MULTI MEDIA Digipass wordt Random Reader Oude toppers Z en Dune in 3D-jasje Een ripper zonder haast De zonnebloemen in Vincent van Gogh Een eigen website (4) ZATERDAG 23 juni 2001 Nieuwe Rabo-pas is kleurrijk maar niet meer zo persoonlijk In bijna elk huishouden staat tegenwoordig een personal computer. Maar wat doen we er mee en wat kunnen we er mee? In de rubriek PC Wijzer elke week een onderwerp voor de thuiscomputeraar. Vragen en suggesties kunt u sturen naar: internetredactie@damiate.hdc.nl nux besturingssysteem Linux is een goed en goedkoop alternatief [Windows, mits de computergebruiker over enig doorzettings- aogen beschikt. De HCC organiseert op zaterdag 30 juni een 'in- party' voor Linux in cultureel centrum de X aan de Apothekers- 33 in Leiden. Belangstellenden kunnen zich oriënteren of zelfs eigen pc meenemen en Linux laten installeren. Linux kan naast lows op de pc bestaan door middel van een 'dualboot'. Er lt aandacht besteed aan bekende distributries van Linux, zoals .Mandrake, Debian en Redhat. Belangstellenden kunnen zich melden op het e-mailadres m.vijn@hccnet.nl rmatie: home.hccnet.nl/rn.vijnyinstallparty irope Racing Nederlandse softwarebedrijf Davilex heeft een overeenkomst Dten met de grote Franse software-uitgever Infogrames voor het Europe Racing. Dit betekent dat dit Nederlandse racespel over- rwereld verkrijgbaar zal zijn in versies voor PC en PlayStation. In Europe Racing kan de speler zich aansluiten bij raceclubs met acht verschillende nationaliteiten en racen over 21 tracks in tien be kende Europese landen. De race- clubs zijn afkomstig uit Europa, Rusland, Japan en de VS. Europe Racing is een uitgekristalliseerd vervolg op de bekende racespellen van Davilex, waarbij het er om gaat om zo snel mogelijk dwars door bekende steden en over snel- tn te rijden, files, bussen, taxi's, voetgangers en de politie ont- nd. Deze 'illegale' vorm van racen is populair bij zowel volwas- nals kinderen, niet in de laatste plaats door de herkenbaarheid je omgeving, f,europeracing.com robot verwelkomt de aarze- bezoeker: „Is hier ie- j? Hier komt nooit iemand, [sinds de zon uitdoofde srgeen licht meer en dat ;ent geen kleuren meer in ihilderijen." Je begint aan nieuw supereducatief, maar bijzonder knap en behoor- erslavend computerspelle- le verdwenen kleuren van ent Van Gogh', bedoeld de leeftijdscategorie 8-102 Het is uitgegeven door Lan en sinds kort in de boek- lel te koop. d-rom is uiteraard bedoeld moed. Die verdient een veld vol zonnebloemen! Min. systeemeisen: Pentium 200 of hoger, 32 Mb Ram, Windows 98/Me, 256 kleuren, 16 bits ge luidskaart, cd-romspeler (4x speed). Prijs: 85 gulden. Thea Figee door Rob Vermeulen De oude zag eruit als een erg goedkope zakjapanner, de nieuwe heeft wat meer 'design': een leuk vormpje, matglanzend grijs kastje, toetsen in de huiskleuren knalblauw en oranje. De Digipass, het ap paraatje waarmee klanten van de Rabo bank hun elektronische geldhandelingen beveiligen, heeft echter niet alleen een uiterlijke opknapbeurt gekregen. Er zit nieuwe techniek in die hem veiliger maakt en handiger in het gebruik. En er is ook meteen maar een nieuwe naam voor bedacht: Random Reader. Binnenkort gaat hij zijn saaie, zwarte voorganger ver vangen. Die dateert al van 1994, toen de bank grootscheeps begon met telebankieren voor particuliere klanten. „Ze gaan lan ger mee dan we toen dachten", zegt L. Willems van Rabobank Nederland. „Er zit een batterijtje in dat je niet kunt ver wisselen, maar daar blijk je toch een jaar of vier mee te kunnen doen. Klanten die van het begin af telebankieren, zijn vaak pas aan hun tweede toe". Gelukkig maar, want de huidige Digipass is voor de bank een duur apparaat. Om de identiteit van de gebruiker te kunnen vaststellen, zit er een chip in waar een persoonlijke code wordt