onvoltooid OEKOMENDE tijd LEIDEN REGIO 'Ik heb het nooit een opgave gevonden voor haar te ZATERDAG 23 juni 2001 ienermoeder heb je het niet mak- ;.Maar als je op 15-jarige leeftijd meervoudig gehandicapt kind t,sta je helemaal voor een zware ve. Het overkwam Roos van der len (24) uit Alphen aan den Rijn. Ze heeft tropenjaren achter de rug. Maar nu dienen zich nieuwe kansen aan. In september gaat ze terug naar de schoolbanken. En als het een beetje meezit, heeft ze zich tegen die tijd ook ontworsteld aan de bijstand. «t een klein kind dat voor ivan de speelgoedwinkel e stampvoeten omdat het ip wil hebben.' Dat was de van mijn huisarts nadat had gezegd dat ik mijn wilde houden. Ondanks irgsmaatregelen was ik pr geworden. Ik was toen jaar oud en mijn vriend 19. Abortus kwam niet in lüordenboek voor. Peter et is jouw lichaam, dus je aar.' Mijn moeder kon grijpen waarom ik het wilde houden. Eigenlijk in de eerste periode van wangerschap van mijn wders de meeste steun en. Nadat mijn buik een- ink bol was geworden, dereen, dus ook mijn ir, weer een beetje bij. k zwanger raakte, woonde lof meer bij Peter en zijn Mijn eigen vader en irzijn gescheiden toen ik jaar oud was en sinds- ep het thuis allemaal niet 0 lekker. Bij Peters ouders ik me prettig; zodoende daar vaak. Het was Peters er die op een gegeven mo- aangaf dat ze vermoedde zwanger was. Van een hebben Peter en ik geld dom een zwanger- test te kopen. Die was Dsitief. Maar het was alle- 0 onwezenlijk voor me, in eleving kon het helemaal weigerde nog steeds te n dat ik zwanger was. in die tijd op de Leao. Op ig plukte mijn moeder mij hooi om naar de huisarts te gaan. Nadat hij zijn kikker- proef had gedaan, ben ik de praktijk uitgevlucht. Mijn beslis sing stond vast, ik zou dat kindje krijgen. Ik trok definitief bij Pe ter in en leefde mijn leventje verder. Aanvankelijk bleef ik naar school gaan, maar na een paar maanden trok ik dat niet meer. Uiteraard kreeg ik de leer plichtambtenaar op mijn dak. Weer een probleem dat ik moest zien op te lossen. Vraag me niet waarom, maar Peter en ik dachten dat we maar beter konden trouwen. Zowel zijn als mijn familie duwde ons in die richting. Omdat ze von den dat het zo hoorde, denk ik achteraf. Toen ik vier maanden zwanger was, begonnen we brieven te schrijven naar de ko ningin om toestemming te vra gen voor ons huwelijk. Dat werd me een getouwtrek. Op het mo ment dat er eindelijk groen licht werd gegeven, kon ik al bijna mijn zestiende verjaardag vieren en werd me gemeld dat ik daar om net zo goed nog even kon wachten. Want als je zestien bent, heb je alleen nog toestem ming van je ouders nodig. Uit eindelijk zijn we getrouwd na de geboorte van mijn dochtertje Nashira. We trouwden gratis want we hadden geen cent te makken. Opa en Oma namen de foto's en na afloop gaven we een Amerikaanse fuif. Nashira kwam 10 weken te vroeg. Ik wist niet wat me over kwam. Ik was daarop totaal niet voorbereid. Opeens was ik moe der van een hoopje mens dat 38 centimeter lang was en een kilo woog. Het zag er de eerste da gen allemaal niet rooskleurig uit. Geen kaartjes sturen, werd me gezegd, anders kun je er straks meteen een rouwkaart achteraan doen. Maar ik was apetrots dat ik een kind had ge kregen en stuurde toch geboor tekaartjes rond. Na drie dagen was ze stabiel. Op dat moment wist ik nog niet dat ze een her senafwijking had. Een routi nescan wees dat uit. Nashira's linker hersenhelft mist twee centimeter. Ook werd na tal van onderzoeken vastgesteld dat de verbinding tussen beide hersen helften niet optimaal was. Op onverklaarbare wijze heeft dat zich hersteld. Ach, Nashira heeft de medische wetenschap de af gelopen jaren wel voor meer raadselen gesteld. Je hebt een diepzwakzinnig kind, werd me gezegd. Ik moest het zien als een fototoestel zonder rolletje. Geen informatie kan in of uit. Nou en, dacht ik, het is toevallig wel mijn kind. Ik had nooit in dat huwelijks bootje moeten stappen. Diep in