Staat wil half miljard van Nedcar Europa kan zonder VS economie niet vlottrekken Detaillisten sceptisch over prijsstijging leer verlaagt raming oei naar 2,5 procent Werk aan de weg KLM blijft lonken naar BA 'Reïntegratie uit WW en WAO onprofessioneel' Banen weg bij Ferrox Cube Paling steeds duurder omunten E C O IM O AA I E i iircadeau WOENSDAG 20 JUNI 2001 - fERDAM - De euromunten, 1 anaf 1 januari 2002 wettig almiddel worden, zijn po- als kerstcadeau. De Ne- ^dsche Bank krijgt veel Deken van bedrijven die het heten consumentensetje daarin 32 munten met een jwaarde van 25 gulden in erstpakket willen stoppen, ■ns de bank zijn er van de liljoen setjes inmiddels 4 ien besteld. De centrale ;laat naast deze set nog an- setjes maken. Elke Neder- er ouder dan 6 jaar krijgt nieuwjaar de zogenoemde -kit, een boekje met daarin ht munten. rote uitval reinen' .tl iaar - In Noord-Holland ■én op de zeven treinen uit. leeft de FNV becijferd op van meldingen van NS- ineel. De treinen vallen uit 'netwerk Noord-Hol- Dat omvat de hele pro- iplus de Flevolijn van Am- im naar Lelystad. In totaal daar per dag, aldus de ongeveer 700 treinen, van er tegen de honderd ijden. De NS zeggen het J uitvallers niet te kunnen tigen. „Het is aanzienlijk er. Het ligt eerder in de van de vijftig", aldus een dvoerder. V-fraude er aanpakken el - Europees commissa- lkestein (belastingen) gisteren voorstellen ge- om fraude met BTW in de iter te kunnen bestrijden, aat om maatregelen die de nwerking tussen de anti ediensten van de lidstaten en verbeteren. Ook moet twisselen van informatie de lidstaten makkelijker ever wil af Clearblue rdam - Voedings- en was- elenconcern Unilever wil erbedrijf Unipath verko- )at heeft het concern ag bekendgemaakt. Uni- s vooral bekend van de ilue zwangerschapstest, voorgenomen verkoop ïilever een volgende stap itrategie vooral te mikken belangrijkste merken, th behaalde in 2000 een van 100 miljoen euro, an de helft afkomstig was ropa. Amsterdam - Zoals tienduizenden automobilisten dagelijks ervaren, wordt er met man en macht gewerkt aan de renovatie van de rondweg Aio om Amsterdam. Bij de afslag Sloo- ten wordt nu een viaduct van nieuw betonijzer voorzien. Het grootonderhoud aan de weg duurt nog tot eind augustus. Foto: ANP/Peter Brom Financiële verhoudingen moeten 'versimpeld' born/gpd - De Nederlandse staat mag haar aandelen in NedCar in 1999 voor 220 miljoen gulden hebben verkocht aan Mitsubishi en Volvo, financieel gezien is de Bornse autofabriek nog steeds niet los van de overheid. De staat heeft namelijk nog voor ruim een half miljard gulden aan renteloze leningen tegoed van de fabriek. Die moeten vóór 2005 zijn terug betaald. Dit blijkt uit een brief van minis ter Jorritsma van Economische Zaken aan de Tweede Kamer. De bewindsvrouw wil de finan ciële relatie met NedCar 'ver simpelen', nu DaimlerChrysler het 50 procents-aandeel van Volvo overneemt. Economische Zaken is het langzamerhand beu om de financiële stromen van de fabriek te moeten volgen en controleren. Dit heeft te ma ken met de financiële verplich tingen van de Staat met betrek king tot de Volvo 400-serie. Deze auto is indertijd met staatssteun ontwikkeld. Toen de auto in productie kwam heeft de Staat zich voor zeventig procent garant gesteld voor eventuele verliezen. De resterende dertig procent waren voor rekening van Volvo. En die verliezen waren aanzienlijk. Het aandeel van de Staat in het laat ste restant van het verlies op de Volvo 400-serie bedraagt op dit moment nog 137,9 miljoen gul den. Daar staat overigens tegen over dat de opbrengst van de se rie voor de Staat wordt geraamd op 95 miljoen gulden. De auto wordt weliswaar al lang niet meer gemaakt in Bom, maar onderdelen moeten wel nog tot en met het jaar 2016 worden ge leverd. Vakbond De Unie vindt dat het ministerie van Economische Zaken een volstrekt verkeerd signaal afgeeft door NedCar nu binnen enkele jaren de verstrek te renteloze leningen terug te la ten betalen. De terugbetaling heeft overigens te maken met het feit dat de Europese