Deze Dance Parade swingt niet' CULTUUR KUNST i 'Vind je iets mooi en kun je het betalen, koop het Vrouwen die genieten van hun lichaam en hun zintuiglijke waarneming Powerpop weer afgelast Salsa Plaza in de regen cht paraderen, zoals bij lichtend voorbeeld Berlijn, is er in Rotterdam niet bij Kunstbende deelt Gouden Ratten uit in Rotterdamse Museumpark maandag 13 augustus 2001 1*88 Zeeuws meisje bij veilinghuis Sotheby's otO: EPA Kinky agentes met knuppeltjes tijdens de Dance Parade in Rotterdam. Foto: WFA/Guido Benschop In de categorie 'Dans' won de Gelderse groep The Devils een Gouden Rat. Foto: WFA/Fred Ernst itterdam/gpo - „Als de smeris raks komt, biertje wegdoen," iarschuwt een man op een ooter. Het drankje van de lofdsponsor mag tijdens de mee Parade niet op straat ge- onken worden. „Drank en ugs, dat gaat niet samen", zegt n controlerende agent. terdagmiddag is iedereen in n feeststemming. Het is mooi :er en de terrassen zitten imvol. De rest staat of zit op aat. Wachtend op de trucks komen. De politie pakt in t begin nog wel eens een blik- bier af, maar als de parade orbijtrekt is het veel te druk n nog in te grijpen. Ondanks politieverordening wordt er assaal gedronken. Bier, maar oral 'breezers'. De breezer is n razend populaire alcohol- jx in een hip glazen flesje. Het laakt naar kauwgom, n veel drinken moet ie plas- Tegen reclameborden, in bosjes, en in uiterste nood en iin public. „Mag ik hier mis- lien naar de wc? „Oh nee, cl ageren de dames van een fo- vinkel. „Ze hadden maar toi- li ten moeten plaatsen. Wij la- '11 niemand binnen. Heel veel P* ikeliers zijn dicht gegaan. or de rest is het een prima jat hoor, maar als je moet 35 ssen, ga je maar naar het ca- De straten liggen bezaaid Et flyers, blikjes en lege bree- -flessen. Glas, overal glas. Di- t achter de trucks rijden drie «mwagens van de gemeen- ijke vuilophaaldienst, irk Rouwenhorst van de orga- atie: „Pissen en glas op straat i evenementenproblemen, t hoort erbij. In Berlijn, waar Dance Parade ooit begonnen moet de organisatie inmid- s schoonmaakkosten beta- Rouwenhorst is niet bang 9 het ook in Rotterdam zo ver *nL „Rotterdam wil heel graag 3 evenement. De gemeente «Isidieert ons. De stad heeft er Huwens ook veel profijt van. Tvind de aankleding heel erg /"Éenvallen". vertelt een toe ro oi beeldende kunst recensie esther barfoot 10 h Expositie: 'Schepsels rondom het t, wateren in de wind', werken met penseel en oostindische inkt op >e 'ijstpapier van Kumi Kuwamura. en: wo t/m vr 12-18 uur, do 19-21 uur, li 10-17 uur, zo 13-17 uur; t/m 26 listus, Galerie Zóne, Nieuwstraat 17b, dl Leiden irgaans is het geen fraai ge- 't als iets of iemand zich uit- reid krabt. Bij de kat gete- d door Kumi Kuwamura wel. t haar achterpoot schuurt ze leftig op los. Stof en haren gen er van af. Haar ogen inien van genot. Samen- erderig kijkt ze de toeschou- _j aan. Ze weet dat die dit ge schouwer. „Wat een verlopen koppen! Helemaal niet vrolijk. Die mensen op die karren zien er helemaal niet swingend uit. Carnaval in het Zuiden, dat is leuk! Daar valt wat te zien, maar waarom kijken we hier naar? Haar vriendje: „Het is een eve nement. Het is entertainment. Daarom dus. Ted Langenbach, nestor van de dance in Rotterdam, had het wellicht al voorzien. Hij deed dit jaar niet mee, vond het te com mercieel geworden. „Heel jam voel herkent. Het gevoel van lek kere jeuk. 'Naaktmodellen en dierstudies' tekent de Japanse kunstenares Kumi Kuwamura volgens de fly er van Galerie Zóne, maar ei genlijk zijn dit veel te klinische termen voor haar zinnelijke poezen en vrouwen. Poezen en vrouwen die genieten van hun lichaam en van hun zintuiglijke waarneming. De vrouwen genieten met name van de aanraking van water. In 'Afgewaaid' zit een vrouw tot haar heupen in het water. Ze leunt voorover met haar hoofd tussen haar knieën. Ze laat haar handen door het water bewe gen, het water door haar vingers lopen. Ze is in zichzelf gekeerd en volledig geconcentreerd op haar eigen waarneming. In de mer, vindt Mark van de organi satie. „Ted hoort hier als Rotter dammer gewoon bij te zijn." Langenbach