Geld verzacht verdriet niet GESPREK VAN DE DAG 'Papa is je oom en je tweelingzus heeft een andere moeder' Oranje leidt tot roekeloze seks 'Smartengeld? Namen ze maar wat van onze zorgen weg' Lessen in leugens Laatste vlucht Liefde niet gezond voor tienermeisjes ZATERD 23 J u n 12( MENSELIJK Een BUIZERD die zijn territorium verdedigt, heeft inmid dels een aantal keren trimmers aangevallen. Een van de slachtoffers, Henk van Veghel, kreeg vorige week een flinke klap en had verwondingen van de klauwen van de vogel in zijn achterhoofd. ,,Het is net of ze met een voet bal hard tegen je achterhoofd knallen. Het zag even zwart voor mijn ogen", zegt hij. „Als ik had omgekeken, was ik mijn ogen kwijt geweest. Ik ben er echt van ge schrokken." Drie weken geleden was hij ook al door de vogel aangevallen. „Destijds zag ik hem aankomen en kon ik hem ontwijken. Hij draaide toen om en deed weer een aanval." Het huwelijksbootje kreeg voor MARTIJN PENNE- KAMPen LINDA BOL uit Medemblik een bijzondere vorm. Het paar koos voor de Amphicar, die in 1961 werd bedacht door de Duitser Hans. Het auto vaartuig is gebaseerd op de Britse Triumph Herald. In totaal zijn er een dikke 3.000 van gebouwd. De Amphicar-cabrio heeft voor de voortstuwing in het water twee schroeven aan de achterkant en stuurt ook in het water met de voorwielen in plaats van een roer. Je hebt een tweelingzusje maar haar moeder is niet de jouwe en je vader is de broer van je moeder. Met die huiveringwek kende familierelatie moet Be- noit-David voortaan door het leven. Het enkele weken oude Franse jongetje beheerst sinds kort de voorpagina's van de Franse kranten. Moeder Jeanine Salomone is 62 jaar, kon dus geen kinderen meer krijgen maar wilde hoe dan ook zwanger raken. In Frankrijk is dat niet mogelijk omdat de wet verbiedt dat een vrouw in de overgang kunstma tig bevrucht wordt. Enkele we ken geleden kwam de hoog zwangere Jeanine terug in Frankrijk en beviel van haar Be- noit-David. Ze had ongeveer twee ton voor de medische in greep moeten betalen, maai' ze was wel in één klap Frankrijks oudste moeder. Deze week meldde ze in een ge sprek met de krant Le Parisien dat de biologische vader van haar zoontje haar 52-jarige broer Robert is. En diezelfde Ro bert had in Califomië zijn sper ma ook ten dienste gesteld van een Amerikaanse vrouw. Een bevruchte eicel van deze Ameri kaanse was door de medewer kers van het Pacific Fertility Center in Los Angeles inge bracht in de baarmoeder van Jeanine. Acht dagen na de ge boorte van Benoit-David werd Robert ook vader van Marie-Ce- cile. De arts in Los Angeles die de beide bevruchtingen tot stand bracht, verklaarde dat hij nooit heeft geweten dat Jeanine en Robert broer en zus zijn. Als hij het had geweten, zou hij de operatie niet hebben gedaan. Maar Jeanine zegt dat de man haar helemaal niet heeft ge vraagd naar de relatie met Ro bert. „Hij heeft gewoon aange nomen dat wij getrouwd waren omdat we dezelfde achternaam hebben". Jeanine is inmiddels een twijfel achtige beroemdheid in Frank rijk. Bewoners van het Zuid- Franse Draguignan, Jeanine's woonplaats, laten geen moge lijkheid onbenut om hun mis noegen over het gedrag van me vrouw Salomone te uiten. „Het is allemaal een kwestie van geld. Jeanine wil domweg niet dat de familiebezittingen naar de staat gaan als zij en haar broer er niet meer zijn", vertelt een van de buren aan de krant Le Figaro. Benoit-Davids oma, Jeanine's moeder, is inmiddels 80. Over de toekomstperspectieven van Robert is de buurt evenmin optimistisch. „Hij is al een tijd depressief omdat hij geen vrouw kan krijgen. Vijfjaar geleden heeft hij een poging tot zelf moord gedaan. Dat was vrij ge welddadig. Met vuurwerk. Zijn gezicht is mismaakt en hij is vrijwel blind. Jeanine had al haar hoop gesteld op Robert. Zelf kon ze geen kinderen krij gen, maar wellicht dat Robert nog een vrouw zou vinden. Maar met zo'n gezicht is dat uit gesloten". Robert en Jeanine wonen van kindsaf aan bij oma Salomone in huis. Op een paar explosieve familieruzies na was het er vrij rustig. Maar huize Salomone wordt thans gevuld met babyge luiden. Behalve Benoit-David woont namelijk ook Marie-Ceci- le in