Marokko weigert fraudeonderzoek 'computervredebreuk' BINNENLAND Vliegenthart stelt 25 miljoen beschikbaar voor mantelzorg De zweem van doofpot en opzet Milde eis tegen pleger Van Boxtel: Boete bij sjoemelen met taalles Ontslagverbod werknemer Geen vergunning voor Advanta Slachtoffer uit ziekenhuis Netelenbos wil meer, geen snellere treinen Kamer wil toch aanvullend4 onderzoek Herculesramp Vliegeren assadeur in i op matje - De Nederlandse adeur in Parijs is toch natje geroepen, om uit m wat minister Jorritsma nische zaken) precies de toen zij president een engerd noemde. Dat t antwoorden van mi- ai Aartsen (buitenland- j) gisteren op vragen CDA. De Franse rege- de blijkbaar een signaal idat zo niet kan worden jan met de Republiek, jwoordvoerder van mi- an Aartsen. ibus in brand, ongedeerd Lijk - Een gezellig dagje pfteling is voor hon- Irlingen van basisschool Jerg in Amersfoort gis- |ag abrupt geëindigd |ïvan de bussen kort na k uit het pretpark in Koog. Alle kinderen kwa- jjetde schrik vrij. De bus |e volledig uit. der Stoel seur Solana - Oud-minister Van (76) wordt zeer waar- Macedonië-adviseur Ibuitenl andcoördinator [Minister Van Aartsen idse zaken) heeft de Van der Stoel giste- iteld aan Solana. Die 'wel belangstelling iliet de WD-bewinds- [overleg met Solana we- woensdag 20 juni 2001 COMMENTAAR Binnen de coalitie is trammelant ontstaan over een ini tiatief van WD en D66 om samen met oppositiepartij CDA (een Kamermeerderheid) het ontslagverbod op te heffen voor zieke werknemers. Het gaat hier om werk nemers die zich onvoldoende inspannen om weer aan de slag te gaan. De PvdA is razend over de actie van de coalitiegenoten. De vakbeweging staat op haar achterste benen. Dat de PvdA zich gepasseerd voelt, heeft de partij gro tendeels aan zichzelf te danken. Samen met de vakbe weging blokkeren de sociaal-democraten al jaren een structurele hervorming van de WAO. Ooit bedoeld als sociaal vangnet is de WAO inmiddels uitgegroeid tot een fuik waarin bijna een miljoen mensen verstrikt zijn ge raakt. Werkgevers en werknemers maakten er dankbaar misbruik van. Het voorstel van de Kamermeerderheid ligt min of meer in het verlengde van het advies van de commissie Don- ner. Donner wil de WAO voor gedeeltelijk arbeidsonge schikten ontoegankelijk maken en bij hem gaat ook het ontslagverbod op de helling. Zijns insziens zitten er tal van mensen in de WAO die er niet thuis horen. Doordat de politieke partijen nu weer zo snel de loop graven betrekken, dreigt een inhoudelijke discussie over de WAO uit te monden in een ordinaire ruzie waarin emoties en partijpolitiek de boventoon voeren. Het pro bleem van een miljoen arbeidsongeschikten, in een economie die om arbeidskrachten schreeuwt, is te be langrijk om door politieke ijdeltuiterij vertroebeld te worden. Vanzelfsprekend mag het niet zo zijn dat iedere werkne mer die om welke reden dan ziek is meteen wordt ont slagen. In het voorstel van Donner zitten voldoende waarborgen voor de rechtspositie van de werknemer. Het mag dan van de coalitiegenoten niet zo netjes zijn om de PvdA beentje te lichten, het ontslagverbod is een sociaal instrument uit het verleden, dat in de huidige constellatie precies het omgekeerde bereikt wat hij ooit beoogde. blijft zwijgen |Zorreguieta Premier Kok houdt en stijf op elkaar als het Jorge Zorreguita, de in Méxima. Dat deed hij jmerdebat over het omen huwelijk tussen ins Willem-Alexander ma Zorreguita, en dat nog steeds. Het SP-Ka- (ant had de premier ge- e reageren op nieuwe lie over verdwijningen itenaren van het minis- ilandbouw in de tijd eguieta daar de verant- ijk man was. Volgens ïgt de nieuwe informa- verandering in de door ing gekozen opstelling. mkz-boeren ijzonder geld liet veilig akken tadpol erwijs (mbo) voelt veilig op school. Dit ten enquête onder voor ta\ foto* naar. Een op de tien leer- het middelbaar be- u 0( Jo'ers. De enquête is i door de Jongerenor- Beroepsonderwijs orzitter Houtman van ndt dat de veiligheid beeld de fietsenstal- keerterreinen tn verbeterd. 