vond het program ma ook maar weinig vernieu wend. „Het is mainstream mu ziek", bevestigt Mark. „Gericht op de grote massa." Jordy (18) is met een groepje uit Zwijndrecht voor het eerst naar het festival gekomen. „Ik vind het cool. Relaxed. Ik hou van trance, zoals dj Tiësto en dj Mamix. Maar de Love Parade in Berlijn was wel veel toffer, daar tekening 'In het 'lauwe water' deelt de vrouw haar ervaring juist met de toeschouwer. Tot aan haar dijen staat ze in het water. Haar volle schaamhaar drupt nog na. Met haar handen stevig op haar dijen gedrukt kijkt ze de toeschouwer in alle open heid aan. „Ik heb plezier in mijn lichaam. Jij ook?," lijkt ze te zeg gen. Het water van Kuwamura ziet eruit alsof je het echt kunt aan raken. Doordat de kunstenares de Oost-Indische inkt niet heeft verdund met water, maar met een speciaal middel, vlekt de inkt niet zoals in de vacht van de katten. In plaats daarvan loopt hij licht uit over het rijstpapier en komt bij elkaar in ringen en kronke lende lijnen. Het water is on zagen de mensen er veel mooier uit. Martijn (15) knikt. „Het was een beetje nep. Die trucks wa ren helemaal niet mooi versierd. Zelf hebben ze kleurige kleding aangetrokken. Dat valt op. Net zoals meisjes die boa's en cow boyhoeden dragen. Paars en rood of totaal wit is mode op de karren en in het publiek. Maar echt paraderen, zoals bij lich tend voorbeeld Berlijn, dat is er in Rotterdam niet bij. Ook niet op de karren. Vrolijke, dansende wagens kunnen dan ook reke grijpbaar, maar allesomsluitend. Hoewel Kuwamura al bijna tien jaar in Nederland woont en werkt, is haar werk onmisken baar Japans. Niet alleen door de manier waarop ze sommige te keningen 'inlijst', op langwerpi ge stukken rijstpapier, bekleed met zijde, maar ook door de eenvoud van haar afbeeldingen. Geen lijn te veel, geen vorm te veel, tekent ze. Alleen de kat. Al leen de vrouw en het water. De enige kleuren zijn de spatten van bladgoud en -zilver. Stof dat opvliegt wanneer de kat zich krabt. Druppels die van een vrouw spatten als ze uit het wa ter komt. Sterrenstof dat het moment betovert. Kuwamura weet als geen ander hoe ze die betovering tot uitdrukking kan brengen. nen op gejoel. Net zoals beken de dj's, zoals Tiësto. Hij is de echte Trance King. Als een rat tenvanger van Hameien trekt zijn wagen een hele stoet met mensen achter zich aan. De muziek op de andere wagens variëert van disco en reggae tot het echte 'hakken'. Een door een camouflagenet bedekte wa gen is voor de 'punkers'. De laatste wagen, gevuld met blote borsten, is van hardcore-organi- satie 'Black Out' en trekt een publiek van kale hoofden. door Jordi Kerkum rotte rdam/gpd - Vetkuiven, dreadlocks, hanenkammen en hoofddoekjes: ze waren gisteren allemaal te zien tijdens de finale van 'Kunstbende' in het Rotter damse Museumpark. Voor de elfde keer waren de winnaars van de provinciale en grootste delijke voorrondes bij elkaar ge komen om te strijden om de Gouden Ratten, de bokalen die zijn verbonden aan het nationa le jongerenfestival. En omdat Rotterdam dit jaar Culturele Hoofdstad van Europa is, kwam het zWervende evenement één malig naar de Maasstad. De 13 tot 19-jarige deelnemers streden om de prijzen in zes ca tegorieën: Muziek, Dans, Expo, Performance, Taal en Multime dia. Omdat uit elke provincie (en de twee steden Amsterdam en Rotterdam) deelnemers in al le categorieën waren afgevaar digd, was het werk van meer dan 250 jonge artiesten te zien en te horen bij de verschillende tenten, podia en in het Neder lands Architectuurinstituut. In totaal kwamen een kleine dui zend bezoekers naar hun ver richtingen kijken. Net zo belangrijk als de uitvoe ring is op Kunstbende de uitwis- seling van gedachten tussen de deelnemers over hun activitei ten in de kunst. Beeldend kun stenares Corina Hesper (18) is enthousiast over Kunstbende. „Ik heb al veel andere deelne mers gesproken en je komt hier alleen maar leuke mensen te gen. Iedereen komt hier met de zelfde interesses. Vandaar de losse sfeer, denk ik. Mensen hebben respect voor eikaars werk. Je hoort wel kritiek, maar dat is goed bedoeld. Je