Draguignan. „Het is heel gezellig", meldt Jeanine aan Le Parisien. „Net als alle andere moeders moet ik drie keer 's nachts mijn bed uit. Maar ik zing dan een liedje voor hen om ze weer in slaap te krijgen". Officier van justitie Christian Girard is daar evenwel niet ge rust op. Hij heeft een officieel onderzoek laten instellen om kijken of dit wel de beste om standigheden voor jonge kind ren zijn om op te groeien. Staatssecretaris Bernard Koui ner van volksgezondheid laat weten dat de Franse staat niet veel anders kan: „Formeel ku nen we niets doen. Mevrouw heeft zich buiten Frankrijk lal behandelen. En ze is naar Frankrijk teruggekeerd toen 2 zwanger was". Henk Glimmerveen Op 20 september vorige jaar werd de 32-jarige Marcel Franssen uit Breda doodgereden. Zijn ou ders, J. Otto en N. Westerveld, kunnen straks smartengeld eisen, omdat de wet wordt gewijzigd. Het zegt hen weinig. Omdat ze er hun zoon toch niet mee terugkrijgen. Ze willen aandacht en steun. Omdat ze zich in de steek gelaten voelen en nog dagelijks worden geconfronteerd met een dader die niet de indruk wekt dat hij weet wat hij de nabestaanden heeft aangedaan. gen dat hij in café De Bonte Kaketoe is ge weest. Want nog diezelfde dag komt de vrouw in de supermarkt de echtgenote van de kastelein tegen. „Laat geworden gister avond hè", zegt de vrouw. Niet later dan anders", zegt de kasteleinse. En op dat mo ment ontbrandt in de vrouw het vlammetje van argwaan dat nooit meer doven zal- .Neem een voorbeeld aan de meesteroplich- ter uit 'Lijmen' van Willem Elsschot. Tegen zijn nieuwe knecht zegt hij onder andere dit: „Komt er nog ooit een bezoeker wan neer ik niet thuis ben, dan zegje hem: „Meneer Boorman is met zijn hele staf naar Rijsel voor de internationale conferentie'.. Wat voor soort conferentie, daar weet jij niets van af. Internationaal is alles wat je ter ore gekomen is. Trouwens, niet laten uit vragen.." Juist, niet laten uitvragen. Geen details, nooit details. U wilt toch niet dat het u ver gaat zoals die vriend van mij. Zijn vrouw was een dagje naar haar moeder. In haar afwezigheid ontving mijn vriend een dame. „Nog iets gebeurd", vroeg zijn vrouw de vol gende dag. Nee ik heb thuis een beetje voor de televisie gehangen", zei hij nonchalant. Drie maanden later was hij gescheiden. Waarom? Zijn vrouw miste een blikje tonijn uit de voorraadkast. En mijn vriend hield niet van tonijn. Door de mand vallen we gens een lullig blikje tonijn, kan het erger? Maar het zijn de details die de slechte leuge naar nekken.Hoe zit het nu met waarheid en leugen in de kunst? Ik haal er altijd graag de kunst bij om mijn columns een ze kere standing te geven. Hoe zit het bijvoor beeld met de filmster die een moordenaar uitbeeldt of met de acteur die in het theater doet of hij een koning uit vroeger tijden is? Het aardige is dat in de kunst op preek zelfde manier gelogen wordt als in heti lijkse leven. Een voorbeeld: op het torn stapt een man naar voren die zegt: „Ik' een kikker en ik woon in Amsterdam." zijn wij in de zaal bereid om dat te gek tot het einde van de voorstelling. Maar die man/kikker even later zegt: „Ik liep over de Coolsingel", dan protesteren m genlijk is dat raar. Wij geloven dat een wassen vent een kikker is. Maar als hij de Coolsingel loopt in plaats van oven Rozengracht dan geloven we hem niet Ook hier geldt: lieg de grote lijn maar l de details kloppen. En omdat er zoveel tails zijn, kunt u ze beter helemaal ach wege laten. Zodat u op de Coolsingel n struikelt over een blikje tonijn. STUDENTEN die tijdens een toets stiekem de juiste ant woorden binnenhalen via hun MOBIELE TELEFOON, moeten er rekening mee houden dat ze binnenkort in de kraag worden gegrepen. De Universiteit Maastricht (UM) overweegt de aanschaf van een mobiele detector. Die waarschuwt het onderwijspersoneel zodra iemand een gsm in gebruik heeft. Al geruime tijd zijn er signalen dat studenten economie en bedrijfskunde elkaar met sms- berichten de juiste antwoorden toespelen tijdens een toets. Om dat te verhinderen wilde de universiteit een toestel aanschaffen dat het berichtenverkeer stoort. Maar die zijn volgens de wet verboden omdat ze ook alarm