'Samenwerking tussen beide landen ernstig onder druk' den haag/gpd - Marokko blijft bij haar weigering Nederlandse ambtenaren toe te laten bij ka dasters in dat land. De ambtena ren willen daar controleren of Marokkaanse bijstandsontvan gers in Nederland een eigen wo ning bezitten in hun vaderland zonder dat op te geven bij de so ciale dienst. In een brief aan zijn Marok kaanse collega, schrijft minister Vermeend (sociale zaken) dat hierdoor 'de samenwerking tus sen beide landen op het gebied van sociale zekerheid ernstig onder druk zal komen te staan'. Eerder dreigde het kabinet im pliciet al met het stopzetten van de kinderbijslag voor in Marok ko woonachtige kinderen. Afgelopen april leidde deze kwestie tot hoog oplopende ru zie tussen beide landen, nadat het Marokkaanse ministerie van binnenlandse zaken onverwacht een oekaze deed uitgaan dat Nederlandse onderzoekers de toegang tot de kadasters moest worden ontzegd. Sommige op sporingsambtenaren werden zelfs bedreigd. Hierop zei staats secretaris Verstand (sociale za ken) een officieel bezoek af. Vorige maand werd een over eenkomst met Marokko geslo ten, waarin werd afgesproken dat de Marokkaanse overheid Nederlandse ambtenaren zou helpen bij hun zoektocht in de kadasters van het Noord-Afri kaanse land. Volgens Vermeend is toen afgesproken dat Neder landse ambtenaren onder bege leiding van Marokkaanse colle ga's hun werk konden doen. De Marokkaanse overheid spreekt dit nu tegen. Volgens hen mag de Nederlandse over heid alleen verzoeken indienen, en gaan Marokkaanse ambtena ren vervolgens op onderzoek uit. Het Nederlandse kabinet is het met deze lezing absoluut niet eens. Hoewel de in Marok ko geldende wetgeving in acht moet worden genomen bij de onderzoeken, zijn kadasters ge woon openbaar, vindt Ver meend. Bijstandsgerechtigden die een eigen vermogen hebben van meer dan 20.000 gulden c - De meeste boeren rsno l(k veestaPe" wegens iasn n ^auwzeer *s Se~ des; 'ac^ten no8 °P een ^e" vergoeding. Tot op he- r Pa "^honderd van de It vo dossier afgewerkt. aa ivvminister Brinkhorst Tweede Kamer giste- ^at met man en s au de betaling wordt wo, Volgens de minister is p. ngvan veel factoren af- 1 waarclc,or niet in alle de streefdatum wordt urspi h"t! eersexpert net slok op lis verkeersdeskundige 5-jarige man uit As- :n weten dat rijden en isoluut niet samen loogde de politierech- en gisteren. Voor hem ïrkeersplanoloog uit se hoofdstad die vorig ;jj: uis ter Heide met zijn een boom was gere ld echter vonniste con- n j eis en legde de Asse- boete van 550 gulden w verdronken delstaart MT - Een driejarige gisteravond overleden it hij uit een water in art (bij Aalsmeer) was Het is nog onbekend ongetje in het water te- hei m en hoe lang hij erin roul !Ben. Ambulanceper- ist en left geprobeerd de ^animeren, maar bij man 1 in het ziekenhuis te zHn gestorven. dal rded ujk:fars voelen ntillii een den haag/anp - Minister Pronk (VROM) geeft de Nederlands- Britse zadenproducent Advanta bij nader inzien toch geen ver gunning voor de teelt van gene tisch gemanipuleerde suikerbie ten en koolzaad. Welingelichte bronnen meldden begin deze week dat hij het eens is met te genstanders van genetische ma nipulatie. Volgens milieuorgani satie Greenpeace heeft de teelt risico's voor mens en milieu. Gisteren zou bij de