Com missie in Brussel indertijd forse kritiek had op de staatssteun die Nederland verleende aan de Bomse autofabriek. Dat werd gezien als concurrentieverval sing ten opzichte van de andere fabrieken in Europa. Daarom heeft de Nederlandse regering moeten beloven dat de verstrek te bedragen, gesproken werd over bedragen tussen de 750 miljoen en anderhalf miljard gulden, terug moeten worden betaald. Zo moet NedCar dit jaar 10,1 miljoen terugbetalen, in 2002 140 miljoen, in 2003 245 miljoen en in 2004 140 miljoen gulden. De Unie-voorzitter Jacques Teuwen denkt dat de regering een signaal wil afgeven richting de nieuwe NedCar-eigenaar, DaimlerChrysler, die na 2004 jaarlijks 250.000 Smarts in Bom wil laten produceren. „Op het moment dat de fabrikant gaat investeren voor de Smartpro- ductie zullen ze toch kijken of de Nederlandse overheid een steentje bijdraagt. Nu geven ze een signaal af van, jullie hoeven niet bij ons aan te kloppen'. Dat is verkeerd. Als ze wél financieel deelnemen kunnen ze ook voor waarden stellen. Bijvoorbeeld om in ruil voor een bijdrage Ne derlandse toeleveranciers te be trekken bij de productie van de nieuwe auto's. Maar de regering wil van Nederland een diensten- land maken en de goede naam en faam van de Nederlandse in dustrie wordt te grabbel ge gooid." door John Oomkes haarlem/vervolg van voorpa gina - Detaillisten als directeur eigenaar T. Vos van Sitland-Eu- roleder (50) denken dat de prijs stijgingen als gevolg van mkz nog niet zijn uitgewoed. „Ik heb net de aankondiging door de Duitse industrie van de volgende verhoging met 6,9 pro cent mogen ontvangen. En weer onder het mom van dezelfde oorzaak. Laat ik het voorzichtig zeggen: wij detaillisten staan daar een beetje sceptisch tegen over. Hoeveel procent van de Britse veestapel is nou echt ver brand?" De reactie van de consument op de prijsstijging is in dit geval niet voorspelbaar. Sven van Duivenbode (36), gewend als in koper/stylist zijn slag te slaan op de beurzen van Milaan, Keulen en Parijs: „Wij mikken op het publiek dat voor kwaliteit gaat en het gekke is dat hogere prij zen niet afschrikken. Sterker, er zijn leveranciers die merken dat het aandeel leer ten opzichte van de totale verkoop stijgt. Be drijven als Gelderland, AR-X, Rolf Bentz en Baxter zoeken wat dat betreft steeds nadrukkelijker naar leer met een natuurlijk ac cent: een litteken, een niet hele maal dekkende kleur verleent karakter aan je meubels. Al thans, vindt dit deel van de markt." Toch noemt Van Duivenbo- den de prijsopdrijvende effecten 'een pijnlijk iets'. De inkoper: „Je loopt altijd het risico je klan ten teleur te stellen. Bij dit soort bedragen kijken ze toch rond voordat ze voor een bepaald meubelstuk kiezen. Wij doen er alles aan om te voorkomen klanten te verrassen met opeens hogere prijzen. Je waarschuwt ze op een voorzichtige manier." Sitland-Euroleder-directeur T. Vos meent dat er nog een eco nomisch aspect meespeelt. „Door de bank genomen is leer in de loop der jaren niet veel in prijs gestegen. Dertig jaar gele den telde je vijf mille neer, nu heb je nog een knappe bank voor die prijs. Toen had je een Ford Escort voor zestien mille, nu heb je daar een knap twee dehandsje voor. De industrie gaat ook prijsopdrijving tegen en houdt de prijs vaak al zelf laag. Vroeger had je dertig pro cent snijverlies bij de verwerking van huiden, nu acht procent. Het nieuwste is dat fabrikanten uitwijken naar splitleer, de toe passing van de tweede huid, de- zogeheten spekhuid. Die levert een stuggere kwaliteit leer op; maar dat hoeft niet slecht te zijn op een strak meubel." Vos meent dat de aanschaf van leren meubelen niet lijdt onder de prijsstijgingen. „Er is geld genoeg onder de mensen. Alleen, de markt maakt zich zor gen en niemand is echt blij." amsterdam/anp - British Air- ways is nog altijd de ideale part ner voor KLM, maar het is geen onvoorwaardelijke liefde. De mitsen en maren waarop fusie besprekingen vorig jaar stuklie pen, staan nog loodrecht over eind. Dat heeft president-direc teur L. van