li Mopmolen draait door RIJN VEENSTREEK Gast in eigen huis 'Mensen kennen hun eigen achtertuin niet' Omheining Castellum Albaniana blootgelegd rd over komst HSL-boor schept verwarring in Hoogmade Permanente dokterspost in Alphens ziekenhuis Rijnwoude plaatst vier vrijwilligers-plaquettes luipers stelen d en telefoon t AAN DEN RUN - Inslui- hebben gisternacht een ;end geldbedrag en een on weggenomen uit een l aan de Nicolaas Beets- Jin Alphen aan den Rijn. De Ijn konden via een boven- fde sleutels van de ven- hengelen en vervol- Ide deur openen. tstocht langs en Ussel en aan den run - Liefheb- van fietstochten langs de m de IJssel kunnen op za- ig30 juni en zondag 1 juli m uit de afstanden 35, 70 0kilometer. Op zondag is keen fietstocht van 20 ki ller. De organisatie is in en van Toerclub Avanti. fcrt en de finish is tussen 8 luur (zondag tot 14 uur) clubgebouw van Toer- vanti aan de Westkanaal- lAlphen aan den Rijn. Op g gaan de opbrengsten [het Astmafonds. Voor in- ;en: 0172-422363. dvaart r ouderen de - Ouderen uit de ge- te Alkemade en omgeving »n op 3 juli een uitstapje nnaar de Loosdrechtse 1. Om 13.15 uur vertrekt •ringcar bij het Diensten- im Jacobus aan de Saskia lenburchlaan in Oude ng. Na een bustocht iyllische plekjes arriveert bij de Loosdrechtse i, waar een rondvaart - e gasten verwelkomt, lord is koffie en gebak, i is rond 17.30 uur weer lij Jacobus. De kosten gulden. Opgeven kan via ilijn: 071-3317967 (op igen van 9 tot 11 uur). ZATERDAG 23 juni 2001 dage door Annette Lameijer alphen aan den rijn - Een pas serende mevrouw in het cen trum van Alphen aan den Rijn snapt niet goed wat er aan de hand is. Waarom staat iedereen daar zo in die put te koekeloe ren? Archeoloog Paul Franzen grijnst terwijl hij vertelt over de gevonden overblijfselen van de omheining van het Romeinse Castellum Albaniana. Een paar dagen geleden zijn deze bloot gelegd door zijn team van ar cheologen van de Katholieke Universiteit Nijmegen. „Het is vooral zo leuk omdat wij jaren ideeën en vermoedens hebben gehad van wat er allemaal zou kunnen liggen. En juist op dit punt van de hoek Castellum- straat/ Julianastraat ligt het er ook inderdaad allemaal." Franzen wijst naar de balken, slieten genaamd. Het zijn de resten van de fundering van het Romeinse kasteel. „Jammer dat professor Haalebos dit niet meer mee heeft mogen maken", merkt hij op. „Ik had hem graag als eerste op de hoogte willen stellen van deze vondst." De slieten zijn soms vierkant, soms rond. De vierkanten balken heb ben al een eerdere functie ge had. De ronde balken zijn echte elzen of essen uit de eerste eeuw. „Welke houtsoort het is moet blijken uit het determina- tieonderzoek." Het 2000 jaar oude fort moet ongeveer 60 bij 100 meter groot geweest zijn, schat Franzen. Hij denkt dat veel Nederland se archeologen Alphen met een bezoek zullen vereren. „Na de terminatie en onderzoek kun nen veel ideeën over dit tijdvak worden herzien of aangevuld." Er ligt een hele serie aan sporen in de graafput. Franzen: „Wij •- - - - Het archeologisch onderzoek in het Alphense Stadshart heeft de eerste resultaten opgeleverd: archeologen vonden aan de Castellumstraat resten van het Castellum Albaniana. Foto Henk Bouwman zien het aan alle verschillende kleuren van de grond. Er loopt van alles door elkaar. Dat is trouwens gewoon een kelder uit de twintigste eeuw. Maar dat daar is het oude trappetje van de vroegere HBS uit de negen tiende eeuw. En die ronde cirkel is het overblijfsel van de funde ring van de kerstboom van vorig jaar. Voor ons archeologen is het de sport om van al die spo ren een goedpassende puzzel te maken. Een donkere ronde plek links van de opgravingen duidt op een afvalkelder uit de