te= Voorschoten lokt personeel met extraatjes Nieuw plan voor Wapen van Voorschoten REGIO Voetballers voor behoud Samsonveldje fó Roep om duidelijkheid sportplan Oegstgeest Oegstgeest wil ouders op opvoeding aanspreken woensdac 20 juni 2001 u etsen voor olschakers De Kastanjelaan- Lit Leiderdorp en het "W y 1 d 4 d Nederlandse kampi- g j ppen schoolschaken in m. Mie spelers zijn ud Gemeente komt met extraatjes tegen hoge uitstroom ambtenaren .eiderdorpse schaak- t» <-> irlyc «nd lORPÖe vernieuwde Elc- ichool in Leiderdorp is tend feestelijke geopend derwijswethouder Kol- et gebouw aan de Klim- iis van binnen en bui- eknapt en heeft een ex- ieping gekregen. Dank- euwbouw kan een lang- erde wens van het lestuur in vervulling Btwee schoolafdelingen, lerlandstalige montes- sschool en een Engels- itemationale school, zit- d hetzelfde gebouw. iformeert ngzoekers - Wie een huurhuis trdorp zoekt, kan voort- computer raadplegen in ran het kantoor van de ie Woningbouwvereni- iderdorp (AWL) aan de ikkamp 12. DeAWLbe- u over een speciaal erprogramma waarmee toudige stappen infor- n foto's worden opge- over de diverse typen en van de AWL. In de st wil de AWL het infor- steem op Internet zet- dat belangstellenden niet rar het kantoor hoeven maar thuis aan de slag j |j (Sound 1 heeft een sublieme wrgave en speelt overal waar een stopcontact is ïllkei nd i c;qi racjj0 en 5 actieve aneo ler5 Leve baar in zes kleuren, eem ar u gaat'9aan Zl' 00'c U GAAT LESS ORDINARY IG OLUFSEN "arkt 25, Leiden 071 512 26 69 Voort 11 A, Oegstgeest. •n 071 519 33 33 door Jan Preenen voorschoten - Voorschoten is naarstig op zoek naar mogelijk heden om ambtenaren langer aan zich te binden. De gemeente maakt zich ernstige zorgen over de hoge uitstroom van perso neel. In de eerste vijf maanden van dit jaar zijn, zo blijkt uit de Vooijaarsnota, 24 vacatures ont staan. Dat zijn er al meer dan in het gehele jaar 2000. Slechts de helft is tot nu toe vervuld. „We hebben al veel gedaan aan de secundaire arbeidsvoorwaar den", zegt gemeentesecretaris C. Verlooij. „Dan denk ik aan kinderopvang, het pc-privépro- ject en flexibele werktijden. Ambtenaren kunnen bij ons ook verlofdagen kopen en verkopen. Die mogelijkheden willen we uitbreiden. Je zou bijvoorbeeld ook kunnen denken aan hypo theekregelingen en het zoeken van goede, betaalbare huisves ting voor nieuwe werknemers. Ik weet dat zoiets politiek gevoe lig ligt, maar we moeten wat. We willen ons positioneren als een interessante werkgever." Een van de nieuwste pogin gen om het werken in Voor schoten aantrekkelijker te ma ken is het fietsenplan. Ambtena ren kunnen eenmaal per drie jaar tot maximaal 2.200 gulden een renteloos voorschot krijgen voor het kopen van een fiets. De gemeente haakt daarmee in op het plan-Vermeend, dat overi gens vooral is bedoeld als een milieumaatregel. In de Vooijaarsnota stellen burgemeester en wethouders vast dat Voorschoten er nog steeds in slaagt om 'de juiste man en vrouw te vinden', maar dat dat gepaard gaat met hogere kosten, vanwege arbeidsmarkt toelagen. Die loonstijgingen hebben ertoe bijgedragen dat de gemeente er financieel slechter voorstaat dan tot voor kort werd aangenomen. „Bovendien", al dus Verlooij, „verloopt het aan trekken van personeel niet meer zo vlot als in het verleden. Meestal duurde het drie vier maanden voordat een vacature was vervuld. Daar komen nu al gauw twee maanden bij. Op dit moment hebben we dan ook va catures op onderwijs, cultuur en sport, de nieuwe afdeling ruim te, personeelszaken en systeem beheer. Dat betekent dat we op een aantal terreinen het ambi tieniveau moeten bijstellen." Verlooij wijst er overigens op dat van de extraatjes geen