nummers blokkeren en vlieg- en ambulanceverkeer kun nen hinderen. De faculteit wil nu een Belgische detector kopen die al met veel succes in de bioscopen wordt ge bruikt om filmvertoningen ongestoord te kunnen uitzit ten. Het apparaatje kost 1200 gulden en gaat trillen of piepen wanneer iemand de gsm inschakelt. Een BRITSE FAN van de science fiction-serie STAR TREK heeft zijn huis om gebouwd tot het sterren schip Enterprise. Tony Al- leyne investeerde 25.000 gulden en vele uren arbeid om zijn tweekamer-appar tement te voorzien van een commandobrug en specia le 'space-ramen'. Tony is bijzonder verguld met zijn driedimensionale plafond met daarin een zogenaamd oneindige spiegel. Niets deed hij zomaar: zelfs bij de NASA haalde Tony in formatie en bouwtekenin gen om het wel 'echt' te la ten zijn. Tony's moeder vindt het er niet gezelliger op geworden, maar haar zoon verzekert dat elke be zoeker gewoon een kopje thee krijgt. Hij leeft overi gens alleen in zijn space ship: zijn vrouw heeft hem verlaten voor een aardling. Oranjefans hebben hun seksue le driften nauwelijks onder con trole na een overwinning van het nationale voetbalelftal. De roes van een gewonnen wed strijd leidt tot impulsieve seks. Voorbehoedsmiddelen worden vergeten, zo blijkt uit de extreme stijging van de verstrekking van de moming-afterpil de dag na een Oranjeoverwinning. Een uitvoerige analyse van de Stichting Farmaceutische Ken getallen (SFK) laat zien dat vorig jaar vlak na de gewonnen wed strijden van het Oranjeteam tij dens het Europees kampioen schap het aantal verstrekte mor- ning-afterpillen ruim 40 procent boven het gemiddelde uitschiet. Grootste pieken waren na de wedstrijden Nederland-Joego- slavië (6-1), Nederland-Tsjechië (1-0) en Nederland-Denemar- ken (3-0). De uitschakeling van Oranje verminderde juist de seksuele lusten. Na de uitschakeling in de halve finale door penalty's tegen Italië lag het aantal moming-af- terpillen 10 procent onder het gemiddelde peil. Met de moming-afterpil kunnen vrouwen binnen 72 uur na het onbeschermde seksuele contact voorkomen dat ze zwanger ra ken. In totaal verstrekten de apothekers in Nederland vorig jaar 3,8 miljoen keer de anticon ceptiepil. In 63.000 gevallen ging het om de moming-afterpil. Verder blijkt uit de analyse dat in de Randstad, behalve in de provincie Zuid-Holland, vaker moming-afterpillen nodig zijn dan daarbuiten. De meeste pil len worden verstrekt in Noord- Holland, gevolgd door Utrecht. Met de leugen ben ik altijd goe de vrienden geweest. En ge loof me, hoe slechter je de leugen behandelt, hoe betere diensten hij bewijst. Ga non chalant met hem om. Hou het vaag. Als de leugen een schilde rij zou zijn dan heeft hij pastel tinten. Impressionistisch, niet realistisch. Maar laat ik snel een voorbeeld geven voor het proza met me op de loop gaat. Man gaat vreemd, komt heel laat thuis. „Waar ben jij geweest", vraagt zijn vrouw. Het enige wat die man nu moet antwoorden is: „Stappen". Vragen over het waar en met wie doet hij het beste af met: Weet ik veel, met jongens. "Laat hem niet zeg- Scoren op het voetbalveld doet 'scoren' in bed, zo blijkt uit onder zoek. Foto Hans van Weel De dader had geen rijbewijs en bestuurde een geleende auto. Na de fatale klap reed hij door en vluchtte naar het buiten land. Begin dit jaar werd hij ge arresteerd en weer op vrije voe ten gesteld. Op 17 augustus moet hij terechtstaan. De ou ders kunnen dan ieder tiendui zend euro smartengeld eisen ter compensatie van het hun aangedane leed. En verdriet, dat hebben de ouders van Mar cel. De vader huilt nog steeds. Als hij vertelt over de gang die hij dagelijks maakt naar het graf van zijn zoon, over de bloemen die hij dan meeneemt, over het gemis, de pijn, het gedenkteken dat hij wil plaatsen en de onbe antwoorde brieven aan de ge meente. Of als hij praat over de vernieling van het spandoek dat de ouders op de plek van het misdrijf ophingen, de protesten uit de buurt, de beertjes die verdwenen en de kunstbloe men die er nu liggen. Omdat de echte bloemen steeds worden weggehaald. Hij had het nieuws over de mo gelijkheid smartengeld te eisen nog niet gehoord of gelezen. Otto: „Tja, wat vind