zeven tiende eeuw. Veel Romeinse vestigingen zijn tijdens de middeleeuwen gesloopt. „Ze fungeerden ge woon als steengroeve. Dat was voor de Middeleeuwers de een voudigste manier om aan goede stenen voor hun huizen te ko men." Projectleider Franzen hoopt bij nieuwe opgravingen op meer van hetzelfde. De opgravingen zijn mogelijk gemaakt door bij dragen van rijk, provincie en ge meente. „We hebben niet voor niets subsidies gevraagd. Deze opgravingen zullen een duidelij ker licht werpen op de geschie denis van de Romeinen in de Lage Landen." door Janneke Dijke alkemade - De Mopmolen in Rijpwetering is gered. Gistermid dag zegde minister Netelenbos van verkeer en waterstaat de ontbrekende drie ton toe, die no dig is om de historische water verbinding van de molen te be houden. Een dag eerder beloofde bouwcombinatie HSL Hollandse Meren de waterverbinding voor vier ton minder aan te leggen dan de 1,9 miljoen gulden die aanvankelijk was begroot. Daar mee is de financiering van de klus rond. L Dijkman, voorzitter van de Rijnlandse Molenstichting, is dolblij met de toezeggingen. „Ik had niet verwacht dat het uit eindelijk allemaal zo snel ging." De voorzitter ijvert al maanden voor het behoud van de functie van de molen bij de Hanepoel, die via de sloot in Nieuwe Wete ring in verbinding staat met de polders in Roelofarendsveen. Als het benodigde bedrag er niet was gekomen, dan zou de be wuste sloot onder de A4 en de HSL worden afgedamd en zou de Mopmolen alleen nog maar voor de show draaien. Daar naast waren inwoners van Nieu we Wetering bang dat hun sloot zou veranderen in een stink sloot, omdat het water minder snel ververst kon worden. Twee weken geleden behaal de Dijkman de eerste overwin ning toen de diverse betrokken partijen samen 1,1 miljoen gul den toezegden. Het ging hierbij om de molenstichting zelf, de provincie, het waterschap De Oude Rijnstromen en de HSL- projectorganisatie. Kort daarna beloofde ook de gemeente Al kemade een ton bij te dragen. Met de korting op de aanneem- som en de toezegging van Nete lenbos heeft Dijkman de zaken nu op orde. Hoewel hij deze be loften nog niet op papier heeft, twijfelt hij er niet aan dat dat gaat gebeuren. „Ik ben vanmid dag gebeld door het ministerie én door het HSL-bureau, dus dat zegt genoeg." Dijkman sluit niet uit dat er nog meer geld binnenkomt „Ik heb nog een aantal aanvragen bij fondsen lopen, waaronder het VSB-Fonds en het Prins Bernhardfonds. Misschien dat zij nog een toezegging doen. Dan kunnen wij onze eigen bij drage van drie ton omlaag schroeven. Dat zou prettig zijn, want de molenstichting is zo arm als luis." Hoewel de molenvoorzitter zelf enorm veel tijd heeft gesto ken in het bedelen, wil hij niet alle eer ontvangen. „Dit is gelukt omdat we het met z'n allen ge daan hebben. Oké, wij hebben er veel druk op gezet, maar ook het HSL-bureau en de aanne mer waren welwillend. Iedereen heeft gezegd: ja, dat willen we met elkaar." Zodra bouwcombinatie HSL Hollandse Meren de offerte aan Dijkman aanbiedt, geeft hij de aannemers de opdracht. Die voeren de klus tegelijkertijd uit met de aanleg van de HSL De sloot, die onder de A4 door stroomt, wordt dan niet afge damd maar gevangen in een meterslange pijp, een zoge noemde duiker. Deze duiker komt te liggen naast het nog aan te leggen fietserstunneltje onder de A4 en de HSL dat Roelof arendsveen met Nieuwe Wete ring gaat verbinden. lanneke Dijke made - De HSL-projector- atie voelt zich overvallen een bord dat de provincie lolland heeft geplaatst Ie provinciale weg N446. bord staat dat de weg juni tot 31 augustus is af- Dat klopt niet: de weg vanaf half juli op slot voortdurend, maar ge durende enkele nachten per week. Het bord schept