ingebakken. „Dat betekent dat elke Digipass op een speciale, beveiligde afdeling moet wor den aangemaakt voordat hij naar het kantoor kan worden gestuurd, waar de klant hem kan komen afhalen. En dan hoort er ook nog een pincode bij, die met een beveiligd envelopje apart moet worden verzonden", aldus Willems. De belangrijkste reden voor de vervan ging is dan ook het vereenvoudigen van dat proces. De Random Reader is niet meer gepersonaliseerd en kan straks ge woon door de bankkantoren in voorraad worden gehouden of per post aan de klant verzonden. De identiteit van de ge bruiker vindt het apparaatje op de be staande pinpas, die er aan de bovenkant ingestoken wordt. Die gebruiker moet vervolgens zijn vertrouwde pin intikken, alsmede een van de toetsen I of S die ook op de oude Digipass zitten. De eer ste toets genereert een nummer dat op s kijker enthousiast te ma- raor het echte Van inuseum, maar wie het speelt zal daar voorlopig »an toe komen, hij of zij zal rs dagen achter een com- scherm vertoeven. Het is e vraag of je Van Gogh na lelletje nog wel wilt zien. pel begint met een gede- tleg van de spelregels Van Gogh zelf. Hij geeft je nmoediging een eerste ebloem mee en stuurt je de i zaal met drie kleurloze lerijen in. Een klik op de voor het eerste schilderij jein een afschuwelijk lelijk gouden wervelwind (ogen- dijk ontworpen door de ide beste knip-en-plak- enaar) iggereert dat je de naar imst wordt verplaatst. Ver- ns ga je in de 3D-schilde- van Van Gogh op zoek naar serpen en oplossingen problemen, die obsessief kunnen worden. Je ziet je- chter veren van kippen nnen, nestjes uit bomen bruggen openen, vliegers n en kacheltjes opstoken Heitjes water voor de boe- ui het fluiten te krijgen, een aantal problemen op eloont Van Gogh himself ids met een extra zonne- len mompelt hij bij het indigen goedkeurend immm... Je gaat een hekel em krijgen, want het valt tniet mee die zonnebloe- uit z'n handen te rukken of te komen dat je d'r één «1 speelt zich af in drie za- aarvan de eerste en de slechts drie schilderijen ten. De meeste lol beleef je twee, want daar hangen ijftien werken van de gro ster. loning na drie zalen puz- geeft niet alleen de schil- o in het museum de kleu- rug, maar ook de wereld en, die je dan plotseling ogen krijgt. Feest alom. verhaal. Wie daarna de iing niet kan weerstaan nog eens, maar dan p te spelen, heeft pas echt Min. systeemeisen: Windows 95,16 Mb Ram, download grootte: 1,2 megabyte, website: www.cdex.n3.net. Ook te vinden op diverse download-sites zoals www.download- .com en www.zdnet.com. Rob Vermeulen de Rabo-website toegang geeft tot de rekeninggegevens. De S-toets is voor het uitrekenen van een elektronische handtekening, waar mee betalingsop drachten kunnen worden bekrachtigd. De procedure bij het intemet-bankieren is daarmee niet veran derd. Alleen zal de te- lebankier-klant mer ken dat de gegene reerde getallen uit de Random Reader acht cijfers hebben in plaats van zes. Er moet dus iets meer overgetikt worden naar de pc. Voor de klant heeft de Random Reader twee voordelen: er hoeft geen aparte pin meer te worden ont houden, en het is ook niet per se meer nodig om je eigen apparatuur te ge bruiken. De Random Readers zijn allemaal hetzelfde, dus eigen lijk 'van iedereen'. Wie even zijn pinpas in de Random Reader van een kennis steekt, kan die zonder problemen ge bruiken om zijn eigen bank zaken te regelen. Er is nog een voordeeltje aan de nieuwe Random Reader: je kunt hem ook gebruiken om het saldo en de laatste transacties van de chipknip af te lezen. De nieu we Random Reader wordt net als zijn voorganger gemaakt door Vasco, een Amerikaans bedrijf dat gespecialiseerd is in beveiligingstechnieken. Vanaf half juni zal de Rabo bank de nieuwe versie le veren. Hij gaat naar nieuwe klanten en naar bestaande ge