WK atletiek komt alsnog tot leven lemakzuchtig PSV waarschuwt zichzelf in Arena KNAU moet harde keuze maken voor topsport Liefers negende in finale 1500 meter AS Roma wint van behoudend Ajax Laetitia Vriesde derde op 800 meter Jeroen van Wetten heeft droomdebuut bij RBC 'New boy Ruud' pikt zijn doelpuntje mee SPORT maandag 13 AUGUSTUS 2001 Ter Leede houdt tegen profs lang stand aan ontslagen j Austria Wien - Voetbaltrainer Arie an is weer vrij man. De oud- ernational werd gisteravond (slagen door Austria Wien. ikzijn assistent Ernst Baum- iter moet vertrekken. De latregel kwam op een opval- id moment. Austria Wien had rder op de dag nog met 2-1 wonnen van rivaal Rapid en. Haan, die eerst als tech- ch directeur werkzaam was de Oostenrijkse club, was er trainer slechts vijf maanden lief. ngelique Hoorn int NK rlo - Angelique Hoorn is in erlo met Hascal Nederlands npioene bij de springruiters rorden. Het was de eerste ir in 35 jaar dat de titel naar amazone ging. In 1966 was Ernst de laatste geweest. In rubrieken maakte Hoorn, omstig uit Wanneperveen, één springfout. Het zilver ;naar Gert Jan Bruggink, Joel de Europees kampioen de Young Riders. Brons was irde combinatie Jeroen jbeldam/De Sjiem, vorig rin Sydney winnaar van npisch goud. Hoorn won éren ook de afsluitende ru- k, een parcours met hinder- tot 1.60 meter. De nummers e en drie waren opnieuw ggink en Dubbeldam. jajicek stelt ntree weer uit ihington - Richard Krajicek ft zijn rentree in het interna- t( lale tenniscircuit opnieuw esteld. De Muiderberger Ft zich op het laatste mo lt afgemeld voor het toer- i in Washington dat van- l begint.Krajicek heeft een tal dagen hier op de banen aind, maar durft het toch niet aan", aldus een irdvoerster van het toernooi iJVashington. „Zijn elleboog It nog steeds niet goed." icek heeft in maart in Ame- een operatie aan het ge- :ht ondergaan. Aanvankelijk ipte hij eind juli in Los An- weer zijn opwachting te leunen maken. Het is onzeker it ij meedoet aan de US Open, ie over twee weken begint. door Pim van Esschoten edmonton - Op de eerste zater dag van het WK heeft Troy Douglas de 100 meter in 10,09 seconden gelopen. „Dit zet de Nederlandse atletiek op de kaart. Schrijf dat op", zei de clown van de oranje ploeg te gen een Amerikaanse journalist. Ondanks het optimisme van Douglas bleef het oranje stipje op de wereldkaart heel erg klein. Toch is er veel ten goede veranderd, vindt Kamiel Maase. „Dit is mijn vijfde toernooi en zelden zag ik een hechter team. Dat komt mede omdat alles perfect was geregeld." De nieuwe technische staf on der leiding van Henk Kort is nog maar net aangetreden. Deze groep moet de structuur van de Nederlandse atletiek verande ren om in de toekomst betere prestaties neer te kunnen zet ten. Een ander speerpunt is de verbetering van de begeleiding van de atleten van nu. Bij het nieuwe begin liep de ploeg nog wel tegen oude waarheden aan. Dat de rest van de wereld nog steeds niet meewerkt, bijvoor beeld. En dat Nederlandse atle- ten nog wel eens een mentaal probleem hebben om de span ning aan te kunnen. Bij het opmaken van de balans lieten de hoofdcoaches Peter Verlooy en Gerard Nijboer (in Edmonton de vervanger van Honoré Hoedt) de weegschaal doorslaan naar de positieve kant. Gehoopt werd op drie fi naleplaatsen, het werden er vijf. Maar daar werden dan wel Rens Blom (dertiende) en Lieja Koe man (twaalfde) bijgeteld. En zij maakten weinig indruk in hun finales. Chris Tamminga, Ka miel Maase, Troy Douglas