Toerisme o PUNTJES rhiphol - lijkt het wel irdt altijd gebouwd. Nu de nieuwe J-pier. Dat problemen. Zowel op toevoerwegen als in de vertrekhal. De komende maanden verwacht de nationale luchthaven 129.000 passagiers per Gemiddeld. Want er zullen ook dagen zijn D65l^aarop de 140.000-grens afordt benaderd. Of zelfs overschreden. Een paar R(. 'overlevingstips'. ns np. ip 593- Vliegend naar het vakantie adres. Het wordt steeds popu lairder. Ruim een derde van alle Nederlanders begint z'n reis te genwoordig op de luchthaven en het overgrote deel daarvan vertrekt van Schiphol. Waar ook deze zomer zoveel drukte wordt verwacht dat er opnieuw 'gid sen' (herkenbaar aan de gele hesjes met vraag- en informa tieteken) zullen worden ingezet om iedereen die daarom vraagt de weg te wijzen. Maar zelf kunnen vakantiegangers na tuurlijk ook veel doen om pro blemen te voorkomen. Openbaar vervoer. Schiphol is per spoor overdag (wie 's nachts van de NS gebruik wil maken, heeft een probleem) makkelijk te bereiken. Maar he laas zijn Nederlandse treinen niet berekend op passagiers met veel bagage. Omdat grote koffers het looppad versperren, wil de conducteur dat ze in het halletje worden gezet. Waar ze (zeker op het traject Sloterdijk- Schiphol) geen moment uit het oog mogen worden verloren.- Een alternatief is de bus, maar nog beter is het je te laten weg brengen door de zogeheten Schiphol Travel Taxi die dag en nacht uit alle hoeken en gaten van Nederland tegen een rede lijke vergoeding naar Schiphol rijdt. Hou wel rekening met een iets langere aanrij-route omdat er vaak nog andere passagiers moeten worden opgehaald. Informatie over dienstregelin gen van bus en trein: telefoon 0900-9292 (75 cent per minuut) en internet www.ovr.nl Informatie over Schiphol Travel Taxi: telefoon 0900-724.474.65 en internet www.schiphol.nl Parkeren. Schiphol heeft vier parkeerplaatsen. Maar prijs- technisch is P3 Gang parkeren) voor vakantiegangers de meest geschikte. Voor de eerste drie dagen moet een tarief van 87,50 gulden worden betaald, voor el ke dag daarna 10 gulden. Hou er rekening mee dat a) de Par king Hopper- een automatisch, onbemand vervoerssysteem nog niet het hele parkeerterrein bestrijkt en vaak dienst weigert en b) de gratis pendelbus naar de vertrekhal om de tien minu ten behoort te vertrekken, maar dat zelden doet. Zet daarom eerst passagiers en bagage af bij de vertrekhal (stap uit bij het blauwe bord waarop de lucht vaartmaatschappij staat ver meld waarmee u vliegt) en ga de auto pas daarna parkeren. De chauffeur dient er rekening mee te houden dat hem dat minstens een half uur kost, maar in veel gevallen kan de partner gedurende die tijd in checken. De route naar P3 staat met borden aangegeven. Bagage. Koffers en dergelijke kunnen eventueel naar Schip hol worden gebracht door de NS Bagageservice (informatie: telefoon 0900-1558,44 cent per minuut) en - maar dan moet je echt je halve huis willen mee slepen - Worldwide Baggage Services, telefoon 020- 44.66.234; internet: www.baggage.nl. Opmerkelijk is de service van Swissair die de bagage van zijn passagiers van af Schiphol voor een redelijke vergoeding rechtstreeks naar het trein- of busstation van de vakantiebestemming in Zwit serland transporteert. Informa tie: Swissair, telefoon 020- 406.80.40. Wie toch liever alles zelf naar de luchthaven sjouwt, kan gebruik maken van het bes te dat Schiphol te bieden heeft: de gratis bagagekarretjes. Krui ers zijn tussen 06.15 en 22.45 uur eventueel op te roepen via speciale telefoonpalen in de vertrekhal. De bagage mag per persoon