bruikers van wie de oude het niet meer doet. Wie graag de nieuwe wil hebben maar nog een functionerende Digipass bezit, zal in principe door de bank worden te leurgesteld. De Random Reader in gebruik: de bestaande pin pas wordt erin gestoken en levert de identiteitsge gevens van de gebruiker. Foto: Foto: Jacques Zorgman door Frank Buurman Met Dune II maakte Westwood ooit een be gin met het real-time strategy genre, een ra ge die nog steeds voortduurt. En met het spel Z gaven de Bitmap Brothers eens te meer aan dat ze een zeer originele kijk op oorlogsspel len hebben. Beide spellen zijn nu in een 3D- versie verkrijgbaar. En eigenlijk is er niet eens zo heel veel veranderd. In de vorige aflevering heb ik het al gehad over een aantal voor waarden bij het maken van een website. In dit vierde en voor laatste deeltje van de serie nog even aandacht voor wat zaken die je beslist moet doen en be slist achterwege moet laten, wil je een site maken, die aan mini male eisen voldoet. Als je hebt vastgesteld dat je iets te bieden hebt, dat voor de bui tenwereld leuk is, ga dan eerst eens kijken bij anderen. Het heeft absoluut 'wereldbolletje met paperclip'). Zet achter http:// het adres van de pagina of rubriek (kopiëren is het veiligst, dan kun je geen tik fout maken) en bepaal vervol gens het doelframe. Je kunt zo'n pagina binnen je eigen omge ving tonen, maar ook in een 'new frame'. Dat laatste is het beste, omdat een vreemde pagi na niet altijd binnen je eigen op maak past. Heb je veel links, maak dan een aparte rubriek, waarin ze alle maal komen te 11 i iriri i geen zin om het wiel op nieuw uit te vinden en be ter goed ge pikt, dan slecht be dacht. Maar ga niet zo ver dat je zo maar zaken van an dere sites afhaalt. Dat 'goed ge pikt' moet dan ook in over drachtelijke zin worden gezien. Zie je leuke zaken bij een ander, ga dan eerst eens zoeken of er op een gratis site niet zo iets te vinden is. Plaatjes, buttons, lijn tjes en foto's zijn vaak heel ge makkelijk te vinden. Zelfs inge wikkelde zaken als javascripts, tabellen, automatische datums, lichtkranten, enz. zijn vaak gra tis. Wil je van een andere site iets overnemen (stukje tekst, foto's) vraag dan netjes toestemming. De meeste websitemakers geven die wel met als enige voorwaar de dat hun naam of bedrijf wordt genoemd. Staat er op een andere site informatie die goed aansluit bij de eigen inhoud, maak dan een link naar die site. Ook een onderdeel van een an dere site, een bepaalde pagina of rubriek, is op die manier door te linken. Dat is een simpele op lossing en bovendien juridisch waterdicht. Ten slotte heeft de rechter in een door PCM (o.a. Algemeen Dag blad en de Volkskrant) aan gespannen proces bepaald dat dit zo genoemde 'dieplin- ken' mag. Zo'n link maken kan op verschillende ma nieren, onder meer door een plaatje te gebruiken, waaraan de link is gekop peld. Maar ook een simpel tekstregeltje kan. Selecteer het plaatje of het woord en klik op het symbool voor de hyper link (in veel programma's het staan. Zorg voor een over zichtelijk ge heel: soort bij soort, alfabeti sche volgorde, of wat dan ook. Heb je HEEL veel links dan is het verstandig die extern te laten beheren, bij voorbeeld bij Startpagina.nl, waar je een eigen dochterpagina kunt maken, wanneer die nog niet bestaat. Het voordeel is dat alle links regelmatig worden ge controleerd, want niets is voor een surfer irritanter als niet-wer- kende links. Een foto zegt meer dan duizend woorden, is een bekende slogan. Bovendien geven afbeeldingen een webpagina 'smoel'. Met de snelle verbindingen van tegen woordig is het gebruik van mul timedia eveneens zeer aan vaardbaar. Maar hou het kort. Een filmpje van een minuut, hooguit twee, kan. Meer niet. Dat geldt ook voor een achter grondmuziekje bij het opstar ten. Dat mag bijvoorbeeld nooit