)e verleiding van een vreemde minnares Aannen enkel Vrouwen enkel SPORT 23 JUNI 2001 i iet iedereen gaat door de knieën voor de mystiek van Wimbledon grMartijn van Beeten lijks laten de tennisprofs zich verleiden door een •mde minnares. Gaan ze door de knieën voor de itiek van Wimbledon. Ook in een tijd dat tennis op seen rariteit wordt, is een zege bij de All England bhet hoogst haalbare. Toch zijn er haarscheurtjes in onaantastbaarheid die Wimbledon denkt te hebben, tavo Kuerten, nummer een van de wereld en held Parijs, neemt tijdens het meest prestigieuze tennis- mooi ter wereld, dat maandag begint, vakantie. hard Krajicek dacht op gras nooit uit de voeten te nen, maar dankt er eeuwige roem aan. Ivan Lendl mde gras alleen geschikt voor koeien, maar deed tlles aan om toch één keertje Wimbledon te win- iDie prijs, de mooiste prijs, mocht niet ontbreken zijn erelijst. De grashater haalde de finale. Natuur- afkeer verandert twee weken lang in onverklaar- p liefde. Een liefde met nostalgie als fundament en magie van het centre court als onweerstaanbare er. Ie achtertuin van Boris Becker behoort nu toe aan Sampras. Het door Stanley Peach ontworpen en 922 verschenen centre court is voor tennissers de banen van Augusta zijn voor golfers. Dat gras, houten netpalen, dat publiek zo dicht op de baan. is vooral het groen en paars. Een belevenis, een msdoel op zich om daar ooit te staan. Dat is Wim- Ion. et wat feiten op een rij en het wordt opeens discutabel om Wimbledon 's werelds grootste üstoemooi te noemen. Op de Australian Open dt meer prijzengeld verdeeld, de US Open trekt r toeschouwers en vorig jaar keken gemiddeld ir Nederlanders op televisie naar Roland Garros IOOO) dan naar Wimbledon (250.000). let antwoord uit Londen is simpel. „Het gaat niet feiten, het gaat om reputatie", schetst een woord - e tder. „Vraag het wereldwijd, Wimbledon wordt ezonden in 157 landen, en de meesten zullen zeg- dat Wimbledon hét toernooi is. Wij kunnen ook mmaal zoveel kaartjes verkopen. En dit is nog al- het toernooi dat de meeste tennissers willen win- ich, grastennis sterft uit. De Australian Open en IS Open, ooit ook grasevenementen, hebben in «r en hardcourt alternatieven gevonden. Bij de inklijke Nederlandse Lawn Tennis Bond (KNLTB) - en enkele vereniging aangesloten met grasbanen. en in Rosmalen wordt goede sier gemaakt met pldtoppers op sprieten. Met Halle hebben de Bra- iers de enige ATP-toernooien op gras buiten En- nd. st dat is een bedreiging, weten ze ook in Londen, egsman: „Bovendien willen wij graag een gat van 9 in plaats van twee weken tussen Roland Garros llmbledon. Nu is de tijd om aan te passen kort." |n wedstrijd op gras is snel voorbij, de toemooi- ■clus op de kortgeknipte gazonnetjes ook. Van Het complex van Wimbledon. Maandag begint daar het meest prestigieuze tennistoernooi ter wereld. Foto: AP gravel in Parijs naar Londens gras in twee weken tijd. Razendsnel moet de knop om. „Te snel," meent Da- vis Cup-captain Tjerk Bogtstra, als coach van Jan Sie- merink