pij Van Kempen is een patiënt geen 'geval' LEIDEN REGIO Darwin gaat het heelal in n Homeopaat publiceert onderzoekservaringen op internet WD en PvdA botsen over hoogte van lokale lasten ONDERZOEK xaozuaaNO HORA EST Leefbaar Leiden vraagt geld voor 3 oktoberfeest ANNO 1901 ANNO 1976 WOENSDAG 20 JUNI 2001 j. htend filosoof, in de mid- neopathisch specialist. 74 is dat het dagritme ter Pieter van Kempen praktijk houdt op een jj hoekje van de Leidse pschansweg. Hoewel hij sis de pensioengerechtig- ijd ruimschoots is gepas- c lenkt hij niet aan ophou- lT|ga door met mijn werk jt( de goede God het mij toe- a ilfred Simons mpen heeft ruim vijfen- jaar artsenervaring sa- af iracht in het boek Theo- 'raktijk van de Kwalita- 'etenschap. Het is zojuist met gepubliceerd. Wijs- e, medische kennis en leksresultaten gaan er ll hand. Aanvankelijk pro- '1 Van Kempen zijn boek litionele wijze aan een P te slijten. Zonder suc- iet omdat ze het niet Londen, maar omdat ze 1( iten hoe ze het moesten >n", legt de witbehaarde uit. „Ze vroegen me ja, maar waar moet dat in in de boekwinkel lig- j de medische afdeling, ilosofie of bij zienswij- z lar had ik ook geen ant- )p. Toen heb ik besloten op internet te publice- leciaal hiervoor opende npen een site met het es: constantvank-med- n. Wie het boek wil ,z iden, moet er rekening uden dat het een betaal- 1 A npen heeft het boek ge- Ë>ee >rd omdat hij wil laten oe? hij 'de afgelopen vijfen- 'jaar niet heeft stilgeze- 6 ids hij zich in 1964 ves- ils homeopathisch arts kelijk in Den Haag), veel bijgeleerd over zijn nn me en ook onderzoek n0^ Zowel de kennis als de eksresultaten wil hij niet ^af meenemen. „Als ik overlijd, verdwijnt alles ud papier en dat vind ik Dokter Van Kempen bundelde vijfendertig jaar homeopathische ervaring op internet. Foto: Henk Bouwman Van Kempen brandt nog altijd van verlangen om uit te leggen wat homeopathie is en waarin het verschil schuilt met de 'kli nische geneeskunde', zoals hij dat noemt. Het is een verschil met diepe wortels, zo blijkt. Al in de Griekse oudheid waren er artsen die alleen keken naar de aandoening of de ziekte, en art sen die de genezing van 'de hele patiënt' voor ogen hadden. Zo is het nog, zegt Van Kempen. Het verschil is al zichtbaar in kleine dingen. Van Kempen haalt zijn patiënten op uit de wachtkamer en helpt ze na het consult in hun jas, om duidelijk te maken dat hij ze als mens respecteert en in hen niet 'een geval' ziet. Het grote verschil tussen de kli nische en de homeopathische aanpak is dat die laatste ruimte laat voor het bestaan van een ziel. Normaal gesproken zijn volgens Van Kempen lichaam en ziel in harmonie en ziekten krijgen geen vat op een harmo nisch mens, binnendringende bacteriën worden snel en effici ent opgeruimd. Als de balans tussen lichaam en ziel - om wat voor reden dan ook - verstoord raakt, krijgen ziekten een kans. Een homeopathisch arts wil daarom allereerst weten wat de verstoring veroorzaakt heeft en voert daartoe met zijn patiënten een gesprek Eventueel schrijft hij een homeopathisch genees middel voor. Die werken anders dan 'klinische' middelen, aldus Van Kempen. „Ze genezen niet op zichzelf, maar wijzen het or ganisme de weg terug naar zijn harmonie, naar zijn eigen ver mogen tot genezen." Uit zijn praktijk weet hij dat een homeopathisch geneesmiddel daar binnen vier a vijf dagen