langer duren dan het laden van de beeldpagina zelf, want an ders zit de kijker te wachten, ter wijl de informatie al beschikbaar is. Wat je beslist niet moet doen is het onderschatten van de kracht van het World Wide Web. Jouw informatie is te zien in Neder land, Nieuw Zeeland, Siberië en San Francisco en als je buiten lands bezoek wilt en ook die kij kers in staat wilt stellen de infor matie tot zich te nemen, ga dan eens nadenken over een tweeta lige site. Engels naast Neder lands heeft dan de voorkeur. Maar voorkom veredeld 'go your gang but'-Engels. Probeer iemand te vinden met een En gelstalige achtergrond, die de vertaling voor zijn rekening kan nemen of in elk geval kan con troleren. JAN VAN DER NAT De meeste mensen zetten muziek van het in ternet op cd's, maar het kan ook andersom. Als je van een bestaande cd één of meer nummers wilt omzetten in computerbestanden, dan heb je een zogeheten ripper nodig. Zo'n program ma leest de cd-tracks en maakt er wav- of mp3-bestanden van, die dan op de pc verder bewerkt en/of gebrand kunnen worden of - pas op voor de auteursrechten! - uitgewisseld met anderen via het internet. Rippers zitten vaak bij brand-software, zoals het on derdeel Spin Doctor van het populaire Easy CD Crea tor. Losse rippers kunnen soms handiger zijn in het gebruik. Een goed voorbeeld is CDex, een klein pro grammaatje dat op een overzichtelijke manier zijn werk doet. Zonder toeters en bellen, maar met precies die functies die je nodig hebt. CDex kan hele cd's, of delen daarvan, omzetten naar ge wone (wav) of samengeperste (mp3) geluidsbestanden. Selecteren kan per track of zelfs binnen een track, tot op de 24ste seconde (een frame) nauwkeurig. De cd-tracks kunnen vóór het omzetten al benoemd worden, desge wenst via de intemet-cd-database CDDB. Het is oofcino- gelijk een lokale verzameling titelgegevens aan te leggen en als je al titels hebt ingevoerd in de Windows-cd-spe- ler, kan CDex die terugvinden. De geripte bestanden ko men in zelf te kiezen mappen, krijgen de juiste namen (compleet met volgnummers en voorloopnullen voor de volgorde!) en worden keurig per album en artiest in map pen gesorteerd. Tijdens het rippen wordt de normalisatie (het digitale opnameniveau) automatisch verzorgd en 'jitter', een vervorming bij het digitaliseren, wordt redelijk gecorrigeerd. CDex werkt goed maar niet erg snel: wie haast heeft, moet misschien toch een commerciële ripper zoeken. Wel is het makkelijk te bedienen en stabiel, en kan het onverwacht veel, zoals het 'kaal' omzetten van wav in mp3 en omgekeerd. Als het bij gebruik van een oudere cd-drive niet niet mogelijk is om rechtstreeks digitaal te rippen, dan kan het programma ook via de audio-uit- gang (analoog dus) opnemen. En het kan cd-tracks af spelen. Dune II zorgde indertijd voor een ernstige vorm van computerverslaving. Brave huis vaders speelden het spel tot diep in de nacht, hun huwelijk op het spel zettend. Een paar jaar later werd Dune 2000 nogal lauw ontvangen: het voegde niet veel toe aan het origineel en er waren inmiddels veel vergelijkbare spellen op de markt. Waar onder de toppers Command and Conquer en Red Alert van Westwood zelf. En nu heeft Westwood zich dan kort na het succesvolle Red Alert II het eerst met 'Dune Emperor' in een driedi mensionale wereld gestort. Het gaat weer om dat fascinerende universum van Du ne, naar het boek van Frank Herbert. Een verzengend hete zandplaneet ergens in de Melkweg in een verre toekomst, waar het kostbare goedje 'spice', ge maakt door gigantische zandwor- men, kan worden gewonnen. Drie machtige families strij den om Dune. De nobele At- reides, de duivelse Harkonnen en de (niet in het boek voorko mende) sluwe Ordos. Daarnaast spelen ook diverse facties een rol: de in klonen gespecaliseerde Tleilaxu, de ruimtenavigatoren van