won deren moeten worden verwacht. „De tijd dat mensen hun hele leven bij één werkgever blijven, is voorbij. Een aantal gaat na een jaar of vier weg. Niet omdat het hier een ballentent is, maar omdat men elders nieuwe mo gelijkheden ziet om zich verder te ontwikkelen." Voorschoten heeft nog geen extra bedrag uitgetrokken voor alle maatregelen. Eerst worden de wensen en mogelijkheden van het huidige personeel geïn ventariseerd. Dat staat los van het onderzoek dat het bureau IME consult verricht naar de personeelssterkte. De gemeente wil weten of zij inderdaad te veel ambtenaren in dienst heeft, zoals de provincie en het minis terie van binnenlandse zaken eerder hebben aangegeven. Voorschoten had begin vorig jaar vijftig formatieplaatsen meer dan gemeenten die onge veer even groot zijn. Als gevolg van een vacaturestop is het aan tal plaatsen teruggebracht van ft' >n van k «ringen ,r8 H0TEN- Bij een autogor- role in Voorschoten zijn 155 bekeuringen uitge- er^ irwerd gecontroleerd èurseweg, de Van Beet- lan en de Rouboslaan. 3aa mde politie een brom- beslag. Op de Roubos- 'iei jen agenten een brom- den zonder gele platen. rtuig, dat technische nenten vertoonde, bleek ipgevoerd. Bovendien bestuurder zonder iwas hij niet in het bezit bromfietscertificaat. door Jan Preenen voorschoten - Projectontwikke laar Provastgoed, bouwbedrijf Niersman en de gemeente Voor schoten gaan er vanuit dat be gin volgend jaar eindelijk kan worden begonnen met de ver bouwing van café-restaurant het Wapen van Voorschoten. Er is een nieuw plan dat volgens di recteur J. Schroder van Pro vast goed 'aardig' tegemoetkomt aan de bezwaren van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Deze dienst heeft vorig jaar het héle gebouw, dat al een jaar leeg staat, aangewezen als rijksmo nument. Door dat besluit mag aan de buitenkant niets worden veranderd. Het nieuwe plan, dat is uitge werkt door het architectenbu reau Prins Kentie, houdt in dat café en restaurant worden opgeknapt en dat er aan de Voorstraat een kantoor komt met daarboven twee verdiepin gen met in totaal vier apparte menten. Aan de kant van de Schoolstraat komt een winkel Het grootste gedeelte van het pleintje aan de kant van de Schoolstraat verdwijnt door de aanbouw van het Wapen van Voorschoten. Links staat de delicatessenzaak, rechts de vishandel en rechts achterin het Indonesische afhaalrestaurant. Foto: Dick Hogewoning met daarboven twee woningen, volgebouwd. Verder willen we stellen. Als ook de gemeente raad ermee akkoord gaat, wil de gemeente zo snel mogelijk uit sluitsel van de rijksdienst. „We zijn optimistisch. Er is al uitvoe rig vooroverleg gepleegd en we hebben de indruk dat we de Ernaast komen een entree en een bergruimte voor de bewo ners van deze appartementen. „Het verschil met eerdere plan nen is dat het pleintje aan de achterkant niet helemaal wordt de aanbouw in dezelfde stijl als de bestaande bebouwing. Ook qua hoogte wijkt de uitbouw niet af', aldus Schroder. Burgemeester en wethouders kunnen zich vinden in de voor- Het Wapen van Voorschoten zo als dat er aan de kant van de Schoolstraat gaat uitzien. Links de be staande delica tessenzaak, daarnaast de aanbouw van het Wapen met winkel en appar tementen en daarnaast de en tree en berging voor de wonin gen. PR-Foto: archi tectenbureau Prins Kentie rijksdienst op andere gedachten kunnen brengen. Het is goed voor Voorschoten als het Wapen zo snel mogelijk weer in gebruik wordt genomen. Het heeft al te lang leeg gestaan. Om niet nog meer tijd te verliezen, hebben we besloten dit bouwplan alvast in procedure te brengen", aldus een woordvoerder van de ge meente. Tot begin vorig jaar was alleen de karakteristieke, monumenta