Biotechnologie broedt op dinosaurus-kip GELOOF SAMENLEVING Hindoes in India waarschuwen christenen voor meer geweld Fatwa Talibanleider: hulpverleners moeten na korte celstraf Afghanistan Omstreden aartsbisschop Milinj besluit tot terugkeer naar Kerk Onderzoek stamcelk gevolgen nog mistig Gebed voor flipperkast WETENSCHAP VANDAAG De der tiende au gustus is de ge boortedag van de in vloedrijke Belgische histori cus en jezuïet Jean Bolland. In 1629 ontving hij de op dracht de levens van de vele rooms-katholieke heiligen in kaart te brengen. Daarbij viel eveneens vaak een oor deel over het waarheidsge halte van de legendes die aan de heiligen verbonden waren. Niet iedere heilige doorstond de toets der kri tiek en velen verdwenen uit eindelijk van de heiligenlijst. Het werk was zo omvangrijk dat meerdere geestelijken :tich met deze taak bezig hielden. Zij staan bekend als 'bollandisten'. Jean Bolland zelf stierf in 1665. Grootste moskee v;an Nederland in Den Haag den haag/gpd - In de Trans- vaadwijk in Den Haag verrijst momenteel de grootste mos kee van Nederland. De Noe roel Islam-moskee kan op 2000 vierkante meter plaats bieden aan duizend gelovi gen. De leden van de Haag- sche Moslim Vereniging Noeroel Islam waren sinds 199? 'ontheemd' nadat hun voormalig onderkomen, een oude kleuterschool, afbrand de. iEen tijd lang vonden zij onderdak in portocabins op een sportveld. De oorzaak en eventuele veroorzaker van de brand zijn nooit achterhaald, al eiüte een onbekende groe- perir.ig tegen buitenlanders, het 'Hollands Opruimings- commmando', de verant woordelijkheid op. De nieuwbouw van de mos kee heeft meerdere malen, onder meer door financiële tegenvallers, vertraging op gelopen. De uiteindelijke kostein bedragen inclusief de inventaris 7 miljoen gulden. De moskee wordt half okto ber officieel geopend. Bij Noeroel Islam zijn met name moslims met een Surinaam se achtergrond aangesloten. maandag 13 augustus 200 bombay/rtr - Radicale hindoes in India heb ben vrijdag gewaarschuwd voor meer geweld tegen christenen. Recente aanvallen op chris telijke geestelijken en instellingen waren een reactie op bekeringen van hindoes, zo heeft vi- ce-voorzitter Milind Parande van de extremis tische hindoe-organisatie Bajrang Dal gezegd. De politie houdt twee groepen, waaronder Ba jrang Dal, verantwoordelijk voor de mishande ling eerder deze week van een rooms-katholie- ke priester in de buurt van Bombay. Bajrang Dal is verbonden aan de hindoe-nationalisti sche regeringspartij BJP. Parande ontkende overigens dat zijn organisatie bij de aanval van vorige week maandag betrokken was. Dezelfde dag werd in de deelstaat Madhya Pradesh een non van dichtbij beschoten. Zij overleefde de aanslag. Kardinaal Ivan Dias, aartsbisschop van Bom bay, veroordeelde de aanslag op de priester als 'gevoelloos en barbaars'. Hij riep alle rooms- katholieke scholen in de stad op om vandaag dicht te blijven uit protest tegen het geweld. Ruim 2 procent van de een miljard inwoners van India is christen, 82 procent is hindi jj, 12 procent is moslim. Fundamentalist hindoes hebben herhaaldelijk gezegd d zendingspraktijken (zieltjeswinnerij) vaiii tenen de oorzaak van het geweld tegen minderheid vormen. Tokyo - Een monnik verricht een boeddhistische eredienst in de Sensoji tempel in Tokyo. De dienst is opgedragen aan de 'Pachinko', een popu laire flipperkast in Japan. Het gebed van de arbeiders uit de Pachinko-fabriek richt zich op de half miljoen flipperkasten die jaarlijk uit bedrijf worden genomen om plaats te maken voor een nieuwere versie. Foto: AP/Junju Kurokawa rome/rtr - De getrouwde aarts bisschop Emmanuel Milingo, die door het Vaticaan geëxcom municeerd dreigt te worden, heeft besloten terug te keren in de Rooms-Katholieke Kerk. Dat heeft zijn woordvoerder Mauri- zio Bisantis gezegd. Milingo (71) trad eind mei toe tot de Vereni gingskerk van Sun Myung Moon. Ook trouwde de Zambiaanse aartsbisschop toen in New York tijdens een groepshuwelijk van de Verenigingskerk met een Ko reaanse acupuncturiste. Het Va ticaan eiste vervolgens dat Mi lingo voor 20 