Justitie gaat onderuit in Clickfonds ECONOMIE Scheuren in de VNU-facade Nederlander wast liever nat dan droog holieren: sm-masten innen weg De betoverende Fanta Flier gllandia neemt liley over mpen aan den ijssel - Hol- üa Industriële Maatschap- het bedrijf van de familie ibers, heeft kraanbedrijf Bai- overgenomen. Dat heeft een ordvoerder van Hollandia eren bevestigd. Bailey jilcte tot vorig jaar deel uit ihet door processen en op ting geplaagde beursfonds Vries Robbé, dat nu in sur- nce verkeert. Volgens de On- nemingskamer van het Am- damse gerechtshof is het rsfonds door de onderne- igBTG Holding gebruikt om lesgevende dochters te gel maken. >mu op de ■gers getikt ECHT Het was door het ïchtse energiebedrijf REMU bedacht: een loterij om de iten aan te moedigen tot au- atische incasso van de no- Maar na de eerste kwar- rekking van de hoofdprijs vijfhonderd gulden, vorige k, stak de juridische dienst het bedrijf er een stokje De wet verbiedt een der- jke loterij. Het energiebe- zint nu op een 'aantrekke- altematiefDe REMU blijft rzijn zeggen streven naar terugdringen van het aantal iten, zo'n 192.000, die nog ds per acceptgiro betalen. illiet bureau ar Kvaerner temeer - Ongeveer 150 knemers van het failliete in- lursbureau Washington uit Haag kunnen overstappen concurrent Kvaerner in ermeer. Dat bedrijf heeft gisteren een baan aange- en. Dat is het resultaat van irekken tussen de curator Washington en de directie Kvaerner. Kvaerner maakt de lopende projecten van hington af, zo heeft de di- e meegedeeld. issa-ontslag Maxtor apore - Het Amerikaanse ijf Maxtor, de grootste fa- ant van harde schijven in rereld, ontslaat bij zijn ves- ig in Singapore 700 men- Dat is gisteren bekendge- kt. In de VS verdwijnen nog 700-800 banen. De inkrim- in Singapore vindt de ko- de twee weken plaats en is irdeel van een reorganisa- ade fusie met Quantum eveneens producent van e schijven. Maxtor zei dat ntslagen ook noodzakelijk door de aanhoudende laag- ictuur op de PC-markt. door viel de afzet in het de kwartaal lager uit dan acht. ZATERDAG 23 juni 2001 kanaal/gpd - Drie leerlin- van de scholengemeen- Ubbo Emmius in Stads- al hebben een alternatief cht voor de antennemasten mobiele telefonie. Niks landschapsontsiering, niks ongeruste omwonenden, aantal hoge masten met een bereik moet plaats maken een woud van piepkleine ines, die de mobiele bellers ij zich dragen. Het signaal met kleine sprongetjes van ie mobiele telefoon over op ndere. De leerlingen heb- er een eerste prijs mee ge- van Rijkswaterstaat, tinne Schutte, Arjan Beens uben Kunst, alle drie 5- deden met 1500 andere ieren mee aan de prijs- van Dialoog 2001. Ze zet- liteen hoe ze op hun idee gekomen: „Veel mensen n die antennes storend en lang voor hun gezondheid. 5 2 lebben gebrainstormd en ideeën opgeschreven. Ver as hebben we geschrapt en nbineerd. We hadden het overal kleine antennes te zetten. Dat hebben we a nbineerd tot het idee, dat plere telefoon een antenne te zitten." voorzitter Toon Ger- wj s, manager van de van het ministerie van iderfer en waterstaat, schreef deze uitvinding: 'De toe- v arheid is groot, zeker in lijk gebied.' Corinne, Arjan 'ben zien al voor zich, dat ieuwe mobieltjes de anten- de vorm van een chip in- d krijgen. Op den duur En de grote masten wor- opgeruimd, uitgezonderd tóen in dunbevolkte gebie- drie leerlingen hebben tózend gulden gewonnen, oj! 14 juli ontmoeten ze mi- Netelenbos bij de aanbie- ton een boek over de prijs- ■20.0C- v 'Concernleiding wilde Tijdschriftengroep te gretig lozen' door John Oomkes hoofddorp vervolg van voorpagina - Nog is het front naar buiten toe gesloten. Wie je ook spreekt bin nen de VNU Tijdschriftengroep met een badge op de revers, eensluidend is