le voorgevel van het Wapen be schermd. De nieuwe eigenaren Provastgoed en Niersman ver keerden toen nog in de veron derstelling dat het achterste ge deelte dat later is aangebouwd probleemloos kon worden ver anderd. De Rijksdienst voor de Monumentenzorg haalde echter met zijn besluit een streep door dat plan. In een toelichting merkte de dienst op: „Het ge bouw is van algemeen cultuur historisch belang als karakteris tieke uitdrukking van een ont wikkeling in de horeca. Het is daarbij een goed herkenbaar en representatief voorbeeld van een dorpsherberg uit het einde van de negentiende en het begin van de twintigste eeuw." De welstandscommissie heeft in grote lijnen ingestemd met het gewijzigde plan. A. van der Loos, die een delicatessenzaak heeft aan de Schoolstraat pal naast het Wapen, vindt het 'zo op het eerste oog niet verkeerd wat er gaat gebeuren'. Hij wijst erop dat het pleintje nu een lo ze, vervuilde ruimte is. „Het is goed dat er wat wordt gedaan. Dat komt de hele dorpskern ten goede." Hij wijst er wel op dat er nog een oplossing moet komen voor de twee ramen in de zijge vel waartegen de aanbouw van het Wapen wordt gezet. „Maar dat is voor mij geen reden om bij voorbaat dwars te liggen." B. de Jong, die eigenaar is van het pand (een vishandel) aan de andere kant van het Wapen, juicht het toe 'als die rare sok kel' op het pleintje verdwijnt. „Daar zou een standbeeld wor den neergezet, maar dat is er nooit gekomen. Ik heb het altijd een aanfluiting gevonden. Al leen ben ik het er niet mee eens dat zo'n groot gedeelte van het pleintje wordt bebouwd. Wat mij betreft mag de aanbouw best wat smaller worden. Van de definitieve plannen laat ik het afhangen of ik wel of geen be zwaar zal maken." De eigenaar van het Indonesische restaurant Toko Berkat, dat op het pleintje staat, was vanmorgen niet voor commentaar bereikbaar. 212 naar 192. Dat zijn er nog al tijd dertig meer dan het gemid delde. Voordat eventueel verder wordt geschrapt, willen B en W weten of de huidige formatie in overeenstemming is met het aantal taken. Het is volgens hen te simpel om de conclusie te trekken dat Voorschoten te veel ambtenaren heeft De gemeente haalt bijvoorbeeld zelf het huis vuil op, terwijl anderen dat werk uitbesteden. Verlooij: „Ik ver wacht niet dat er verder wordt gesneden. Als we nu al de taken niet aankunnen, dan kan dat ze ker niet met minder mensen." oegstgeest - De Oegstgeestse politiek hoopt van wethouder De Ruijter snel duidelijkheid te krijgen over zijn plannen met sportaccommodaties. De CDA- bestuurder werkt aan een groots opgezet Sport Accommodatie Model, kortweg SAM genaamd, dat hij in oktober hoopt te pre senteren. Leden van de raadscommissie welzijn en sport vinden het jam mer dat het SAM zo lang op zich laat wachten. Veel sportvereni gingen zitten te springen om ex tra velden of het opknappen van bestaande terreinen. De Ruijter heeft alle verlangens in kaart ge bracht en studeert nu op moge lijkheden om de wensen uit te voeren. Het ontbreken van een 'inte graal plan' makte het voor de commisie gisteravond moeilijk om te oordelen over het voorstel om extra kunstgrasvelden aan te leggen bij de Leidsche en Oegst- geester Hockey Club (LOHC). Datzelfde bezwaar gold voor de voorstellen tot gedeeltelijke re novatie van de Ideedkamers van korfbalvereniging Fiks en het geven van financiële steun aan zwem- en polovereniging Vivax. „Ik mis een overzicht", zei A. Meppelink van PrO. „Ik wil ook weten hoe de andere sportclubs er voor staan." Volgens De Ruijter is uitstel van hulp aan LOHC, Fiks en Vi vax onverstandig, omdat de pro blemen van deze clubs nijpend zijn. „Dit is een reddingsopera tie", zei hij over