Peter Wessels spot ook in Rosmalen met reputaties Armstrong slaagt met glans Clubs en SBS6 bijna akkoord SPORT Van Bronckhorst wordt ploeggenoot van jeugdheld Siemerink opent tegen Pless op Wimbledon Oranje Zwart beschuldigt Den Bosch van spionage 3 Noorlander redde het niet jyj Wimbledon. Archieffoto: ANP j »gert verder kwalificatie Flamengo WOENSDAG 20 JUNI 2001 Elburger zorgt voor verrassing met zege op drievoudig toernooiwinnaar Patrick Rafter 1. oen - Amanda Hopmans en laNoorlander zijn uitge- 11 iakeld in de eerste ronde van ui] kwalificatietoernooi voor de nbledon. Hopmans verloor ev isioos met twee keer 6-2 van e: laSeljoetina uit Kazachstan. sö jrlander, zondag nog verlie- yli id Analiste op hardcourt in jkent, ging onderuit tegen Griekse Elini Daniilidou. itie Boogert haalde de twee- tonde wel. De Oud-Beijer- °P dse versloeg de Chinese Na 7< net 6-1 1-6 6-1 en treft nu de se Cristelle Grier. Off nker niet ar de Tour eid 1st - Patrick Jonker heeft eren zijn laatste hoop op 'rii Iname aan de Ronde van Jcrijk moeten opgeven. De igd jerlander, in dienst van het ui nse BigMat. is niet voldoen- >kf iersteld van een val eind ■tta iin de Midi Libre. Jonker liet na eren zijn rechterknie in- cteren: „De infectie is nog helemaal weg. Belasting usi nu volgens de artsen on- Is intwoord zijn." Jonker, vo- en seizoen nog in dienst bij US 'slis tal, miste in 2000 ook de wi ir, toen door een peesont- 'loo ing. iehi l are loting lleyballers y sanne - Het Nederlands vol- alteam is bij de loting voor peg IVorld League Finals, van 25 usg en met 30 juni in het Poolse >(je. Dwice, ingedeeld in een las- n poule. Oranje moet het op- -)Ujj iien tegen Italië, Rusland en ia. De andere groep wordt ormd door Joegoslavië, Bra- frankrijk en Polen. Oranje erl int het toernooi met de acht ■c bte volleyballanden op (jj I ndag 25 juni met een wed- d tegen Cuba. Een dag later alië de tegenstander van het ^je[ ierlands team. Oranje sluit y 27 juni de poule af met een Istrijd tegen Rusland. Door Mare Molenaars rosmalen - De mooiste afslag is die naar het Autotron, zo doen ze op het grastoemooi van Rosmalen graag geloven. De mooiste opslag is die van Peter Wessels. De Elburger zorgde voor een verrassing door drievoudig winnaar Patrick Rafter af te serveren: 7-5, 6-4. Waarschijnlijk was het nog niet helemaal doorgedrongen tot Wessels wat een schade hij de voorbije dagen heeft aangericht, want het 23-jarige servicekanon begroette zijn tweede grote scalp binnen een week tamelijk onder koeld. Vorige week, op het gras van Queens, was Wessels al te sterk voor Marat Safin, de re gerend US Open-kampioen en nummer drie van de wereld en nu moest dus ook Rafter, vo rig jaar nog verliezend finalist op Wimbledon, eraan geloven. „Wel een mooie overwinning, ja. Wat mij betreft nog een beetje mooier dan die tegen Safin. Rafter is toch een topper op gras. Daar bij vind ik het leuk dat het in Nederland ge beurt. Ik speel graag voor eigen publiek. Maar ja, als ik de volgende ronde verlies, dan heb ik er niet zo veel aan. Dan staat er op mijn lijstje: tweede ronde Rosmalen. Zo betrekkelijk is het." Niet helemaal natuurlijk. Twee overwinnin gen op een speler uit de top-tien binnen een paar dagen, het zegt iets over de mogelijkhe den van Wessels op snelle banen. Vorig jaar al won hij het grastoemooi van Newport en dat werd nog ervaren als een leuke uitschieter. Maar nu Wessels ook gaat spotten met de re putaties van gekende grasspecialisten, komt die overwinning toch in een ander licht te staan. Andre Agassi, volgende week zijn tegen stander in de eerste ronde van Wimbledon, is gewaarschuwd. „Nou, nou. Ik geloof toch niet dat meneer Agassi zal schrikken als hij hoort dat-ie tegen ene Wessels uit Holland moet. Hij zal heus niet onder