kunt er van leren." De 15-jarige danser /acrobaat /cabaretier Jelte van Lente is te vreden over zijn optreden in de categorie Performance. „Tijdens de Rotterdamse voorronde ging het niet zo goed, omdat ik ner veus was. Maar nu was ik ge woon blij dat ik in de finale stond." Hij heeft een kritische kijk op zijn collega-kunstenaars. „Sommige denken dat het 'ech ter' is als je diepzinnig gaat doen is. Maar er zijn ook hele mooie dingen te zien. Vooral bepaalde buitenlandse inzendingen in Ex po vond ik heel goed." Buitenlandse inzendingen zijn nieuw. Dit jaar is de Kunstbende voor het eerst onderdeel van een groter geheel: een zesdaags festival, waarbij tieners uit heel Europa bij elkaar komen om op te treden, deel te nemen aan workshops, te discussiëren en inspiratie op te doen. Art Con nexion' heet het en er doen on geveer driehonderd jongeren mee uit acht landen, waaronder een aantal Kunstbende-finalis ten. Tot en met woensdag wer ken de deelnemers toe naar de Final Performance. De winnaars van Kunstbende kwamen dit jaar vooral uit het oosten en noorden van het land. Hilversum - Het popfestival Po werpop is voor de tweede keer in enkele maanden tijd afgelast. Het festival, met optredens van onder anderen Van Dik Hout, Kane, Jody BeriÉl, Twarres, Postmen, De Kast en Volumia!, zou plaatshebben op 2 septem ber in het Gelredome in Am- hem. Begin mei werd Powerpop bij de Nedereindse plas in Utrecht ook al afgelast. Toen werd het risico op verspreiding van mond- en klauwzeer te groot bevonden met naar schat ting 35.000 bezoekers uit bin nen- en buitenland. De keuze voor de nieuwe datum in de vakantieperiode bleek geen gelukkige. De organisatie ontving veel klachten van men sen die een kaartje hadden ge kocht voor Powerpop. Er waren al 7000 tot 8000 kaarten ver kocht. Deze tickets blijven geldig voor de nieuwe datum, die bin nenkort wordt bekendgemaakt. leiden - Ondanks de regen vond menig dansliefheb ber gistermiddag zijn weg naar de Nieuwe Beesten markt in Leiden. Op het plein, dat voor de gelegen heid was omgedoopt tot 'Salsa Plaza', vond voor het vijfde achtereenvolgende jaar het Caribisch Openlucht Festival plaats, georganiseerd door dans school Dos Bailadores en de Leidse ondernemer Pe ter Labruyere. Foto: Eric Taal •ierre Klossowski verleden «rijs De Franse schrijver en •eldend kunstenaar Pierre ossowski is gisteren in zijn uis in Parijs overleden. Hij was ijaar oud. Zes maanden gele en stierf zijn jongere broer althus (93), eveneens schilder, [ossowski werd vooral bekend oor boeken en potloodteke- ingen die erotiek vermengden iet metafysische en religieuze eeën. Hij schreef onder meer »t essay 'Sade mon prochain' rer de markies De Sade en de •ruchte romantrilogie 'Les lois sl'hospitalité'. Hij was be iend met de schrijvers André ide en André Breton. Zijn erk werd vaak getypeerd als irrealistisch. ameron maakt D-documentaire n angeles - James Cameron, gisseur van 'Titanic', werkt in een nieuwe film over het zonken passagiersschip. Dit- aal gaat het om een docu- entaire van anderhalf uur met iedimensionale beelden van t wrak. Een expeditie naar de ek van de ramp neemt zes »ken in beslag. door AJ. Snel londen - Petra van den Houten (32) is in Londen werkzaam als adjunct-directeur bij het gere nommeerde veilinghuis Sothe by's. Haar actieradius: impressio nisten en modernen, de periode van globaal genomen 1870 tot 1940. Zij is verantwoordelijk voor een omzet van zestien tot twintig miljoen Engelse ponden, ofwel zo'n zevenenvijftig tot zeventig miljoen Nederlandse guldens per jaar. Getallen die haar geenszins doen duizelen. Geld wordt in haar vak al snel een ab stractie. 