het voorstel om Vivax te steunen. „Ik kan niet wachten op dat ingrijpende plan, anders zijn ze al kapot." Overigens hoeven de hockey club, de korfbalvereniging en de zwemvereniging hoeven niet bang te zijn dat de raad straks tegen de collegevoorstellen stemt. Ondanks hun bezwaren stonden de partijen stonden po sitief tegenover de plannen van De Ruijter. Lekker potje rauzen staat op de tocht door woningbouwplannen Leiderdorp door ERIC WENT LEIDERDORP - Op het gemeente lijke Samsonveldje aan de Hoogmadeseweg, tegenover tuincentrum Ranzijn, worden al twintig jaar lang hechte vriend schappen gesmeed en mislukte relaties geanalyseerd-. Maar er wordt ook fanatiek gevoetbald. Elke zaterdagmorgen. Door pakweg dertig mannen die aller gisch zijn voor de wurgende ver plichtingen van een reguliere voetbalclub. Toch heeft deze vorm van 'vrijheid-blijheid' ook nadelen. Gaan de woningbouw plannen van de gemeente Lei derdorp namelijk door, dan kunnen deze niet-clubgebon- den voetballers hun benopte schoeisel binnenkort aan de wil gen hangen. Zonder dat ze aan spraak kunnen maken op een ander speelveldje. Ze noemen zich De Treffers, de voetballers die elke week be trekkelijk anoniem de meest fraaie doelpunten maken, zon der dat applaudisserend publiek langs de lijnen staat. Ook wor den hun verrichtingen niet in bloemrijke wedstrijdverslagen vervat. Dat komt omdat deze voetballers bewust niet in het reguliere clubcircuit meedraai en. „Ik hoef nooit te trainen, kan komen en gaan wanneer ik wil en ik speel altijd een thuiswed strijd", vat Sander Rottier de voordelen van spelen in zijn on georganiseerde 'clubje' samen. Elke zaterdagochtend, rond klokke elf, wandelen de 'vrije jongens' het gemeentelijke veld je naast tennispark Van Leeu wen op, om 'een lekker potje te rauzen'. Dat doen ze op een met De ongebonden voetballers van het Samsonveldje schieten de bal ook wel eens in de sloot. Dan moeten halsbrekende toeren worden uitgehaald om het leer weer terug te krijgen.Foto: Taco van der Eb slootjes omzoomde grasmat die bijna net zo groot is als een echt voetbalveld. Toch komt het re gelmatig voor dat de bal na een onbesuisde trap uit het water moet worden gevist. Want het gaat er soms knap fanatiek aan toe. „Meestal ou wehoeren we eerst wat, maar daarna gaat meteen de beuk er in. Er is zelfs wel eens iemand van ons in het ziekenhuis be land, nadat hij met zijn hoofd tegen een ander knalde. Daar heeft hij een flinke wond boven zijn oog aan overgehouden", herinnert Robbert van der Zalm zich. Zelf is hij de vriendschap pelijke potjes ook niet onge schonden doorgekomen. „Ik kan wel een flink aantal littekens laten zien, als het moet" Hoe lang de ongebonden voetballers elkaar nog op het Leiderdorpse veldje kunnen ver wonden, is nog maar de vraag. Het vaste speelveld van De Tref fers ligt namelijk middenin het W4-gebied. Dat betekent dat de gemeente Leiderdorp de grond wil bebouwen, om zo geld te verdienen voor de lange ver diepte tunnelbak van de verbre de Rijksweg A4. En dat betekent weer dat De Treffers een ander voetbalveld moeten zoeken. „Toen we die plannen lazen, was het even flink balen", geeft voetballer Maarten Memelink aan. „We spelen hier al zo lang. Dit is een beetje ons veld gewor den. Er liggen zoveel herinné- ringen op dat stukje grond. We voetballen hier niet alleen, maar we bespreken er ook onze sores. Verbroken relaties, sterfgevallen, over dat soort dingen hebben we het dan." Toch moet daar mee niet de indruk ontstaan dat De Treffers een 'gezelligheids clubje is', voegt hij daar direct aan toe. „We doen heel veel met elkaar, maar voetballen is de ba sis. Wie langs de kant van het veld leuk wil doen, doet dat maar ergens