Verslaafd aan mooi gekkenwerk GESPREK VAN DE DAG Razende man schuldig aan dood schoothondje Voor adventurers kan sporten niet extreem genoeg zijn MENSELIJK Het Franse kasteel van de Amerikaanse revuedanse res en zangeres JOSEPHI NE BAKER is voor ruim 8 miljoen gulden van eige naar verwisseld, De nieuwe bezitter van de toeristische attractie in de Dordogne is een voormalig eigenaar van een beroemd wijnhuis. Ba ker kocht het Chateau des Milandes in 1947, en be zat het tot haar dood in 1975. De artieste adop teerde twaalf kinderen uit alle delen van de wereld die op het kasteel werden grootgebracht. Het cha teau trekt jaarlijks zo'n 140.000 betalende bezoe kers. Er is een permanente tentoonstelling over het le ven van Baker, die in 1906 werd geboren in het Ameri kaanse St. Louis. In 1937 werd ze Fran^aise. Als danseres verwierf ze vooral faam in Parijs. In haar laatste levensjaren raakte ze in financiële proble men, waardoor ze enkele keren bijna werd gedwon gen haar kasteel te verla ten. Ondanks vermanende woorden van de ouders willen kin deren nogal eens te dicht voor de buis gaan zitten. Ja panse ingenieurs hebben hier iets op gevonden: een TE LEVISIE die automatisch op zwart gaat. Het toestel van Seitec produceert een luid alarmsignaal, als het op een afstand van minder dan één meter wordt genaderd. Dat signaal blijft drie seconden klinken. Als de 'indringer' de cirkel van één meter rond het toestel dan niet heeft verla ten, gaat het scherm op zwart, zo meldt de Duitse krant Die Welt. Een op de vijf Amerikaanse TIENERS die geregeld over het internet surfen, heeft weieens seksueel gerichte verzoeken of vragen ont vangen. Dat blijkt uit on derzoek onder 1.500 jon geren van 10 tot 17 jaar. De 'daders' zijn (vermeen de) volwassenen die de jongeren uitnodigen tot seksuele praatjes via het net, of ongevraagd allerlei informatie verschaffen over hun eigen seksleven of hun seksuele voorkeu ren. Vooral meisjes en jon geren van 14 tot 17 jaar krijgen met de verzoeken te maken. De grootste risi cogroep zijn jongeren die veel chatten. Een kwart van de 'slachtoffers' zegt ontdaan of bang te zijn ge weest na een verzoek. De Britse acteur JOHN THAW, die grbte internationale bekendheid heeft verworven als inspecteur MORSE in de gelijknamige tv-serie, heeft slokdarmkanker. Dat maakte hij gisteren bekend. De 59-jarige Thaw zei dat hij hoopt na medische behandeling weer aan het werk te kunnen gaan. Hij bedankte iedereen voor alle begrip en steun, maar zou het zeer waarderen als hem de privacy wordt gegund die nodig is voor verdere behandeling en herstel. Van de serie Inspector Morse, die in 1987 van start ging, zijn 33 afleveringen gemaakt. Ook in een andere veelbe keken televisieserie, Kavanagh QC, speelt Thaw de titel rol. MAXIMA ZORREGUIETA heeft gistermiddag haar been gebroken tijdens een wandeling in Zweden. Vol gens de RVD is de verloof de van kroonprins Willem- Alexander uitgegleden op een natte rots. Vandaag keert de Argentijnse terug naar Nederland. Móxima was met de kroonprins, ko ningin Beatrix, prins Con- stantijn en prinses Lauren- tien in Zweden voor het 25-jarig bruiloftsfeest van het Zweedse koningspaar Carl Gustaf en Silvia. Als onderdeel van het meer daagse jubileum stond gis teren voor alle genodigden ondanks de regen een wandeling op het program ma. Maxima werd na de val naar een ziekenhuis ge bracht. Daar werd een breuk vlak boven de rech- terenkel geconstateerd. Ze zal naar verwachting vier tot acht weken in het gips lopen. De 62-jarige FRANQAISE die vorige maand beviel van een gezonde zoon zegt dat haar broer de biologische is. De vrouw, die haar kind in