ik ervan. Ik ben blij, voor zover je nog van blij kunt spreken, dat de dader moet betalen. Dat hij weet wat hij gedaan heeft. Ik kom hem nog geregeld tegen in de stad. „Je moet jezelf gewoon om draaien', zeggen ze dan. „Dat is moeilijk hoor. Maar soms lukt het al." Marcel leefde van dag tot dag. „Wij wisten niet dat hij geen verzekeringen had afgesloten, dat hij ook geen uitvaartpolis had", zegt zijn vader. „Het zou fijn zijn als we een beetje uit de zorgen werden gehaald. Want je moet overal zelf voor op draaien. Geld verzacht het ver driet niet. Je hebt hulp nodig." Weer schiet de vader van Mar cel vol. „Hij heeft nog een broer en een zus. Kinderen uit het eerste huwelijk van mijn vrouw. Ik heb ruim dertig jaar voor die jongen gezorgd. Mijn zoon. We krijgen nog brieven van de wo ningstichting of weet ik veel met het verzoek of Marcel nog een of andere rekening wil be talen. Wat heb je aan geld." Het zou de ouders van Marcel wel helpen om uit de financiële mi sère te komen. Ze betaalden tot op heden ruim 19.000 gulden aan begrafeniskosten, verse bloemen, kaarsjes, de ritten naar het graf. „Als we smarten geld kunnen krijgen hoeven we de caravan misschien niet te vérkopen. Of de auto." Elk jaar wenden zich tussen de drie- en de vierduizend nabe staanden of familieleden van slachtoffers van gewelds- of verkeersmisdrijven tot Slachtof ferhulp Nederland. Volgens stafmedewerker Heslinga vra gen de mensen zich in die ge sprekken af waarom het leed dat hen is aangedaan niet enigszins vertaald wordt in geld. Er zijn echter ook mensen die helemaal geen geld willen omdat ze het als bloedgeld be schouwen." De meeste Europese landen, met uitzondering van Duits- land, Oostenrijk en de Noord- Eert schadevergoeding brengt de verongelukte Marcel Franssen niet meer tot leven. Foto: GPD/Thom van Amsterdam Europese landen, kennen smar tengeld. In Nederland is tot op heden alleen de schade als ge volg van een shock te claimen. Als iemand bijvoorbeeld getui ge is geweest van een ernstig misdrijf of een auto-ongeluk met dodelijke afloop. Slachtofferhulp is verheugd dat minister Korthals (justitie) di recte familie van een overlede- ne of van een persoon met blij vend letsel in staat stelt smar tengeld te claimen. Heslinga: „We vinden het ook goed dat er een vast bedrag wordt afge sproken. Anders moet je als ge dupeerde ook nog eens gaan bewijzen dat jouw lijden wel zo erg is als je zegt. Of het bedrag hoog genoeg is weet ik niet. Leed is niet in geld te vertali Maar het zou kunnen zijn d we op zeker moment zullen zeggen dat het bedrag omh moet." Hélène Schenk tokyo -Vliegende vissen kunnen met een fraaie vlucht aan gevaar in het water ontkomen, maar dat garandeert geen goede afloop, zoals op deze foto uit Japan blijkt. Foto: AP Verliefde tienérs hebben meer kans op depressies, alcoholpro blemen of te worden betrokken bij criminaliteit dan pubers zon der romantische interesses. Meisjes lopen grotere risico's dan jongens. Zo blijkt uit een groot onderzoek van de Ameri kaanse Cornell universiteit. De grotere kwetsbaarheid van tienermeisjes op romances ver klaart grotendeels het hogere aantal depressieve vrouwen in de puberteit vergeleken met jongens, aldus onderzoekster Kara Joyner. Ze heeft ruim acht duizend tieners, verspreid over het hele land, bestudeerd om een verband te vinden'tussen romantische relaties en depres sies in de pubertijd. Zij analyseerde veranderingen in psychisch welbevinden van de jongeren tussen twee tijdstip pen, met een jaar verschil. 2 vond dat pubers die roman' actief waren in dat tussenlij gend jaar duidelijk meer syi tomen vertoonden van dep sie dein jongeren die zich ni het liefdespad begaven. Op' lend was dat vooral verliefd jonge meisjes zich ongeluk) voelden dan jongens. „Steil nog, hoe meer interesse ini liefde, hoe groter de toenan depressie", zegt Joyner. De persoonlijke negatieve g gen van innige kalverliefdes hebben tevens effect op de slechterde relaties met de o ders, mindere schoolpresta en soms een labiele liefdesi tie. Alles bij elkaar kan dit li tot hoger alcoholgebruik ei mineel gedrag. Peter de Jaeger I 4

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2