onnodig ver warring en dat betreurt een woordvoerster van de HSL-pro- jectorganisatie. „Het is verve lend voor het doorgaande ver keer, maar vooral voor de direc te omgeving. Omwonenden ho ren precies te weten wat er ge beurt. Nu lijkt het alsof Hoog made twee maanden lang onbe reikbaar is, en dat is absoluut niet zo." Vanaf half juli - de exacte da tum is nog niet bekend - wordt de N446 gedurende enkele nachten per week afgesloten voor al het verkeer vanwege het vervoer van de boormachine voor de Groene-Harttunnel over die weg. De machine, die in Frankrijk is gebouwd, komt in onderdelen per schip aan in de Wijde Aa, bij de parkeerplaats in de buurtschap Ofwegen. Daar vandaan worden de onderdelen in tachtig transporten naar het HSL-werkterrein in de Leider- dorpse Bospolder gebracht. Omdat het om een groot trans port gaat, gebeurt dit niet over dag maar uitsluitend 's avonds laat en 's nachts. De HSL-woordvoerster be grijpt wel dat de provincie niet met de plaatsing van het bord kan wachten tot de begindatum bekend is. „De planning is on duidelijk, dat geven wij toe. De tunnelboormachine is nu on derweg van Marseille naar Moerdijk, waar hij wordt opge slagen tot de onderdelen nodig zijn in de Bospolder. Pas dan worden ze daarheen gebracht. Je kunt inderdaad nu maar beter aankondigen dat hij er binnen kort aankomt, dan overvalt het niemand. Alleen klopt deze da tum niet." Wellicht dat er binnenkort een passender tekst verschijnt op het bord. Het HSL-bureau gaat daarover in gesprek met de door Ruud Sep provincie. Overigens is bij de provincie nog niet bekend wie verantwoordelijk is voor het bord. Nieuwe Alphense VW-directeur wijst toeristen en inwoners op de waarde van het Groene Hart iplo vergeten en je laten over- door het ongerepte pol- idschap. Verwend worden pstvrije mensen. Lekker n in de weidse natuur en k uitwaaien in kleine dor- ide rust van het buitenle- Dg te vinden in de Rijn- en treek? Nu alle gemeenten e streek bezig zijn met s, toeristisch boeren, iden, kanotochten, aan- |oo(j igers of andere recreatie- ijkheden is onze redactie plof gegaan naar het ntme Groene Hart. Er zijn kheden genoeg. Zij zijn nog slecht in kaart ge- 1 De recreant kan voor al- -om lerrassingen komen te Een fiets huren of een ie op een zaterdags ter iet vanzelfsprekend. Van- eerste deel van een lerserie, die op zater- dinsdag in de krant staat, irek met de nieuwe di van de enige VW in de Alphen aan den Rijn, die ig zoekt naar een manier polderrecreant op maat enen. u een cultureel uitstapje aken of kanoën door pol- otjes in de Rijn- en Veen een bezoek aan de VW altijd wel iets op. Uitgaan- idressen van tentoonstel- uitgestippelde routes molens en plassen, vaak n voor niets, iinctie van gastheer en aak voor vreemdelingen oners van de streek wil de ging Vreemdelingen Ver- aag blijven vervullen, zegt ind Smits van Waes- sinds drie maanden di- rvan het kantoor in Al lan den Rijn en Gouda, 'el met een bedrijfsmati- iak. Dat is nu eenmaal je steeds meer wensen ris minder subsidie hebt. W waar je altijd terecht- in die alles gratis doet, dat vol te houden." 'supercommerciële' orga- zal het nooit worden. ian geen 5 of 10 gulden WV-directeur Raymond Smits van Waesberghe: „Nu zie je dat de meeste toeristen maar een dagje in de streek vertoeven. Je loopt dus een hoop inkomsten mis aan eten, uitgaan en overnachten." Foto: Hielco Kuipers vragen voor folders die nu gratis zijn. Maar je moet de kosten-ba- tenverhouding wel in de gaten houden. We willen meer aan marketing en promotie doen en daarvoor is geld nodig." Een kleine aanzet is al ge maakt. Niet alle folders die het VW-kantoor in de rekken heeft staan zijn gratis. En voor som mige wandel- of kanoroutes wordt