anders. Wij zijn geen vriendenclub die voetbalt, maar een groep voetballers waaruit vriendschappen ont staan." Zo ongeorganiseerd als de dertig voetballers zijn, zo snel lag er toch een gezamenlijke protestbrief op tafel, toen bleek dat de 'thuisaccommodatie' in gevaar was. Die reactie is inmiddels naar het gemeentebestuur van Lei derdorp gestuurd. „Ons pro bleem valt weliswaar onder de categorie 'heel klein leed', als je het afeet tegen al die grote plan nen, maar we vinden toch dat we onze stem moeten laten ho ren. Al is het maar omdat de ge meente dan weet dat we be staan. En wie weet, komt Leider dorp nog met een alternatief op de proppen. Je zou immers kun nen zeggen dat we een soort ge woonterecht hebben opge bouwd." Dat alternatieve veld is hard nodig, want 'vrije speelveldjes' zijn er niet meer in de buurt, weten De Treffers. „We hebben wel eens op een grasveldje bij RCL en bij Alecto gespeeld, maar daar werden we al heel snel weggestuurd. En andere mogelijkheden zijn er niet", al dus Rottier. Biedt Leiderdorp de voetballers dus geen alternatieve plek aan, dan is het gebeurd met de pret, vreest hij. „Dan moeten we onszelf opheffen." Komt het zover, dan hoeft er organisatorisch in elk geval niet veel te gebeuren. Een ledenad ministratie hebben De Treffers namelijk niet en van een archief hebben ze ook nog nooit ge hoord. Het enige wat moet gebeuren, is dat het restbedrag van de 'bierpot' - de voetballers done ren maandelijks elk 50 gulden - wordt opgedronken. Maar die 'troost' kunnen de club- en ac- commodatieloze voetballers dan waarschijnlijk heel goed ge bruiken. door Nancy Ubert oegstgeest - Ouders die hun kinderen met honderd gulden de straat op sturen met de boodschap 'vermaak je maar' en jongeren die aandacht en zorg tekort komen omdat vader en moeder die vroeger ook hebben moeten ontberen. Oegstgeest is het zat om tijd, geld en energie te steken in de ze jongeren en gaat zijn beleid over een ande re boeg gooien. Niet de kinde ren, maar hun ouders worden aangepakt. „De gemeenschap hoeft niet op te draaien voor taken en plich ten die zij laten liggen", aldus wethouder H. Steens, voorzit ter van de loka le 'stuurgoep jeugdbeleid'. Volgens de stuurgroep, waarin onder anderen vertegen woordigers van de politie, het maatschappelijk werk en de scholen zitten, wordt een aantal kinderen systematisch verwaar loosd. „De ouders worden te veel opgeslokt door hun werk en de verplichtingen die hun maat schappelijke status met zich meebrengt. Ze zijn zich soms niet eens bewust van het feit dat ze hun kinderen te kort doen", aldus Steens. Volgens jongerenwerker E. Wieffering denken sommige ou ders dat zij hun taken in de schoenen van een ander kun nen schuiven. „Er wordt me wel eens gewaagd of ik niet voor op vang kan zorgen als de laatste bus vanuit het uitgaanscentrum in Noordwijk Oegstgeest komt binnenrijden." Directeur Vermet van het Tey- lingen Colle ge vindt ook dat sommige ouders het la- ten afweten. „We praten hier welis waar over een minderheids maar heb ben we de af gelopen tijd wel heel veel geïnvesteerd. Soms zijn drie hulpver leners met een kind be zig, terwijl de ouders am per beseffen wat er speelt." Oegstgeestse 'Soms zijn drie hulpverleners met één kind bezig' K"»P daarin Steens wil de ouders onder meer aanspreken door middel van 'postbus 51- achtige activiteiten'. „We zeggen niet langer tegen de jongeren dat het niet slim is op straat te hangen en amok te maken, maar vragen hun ouders ervoor te zorgen dat hun kinderen zich beter gaan gedragen." Daar naast krijgt Oegstgeest een op- voedbureau. waar ouders voor begeleiding kunnen aanklop pen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 17