een Frans ziekenhuis ter we reld bracht, had in de VS een kunstmatige bevruchting ondergaan. In een interview met Le Parisien zie ze zaad cellen van haar 52-jarige broer Robert te hebben geno men om de 'genetische lijn' van de familie voort te zet ten. De vrouw zegt dat ze zich niet ethisch of moreel be zwaard voelt, maar gewoon gebruik heeft gemaakt van de middelen die haar nu eenmaal ter beschikking staan. Ro bert blijkt ook de vader te zijn van een tweede kind. De Amerikaanse die een eicel voor Jeanine afstond, behield zelf een eicel die met zijn sperma was geïnsemineerd. Een Californische rechtbank heeft gisteren een man schul dig bevonden aan de dood van het schoothondje Leo. De voormalige telefoonreparateur zou het hondje in een woen- dende bui door de lucht heb ben geslingerd, en het voor een aankomende auto hebben ge gooid. Het dier overleefde de actie niet Het 10-jarige hondje werd vorig jaar februari een beroemdheid, nadat zijn bazin zijn trieste ein de had bekendgemaakt. De viouw stond in de file toen zij de bestelwagen voor haar licht raakte. De bestuurder sprong daardoor zó uit zijn vel dat hij uitstapte en het hondje bij zijn halsband uit het openstaande raampje greep, om het vervol gens het drukke verkeer in te slingeren. De dader, Andrew Burnett, kan voor zijn actie maximaal drie jaar cel krijgen. De dood van Leo veroorzaakte vorig jaar ontzetting bij de Cali- fomiërs. Voor het vinden van de dader werd een beloning van ruim 300.000 gulden uitge loofd. Dat bedrag was bij elkaar gesprokkeld door donaties van dierenliefhebbers die zich het lot van het schoothondje had den aangetrokken. Volgens de advocaat van Bur nett handelde de man uit zelf bescherming, omdat het hond je in zijn hand zou hebben ge beten. De rechtbank hechtte daar gisteren geen geloof aan. Binnenkort volgt de uitspraak. rtr-anp Zo'n dertig kilometer per dag door de kniehoge Zwitserse sneeuw waden, constant vech tend tegen regen-, hagel- en ijzelstormen. Bij vijftien graden onder nul in een tentje tussen de Juratoppen proberen de slaap te vatten. Vergeleken met die 'martelingen', doorstaan tij dens een in 1999 gemaakte snowshoe-tocht, lijkt de Red Bull Dutch Extreme voor de 31- jarige Jasper Mulder en Andy Brees (33) een peulenschil. Toch neemt het Leidse tweetal de eerste Nederlandse adventu re-tocht uiterst serieus. Ook al is het evenement voor Mulder en Brees eigenlijk niet meer dan een opwarmertje voor de Adre nalin Rush, de vijfdaagse, 580 kilometer lange paardrij -, mountainbike-, abseil- en kayakwedstrijd die zij eind juli in Schotland hopen te winnen. Met de zege bij dat Schotse spektakelstuk als mooie dag droom in het achterhoofd trai nen de Leidenaren zich inmid dels in het zweet voor de Red Bull Dutch Extreme, die zater dag van start gaat bij de Sint Pietersberg in Maastricht. Een uitputtingsslag van 69 kilome ter kanoën, 185 kilometer mountainbiken, 140 kilometer inline skaten en 46 kilometer hardlopen, die hen en de 39 an dere tweekoppige Dutch Extre me-teams uiteindelijk naar de Waddendijk in het Groningse Pieterbuuren moet voeren. Mulder, in het dagelijks leven sportinstructeur bij het Leider- ascot - De naweeën van de mond- en klauwzeercrisis zorgden voor wat ongemak voor het niet aan ontsmettingsmatten gewende publiek, maar ze konden in elk geval wel doorgaan: de fameuze paardenraces in het Engelse Ascot begonnen gisteren weer, en zullen nog tot vrijdag duren. Op 'Royal Ascot', zoals het fenomeen officieel heet, is het gezien worden minstens net zo belangrijk als het zien. Velen komen helemaal niet voor de paarden, maar vooral omdat de races ook een hoogtepunt in