,9." DUIN BOLLENSTREEK 'Wildplassen in Noordwijk is meteen schrijv\ 344 Voetballertjes van FC Lisse naar Japan Kindercorso op zoek naar bloemstekers Neem een proefabonnement *7 BEL 071-5128030 ANNO 1901 ANNO 1976 WEKEN VOOR/45,00 maandag 13 augustus (advertentie) Veilig Stappen houdt jeugdige stappers in toom Kip specialiteitenpakket Verspakkec met 2 kipburgers, 2 kipschnitzels, 2 kipcordonbleus en 2 kipkrokantschnitzels. onze poelier. Per pakket. Met Klantenkaart €4.53 kipkrokantschnitzi Omo wasmiddel Kies uit hoofdwas of color. Pak 2700 gram of pak a 56 tablets. Met Klantenkaart273S €6.35 Lipton Icetea sparkling Kies uit regular of light. Fles 1 liter. Met Klantenkaart Mona Vifit drink Perzik, sinaasappel of rode vruchten Pak 500 ml. Met Klantenkaart Per liter f 1,98 Aiax allesreiniger bloemenfestijn Kies uit diverse geuren. Flacon 750 ml. Met Klantenkaart3r75 Per liter f2,49 Sheba kattenvoeding Kies uit diverse smaken. Alu cup 100 gram. Met Klantenkaart 1<49 Iglo Houtoven pizza Kies uit diverse soorten. Doos 420 gram. Met Klantenkaart Per kilo f8,19 €1.56 pizza KQnMar—I door Anton Diedrich Zes- zevenduizend man die te gelijk de straat op gaan. Over een lengte van niet meer dan 150 meter staat de stoep stamp vol. En zo goed als allemaal hebben ze een flinke slok op. Dat is vragen om problemen, en in het verleden heeft De Grent in Noordwijk die problemen ook zeker gehad. Maar stappen wordt veiliger, zeggen de cijfers. En dus lijkt het project Veilig Stappen van de politie vruchten af te werpen. Zaterdagavond, één uur. Het was een drukke dag in Noord wijk aan Zee: het tweede Noord wijk op Zeefestival heeft duizen den bezoekers naar de bad plaats getrokken. De strandten ten sluiten, veel bezoekers wan delen nog even naar De Grent om een afzakkertje te halen in de bars die - zoals elk weekein de-al flink vol zijn. In de strandpost van de politie maken de agenten, met zomerverster- king uit Utrecht, zich op voor hun wekelijkse zomerse taak. Aanwezig zijn. En zo zichtbaar en herkenbaar mogelijk. Henk van der Veek coördineert vanavond het politie-optreden in het uitgaanscentrum van Noordwijk. Samen met Hans ten Brinke legt hij nog even uit wat de bedoeling is: problemen voorkomen, in plaats van er achteraan rennen. En een dui delijk zichtbare aanwezigheid helpt daarbij, zeggen de twee. Daarom dragen de agenten op deze avonden een witte uni formjas in plaats van een blau we, en daarom zijn er ook zes tegelijk in koppels van twee aan het surveilleren speciaal op dit kleine stukje stapgebied. Na tuurlijk doet de politie het niet alleen, benadrukken Van der Veek en Ten Brinke. Alles gebeurt in nauwe samen werking met de portiers en de susploegen. Als er een ruzietje ontstaat, dan is er altijd iemand binnen de kortste keren ter plaatse om het brandje in de kiem te smoren. De eerste post voor de politie mensen is de halte van de bor relbussen. Die brengen de Grentbezoekers naar Leiden of naar Hillegom, de laatste bus vertrekt even over half twee. En van die bussen bleef vroeger weinig over, vertellen Van der Veek en Ten Brinke. Maar daar is al het eerste teken dat de tij- Jongeren vertrekken massaal uit de cafés aan de Noordwijkse Grent. Foto: Taco van der Eb den veranderen: gedwee wach ten de passagiers op hun beurt om in te stappen, een beetje daas zitten zij te wachten tot de bus gaat rijden. „We staan hier alleen even te kijken of het een beetje rustig gaat", zegt Van der Veek. „Ze krijgen wel eens ruzie als het dringen is om in de bus te komen." Vandaag niet. Er is plaats genoeg. De twee ATB-agenten beginnen aan hun rondje omgeving. Spe ciaal voor Veilig Stappen zijn twee fietsen aangeschaft, zodat ook de Hoofdstraat, het zwem bad en het Vuurtorenplein niet aan het spiedend oog van de politie ontsnappen. „Het Vuur torenplein lijkt dichtbij", zegt Ten Brinke, „maar dat is toch al gauw een kilometer vanaf De Grent, vijf minuten rennen voordat je ter plaatse bent. Dan gaat fietsen een stuk sneller." Snel aanwezig zijn, daar draait het om. En meteen handelen. Ten Brinke