Hofje onder slopershamer 7 DUIN 8c BOLLENSTREEK De anders zo rustige Koningstraat is ineens wereldnieuws springtij Weinig begrip voor wens voor meer kassen Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 Tonnenpoort voor het laatst 0rel Nieuw Zuid, Kooltuin en De Krom legionellavrij WEKEN VOOR/45,00 Itwijk houdt lln miljoen over ■juk - Katwijk heeft vorig ^een miljoen gulden overge- den. Dat blijkt uit de jaarre- ing 2000 die inmiddels door - uitte Touche Accountants (ontroleerd en akkoord is onden. Katwijk kreeg onder een hogere uitkering uit gemeentefonds dan waar raf rekening mee was ge- den. meentehuis kenburg dicht [ENBURG- Het gemeente- I van Valkenburg is op don- lag 28 juni gesloten vanwe- en uitstapje van het perso- .0p vrijdag is het gemeen ds ook dicht. Alleen van Otot 11.00 uur is er gele- ieid voor het doen van aan- nvan geboorten en overlij- ZATERDAG 23 juni 2001 Boekhorst irdt veiliger door Wim van Wanrooy en Anton Diedrich sassenheim - De zon is al een tijdje op, het is de langste dag van het jaar. Ook in de Koningstraat in Sassenheim be gint 's morgens om half acht de dag voor de bewoners. Maar in deze, normaal gesproken zo rustige straat in het slaperige Sassenheim zijn de dagen al een tijdje niet meer normaal. „Zo is onze Koningstraat een rustige straat en zo ben je ineens wereldnieuws. We zijn in heel Nederland op de tv geweest. SBS, RTL, TV-West, noem maar op. Ze zijn hier allemaal geweest. Dat is best een rare gewaarwording. En het is een situatie waar je ongevraagd in terechtkomt", zegt de overbuurvrouw van het gezin dat de straat tot 'we reldnieuws' maakt. De bedreigingszaak van Sassenheim heeft de Koningstraat behoorlijk in opspraak gebracht. Tenminste drie inmiddels vastgehouden verdachten heb ben met een pistool lopen zwaaien tegen een Sassenheim- se jongen. Hij zou een illegale cd-handel verraden hebben. De overbuurvrouw trekt haar wenkbrauwen op, de ver bazing over de politiemacht die plotseling in de straat neerstreek is nog steeds van haar gezicht te lezen. „Je hebt geen idee wat er precies in je straat gebeurt. Je ziet bepaal de bewegingen, zoals een busje dat de straat in komt rij den. Dat kan een boodschappendienst zijn, maar ook wat anders. Het blijft gissen." Half acht 's morgens, het moment waarop mensen hun kinderen de deur uit helpen op weg naar school, het mo ment waarop anderen hun hondje uitlaten. Ook in de Ko ningstraat, en ook de moeder van de jongen waar het ken nelijk om gaat. „Nee, ik heb niks te zeggen", zegt ze. Haar hondje doet snel een plas en samen vluchten ze het huis weer in. De buurman staat inmiddels zijn auto te wassen. Hij geeft toe dat er een bedreigende situatie is geweest, maar moet zijn kinderen naar school brengen. Haast, haast, haast. „Het is niet bij mijn buren gebeurd", zegt hij nog snel. „Onzin, dat is wel zo. Hij zal wel een reden hebben om dat te ontkennen", zegt de overbuurvrouw, die zichzelf een beetje een flap-uit noemt. „Ik heb het ook af en toe heel griezelig gevonden met die gepantserde politieauto hier in de straat. Maar ik ben toch niet echt bang geweest. Het was onrustig, dat zeker. Het is toch een vreemde situatie als po litie hier een huis komt bewaken. Ze werpt een snelle blik naar de overkant. De gordijnen zijn daar dicht. „Ik heb veel navraag gedaan bij kennissen bij politie en justitie. Die hebben me verzekerd dat het alleen maar om een afreke ning met die knul kon gaan en dat anderen geen gevaar zouden lopen." Wat haar wel stoort is dat de buurtbewoners niet tijdig geïnfomeerd zijn. „Er wonen drie gezinnen met kleine kin deren in deze straat. Dat zijn drie telefoontjes. Maar nie mand heeft gebeld", zegt ze geagiteerd. „Goed, we hebben dan wel een bijeenkomst in huize Bemardus gehad, maar dat was het ook wel. Na een week. Scholen daarentegen hebben het advies gekregen om hun leerlingen niet langs deze straat te laten rijden." „We hebben trouwens wel eens eerder wat