augustus onder meer van zijn vrouw scheidt en breekt met de Verenigingskerk. Maar het ultimatum werd opge schort na het bezoek dat Milin go maandag aan paus Johannes Paulus II bracht. Het Vaticaan zei vrijdag niets te weten van Milingo's besluit om in de schoot van de RK-Kerk te rug te keren. Volgens Bisantis, een Italiaan die de aartsbis schop afgelopen dagen door Ro me begeleidde, is Milingo ver trokken voor een spirituele re traite van ongeveer twee weken. De aartsbisschop verblijft ergens in Italië, maar Bisantis wilde niet zeggen waar. Milingo zei woensdag tegenover journalisten dat hij heen en weer wordt geslingerd tussen zijn echtgenote, zijn respect voor religieus leider Moon en zijn trouw aan de paus. Ook sprak hij de hoop uit om de paus opnieuw te ontmoeten. Maar volgens Bisantis zal dat niet gebeuren. Milingo is het Vaticaan al jaren een doom in het oog, omdat hij zonder toestemming genezings diensten bleef leiden waarin hij handoplegging toepaste en dui- kabul/iAP - De hoogste leider van het islamitische Ta- liban-bewind in Afghanistan, mullah Mohammed Omar, heeft bepaald dat buitenlanders die in Afgha nistan schuldig worden bevonden aan het versprei den van het christelijk geloof, tot gevangenisstraffen van minimaal drie tot tien dagen moeten worden ver oordeeld. Vervolgens moeten de buitenlanders bin nen 48 uur het land verlaten, aldus de fatwa van de Taliban- leider, die gisteren in een Afghaanse krant werd gepubliceerd. Een fatwa is een officieel religieus advies van een moslim-geestelijke over een bepaalde kwestie. Acht buitenlandse hulpverleners zitten momenteel in Afghanistan vast op beschuldiging van het versprei den van het christelijk geloof. De vier Duitsers, twee Amerikanen en twee Australiërs wachten nog op hun berechting. De hulpverleners, die een week geleden werden opgepakt, waren betrokken bij het hulppro gramma Shelter Now. Tegelijk met de acht buitenlan ders werden ook zestien Afghaanse stafleden van het hulpproject opgepakt. Volgens Taliban-minister Wakil Ahmed Muttawakil worden de acht mogelijk tot zwaardere straffen ver oordeeld dan de mullah als minimum voorschrijft. De strafmaat hangt af van de uitkomst van een on derzoek dat de Taliban momenteel verrichten naar het werk van een aantal hulporganisaties in Afghanis tan, zei de bewindsman. Zolang het onderzoek duurt, blijven de buitenlanders vastzitten, benadrukte Mut tawakil. Duitse, Amerikaanse en Australische diplo- maten hebben Kabul om een visum gevraagd, maar de bewindsman zei dat zij geen toestemming.zullen krijgen hun landgenoten in de Afghaanse cel te be zoeken. De Taliban namen vorige week onder meer bijbels in beslag bij Shelter Now. Volgens een woordvoerder van de groep waren die voor eigen gebruik en niet om zending mee te verrichten. Taliban-agenten toonden afgelopen week niettemin bijbels in het Dari, een taal die in Afghanistan wordt gesproken, en christelijke veis uitdreef. In 1983 werd hij door het Vaticaan op het matje geroepen voor een leerstellig en psychologisch onderzoek. Hij kwam er zonder kleerscheuren films die eveneens waren vertaald. Afghanen die schuldig worden bevonden aaiij"n ringsdrift kunnen door de Taliban tot de do|e worden veroordeeld. Buitenlanders worden info gel gevangen gezet en het land uit gestuurd. j| nog niet duidelijk tot welke straf de zestien star van Shelter Now worden veroordeeld. De Afg worden op een onbekende plaats vastgehouden Jurassic Park wordt binnenkort realiteit Bush eet met besluit van twee walletj door Mamtijn Hover Neem een kippenembryo, sleutel wat aan hiet DNA en presto: een dinosaurus. Nu nog sciencefic tion, maar lang zal dat niet meer duren, menen deskundigen. En waarom zou je dan niet meteen ook van een chimpansee een Ne anderthaler proberen te maken? De zich snel ontwikkelende bio technologie heeft grote moeite de morele implicaties van haar ei gen ontdekkingen bij te benen. De derde J urassic Park film is in de Verenigde Staten een verras send groot succes geworden. Marketingexperts waren ervan overtuigd dat dinosauriërs nu ook in de filmindustrie hun bes