Jeugdheld Biggies is terug CULTUUR KUNST 'Het was erg leuk, maar ik sterf van de Buurtrevue gaat ook over Leiden Noord Angela Schijf in New York thless geeft li extra concert deleeuwen jroningen WOENSDAG 20 JUNI 2001 Bekende Nederlanders voor het goede doel 'vereeuwigd' op het Noordwijkse strand cj $childerfestival op het strand trok gisteren bekende en minder bekende Nederlanders naar Noordwijk. Monique Sluyter, actrice en fotomodel, lag er in haar hangmat ontspannen bij. Foto's: Mark Lamers Casper Wichers m idwijk - Terwijl Eylard van in de Hoofdstraat het rdwijks Schilder Festival of- voor geopend verklaart, enkele bekende Neder- ers helemaal aan de andere van de Koningin Wilhelmi- lulevard ieder in 'hun eigen' 11 dge hangmat. Onder hen nden zich Xaviera Hollan- (de 'happy hooker' van house), het fotomodel Mo- e Sluyter en de voormalige ekoning Theo Sijthoff. Ze len omringd door verschil- e schilders, die hen pakweg omende twee uur met verf ijt op het linnen zullen ver- ligen. schilders en modellen blij ken te zijn opgetrommeld door de Amsterdamse galerie Don kersloot voor een opmerkelijke schildermarathon. Niet alleen opmerkelijk omdat er vieren twintig uur aaneen zal worden geschilderd en omdat bekende Nederlanders liggend in een be schilderde hangmat zullen po seren. Maar zeker ook omdat deze officieuze opening van het Brand Schilder Festival 2001 tot voor twee dagen geleden bij de organisatie nog helemaal niet bekend was. Donkersloot lijkt het festival aan te grijpen voor een publiciteitsstunt. De doeken worden geveild ten bate van het goede doel 'Give Kids The World', dat zich inzet voor ter minaal zieke kinderen. Carolien Herweijer, mede-ei genaar van galerie Donkersloot, licht de stunt toe, die door som mige omstanders ook wel wordt vergeleken met een guerrilla-ac tie. „Als je de aandacht wil trek ken, zoals nu voor een goed doel, bereik je meer met een verrassingseffect." Dat het in derdaad werkt, blijkt uit de be langstelling van verschillende media en het zich aan de mo dellen vergapende publiek. Her weijer: „Om de twee uur wisse len de modellen elkaar af. De zangeres Ellen ten Damme is nu onderweg hierheen." In het zand liggen grote tl-bal- ken al klaar voor als het straks donker wordt. Er zijn ook de kens voor als het echt koud be gint te worden. Het streven van Donkersloot is om honderd mo dellen door honderd kunste naars te laten schilderen. Op het lijstje van kunstenaars stond ook Peter Klashorst. Maar die blijkt inmiddels de parelwitte stranden van Afrika te hebben verkozen boven het Noordwijk se strand. Waar het overigens bijzonder aangenaam toeven was in het avondzonnetje. Xaviera Hollander denkt daar duidelijk anders over. Ze houdt het voor gezien, ,,'t Was leuk, maar ik sterf van de kou. Ze kon nog wel lachen om haar buur vrouw, die door haar hangmat zakte. „Meestal gebeurt mij dat", aldus Xaviera, die inder daad door de jaren heen aan ge wicht heeft gewonnen. Wat ze van het resultaat vindt? „Een van de vijf was leuk", lacht ze veelzeggend. Ze gaat liever nog even stappen in Leiden. Ook Monique Sluyter komt overeind uit haar hangmat. „Koud joh!" Als ze het resultaat ziet, belooft ze de schilder om straks misschien nog even te gaan liggen. Het wordt steeds gezelliger. Vette worsten sissen op het vuur, verfflessen worden luid ruchtig leeggeknepen, blikjes bier bungelen aan de schilders ezels. Een blonde dame poseert voor het eerst en merkt op dat ze van 'haar' schilder zomaar tussendoor mag opstaan. Waar op de kunstenaar opmerkt: „Stokstijf stilstaan? That was in the old days, honey." Herweijer: We beginnen met de kunstenaars uit onze eigen stal. Dat trekt belangstelling. Jurriaan van Hall komt nog en Jasper Krabbé staat ook op ons lijstje. Maar in principe mag ie dereen zelf schilderen of ge schilderd worden. Inmiddels zijn veel kunstenaars met 'hun eigen modellen' aan de slag ge gaan. „Kunstenaars laten zich niet leiden", zegt Herweijer. Even later krijgt een enthousi ast model gratis haar portret mee. De schilder lijkt even het goede doel uit het oog te heb ben verloren. De schilderijen die niet al zijn weggegeven, worden uiteindelijk op 1 en 4 juli ten ba te van het goede doel geveild. ferdam - De Britse