gemerkt en gezegd: dat kan geen zuivere koffie zijn", gaat de overbuur vrouw verder. „Er stond steeds maar een blanco bestelwa gen dicht tegen die garage aan. En die jongen reed al in een dure auto, zo'n Jeep. Maar goed, de politie zei steeds maar dat we geen gevaar liepen toen ze hier waren. Nou, daar moet je dan maar op vertrouwen. Ik weet wel dat sommigen hun kinderen ergens anders hebben gebracht. Onder het mom van uit logeren gaan." De moeder van een tweeling van twaalf jaar oud voelde zichzelf in ieder geval niet bedreigd. „Ja, je let op je kinde ren, legt ze ook uit wat er ongeveer aan de hand is. Want ze vinden zo'n politieauto, die een week in de straat staat, best wel spannend. En daarbuiten zagen we toch ook wel dat er nog agenten in burger rondliepen. We hebben in ie der geval veel mensen gezien die hier niet thuis horen. Ze waren er duidelijk op uit om die jongen te elimineren. Daar hoef je niet voor gestudeerd te hebben. De dag is inmiddels in volle gang in de Koningstraat. De politieauto's zijn dan wel verdwenen, maar HET huis wordt nog steeds bewaakt. De mensen die naar hun werk vertrekken kijken allemaal even die kant op. De gordijnen blijven dicht. idwijkerhout De achter- ai van de Noordwijker- ise woonwijk De Boekhorst betere en veiligere ver ing. Dat is te danken aan roject dat tot stand is gé én na samenwerking tus- de wijkvereniging, woning- ting Antonius van Padua e gemeente. De kosten van iroject, 25.000 gulden, wor- gedragen door de drie par- die in het overleg werden viseerd door de uitvoerder lijtafemicom. De gemeente cth gt het meest bij: 13.500 gul- Antonius van Padua be- 7.500 gulden en het res- 4.000 gulden, hebben de w iners bijgepast. 66: rkeertarief «f seconde ide 0[ dwijk - De parkeertarie- in Noordwijk gaan volgend ondanks de invoering van iro, niet omhoog. Dat heb- jurgemeester en wethou- besloten. De prijzen blij- [ehandhaafd op 1,50 gul- 2,50 gulden en 3,75 gulden orden precies omgerekend euro's. Kost parkeren op iningin Wilhelmina Boule- ïu per 4,3 minuten een je. Vanaf volgend jaar re- Je gemeente 0,10 euro per lng' dnuten. Dagkaarten gaan 0 w in 1 april en 1 oktober op w iningin Wilhelmina Boule- katwijk - De tonnenpoort die sinds 1985 elke zomer in de Princestraat van Katwijk te bewonderen is, staat er dit jaar hoogstwaarschijnlijk voor het laatst. Dat zegt commis sielid Koos van Duijn. „Wij stoppen er als comité mee en ik verwacht niet dat anderen de draad oppakken. Dat we stoppen heeft een aantal redenen. De tonnen die we gebruiken zijn ruim tien jaar oud en worden steeds slechter. Die zijn eigenlijk aan vervanging toe, maar de meeste leden willen met hun werk voor de tonnenpoort stoppen, dus dat is niet echt verstandig. De meeste leden van ons comité vinden het na jaren trouwe dienst wel letjes. Want na de opbouw die al de nodige tijd in beslag neemt, moeten we de tonnen poort ook regelmatig nat houden om de vaten zo goed mogelijk te beschermen. Het is al met al een hele operatie die we altijd met veel plezier hebben gedaan. Maar er is een tijd van komen en een tijd van gaan."ln 1902 stond er tijdens de 'Nationale Visscherij Ten toonstelling' voor het eerst een dergelijke boog in het centrum van Katwijk. Bij speciale tentoonstellingen werd hij ook altijd van stal gehaald, zoals bijvoorbeeld bij het Kro ningsfeest en de Visserijdagen. Het aantal tonnetjes werd in de loop der jaren terugge bracht van 2000 naar 450. De tonnenpoort wordt dit jaar op 9 juli neergezet en half au gustus weer weggehaald. Foto: Dick Hogewoning 9ndi let Gat van Palace gaat sjsl lelijk bebouwd worden, .r* deze krant afgelopen |(s_ En een paar dagen later: et Gat van Palace gaat 1 eiemaal niet bebouwd worden. Want de eergarage eronder mag er et meer onder, zegt het [heemraadschap. PLOEF, hee gSea Palace Residence, arer stel irry en Ronnie, u weet wel, en Van de Putte, dat al n voordat ze het Gat door- chten als de duurste kat in 5311 tvan Noordwijk, laten we 1 in het midden. En of de w enteraad een bijgesteld roor het appartemente- lex, waarbij op een andere er de ontbrekende 58 par- jtra fatsen gevonden worden, m al goedkeuren, ook dat in- eert ons weinig, we hebben een beter itegraal plan. i oord integraal, dat moet litici toch aanspreken, om e beginnen. En wij van [tij Ruimtelijk Advies BV aar sn een visie. Ook dat Idoet het meestal wel in gemeenteraadskringen. 