het vertrouwen in de toekomst. Via het interne communicatiekanaal intranet houdt de concernleiding hard nekkig geruststellend vol dat de buitenbwereld het verkeerd ziet. Heus, het hele pakket van VNU- bladen zal binnenkort worden overgedragen aan een nieuwe ei genaar. Binnen het ooit zo solide VNU, dat de tradities in zich verenigde van illustere uitgeverijen als De Spaamestad en De Geïllustreer de Pers, groeit de onrust. Zal de nieuwe eigenaar niet toch be paalde onderdelen uit het tijd schriftenpakket doorverkopen? Blijven de aantrekkelijke ar beidsvoorwaarden inderdaad wel intact zoals de Centrale On dernemingsraad zegt te gelo ven? Achter de glazen gevels loert de argwaan en wikt ieder individu. De uittocht van ge kwalificeerd personeel is al be gonnen, het geruchtencircus werkt op volle toeren en het spreekverbod is in praktijk een achterhaalde zaak. Het klagen over de bezuinigingen heeft prachtig jargon opgeleverd: bij de VNU zou de 'Bonzai-metho- de' geen blaadje ongemoeid la ten. De scheuren in de facade van wat nog steeds het dominante concern op de Nederlandse bla denmarkt, heeft de VNU aan zichzelf te wijten, zegt Hans Lemm. Als directeur van het grootste Nederlandse mediabu reau Kobalt, adviseert hij de grootste adverteerders op de tijdschriftenmarkt en koopt voor hen tegen concurrerende prij zen ruimte en aandacht in. In die functie houdt hij het reilen en zeilen van de VNU scherp in het vizier. Lemm: „Ik snap wel waarom de grote Europese mediaconcerns als Bertelsmann en Hachette niet vreselijk in de rij staan op dit pakket aan tijdschriften over te nemen. Nederland is een klein land en de resultaten bij de gedrukte media staan steeds meer onder druk. Het is een buitenlandse uitgever een raad sel waarom de filosofie van VNU het mogelijk maakte dat Libelle en Margriet, twee bladen voor dezelfde doelgroep, naast elkaar bestaan. Er is geen honger om zo'n traditie over te nemen." De Kobalt-directeur begrijpt waarom VNU zich zo gretig stortte op de zekere inkomsten van A.C. Nielsen, in Amerika marktleider op het terrein van statistische gegevens. Lemm: „Maar waarom je die filosofie met zoveel gretigheid moet uit stralen, terwijl je je tijdschriften- pakket nog moet verkopen, is me een raadsel. Daarmee breng je jezelf in een zwakke positie." Lemm is het eens met insiders binnen de VNU dat de Tijd schriftengroep uiteindelijk in verschillende porties uiteen zal vallen. „Het hoeft voor geen en kele partij nadelig te zijn dat VNU in dat geval haar jarenlan ge, dominante positie op de ad vertentiemarkt kwijt zal zijn. Bij de tv ervaart iedereen, ook de adverteerder, de concurrentie strijd tussen drie grote partijen (de publieke omroep, RTL en SBS) als gunstig." Maandag zal de concemleiding bij VNU in beperkte kring vertel len welke kant het met de be oogde verkoop opgaat en welke kandidaten overblijven voor 'de finale ronde'. Behalve het con glomeraat Independent Media- /Hearst van de Nederlandse uit gever en (oud-)VNU-man Derk Sauer, is de Finse mediagroep Sanoma WSOY geinteresseerd en loopt de Zweedse Metro Groep zich warm. Daarnaast wordt er in analistenkringen en redactiekamers wat geringschat tend gedaan over de interesse van Quote-uitgever Maarten van de Biggelaar en diens Franse 'achtervanger' Hachette. En tot slot zijn financiële corporaties geinteresseerd in het opkopen, opsplitsen en te gelde maken van de Tijdschriftengroep: voor al de naam van CVC, dat al eer der Bols en Kappa saneerde, cir culeert hardnekkig. Bert Versteege, directeur van BVA/Associatie van Nederland se Adverteerders, heeft ondanks een recent nog hoogoplopend Derk Sauer: „Wij geloven in deze klus."Foto: GPD/Frank Hendrickx conflict met de VNU Tijdschrif tengroep over