dance- 'aithless geeft naast de twee rder aangekondigde con- n in oktober nog een extra ïden in Nederland. De :erten op vrijdag 5 en zater- i oktober waren in korte verkocht. Het extra con- op dinsdag 20 november leineken Music Hall in rdam. De kaartverkoop zaterdag. hngen - De provincie Gro- ;en is van 2 tot en met 7 juli lecor van een internatio- middeleeuws theaterfesti- heatergroepen uit de hele d zullen in de stad en op latteland voorstellingen Een virtuele reconstruc- n oude theaters moet een trekker worden. De be ers maken mee hoe men- it de middeleeuwen een ervoorstelling ervoeren. vers h igan ntsti renz ider er hl DO arnhem - De heldhaftige vliegenier James Bigglesworth, bij vele lezers van jongensboe ken in de jaren vijftig en zestig bekend als Biggies, is herrezen. In het Provinciaal Militair Tehuis aan de Deelenseweg in Arnhem pre senteerde de International Biggies Associa tion (IBA) de eerste nieuwe Nederlandse uit gave na bijna dertig jaar. „Na 1972 is er in Ne derland geen nieuw Biggles-boek meer ver schenen, misschien zagen ze er geen brood meer in", vertelde voorzitter Marvel Wage- naar-Wilm 'beestachtig trots' tijdens de ont hulling van de nieuwe uitgave onder de titel 'Biggies en zijn basis'. Ooit waren de boeken van de piloot, illu strator en schrijver William Earl Johns een kassucces: sinds de jaren dertig is zijn werk in twintig talen vertaald. Hij stond in de we reldtop van de kinderboekenschrijvers. Voor een nieuw boek van Biggies anno 2001 viel het echter niet mee om een uitgever te vin den. Wagenaar benaderde daarvoor de een goede relatie bij de Belgische uitgever Miklo, bekend van stripalbums van Biggies. „Ik heb ze daar gewoon sufgeluld", be kent ze. Dat was ook nodig, want Miklo had nog nooit eerder een boek op de markt ge bracht in de Nederlandse taal. „Dus dan is zo'n stap best eng. We hebben er 1300 laten drukken, 200 daarvan zijn bestemd voor de Belgische markt en de rest voor ons." De keuze viel op een boek dat nog nooit is vertaald: 'The boy Biggies', dat Johns vlak voor zijn overlijden in 1968 schreef en over jeugd van Biggies in India handelt. Paul van de Werf, lid van de IBA, was al in 1999 voor zichzelf zomaar met de vertaling begonnen en zette dat werk voort. Wagenaar: „Hij stuurde het via e-mail naar me op en dan ging ik met de stofkam er doorheen." Over de kwaliteit van de vertaling van de 91 boeken in de oude Biggles-serie van Spectrum wil Wagenaar wel wat kwijt. „Als je wat ouder wordt en de Engelse versie naast de Nederlandse vertaling leg zie je dat er soms behoorlijk de plank wordt misgesla gen." De fouten schuilen niet alleen in luchtvaarttermen, ook delen van de conver satie en bijvoeglijke naamwoorden zijn soms onder het tapijt geveegd. Over de titel van het nieuwe boek is lang nagedacht. „Van alles kwam op tafel: Big gies in India, als kwajongen, in de top, Big gies gaat van start. We hadden op een gege ven moment het binnenwerk al klaar maar nog steeds geen titel voor de omslag. Het werd uiteindelijk 'Biggies en zijn basis', om dat dit boek beschrijft waar de basis is ge legd in zijn jeugd voor zijn latere avonturen en vriendschappen. Er zit ook een knipoog naar de vliegwereld in, al komt er in het boek geen vliegtuig voor." Leeuwen, tijgers, slangen en olifanten daarentegen wel, met wijsheden waar ieder jong mens iets van leert. Zoals blijkt uit een passage waarin Biggies met een vriend oog in oog komt te staan met een buffel. Biggies probeert voorzichtig achteruit te lopen om zich uit de netelige situatie te redden, maar zijn vriend niet. „Habu trok zich ook terug, maar wat sneller. Toen moet hij zijn ver stand kwijtgeraakt zijn, want hij begon te hollen, wat begrijpelijk maar dom was, want bijna elk dier zal iets achtervolgen waarvan het denkt dat het voor hem wegrent Zo gaat een hond vaak een fiets of brommer achter na." Als er genoeg exemplaren van het boek verkocht worden, zullen er nog vier Biggles- delen volgen die nog nooit eerder in het Ne derlands zijn vertaald. 