en Gert-Jan Liefers lieten mooie dingen zien. De ervaren Maase is positief over de veranderingen. Indivi duele coaches krijgen alle ruim te, de hoofdcoaches Verlooy en Nijboer coördineren. Maase: „De hele omgang met atleten is verbeterd. Het vertrouwen in atleten vertaalt zich in vertrou wen in de KNAU. Er was ruimte voor een geintje, bijtijds werd omgeschakeld naar de business waarvoor we hier zijn gekomen. Een verademing." In Calgary en Edmonton is - net als eerder dit jaar in Boedapest bij de Euro pacup - begonnen met het op ruimen van oude conflicten en wrijvingen. Er is ruimte voor open discussie en dat telt in een wereldje met zoveel ego's. NOC'NSF schaalde eerder dit jaar de atletiek hoog in bij het verdelen van de gelden. Jaarlijks gaat ruim 800.000 gulden rich ting KNAU. Simon Vroemen zei: „Voor het eerst begrijpt NOC *NSF dat in de atletiek meer voorbereiding nodig is dan in andere sporten." Peter Verlooy. door Pim van Esschoten edmonton - Tijdens de slotdagen kwamen de WK van Edmonton dan toch nog tot le ven. Goed gevulde tribunes, sfeer. De IAAF had in al zijn ondoorgrondelijkheid de achtste WK tot de best georganiseerde ooit uitgeroepen. Geen woord over falen de windmeters, onbegrijpelijke valse starts of lauwe reacties vanaf de tribunes. Laetitia Vriesde verbeet de pijn in haar hiel en raasde voor Mario Mutola en Oostenrijks eigen Steffi Graf uit. Een ge vecht vanaf de koppositie voor goud. Het werd brons, omdat Mutola en Graf (zil ver) er toch nog overheen kwamen. De 36-jarige Surinaamse pakte na het zilver van Goteborg in 1995 voor de tweede keer een medaille op mondiaal niveau. Ze is nog altijd half Rotterdamse, woont de helft van het jaar in Hoogvliet en is lid van de AV Rotterdam. Tijdens de Neder landse clubcompetitie liep ze vroeg in de zomer een 800 meter solo onder de twee minuten. Ze zei dat het een training was. „Zo wil ik in Edmonton ook lopen om zonder moeite door de series en halve fi nale te komen." Ze slaagde aldus. Sterker nog, zelfs in de finale had alle succes met haar aanpak. Dit WK bleef controversieel tot op de laatste dag. Tijdens de 4x100 meter start te Jon Drummond in de series voor de VS, raakte geblesseerd, maar moest ver der om de staffel door te geven. Drum mond deed daarbij enkele passen buiten de baan, diskwalificatie volgde. Daardoor schaarde Team België zich met een na tionaal record onder de halve finalisten. Eindelijk een succesje voor de zuiderbu ren. Een uurtje later was het feest al weer over. De VS had een protest ingediend. En omdat in deze sport iedereen gelijk is en de Amerikanen nog net iets gelijker, werd de diskwalificatie ingetrokken. „In the spirit of fair play", zei het juryrap port. ndskampioen legt tegen FC Twente beslag op vijfde Johan Cruijff schaal e rMark Caldenhoven e n rot dam - Met het 'draai- ei ;',van de zesde editie van de ,e lom de Johan Cruijff Schaal p Ie hand meldt Eric Gerets I vandaag op de Herdgang. >1 en aantrekkelijke ouverture 3p het seizoen 2001-2002 eta- d Ie de landskampioen tegen 'wente (3-2) twee gezichten, jtjeen verbluffend goed begin |si PSV bijna nog aan hoog- ,n d ten onder. r et stadion waar het voor de le keer op rij ongeslagen M hield PSV zichzelf een gele te I voor. Briljant was het be- -0 curieus en onverwacht de r j ;val van een club die op He- )e raartsdag door FC Twente la bniut van de dubbel was ld ofd. Aan de vooravond van derde seizoen van prijzen- :irer Gerets leerden PSV en i() coach een wijze les. „We