het Gilde, de technocraten van de planeet lx, de keizer lijke Sardaukar-troepen en de inheemse bewoners van Dune, de ruige Fremen. En dan zijn er ook nog de zand- wormen, die complete eenhe den kunnen opslokken. Dune, de legers, de gebouwen en de wormen zien er prachtig uit in 3D, maar het principe is niet veran derd: er moet 'spice' worden gewon nen met oogstmachines, en het geld dat je daarmee verdient gaat op aan het neerzetten van gebouwen en het produceren van troepen om de concur rent mee te lijf te gaan. Dit zijn de door Westwood bedachte basisprincipes van de meeste real-time strategy spellen. Al die oude vertrouwde eenheden zijn weer terug: de geluidstank en de omithopter van de Atreides, de ont ploffende devastator-tank van de Harkonnen en de fas cinerende deviator-tank van de Ordos (waarmee je vij andelijke troepen tijdelijk kunt overnemen). Daarnaast veel nieuwe wapens, zoals een rijdende cirkelzaag, een vliegende saboteur en een wel zeer besmettelijke zom bie. De zandwormen zijn nu een wel erg bedreigende factor geworden, maar misschien komt dat ook omdat ze er in 3D zo indrukwekkend uitzien. Het spel is zoals gewoonlijk weer verpakt in een verhaal dat niet zo veel met het boek te maken heeft. De stukjes film tussen de missies maken het spelen van een cam pagne echter wel een stuk leuker. Westwood is niet krenterig geweest en heeft voor elke familie een aparte cd-rom bijgevoegd, en het spel vraagt er eigenlijk om met meerdere personen in een netwerk te gaan spelen. Al met al is Dune Emperor een fantastisch product ge worden, dat niet zozeer vernieuwend is maar wel weer de vaste hand van de meester van het genre verraadt. Wie al dat 3D-gedoe overigens maar niets vindt kan de kaart zover mogelijk uitzoomen: dan ziet de wereld van Dune er weer aardig overzichtelijk en tweedimensio naal uit. Steel Soldiers Met Z lieten de Britse Bitmap Brothers jaren geleden zien dat een strategiespel met doorlopende actie geen eindeloos transport van grondstoffen hoeft te zijn. Bij Z staat de controle over bepaalde gebieden centraal, die automatisch een verhoogde productie van eenheden opleveren. Z is daarmee in feite een klassiek Verover de vlag"-spel. Wie de meeste gebieden verovert en in han den kan houden wint uiteindelijk altijd door een over macht aan troepen. De balans kan in zo'n spel snel doorslaan, je staan dan snel in een gewonnen of juist hopeloze positie. Daarnaast is het klassieke Z een hila risch spel met robotsoldaatjes die zeer menselijk gedrag vertonen en elkaar continu de huid volschelden. Die humor zit ook weer in de 3D-versie van het spel, Z: Steel Soldiers. Het gaat ook nog steeds om de controle van bepaalde zones op de kaart. Snel handelen in het begin van het spel om gebieden te bezetten is een Min. systeemeisen: Pentium II, 64 Mb Ram, Windows 95/98/Mr, 3D-kaart. Prijs: 99 gulden. Dune is beschikbaar gesteld door Electronic Arts/Linden Barbosa en Z: Steel Soldiers door Homesoft Haarlem. noodzaak, en het blijft lastig om ze ook vast te houden. Daarnaast is het spel door het driedimensionale terrein een stuik lastiger geworden. Door troepen op bepaalde beschutte plaatsen neer te zetten kan je het een tegen stander erg moeilijk maken. Verder spelen schepen en vliegtuigen nu ook een rol. Steel Soldiers heeft meer diepgang gekregen en dat betekent dat het veel moeilij ker is geworden om de balans in je voordeel te laten doorslaan. De computer speelt slim en zal zwakke plek ken in de verdediging van een bepaalde zone snel vin den. Overigens spelende de strijdende partijen met precies dezelfde wapens: zij verschillen slechts in kleur. Al met al is Z:Steel Soldiers wederom een erg goed spel gewór den dat ook met meerdere spelers in een netwerk lang durig zal kunnen boeien.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 43