te tijd gehad hadden, maar wer den door het publiek gelogen straft. Intussen, zo meldt het tijdschrift New Scientist, zijn echte weten schappers druk doende met het ontwikkelen van technologieën die de fant.aisie van Jurassic Park werkelijkheid kunnen maken - zij het in een enigszins aange paste vorm. Auteur Michael Crichton had voor zijn oor spronkelijke Jurapark bedacht dat dinosauriërs zouden kun nen worden herschapen met behulp van DNA uit dinosau- riërbloed in muggen die waren aangetroffen in versteend boomhars. Dat het daar in de praktijk ooit van zal komen, wordt door alle deskundigen hoogst onwaar schijnlijk geacht. Maar er zijn ook andere methoden. De meest veelbelovende komt er in feite op neer dat biologen de evolutie van een bepaalde diersoort terugdraaien. De meeste experts zijn het er in middels over eens dat dinosau riërs in de praktijk nooit hele maal zijn uitgestorven. Zij be schouwen vogels, de naaste nog levende verwanten van een oer tijdreus als Tyrannosaurus rex, in feite als een kleine dinosoort. In principe is het niet zo moei lijk, redeneren sommige van zulke wetenschappers, om wat DNA te nemen van - pakweg - een kip, en dat een soort omge keerde evolutie te laten doorma ken. Zo zijn Japanse onderzoe kers er al in geslaagd een kip penembryo te kweken met een bek vol tanden in plaats van een snavel - net zoals de oervogel Archeopteryx. Op min of meer dezelfde manier moet het mogelijk zijn om de veren van een vogel terug te voeren naar hun voorwereldlijke staat: die van schubben. Wie goed naar de poten van een kip of een andere vogel kijkt, zal in derdaad zien dat die met schub ben bedekt zijn. Zulke schubben bedekten 100 miljoen jaar gele den of daaromtrent nog het hele lijf van de voorouder van de kip en de andere vogels op onze planeet. Dat moet terug te draaien zijn. Dit is nu nog sciencefiction, maar de vraag is hoe lang nog. Toen de eerste Jurassic Park film uitkwam was de Amerikaanse evolutiebioloog David Stern van de prestigieuze Princeton uni versiteit uitermate sceptisch. Naarmate zich nieuwe technie ken ontwikkelden, draaide hij bij, vertelt hij. „Nog maar twee jaar geleden zou ik hebben ge zegd dat we nog zeker tweehon derd jaar nodig hebben om de benodigde technieken te vervol maken. Maar de ontwikkelingen gaan op het moment zó snel, dat ik nu eerder denk aan zestig tot honderd jaar." De technologie is gebaseerd op De Tyrannosaurus Rex. Nu nog dood in een museum, straks met behulp van 'teruggedraaid' DNA in le vende lijve? Foto: Reuters/Sue Ogrocki de ontdekking dat de genen van alle levende wezens op aarde soms erg veel op elkaar lijken. Erg verrassend was dat op zich zelf niet omdat alle levende we zens op aarde immers afstam men van dezelfde voorouder. Desondanks waren weten schappers verbaasd toen ze bij voorbeeld de zogenaamde hox- genen ontdekten, die voor het eerst omstreeks 700 miljoen jaar geleden moeten zijn opgedoken in een primitieve voorouder van alle meercellige levensvormen. Hoxgenen bepalen de geneti sche blauwdruk voor de bouw van een organisme. Ze zorgen er met andere woorden voor dat de kop aan de voorkant zit, de staart aan de achterkant en de poten aan de onderkant. Gebleken is niet alleen dat alle meercellige organismen een of andere vorm van het hoxgen be zitten, maar ook dat die hoxge nen onderling uitwisselbaar zijn. Het vermoeden bestaat boven dien dat groepen genen op de zelfde manier in uiteenlopende soorten vergelijkbare functies vervullen. Weliswaar zal het veel moeilijker zijn om dat soort ge combineerde functies te ontra felen dan het achterhalen van de functie van enkelvoudige hoxgenen, maar helemaal uitge sloten is het niet, denken nogal wat wetenschappers die op dit terrein werkzaam zijn. Ze plaatsen trouwens ook enke le kanttekeningen. Zo zou je met behulp van deze technologie waarschijnlijk op zijn best een soort 'algemene' dinosaurus kunnen kweken. Zij denken niet dat het ooit mogelijk zal zijn het complete genoom van een spe cifieke uitgestorven dinosauriër te reconstrueren -daarvoor is dat te ingewikkeld en zijn er te weinig gegevens