ro gewaarschuwd. Laten we ej ;as los, dan kunnen we dus problemen komen." -d. n exhibitie van macht en Iti 6 revancheerde PSV zich in !t| r?na een half uur lang voor aj debacle in de Kuip. FC B He klopte de landskampi- en h mei na een zinderende do choppenserie. De tol die ia Tukkers moesten betalen >n aanvankelijk onevenredig PSV danste in alle gele- ,n !n langs FC Twente en es le binnen tien minuten al ite varme deken over weer een talF1 Cruijff Schaal, de vijfde jb sr in de Eindhovense prij- sr|#ast. FC Twente hapte naar ijnn na twee 'beauty's' van 01 Ban en Bruggink. te ontmaagding van Van 't als trainer in het betaalde voetbal, nota bene voor het oog van zijn mentor Johan Cruijff, dreigde een pijnlijke gebeurtenis te worden. Gewassen, gescho ren, geknipt, zoiets. Daar kon zelfs het Brabantse duizend- dingen-doekje Van der Doelen, die zijn werkterrein van PSV naar FC Twente verlégde, niets aan veranderen. Voor de mid denvelder was het een half uur dweilen met de kraan open. Van 't Schip: „Organisatorisch zat er iets niet goed." Hij had er pro bleemloos de kwalificatie 'in stelling' aan kunnen toevoegen. Gerets draaide het om: „We voetbalden zoals een kampioen hoort te voetballen." Na de demonstratie viel PSV te rug. De Eindhovenaren dachten het klusje hautain te kunnen af ronden en werden pardoes op de vingers getikt. Door De Witte vooral. De Belg injecteerde zijn ploeg met een fraaie doeltref fende solo met nieuw elan. Het vuur in PSV was in één klap ver worden tot niet meer dan een smeulend haardje. PSV heeft het vizier gericht op de Champions League, maar kan zich komend jaar zelfs in de eredivisie geen onzorgvuldige houding als gisteren permitte ren. Gerets bekroop een gevoel van onbehagen en hij repte na derhand van een aantal 'manke mentjes'. Daar was het bloede loze tempo debet aan. Vooral de zijkanten met de tandems Ram- zi/Bouma en Lucius/Romme- dahl bleven onder de maat. „Een geluk bij een ongeluk is dat we er de komende week nog op kunnen inspelen." Dat is voor de invulling van de spitspositie niet aan de orde. Bruggink en Kezman begonnen Johan Cruijff reikte zijn eigen Schaal uit aan PSV-aanvoerder Mark van gisteren even voortreffelijk als PSV. Het zal nog dringen wor den voor nieuwkomer Venneg- oor of Hesselink, die na een klein uurtje inviel voor Ramzi. Kezman maakte - volgens Ge rets voor één keer - plaats en schoof naar de linkerflank. Vennegoor of Hesselink op zijn beurt debuteerde bleek. Gerets: „Zijn tijd komt nog wel." Hij zou zich echter in de Brabantse annalen nestelen als hij bij zijn eerste balcontact had gescoord. Oud-ploeggenoot Polak redde bij 2-1 op de lijn. Kort daarop besliste Rommedahl met de vierde schoonheid van de mid dag de wedstrijd. De treffer van Van der Doelen in de slotmi- Bommel. Foto: Hans van Weel nuut deed er niets meer aan af. PSV werd niet gestraft voor zijn gemakzucht. De waarschuwing werd evenwel ter harte geno men, zeker door Gerets. De Belg wil in zijn vermoedelijk laatste (en derde) jaar als veldheer van de Herdgang het proces bij PSV afronden met gedegen polijst- werk, in competitie en Cham- „Praat je hier met buitenlandse coaches over beleid voeren, dan zeggen ze allemaal: hoeveel geld heb je?" De belangrijke vraag is dan ook wat het bestuur van de KNAU later dit jaar doet. NOC*NSF heeft de voorgestelde aanpak van de technische leiding van de atletiekunie gehonoreerd met die acht ton. Maar dat geld is lang niet genoeg om alle am bities te financieren. Het