niet meer dan 20 kilo wegen. Bij overwicht moet er een flinke toeslag (tot 20 dollar per kilo) worden betaald. Inchecken. Op zowel de moni tors in de vertrekhal als in het Plaza winkelcentrum staat ver meld (vluchtnummer, bestem ming, vertrektijd en eventuele vertraging) bij welke check-in balie u zich moet melden. In checken kan in veel gevallen door één persoon worden ge daan, maar dan moeten wel de tickets en de paspoorten van al le meereizenden getoond kun nen worden. Bij vluchten naar bijvoorbeeld Israël en Amerika is collectief inchecken in ver band met een anti-terreur-con- trole niet mogelijk. Bij de in- checkbalie krijgt iedere passa gier een instapkaart met daarop onder meer vermeld de instap- tijd (meestal 35 minuten voor vertrek) alsmede de pier en de gate waar het vliegtuig vertrekt. Wie van de G- of de B-pier ver trekt, moet rekening houden met een flinke wandeling (vanaf de See-Buy-Fly-winkels een kwartier). Voor de snelle jon gens die alleen met handbaga ge reizen: in vertrekhal 2 staan zes selfservice check-in auto maten speedpoints Paspoortcontrole. Waar u ook naar toe vliegt, een paspoort is altijd nodig. Ook als u naar een tot de Europese Gemeenschap behorend land reist. Bij de con trole van de marechaussee dient u naast uw paspoort te vens uw instapkaart te laten zien. Let op: voor sommige be stemmingen moet een pas poort nog een bepaalde periode (meestal een halfjaar) geldig zijn op het moment dat u dat land verlaat. Vliegtuigstoelen. Iedere passa gier heeft tegenwoordig wel een gebrek (al dan niet onder streept door een briefje van de huisarts) dat het hem 'onmoge lijk' maakt op een gewone (wei nig beenruimte) vliegtuigstoel plaats te nemen. Met andere woorden: iedereen probeert een plaats op de eerste rij of bij de nooduitgang te krijgen. Bij lijndiensten is dat sowieso on mogelijk omdat alle luchtvaart maatschappijen de beste stoe len afblokken voor de zogehe ten frequent flyers, mensen die regelmatig van een bepaalde airline gebruik maken en daar voor worden beloond met een voorkeursbehandeling. Bij een chartervlucht is het - als je maar vroeg genoeg bij de in- checkbalie staat of je wensen al kenbaar hebt gemaakt op het reisbureau - heel soms moge lijk een stoel met meer been ruimte te bemachtigen. Maar dat is echt een uitzondering. Diversen Touroperators vinden het prachtig als u hun labeltje (met logo en 'clubkleuren') aan uw koffer hangt. Dieven ook. Ze nemen uw op het label ge schreven adres over en weten dat u voorlopig nog even op va kantie bent. Koop zelf een label die kan worden afgedekt en plak een sticker met adres en zovoort aan de binnenkant van uw koffer. Verlies uw bagage op de luchthaven nooit uit het oog. Wissel thuis al wat geld bij de bank. Bij de wisselkantoren op Schiphol staan altijd lange rij en. Wie precies wil weten wat hij al dan niet mag in- en/of uit voeren vervoege zich bij het douanekantoor in vertrekhal 3. Maak een fotokopie van uw paspoort. Dat voorkomt veel gedoe bij verlies of diefstal. Let er op dat uw naam op het vliegticket precies zo is gespeld als in uw paspoort. Zo niet dan kan u de toegang tot het vlieg tuig worden geweigerd. Een vliegticket is persoonsgebon den. Tot slot: 'travel light'. Alles wat je thuislaat is meegenomen. Wie één keer zonder handbaga ge heeft gevlogen, wil niet an ders meer. ROB VAN DEN DOBBELSTEEN *o* ;a klijn AN ten stevig plasüc mapje zitten een in reishandboek plus een grote uit- _are kaart van Berlijn en omge- jj J. Het boekje geeft eerst een histo- ktod h overzicht waama het centrum, de en plaatsen