1 derde: de nieuwe plaats «gemeentehuis moet ze 1 maal over de streep trek- 1 'acht maar af. gaat het om? Het gaat er i kleine landje om dat je rkoi met de beschikbare e omspringt. En hoe doe 0,1 Welnu: keniB Putte heeft de bebou- ran het Vuurtorenplein al iden aan de ene kant van ulevard, het Gat aan de 'kant. De gemeente heeft iin van het Vuurtoren- s0! nog in bezit. Het Sea Pala- tidence heeft een parkeer- nodig. tuiltje doen? an Van de Putte weer zelf Palace Residence neer- Prioriteiten stellen blijft moeilijk. Dat blijkt toch ie dere keer weer in de lokale politiek. Zoals deze week in Voorhout. Wel elke maand een vandalis- mewijzer publiceren en vervolgens gaan mopperen dat er weer talloze prullenbakken en andere ge meentelijke eigendommen zijn gemold. Maar niet een paar honderd gulden willen uittrekken om te zorgen dat diezelfde jongeren fatsoenlijk opgroei en en een succesvolle schoolcarrière opbouwen. Dan verdien je het om even goed op je nummer te worden gezet tijdens een publieke gemeente raadsvergadering. Zoals CDA'er Cees van Velzen en wethouder van Voorhouts Belang Leo van Steijn. De een kreeg een paar piepkonijnen in handen ter wijl de ander zich bezig mocht houden met een stel balletjes. Zodat ze zich even konden inleven in de problemen van de Voorhoutse peuters. En het moet gezegd worden: Cees, die zich met zijn ko nijntjes gedroeg als het eerste het beste baldadige knulletje, ging om. Leo, die nooit heeft leren jong leren en zich met zijn balletjes geen raad wist, hield vol: geen geld voor de jongeren. Dat lijkt ons ook écht in Voorhouts Belang. Foto: Taco van der Eb zetten, op de hoogte van de boulevard, met het Vuurtoren plein als parkeerkelder. De vuurtoren zelf mag wel op het dak. En de gemeente kan mooi een nieuw gemeentehuis neer zetten op het Gat, een beetje een mooi gebouw graag, de Witte School kan in plaats van De Kuip en het cirkeltje is weer rond. Zo moeilijk is het alle maal niet. Om de cirkel vierkant te maken melden we nog dat op de plek van de oude Witte School makkelijk een biblio theek, appartementen en vluchtelingenhokjes kunnen komen. Maar dat had u al zelf bedacht. Misschien kunnen we architect Van Manen vragen om het alle maal uit te tekenen. Die is goed in alternatieve integrale plan nen voor weinig geld, hebben we gehoord. En als die dan even de hulp van zijn broer in roept, dan krijgen we vast ook nog wel ergens een leuk dieren- speelweitje. Ketelmuziek Waar blijft de rauwe stem van Joop de Klaagzanger? De Duin en Bollengemeenten verkwan selen zijn vliegveld Valkenburg aan Leiden en Joop houdt zich stil. Anders nooit te beroerd om Leiden eens even lekker te pes ten maar als het er echt om gaat, heerst er doodse stilte op het Valkenburgse gemeente huis. En ook op de andere gemeente huizen, want officieel zou de Bollenstreek echt nog meer dan genoeg ruimte hebben om de komende jaren voor de eigen inwoners te bouwen. Benieuwd wie dat gaat vertellen op zo'n bijeenkomst in Noordwijk, aan al die 40-jarige nog bij pa en moe wonende Noordwijkers die maar geen huis kunnen vin den. Of aan al die Voorhouters, die nachtenlang in een tentje bi vakkeren om voor een paar lut tele tonnen een pandje in een van de vele nieuwbouwwijken te pakken te krijgen. En dan hebben we het nog maar niet over al die jongeren die elke week weer een woonbon in de bus van de woningstichting mikken om vervolgens te horen te krijgen dat ze net te veel ver dienen, met niet genoeg perso nen zijn of een paar jaar te jong zijn