de indruk zijn. Ik wel, ja. Ik had graag een andere loting gehad. Desnoods Sampras. Als er iemand is die een antwoord heeft op mijn service, dan is het Agassi wel. Zijn returns zijn zo goed. Als ik er eentje had mogen kiezen waar ik niet tegen wilde spelen, dan was hij het wel." Die Peter Wessels toch. Safin, Rafter en Agassi; het is een geweldig rijtje. En dan op Wimbledon waarschijnlijk ook nog op het centre court, het is de droom van elke jonge speler. Afgeladen tribunes, een buiging naar de Royal Box. Wessels schrikt er van. „Shit zeg, buigen. Moet dat echt? Ook in de eerste ron de?" Ja, dat moet. Ook in de eerste ronde. Want de eerste ronde is net zo belangrijk als de laat ste. Wie de eerste ronde niet overleeft, zal nooit de finale halen. Rafter weet dat nu ook. Drie keer eerder kwam hij naar Rosmalen, drie keer won hij het toernooi. Vijftien wedstrijden op rij ongeslagen en dan nu verlies in de ope ningspartij. „Een vreemd gevoel", moest de Australiër bekennen. „Maar Peter serveerde uitstekend en ik pikte de bal niet goed op. In Rotterdam maakte hij het me ook al eens las tig, maar toen kon ik nog ontsnappen. Nu gaf hij me geen kans." Het vorige treffen, drie jaar geleden alweer, spookte ook even door het hoofd van Wessels. Het was op het moment dat hij bij 7-6, 5-4 ser veerde voor de partij. „In Rotterdam stond destijds dezelfde score op het bord en toen kon ik het niet afmaken. Ik moest daar toch even aan denken." Deze keer klaarde Wessels de klus naar be horen. Wat heet. Service op het lichaam: 15-0. Service door het midden: 30-0. Service links naar buiten: 40-0. Service rechts naar buiten: game, set en match. Mokerslagen, stuk voor stuk. Vol zelfvertrouwen geslagen. „Die zege op Safin heeft me uiteraard goed gedaan. Dat vertrouwen neem je toch mee naar je volgen de wedstrijden. Normaal gesproken is Rafter de betere, maar zijn returns zijn niet echt fan tastisch en dat biedt mogelijkheden. Het maakt het eenvoudiger om je eigen service beurten te winnen en zolang je die pakt, blijf je in de wedstrijd. Dat was mijn enige houvast", verklapte Wessels, die het vandaag in de twee de ronde moet opnemen tegen Tommy Ro- bredo. Een groot talent, maar reputaties tellen niet voor Wessels. Niet op gras. eler AEK Athene trapt op doping iene Ook de Griekse voetbal- npetitie kent haar doping- andalen. De Braziliaan Ro- 1 jo Ramos van AEK Athene is ilCitief bevonden op anabole raden. Zowel de eerste test, i mei na de wedstrijd tegen ]sen athinaikos, als de contra- onl fiise liet een te hoge testos- Iteiti "waarde zien in de urine krap de 21-jarige voetballer, die J"g Brazilië speelt. In april en dal de GriekTheodoros Za- e ikis, een teamgenoot van ring os, gepakt op doping. ideii ntree Bebeto jfj e); i tient et tv oe ianeiro - De Braziliaanse tw Me Bebeto keert terug op Ha oetbalvelden. De inmiddels tien: irige spits heeft onderdak '"den bij Flamengo. De nruchte club stelde een waarde: Bebeto wordt be- dper wedstrijd. Zorgen ikt hij zich niet. „Ik volg het Ibal en dat niveau kan ik makkelijk aan." Zelfs een ree in de nationale ploeg 4-a hij niet uit. De speler I'll he met Brazilië drie WK's en veroverde in 1994 in ,*a rika de werdltitel. Hij '1/ 1de jarenlang in Spanje bij ortivo la Coruna. Voor het it was Bebeto actief bij de icaanse club Toros Neza, hij na acht wedstrijden apte uit ergernis over het medi iu. ympj ijssen weg bij tuna Sittard Ankv10Trainer Frans Thijssen bi We8 bij Fortuna Sittard. Na i !r'inP over'e8is dat beslo- jntj Dat is na afloop van het ,e 'n nacomPetitie km "dgenmaakt. Fortuna ver- als ?et van ^wo^e' maar in de eredivisie. Thijssen een halfjaar geleden de op actief gestelde Henk Duut "der leiding van de oud- Gru" P'oe8 een °pleving> heirtUssen trainer en spelers 