'Het gaat me om de schoonheid van de schilderijen, de emotie die ze wekken en de historische context waarbinnen ze zijn vervaardigd.' Over de glamour waarmee haar vak omgeven wordt, haalt Petra van Houten haar schouders op. „Dat zegt me niet zo veel. Trou wens, als je in een kelder tussen de spinnenwebben zoekt of je staat roestige spijkers uit lijsten te trekken, dan heeft dat weinig met glamour te maken. Het is wel superleuk." Petra van den Houten organi seert twee veilingen per jaar. Reist daartoe heel Europa rond, bestudeert publicaties over schilderijen, wordt benaderd door mensen die om advies vra gen en zoekt waar maar iets te vinden valt voor de clientèle van Sotheby's. De wereld van het veilinghuis is veelal die van het grote geld, maar dat beroert haar nauwelijks. Als ze ergens kippenvel van krijgt, is het van dat sinds lang uit het zicht ge raakte stuk dat opduikt en van bijzondere betekenis blijkt. Ze werd in Borssele geboren, ging in Middelburg en Goes naar de middelbare school en studeerde kunstgeschiedenis in Leiden. „Daarmee kun je het onderwijs in, voor tijdschriften gaan werken of eventueel in de reiswereld iets gaan doen als gids. Ik ben, nogal brutaal, naar Christie's in Amsterdam gegaan om te zien of ik daar kon gaan werken. Aanvankelijk was er geen werk voor me, maar op een bepaald moment kon ik ko men om op een kijkdag infor matie te geven en tegelijk op te letten. Dat luistert nauw. Je hebt experts, die binnen seconden een diamant uit de zetting van een sieraad halen en dat vervan gen door een vervalsing. Met dat opletten en met het geven van inlichtingen over kunstwerken ben ik in het begin van de jaren Petra van den Houten: Je hebt experts, die binnen seconden een diamant uit de zetting van een sieraad halen en dat vervangen door een vervalsing." Foto: GPD/William Mieras negentig begonnen." „In 1993 was ik in Londen en daar ben ik het hoofdkantoor van Christie's binnengewandeld om te kijken of daar iets voor mij te doen was. Dat was er. Ik kreeg er de leiding over de vei lingen van de negentiende- eeuwse kunst en haalde schilde rijen binnen voor de veilingen van de afdeling impressionisten en negentiende-eeuwse kunst. Een aantal maanden geleden ben ik overgestapt naar Sothe by's en daar heb ik de verant woordelijkheid voor de veilin gen van impressionisten en mo dernen. Ik heb een geweldige baan; ben altijd met mijn werk bezig." De markt is grillig, weet Van den Houten. Vandaar ook dat ze niets ziet in kunst als belegging. „Ik ben daar tegen. Vind je iets mooi en kun je het betalen, koop het dan. Beleggen in kunst is riskant. Er valt geen enkele ga rantie te geven over de ontwik keling van prijzen. Stort de eco nomie in, dan kelderen de prij zen. Als je dan met stukken zit waar je zelf geen plezier aan kunt beleven, dan ben je onge lukkig. De verzamelaars weten dat intussen ook. Ze hebben ge leerd van de neergang in de eco nomie van tien jaar geleden." De kunstmarkt wordt gestuurd door vraag en aanbod. Van den Houten: „Veel mensen denken dat wij maar iets zeggen over de waarde van schilderijen, maar dat zijn fabels. We kijken heel goed om ons heen wat er ge beurt. Komen er te veel stukken van dezelfde kunstenaar tegelijk op de markt, dan dalen de prij zen. Kopers zijn op zoek naar het bijzondere. Dat is mede be palend voor de waarde van Van Gogh. Die heeft niet zo lang ge leefd en hij deed iets totaal nieuws. Het werk is schaars en dus kostbaar." Er zijn onvoorspelbare gebeur tenissen en ongrijpbare factoren die van invloed zijn op de vraag naar kunst. „De gekke-koeien- ziekte heeft de vraag naar af beeldingen met koeien doen da len. Mensen hebben daar een minder goede associatie bij. Wat opvalt is ook: rond de millenni umwisseling is de vraag toege nomen naar schilderijen met \Tolijke, opgewekte kleuren. Mensen hebben die wisseling blijkbaar ervaren als een periode met een mate van onzekerheid. Ze zochten naar alles met een plezierige uitstraling, naar din gen waar ze zich prettig bij kon den voelen. De vraag naar don ker en abstract verminderde." Met grote regelmaat gaan wer ken van grootheden als Chagall, Picasso, Klee, Modigliani, Monet en Utrillo door haar handen. Ze beziet de schoonheid en stelt vast hoe en waar ze binnen de geschiedenis hun plaats heb ben. Daarin vind ze veel vreug de. Zelf kopen, dat is onethisch. Wie voor een huis als Christie's of Sotheby's werkt op een post als de hare. die vermijdt de schijn van partijdigheid en houdt afstand. Prijzen in zes categorieën

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13