'Biggies en zijn basis' kan worden besteld via www.biggles.nl. :n 1 Leiden en de regio bestaat grote belangstelling ve Dr de amateur-kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, nsen, toneelspelen, schilderen, fotograferen of op idere wijze actief zijn. Vandaag: de buurtrevue in Leiden Noord. cwil 's avonds lekker zap- van Pefi. ik wil met de buur- loutf uw kleppen, 'k wil een nppotje met jus." Dinie bew rerkerk (65) zingt het met de 1 rtuiging, maar is er wel J heb ibij gaan zitten. Samen xe ii1 andere buurtbewoners uit r'°'en Noord is ze al bijna uur aan het repeteren de buurtrevue 'Nooit iets >en', die in het kader van Tamtam Festival op 23 en mi wordt opgevoerd, het lied probeert ze haar ervan te overtuigen dat ze hem houdt zoals hij is en wat haar betreft geen ester hoeft te worden. „Ik laan kak zo de pest", liet lin^ ie hem eerder in het lied door weten- Het zijn toepas te woorden. Want de rtrevue, geschreven en ge weerd door Marion Cap- en Annelies Scholten, lt niet alleen gespééld naf de bewoners uit Leiden rd maar gaat ook over hun. maar normaal, dan doe je k genoeg, lijkt het motto te ooit iets te doen' luidt de van de revue. Maar daar in buurthuis de Kooi de lgen niets te merken. Er is volop activiteit. In de gymzaal van buurthuis de Kooi wordt elke week gerepeteerd, terwijl in de ruimte er tegenover vrij willigers hard aan het werk zijn om kostuums te naaien. In dit geval een peentjes- en uienout- fit. „Heb je het decor al gezien? vraagt iemand. En inder daad, één etage hoger staan grote panelen, met daarop di verse huiselijke taferelen ge schilderd. Ook dat decor is door vrijwilligers uit de buurt gemaakt. „Er wordt hard geoefend", zegt Marion Captein, die deze repetitieavond de touwtjes in handen heeft. „Want niemand wil straks in het bijzijn van bu ren, vrienden en familie af gaan." Marion werd door Ca role Overmaat, coördinatrice van het Tamtam Festival ge vraagd een revue te schrijven, die is toegesneden op de wijk. „Zowel Annelies Scholten als ik komen uit deze buurt. Het kostte ons dus niet veel inle vingsvermogen." Voor de revue heeft het tweetal teksten geschreven op nummers van ondere andere Jodie Bemal, Britney Spears, Brigitte Kaandorp en de Zange res Zonder Naam. Omdat het Kate Levering (links) en Angela Schijf bevinden zich in New York op grote hoogte. Foto: ANP Amerikaanse en Nederlandse Peggy Sawyer ontmoeten elkaar Eén onderdeel van de revue is linedance: „Achteruit, achteruit, wiebeltje, wiebeltje, halve draai." Foto: Dick Hogewoning vast heel wat moeite zou kos ten om bewoners over de streep te trekken om mee te doen, zorgde zij ervoor dat er bij een wervingsbijeenkomst in januari al een paar liedjes klaar waren. „Toen de aanwezigen doorkregen waarover het ging en omdat ze het ook al konden horen, reageerden ze erg en thousiast." Alleen in de catego rie 'mannelijke spelers' viel het aanbod nogal tegen. „Wat wil je", zegt Marion", voor die pu berjongens uit deze wijk is het natuurlijk allesbehalve stoer om mee te doen." Uiteindelijk vond ze een geschikte jongen, weliswaar uit een andere buurt. Het eerste onderdeel van de repetitie is linedancen. Een linedancevereniging uit de re gio doet mee en laat zien hoe het moet: .Achteruit, achteruit, wiebeltje, wiebeltje, halve draai." Dinie Ouwerkerk doet enthousiast mee. Maar het zijn niet alleen oudere bewoners die hun weg naar deze revue hebben weten te vinden. Man- dy (12), Melanie (10), Cherinda (9) en Morena (10), oftewel de Dancegirls, hebben hun eigen act: streetdance. Met hun soe pele lichamen maken ze inge wikkelde ritmische bewegin gen. De ouderen aan de kant laten het zich welgevallen. Ze worden er zelfs een beetje ba lorig van. Als ze een naam moeten verzinnen voor hun linedancegroep beginnen ze enthousiast te brainstormen: „De Kooidansers", wordt er geroepen. „Nee, de Midlife dancers", zegt een ander. Als een oudere dame voorstelt om de groep maar de Sexpistols te noemen gaat er een hilarisch gelach op. Een ding is deze avond duidelijk: de lol staat voorop. Buurtrevue, zaterdag 23 juni om 15.30 en 20.00 uur in buurtcentrum De Kooi; zon dag 24 juni om 14.00 uur in buurtcentrum Op Eigen Wie ken. Kaartjes verkrijgbaar in beide buurtcentra. Informa tie: 071-5223763. Casper Wichers door Coos Versteeg new york - „Echt waar? Hè wat vreemd", reageert Angela Schijf (22) als ze hoort dat haar gezicht in New York doorlopend op tele visie is. Want Broadway