Geen rommel in veevoer BUITENLAND 'VN-politie betrokken bij prostitutie in Bosnië' Akkoord EU over aanpak rundvleessector Railtrack beschuldigd van nalatigheid bij Paddington Japanse lerares neergestoken met keukenmes Vluchtelingendag 'Wapenschild leidt tot herbewapening Russen' Strijd leiderschap Britse Conservatieven ontbrand Nederlandse sporters niet naar joodse spelen Israël Modderlawine WOENSDAG 20 JUNI 2001 rchief arraf nieuwe jent Pakistan l^p - Rond het middag- ;s Ie militaire machtheb- fH kistan, generaal Pervez j af, worden beëdigd als resident van zijn land. jeëdiging als staats- ■schaft Musharraf zich u ie om ook na het einde a lülitaire regime aan de blijven. Het huidige Ir itaatshoofd Rafiq Tarar itend al van het toneel [d. Tarar bekleedde ir de functie van presi- /er ar had geen feitelijke inds oktober 1999, met een staatsgreep lacht kwam, had Mus- touwtjes al stevig in Ïhet Aziatische land. e parlement, dat na 1999 op non-actief ld, wordt waarschijn- met de beëdiging Aanaf ontbonden. Hen over Gotenburg Zeker 23 personen •en klacht ingediend Lptreden van de politie Europese top in het jotenburg. De agen- j een bepaald mo- S met scherp schoten, pmeen verweten te ge- l te zijn geweest. De jistwerd overscha- pr rellen. De aard van jchten loopt sterk uit- jn er klachten over lan een politiehond, lover machtsmisbruik lefstal. jil icht wegens j(|d zwerver ,De"°Het Brits openbaar e heeft twee tieners in beschuldiging gesteld e brute moord op een j n Dartford in het ip Kent. Volgens de lende 15- en 13-jarige dacht de 41-jarige Ge- istone levend in brand gestoken. Voorbij- onden de zwaar ver- akloze maandagavond irkbankje. Het slacht- leed later aan zijn ver in in een ziekenhuis, ware brandwonden, hij veel rook inge- )e twee jongens zullen Ie dag worden voorge- )akt In de Duitse stad n hebben drie neona- nacht van maandag ig brand gesticht in ran een Turks gezin, van het gezin met vier merkte de brand tijdig ïhem blussen. Een en een 18-jarige ver- e naar benzine roken p de plaats van het angehouden. Ze be- lolotovcocktails tegen e hebben gegooid. De lachte, eveneens 18 gearresteerd toen hij as. De drie jongeren ging tot moord en po- ware brandstichting ihandelaar Kuteerd vte In dezelfde fede- igenis waar vorige unenlegger Timothy erecht werd gesteld, aute in de Ameri- aat Indiana, is gisteren 5 moord en drugshan- od veroordeelde ise Amerikaan' Juan a geëxecuteerd. De in oren Garza (44) is de derale' gevangene ge le dit lot ten deel viel kerkklok Mexicaanse M> - Een 85-jarige se vrouw is dit week- aod toen ze tijdens k aan een kerk de drie klepel van de kerk- ar hoofd kreeg. De •te los op het mo le kerkklok op acht- hoogte in beweging Het slachtoffer zat toel voor de kerk delijk werd getroffen. Europese Unie wil met verbod op 'kannibalisme' varkens voedselveiligheid garanderen door onze correspondent Mare Peeperkom luxemburg/brussel - De Europe- se Unie gaat strengere eisen stel len aan de veiligheid van vee voer. 'Kannibalisme', het voeren van verwerkte dode varkens aan levende soortgenoten, wordt verboden. De maatregelen moe ten de kwaliteit en veiligheid van etenswaren vergroten. De striktere regels voor het ge bruik van dierlijke resten waar de Europese landbouwministers gisteren mee instemden, zijn een reactie op de gekke-koeien- ziekte en de recente besmetting van veevoer met giftig dioxine in België. Europees Commissaris Byme (consumentenbescher ming) sprak van een 'mijlpaal bij het vergroten van de voedsel veiligheid'. Vanaf volgend jaar mogen al leen nog maar de resten van ge zonde runderen verwerkt wor den tot voer voor varkens, kip pen en vissen. Zieke dieren (BSE) of met hormonen behan delde dieren, moeten geheel vernietigd worden. Ook de res ten van verdachte beesten (doodsoorzaak onbekend