'New boy Ruud' pikt zijn doelpuntje mee SPORT Weer gedoe rond medische staf Oranje Edgar Davids begint agressie-offensief Lekke band maakt goede benen onzichtbai Puntenverli( voor Bayen en Schalke C Alkemade erq in EC-toerno Van Nistelrooy vindt zijn draai in Manchester Flitsende start van Anderlecht brussel - Kampioen Anderlecht is het seizoen uitstekend be gonnen. In eigen huis werd Antwerp met 3-0 verslagen. Sef Vergoossen had ook een prima ouverture. De oud-trainer van Roda JC won met zijn club RC Genk met 5-1 van Beveren. An derlecht kwam pas na rust los van FC Antwerp. Marc Hen- drikx maakte in de 46ste mi nuut de verlossende treffer. Gil les de Bilde scoorde tweemaal, één keer vanaf elf meter. Ook Club Brugge begon met een overwinning. Tegen Westerlo werd het 4-2. Fusieclub Germi nal Beerschot versloeg La Lou- vière met liefst 8-2. Dirk Huys- mans was verantwoordelijk voor de helft van de Antwerpse productie. Standard Luik en Charleroi sloten de Waalse der by gisteravond af bij 0-0. Lens alleen aan de leiding parijs - Lens heeft alleen de lei ding genomen in de Franse competitie. In de derde speel ronde versloeg de ploeg Olym- pique Marseille met 2-0 door twee doelpunten van Lamine Sakho. Lens heeft drie punten voorsprong op Sochaux dat met 1 -0 bij Paris Saint Germain ver loor. De Braziliaan Aloisio be zorgde zijn club de eerste zege van dit seizoen. Titelverdediger Nantes haalde pas het eerste punt binnen. De formatie lever de tegen Troyes met een kleur loze 0-0 opnieuw een slechte beurt af. Konterman snoert critici de mond clascow - De critici kunnen weer even hun mond houden. Bert Konterman, centrale ver dediger, had met twee treffers een belangrijk aandeel in de ze ge van Glasgow Rangers in de uitwedstrijd op Dunfermline: 4- 1Afgelopen week stak de kri tiek weer de kop op na gelijke spelen tegen het gepromoveer de Livingston en op Europees gebied tegen Fenerbahce. Ad vocaat behield ondanks de roe rige tijden vertrouwen in de Ne derlandse libero. Zaterdag te gen Dunfermline speelde Kon terman op de voor hem wat vreemde plek op het midden veld. Glasgow opende de score via Latapy, waarna Konterman het voorbereidende werk deed bij de tweede treffer van Flo. Kort na de rust kopte Konter man zelf raak om vervolgens in de slotfase een vrije trap van Ronald de Boer perfect binnen te schieten. amsterdam/anp - OpnieUW rommelt het tussen de medi sche staf en de technische lei ding van het Nederlands elftal. Teamarts Huib Plemper heeft besloten met onmiddellijke in gang zijn taken neer te leggen. In overleg met bondscoach Louis van Gaal, stelt de KNVB. „Daar is geen woord van gelo gen", zegt Plemper zelf, die in houdelijk niet wil ingaan op zijn vertrek. De KNVB beperkt zich tot een summier, nietszeggend persbe richt. Een verschil van inzicht over de uitvoering van enkele taken van de medische begelei ding ligt ten grondslag aan de gezamenlijke beslissing, aldus de KNVB. Plemper bezweert dat er geen conflict is tussen hem en Van Gaal. „Dit speelt al langer", zegt hij wel. „Nu heb ik geen zin hier verder op in te gaan. Nee, ik heb geen spreekverbod. Misschien kom ik er later op terug als er te veel speculaties zijn over mijn vertrek." In de aanloop naar EURO 2000 stapten de fysiotherapeuten Rob Ouderland en Ricardo de San ders op na een conflict met toenmalig bondscoach Frank Rijkaard over de toevoeging van Leo Echteld aan het medisch team. Echteld geldt als de ver trouwensman van spelers als Kluivert, Davids en Bogarde. Plemper was toen ook fel gekant tegen de komst van Echteld en schreef daarover, met Ouder land en De Sanders, een brief aan de KNVB-directie. Ouderland keerde na het EK op verzoek van Van Gaal terug bij de medische staf van Oranje, terwijl Echteld bleef. Voor de komende interlands, aanstaan de woensdag tegen Engeland en vervolgens tegen Ierland en Est land, is Ronald Staal (chirurg in Bergen op Zoom) toegevoegd aan de medische staf. En daar na? „Ik blijf bij de KNVB. Of ik terugkeer als teamarts? Dat ligt aan Van Gaal", zegt Plemper. Die uitspraak duidt erop dat hij niet vrijwillig is opgestapt. Oranjes