tariefstellingen van advertenties, zijn bedenkin gen voor een uiteenvallen van de VNU Tijdschriftengroep. „Ruwweg kan je zeggen dat ik daar benauwd voor ben. Leidt een heterogene markt niet juist tot een verslechtering van de positie van de adverteerders en via die route ook tot een minder krachtige tijdschriftenmarkt?" „Grote ondernemingen hebben ook hun schaalvoordeel: denk aan Unilever, Shell. Binnen zo'n bedrijf kun je met een directie team efficiencyslagen maken die in ieders voordeel zijn. In prin cipe hoeft VNU Tijdschriften als gezamenlijk produkt niet verder onder druk te komen staan, om dat Nederland een afgeronde markt is, maar dan moet je wel bij de les blijven. Kijk, Unilever blijft scherp doordat grote con cerns als Procter Gamble, Kraft, Nestle en Danone in de zelfde markt opereren. Ik denk dat de top tien-adverteerders en hun mediabureaus de nu inge zette verkoop zeer scherp zullen volgen. Gewoon vanuit de ge dachte: hoeveel krijg ik straks voor mijn pond?" Oudgedienden buiten het be drijf, zoals oud-hoofdredacteur John Drieskens van Panorama, begrijpen de wegwerp-policy die de VNU jegens haar eigen tijdschriften hanteert niet. „De nieuwe topman, Van de Bergh, heeft niks met uitgeven. Je moet het bladenmaken in de vingers hebben. Daar is nog altijd veel mee te verdienen: de rende- mentcijfers zijn nog heel aardig hier en daar. De VNU was een geweldig bedrijf. Als eigenaar van JD Communication met in middels zestien personeelsle den, vind ik het geen probleem als de VNU uiteenvalt, maar vanuit het vak zeg ik; dat hoeft niet." Overname kandidaat Derk Sau er grinnikt als hij verneemt dat er binnen VNU lacherig wordt gedaan over zijn dadendrang. „De ultieme gedoegdoening? Zo denk ik er zelf niet over. Wij ge loven in deze klus. Alleen: soms valt-ie je ten deel, soms krijg je 'm niet." Procter Gamble haalt Dryel al weer van de markt ruswijk - „Het ruikt wel frisser. Maar schoner? Niet echt." On derzoek van de Consumenten bond maakte vorig jaar al duide lijk dat het thuis chemisch reini gen van kleren niet tot bijzonder groot enthousiasme leidt. Voor een grondige schoonmaakbeurt van pakken, overhemden en fij ne blouses vertrouwt de consu ment liever op de stomerij. De scepsis heeft aan het dry- cleanfront het eerste slachtoffer gemaakt. Wasmiddelenconcern Procter Gamble haalt binnen kort het twee jaar geleden met het gebruikelijke reclamegeweld gelanceerde Dryel uit de markt. Het droogwasproduct voldeed niet aan de verwachtingen, er kent een woordvoerder, on danks dat Dryel in Nederland het in twee jaar tot marktleider heeft geschopt. Bij het 'dryclea nen' thuis moet de consument een zakje reinigingsmiddel bij het delicate wasgoed in de dro ger doen. Het besluit van Procter Gam ble vloeit overigens ook voort uit een nieuwe bezuinigingsronde. De in maart gestarte operatie moet 's werelds grootste produ cent van consumentenartikelen jaarlijks zo'n 600 tot 700 miljoen dollar opleveren. Ruim 9500 ba nen vedwijnen, slechtlopende merken worden geofferd. Een van de slachtoffers is Dryel, dat in Europa niet echt wilde aanslaan. „Het is nooit echt van de grond gekomen", aldus de woordvoerder. Reden is volgens P&G dat de Europeaan, en dus ook de Nederlander, minder stomerij-minded is dan de Ame rikaanse consument. „In de VS brengt een zakenman zijn over hemden elke week naar de sto merij." Procter Gamble betreurt het mislukken van het 'doe-het-zelf- stomen' in de Oude Wereld. De introductie van Dryel heeft 'mil joenen dollars' gekost. „Risico van het vak", stelt de woord voerder droogjes. „De resultaten bleven achter en wij willen al leen grote merken voeren." Met het verdwijnen van Dryel heeft het kleinere Svit van het Duitse Henkei vrij spel. De vraag is