of uit voorzorg geslacht) en dode huisdieren, mogen niet meer in veevoer belanden. Deze restan ten kunnen na verhitting nog wel gebruikt worden door de farmaceutische industrie (zeep, cosmetica). Sinds 1994 is het al verboden in de EU om vlees- en beender meel van runderen aan herkau wers te voeren. Dit verbod op 'kannibalisme' wordt nu ook aan varkens en kippen opge legd. Verder mogen varkens houders geen afval meer uit res taurants en kantines aan hun dieren geven. De maatregelen passen in het streven van de EU om van 'boer tot bord' de voed selveiligheid te garanderen. Jaarlijks produceren de EU- landen circa tien miljoen ton aan vleesafval: die delen van de runderen, varkens en kippen die de mensen niet wensen te eten. Tot nog toe werd deze afvalberg onder meer verwerkt tot vee voer, capsules van pillen, des serts, honden- en kattenvoer en fotografisch materiaal. De op brengst van deze recycling-in- dustrie bedraagt vele miljarden guldens per jaar. De angst na de BSE-crisis (veroorzaakt door veevoer met vermalen zieke schapen) en de dioxine-besmetting (verontrei nigde transformatorolie in vee voer) heeft de Europese minis ters tot grotere voorzichtigheid gemaand. De strengere eisen aan het hergebruik van dierlijke resten leiden tot minder omzet in de betrokken sector. brussel/anp - De Europese landbouwministers zijn gisteren definitief akkoord gegaan met de aanpak van de rundvleessec tor waarvoor EU-commissaris Fischler zich vanwege de gekke- koeienziekte BSE sterk maakte. Minister Brinkhorst handhaafde zijn verzet tegen het bewuste ze venpuntenplan 'omdat het geen echt signaal is voor hervorming van de markt'. Hij werd echter overstemd. Over twee punten, zoals het opkopen van runderen ouder dan 30 maanden, waren de mi nisters het al eerder eens gewor den. Een van de resterende voorstellen betrof de interven tieregeling, bedoeld om het aan bod op de markt te verminde ren. Nu haalt de Unie op haar kosten maximaal 350.000 ton uit de markt als de garantieprijs on der een bepaald niveau zakt. Dat gaat naar 500.000 ton. Brinkhorst had als compromis willen meegaan tot 400.000 ton. „Laat toch de markt zijn werk doen in plaats van zo'n aanbod- gerichte aanpak", stelde de be windsman na afloop van de ver gadering. De rundvleessector, die verder inklapte na de uitbraak van mond- en klauwzeer, boert in tussen duidelijk beter. Terwijl de terugval in het verbruik (op jaar basis) in januari in de Europese Unie tegenover oktober nog ge middeld 30 procent bedroeg en in maart 23 procent, was dat be gin juni nog maar 8,8 procent. De consumptie vertoonde al die tijd in Nederland geen wijzigin gen. Nederlanders lieten hun biefstukje niet staan ondanks BSE en mkz. Het herstel is voor de Neder landse bewindsman sneller ge gaan dan verwacht De druk om drastisch te hervormen, is daar door minder. Maar Fischler vond dat de markt maar traag lijkt te reageren op positieve ontwikkelingen, zoals het her openen van de Russische markt en de versoepeling van de be perkingen op het veetransport in de lidstaten. Volgens Brinkhorst stonden verder Duitsland, Denemarken en Groot-Brittannië aanvanke lijk ook niet te trappelen om het plan van Fischler te aanvaarden, maar douceurtjes trokken hun ministers over de streep. Alleen Spanje stemde ook tegen. Geluidsoverlast luchthaven slecht voor leerprestatie londen/anp - De schoolpresta- ties van leerlingen in de onmid dellijke omgeving van een grote luchthaven worden door de ge luidsoverlast negatief beïnvloed. Dat blijkt uit een onderzoek on der leerlingen op scholen in de buurt van de Londense luchtha ven Heathrow. Het voortdurende geluid van stijgende en landende vliegtui gen zou 'negatieve gevolgen hebben voor de kennisontwik keling van de kinderen en hun welzijn', stelt prof. S. Stansfeld. Zijn