is aan het bestuur van de KNAU het bedrag te vermenigvuldigen, om een harde keuze voor top sport te maken. Marion Jones won vrijdag al de 200 me ter. En een dag later was ze met Team USA de snelste op de estafette (4x100). Toch toonde de sprintster die in Sydney vijf medailles bijeen veegde, niet de do minantie van de afgelopen jaren. Het is alsof ze haar 'overdrive' kwijt is, haar ver snelling in het twee deel van haar sprints. „Kenia is terug", riep Richard Limo na zijn zege op de 5000 meter. Een verwij zing naar de mindere prestaties in Syd ney. Met Kamathi als verrassende win naar op de 10.000 meter en Kosgei op de steeple, veroverde het land met de onuit puttelijke bron aan talent drie gouden medailles. edmonton/gpd - Voor Gert-Jan Liefers is Hicham El Guerrouj nog 'een stipje in de verte'. Mannen als hij kan hij niet aan. „Hicham El Guerrouj volgen, dat hou je geen honderd meter vol." De Marrokaan gaf al vele tientallen meters voor de finish van de 1500 meter handkusjes, vierde zijn revanche voor de ne derlaag in Sydney. Liefers werd negende. Dat hij in de finale van de WK op een hete middag in Edmont on naast mannen als El Guer rouj, Lagat en Estevez in de baan stond, was al een droom voor Liefers. „De bekroning van het jaar. Het kost zoveel moeite om uit zo'n diep dal te komen." Hij kon zich nooit in de strijd vooraan mengen. Gert-Jan Liefers plaatste zich vrijdag voor het slotstuk na een inhaalrace. „De finale, een droom. Twee jaar geleden zat ik nog op de tribune." Bram Wassenaar, die in Edmon ton de taken van Honoré Hoedt waarneemt, zei vrijdag al: „Zoals hij hier de halve finale heeft ge lopen, doet me dat denken aan Han Kulker. Hij had slimheid en souplesse. Gert-Jan is een vech tersbaas, ongepolijst nog. Hij moet nog veel in looptechniek verbeteren. Je riet het op het in- loopveld, de anderen lopen zo veel mooier. En toch heeft hij iets." De finish van de 8oo meter voor vrouwen. Muto la (links) wordt eerste, voor Graf en Vriesde (rechts). Foto: AP berlijn/anp - Een opmerkelijk behoudend Ajax heeft gister avond in Berlijn een oefenwed strijd tegen AS Roma met 1-2 verloren. Dankzij een snelle tref fer van Shota Arveladze kwam de ploeg van trainer Co Adri- aanse nog wel op voorsprong. Assuncao (33ste minuut) en Cassano (84ste) bezorgden de Italiaanse kampioen daarna de zege. Adriaanse had voor de oefen wedstrijd tegen AS Roma, dat met vedette Batistuta aantrad, veel defensieve zekerheden in gebouwd. Bergdolmo en Max well waren de nieuwe namen in de opstelling in vergelijking met de desastreuze thuiswedstrijd tegen Celtic (1-3). Chivu fun geerde als libero, met Pasanen en Bergdolmo als centrale ver dedigers. Op de flanken speelden de ver dedigers Maxwell en Trabelsi. Yakubu vormde met Van der Vaart het middenveld. Arveladze speelde kort achter het spitsen- duo Machlas/Mido. Cruz en Ikedia moesten bij deze wed strijd op de bank beginnen. Adriaanse hield een uur vast aan zijn behoudende opstelling. Daarna bracht hij achtereenvol gens Wamberto (voor Machlas), Knopper (Mido) en Ibrahimovic (Arveladze) in. Adriaanse maakte na afloop een tevreden indruk. „Het was wel jammer dat we vlak voor tijd nog de beslissende treffer moes ten incasseren", zei de Amster damse coach. „Vanaf de bank gezien leek het schot van Cassa no niet onhoudbaar voor Grim. Je moet deze wedstrijd natuur lijk wel in het juiste perspectief zien. Roma kocht bijvoorbeeld Cassano voor een bedrag van ruim 70 miljoen gulden. Ik be doel