagd, ging dat over het leven van haar vader in plaats van - wat meer voor de hand had gelegen - over haar politieke visie. Verklaarbaar is die keuze overigens wel, want Megawati's politieke gedachte goed is zeldzaam armoedig. Ze hamert slechts op twee leerstuk ken: de van pappa geërfde een heidsstaat en de door pappa op nieuw ingevoerde grondwet van 1945 - en wat haar betreft mag aan geen van beide worden ge- stomd. Anno 2001 is dat voor een Indo nesische president niet het ge lukkigste uitgangspunt. Maar ja, net als veel andere Indonesiërs heeft Megawati Soekarno zo on geveer heilig verklaard. Ten on rechte, zo laat Giebels zien. Van grondlegger van een grote natie gleed Soekarno in het laatste de cennium van zijn president schap af tot verlicht despoot, al dus de biograaf. In de woorden van Soekamo's oude strijdmak ker Hatta: Soekarno (is) een om gekeerde Mefistofeles - een man die het goede wil, maar het kwa- In één seconde werd Gao Xingji an van een onbekende naam een begrip. Dit gebeurde toen vorig jaar bekend werd gemaakt dat hij, als eerste Chinese schrijver, met de Nobelprijs voor literatuur zou worden onderscheiden. 'Kramp' heet de bundel die een soort staalkaart van zijn kunnen biedt. verhalen recensie Hans Warren 'Kramp' door Gao Xingjian Vertaald door Michel Hockx Hong Yu, Anne Sytske Keijser, Mark Leenhouts, Silvia Marijnissen en Jan A M De Meijer Uitgeverij Meulenhoff. Prijs: 29,75. „Een oeuvre van universele waarden, bittere inzichten, en taalkundige vernuftigheid", was in het juryrapport van de Nobel prijs te lezen. In het nawoord van Mark Leenhouts wordt de in 1940 geboren auteur uitvoeriger voorgesteld. Deze had zelf ook absoluut niet op de bekroning gerekend. Hij woonde sinds 1987 in Parijs, zijn werk was nauwelijks vertaald en werd in China buiten de boekhandels gehouden. Met z'n vlucht naar het westen had hij niet meer ge wild dan zijn literaire vrijheid veiligstellen. In zijn Nobellezing pleitte hij nog eens voor 'koude literatuur', voor schrijvers die zich alleen door hun eigen vol doening en niet door enig ander belang laten leiden. Die strikt persoon lijke aanpak hield bij Gao, zoals het hier wordt om schreven, het stre ven in 'naar een zo zuiver mogelijke taal, waarmee hij direct de wereld kan vangen zonder die meteen van be tekenis te voorzien, al kan hij de werke lijkheid dan alleen nog maar in flarden weergeven'. Dit al les is in de verhalen uit Kramp - door de vertalers in overleg met Qao Xingjian de auteur samengesteld - goed te zien. Gao betoont zich een schrijver die regi streert in plaats van becommentarieert. 'Een ongeluk', waarin hij zakelijk en juist daardoor indringend beschrijft hoe een fietser door een bus wordt aangereden, eindigt met de op merking dat je van dit gegeven 'met een beetje verbeelding en met enige aanvullin gen een heel aan grijpend verhaal' had kunnen maken. „Maar dit is dan fictie", zegt Gao en dat wil hij vermijden. In het prachtige Kramp zien we hetzelfde. Vrijwel geen enkele schrijver had de verleiding kun nen weerstaan van dit relaas over een zwemmer die in moei lijkheden raakt, maar uiteinde lijk toch het strand nog bereikt, een verhaal over de geheimen van dood en leven te maken. Gao beteugelt de grote gevoe lens en beperkt zich tot de on opgesmukte feiten. Met mini male dialogen, als in 'In het park', weet hij maximale effec ten te bereiken. Hij weigert z'n toevlucht tot kunstgrepen te ne men. 'De Tempel van de Vol maakte Goedertierenheid', waarin een pas getrouwde man en vrouw een onbeduidende stad aandoen en een onbelang rijke tempel bezoeken, mist alles wat aan een plot doet denken, maar is desondanks een vol maakt verhaal. Of lees 'Een hengel voor mijn grootvader' waarin de hoofdper soon terugkeert naar het ver woeste land van zijn herinnerin gen. Welke andere auteur zou van zo weinig zoiets groots heb ben kunnen maken? Volgend voorjaar zal de vertaling van zijn magnum opus Berg van de ziel verschijnen. Maar deze bundel maakt al duidelijk dat in de lite ratuur Gao Xingjian voortaan al tijd een begrip zal zijn. MOOISTE BOEK VAN DE WEEK gonnen. De 1997-expeditie was aanvankelijk bedoeld om te zoe ken naar overblijfselen van mil joenen jaren oude vogels en kleine, vleesetende dinosaurus sen (theropods). waaraan ze nauw verwant zijn, maar al op hun