onderzoek is nog niet vol tooid, maar hij zei wel reden te hebben tot zorg. Zo blijken deze kinderen veel meer dan hun collega's in stillere delen van het land moeite met lezen te heb ben. Het onderzoek is verricht in opdracht van het Britse ministe rie van volksgezondheid. Studies in München, Los Angeles en New York hebben soortgelijke resulaten opgeleverd. londen/ap - Slechte signalering en ontoereikende opleiding van personeel zijn de oorzaken ge weest van de treinbotsing van 5 oktober 1999 bij het Londense Paddington Station, die aan 31 mensen het leven heeft gekost. Dat is de conclusie van een commissie die onderzoek heeft gedaan naar het ongeluk. Dat gebeurde toen de be stuurder van een forenzentrein tijdens de ochtendspits 3 kilo meter ten westen van Padding ton Station door rood reed en op het spoor kwam van een te gemoetkomende intercity. Voor het ongeluk hadden al twee an dere treinmachinisten het sein genegeerd. Railtrack, het bedrijf dat bij de privatisering van de Britse spoorwegen werd opgericht om de 32.000 kilometer spoorlijn en 2.500 stations te onderhouden, wordt beschuldigd van 'betreu renswaardige nalatigheid' en 'institutionele verlamming' om het sein tijdig te vervangen. Rail track wordt in het rapport afge schilderd als een rommelig be drijf waar meerdere afdelingen zich met dezelfde dingen bezig houden, wat soms tot gevolg heeft dat er helemaal niets ge beurt. Na het ongeluk heeft de rege ring beloofd voor 2003 een au tomatisch waarschuwingssys teem aan te leggen dat het on mogelijk maakt dat treinen door rood licht rijden. Overlevenden van het ongeluk vinden de conclusies uit het rapport niet ver genoeg gaan. Zij hadden strafrechtelijke maatre gelen willen zien tegen de ver antwoordelijke personen. „Nie mand heeft zich bij ons veront schuldigd voor wat ze ons die dag hebben aangedaan", zei een van hen. matsuyama - In Matsuyama, 68o kilometer ten zuidwesten van Tokyo, kwam vandaag een 68-jarige man om het leven toen een modderlawine zijn houten woning verpletterde. Zware regenbuien en harde wind stoten hebben overlast veroorzaakt in heel Japan. Foto: AP/Kyodo tokyo/ap - Een onderwijzeres van een kleuterschool in de Ja panse hoofdstad Tokyo is giste ren aangevallen door iemand die probeerde haar met een keukenmes te bewerken. Het slachtoffer liep lichte verwon dingen op toen de man haar stak, nadat hij haar had ge vraagd het hek van het school plein te openen. De zaak zorgt voor veel op schudding in Japan omdat nog geen twee weken geleden een man op een lagere school in Osaka, in het westen van Japan, acht leerlingen doodstak en achttien anderen verwondde. De directie van de school in Osaka overweegt het gebouw met de grond gelijk te maken, omdat ouders vrezen dat het te traumatisch voor de overleven de leerlingen zal zijn les te krij gen in het gebouw. geneve - De VN-vluchtelingenorganisatie Unchr houdt vandaag voor de eerste keer een Wereld-vluchtelingen- dag. Het thema van deze dag is respect. „Respect voor de vluchtelingen zelf en erkenning van hun positieve bijdra gen aan de samenleving. Maar ook respect voor de rech- ten van de vluchteling over de hele wereld", aldus de Un- hcr. In een speciaal gemaakt televisiespotje zijn onder an deren de Amerikaanse oud-minister Madeleine Albright, schrijfster Isabel Allende en Nobelprijswinnares Rigoberta Menchu te zien, zingend en dansend op het ritme van het nummer 'Respect' van de Amerikaanse soulzangeres Are tha Franklin. Op de foto een 5-jaar oud kindje in haar tent in een vluchtelingenkamp in Zambia. Foto: AP/Themba Hadebe door William Kole en Aida Cerkez-Robinson sarajevo/ap - Kathryn Bolkovac zegde haar baan bij de politie in Lincoln, Nebras- ka op voor een functie bij de politiemacht van de Verenigde Naties in Bosnië. Zij