aanvoerder Frank de Boer zegt verrast te zijn over het vertrek van Plemper. „Ik ben vol verbazing", reageert de record- international. „Ik wist er niets van en heb ook geen geluiden opgevangen dat dit zou gebeu ren. Er waren ook geen proble men volgens mij. Nee, dit heeft niets te maken met de nandro- lonaffaires rond Davids en me zelf. Dat kan niet." De inzetbaarheid van Frank de Boer in het oefenduel met Enge land is trouwens een vraagte ken. Hij meldt zich vandaag met een linkerachillespeesblessure bij Oranje. Al een tijdje heeft hij er last van en hij vermoedt dat de kwetsuur chronisch is. maandag 13 AUGUSTUS 2O0l Erik Dekker behoudt leiderspositie na negende stek in Clasica San Sebastian door Harm Vonk san sebastian - Het goede gevoel overheers te alsnog. Erik Dekker verloor na de Clasica San Sebastian (de zesde van tien wereldbe kerwedstrijden) kostbare punten op Davide Rebellin en Francesco Casagrande, maar de 30-jarige Drent kreeg wel de bevestiging dat hij in en na de Tour de France de juiste keu zes had gemaakt. Dekker sprak na afloop van 'bijzondere benen'. Een lekke band voorkwam echter dat de leider in het we reldbekerklassement de beloning daarvoor kreeg. Juist op het moment dat Laurent Jalabert, de uiteindelijke winnaar, het startsein gaf voor de beslissende slag voelde Dekker de lucht uit zijn voorband lopen. „Ik draaide achter Maarten den Bakker als tweede de Jaizkibel op. Meteen demarreerde ik. Het was een beetje bluffen, maar volgens mij ging het wel hard. Maarten riep nog: 'blaas jezelf niet op', maar dat was mijn band." Doordat Den Bakker zijn wiel afstond aan zijn kopman, beperkte Dekker de schade tot een halve minuut achterstand. Door goed werk van Karsten Kroon (die met een laatste krachtsinspanning zijn kopman terug bracht) sloot de leider in het wereldbeker- klassement even later aan bij de tweede groep. Die reed toen al op respectabele achter stand van vier leiders: Jalabert, Rebellin, Ca sagrande en Wladimir Belli. Dekker: „Toen ik die vier namen hoorde, wist ik dat het over was; dat zijn de vier sterksten. Ik heb er geen energie meer in gestoken. Voor mij was het toen zaak om zoveel mogelijk pun ten te halen in de sprint van het peloton. Je weet nooit wat er was gebeurd zónder lekke band. Maar als je zag hoe ik de Jaizkibel om hoog reed, dan had ik wel bijzondere be nen." Op een halve minuut van Jalabert, die voor Casagrande en Rebellin de sprint won, kwam Erik Dekker als negende over de meet. „Als je de omstandigheden bekijkt, is dat gewoon een wereldprestatie. Ik mag al blij zijn als ik met de besten mee kan. Laat staan dat je in de finale ook nog veertig se conden moet dichtrijden. Normaal draai je om en ga je naar huis." Dekker maakte dit seizoen duidelijke keu zes. Toen hij na zijn zege in de Amstel Gold Race de leiding nam in het WB-klassement, legde hij de nadruk op het naseizoen. Dek ker gooide niet met zijn krachten in di en liet de lucratieve profcriteriums g deels links liggen. „En ik had onts goede benen. Daar heeft het niet aan gen. Alleen die lekke band... Maar zoii l je niet in de hand." Met de HEW Classic in Hamburg vt boeg (zondag) heeft Dekker 75 punter sprong op de Italiaan Rebellin, de i nummer twee in het klassement. „M bellin ben ik niet blij, dat wordt nog e tig ventje", concludeerde Dekker, d mans Vainsteins voorlopig als direct current zag afhaken. „Vainsteins loi het laatste klimmetje, daar had ik weet mee. Maar ja, het is natuurlijk zo la het breed is. Voor hetzelfde geld won bellin eerste in plaats van derde en dat hij vlakbij. Ik mag blij zijn met de Jali (Laurent telt wegens te weinig weds niet mee voor het klassement, red) peloton." In ieder geval heeft Dekker de eerste op zijn leidende positie doorstaan. Hamburg rijdt de Rabobank-renner 'regenboogtrui'. „Ik heb meteen vier gekregen, blijkbaar hebben ze wel ve wen in mij." münchen/anp - Op de de speelronde van de Bunde ga lieten Bayern München Schalke 04 opnieuw puni liggen. De kampioen k\« bij Bayer Leverkusen nieti der dan 1-1, de ploeg Huub Stevens speelde ge tegen Borussia Mönch gladbach (0-0). Kirsten opende