'het nooit echt. De trai- P - 'n waren te slap, er was te ig beleving, terwijl Thijssen wijfelde over het toe- •tperspectief van de club. Lance Armstrong snelt naar zijn overwinning in de proloog van de Ronde van Zwitserland. Foto: AP Door Ad Pertijs De Tour begint over iets minder dan drie weken en Lance Arm strong lijkt er al weer klaar voor. De Amerikaan greep gisteren voor de poort van het Zuid-Duit se Europa(pret)park de proloog van de Ronde van Zwitserland aan om zijn vorm en 'procedures' te testen. Hij slaagde met glans. rust - Armstrong won de ope ningstijdrit met vijf seconden voorsprong op Laurent Jalabert en werd gretig in de armen ge sloten door de mediageile direc teur van het pretpark, Robert Mack Herr Mack heeft 1354 fo to's hangen van zichzelf, teza men met beroemde wereldbur gers en tweevoudig Tourwin naar Armstrong moest daartus sen een ereplaatsje krijgen. Een halfuurtje later kon die zelfde directeur wel door de grond zakken toen bleek dat Armstrong niet samen met hem op de persconferentie in de feesthal zou verschijnen omdat de Amerikaan de toegang tot zijn park was geweigerd. Lance had geen geldig kaartje en met zijn fiets mocht hij al helemaal niet naar binnen. „Dan niet", zei de kopman van US Postal en draaide om. De organisatie was woest en de directeur stond per plex. „Hoe konden wij weten wie het was", murmelde zijn veiligheidschef tegen en de di rectie droop beschaamd af. De weigering deed Armstrong daarentegen totaal niets. „Ieder een moet zijn werk doen", liet hij weten. Voor hem telt deze dagen maar een ding: de win nende vorm vinden. Alle bijko mende poppenkast kan hem ge stolen worden. „Hij is hier om te fietsen, niet om interviews te ge ven", schermt ploegleider Johan Bruyneel zijn pupil zoveel mo gelijk van de buitenwereld af. Armstrong zag de proloog als een soort generale repetitie. „Ik wilde nog een keer een tijdrit rij den met alles er op en er aan. Dus met de gebruikelijke voor bereiding, het optimale materi aal, de juiste warming-up en met de instelling om te win nen." En daarnaast: „Je kunt wel voelen en er vanuit gaan dat de vorm goed is, maar je wilt je zelf zo vlak voor de Tour ook graag een keren meten met je tegenstanders." De Amerikaan miste wat dat betreft slechts een belangrijk referentiepunt Jan Ullrich. De Duitse kopman van Telekom reed de Giro en slaat de Tour de Suisse over. „Ik zal in de Tour niet veel beter kun nen zijn dan vorig jaar, maar Jan wel", stelde Armstrong. Hij gaat er vanuit dat Ullrich de meest te vrezen concurrent is. De Ronde van Zwitserland vervolgt Armstrong, wiens vrouw Kristin overigens in ver wachting is van een tweeling, vanaf vandaag als voorberei- dingskoers. De zware Alpenron de (ook wel aangeduid als de vierde Grote Ronde) is eerder het terrein voor de jongens die uit de Giro zijn komen 'overvlie gen'. De Rebellins en Simoni's dus. Laatstgenoemde Girowin naar twijfelde heel lang of hij Zwitserland moest laten lopen om de Tour te rijden. Volgens een woordvoerder van Lampre is met de keuze voor de Tour de Suisse echter nog niet gezegd dat Simoni ook definitief weg blijft uit Frankrijk. „Die knoop wordt pas echt doorgehakt tij dens of na deze ronde." Speler Glasgow Rangers stapt over naar Arsenal londen/anp - Als jeugdspelertje van Feyenoord volgde Giovanni van Bronckhorst met grote be wondering de verrichtingen van zijn grote voorbeeld Dennis Bergkamp. Het eerste optreden van de inmiddels 26-jarige mid denvelder bij het Nederlands elftal op 31 augustus 1996 tegen Brazilië kreeg extra glans we gens de aanwezigheid van zijn jeugdheld. Vanaf komend sei zoen zijn beide spelers ploegge noten bij Arsenal, de club waar Van Bronckhorst een vijfjarig contract tekent. De nummer twee van de Pre mier League betaalt ruim 