moest onderzoek doen naar gedwongen prostitutie van voornamelijk Oost-Europe- se vrouwen. De zaken waar zij op stuitte waren schrijnend genoeg, maar Bolkovac ontdekte ook dat sommige van haar VN- collega's behoorden tot de cliëntèle van de illegale bordelen in Bosnië en betrokken waren bij sekshandel. Vorig jaar werd Bolkovac in rang terugge zet en in april werd ze ontslagen. Offici eel heette het dat zij geknoeid had met haar urendeclaratie, maar Bolkovac denkt te weten wat de werkelijke reden was: zij had een rapport ingediend waar uit bleek dat politieagenten papieren voor verhandelde vrouwen vervalsten, aan het illegale transport van deze vrou wen meewerkten en eigenaren van bor delen waarschuwden als er invallen op til waren. „Ik was geschokt en walgde van wat er gaande was. De toezichthouders wilden er niet van weten. Zij keken liever de an dere kant op en sloten de ogen voor de bewijzen." De VN geven toe dat een twintigtal agen ten van de internationale politiemacht IPTF - op een totaal van 2.000 - is ontsla gen voor overtredingen variërend van corruptie tot seksuele misdragingen. „Het overgrote deel gedraagt zich zeer professioneel", liet het hoofd van de VN- missie, Jacques Paul Klein weten. David Lamb, voormalig officier van poli tie uit Philadelphia en de afgelopen twee jaar mensenrechtenonderzoeker van de VN in Bosnië, zegt dat hij en anderen re gelmatig informatie over misdragingen aan de afdeling interne zaken doorgeven, maar dan steevast te horen krijgen dat ze 'niet te diep moeten kijken'. In april voerde Lamb een omvangrijk on derzoek uit aan de hand van informatie van zes vrouwen die naar hun zeggen tot prostitutie waren gedwongen. „Ze gaven ons een hele lijst van IPTF-mensen die erbij betrokken waren. Het was gewoon niet te geloven hoeveel verzet we ont moetten van het hoofdkwartier. Ik pro beerde corruptie aan te pakken, maar kreeg geen enkele steun." Velen vrezen dat een schandaal de ge loofwaardigheid van een internationale organisatie die van de lokale politie een professionele macht moet maken, zal aantasten. Prostitutie is illegaal in Bosnië, maar tiert welig - hoe kan het ook anders met 21.000 NAVO-militairen en duizen den internationale ambtenaren en hulp verleners in de buurt. Het probleem doet zich niet alleen in Sa rajevo voor. Vorig jaar november deed de Bosnische politie in samenwerking met de IPTF invallen in drie nachtclubs in de stad Prijedor. Binnen bevonden zich 33 vrouwen die als prostituée werkten, on der wie meisjes van 14. Clubeigenaar Milorad Milakovic uitte daags erop de beschuldiging dat de IPTF opdracht tot de invallen had gegeven, omdat hij ge weigerd had 10.000 dollar 'protectie' te betalen. Milakovic zei dat zes IPTF-offi- cieren, onder wie twee Amerikanen, stamgasten waren. De zes verlieten de organisatie voordat de VN het onderzoek afrondden met de conclusie dat hun ge drag 'ongepast' was. „Het was een van de grootste doofpo toperaties die ik ooit heb meegemaakt", zegt Madeleine Rees, hoofd van het VN- mensenrechtenkantoor in Sarajevo dat de 33 vrouwen heeft ondervraagd. „De meisjes verklaarden dat deze mannen hen hadden gebruikt - ze hadden regel matig seks met ze." De politie doet regelmatig invallen in bordelen en mensen als Lamb horen de vrouwen dikwijls uit over hun bazen en klanten. Uit die verhoren blijkt volgens Rees dat ongeveer 30 procent van de bor deelbezoekers zogenaamde 'internatio nals' zijn. Ook militairen van de SFOR-vredes- macht behoren tot de cliëntèle van de bordelen en in een club waar vorig jaar een inval werd gedaan, werden zes amb tenaren van een kantoor van internatio naal bestuurder Wolfgang Petritsch aan getroffen. moskouAIs de Verenigde Staten hun plannen voor een raket- schild in de ruimte doorzetten, zal Rusland de