rondom Berlijn len behandeld. De tekst is onder- idend en vol nuttige informatie, rwie erge haast heeft zijn er zelfs af 13|oe pagina's waarop in telegramstijl overzicht van bezienswaardighe- ;n ff len horeca staan vermeld. De gids at verder diverse kaartjes van deel- 'OUjfeden, een metrokaart en mooie «foto's. Voor winkels, gebouwen, straten en pleinen wordt consequent de Duitse benaming gebruikt. Een ab solute aanrader. Berlijn/Potsdam, serie Nelles Reispakket. Prijs: 19,60 gulden. rustiek kamperen De één geniet van een camping waar altijd iets te doen is; de ander kan het niet rustig genoeg zijn. Voor die laatste groep heeft uitgever Kosmos-Z&K een serie gidsen over rustiek kamperen la ten samenstellen. Met succes waar schijnlijk, want na de deeltjes 'Alpen', 'Duitsland', 'Midden- en Zuid-Enge- land' en 'Scandinavië' verschenen on- REISBOEKEN -MAGAZINES langs de gidsjes 'Benelux', 'Oost-Frank rijk' en 'Noord- en Midden-Italië'. Kampeerders die door een gidsje op 'rustige campings' worden gewezen, moeten er natuurlijk ernstig rekening mee houden, dat het met die rust al daar snel gedaan is. Maar dat probleem ondervangt de auteur (Kees van Surk- sum) door in het voorwoord toe te ge ven dat er meestal sprake is van een 'momentopname'. De beschrijvingen van de campings zijn zakelijk en ko men vertrouwenwekkend over. Handig is de praktische informatie. Maar waarom staan er geen tarieven ver meld? Rustiek zal toch niet gratis zijn? Noord- en Midden-Italië (in de reeks Rus tiek Kamperen in...). Schrijver. Kees van Surksum. Uitgever Kosmos-Z&K. Prijs: 25,30 gulden. oostenrijk Oostenrijk staat al jarenlang in de Ne derlandse vakantie top tien. Dus zal de 'Dominicus' over dat land behoorlijk veel belangstelling trekken. De gids werd geschreven door Linda O'Bryan en Hans Zaglitsch die eerder tekenden voor 'Fietsen langs de Donau' en dus 'iets' met Oostenrijk hebben. Dat blijkt dan ook wel uit de tekst. 'Salzburg be hoort tot de mooiste steden van Euro pa' en Wenen is een 'wereldstad' die 'je eens in je leven bezocht moet hebben'. Er is niet mis met deze hoera-stem ming zolang er ook praktische infor matie wordt gegeven. En die is er in ruime mate. Zelfs het gesol met de schedel van Joseph Haydn (1732-1806) komt uitgebreid aan de orde. Het doodshoofd van de componist ver dween kort na de begrafenis en be landde pas in 1954 weer in de graftom be. Oostenrijk. Schrijvers: Linda O'Bryan en Hans Zaglitsch. Uitgeven Dominicus. Prijs: 43,75 gulden. REDACTIE ROB VAN DEN DOBBELSTEEN ■rvis épRM f\E I 5 B E KI C H TEN Wandelen Reisorganisator Sindbad Reizen is onder meer gespeciali seerd in wandelreizen. Niet verwonderlijk dus dat in de nieu we onlangs verschenen brochure ruim 90 wandelarrangemen ten naar 22 landen worden aangeboden. Het gaat om trips die zijn onderverdeeld in 8 soorten: voor kinderen, voor actie ve vijftigers, kamperen, hotel/pension, bergwandelen, combi natie, ver en individueel. Meer informatie: telefoon (020) 521.84.80. Rotterdam Excursies door Rotterdam stellen belangstellenden de ko mende maanden in staat een kijkje te nemen achter de scher men van 's werelds grootste havenstad. Er kan een keuze wor den gemaakt uit zes verschillende bus- en/of boottrips. Zo wordt onder meer een bezoek gebracht aan de fruitterminal Rotterdam/Seabrex en aan de raffinaderij van Shell. Verder is er een avondrondvaart door de verlichte haven. De mogelijk heden staan opgesomd in de brochure 'Zomertours 2001'. Meer informatie en/of boekingen bij ANWB/VVV, Coolsingel 67 in Rotterdam, telefoon (010) 402.32.34 of 