ook kleine bijdrage ge vraagd. Voor de consument zul len de kosten niet uit de hand lopen, zegt Smits. Daarvoor is het gastheerimago de VW veel te veel waard. Hij denkt meer aan het aanbieden van betaalde diensten aan bedrijven en ge meenten. De VW als adviesbu reau, is zijn bedoeling. De net aangetreden directeur heeft al uitgesproken ideeën over de toekomst van de zeven VW's die zich momenteel in een fusieproces bevinden. Al phen, Gouda, Woerden, Bos koop, Montfoort, Schoonhoven en Oudewater vormen volgend jaar één Groene Hart VW, maar houden elk hun eigen kantoor. Juist door de fusie zijn veel nieuwe ontwikkelingen moge lijk, verwacht Smits, omdat een grotere organisatie slagvaardiger is en kosten kan spreiden. Een zakelijke aanpak zodoende, om zakelijke partners te prikkelen. „De VW zou het eerste aan spreekpunt moeten worden voor gemeenten of bedrijven die advies nodig hebben over toe ristisch-recreatieve zaken. Maar ook als ze een feest willen orga niseren, of hun internetpagina willen promoten. Dat kunnen wij voor hun regelen." Voor de toeristische bedrijven in het Groene Hart is de fusie bovendien een mooie kans om de handen ineen te slaan. Smits ziet voor de VW een mooie taak weggelegd om met de attractie parken, de hotels en andere ac commodatieverschaffers en kleine aanbieders van daguit stapjes nieuwe meerdaagse ar rangementen samen te stellen. „Nu zie je dat de meeste toeris ten maar een dagje in de streek vertoeven. Daar is op zich niets mis mee, maar het nadeel is wel dat de stad om zes uur 's avonds leeg is. Je loopt dus een hoop in komsten mis aan eten, uitgaan en overnachten. En dat terwijl je een heel leuke programma kunt bedenken: eerst naar de Avifau na of Archeon, overnachten in de historische binnenstad van Gouda en vervolgens met een fluisterboot over de Nieuwkoop- se Plassen. Zoiets is niet moeilijk te organiseren, het moet alleen gebeuren. Daar ligt een taak voor de VW. De fusie dwingt de zeven VWs over hun eigen gemeente grenzen te kijken. Precies zoals toeristen doen volgens Smits. Die komen niet speciaal naar Aarlanderveen of Boskoop, maar die bezoeken een streek die bekend staat om zijn groene en blauwe imago. Een streek overigens, die veel eigen inwoners ook nauwelijks kennen, zegt de VW-directeur. „Mensen die uit andere plekken in Nederland hiernaartoe zijn verhuisd, kennen hun eigen achtertuin niet. Net als toeristen weten ze het Groene Hart wel te situeren, maar niet wat er alle maal te doen is." Hij geeft toe dat hij zelf nog geen tijd heeft gehad voor een polderfietstocht. „Maar vanuit de auto heb ik de nodige in drukken opgedaan. De polders, het vele water, cultuur-histo risch interessante steden zoals Leiden en Gouda, Alphen dat een compact en aantrekkelijk winkelhart krijgt. Het aanbod van activiteiten is hier behoorlijk in balans en het is hier hartstik ke mooi. Maar als onze eigen in woners een dagje uit willen springen ze over het Groene Hart heen naar de Veluwe of Friesland. We moeten deze streek ook op hun netvlies ge brand krijgen." Saskia Buitelaar alphen aan den run - De 46 huisartsen in de Rijnstreek heb ben de Alphense vestiging van het Rijnland Ziekenhuis geko zen als gezamenlijke dokters- post voor alle nacht- en week enddiensten. Zij hopen vanaf 1 oktober te kunnen werken van uit een ruimte in het ziekenhuis aan de Delftzichtweg. Door de samenwerking willen de artsen hun bereikbaarheid vergroten en aan de andere kant de werk druk verlagen. Met de vestiging van een cen trale dokterspost in het Rijnland Ziekenhuis is er voor het eerst sinds jaren weer dag en nacht een arts aanwezig is in het zie kenhuis. „Maar we willen niet dat mensen straks zomaar naar de dokterspost komen", bena