lange-afstandsra- ketten die het nog heeft weer voorzien van kernkoppen om zo het schild te kunnen 'breken'. Daarmee zouden jaren van wa penvermindering teniet worden gedaan. Dat zei de Russische president Poetin gisteren tijdens een gesprek dat hij in Moskou had met journalisten van Ameri kaanse kranten. Poetin blijft erbij dat het tus sen de VS en de toenmalige Sov jetunie gesloten ABM-verdrag uit 1972, dat de bouw van een wapenschild verbiedt, de hoek steen moet zijn van het strategi sche evenwicht in de wereld. Bush vindt het verdrag echter achterhaald. Hij heeft Poetin er tijdens hun eerste topontmoe ting afgelopen week van probe ren te overtuigen dat het schild niet tegen Rusland is gericht, maar tegen bedreigingen uit 'schurkenstaten' als Irak en Noord-Korea. Poetin liet zich toen echter niet overtuigen, en toonde zich ook gisteren weer onverzettelijk. De Russische president zei te gen de journalisten dat het op nieuw optuigen van een kem- wapenarsenaal voor zijn berooi de land een goedkoop antwoord zou zijn op de plannen van Bush. Hij waarschuwde er ook voor dat met het wegvallen van het ABM-verdrag de wederzijdse controle van eikaars kemarsena- len zou komen te vervallen. londen/afp - De strijd om het leiderschap van de Britse Con servatieve Partij is ontbrand. Gisteren hebben zich twee nieu we kandidaten gemeld voor de opvolging van William Hague, die zijn aftreden aankondigde na de nederlaag van de Tories bij de parlementsverkiezingen op 7 juni. Iain Duncan Smith en David Davis hebben zich officieel kan didaat gesteld voor het partijlei derschap. Beiden behoren tot de rechtervleugel van de partij. Zij moeten het opnemen tegen Michael Portillo, die als favoriet geldt en de partij weer naar het midden van het politieke spec trum wil brengen. De 47-jarige Smith is nu nog de partijwoordvoerder voor de fensiezaken. Hij geldt als een protégé van ex-premier That cher. Voormalig minister van Europese zaken Davis (52) wordt gezien als een buiten staander. Zijn kansen om Hague op te volgen worden niet hoog ingeschat. Hij is tegen de euro, maar is van mening dat het on derwerp geen obsessie moet worden. Een grote kanshebber voor het leiderschap van de Conser vatieven is voormalig minister van financiën Kenneth Clarke. Hij heeft zijn kandidatuur echter nog niet bekendgemaakt. Clarke is de populairste Tory op dit moment. Hij is van mening dat Groot-Brittannië de euro moet invoeren. den, nog ruim voor de Tweede Wereldoorlog, niet mochten meedoen aan de Olympische Spelen. Uit angst voor terreur aanslagen heeft Nederland zich, voor de eerste keer in de ge schiedenis, als eerste land offici eel afgemeld. Ook andere landen twijfelen openlijk of ze dit jaar moeten deelnemen. De Amerikaanse ploeg is op dit moment al sterk uitgedund. Normaal zouden ze met 700 sporters meedoen, nu zijn dat er maar 200. De ver wachting is dan ook dat slechts de helft van de oorspronkelijk verwachte 6000 deelnemers naar Israël zullen afreizen. Maccabi Nederland organi seerde in 1995 de Europese Maccabi-spelen in Amsterdam. den haag/gpd - Ondanks hevige druk van de Israëlische ambas sade in Nederland zal er dit jaar geen Nederlandse afvaardiging deelnemen aan de Maccabia- spelen in Israël, een vierjaarlijks internationaal sportevenement voor joodse sporters. „Het is op dit moment te onrustig in Israël; wij kunnen de veiligheid van de Nederlandse deelnemers niet garanderen", stelt voorzitter Joop de Jong van Maccabi Ne derland. „Het is heel triest dat wij voor deze dreiging moeten wijken, maar wij willen de ver antwoordelijkheid niet nemen." Eens in de vier jaar organi seert Israël de Maccabia-spelen als joodse variant op de Olympi sche Spelen. De Maccabia-spe len zijn ooit opgericht omdat jo-

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 5