411.98.55. Internet: www.industrieeltoerisme.rotterdam.nl Ardennen Wie geïnteresseerd is in fiets- en wandelvakanties in de Fran se Ardennen kan ideetjes opdoen in de minibrochure 'De Franse Ardennen actief'. In de brochure biedt de reisorgani satie Frantour een aantal arrangementen voor een korte va kantie aan. Meer informatie: telefoon (0346) 58.48.00. Landgoederen Op ongeveer 25 landgoederen in Nederland kan door bezoe kers worden overnacht. De mogelijkheden worden opgesomd in de folder 'Ruimte, Rust Historie' die wordt uitgegeven door de Vereniging Gastvrije Nederlandse Landgoederen en Kastelen (LKC). Meer informatie: telefoon (055) 355.88.44. Internet: www.lkc.nl Zeilen Frisian Sailing Company heeft onlangs een nieuw cruiseschip in de vaart genomen. Het gaat om de gerenoveerde, in 1926 te water gelaten walvisvaarder 'Artemis' die in de jaren vijftig werd omgebouwd tot een vrachtschip dat vooral in Azië en Zuid:Amerika voer. Na een twee jaar durende opknapbeurt is het schip veranderd in een driemaster dat als cruiseschip koers zet naar onder meer Scandinavië, Zuid Engeland en de Franse kust. Meer informatie: telefoon (0514) 56.60.00. Internet: www.hisiansaillng.com Duitsland Het Duits Verkeersbureau in Amsterdam heeft de service on langs ingrijpend aangepast. Het kantoor kan niet meer per soonlijk worden bezocht, maar daar staat tegenover dat het aantal achter de telefoon geposteerde medewerkers is verdub beld en dat de dagelijkse openingstijden met twee uur zijn verlengd. Volgens een woordvoerster is het de bedoeling dat nu binnen 48 uur alle gewenste informatie thuis wordt be zorgd. Op werkdagen is het Duits Verkeersbureau van 9.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur bereikbaar via tele foon 020-697.80.66 (klantenservice) en 0900-1091029 (folderbestellijn); internetwww.duitsverkeersbureau.nl en duitsland@d-z-t.com. Het postadres is postbus 12051, 1100 AB, Amsterdam. Paleis Zoals elke zomer wordt ook de komende maanden het Ko ninklijk Paleis op de Dam in Amsterdam opengesteld voor het publiek. Ditmaal is de schepping van Jacob van Campen in gericht (met tafelzilver, serviezen en kristal) op een wijze zo als dat ook gebeurt bij officiële ontvangsten van staatshoof den, vorsten en diplomaten. Speciale aandacht is er voor me morabele visites van onder anderen Keizer Wilhelm II in 1891, Winston Churchill in 1946 en Nelson Mendela in 1999. Meer informatie: telefoon (020) 620.40.60 Internet- www.kon-paleisamsterdam.nl u M N m mn w zag ik het voor het eerst in de badkamer van een gerenom meerd hotel in Oslo. Nu 15 jaar terug. Tegenwoordig is het een hype. Maar vraag me niet waarom. Er zal toch niet over ge klaagd worden 'Met kamer 242 hier. twee-vier-twee. Wilt u onmiddellijk ie mand langs sturen. Er zit geen puntje aan m'n toiletpapier. Niet uitgesloten moet worden dat John Kowalski, managing director dot-fold department, zich met een bescheiden klopje binnen vijf minuten op kamer 242 komt melden. Maar wat kan mij dat schelen? Ik wil dat mijn koffers gelijk met mij op mijn kamer arriveren (en niet drie kwartier na aankomst). En ik wil een degelijke douche-wand zodat niet de hele boel on derloopt als ik me sta te wassen. En ik wil niet dat de wc-bril naar beneden klapt, net als ik sta te plassen En ook wil ik - vóór alles - een schone badkamer. M'n hele hele leven al loop ik in zelfs luxe-hotels tegen dat soort ongemakken op. Zonder dat er verbetering in lijkt te komen. Nee, die puntjes. Die schijnen pas echt belangrijk te zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31