vroeger vaak op Wimbledon. „Dat merkte ik ook aan Siemerink. Voelde Jan zich helemaal thuis op gras, dan was het toernooi al voorbij. De huidige spreiding klopt niet. Je hebt Australië in januari, de US Open in september en de twee Europese Grand Slams kort op elkaar. Begin je net iets van de sfeer van grastennis te proeven, is het alweer voorbij. The All England Club moet oppassen dat zij niet te arrogant wordt. Dat Kuerten en Corretja niet meedoen, daar liggen ze waarschijnlijk niet wakker van." „Vraag je mannen als Corretja en Kuerten eerlijk waarom ze niet naar Wimbledon komen," verklapt Paul Haarhuis, „dan is het omdat ze er geen zin in hebben. Dat gezeur over het bevoordelen van ande ren bij de plaatsing, hoe terecht ook, is slechts een mooi excuus. Die mannen hebben maar een klein zetje nodig om Wimbledon te mijden. Staan ze aan het eind van het jaar nog hoog op de wereldranglijst, dan doen ze het volgend jaar weer. Natuurlijk kan Wimbledon zonder Kuerten. Maar die jongen heeft wel een positieve invloed op tennis. De fans op het centre court willen een artiest als Kuerten graag zien. Vorig jaar heeft de ATP al geprotesteerd toen drie Spanjaarden zich terugtrokken. Ook toen is gezegd dat er respect is voor tradities, maar dat het belang van de tennissers even zwaar telt." Plaatst Bogtstra kanttekeningen, ook hij heeft Wim bledon nog altijd op één staan. „Mijn mooiste herin neringen zijn ook aan partijen van Borg, McEnroe en Connors op gras. Het blijft de mooiste plek om te ten nissen. Daar gaat het om. Het is prachtig, al die tradi tie. Maar Wimbledon moet er niet te veel aan vast houden. Die kleine oude kleedkamers kunnen echt niet meer. En de bewegingsruimte voor tennissers en publiek is minimaal. Wimbledon moet dringend met de tijd mee." Maar hoe? Het huidige park is vol en uitbreidings plannen stuiten op protesten van omwonenden. The All England Club probeert het terrein economischer in te delen. Vier jaar terug werd court number one, een nieuw stadion, in gebruik genomen. Een schok was dat toen, zo'n nieuwe betonnen kolos. Het bete kende bovendien het einde van de oude baan 1, een historische plek waar veel toppers hun einde vonden. Verdere groei is nauwelijks mogelijk. Er doemt een schrikbeeld op: sloop. Haarhuis: „Wimbledon moet dat nooit doen. Dan maar wat minder toeschouwers. Het gaat om die plek, dat centre court." Bogtstra gelooft in vernieuwing. „Ze hebben op Wimbledon een kans laten liggen. Ze hadden dat nieuwe court number one moeten overkappen. Het regent zo vaak en daarmee garandeer je dat het pu bliek toch tennis te zien krijgt. Het zal best dat de All England Club gruwelt van zo'n idee maar je mag toe schouwers best tegemoet komen." Liefhebbers van aardbeien en slagroom, stijve En gelse normen en waarden en een reis van twee weken door het verleden, hoeven niet bang te zijn. Op Wim bledon blijft de klok stilstaan. Geen reclame op centre court, geen kleurrijke outfits voor de tennisprofs. Paars, groen en wit, dat blijft het