25 miljoen gulden voor de midden velder van Glasgow Rangers. „Prachtig", was de eerste reactie van Van Bronckhorst „Arsenal is een van de grootste clubs van Europa. Ik zie dit dan ook als een stap voorwaarts." Voor Glasgow Rangers komt het vertrek van Van Bronckhorst niet als een verrassing. „We kunnen nu nog veel geld voor hem vangen", liet trainer Dick Advocaat vorige week al weten. Over een jaar is Giovanni trans- londen/anp - Sjeng Schalken, nummer 26 van de plaatsin- glijst, is in de eerste ronde van Wimbledon gekoppeld aan Ste fan Koubek uit Oostenrijk. Rae- mon Sluiter stuit op de Slowaak Hrbaty (22ste geplaatst). Peter Wessels speelt tegen Andre Agassi en Jan Siemerink begint het grastoemooi tegen de Deen Kristian Pless. Edwin Kempes treft Younes El Aynaoui uit Ma rokko. De als eerste geplaatste Pete Sampras, titelverdediger in fervrij en levert hij dus niets meer op. Dat neemt niet weg dat het jammer is dat hij weg gaat. Van Bronckhorst is een fantastische speler." Al snel na zijn vertrek bij Fey enoord in de zomer van 1998 groeide Van Bronckhorst uit tot Giovanni van Bronckhorst: „Ik wil me ver der ontwikke len en dat kan denk ik bij Ar senal." Foto: AP een van de bepalende spelers bij Glasgow Rangers. „Ik heb het ook goed naar mijn zin gehad", kijkt Van Bronckhorst terug. Londen, komt in de eerste ron de uit tegen de Spanjaard Fran cisco Clavet. Bij de vrouwen treft Miriam Oremans in de eerste ronde de Slowaakse Daniela Hantuchova. Yvette Basting, de enige andere Nederlandse die rechtstreeks is toegelaten tot het hoofdtoer nooi, komt uit tegen een quali fier. De als eerste geplaatste Zwitserse Martina Hingis begint tegen de Spaanse Ruano Pascu- aL Door Hans Wagenaars eindhoven - Vertegenoordigers van de hockeyclubs Oranje Zwart en Den Bosch zijn elkaar in de haren gevlogen over ver meende spionage-activiteiten van de Bossche landskampioen. Mensen van Den Bosch, dat Oranje Zwart afgelopen week einde de nekslag toediende in de strijd om de nationale titel, worden ervan beschuldigd van uit motel Eindhoven 'in een ka mer met balkon en met een ri ant uitzicht op het trainingsveld' de trainingen van Oranje Zwart te hebben bespioneerd. Den Bosch-coach Toon Siep- man doet de beschuldigingen af als 'barpraat'. „Bij ons als bege leiding is er in ieder geval niets van bekend. Wij hebben afge sproken dat we zoiets niet doen en voor de rest wil ik er niks over zeggen. We willen genieten van het kampioenschap en ver der niks." Hoewel Den Bosch ontkent ook maar iets van vermeende spionage-praktijken af te weten, verklaart de assistent-coach van Oranje Zwart, Harrie Delmée, 'keiharde bewijzen' te hebben van 'tenminste twee momenten' waarop Den Bosch de gedrags code zou hebben geschonden. Over welke bewijzen het gaat wil hij niet zeggen. Oranje Zwart zou getipt zijn door een mede werker van motel Eindhoven. „Het is een soort gentlemen's agreement dat er bij andermans trainingen niet wordt gefilmd", zegt Delmée. Het gegeven dat Oranje Zwart zelf video-opna men maakt van al z'n tegenstan ders, is volgens hem van een an dere orde. „Dat zijn opnamen van wedstrijden en die zijn voor iedereen toegankelijk. Een trai ning heeft toch een iets meer besloten karakter. Zeker op weg naar een finale, met al z'n speci fieke elementen als strafballen. Als we zover waren gekomen, had Den Bosch voordeel kun nen hebben. In dit geval heeft het geen enkele invloed gehad. In al hun professionalisme zijn ze misschien wat te ver gegaan. Nou, dat is dan gewoon zo." Oranje Zwart-voorzitter Joop Veelenturf is teleurgesteld over de ophef die nu is ontstaan. „Opgeblazen lucht. Ik kan er niks mee, ik wil er niks mee en neem overal afstand van. Ik wil het allemaal niet weten. Den Bosch is landskampioen en de rest is