derde dag doet de expeditie zijn meest wonderbaarlijke ont dekking, de eieren. Ze noemen de plek Auca Mahuevo, een ver wijzing naar de Spaanse woor den mas huevos, 'meer eieren'. Het is pas later in het laboratori um, terug in de VS, dat met aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid wordt vastgesteld dat de eieren afkomstig zijn van een grote groep dinosaurussen, neosauropods, waartoe ook gi ganten als de Brachiosaurus, de Titanosaurus en de Argentino- saurus behoren. „Op een be paalde manier", schrijven Chi appe en Dingus, „hadden we het kleinste fossiel van de groot ste dinosaurussen ontdekt." Wie denkt na twee Jurassic Park -films (de derde is in aantocht) alles wel zo'n beetje over dino saurussen te weten, moet Wal king on eggs zeker lezen. De twee Amerikaanse paleontolo gen leggen helder uit hoe de verschillende soorten dinosau russen aan elkaar verwant zijn, wat hun gemeenschappelijke band is met krokodillen en vo- gels. Chiappe en Dingus hebben ook een heel ernstige waarschuwing. Tijdens hun derde expeditie vo rig jaar ontdekten ze dat Auco Mahueva, net zoals al op andere plaatsen in de wereld is ge beurd, was bezocht door plun deraars, die uit zijn op de hoge prijzen voor fossielen op de in ternationale markten en bij vei linghuizen. Maar een fossiel zonder zijn geologische context vertelt de wetenschap feitelijk niets. Inmiddels is de overheid in Patagonië begonnen het grondgebied rond de vindplaats aan te kopen om het tot een fos sielreservaat te kunnen verkla ren. Een boek als Walking on eggs leert waarom dat broodno dig is. Dokter De Soto is muis en tand arts. Op een dag komt er een vos hartstochtelijk jammerend onder zijn praktijk staan. Normaal ge sproken behandelt hij geen vos sen, veel te gevaarlijk, maar het gekerm van deze vos is zo hart verscheurend dat De Soto over zijn hart strijkt. Hoe zal dat aflo pen? De vraag wordt in het prachtige prentenboek 'Dokter De Soto' van William Steig (Lem- niscaat, 29,75) Pas °P de laatste paar bladzijden beantwoord. Het boek uit 1982 is een van de vier klassieke prentenboeken die Lemniscaat deze zomer opnieuw op de markt brengt. Met zijn bibberige tekenstijl legde Steig de sluwheid van de vos en en het enthousiasme en de arge loosheid van De Soto en zijn as sistente haarscherp vast. Een bij zondere uitgave, dit kinderboek, en het begin van wat een jaar lijkse traditie van Lemniscaat moet gaan worden. Illustratie uit besproken boek NET VERSCHENEN BIBLIOFIEL Maria Sibylla, een ongebruike lijke passie door Inez van Dul- lemen (De Bezige Bij, 44,07). De schilderes Maria Sibylla Me- rian vertrekt aan het eind van de zeventiende eeuw naar Suri name vanwege haar bijzondere passie voor vlinders. Van Meri- ans leven is slechts een beperkt aantal feiten bekend. Schrijfster Van Dullemen heeft dus vooral een beroep op haar verbeelding gedaan om een beeld te schet sen van deze vrijgevochten vrouw die haar man verlaat om naar Zuid-Amerika te reizen. Netwerk door Mart Smeets (L.J. Veen, 19,90). In de nieuwste roman van Mart Smeets heeft tennisspeler Max Kwenter niet alleen oog voor witte lijnen en de strakke bespanning van zijn racket. Hij maakt ook graag een 'love game' op een andere on dergrond dan gravel of gras. En dat breekt hem op als hij na het winnen van 'Melbourne' een \touw ontmoet uit de top van de internationale tennisbond. De affaire die daaruit voort komt, maakt van zijn leven een chaos. Het bezoek van de lijfarts door Per Olov Enquist (Ambo, 49,90). In 1770 wordt Johann Friedrich Struensee, lijfarts van de geesteszieke Deense koning Christian VII, praktisch alleen heerser van Denemarken. Niet alleen voert hij een fluwelen re volutie door, hij maakt ook nog eens koningin Caroline Mathil- de zwanger. Per Olov Enquist, de grand old man van de Zweedse literatuur, vertelt het verhaal van de hoofdpersonen in dit van psychologie en poli tiek doortrokken liefdesdrama. TOP 10 FICTIE 1. (-) Renate Dorrestem, Zonder genade Contact, 34,90 2. (-) Helen Fielding, Het dagboek van Bridget Jones. Prometheus. 25,00 3. (2) Umberto Eco. Baudolino. Bert Bakker, 55,00 4. (1) John Irving. De vierde hand. De Bezige Bij, 45,00 5 (5) Nicci French. De rode kamer. Anthos. 