maar." Volgens Adriaanse is Ajax klaar voor de competitie. „We hebben vorig seizoen in de topwedstrij den tegen Vitesse, PSV en Feye- noord te veel punten verloren. Daarom moet het accent soms meer op de verdediging liggen, zoals in deze wedstrijd tegen Roma. Ik vind voor de eerste keer dat dit systeem goed heeft gewerkt. Roma heeft uit norma le veldsituaties nauwelijks kan sen cifgedwongen. In topwed strijden zullen we daarom vaker van dit systeem gebruik gaan maken." pions League. Alvorens een deel van rijn selectie (Van Bommel, Hofland) de wijk neemt moet worden geoogst, het liefst met minimaal een plaats in de twee de ronde van de Champions League. Tegen FC Twente gaf PSV zelf een signaal af, vond Ge rets. „Dit is niet alarmerend, maar we rijn er nog niet." door Maarten Dekker terneuzen - Hij kwam pas na rust in het veld, maar voor Lei- denaar Jeroen van Wetten was de speeltijd voldoende om twee doelpunten te maken. Zijn club RBC Roosendaal won daardoor de wedstrijd in de voorronde van de Amstel Cup met 0-2 van Terneuzen. Voor Van Wetten was het een droomdebuut bij de Roosen- daalse club, na een uiterst moeizaam seizoen bij ADO Den Haag, waarin hij onder andere zes maanden moest toekijken vanwege de ziekte van Pfeiffer. „Dat eerste doel punt voelde als een enorme bevrijding. Ik ging ook hele maal uit mijn dak." Van Wetten (21) maakte de eerste goal toen hij amper vijf minuten in het veld stond. „Het was tien minuten na rust, toen de trainer me de dug-out uitstuurde om warm te lopen. Hij zei: 'misschien kom je er zo in Jeroen, maar het kan ook zijn dat je zo weer moet gaan zitten'. Ik had net zes keer heen en weer gehobbeld toen ik er in moest. Ik kwam erin voor een middenvelder en ging als spits spelen en moest me van de trainer alleen maar op het doel richten. De eerste de beste voorzet schoot ik met buitenkant-links in de hoek." „Geweldig natuurlijk. Tot dat moment hadden we nauwe lijks kansen gehad. Het liep al lemaal heel stug. De tegen standers waren allemaal Zeeu wen - niet dat dat wat zegt na tuurlijk - maar het waren alle maal forse jongens. Terwijl wij dit seizoen juist een team heb ben met veel jong talent. Mijn doelpunt brak de ban, want daarna moesten rij gaan voet ballen." De Roosendaalse club kreeg zodoende meer ruimte en Van Wetten was er als de kippen bij om daar van te pro fiteren. „Er kwam een diepe bal op links en ik zag dat er een voor zet aan zat te komen. Ik trok een sprintje van dertig meter en toen was ik precies op tijd om bij de eerste paal hard in te koppen. Toen was het feest compleet, natuurlijk. Iedereen was na'afloop blij voor me. De trainers, spelers, iedereen heeft me gefeliciteerd." Van Wetten (hij speelde voor heen voor Meerburg en een seizoen bij UVS) heeft bij RBC een contract voor één jaar- ...Dat is het beste voor beide partijen", zegt hij vanuit zijn appartement in Rgosendaal, dat hij deelt met twee mede spelers. „Het geeft de club de gelegenheid om het nog even met mij aan te kijken en mij biedt het de kans om gewoon weg te gaan mocht ik hier niet slagen." Voor dat laatste is hij helemaal niet bang, voegt hij er meteen aan toe. „Ik ga me dit seizoen lekker in de kijker spelen in de eerste divisie. Ze hebben voor dit seizoen alleen maar jonge spelers gekocht, met het oog op doorgroeien naar de eredi visie. Hopelijk promoveren we met RBC, dat is in ieder geval wel het doel. En daarna zien we wel weer verder." rOMONTON I-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15