het sociale jaar zijn. Wie erbij wil horen, ontkomt er simpelweg niet aan zijn of haar hoofd er te laten zien. En om de aandacht op dat hoofd te vestigen, kent Ascot ook sinds jaar en dag de traditie van de extravagante hoeden. Daarvan waren gisteren alweer enkele fraaie staaltjes te zien.Foto's: AP-EPA-Reuters Sportieve 'martelgangen' als de triatlon en de marathon zijn uit. Extreem lange adventure-toch- ten vormen voor duursporters de nieuwe uitdaging. Met 78 andere avonturiers storten de Leide naren Jasper Mulder en Andy Brees zich zaterdag in de Red Bull Dutch Extreme; een 440 kilome ter lange afvalrace van kanoën, mountainbiken, inline skaten en hardlopen. dom. Maar onderweg stoppen is geen doodzonde. De lang zaamste van de twee bepaalt het tempo. En daarbij is het motto: samen uit, samen thuis. Als een van ons een been breekt, houdt het op." Het getrainde duo duursporters is zo'n twee weken geleden be gonnen met de voorbereidin gen voor de Red Bull Dutch Ex treme. Om de finishlijn aan het einde van het zogenoemde Pie- terspad (een roemruchte route tussen de Sint Pietersberg en Pieterbuuren) binnen zestig uur tijd te bereiken, binden zij elke ochtend rond zeven uur de inline skates onder voor zo'n twintig kilometer 'schaatsen'. Na de werkdag doen Mulder en Brees daar nog zo'n vier uur ka no-, skate- en fietstrainings- werk bovenop. Als de Leidenaren bij de Dutch Extreme-adventurewedstrijd 'heel blijven' en de Schotse Adrenalin Rush zegevierend af sluiten, staat hen een nog extre mer avontuur te wachten: de deelname aan de in Zwitser land te houden Discovery Chal lenge. Bij de deelname aan dergelijke adventure-evenementen moe ten Mulder en Brees - net als andere duursporters - de geld buidel regelmatig fors open trekken. Voor een paar goede loopschoenen en een setje inli ne skates tellen adventure-be- oefenaars al gauw ruim dui zend gulden neer. Als zij een nieuwe kano of mountainbike nodig hebben, komt d< eens zo'n duizend tot\ honderd gulden bover Onder marathonloper: ten en andere duurspo groeit het enthousiasm het 'avonturieren' des. min gestaag, stelt Dutc me-initiatiefnemer Pai vast. Nederland teltvo Vahl - afgestudeerd aai CIOS in Overveen - ira zeker een paai' honder turesporters. ,,Nee, aé zal nooit een hype woi j is en blijft topsport. Dc adventuren voor relati mensen weggelegd. Toch is het bij duurspi momenteel populairdi triatlon of marathon. 1 omdat de sporter heti E bij een adventure-ever- veel meer in eigen har dan bij die andere spo y moeten de Dutch Exti deelnemers bijvoorbef behulp van aan hen ve landkaarten op het ovi in bos- en andere nati i den uitgezette parcoui weg zien te vinden. Ook al zijn Mulder en middels dus behoorlijl traind geraakt, bij de b honderd kilometer lan tussen Maastricht enl buuren zullen zij beho 'diep' moeten gaan. G werk? „Ja, eigenlijk we Mulder. „Maar het isi gekkenwerk." Carlo Nijveen allerblauwste water. Slechts vier bleekge- zichten verstoren dat beeld van ruimte en eindeloze deining. Het zijn Ad, Jaap, Thorn en Paul, hun hoofden ternauwer nood boven de paradijselijke zeespiegel. Het tempo ligt niet hoog zo te zien, de vei lige schoolslag. Jaap heeft een kleine voor sprong. Misschien verbeeld ik het me, maar Ad steekt ietwat terzijde. Vier top stukken van de Nederlandse politiek op de rede van Sint Maarten. De Bovenwinden houden de adem in. Holland rules the waves. Waar is Hans? Hans speelt saxo foon, een muziekinstrument dat niet blijft drijven. Waarom heeft hij, de jazzfanaat, destijds niet voor de contrabas gekozen? De Nederlandse Antillen zijn het luchtig toefje slagroom op altijd maar weer die zwaar