drukt huisarts E. Pleij. „Mensen moeten eerst bellen voor een af spraak. Wie zonder afspraak langskomt, kan er niet van uit gaan dat hij direct de dokter te spreken krijgt. Alleen als iemand met verwondingen komt, ko men we gelijk in actie." De keuze voor een permanen te dokterspost vloeit voort uit de samenwerkingsplannen die de huisartsen enkele maanden ge leden smeedden. Zij verwachten niet alleen een betere bereik baarheid en een lagere werk druk, maar ook betere mogelijk heden om nieuwe collega's te vinden. Rond de jaarwisseling vertrokken kort na elkaar drie Alphense huisartsen. Op dit moment verdelen de huisartsen in de Rijnstreek hun nacht- en weekenddiensten nog binnen waameemgroepen van zes tot zeven artsen. „De meeste artsen ervaren dat als een be hoorlijk zware belasting", zegt Pleij. „Je hoeft tijdens zo'n dienst weliswaar niet zo hard te werken, maar je bent wel vaak aan de beurt. In een grotere groep kun je dat efficiënter or ganiseren." In de nieuwe opzet zijn er op elk moment twee huisartsen pa raat voor het gebied van de ge meenten Alphen aan den Rijn, Jacobswoude, Rijnwoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer. Eén arts is permanent aanwezig op de centrale dokterspost, de ander rijdt visites in een auto met chauffeur. Dat deze laatste actief is in een groot gebied van 112 vierkante kilometer met 120.000 inwoners, betekent dat de arts niet altijd direct ter plaatse kan zijn. Pleij: „Om in dat probleem te voorzien gaan we afspraken maken met de ambulancedienst. Als de arts vindt dat er spoed bij is en hij niet snel ter plekke kan zijn, kan hij een ambulance sturen." Marieta Kroft runwoude - Vrijwilliger zijn is vrijwillig maar niet vrijblijvend, is verbonden maar niet gebon den, is onbetaalbaar maar niet te koop, is positief denken, is po sitief doen, met als enige doel, voor jezelf en de ander een goed gevoel'' Als de raad daarmee op 19 juli instemt, komt deze tekst van El len Droge uit Friesland in alle vier de dorpskernen van Rijn woude op een plaquette te staan. Het is een eerbetoon aan de plaatselijke vrijwilligers. Het Rijnwoudse gemeentebestuur trekt er 20.000 gulden voor uit, 15.000 gulden meer dan er aan vankelijk voor was gereserveerd. De plaquettes worden op 7 de cember, de dag van de vrijwilli gers, op feestelijke wijze ont huld. Wie dat doet is nog niet bekend. De vrijwilligers krijgen het gedicht op papier uitgereikt. De gemeente stelde vorig jaar al 5.000 gulden beschikbaar voor een blijk van waardering aan de onbetaalde krachten nu de Verenigde Naties 2001 uitrie pen tot 'Jaar van de Vrijwilliger'. Twee keer kwam een groep vrij willigers bij elkaar om te bespre ken hoe dat geld het beste zou kunnen worden besteed. Het geld verdelen onder de organi saties, een van de suggesties, viel af omdat er per vrijwilliger dan weinig zou overblijven. Een beeldje in het gemeentehuis viel ook af omdat danÉte weinig mensen het zouden zien. Uit eindelijk kwam de werkgroep met het idee voor een plaquette. B en W namen dat idee over. Op welk gebouw de plaquette met het gedicht moet komen, is nog niet bekend. Het gemeente bestuur denkt aan de vier multi functionele centra en neemt daarover binnenkort contact op met de besturen. B en W komen tijdens de be grotingsbehandeling dit najaar nog terug op een idee van de groep vrijwilligers om ook na dit jaar aandacht voor hen te blij ven houden. De gemeente zou jaarlijks een kleine attentie en een gemeentelijke oorkonde be schikbaar moeten stellen voor jubilerende vrijwilligers en daar voor geld moeten vrijmaken. De commissie welzijn bespreekt de aanschaf van de plaquettes in de vergadering van 4 juli.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19