de score Leverkusen, waarna de Bn liaansé spits Eiber de gel maker aantekende. Schalke beleeft een slecï seizoensopening. De fom tie van Niels Oude Kan huis, Youri Mulder en Ma van Hoogdalem ging in eerste competitiewedst met 3-0 onderuit tegen B em München. Die nederi werkte gisteren blijkb door, want de ploeg spet zonder veel zelfvertrouw Mönchengladbach kreeg beste mogelijkheden omi scoren en uiteindelijk 1 Schalke tevreden zijn met i gelijkspel. Na twee weds den heeft de ploeg nog g doelpunt gescoord, waard de blauw-witten nu punt] op een zestiende pit staan. Borussia Dortmund bel een droomstart met ne punten uit drie duels. 66.000 toeschouwers was miljoenenploeg opperma tig tegen Wolfsburg, 4-0. dure spitsen Amoroso Koller scoorden een k Rieken en Rosicky maal de overige treffers. Oud-Twente-verdediger Hoogma bezorgde Haml i ger SV een punt bij 1 München: 1-1. Bij Heil BSC speelden Van Burit Maas de hele wedstrijd. Berlijnse ploeg won met bij Freiburg. angers - De tafeltennisser Lelystad /Alkemade U niter in de eerste ronde van het pa Cup 2 toernooi uitge keld. De ploeg verloor mr van het Franse Angers. B de Bruin pakte het enige pi Op het? um inS bastian neemtL) rent Ja'i de felic van Eril ker in o vangst. Foto: EPA/Gei Breloer door Henk van Weert Cardiff - Hij heeft zijn draai al gevonden in Manchester. Buiten het veld en ook op de groene zo den. Ruud van Nistelrooy scoort in zijn eerste Engelse weken met fikse regelmaat voor Manchester United. Op de toemee die Manchester United vorige maand door het voetbalgekke Zuid-Oost Azië maakte vond hij gemakkelijk de weg naar het doel. In de oefen wedstrijd tegen Celtic maakte hij twee doelpunten. Gisteren ver loor Manchester United de wed strijd om de Charity Shield van Liverpool (2-1), maar Van Ni stelrooy pikte in zijn eerste offi ciële wedstrijd wel zijn doelpunt mee. In de tweede helft om speelde hij Liverpool-doelman Sander Westerveld. „Een goal uit een fantastische combina tie", zo keek Van Nistelrooy op zijn premiere terug. Voor de tienduizenden aanhan gers van United in Cardiff was het doelpunt het sein voor een massaal gezang. „Ruud van Ni stelrooy, tra-la-la-ia..." klonk het uit de met veel lager gesmeerde kelen.' De fans verwachten bij zonder veel van 'new boy Ruud'. Dat geldt zeker ook voor mana ger Sir Alex Ferguson, die de PSV'er koste wat kost wilde bin nenhalen voordat hij stopt als manager van de club. Nu hij er is krijgt Van Nistelrooy de ruim te van de Schot. Ferguson heeft de bezem door zijn aanval ge haald. Andy Cole, Dwight Yorke en Ole Gunnar Solskjaer zijn op de achtergrond geraakt. Mid denvelder Paul Scholes is een li nie opgeschoven om Van Nistel rooy als schaduwspits te onder steunen. Zo zal het vaak gaan in grote wedstrijden. Van Nistelrooy: „Het is de taak van Scholes om zich in zo'n speelwijze veel te laten terug zakken. Daardoor kom ik nogal alleen te staan. Ik kan me wel vinden in dat spelletje. Centrale verdedigers weten er niet zo goed raad mee. Als Scholes weg trekt moeten zij een keus ma ken: hem volgen of niet. In deze wedstrijd leverde dat al twee of drie gevaarlijke situaties op." Hoewel de middenvelders van Manchester United gisteren voor de rust geen goede indruk maakten, spreekt Ruud van Ni- Ruud van Nistelrooy schiet de bal langs Sander Westerveld, keeper van Liverpool. Het was niet voldoende voor Manchester United om het Charity Shield te winnen. Foto: EPA/Adrian Dennis stelrooy met collegiale bewon dering over wat er zich allemaal achter hem afspeelt. „Onze middenvelders stichten zo ge makkelijk gevaar. Keane, Veron, Scholes, Beckham en Giggs kie zen heel vaak voor het onver wachte. Soms denk ik dat een bepaalde pass eigenlijk hele maal niet mogelijk is, maar op dat moment ligt die bal al daar waar zij hem willen hebben. Mijn eerste goal tegen Celtic bij voorbeeld was het resultaat van zo'n onmogelijke pass van Scholes. Ik probeer daar voort durend op te anticiperen. Ik ga al voor een bal, nog voordat die verstuurd wordt. Ik houd voort durend rekening met de zeldza me traptechniek van Beckham, die zoveel oog voor diepte in