kleurenpalet. Haar huis: „Het leukste is nog dat Wimbledon van alle Grand Slams de minste commerciële uitingen heeft, maar wel het meeste geld genereert." Dat zal ook zo blijven, beloven ze op Wimbledon. Het is wat het toernooi uniek maakt, waardoor het zo goed verkoopt. Ook daarom moeten de grote kleding merken, die hun tennissers in steeds kleurrijker out fits de baan op sturen, zich twee weken schikken naar Engelse wensen. De Nederlanders hebben weinig met grastennis al kunnen de Hollandse profs er goed op uit de voeten. Krajicek werd op Wimbledon de enige Nederlandse Grand Slam-winnaar en de afgelopen weken kropen de vaderlandse tennissers uit hun schulp. Peter Wes- sels, Raemon Sluiter, Jan Siemerink, Sjeng Schalken en Miriam Oremans kijken met genoegen uit naar Wimbledon. Zij nemen de uitglijders op het gladde gras in de eerste week voor lief, hopen dat ze de twee de week met rare stuiters op losse polletjes mogen meemaken. Haarhuis zal er niet bij zijn. „In mijn eerste jaren had ik nauwelijks grasgevoel. Pas toen ik een paar potjes had gewonnen, begon het te komen. Toch is Wimbledon nooit mijn favoriete toernooi geweest. Het staat op gelijke hoogte met Roland Garros en de US Open. Financieel is Wimbledon wel het aantrek kelijkst. Win je in Londen, dan levert dat uiteindelijk het meeste geld op. Wat mij stoorde aan het toernooi, waren toch die stijve regeltjes. Als de spelersbox vol was, ging je op de lege rij daarboven zitten. Kwam er zo'n mannetje vertellen dat dat jouw plek niet was." Tweede ronde iimpras (VSt) 1 - F. Clavet (Spa) owan (GBr) - M Hilton (GBr) irgsian (Arm) - J. Acasuso (Arg) z obredo (Spa) - N. Lapentti (Ecu) 30 Norman (Zwe) 18 - L. Burgsmuller (Dui) Chang (VSt) - J. Vanek (Tsj) Wisse (Bel) - J. Diaz (Spa) ochus (Bel) - R. Federer (Zwi) 15 Gambill (VSt) 12 - C. Woodruff (VSt) Ursson (Zwe) - M. Rosset (Zwi) wak (Tsj) - F. Vicente (Spa) Jtkman (Zwe) - T. Martin (VSt) 23 halken (Ned) 26 - S. Koubek (Oos) Kirach (Tsj) - Bryan (VSt) lee (GBr) - G. Pozzi (Ita) I epasko (Rus) - T. Henman (GBr) 6 Safin (Rus) 4 - Knowle (Oos) bnco (Spa) - Nestor (Can) Nnosil (Dui) - H-T. Lee (ZKo) mguinetti (Ita) - A Portas (Spa) 25 'rbaty (Slw) 22 - R. Sluiter (Ned) er(Aus) - Woodbridge (Aus) uentes (Spa) - M. Puerta (Arg) «jpschild (Dui) - A. Clement (Fra) 13 ihansson (Zwe) 11 - A. Ilie (Aus) sddick (VSt) - Heuberger (Zwi) son (Zwe) - G. Ivanisevic (Kro) rin (ZAf) - C Moya (Spa) 21 Win (Spa) 31 - B. Black (Zim) wel (Roe) - G. Rusedski (GBr) Jtenberg (Aus) - J. Boutter (Fra) jan (GBr) - J. C. Ferrero (Spa) 8 ifelnikov (Rus) 7 - Yong-ll Yoon (ZKo) ra) - A. Parmar (GBr) kells (Spa) - K. Carlsen (Den) «nas (Arg) - G. Gaudio (Arg) 32 tt(Dui) 17 - K. Kucera (Slw) «ntilla (Spa) - Llodra (Fra) kpfl (Oos) - Huet (Fra) tonm (Tsj) - T. Enqvist (Zwe) 10 oltchkov (WRu) 16 - M. Youzhny (Rus) «puis (Fra) - Mamiit (VSt) 'dhurs (Aus) - M. Mirnyi (WRu) abaleta (Arg) - F. Santoro (Fra) 20 'ui (Mar) 27 - D. Sanchez (Spa) üfri (Arg) - O. Rochus (Bel) «edel (Tsj) - H. Levy (Isr) «eek (Tsj) - P. Rafter (Aus) 3 witt (Aus) 5 - M Gustafsson (Zwe) uguera (Spa) - Dent (VSt) "ipes (Ned) - Y. El Aynaoui (Mar) tèguerra (Zwe) - F. Squillari (Arg) 28 Kude (Fra) 21 - J. Golmard (Fra) «na) - D. Eisner (Dui) bicic (Kro) - R. Schüttler (Dui) atochvil (Zwi) - S. Grosjean (Fra) 9 Weira (ZAf) 14 - A. Stoliarov (Rus) ibara (Tsj) - C. Pioline (Fra) "lerink (Ned) - K. Pless (Den) lalrava (Spa) - N. Kiefer (Dui) 19 «ia (Arg) 29-F Meligeni (Bra) Ksu (Chl) - L. Childs (GBr) Sado (GBr) - A. Medvedev (Oek) Bels (Ned) - A. Agassi (VSt) 2 Tweede ronde Eerste ronde M. Hingis (Zwi) 1 - V. Ruano Pascual (Spa) L. Krasnoroutskaya (Rus) - A-G. Sidot (Fra) S. Sfar (Tun) - A. Carlsson (Zwe) Schwartz (Oos) C. Rubin (VSt) 25 C. Martinez (Spa) 19 - D. Bedanova (Tsj) T. Poutchek (WRu) - S. Cacic (VSt) L. Osterloh (VSt) - M. Tu (VSt) M. Salerni (Arg) - A. Sanche2 (Spa) 13 E. Dementieva (Rus) 10 - Bradshaw (VSt) Lamade (Dui) - D. Chladkova (Tsj) i M. Weingartner (Dui) - J. Pullin (GBr) E. Dominikovic (Aus) - A. Huber (Dui) 18 L Raymond (VSt) 28 - L. Latimer (GBr) Y. Basting (Ned) - Cross (GBr) Boogert (Ned) - S. Jeyaseelan (Can) S. Pikowski (Fra) - J. Hénin (Bel) 8 J. Capriati (VSt) 4 - M A Vento (Ven) M. Irvin (VSt) - F. Schiavone (Ita) G. Leon Garcia (Spa) - T. Pisnik (Slv) R. Dragomir (Roe) - T. Panova (Rus) 32 P. Suarez (Arg) 22 - A. Myskina (Rus) N. Llagostera (Spa) - A Sugiyama (Jap) K Habsudova (Slv) - Schnitzer (Dui) R. McQuillan (Aus) - S. Testud (Fra) 15 M. Maleeva (Bul) 12 - Fernandez (Arg) S. Kleinova (Tsj) - E. Bovina (Rus) A. Keothavong (GBr) - Lee (Tai) M. Vavrinec (Zwi) - A. Frazier (VSt) 20 A. Kremer (Lux) 26 - K Brandi (VSt) E. Gagliardi (Ita) - L. Ahl (GBr) A Glass (Dui) - B Rittner (Dui) R. Kuti Kis (Hon) - S. Williams (VSt) 5 K. Clijsters (Bel) 7 - G. Casoni (Ita) P. Nola (NZe) - Drake (Can) R. Grande (Ita) - Barna (Dui) V. Razzano (Fra) - A. Montolio (Spa) 27 M. Shaughnessy (VSt) 17 -1. Majoli (Kro) J. Krüger (ZAf) - M. Marrero (Spa) H. Collin (GBr) - E. Loit (Fra) Foretz (Fra) - A. Coetzer (ZAf) 11 J. Dokic (Joe) 14 - R. de Los Rios (Par) M. Diaz-Oliva (Arg) - J. Hopki^pVSt) E. Baltacha (GBr) - N. Dechy (Fra) S Talaja (Kro) - B. Sdiett (Oos) 21 P. Schnyder (Zwi) 30 - J. Nejedly (Can) Kandarr (Dui) - Medina Garrigues (Spa) j A. Molik (Aus) - C Castano (Col) M. Sucha (Slw) - L. Davenport (VSt) 3 A. Mauresmo (Fra) 6) - N. Pratt (Aus) Danilidou (Gri) - L. Batsjeva (Bul) I L. Cervanova (Slw) - D. Buth (VSt) C. Black (Zim) - T. Tanasugam (Tha) 31 H. Nagyova (Slw) 24 - Serra-Zanetti (Ita) L. Woodroffe (GBr) -1. Tulyaganova (Oez) J Husarova (Slw) - P. Mandula (Hon) Prakusya (Ino) - N. Tauziat (Fra) 9 S. Farina Elia (Ita) 16 - A Gersi (Tsj) T. Garbin (Ita) - A Stevenson (VSt) S. Plischke (Oos) - M.J. Martinez (Spa) N Petrova (Rus) - M. Sema (Spa) 23 E. Lichovtseva (Rus) 29 - J. Craybas (VSt) I Torrens-Valero (Spa) - Smashnova (Isr) M. Oremans (Ned) - D. Hantuchova (Slw) I S. Asagoe (Jap) - V. Williams (VSt) 2

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37