om in aanmerking te ko men. En die niet genoeg geld hebben om een hypotheek van een paar ton te nemen om zich op de koopmarkt te kunnen storten. Natuurlijk weten wij ook wel dat er daar ook andere dingen een rol spelen, zoals woning- bouwcontingenten, grondkos- ten enzovoort, maar je zal er toch maar mee zitten. Maar voorlopig horen we nie mand, ook de doorgaans toch flink uitpakkende Valkenburgse burgervader Joop, in woede uit barsten dat de zaak wordt weg gegeven voordat de strijd echt begint. Dat geeft toch te den ken. Is het alleen maar ketel muziek die Joop uit het pitto reske raadhuisje aan de Rijn produceert? Of weet hij iets dat wij niet weten? Anton Diedrich en Roza van der Veer door Peter Blok katwijk - De Katwijkse sport parken Nieuw Zuid, De Kooltuin en De Krom zijn na de zomerva kantie 'gegarandeerd legionella vrij'. De douches in sporthal Rijnsoever en de gymzaal in de Van Lierestraat voldoen nu al aan die kwalificatie. Daarmee lopen Katwijkse sporters vol gens de gemeente niet langer het risico tijdens het douchen de legionellabacterie, die de do delijke veteranenziekte tot ge volg kan hebben, op te doen. Het installatiebedrijf Putman uit Noordwijk is momenteel de koud- en warmwaterinstallaties op de thuisbases van Quick Boys (Nieuw-Zuid), KRV (De Kooltuin) en w Katwijk (De Krom) aan het aanpassen, zodat de legionellabacterie in de toe komst geen voet meer aan de grond kan krijgen. Quick Boys en w Katwijk hebben begin vo rig jaar, rond de winterstop, be zoek gehad van de legionella bacterie. Belangrijkste redenen daarvan waren verouderde watersyste men. Installaties waarbij de wa tertemperatuur tussen de 25 en 45 graden is, het water te lang inzit of waarin water stilstaat in de dode einden zijn te kwets baar en worden daarom ook aangepast. Binnen Katwijk bevinden zich in totaal zestien gebouwen en complexen waarvoor de ge meente wettelijk verplicht is zorg te dragen voor een le gionellavrij waterleidingsys teem. Voor 15 oktober moet Katwijk van het ministerie van VROM de risico's van de le gionellabacterie in beeld te brengen en waar nodig maatre gelen te treffen. Katwijk neemt daar nu een voorschot op. De legionella-aanpak kost de ge meente 1,4 miljoen gulden. Dertien woningen daarna weer opgebouwd door Rob Onderwater noordwijk - Het monumentale Wilhelminahofje aan de Pické- straat in Noordwijk wordt afge broken en weer in de oorspron kelijke staat herbouwd. De Noordwijkse Woningstichting wordt de nieuwe eigenaar van de dertien monumentale wonin gen, die in 1878 zijn gebouwd. Het college van Noordwijk wil de Woningstichting daarvoor een subsidie van 390.000 gulden ver schaffen. De gemeenteraad neemt op 26 juni een beslissing over deze zaak. De gerenoveerde woningen worden toegewezen aan een persoonshuishoudens. De hui dige bewoners hebben de ga rantie gekregen dat ze in hun woning aan het Wilhelminahof kunnen terugkeren. Het is nog niet zeker of ze gebruik maken van dat voorkeursrecht. Bewoonster Wendy Philippo vindt de renovatie vooral nood zakelijk. „Want het is allemaal wel erg oud en gehorig." Hoe wel ze de opknapbeurt toe juicht, is het onzeker of Philippo terugkeert in haar oude woning. „Ik heb de illusie dat ik een mooi huis krijg op de top van de Noordwijkse duinen, ha, ha. Een terugkeer sluit ik niet uit, maar de Woningstichting biedt iedereen de mogelijkheid om in de wisselwoning te blijven." Wanneer er met de bouw wordt begonnen, is niet bekend. De bewoners moeten er rekening mee houden dat ze twee jaar in een andere woning moeten ver toeven. De woningen bestaan uit een keuken, woonkamer en een slaapkamer. De sloop van de woningen staat al een tijdje op de verlanglijst van de Noord wijkse Woningstichting. De laat ste opknapbeurt stamt uit 1953. De Diaconie van de Neder landse Hervormde Gemeente is de huidige eigenaar van de wo ningen. In de nieuwe situatie wordt de grond in erfpacht overgedragen aan de Noord wijkse