Preview Channel, een promotiekanaal voor de grote shows van het New Yorkse theaterdistrict, zendt dag en nacht een filmpje uit waarin Hollandse Angela vol in beeld uit- krijst 'Fourty Second Streetl'. Kate Levering (21), die op Broadway de hoofdrol speelt van het platte landsmeisje Peggy Sawyer dat haar entree maakt in de showbu siness, is zichtbaar 'not amused' als het tot haar doordringt. „Ik weet niet waarom dat is. Er is filmmateriaal van onze show. Ik vraag me af waarom." De Amerikaanse en de Neder landse Peggy Sawyer hebben el kaar zojuist voor het eerst ont moet. Angela Schijf is speciaal naar New York gevlogen om de inmiddels met een Tony Award onderscheiden Amerikaanse versie in het Ford Center - daadwerkelijk aan 42nd Street gevestigd - te zien. Een nachtje blijven, nog een beetje shoppen en dan weer terug, want haar ei gen '42nd Street' draait nog steeds door. Helaas is regisseur Mark Bramble, in 1980 betrokken bij j de oorspronkelijke musical en I nu verantwoordelijk voor zowel J de Nederlandse als de Ameri- kaanse versie, niet in New York. Dus is Angela meteen vanuit het vliegtuig in haar eentje de zaal ingedoken. „Ja jammer, ik had j zo graag met hem samen geke ken en er over gepraat." Op het New Yorkse kantoor van Joop van den Ende aan Ti me Square praten de meisjes even wat na. Verschillen ziet An gela Schijf eigenlijk niet wat haar rol betreft. „Ik denk dat we tamelijk dezelfde Peggy Sawyer zijn. Je kan goed merken dat het door dezelfde regisseur is ge daan. Ik heb hier alleen wel ont dekt dat ik hard aan mijn tap pen moet gaan werken." Inderdaad tapt Kate Levering een versnelling hoger dan Ange la Schijf, zoals wel meer op Broadway net een tandje extra heeft. Daar staat tegenover dat Angela Schijf een geloofwaardi ger naturel plattelandsmeisje is. Kate Levering speelt meer het naïeve debutantje, maar heeft zichtbaar meer de harde trekken van een doorgewinterde jonge dame uit Manhattan. De meisjes praten voluit met elkaar over de show. Met name over de twee acts die in New York zijn toegevoegd, waarbij Peggy Sawyer nog een flinke tapsolo erbij heeft en over het feit dat op Broadway het gezel schap op het toneel met nog tien mensen is uitgebreid. Nee, Kate heeft de Nederlandse show niet gezien, zelfs niet op video. „Ik heb wel de oorspronkelijk musicalfilm '42nd Street' bij de videotheek gehaald en een keer gezien. Maar ach, dit is zo'n be kende show, ik kende het hele verhaal natuurlijk al." „Wat fantastisch dat jullie te gen het eind die scène met die enorme trap hebben", zegt An gela. „In de Nederlandse show kon dat niet, want wij reizen met deze productie." Kate Leve ring: „Hier zal '42nd Street zeker jaren op Broadway staan, al ga ik er over een paar maanden al uit, dan begin ik aan een nieuw project." Dan richt ze ach tot Angela: „Wat ga jij hierna eigenlijk doen? Angela moet even naden ken. Haar aandeel in de televi sieversie van 'Costa' vindt ze zelf een beetje opgeblazen. „Ik doe maar een klein rolletje. Ik geloof dat ik vier dagen werk heb", zegt ze nuchter. Joop van den Ende heeft haar de mogelijkheid ge boden een jaartje wat work shops 'in Londen en/of New York te gaan doen, even tot rust en bezinning te komen. Dus antwoordt ze tamelijk onbevan gen: „Ik zie wel. Ik wil andere er varingen opdoen in het theater. Ik ben niet echt zo'n musical meisje." Kate Levering, die in haar jon ge leven al rollen in onder meer 'The Music Man'Annie get your Gun', 'A Christmas Carol', de reisversie van 'Chicago' en de Europese tour van 'West Side Story' op haar naam heeft staan, lijkt door deze Hollandse nuch terheid even van de wijs ge bracht. Maar dan trekt Angela de tas met cadeautjes tevoorschijn: het Nederlandse programmaboek van '42nd Street' en de cd. Kate zet grote ogen op en je ziet haar denken: "Wat? Zo'n klein rot- landje en dan zo'n mooi pro grammaboek!' Vooral het uitge knipte vrouwenfiguurtje van de omslag trekt haar aandacht. „Dit ben jij, hè? Geweldig, wat mooi. Zoiets hebben wij niet hoor." De musical '42nd Street' is in Nederland nog te zien in Eind hoven (t/m 24 juni) en in Am sterdam (Carré van 3 t/m 8 juli en in de Rai van 14 juli t/m september.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21