39,90 6. (3) Isabel Allende, Portret in sepia. Wereldbibliotheek, 45,00 7. (7) Sandór Marai, Gloed. Wereldbibliotheek, 45,00 8 (4) Helen Fielding, Het nieuwe dagboek van Bridget Jones Prometheus, 36,50 9. (10) Louis de Bermeres, Kapitein Corelli's mandoline. Arbeiderspers, 34,70 10. (6) Karei Glastra van Loon, Lisa's adem. L.J. Veen, 34,90 De boekentoptien wordt wekelijks samengesteld op basis van verkoopcijfers van Athenaeum Boekhandel in Haarlem, Boekhandel Kooyker Ginsberg in Leiden, Standaard Boekhandel Harkema in Hilversum, Boekhandel Los in Bussum en Boekhandel De Ark in Almere. door Jaap Timmers In de rubriek Bibliofiel spreken boeken liefhebbers zich uit over hun collectie. De ze week Peter Weenink (39), verzamelaar van atlassen. Waar hij ook neerstrijkt, hij duikt een boek winkel in om te speuren naar atlassen. Bij belse, historische, actuele, het maakt niet uit. Zijn voorkeur gaat uit naar atlassen waarin staatsgrensfouten en afwijkingen in verband met politieke kwesties staan. De verzameling van Peter Weenink omvat circa 180 stuks uit de hele wereld. „Kijk, dit is een Chinees exemplaar, dat mijn moeder voor mij heeft gekocht.'' Hij wijst naar de eilanden in de Zuid-Chinese Zee, die geclaimd worden door onder meer Chi na en Vietnam. „Uit deze atlas moet blijken dat ze bij China horen. Logisch, daar zit veel olie in de bodem." Weenink groeide ermee op. Hij werd gebo ren op het Griekse eiland Korfoe en reisde in zijn jonge jaren met zijn vader, die bij Shell werkte, mee naar Afrika, Azië en Enge land. „Ik heb veel landen geproefd, gevoeld en geroken, en overal kwam ik landkaarten en aüassen tegen. Ik weet nog heel goed dat ik Biafra opzocht in de atlas toen daar hon gersnood heerste en ik wilde precies weten hoe het zat in Bangladesh na de afscheiding van Pakistan. Later, toen ik een jaar of 25 werd en ik zelf ging reizen, begon ik kaarten en aüassen te verzamelen." Het gaat hem niet om peperdure, histori sche exemplaren.Als ik er een tegenkom van Blau en ik kan hem betalen, laat ik hem natuurlijk niet liggen, maar de financiële waarden interesseren me niet. Het liefst heb ik gewoon de atias van 'gisteren'". Waarom aüassen? „Omdat ze zoveel achtergronden prijsgeven. Heb je een vraag naar aanleiding van het nieuws, of een persoonlijke ervaring dan biedt de aüas vaak een antwoord." Hij zou een koninkrijk geven voor een actu ele kaart van Grozny, de hoofdstad van Tsje tsjenië. „Die stad ligt helemaal in puin, we lezen er reportages over in de krant of krij gen beelden te zien op televisie, maar ik zou dolgraag een plattegrond van die stad willen met informatie over de bevolkingsaantallen, de stadskernen, de gebieden waar de Rus sen actief zijn. Dat soort dingen zouden voor mij het beeld compleet maken." Hij realiseert zich dat dergelijke informatie te vinden is op militaire kaarten die uit stra tegische overwegingen niet aan de buiten wereld worden prijsgegeven. Met enige gêne biecht hij op 'slagveldtoerist' te zijn. De Normandische stranden, waar in 1944 de geallieerde troepen landden, staan nog op de verlanglijst. Hij wijst de verslaggever op een Duitse atlas uit 1933, waarin een groot aantal Poolse en Tsjechische plaatsnamen zijn doorgestreept en vervangen door Duitse equivalenten, of een Grieks exemplaar waarin het 'Joegoslavische' deel van Mace donië (Skopje), dat door Griekenland niet wordt erkend, naamloos wordt gelaten. „Heel dierbaar voor mij zijn een paar atlas sen uit 1880", vertelt Weenink. „Daaruit blijkt dat de geschiedenis zich vaak herhaalt. Daarop vind je bijvoorbeeld landen die toen zelfstandig waren zoals Bosnië, maar ook gebieden in Roemenië en Hongarije. Later werden ze ingelijfd in grotere staten en hoorde of wist je in feite niet van hun be staan. Tegenwoordig duiken ze allemaal weer op." Er is niet één volledig betrouwbare atlas te vinden, stelt hij. „Ze zijn allemaal gekleurd door de politieke situatie, of er staan sim pelweg fouten in als gevolg van slordighe den." Peter Weenink vermoedt dat de atias en de landkaart de concurrentie van het in- Foto: Ton Kastermans ternet zullen weerstaan. „De gemiddelde kaart op internet is relatief slecht. Surfen op internet is best handig als je even snel wilt zien hoe je bijvoorbeeld naar mijn huis moet komen, maar wie de stad Soest wil verkennen, kan veel beter een gedetailleerde kaart kopen."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19