Raad van State een beroep van Green peace tegen de overheid dienen. In een brief aan de voorzitter van de Raad van State schrijft Pronk dat hij van de vergunnin gen afziet. De koolzaadvelden waren ge pland in Reimerswaal, de sui kerbieten zouden in negen pro vincies worden geteeld. Pronk ziet ook af van een vergunning aan het Leidse bedrijf Mogen voor veldproeven met genetisch gemanipuleerde schimmelresis- tente aardappelplanten. den haag/gpd - Een boete voor allochtonen die moedwillig een potje maken van de Nederland se taallessen. Die straf wil minis ter Van Boxtel (integratie) hen opleggen. GDA, WD en D66, sa men goed voor een Kamermeer derheid, steunen zijn voorne men. Uit een eerste onderzoek blijkt dat liefst 70 procent van de zogenoemde oudkomers, men sen die soms al vele jaren in Ne derland wonen, opmerkelijk snel de brui geven aan de taal lessen. Ze haken af door zwan gerschap, verhuizing, werk of omdat ze geen zin meer heb ben. Jaarlijks volgen 30.000 oud komers taallessen. „Die lessen kunnen vrijwillig worden gevolgd, maar niet vrij blijvend", sprak Van Boxtel. „Ik wil onderzoeken of er iets meer drang achter kan worden gezet. Want integratie is een bloedseri euze zaak." Van Boxtel wil de boete opleg gen in de vorm van een borg som. Vergelijkbaar met sleutel- geld voor een huurwoning. Die bedraagt doorgaans een paar honderd.gulden. volendam/anp - Het laatste slachtoffer van de cafébrand in Volen- dam dat nog in het ziekenhuis lag, is gistermorgen thuisgekomen. De 15-jarige Jan Tol mocht het ziekenhuis na bijna zes maanden verlaten. Bij de brand kwamen dertien jongeren om het leven en raakten bijna driehonderd cafébezoekers gewond. ANP/Olaf Kraak (bijvoorbeeld in de vorm van een huis) verliezen hun recht op een uitkering. Wanneer de soci ale dienst een verzoek om een uitkering niet vertrouwt, kan de ze een onderzoek laten instellen naar het eigen vermogen. Staatssecretaris Hoogervorst (sociale zaken) zei onlangs nog dat hij er van uitging dat het dreigement om de kinderbijslag stop te zetten nooit ten uitvoer zou hoeven worden gebracht. Desalniettemin is het dreige ment gisteren opnieuw her haald. den haag/gpd - Minister van verkeer en waterstaat Netelen bos wil op strategische plaatsen in de randstad de frequentie van treinen opvoeren tot zelfs eens per vijf minuten, ongeveer zoals de metro. De minister vindt het verhogen van frequenties van stoptreinen voorlopig een bete re oplossing dan het opvoeren van de snelheid, zo zei ze gister middag tijdens een Tweede Ka mer-overleg over de toekomst van het Nederlandse spoornet. De Tweede Kamer vroeg Ne telenbos opheldering over de trage voortgang van de projec ten Randstadspoor (bij Utrecht) en Randstadrail (Den Haag-Rot terdam). „Plannen uit het verle den moeten geen dogma's wor den. We moeten altijd bereid zijn om onze ideeën bij te stel len", liet ze de Kamer weten. Het kabinetsbesluit over de HSL-Oost van vorige week moet gezien worden als een voor proefje van Netelenbos' visie: minder treinen tussen relatief kleine dorpen als Bunnik en Maam en meer op trajecten waar stedenbouwkundige ont wikkelingen gepland zijn (Drie bergen en Zeist). De ministeries die verantwoordelijk zijn voor ruimtelijke ordening en vervoer zijn nu gezamenlijk bezig in beeld te krijgen waar het loont om meer treinen in te zetten. maastricht/gpd - Is het illegaal om de sim-kaart van mobiele te lefoons zodanig aan te passen dat de beller niet meer aan één netwerkaanbieder gebonden is? Dat was de cruciale vraag tij dens het gisteren in Maastricht gehouden nationale proefproces over fraude met mobiele tele foons. De Nederlandse rechtspraak is sinds gisteren verrijkt