of dat middel de gang naar de stomerij overbodig maakt. Bij veel vlekken presteert Svit min der dan Dryel, en in sommige gevallen leverde een vertrouwde wasbeurt zelfs een beter resul taat op, zo stelt de Consumen tenbond. Van fabrikant Henkei was niemand bereikbaar voor commentaar. Alleen boete voor belastingfraude AMSTERDJLM/ANPHet openbaar ministerie (OM)heeft gisteren een forse nederlaag geleden in de Clickfonds-zaak tegen de vroegere top van effectenhuis Leemhuis Van Loon. De rechtbank kwam niet eens tot een beoordeling van de be langrijkste beschuldigingen, zo als deelneming aan een crimi nele organisatie. Hij verklaarde het OM op die punten niet-ont- vankelijk. De rechtbank velde dit oordeel op grond van on zorgvuldigheden van de zijde van het OM. Over bleef alleen een zaak die ver van de beursfraudezaak af staat, het zwart betalen van een extraatje aan het personeel. Daarvoor legden de rechters de drie verdachten ieder een boete op van 25.000 gulden. Leemhuis en Van Loon Vermogensbeheer moet een ton betalen. Het OM had hoog ingezet. De hoofdverdachte werd be schouwd als de spil in een cri minele organisatie. Hij zou het mogelijk hebben gemaakt dat op grote schaal onbekend geld aan het oog van de fiscus is ont trokken, door het instandhou den van een systeem van code rekeningen, beheerd via Zwit serland. Het OM had tegen hem dertig maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, en een boete van een half miljoen gulden ge- eist De rechtbank noemt in zijn eindoordeel de handelwijze van het OM onder meer onzorgvul dig en kwalijk. „Door een aantal onzorgvuldigheden hebben niet alleen de verdachten, maar ook de strafrechtspleging in het al gemeen schade geleden, Het patroon van dit optreden bete kent een ernstige inbreuk op de beginselen van een behoorlijk procesrecht." De rechtbank verwijt het OM het onvolledig en slecht infor meren van de rechter-commis- saris, de rechtbank. De Neder- landsche Bank en de pers. De gang van zaken rond het sa menvoegen en vertalen van de rechtshulpverzoeken aan Zwit serland krijgt het predikaat 'slor dig en onachtzaam'. In de Duitse tekst van het ver zoek staat een verwijzing naar drugsbaron De Hakkelaar, in de Nederlandse tekst niet. Dat zou Zwitserland over de streep heb ben kunnen trekken. De Zwit sers werken niet mee in het ge val van belastingontduiking, wel als het om crimineel gedrag gaat. Het OM reageerde op het oor deel met een onderkoeld „niet leuk". Des te groter was de vreugde bij de verdachten. De raadslieden zien in het vonnis een bevestiging van hun stand punt dat het OM in de operatie- Clickfonds eigenlijk geen zaak heeft. De verdachten beraden zich nog over het indienen van een schadeclaim. ECONOMIEWIJZER Er was eens een klein, welva rend rijkje dat met onmetelijke wijsheid werd bestuurd door een keizer. Omdat de keizer het alleen niet aankon, benoemde hij een Eerste Minister. Welis waar was de wijsheid van de Eerste Minister nog net meet baar, maar alleen door de al lerknapste geleerden van het land en met de ultrafijnste in strumenten. Ook de Eerste Mi nister had het erg druk want ie dereen wilde zijn advies. Op een dag kwam hij op het idee 'om het voorbeeld van de keizer te volgen en een assistent te ne men. Hoe hij ook zocht, hij vond geen geschikte kandidaat. Totdat hij op een goeie dag de uiterste hoek van het land bezocht. Daar ontmoette hij, op een toeristi sche avond, Fanta Flier. Zij was een vrolijk olifantje vol kunstjes en grapjes, lenig als een tijgerin en met een stem als een nachte gaal. Toen Fanta Flier haar beroemde 'Krystfeest yn 't bu- ertsje' aanving, voel de de eerste minis ter de landszorgen, die dag en nacht op zijn gekwelde borst drukten, van zich afvallen als dorre