mijn hart heb ik dat al geweten voordat we naar het stadhuis gingen. Peter en ik pasten niet bij elkaar. De eerste maanden waren we bezig een eigen plek te vinden. We konden door om standigheden niet meer bij zijn ouders wonen en hebben een beetje gezworven. Hoewel hij vier jaar ouder was dan ik, pakte ik mijn rol als ouder echt serieus op. Hij bleef gewoon doorfees ten. Dat veranderde ook niet toen we een eigen flatje kregen. Sterker nog, de situatie werd al Roos van der Hoeven werd op haar vijftiende moeder van de meervoudig gehandicapte Nashira. „Ik wil nog heel lang voor haar blijven zorgen. Het liefst zou ik voor meer kinde ren zoals zij iets betekenen." Foto: Taco van der Eb leen maar erger. Peter kon het eigenlijk niet aan en raakte de weg kwijt. Hij werd agressief. Uiteindelijk is hij weggegaan. We hebben nagenoeg geen con tact meer met hem. Met Nashira heb ik de afgelopen jaren behoorlijk wat meege maakt. Ik heb veel geleerd daar door. Ik merk dat ik soms ster ker in mijn schoenen sta dan ouders die, zeg maar, op nor male leeftijd een gehandicapt kind hebben gekregen. Inmid dels gaat Nashira vijf dagen per week naar een speciale school. Ik herinner me nog dat ze voor het eerst naar een dagcentrum ging. Ik kon haar niet loslaten, ik voelde me totaal verscheurd. En nog, hoor. Vorig jaar is ze een week op kamp geweest. Jemig, wat was mijn huis leeg. Ik miste haar intens. Nashira is een Dik Tromkind, zeg ik wel eens. Ze doet ieder een versteld staan. Ze heeft zwa re epileptische aanvallen over leefd en zich wonderbaarlijk goed ontwikkeld. Laatst zei een arts nog tegen me dat hij een heel ander kind voor zich had dan hij had kunnen vermoeden. Ze is vrolijk, heeft veel humor en kan ontzettend goed praten. Medisch gezien wordt ze heti- teld als een slechtziend, spas tisch kind met autistische stoor nissen en een laag IQ. Maar ik zie een prachtig, heel bijzonder kindje voor me dat speciale zorg nodig heeft. En ik ben als geen ander in staat haar die te geven. Ik krijg er ook zoveel voor terug. Ik geniet echt van haar. Ik heb het dan ook nooit een opgave gevonden voor haar te zorgen. Maar ik had geen kracht om daarnaast te werken of een opleiding te volgen. Dus heb ik al die jaren in de bijstand geze ten. Ik probeerde wel de zorg voor Nashira met werk te com bineren, maar dat pakte toch steeds verkeerd uit Daarin is in middels verandering gekomen. Ik werk nu 20 uur per week bij een dagopvang voor ouderen en ben onlangs aan huis een na gelstudio begonnen. In septem ber ga ik een opleiding tot acti viteitenbegeleidster volgen. Op grond van mijn levenservaring heb ik dispensatie gekregen want ik heb mijn middelbare school nooit afgemaakt. Er is ook een nieuwe man in mijn le ven gekomen: Nico. Hij is veer tien jaar ouder dan ik, maar van dat leeftijdsverschil merken we geen van beiden iets. Ik ben voorzichtig, maar heb het gevoel dat het wel goed zal gaan tussen ons. Wellicht komt er over een paar jaar een tweede kindje bij. In mijn hart is in elk geval plaats genoeg." Nancy Ubert AAN HET WERK Albert van Schie (78), veerman: Ik was een jaar of der tien, veertien toen ik begon met af en toe mensen overzetten met de roeiboot. Dat kostte toen geloof ik vijf cent. Mijn vader had hier even verderop een boerderij. Toen het toe risme zich hier een beetje begon te ontwik kelen, nam hij er een paar kano 's bij en later ook wat zeilboten. In die tijd liepen hier nog gewoon koeien. Dan kwam het voor dat mensen met de auto hierheen kwamen en het hek open lieten staan. A/s je 's morgens kwam om te melken, dan waren er geen koei en. Moest je weer op zoek. In 1956 ben ik getrouwd en ben ik hier voor mezelf begonnen. In mijn hart was ik nooit echt een boer. Mijn broer wel, die heeft dan ook de boer derij overgenomen. Ik heb nog wel heel lang geholpen met de koei en. Maar op een gege ven moment kon ik ge noeg verdienen met mijn eigen handeltje. Tegenwoordig doe ik ei genlijk alleen nog het