met het woord 'computervredebreuk'. Ook justitie gaat met de tijd mee. De modernistische term werd gebezigd door officier van justitie Nieuwenhuizen bij het voorlezen van de aanklacht te gen de eigenaar van het in Voe- rendaal gevestigde bedrijfje Di- gitech Electronics. Over de schuldvraag hoefden de rechters zich niet meer sap pel te maken. De man gaf zelf volmondig toe dat hij tussen ok tober 1998 en maart 1999 geld heeft verdiend aan het romme len met mobiele telefoons. Hij adverteerde zelfs in landelijke dagbladen met zijn 'opgewaar deerde' telefoons. Hij wist grote partijen gsm's van Motorola en Ericsson zodanig te manipule ren dat de eigenaar na de aan koop van de telefoon zelf een aanbieder voor mobiele telefo nie kan kiezen. Daardoor schaadde hij de aanbieders ern stig in hun belangen, betoogde Nieuwenhuizen. De officier vroeg zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf, verbeurdverklaring van een aan tal in beslag genomen goederen en een onvoorwaardelijke geld boete van 50.000 gulden. Nieu wenhuizen besloot geen on voorwaardelijke gevangenisstraf te eisen omdat de zaak al meer dan twee jaar oud was. De uit spraak volgt op 3 juli. den haag/gpd - Een Kamer meerderheid wil toch een aan vullend onderzoek naar de blus- en reddingswerkzaamheden tij dens de Herculesramp. Dit bleek gisteren tijdens een over leg met de staatssecretarissen De Vries (rampenbestrijding) en Van Hoof (defensie). Het kabi net liet eerder deze maand we ten geen aanleiding te zien voor zo'n studie. Bij de ramp met het militaire Herculestoestel kwamen in 1996 op vliegveld Eindhoven 34 men sen om het leven. Het gaat de Kamer om de eerste veertig mi nuten waarin de brandweer ar riveerde en ging blussen. Vol gens PvdA'er Zijlstra staan di verse onderzoeksbevindingen en een rechterlijk vonnis haaks op elkaar. De Inspectie Brandweerzorg en Rampenbestrijding meent dat de brandweer eerder men sen had moeten gaan redden en niet zo lang had moeten blijven blussen. Doordat de brandweer niet wist dat er passagiers in het toestel zaten en dacht dat de be manning al dood was, ging nie mand het toestel binnen. Was dit wel gebeurd, dan waren wel licht minder doden gevallen. Volgens de rechtbank is ech ter niet vast komen te staan dat de brandweer daadwerkelijk eerder het vliegtuig in had kun nen gaan. Zij sprak de verant woordelijke brandweercom mandant, die binnenkort weer in zijn oude functie terugkeert, en de luchtverkeersleider vrij. Een Kamermeerderheid van PvdA, D66, Groenlinks, SP en SGP wil dat de Raad voor de Transportveiligheid het onder zoek uitvoert. Daarvoor moet het kabinet echter toestemming verlenen. De Raad mag geen rampen onderzoeken waarbij militaire voertuigen zijn betrok ken. Of het kabinet toestem ming geeft, wilde De Vries giste ren nog niet zeggen. De Kamer formuleert vandaag officieel het verzoek aan het kabinet en daar wil de staatssecretaris op wach ten. Twee jaar geleden conclu deerde de Kamer overigens, bij monde van een eigen onder zoekscommissie, dat aanvullend onderzoek naar de gang van za ken bij de Herculesramp geen nadere antwoorden zou opleve- den haag/anp - Staatssecretaris Vliegenthart (volkgezondheid) heeft vandaag 25 miljoen gulden extra beschikbaar gesteld voor de zogeheten mantelzorg. Dat is de zorg die ruim een miljoen fa milieleden, buren en vrienden in Nederland bieden aan men sen die dat nodig hebben. Die zorg komt naast de professione le hulp van thuiszorg en andere instellingen. Van het bedrag gaat 20 mil joen naar lokale en regionale steunpunten voor mantelzor- gers. Vliegenthart versterkt de landelijke organisaties met een financiële injectie van vijf mil joen