in moet slagen. „Slaat het dan niet aan, dan kun je er beter niet mee doorgaan. De industrie zal het wel niet leuk vinden om dit te horen, maar zo is het wel." De klinische medische weten schap kan weinig met de visie van de homeopaten, meent Van Kempen. Artsen die alleen delen van het lichaam of specifieke DOOR PETER GROENENDIJK Pascale Ehrenfreund over astro-biologie smerigheid is de belangrijkste drijfveer voor de weten- De rubriek In Onderzoek doet een greep uit de vele verpen waar Leidse onderzoekers zich in hebben ver diept. Vandaag: astronoom Pascale Ehrenfreund. J ^en ons bestaan mede ;teorieten. Klinkt merk- 20 g. Maar de regen aan ec ikken uit het heelal, die |e tusgen 3 5 en 4 5 nffi. ar geleden trof, kan wel ien belangrijke motor van staan van leven zijn ge- de in pasca]e Ehrenfreund, armafijifg astronoom te Lei- ch bezig. Hoe is leven n, en: op welke andere 1 ?P 1 dan alleen de aarde is U1!' logelijk? „Of er leven op >^er i geweest, moeten we *njg een onderzoeken door "lij e planeet te gaan. We in een laboratorium t( ilveel te weten komen." alfa devol in het heelal: daarmee ragen waarmee Ehren- worstelt, liggen op het van sterrenkunde en Niet voor niets heet de kan rtig 1 die h wetenschap die zij be- da: officieel: astro-biologie. lannc jeuw oncjerzQeksveld", gekot jff Engels met een Duit- midfl Va) je hgbt kennis no cl11 het heelal, van fysica, 1 'k van leven op aarde kond (jfjg Daarmee kunnen cüvite hebben over de oor- lenten Bn evQiutje van leven jen. n yyaar dan ook' nam maar eens over ieven en de buitenaardse ne ,n daarvan. Ehrenfreund k "e lekt moleculen in mete- ongev brokstukken uit het iderenj £)je brokstukken zijn ïriaal van de geboorte zonnenstelsel", vertelt de 1 vliegen door het heelal, t"e,1 >en regelmatig op pla- en cni )aarbij komt onder an- vu}dl olstof vrij." En juist die ne ini elangrijk. Want: zonder geen leven. „Niemand erkelijk hoe leven op ontstaan. De voltreffers 'eelal kunnen heel goed geholpen om leven te ontwikkelen." De volgende vraag ligt voor de hand. Als die objecten met hun koolstof op onze planeet voor leven hebben gezorgd, waarom dan niet op andere planeten? Ehrenfreund begint dicht bij huis: Mars. „Op die planeet zijn natuurlijk ook tal loze meteorieten terecht geko men", stelt zij. „Maar Viking, die in 1997 naar Mars ging, heeft er geen koolstof kunnen vinden. Natuurlijk zoeken we verder: in 2003 vertrekt de Mars- Express, waarvan trou wens een onderdeel is ge noemd naar het schip van Charles Darwin, de Beagle 2. Maar we kunnen ook van hier uit zoeken. Wat ik wil weten is: kan er überhaupt koolstof op Mars hebben bestaan?" Ehrenfreund onderzoekt daarom moleculen tot in detail, en vraagt zich af: hoe gedragen zij zich in het heelal? Mars is immers nog maar vlakbij. Hoe zit het buiten ons eigen, kleine zonnestelsel? Waar kunnen moleculen tegen, hoe ontwik kelen zij zich onder diverse om standigheden? Om dat uit te zoeken, gebruikt Ehrenfreund onder meer data van de ISO-sa- telliet, die informatie over mo leculen in interstellaire wolken door heeft gegeven. „Maar in middels wordt de situatie op Mars ook al in een laboratori um nagebootst, waardoor je daarin de reacties van molecu len kunt testen. Ook dat kan veel opleveren." Astro-biologie is hier nog re latief onbekend, maar in Ameri ka allang niet meer. „It's all about the money", zegt de Oos