en Van der Veek wil len het geen lik-op-stukbeleid noemen, maar toch: „Eerst waarschuwen helpt niet", zegt Van der Veek. „Als je meteen bekeurt, dan weet iedereen dat - en dan gebeurt er minder. Dus bijvoorbeeld wildplassen is met een schrijven." Dat doet agente José Krijger dan ook: nog terwijl de jongen staat te klateren. „Hij vond het wel grappig, geloof ik", zegt ze. „Kost hem toch hon derd piek." Kwart over twee, en de mensen die de bars hebben moeten ver laten staan buiten nog even rond te hangen, terwijl de por tiers de voordeur in de smiezen houden, de susploegen iedereen bewegen op het trottoir te blij ven en vanaf de overkant de po litie het overzicht houdt. Grote groepen buiten The Champ en Het Deurtje zijn wel rumoerig, maar toch vooral vro lijk. Onderweg naar de taxi standplaats maken de aange schoten jongeren af en toe een praatje met de politie. Wel altijd hetzelfde: „Beetje rustige avond? „Alles goed verlopen?" „Bier tje?" „Werkzenog!" Geen wanklank te zien, op deze zaterdagavond. „Dat ligt er ook maar aan hoe je ze benadert", zegt Van der Veek. „Om een uur of negen gaan we al even rond lopen, dan zeggen we 'goeden avond'. Als je diezelfde mensen om twee uur weer tegenkomt, zeggen zij 'goedenavond'. Het is niet veel, maar de sfeer is op zijn minst normaal." En dan zijn er altijd nog de sus ploegen. Ook voor hen een rus tige avond: er hoefde maar één beginnende woordenwisseling gesust te worden, zeggen sus- sers Jos Opdam en Mark van Hameren. „Soms krijgen ze bin nen ruzie en willen ze het bui ten uitvechten. Maar we zijn er dan altijd snel bij, vooral als de portiers even waarschuwen", zegt Opdam. „Als het zo druk is, dan ga je wel eens op iemands tenen staan. De een zegt 'kijk eens uit', de ander haalt uit", zegt Van Hameren. En dan pro beren zij het door te te lossen. „Lukt dal staat daar aan de 0 politie." Een dienst duurt gi negen tot vijf voor i maar dan wel 's n; kost op zo'n avond zegt Van der Veek. verdien je terug: je maandag minder meral< maken om geweldsï331 werken. En als hei over twee gaat regenl0'1 we om drie uur naa,3nc komt ook omdat (on echt nergens meer u8' nen. Om twee uur n( alle eettenten de de broodjes shoarma tei macburgerking, ge n 1 meer te krijgen. eer Half vier, zaterdaj m Grent is zo goed al 33 ven. De agenten en wandelen weg. „Dt het bureau", zegt Va „en dan naar huis. Il0r' we hier weer." n' lisse - Het Nederlands elftal moet nog maar zien dat ze het halen, de Dl-junioren van FC Lisse is het al gelukt. Het talent volle team, met voetballers van elf en twaalf jaar, gaat spelen in Japan. Vrijdag reisden veertien Lissenaartjes en zes begeleiders •via Schiphol en Frankfurt naar Tokyo waar drie duels op het programma staan. In elk geval speelt Lisse Dl eenmaal in het stadion in Yokohama waar vol gend jaar de finale van het WK voetbal wordt gespeeld. De Lissenaars zijn aan de trip gekomen door sportorganisatie bureau Eurosportring dat een vervanger nodig had voor een Frans districtsteam. „Via de KNVB kwamen ze bij ons te recht", zegt bestuurslid Cor Faas, een van de zes begelei ders. „Het was kort dag en ook de KNVB zag geen kans een team bij elkaar te krijgen. We hebben goede contacten met de bond en dat komt waarschijnlijk omdat er zeven jongens van de Dl in het districtsteam spelen." FC Lisse is als een razende voet ballers bij elkaar gaan bellen. „De meesten waren al in Lisse, omdat ze maandag (vandaag, red.) met de training zouden be ginnen, maar we hebben een aantal op hun vakantieadres in Frankrijk moeten lokaliseren." Lisse komt uit tegen de nationa le teams van Zuid-Korea en Ja pan en tegen een Duits districts team. Het wordt officieel aange pakt, want het toernooi wordt geopend en gesloten met een speciale ceremonie en vooraf gaand aan de duels worden de volksliederen gespeeld. Faas: „We hebben de tekst van het Wilhelmus bij ons." Dat de Japanse voetbalbond het toernooi als iets serieus ziet, valt ook te concluderen uit het feit dat alle kosten worden gedra gen. „De Japanse bond, een Ja panse krant en een