gulden. Door vergrijzing en het gebrek aan professionele zorg komt de mantelzorg steeds meer onder druk te staan. Steeds meer men sen combineren zorg voor een naaste met betaalde arbeid. Vliegenthart kondigde een on derzoek aan naar de financiële positie van de mantelzorgen Ze wil bekijken welke mogelijkhe den er voor hen zijn om er even een week of een weekeinde tus sen uit te gaan. Ook wil ze na gaan of de professionele- en mantelzorg wel goed op elkaar zijn afgestemd. Met die stappen komt de staatssecretaris tegemoet aan de wensen van de Tweede Kamer om méér geld te bestemmen voor de mantelzorg. Het CDA had in december al twintig mil joen gevraagd. De PvdA wil bo vendien dat het kabinet haast maakt met een regeling voor langdurig betaald zorgverlof. De LOT (de landelijke organi saties van mantelzorgers) en de LOVT ((Landelijke Organisatie Vrijwillige Thuishulp en Mantel zorgondersteuning) reageren te vreden op het besluit van de be windsvrouw. Met het extra geld willen de organisaties de man telzorgers overal in het land in formatie, advies en ondersteu ning bieden. Bovendien wordt het geld be steed om de mantelzorger meer zeggenschap te geven. In totaal is daarvoor volgens de organisa ties naast de nu beschikbare 25 miljoen nog eenzelfde bedrag nodig. door Erwin Tuil den haag - Zelden heeft een Nederlands fo torolletje zo veel stof doen opwaaien als het beruchte filmpje uit Srebrenica. Gisteravond was het de beurt aan het actualiteitenpro gramma Nova om weer eens over een eigen onderzoek te rapporteren. Zelden ook is er zoveel gesproken en ge schreven over een filmpje dat volkomen blank is. De geschiedenis van het Srebreni- ca-filmpje begint in feite als de toenmalige luitenant Ron Rutten in de enclave opna mes maakt. Uit de verklaringen van Rutten wordt ook duidelijk wat er op die foto's te zien moet zijn geweest: dode moslimman nen en een Nederlandse blauwhelm die de Bosnische Serviërs helpt bij het scheiden van Bosnische mannen en vrouwen. In alle gevallen brisant materiaal. Want op dat moment was al duidelijk dat de fo to's konden dienen als bewijsmateriaal voor een oorlogstribunaal. Rutten keerde net als de rest van Dutchbat terug in Ne derland via een tussenstop even buiten Zagreb. Daar werd de legertop op de hoogte gebracht van twee fotorolletjes en een voor de Bosnische Serviërs compro mitterende video. Rutten heeft in Nederland zijn rolletje afgestaan aan de Marine Inlichtingen Dienst (MID), afdeling Landmacht Een et maal later belandde Ruttens film in een verkeerd bad in het fotolab van de MID in Den Haag. Vanaf dat moment is het ru moer niet meer verstomd. Nooit is de zweem van doofpot en opzet meer ver dwenen. Dat het rolletje van Rutten blanco was, gaf de minister van defensie De Grave on der meer toe na Kamervragen van Hans Hillen (CDA) in 1998. Het nieuwe element .dat Nova aanvoert is dan ook vooral dat van opzet. Voor die gedachte blijven nog voldoende andere aanleidingen en het is zeer de vraag of de zweem ooit zal verdwij nen. Al is het alleen maar omdat een tweede rolletje uitsluitend toevallig onscherpe, nooit openbaar gemaakte foto's opleverde. Bovendien is een videoband met voor de Bosnische Serviërs belastend materiaal nog in de enclave 'bewust' onklaar ge maakt. Uit veiligheidsoverwegingen, zei toenmalig bevelhebber, luitenant-generaal Couzy later. Zolang er echter geen sluiten de en bevredigende antwoorden zijn, zal het rolletje in het nieuws blijven. scheveningen - Op het Scheveningse strand werd gisteren proef gedraaid voor het Nationale-Nederlanden Vliegerfeest dat komend weekend gehouden wordt. ANP/Robert Vos

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3