Wijk verklaard in een vraaggesprek met NRC Handels blad van gisteren. In september liepen de on derhandelingen met de Britse vakbroeder spaak op de vele randvoorwaarden die KLM stel de. Zo moest BA van de Neder landers de samenwerking met zijn Amerikaanse partner Ame rican Airlines opzeggen, omdat KLM al jaren samenwerkt met een eigen bondgenoot, North west Airlines. Het grootste strui kelblok waren echter de interna tionale start- en landingsrech ten. KLM moet Nederlands blijven om landingsrechten in andere landen te behouden. De Britse eis de Nederlandse inbreng in de raad van commissarissen te rug te brengen, kon de KLM daarom niet accepteren. Die ei sen gelden nog; toch daagt Van Wijk BA uit met concrete voor stellen te komen. Hij benadrukt dat officiële onderhandelingen niet aan de orde zijn. Als tweede partnerkeus noemt Van Wijk Air France. Alitalia, de Italiaanse vliegmaatschappij waarmee KLM ook al een mis lukte fusiepoging achter de rug heeft, is ver weggezakt op het verlanglijstje. De Italianen beho ren, wat de KLM-baas betreft, tot de categorie bedrijven met financiële problemen, zoals Swissair en het Belgische Sabe- 0,57 3812 38,70 27,16 5,015 ,0992 ,3245 ,2800 23,69 43,90 on Mobil ig in Atjeh ia - Oliemaatschappij Ex- obil Indonesia hervat be de gaswinning in de on- provincie Atjeh. Dat de Indonesische minister ïergie gisteren meege- aldus The Jakarta Post. derneming besloot ruim laanden geleden de acti- n in het noordelijk deel imatra op te schorten we- le onveilige situatie. nje levert ez niet uit oSpanje gaat de omstre- ikenman Jose Ignacio Lo- Arriortua niet uitleveren Verenigde Staten. Lopez beschuldigd van bedrijfs- ige, maar een rechtbank Irid bepaalde gisteren dat iklachten niet zwaar ge- ijn om uitlevering goed ren. Bovendien kampt de iet zijn gezondheid. Lo- irdt ervan beschuldigd bij zijn overstap in 1993 ineral Motors naar Volks koffers vol geheime do- iten zou hebben meege- 1. Lopez heeft dit altijd ld, maar zag zich wel ge- aakt in 1996 bij Volkswa- te stappen. CNV-bond eist zes procent voor ambtenaren den haag/gpd - De vakbond CFO wil zes procent meer loon voor de ruim 114.000 ambtena ren in rijksdienst. De looneis be staat uit een structurele eis van vier procent en een structurele eindejaarsuitkering van twee procent. Het loon heeft 'de hoogste prioriteit' tijdens de on derhandelingen die in septem ber beginnen. De leden van de CNV-bond CFO willen in de komende cao een stevige loonsverhoging. Tij dens ledenraadplegingen van de bond gaven ze duidelijk aan het loon het belangrijkste te vinden. Na jaren van 'kaalslag' willen ze 'meeprofiteren van de economi sche ontwikkelingen', vat een woordvoerder van de bond sa men. Dat betekent een structurele loonsverhoging van 4 procent plus nog eens een structurele verhoging van de eindejaarsuit kering van twee procent. Die moet binnen enkele jaren wor den omgezet in een dertiende maand. De bond wil met deze looneis een behoorlijke inhaal slag slaan in de primaire ar beidsvoorwaarden. if guide» r taaaV »ge 2,25 plus' h :he im/anp - De Neder- Bank (DNB) verwacht voor ons land een eco- groei van 2,5 procent, stelt daarmee de prog- irder naar beneden bij. In rekende DNB, op basis ognoses over de eerste rartalen van dit jaar, nog groei van 2,7 procent, ank presenteert het aan- groeicijfer vandaag in rartaalbericht. Met een fon 2,5 procent zit DNB de meest recente raming ït Centraal Planbureau 5 procent. igenvallende groei wordt veroorzaakt door de hoge (5,4 procent in mei naar se maatstaven), een te rugval in de export en de nega tieve effecten van de MKZ-crisis. De Nederlandsche Bank denkt dat de inflatie in de loop van dit jaar nog zal terugvallen naar 4,5 procent. Maar de winst op dat terrein wordt weer tenietgedaan door andere ontwikkelingen. De Duitse minister van econo mische zaken Müller heeft giste ren voor opschudding door te verklaren dat de economie in Duitsland in het tweede kwar taal mogelijk niet is gegroeid. De doelstelling van 2 procent groei over geheel 2001 wordt daar door 'zeer