allemaal niet relevant." „Maar aan de andere kant ben ik ook toe aan een nieuwe uit daging. Ik wil me verder ontwik kelen en dat kan denk ik bij Ar senal. De club speelt altijd lang in de Champions League en heeft fantastische spelers onder contract staan. Ik kan haast niet wachten totdat ik met hen mag spelen. Dat geldt speciaal voor Bergkamp. Hij was mijn jeugd held en ik vind het dan ook prachtig dat ik op clubniveau met hem ga voetballen." Van Bronckhorst noemt zich een fan van de Premier League. „Het is voor mij een van de sterkste competities in de we reld. Het lijkt mij fantastisch om daar te gaan voetballen." Door de overgang van Van Bronckhorst wordt de Premier League nog Nederlandser getint. De middenvelder is alweer de zevende speler van Oranje die zijn brood verdient in Engeland. Hij ontmoet binnenkort Stam, Van Nistelrooy (beide Manches ter United), Hasselbaink, Mel- chiot, Bogarde (Chelsea) en Westerveld (Liverpool). eindhoven/gpd - De eerste divi sie en SBS6 zijn dicht bij een ak koord over het uitzenden van eerste divisievoetbal in het ko mende seizoen. Het huidige contract, dat doorloopt tot me dio 2002 maar afgelopen winter zwaar onder druk kwam te staan, wordt waarschijnlijk met twee seizoenen verlengd tot me dio 2004. De onderhandelingen SBS6 rijn in een vergevorderd stadi um. Morgen is er nog een over leg, waarna zaterdag de achttien eerste divisieclubs worden geïn formeerd tijdens de vergadering in Zeist. Voornaam agendapunt zal rijn de vaste speeldag. De kans is erg groot dat het meren deel van de eerste divisieclubs op vrijdagavond gaat spelen. SBS6 komt dan om 23.00 uur met een programma bestaande uit samenvattingen dat 35 mi nuten gaat duren. De clubs die niet op vrijdagavond willen of mogen spelen, bijvoorbeeld als het gaat om risicowedstrijden, kunnen uitwijken naar de zon dagmiddag. Zondagavond ruimt SBS in het programma Hart van Nederland nog een kwartier in voor eerste divisievoetbal. Over het aanvangstijdstip van de wedstrijden op de vrijdagavond bestaat nog geen duidelijkheid. De meest waarschijnlijke optie is 19.30 uur. Met de verplaatsing van de vaste speeldag van de zaterdag naar de vrijdag zijn zowel de KNVB als SBS6 dik tevreden. De bond heeft minder veiligheids problemen omdat clubs uit de eerste divisie en eredivisionisten niet meer op dezelfde avond spelen. SBS heeft nauwelijks concurrentie meer van uitzen dingen van eredivisieduels. Bo vendien brengt de NOS vrijdag wedstrijden uit de hoogste klas se twintig minuten eerder (22.40 uur) op het scherm dan het commerciële broertje. De KNVB, betrokken bij de onderhandelingen met SBS6, is blij met het op handen zijnde akkoord. „Als het komt tot een contractverlenging van twee jaar zal dat veel rust brengen", zei directeur betaald voetbal Henk Kesler gisteren op een bijeen komst in Eindhoven. „Dan be staat voor drie jwr zekerheid over tv-exposure en kunnen de clubs vooruit met de gesprekken met bestaande en nieuwe spon soren. Het belang van tv en sponsoring is groter dan ooit, vormt bijna zestig procent van de begroting van de eerste divi sie. Dat zegt genoeg." In januari besloot de directie van SBS abrupt te stoppen met het uitzenden van eerste divisie voetbal op zaterdagavond. Het programma van ruim drie kwar tier werd geschrapt en vervan gen door flitsen eerste divisie voetbal in Hart van Nederland op zondagavond. Slechte kijkcij fers en hoge productiekosten werden destijds door SBS6 aan gevoerd als redenen. De stap van SBS6 leidde tot de nodige paniek bij clubs in de eerste di visie. Niet alleen liep men de SBS-bijdrage van zo'n 40.000 gulden mis, men vreesde tevens het afhaken van sponsoren nu rij geen uitstraling meer via tv zouden krijgen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 23