bladeren. Na de voorstelling repte hij zich naar haar kleedkamer. Fanta Flier, vroeg hij, helpt u mij het rijk te besturen? En Fanta Flier riep spontaan: Enig! Mag ik u verzoeken, sire, zei de eerste minister daags daarop te gen de keizer, om deze betove rende vrouw te benoemen tot onder-eerste-minister? Ze heet Fanta Flier en ze zal mij ontlas ten van de lastige portefeuille Economie. Tussendoor zal ze ook iets aan de lastige porte feuille Opstoppingen doen. De keizer keek het dier, dat een aanzienlijke hoed droeg, vol be langstelling aan. Mevrouw, zei hij hoffelijk, het verheugt mij dat u onze eerste minister wilt on dersteunen. Dus u bent geboeid door de economie. Een rijk en veelzijdig vakgebied! Wanneer is deze interesse bij u ontstaan? Gisteren, lachte Fanta Flier. Ze sloeg de keizer hartelijk op zijn schouder en zei: Jij bent een lek ker ding! De keizer nam de eer ste minister terstond apart ën fluisterde: de kandidaat die u voordraagt is openhartig en spontaan, maar zouden we voor deze functie niet liever iemand met Verstand van Zaken ne men? Met alle respect sire, fluis terde de eerste minister, men sen met Verstand van Zaken zijn de slechtst denkbare personen voor de portefeuille Economie. Wat zeg ik: voor politieke be noemingen in het algemeen. Ze Pauline van de Ven econome en publiciste zijn niet fris meer, niet origineel, niet onschuldig. Ze missen de onbevangenheid en de weidse blik waar een vooruitstrevend bestuur niet buiten kan. Boven dien, voegde hij eraan toe, deze vrouw zal ons opvrolijken. Maar onze porseleinkast... mompelde de keizer bezorgd. Haar pootgebruik is heel be heerst, zei de eerste minister. Kijkt u maar. Hij hief één hand in de lucht. Fanta Flier ging op haar achterpoten staan, gaf met haar rechter voorpoot een klap op de hand van de eerste minis ter en tegelijkertijd riepen bei den uit volle borst Yesü Wel, wel, zei de keizer mat Dit heet 'high five', zei de eerste minister met een brede grijns. En nu moet u haar eens horen zingen! Fanta Flier hief het 'Krystfeest yn 't buertsje' aan en de keizer die een gevoelig man was, moest verschillende keren met zijn ogen knipperen om zijn aangedaan gemoed te beteugelen. Toen de laatste klanken wegstierven zei hij: dit maakt beslist veel goed. Vooruit, we geven haar een kans. Zo kreeg Fanta Flier de lastige portefeuil le Economie en tus sendoor deed ze nog wat aan de porte feuille Opstoppin gen. Ze ging te werk met een waarlijk magistrale onbevangen heid en onder haar bestuur kwamen enkele van de meest verstrekkende beslissingen uit de geschiedenis van de landspo- litiek tot stand. De provincie Noord-Holland werd voor het symbolische bedrag van één gulden overgedaan aan de na tionale luchthaven: natuurge bieden werden ontsloten met hoge snelheidstrein^; alle openbare nutsbedrf^n werden verkocht. Vervoer, stroom en water vielen nu en dan uit, maar de tarieven waren laag. Toen het keizerlijke communicatiebedrijf KNP knijp zat omdat het te snel had willen uitbreiden, zette Fan ta Flier het bedrijf in alle nuch terheid te koop. Tegelijk was haar gevoel voor schoonheid zo groot, dat ze de diplomatieke betrekkingen met Frankrijk liet verbreken toen de Fransen een lelijke president ko zen. Geweldig, zei de eerste mi nister, dat ik al die gevoelige dingen aan jou kan overlaten. Hij hief één hand in de lucht. Fanta Flier gaf met haar rechter poot een klap op zijn hand en beiden riepen uit volle borst: Yesü De betoverende Fanta Flier werd eerst minister van financi en, daarna voorzitter van de partij Voor Vrijheid en Blijheid, en toen eerste minister. De entree van het VNU-kantoor in Hoofddorp.Foto: United Photos De Boer/Jur Engelchor

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9