Woningstichting. De Dia conie stelt als voorwaarde dat de huizen voor eenpersoons huishoudens bestemd blijven en dat het huidige bestem mingsplan wordt gehandhaafd, anders vervalt de erfpachtover eenkomst. De renovatie gaat per huis 160.000 gulden kosten. De huur gaat per maand rond de 600 gulden bedragen. Het college is uitermate inge nomen met de plannen. „Noordwijk heeft er alle belang bij dat er op historiserende wijze wordt teruggebouwd en het ka rakter van het hofje bewaard blijft", aldus staat te lezen in het collegevoorstel. door Sjaak Smakman noordwijkerhout - Noordwij- kerhout gaat samen met Lisse en Hillegom proberen om uit de impasse te komen die is ont staan rond de evaluatie van het Pact van Teylingen. In het ont- werp-stuk dat gisteren werd ge presenteerd is geen ruimte op genomen voor een aantal Noordwijkerhoutse kwekers die voor een belangrijk deel afhan kelijk zijn van hun kassen. Noordwijkerhout wil hen de ruimte geven om er de komende jaren glas bij te zetten, maar kreeg gisteren van bijna alle kanten lik op stuk. Het duidelijkst in zijn kritiek op de houding van Noordwij kerhout was provinciebestuur der M. Vissers. De dreiging van de Bollenstad mag dan kleiner zijn geworden sinds een Kamer meerderheid heeft laten weten er weinig voor te voelen, overge waaid is het idee zeker nog niet, hield Vissers raadslid De Jong voor. Die stak eerder een tirade af ('spijtig', 'onbegrijpelijk', 'wij tellen blijkbaar niet mee') tegen het ontbreken van begrip voor de positie van zijn gemeente. De gedeputeerde heeft ver schillende stedebouwkundigen naar de streek laten kijken, zei Vissers. „Die constateren alle maal een buitengewoon grote ruimtelijke kwaliteit, maar ze zien ook dat de streek in hoge mate aan het verrommelen is. Meer glas staat op gespannen voet met het Pact van Teylingen. Als u zegt: wij gaan voor de streek, dan zult u ook de keuzen die daarbij horen moeten dur ven maken om geloofwaardig te blijven." Burgemeester van Sassen heim en voorzitter van de evalu atiestuurgroep Buddenberg had even daarvoor eveneens.al wei nig consideratie getoond met de 'verglazing' van Noordwijker hout. Hij stelde zelfs impliciet een koude sanering voor. Als bedrijven te klein zijn om zon der (veel) glas rendabel te kun nen draaien, dan ligt volgens hem de oplossing in schaalver groting. De grond van de bedrij ven die het dan niet kunnen bolwerken, kan dan als uitbrei ding dienen voor de overblijven de bedrijven, die dan vervolgens wel van de teelt op de open grond kunnen bestaan. Het oog luikend toelaten van meer gla zen kassen en de plastic koepel- kassen zijn uit den boze, vindt hij: „Die gedoogcultuur, daar moeten we in Nederland nu eindelijk eens mee ophouden." De Noordwijkerhoutse wet houder Rusman liet na afloop van de bijeenkomst weten dat Noordwijkerhout daar niet mee akkoord gaat. „In het Pact is destijds geen rekening gehou den met bedrijven die voor een belangrijk deel van kassen moe ten bestaan. Juist daarvan heeft Noordwijkerhout er een be hoorlijk aantal. Als je daarvoor bij een evaluatie geen aandacht mag vragen en die fout wilt her stellen, dan hoef je natuurlijk helemaal geen evaluatie te hou den." Ze gaat daarom binnenkort met haar Lissese collega Prins en de Hillegomse wethouder Witteman om de tafel zitten om te zien of er toch wat te beden ken valt. De drie noordelijke bollenstreekgemeen®# hebben het leeuwendeel vanTiei bollen- areaal binnen hun grenzen. Hoogstwaarschijnlijk schuift ook voorzitter J. Zwetsloot van de stichting Hou het Bloeiend aan. Hij toonde gisteren als eni ge openlijk begrip voor Noord wijkerhout. „Noordwijkerhout is destijds wel met een heel grof potlood en in grote haast neer gezet in het Pact", aldus de voormalige Hobaho-topman. Hij wil best proberen Noordwij kerhout via 'maatwerk' een uit weg te bieden. „Maar", liet hij meteen weten, „dat zal wel heel moeilijk worden."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21