bewaard geble ven. Dat geldt in mindere mate voor diersoorten die meer recent zijn uitgestorven en waarvan wel licht nog ongeschonden erfelijk materiaal is terug te vinden. Daarbij duiken echter morele en ethische vragen op: waar moet je dodo's loslaten als je ze hebt teruggebracht? Op het huidige Mauritius -hun oorspronkelijke leefgebied- zouden ze waar schijnlijk net zo snel weer uit sterven als ze konden worden uitgezet. Nog serieuzer is de vraag wat te doen als een wetenschapper be sluit te gaan experimenteren met een chimpansee om er (bij voorbeeld) een Australopithecus van te maken, die een voorou der was van de huidige mens. De morele implicaties daarvan zouden duizelingwekkend zijn, maar mogen niet worden veron achtzaamd, meent Stern: „Als het eenmaal mogelijk is, zal vroeg of laat iemand het willen proberen. We hebben misschien 50 tot 100 jaar voordat het zover is. Die tijd zullen we zeker nodig heben om ons te beraden over zulke ethische kwesties." Caudipterhyx zoui, waarvan fos siele resten - compleet met veer- afdrukken - zijn gevonden in de Chinese Gobiwoestijn, leek op een vogel met zijn verenkleed, maar was toch echt een dino sauriër. Wetenschappers heb ben uit zulke vondsten afgeleid dat ook vogels in feite een klein soort dinosauriërs zijn. Caudip terhyx leefde meer dan 120 mil joen jaar geleden. door onze correspondent Jaap van Wesel Washington - Op het besluit van president Bush om op beperkte schaal stamcelonderzoek goed te keuren, is door voor- en tegen standers gematigd gereageerd. Conservatieve tegenstanders zijn opgelucht omdat zij vreesden dat Bush verder zou gaan, voorstan ders zijn opgelucht omdat zij vreesden dat Bush de geldkraan geheel dicht zou draaien. Maar beide groepen weten nog niet wat de praktische gevolgen van het presidentiële besluit zullen zijn. Bush is bereid geld ter beschik king te stellen voor stamcelon derzoek op reeds bestaande 'stamcellijnen'. Stamcelonder zoek vindt al plaats in de VS en enkele andere landen. Sommige worden gesubsidieerd, andere uit privégeld betaald. Dat on derzoek gaat door, met en zon der geld van de Amerikaanse overheid. Wetenschappers in de National Institutes of Health in Washington zullen nu alleen geld krijgen om onderzoek te verrichten op die bestaande cel- stammen. Bush zei in zijn toespraak dat er wereldwijd zestig van zulke stamcellijnen bestaan. Dat zijn stamcellen die door onderzoe kers overal ter wereld uit em bryo's zijn gehaald. Die em bryo's zijn al vernietigd en de cellen zijn beschikbaar zonder dat een presidentieel besluit verdere ongeboren levens hoeft aan te tasten. Maar zijn die zes tig stamcel lijnen echt beschik baar? Veel wetenschappers hebben met verbazing op het doo genoemde cijfer gereageei Niemand weet immers pi hoeveel stamcellijnen erv wijd zijn, en hoeveel daar geschikt zijn voor onderzr Sommige wetenschapper ken dat er wereldwijd sier tien zijn, en zijn er niet ze van hoeveel daarvan bruil zijn. Het is daarom goed 1 lijk dat in de praktijk het dentiële fiat geen of weini praktische betekenis heeft De meeste wetenschappe het er wel over eens dat sis van zestig lijnen volstn toereikend is. Voor serieu tenschappelijk onderzoek honderden nodig, anders staat het gevaar dat het 01 zoek gestaakt moet wordf vertraging zal ondervinde Een andere onzekere factt rol van een ethische comi van toezicht die Bush het noemd. Deze zal richtlijn! stellen voor het onderzoe overheidsgeld. Het is nog duidelijk hoe strikt die co sie de regels zal interpret! en of in de praktijk het 'ja van Bush niet een 'nee m worden. Financiële steun van de S kaanse overheid is essent voor de toekomst van de lijke revolutionaire doorb op medisch gebied. De N hebben groot internation zag. Bush wil daarbij van twe< tjes eten: aan de ene kant hij naast zijn conservatie! terban, die iedere vorm v menselijk leven wil besch tot de eerste cel. Aan de a kant wil hij vanuit de opti zijn 'conservatisme metf warm hart' een bijdrage 1 voor de miljoenen zieken mogelijk van het onderzo kunnen profiteren.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10