het spel heeft." Toch drijft Manchester United minder op die zwiepende pas ses van Beckham dan wel eens gedacht wordt, is de ervaring van Van Nistelrooy. „Tegen woordig proberen we ook veel door het centrum te spelen. Die goal van mij was het gevolg van zo'n snelle combinatie, waarin Giggs het laatste tikje op mij gaf. Fantastisch om te zien hoe zo'n combinatie uitgevoerd wordt." Van Nistelrooy had het niet ge makkelijk tegen de Liverpool- verdedigers Sami Hyypia en Stephane Henchoz. Hij begon zelfs erg moeizaam, leed het no dige balverlies, had regelmatig ruzie met de bal en was onge lukkig in duels. Zo deelde hij in de malaise, waarin Manchester United zich in de eerste helft onderdompelde. Enkele kleine kansen leverden niets op. Met het herstel van de ploeg, kwam ook de spits beter in zijn spel. Een maand en twaalf dagen is Ruud van Nistelrooy nu Mancu nian. Met vriendin Leontien heeft hij zijn intrek genomen in een appartement buiten Man chester. „Fijn dat we hier direct ons eigen stekje hebben. Geluk kig hoefde ik niet vanuit een ho tel te beginnen. Mijn eerste in drukken van club en spelers zijn positief. Ik voel me al goed thuis in de spelersgroep. Je komt hier toch terecht in een selectie waarvan de kern al tien jaar bij elkaar is. Beckham, Scholes, Giggs en Butt spelen hier al heel lang. Ik vond het helemaal niet moeilijk om mijzelf daaraan toe te voegen. Er heerst bij Man chester United een gezellig En gels sfeertje, dat mij goed ligt. Deze jongens bepalen de sfeer, maar ze vormen geen groep op zichzelf. De mentaliteit, en de wijze waarop voetbal hier be leefd wordt passen wel bij mij." hij in Zwitserland, waar de FIFA huist, een aanklacht in, omdat de wereldvoetbalbond de voor lopige schorsing helemaal niet mag overnemen. Vindt Geer- lings. Daar komt deze week wellicht nog een kort geding overheen, dat Davids samen met de KNVB wil aanspannen: de FIFA heeft de schorsing van Davids tegen de eigen regle menten in, overgenomen. Zegt Henk Kesler, advocaat en direc teur betaald voetbal. „Een ge combineerde actie maakt meer kans op succes, woensdag denk ik dat we definitieve medede lingen kunnen doen. Een agres sie-offensief? Luister, als we niks doen, wordt ons dat straks kwalijk genomen. Bovendien hebben we signalen ontvangen dat de zaak-Davids pas na 1 september wordt behandeld. In dat geval is het logisch dat we onderzoeken of we alsnog stap pen kunnen ondernemen tegen de FIFA. Het orgaan dat de be slissing heeft genomen bestaat immers niet in de reglemen ten." Zo krijgt de affaire-Davids fan toomachtige vormen: onver klaarbare stimulantia in het li chaam van de speler, onbeken de machten binnen de FIFA die de voetballer in de ban doen. En nu dan allerhande geblaf vanwege juridische acties. Het gaat nog spoken in Zwitserland. door Henri van der Steen Zeist - Frank de Boer had er kennelijk baat bij. Het zoge noemde A-team van de voet baller ging zo agressief te werk, dat de Europese voetbalbond de schorsing van De Boer van schrik vrijwel helemaal schrap te. Edgar Davids heeft de me thode-De Boer kennelijk over genomen. Het wereldvoetbal wordt zowat bedolven onder de aanklachten en gedingen be treffende de tweede aanvoerder van Oranje. De meest in het oog lopende actie van Davids en zijn advo caten is het kort geding dat hij tegen de president van de FIFA aanspant. Sepp Blatter kletste onlangs in een onbewaakt ogenblik uit zijn nek door mee te delen dat er in het geval-Da- vids meer aan de hand was dan nandrolon alleen. De blunder werd ontdekt, rechtgezet en van een excuus voorzien; Blat ter had iets anders bedoeld. Davids kreeg zelfs een briefje met spijtbetuiging. De voetbal ler wil evenwel publieke excu ses. Zijn advocaat Geerlings: „Blatter heeft die uitlatingen voor de Nederlandse tv gedaan, het zou mooi zijn als hij ook voor de Nederlandse tv zijn ver ontschuldigingen aanbiedt." ^.nr^ Het is natuurlijk tamelijk ver Davids wil een publiek excuus van Blatter. Foto, GPD gezocht van Geerlings die de FIFA nog op twee andere ma- nieren bestookt. Vandaag dient

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16