tenrijkse. „In Amerika bestaan al zestien instituten die zich volledig met astro-biologie be zighouden. In Europa is er pas één, in Spanje." Het tweede Eu ropese centrum voor astro-bio- Pascale Ehrenfreund. Foto: Henk Bouwman logie zou wel eens in Leiden zich er al voor in en Ehren- kunnen staan. Hans Fraaije, freund staat er volledig achter, hoogleraar fysische chemie, zet „Dat zou echt geweldig zijn", zegt zij. „Leiden beseft zich nog niet, dat in dit vakgebied met een kleine investering ontzet tend veel nieuws te halen is." Een mooie aanmoediging kwam onlangs, toen Ehren freund werd bekroond met de Pastoor Schmeitzprijs voor baanbrekend astronomisch on derzoek. „Een mooie erken ning. Ik hoop dat daardoor de aandacht gevestigd wordt op astro-biologie in Leiden." Want, zo stelt de Oostenrijk se, juist astro-biologie kan ant woord geven op enkele van de meest gestelde vragen waar de mens mee worstelt. „Is er leven buiten ons zonnestelsel? Was er ooit leven op Mars? Iedereen wil dat weten. Wat ik denk? Ik merk dat de omgeving aan wel heel veel voorwaarden moet voldoen, wil er leven kunnen ontstaan. Dus of er buiten ons zonnestelsel intelligent leven is, It's not likely, I guess. Hooguit op bacterieel niveau. Maar je hebt gekke ideeën nodig om ver te komen, dus ik sluit niets uit." Meer informatie: www.strw.leidenuniv.nl/pasca- le www.esa.int www.beagle2.com http: sci.esa.int/ marsexpress Opmerkelijke stellingen toegelicht „Het stelen van integrale manuscripten ver dient de voorkeur boven het aankopen van losgesneden folia; het is niet alleen goedko per, maar het geeft de boeken bovendien de kans om weer in leesbare vorm op te duiken." Stelling 11 bij het proefschrift Beeldend vertel len. De verluchte handschriften van Jacob van Maerlants Rijmbijbel en Spiegel Historiael, waar Martine Meuwese 7 juni op promoveerde. „Nee, je moet het natuurlijk niet zien als excuus om maar in het wilde weg aan het stelen te slaan. Het is wat prikkelend opgeschreven om een, wat mij betreft, hele kwalijke zaak aan de orde te stellen. Op kunstbeurzen tref je vaak losse pagina's aan van kostbare boeken die per stuk aan liefhebbers en verzamelaars worden verkocht. Je moet dan denken aan bladen uit verluchte psalters en bijbels. Als je ze in hun ge heel en in ongeschonden staat zou verkopen zouden die boeken vreselijk duur of zelfs onver koopbaar zijn. Om ze toch wat geld op te laten brengen worden ze in stukken gesneden. Soms worden zelfs de plaatjes bij de religieuze teksten uitgeknipt en in een passepartout lijstje gezet. Het is echt vreselijk hoe ze verminkt worden. Over het algemeen wordt gezegd dat de boeken in zo'n slechte staat verkeerden dat verkoop als geheel niet mogelijk is. Maar ik heb het vermoe den dat uit winstbejag hier en daar het noodlot een behoorlijk handje wordt geholpen." kwalen onderzoeken, kunnen daarin nooit het mysterie van het leven ontdekken. „De wer king van het leven verdwijnt uit de analyse." Alleen wie de mens als geheel bestudeert, kan de werlang van de ziel ontdekken. Dat wil niet zeggen dat homeo paten louter intuïtief te werk gaan. Van Kempen ontwikkelde in de loop der jaren wel degelijk diagnostische hulpmjddelen. Een daarvan is de 'armtest', die hij niet zelf uitvond, maar die hij wel verder ontwikkelde. Een ge strekte arm laat zich niet naar beneden drukken zolang de arts