moeilijk' om te halen, aldus Müller. Het ministerie van financiën haastte zich vervol gens te verklaren dat het zijn prognoses niet heeft gewijzigd. RiJSWiJK/anp - Voor zwartkijkers zijn het gouden tij den. Het angstwekkende scenario van beginjaren '70 ontvouwt zich steeds duidelijker, stellen zij. De drie grootste economieën, Verenigde Staten, Japan en Europa, kampen alle met tegenwind en mooi weer laat langer op zich wachten dan verwacht. Tot voor kort gingen bedrijven, overheden en eco nomen uit van een duidelijk herstel van de we reldeconomie in de tweede helft van dit jaar. Maar de eerste cijfers over het tweede kwartaal van dit jaar bieden weinig reden tot vreugde. Amerikaanse bedrijven, vooral in de ICT-sector, stellen opnieuw hun winstverwachting bij. Sun Microsystems beet wat dat betreft het spits af, on der andere gevolgd door Juniper Networks en het Canadese Nortel. De malaise treft ook Europa. De Europese Cen trale Bank stelde onlangs haar groeiramingen bij tot 2,2-2,8 procent. Eerder hanteerde ze een band breedte van 2,frtot 3,6 procent Verder gooide Phi lips, Europa's grootste elektronicaconcern, er vo rige week een winstwaarschuwing tegenaan. Ana listen sluiten niet uit dat andere bedrijven in Ne derland en het eurogebied het voorbeeld van Phi lips zullen volgen. „Een bewijs dat Europa minder dan gedacht los van de VS zijn pad weet te bepa len", stelt H. Dielen, analist van ABN Amro. De verdere afvlakking van de groei doet zich dan wel voor aan beide zijden van de Atlantische Oceaan, de VS en Europa ontberen een gezamen lijk wapen om verdere krimp te voorkomen. De Fed, het Amerikaanse centralebankensysteem, verlaagde de afgelopen maanden de rente staps gewijs al met 250 basispunten tot 4 procent. Bankpresident Greenspan hoopt op die manier bedrijfsinvesteringen en de bestedingen van de Amerikaanse burger verder te stimuleren. Europa moet het zonder het rentewapen stel len. Een schamele 25 procentpunt was alles wat ECB-president Wim Duisenberg de twaalf landen van de euro te bieden had. Een rente onder de 4 procent zit er naar verwachting op korte termijn niet in. In tegenstelling tot de VS kampt de euro zone met een moeilijk te beteugelen inflatie. De geldontwaarding zit inmiddels op een Europees gemiddelde van 3,4 procent, ver boven de ECB- doelstelling van 2 procent. Een lagere rente zal de inflatie alleen maar ver der opdrijven, iets wat Duisenberg zich niet kan veroorloven. Anders dan de Fed heeft de ECB maar één doelstelling, prijsstabilisatie. Dat keurs lijf biedt de Europese bank nauwelijks speelruim te. Alle hoop is dan ook gevestigd op het herstel vermogen van de VS. De Amerikaanse economie moet de wereld op sleeptouw nemen. Niet alleen in de VS, maar ook in Europa speelt de burger een centrale rol bij de gehoopte door start. „Het vertrouwen van consumenten in de economie is het belangrijkste", stelt prof. J. Viaene van de Rotterdamse Erasmus Universiteit. Positief punt is de huidige machtspositie van werknemers. De krappe arbeidsmarkt stelt hen in staat hoge looneisen te stellen en die wensen ook in klinken de munt om te zetten. Zaak is wel dat dat geld weer in de economie gepompt wordt, schetst Viaene. Zolang mensen hun portemonnee trekken voor auto's, kleding, vakanties en wat dies meer zij, komt het wel goed. De hogere inflatie moet dan maar even voor lief worden genomen, zolang dat cijfer maar niet hoogten van 5 of 6 procent bereikt. De Nederlandse inflatie van 5,4 procent lijkt in dat verband gevaarlijk, maar is slechts van tijdelij ke aard, meent Dielen (ABN Amro). Als de effec ten van de hogere brandstof- en voedselprijzen zijn uitgewerkt, zal de inflatie nog dit jaar afzwak ken tot 4,4 procent, verwacht hij. De consument houdt dan voldoende koopkracht over. In de VS wordt veel verwacht van de belasting- teruggaaf die president Bush in het vooruitzicht heeft gesteld. De fiscale maatregel levert de Ame rikaanse burger in totaal tussen de 35 en 40 mil jard dollar op. Als dat geld dit najaar op de markt komt, krijgt de Amerikaanse