pontje. Mijn zoon, die in '93 het bedrijf heeft overgenomen, doet de rest. Dat in en uit die zeilboten springen, dat lukt op mijn leeftijd niet zo best meer. Tekst: Ruud Sep Foto: Jan Scheerder uit de Leidsch Dagblad/1 RCII ANNO 1901 Zaterdag 22 Juni LEIDEN - Eindelijk is er in een reeds jarenlang be staande behoefte voorzien, nl. uitbreiding der poli- tielokalen in het Raadhuis dezer gemeente. Door den aankoop van een huis aan de overzijde der Breestraat, hoek Wolsteeg, kon de administratie en het magazijn der schutterij vanuit het Raadhuis naar dat pand worden overgebracht, waardoor de noodige ruimte tot uitbreiding der politielokalen, voor de administratieve politie bestemd, kon worden verkregen. Door verbouwing zijn alsnu daar geves tigd het bureel van den commissaris, het bureel van den hoofdinspecteur, annex een archiefkamer, het bureel van den inspecteur 1ste klasse, die den com missaris is toegevoegd in diens justitieelen arbeid, en het bureel van den klerk, benevens een kamer voor den agent-portier en de beide rechercheurs van politie. Tusschen de bureelen van den inspecteur en den klerk treft men aan een portaal, waarin twee retrai tes, voorzien van waterclosets. ANNO 1976 leiderdorp - De afgelopen weken hebben leerlingen van de Houtkampschool gewerkt aan het project 'Wonen en Leven'. Een druk programma, met bezoeken aan de gemeente, de Delftse TH, verschillende Leiderdorpse wijken en een zelf georganiseerde enquête resulterend in een grote tentoonstelling, die gisteren in vrijwel alle schoollokalen werd gehouden. Daar waren maquettes te zien van woonwijken die de kinderen zelf ontwierpen. Foto: Archief Leidsch Dagblad Woensdag 23 juni LEIDEN - De helft van de gemeentelijke economi sche commissie heeft zich gisteravond uitgesproken vóór een verhoging van de tarieven van de Stadsge hoorzaal. B. en W. hebben voorgesteld de tarieven per 1 september met acht procent te verhogen. Waar iedereen het over eens was, was de zorgelijke positie waarin de Stadsgehoorzaal verkeert. De exploitatie van het zalencomplex wordt steeds moeilijker en het verlies dat de gemeente lijdt stijgt elk jaar. Er wordt dan ook door een commissie een onderzoek inge steld naar de toekomstperspectieven van de zalen in Leiden. Wethouder Van Aken verwachtte echter niet, dat de resultaten van dit onderzoek voor 1 januari 1977 beschikbaar zouden zijn. Voor SGP-GPV- raadslid Houtman was het onderzoek, waarin het om de toekomst van de Stadsgehoorzaal gaat, een over bodige zaak. Hij constateerde, dat in de toekomst een grote overcapaciteit aan zaalruimte zal ontstaan en pleitte er dan ook voor snel te zoeken naar moge lijkheden om de Stadsgehoorzaal een andere functie te geven. De toekomstperspectieven voor het Leidse openbare slachthuis zijn niet al te rooskleurig. Niet alleen maakte directeur Cremers gisteravond melding van een te verwachten verlies van ongeveer een ton in 1976. maar bovendien dreigt er een nieuw modern geoutilleerd slachthuis in Delft te komen, dat voor Leiden een geduchte concurrent zou kunnen wor den. Ondanks die somberheid liet wethouder Van Aken duidelijk blijken er niet aan te denken het slachthuis te sluiten. ,,Bij de Leidse veemarkt hoort een bepaalde slachtcapaciteit. Het is te gek als we het slachthuis zouden gaan sluiten op een ogenblik, dat we bezig zijn de veemarkt uit te breiden." De problemen die bestaan, hangen nauw samen met de sluiting van het Rotterdamse slachthuis. Daardoor komt in Zuid-Holland een belangrijke pro- duktiecapaciteit beschikbaar en de vraag is, waar die naar toe zal gaan. Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien df overschrijvingskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 6l| 16 bi zwart wit) op të sturen naur hel Dagblad, ta.v. Leidsch Dagblad Archieven, postbus 54, 2300 AB lelden of door contante betaling aun de balie van het leidsch Dagblad aan de Rooseveltstraat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15