beboterde eigen gemaakte appel taart van de Haagse politiek. Diep in zijn hart wil geen enkele politicus ze kwijt. Al die overuren in de aula aan het Binnen hof, al die boerenkool met worst in Nieuwspoort worden dragelijk bij de ge dachte dat aan het einde van het zittings jaar de koele duik wacht in de wateren rond Saba. Dat Saba, zo heb ik opgezocht, is een vrolijk eiland van 13 vierkante kilo meter, acht keer zo klein als Terschelling, en er wonen duizend gezellige Antilliaan se mensen die dagdromen van een 'status aparte', liefst een zetel in de Verenigde Na ties en een zoen van Kofi Annan. Tussen de piria collada en de cuba libre door wil len Ad, Jaap, Thom, Paul en ook Hans dus best een ogenblikje mee piekeren, maar ei genlijk weten ze wel beter. Als de Neder landse Antillen niet bestonden, zouden ze moeten worden uitgevonden. Die Kamerleden zijn trouwens in goed ge zelschap. Op elk ministerie is altijd wel een gedachten kronkel in de staf voorradig die dringende overkomst van de bewinds persoon bepleit naar Curasao, Aruba en Sint Eustatius. Let maar op, het1 zien van de ministers op de roul ste regeringsjaar. Daarnaast en 1 dient het koningshuis aangestip ren van hare majesteit zijn truui in hun bestaan uit hun streng men, en het was geen toeval dat Sint Maarten was. En voor de di prinsen ligt het ook duidelijk: haai in de aan val in deAntillw ren is uiteindelijk spannender A wild zwijn op de vlucht op een I kroondomein. Waarmee we de kem te pakken Een voldane zeehond in badpal1 Waddenzee is geen partij voor rige tropische barracuda in tan[ fractieleiders samen op de fotoi monnikoog? Vergeet het maar. neemt u nog maar een lekkere l mijn rekening. Met een dagelijkse 'portie' kayaken en het nodige andere trainingswerk bereiden de Leidse duursporters Jasper Mulder (links) en Andy Brees zich voor op het Red Bull Dutch Extreme-adventurespektakel. Foto: Taco van der Eb dorpse Sport City, kreeg het duursporten met de paplepel ingegoten. „Met mijn ouders heb ik op vakanties van jongs- afaan enorm veel gewandeld, gefietst en gelanglaufd. Op een gegeven moment kwam ik in aanraking met lange afstands- sporten. Ik ben een allrounder, maar kan vooral goed skaten. Zo'n vijf jaar geleden, bij Sport City, leerde ik Andy kennen. In 1997 deden wij beide mee aan een driedaagse, 180 kilometer lange inline skatetocht in Bra bant. Het was een individuele wedstrijd, maar we reden de tocht gezamenlijk uit. Ik werd derde, Andy eindigde één plaats voor mij." Sindsdien sporten Mulder en Sport City-manager Brees - van origine inspanningsfysioloog - als een team. „Tijdens een wed strijd blijven we bij elkaar, wat er ook gebeurt. Als een van ons moet opgeven, zal de ander hem nooit verwijten maken. Tenzij de uitvaller is doorge gaan met een blessure. Dat is Verschil mag er wezen. Deze dagen staan in het teken van Nederland als eilandenrijk. Menige simpele burger met cultuur en geduld in de inborst trotseert de files en kapt zich een weg richting Terschelling. Daar viert het Oerolfestival triomfen en regen noch klapperend tentzeil kan ons deren. Op hetzelfde moment wagen onze fractieleiders uit de Tweede Kamer hun eerste grote teen in de zoele wateren rond Sint Maar ten en Saba. Het is weer tijd voor het jaarlijkse uitstapje naar ons imperi um overzee, naar onze versnaperingen van chocola met kokosvulling. In de businessclass van de KLM kunnen ze er de klok op gelijk en de wodka op koud zetten. De Nederlandse Antillen als tropische sirenen. Geen politicus kan hun lokroep weerstaan. Ik zie een grote foto met alleen maar zee van het

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2