economie een aan zienlijke impuls, op zichzelf al goed voor zo'n 0,5 tot 0.9 procentpunt economische groei. En al die ontslagen dan, waartoe bijvoorbeeld fabrikant van telecomapparatuur Nortel (30.000 arbeidsplaatsen weg), maar ook Philips (min 6000-7000 arbeidplaatsen) heeft besloten? Geen probleém, aldus Viaene. De ontslaggolf treft voor al de technologiesector. „Maar die leidt nauwe lijks tot werkloosheid. Daarvoor zijn er genoeg va catures." Viaene is overigens niet rauwig om de pijn die technobedrijven momenteel moeten lijden. Het uiteenspatten van de ICT-zeepbel zal het kaf van het koren scheiden. „Faillissementen zullen zor gen voor een herstructurering die de sector alleen maar sterker maakt." den haag/anp - Bedrijven die werklozen en arbeidsongeschik ten aan het werk helpen, maken zich schuldig aan misleiding. Bovendien is het personeel van deze bemiddelingsbedrijven vaak onprofessioneel en gaat er veel mis bij de herintreding van WW ers en WAO'ers. Dat blijkt uit een onderzoek van FNV Bondgenoten, waarvan dinsdag het rapport is overhan digd aan staatssecretaris Hoo- gervorst (Sociale Zaken en Werkgelegenheid). Volgens het rapport is de kwaliteit van de circa 30 reïntegratiebedrijven 'alarmerend'. De vakbond pleit voor een keurmerk om goede bemiddelaars te kunnen onder scheiden van slechte. Het ministerie van Sociale Za ken en Werkgelegenheid zegt zich net als de vakbond veel zor gen te maken. Het vindt het nog te vroeg om in te grijpen. „De markt is nog maar net in ont wikkeling; sinds 1 januari. Bo vendien worden er vanuit de branche al initiatieven genomen tot zelfregulering. Die wil hij eerst afwachten", aldus een woordvoerster van Hoogervorst. Het voornaamste probleem is volgens de vakbond dat de reïn tegratiebedrijven, waaronder de grotere uitzendbureaus en het geprivatiseerde onderdeel 'Kliq' van Arbeidsvoorziening, werk uitbesteden aan ruim 600 ande re bedrijven. „In de praktijk kunnen die bedrijfjes de toets der kritiek vaak niet doorstaan", stelt vakbondsvoorzitter H. de Vries. Vorig najaar konden de bemiddelingsbedrijven, in het kader van de privatisering, een offerte uitbrengen. Hiermee was ongeveer 500 miljoen gulden ge moeid. Volgens FNV Bondgeno ten lijkt het er op dat veel bedrij ven meer uit zijn op het binnen halen van grote sommen over heidsgeld dan op het aan het werk helpen van mensen. Via CAO-onderhandelingen wil de bond proberen afspraken te ma ken om het 'het kaf van het ko ren' te gescheiden. De brancheorganisatie van reïntegratiebedrijven BOREA was niet bereikbaar voor com mentaar. eindhoven/anp - Voormalig Philips-dochter Ferrox Cube in Eindhoven schrapt 145 van de 190 banen. Het huidige moeder bedrijf Yageo wil de productie van de zogeheten ferrite-kemen voor transformators voor een groot deel overhevelen naar la gelonenlanden als Polen en Tai wan. Dat heeft de directie giste ren het personeel en de bonden meegedeeld, aldus bestuurder van CNV Bedrijvenbond N. Boogaard. Ferrox Cube ging vorig jaar ju li over naar het Taiwanese Ya geo. Het levert de trafo-onder delen vooral aan de telecomsec- tor. Volgens Boogaard voert de directie de malaise in deze sec tor aan als reden voor het ver plaatsen van de productie. Hij noemt dit een merkwaardig ar gument, omdat het productieni veau sinds de piek van vorig jaar weliswaar is gedaald, maar nog altijd ligt op dat van 1999. De CNV-bestuurder denkt dat Ya geo een concurrent uit de markt heeft willen kopen. De verplaat sing van de productie begint in augustus. In Eindhoven blijven 45 mensen werken op de ver- koop-, de ontwikkel- en een kleine productieafdeling. harderwijk - De populariteit van paling groeit en daarmee stijgt ook de prijs. Inmiddels moet al ongeveer 70 gulden voor een kilo Usselmeerpaling worden betaald. Palingbedrijven ondervinden de grotere belang stelling aan den lijve. K en K Paling en Zalm in Harderwijk is één van de grootste verwerkers. Daar wordt dagelijks 1100 ton paling verwerkt.Foto: ANP/VIdiphoto

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 9