vliegmaat schappij betalen alles. Alleen de paspoorten niet. Die hebben de jongens, of hun ouders natuur lijk, zelf gekocht. Dat wilden ze allemaal wel betalen." rijnsburg - Het Rijnsburgs kin dercorso is dit jaar zó in trek, dat de organisatie niet genoeg bloemstekers heeft om alle fiets jes van bloemen te voorzien. Er staan nu 45 vrijwilligers op de lijst. „Maar in totaal hebben we liever honderd dan vijftig man", zegt organisator Piet van Rhijn. Van Rhijn vermoedt dat de toe loop vooral aan het slechte weer ligt. Mochten er niet genoeg vrij willigers komen, dan wordt het pezen voor de vrijwilligers. De jonge deelnemers hoeven echter niet te vrezen voor hun plek in de fietsende bloemenstoet. Alle fietsen krijgen bloemen, alleen het zal een 'race tegen de klok' v/orden. Woensdag worden de bloemen gestoken, donderdag ochtend rijdt het kindercorso. Vrijwilligers kunnen zich mel den bij Piet van Rhijn, 0252- 428783, of Wil Peppelenbos, 071-40268610. uit de Leidsch DagbladARCHIEVliN Dinsdag 13 Augustus HAZERSWOUDE - Door de heerschende mazelen zijn sommige schoolklassen thans zoo ontvolkt, dat er van geregeld onderwijs geen sprake meer is. In de aanvangstklassen der openbare school ontbreken 75 pCt., in de middelklassen 50 pCt. en in de hoogere klassen 20 pCt. van de leerlingen. Hierbij dient op gemerkt, dat enkele leerlingen wegens febris typhoï- dea in het gezin volgens wettelijk voorschrift, en an dere wegens veldarbeid, met verlof, de sc zuimen. ZOETERWOUDE - Bij Koninklijk besluit heer J.J. graaf van Limburg Stirum te Rotfc t nieuw voor den tijd van 3 jaar - tot 9 Sep: concessie verleend tot tolheffing op heto or schen den Broekwegen den Weipoortsch f tot heffing van bruggeld van de vaartuigei ke de in dit overpad liggende valbrug gewipt. LEIDEN - Vlakbij de hoek van de Broekweg en de Gooi meerlaan heeft wethouder Van Aken, als voorzitter van de Stichting Mast, de eerste paal geslagen voor de 116 me ter hoge mast ten behoeve van kabeltelevisie. Foto.- Ar chief Leidsch Dagblad Vrijdag 13 augustus LEIDEN - Eindelijk, na zeer lang wachten komen a.s. maandag in de Leidse gemeenteraad de plan nen ter tafel voor een stevige opknapbeurt in een aantal paviljoens van het psychiatrisch ziekenhuis 'Endegeest' en de zwakzinnigenafdeling 'Voorgeest'. Het zijn nogal dure plannen. De renovatie van pavil joen 'Dames E' en 'Dames F' kost 1.500.000, de uitbreiding en verbouwing van paviljoen 'Heren F' vergen 700.000 en voor renovatie van de pavil joens 'Jongens en Meisjes Voorgeest' zal nog eens een krediet van ƒ1.970.000 beschikbaar moeten komen. Toch zijn er waarschijnlijk erg weinig mensen te vin den die zich tegen de plannen zullen verzetten. 'Endegeest' en vooral 'Voorgeest' vragen al jaren om verbetering. De paviljoens 'Jongens en Meisjes Voor geest' voldeden al lang niet meer aan allerlei ele mentaire voorwaarden voor brandveiligheid en leef baarheid. En zelfs een simpel verfje zate zei de moeder van een in Voorgeest verbl zwakzinnige vrouw in de krant van 13 jui "Geen geld. Dat is de eeuwige dooddoen een schande. Terwijl er voor allerlei ande wel geld is. Kan er niet een klein beetje; opknapbeurt van Endegeest? Moeten de daar op de ziekenzaal in verroeste ledika Het is mensonwaardig dat dit gebeurt". I lige, verantwoordelijke wethouder mevro Haan - nu burgemeester van Voorburg - 1 der prompt gelijk en zegde toe dat er nog bi jaar een opknapbeurt zou komen voor 'M geest'. Maar die belofte werd niet ingelo In september vorig jaar deponeerde de h recteur van Endegeest, dokter G. Mojet, tijd bestaande renovatieplannen in de bi Nu, na bijna een jaar komen ze in de get „j En niemand weet eigenlijk precies waartj^, lang moest duren. Foto's ln deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing een ingevulde d* overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 ln zwart wit) op te sturen na Dagblad, t.a.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB Leiden of door contante betaling aan de balie 1 aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 12