daarbij een bewering doet die de ziel onbewust als juist be schouwt ('Dit medicijn is goed voor mij', 'de kleur die ik nu aanwijs is blauw'). De test is ge baseerd op het principe dat li chaam en ziel elkaar niet voor de gek kunnen houden. Zolang de ziel het met de bewering eens is, houdt het lichaam de arm zonder moeite strak. Doet de dokter echter een uitspraak waarmee de ziel het oneens is, dan kan hij de arm gemakkelijk naar beneden drukken. Van Kempen gebruikt de arm test onder meer om de verwach te werking van medicijnen te voorspellen. Een mens heeft volgens hem een 'veld' om rich heen, waarmee hij of rij kan waarnemen. Als een medicijn in het veld komt, weet de betrok kene intuïtief of het middel zal werken of niet. Met behulp van de armtest kan Van Kempen naar eigen zeggen die intuïtieve zekerheid boven water halen. Op internet zal een filmpje te zien rijn, waarop hij de test de monstreert. Homeopathie is meer dan ge neeskunde. Het is - zegt Van Kempen - een visie op het leven, een filosofie. Daarom prijst hij zich gelukkig dat hij ook filosoof is. 's Morgens denkt hij na, bij voorbeeld over de vraag 'hoe homeopathische middelen kun nen werken', 's Middags behan delt hij patiënten, gemiddeld ongeveer zes per dag. Zolang rij de weg naar rijn praktijk weten te vinden, gaat hij door. door Wim Koevoet leiden - De twee grootste colle gepartijen, de WD en de PvdA, rijn uit elkaar gegroeid in hun opvattingen over de Leidse las ten. Van de WD mogen ze om laag. Van de PvdA mogen ze omhoog. Sterker nog: de partij denkt dat een stijging onvermij delijk is. De fractievoorzitters van de twee partijen, WD'er De Lange en PvdA'er Van den Berg brach ten gisteravond in de eerste ron de van de behandelingen van de Perspectiefnota 2001 alleen nog maar onafhankelijk van elkaar hun meningen naar voren. Het kruisen van de degens volgt la ter. PvdA-fractievooizitter Van den Berg riet het ervan komen dat zonder lastenverhoging de uitvoering van de vele projecten die op stapel staan niet zal luk ken. Ze noemde onder meer Aalmarkt, Haagwegterrein, Roomburg en het wijkontwikke lingsplan Leiden Noord. Al deze plannen vindt ze van groot be lang voor de stad. Ze moeten dus worden verwezenlijkt. Hoe wel de financiële positie van Leiden gezond is, is er de ko mende jaren maar weinig geld beschikbaar voor investeringen in al die plannen, stelt Van den Berg. Van den Berg memoreerde dat Leiden al sinds 1994 de loka le lasten slechts trendmatig laat stijgen, „de afgelopen twee jaar is die stijging zelfs gehalveerd." En: „De gemiddelde lasten in Leiden behoren nu tot de Ne derlandse middenmoot en wat de PvdA betreft hoeft Leiden niet de goedkoopste gemeente van Nederland te worden." WD'er De Lange rit op een andere golflengte Hij houdt sterk vast aan 'de door de WD ingebrachte halve trend'. „Die moet onverminderd worden doorgezet." De WD gaat zelfs nog een stap verder. Als het in flatiepercentage de komende ja ren sterk stijgt, kan zelfs die trend te veel rijn. u niet mee om de hoge kosten voor het parkeren van kermis- voertuigen voor rekening van de gemeente te nemen? Waarom kijkt u niet op welke andere wij ze u de 3 October-Vereeniging kunt helpen om dit evenement betaalbaar te houden voor bijna alle Leidse burgers?" Op een antwoord moet de partij nog even wachten. Gister avond hoorden de burgemees ter en de zes wethouders alleen de beschouwingen aan van de fracties op de Perspectiefnota, de voorloper van de eerstvol gende begroting. Wel speelt de gemeente met het idee om meer kosten bij de 3 October-Vereeni ging te declareren. Leiden wil een 'open debat' aangaan met het bestuur over wie welke kos ten voor rijn rekening neemt Zo betaalt Leiden het schoonma ken van de stad en rijn ambte naren weken bezig met de voor bereidingen voor het feest Ook dat kost geld. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden moet de 3 Octo ber-Vereeniging te hulp schie ten. De geldproblemen bij de vereniging mogen er niet toe lei den dat het volksfeest tijdens Leidens Ontzet wordt uitge kleed. Dat vindt Leefbaar Lei den. Tijdens de behandeling van de Perspectiefnota deed fractie voorzitter Sloos van Leefbaar Leiden een beroep op het ge meentebestuur om de 3 Octo ber-Vereeniging meer geld te geven. De organisatie van de viering van Leidens Ontzet kampt met geldzorgen. Gestegen kosten voor onder andere de kermis en de optocht plaatsen de vereni ging voor problemen. Vooral het elk jaar elders moeten stallen van de last-, pak- en salonwa gens van de kermis is een dilem ma. Door de tekorten dreigt te moeten worden bezuinigd. Sloos: „College, waarom werkt uit de Leidsch DagbladAHOHIkV lilV Donderdag 20 Juni Toelating tot de Universiteit. De wet van 9 Juli 1900 (Stsbl. No. 113), tot wijzi ging en aanvulling der wet op het hooger onderwijs, bepaalt o.a., dat met het getuigschrift van een met gunstig gevolg afgelegd eindexamen aan een gymna sium met zesjarigen cursus, wordt gelijkgesteld het getuigschrift van bekwaamheid tot universitaire stu diën, afgegeven door binnenlandsche bijzondere scholen van hooger onderwijs, mits de eischen, voor het verkrijgen van het getuigschrift gesteld, overeen stemmen met die van het programma voor het eind examen der gymnasia. Voorts, dat de bedoelde in stellingen en scholen van hooger onderwijs bij Kon. besluit worden aangegeven. Bij Kon. besluit van 7 dezer, opgenomen in de 'Sts.Ct.' van heden, zijn thans als zoodanig aange wezen: Bisschoppelijk College te Roermond; de eerste af- deeling van het Bisschoppelijk Seminarium van Roermond, gevestigd te Rolduc, gemeente Kerkra- de; Gereformeerd gymnasium te Amsterdam en te Zetten-, Roomsch-Katholiek gymnasium te Katwijk aan den Rijn en te Amsterdam; Cansius College te Nijmegen. Zaterdag 19 juni ALPHEN AAN DEN RIJN - Alphen is een klein stuk je verder op de lange weg die voorafgaat aan de rea lisering van het sociaal-cultureel centrum 'De Kom' dat straks op het Thorbeckeplein moet gaan verrij zen. Sinds gisteren beschikken bestuur en PEP (Pers- en Propaganda)-commissie over een eigen 'vi sitekaartje'. Het was de Leidse grafisch ontwerpster Rosemarie van Boxel (24) die het winnende ontwerp leverde voor een aansprekelijk vignet voor Alphens sociaal-cultureel centrum 'De Kom'. Haar visie op de 'De Kom' was goed voor een cheque van ƒ500,-, haar gistermiddag overhandigd door PEP-commis- sievoorzitter Don Muller. ALPHEN AAN DEN RIJN - De financiële situatie van de gemeente Alphen ziet er voor 1977 en 1978 zeer zorgelijk uit. Dat blijkt uit een toelichting van het college van B en W bij het voorstel aan de gemeente raad om de prioriteitenlijst vast te stellen. Zelfs zon der dat er met die prioriteiten rekening wordt gehou den, laat de planning voor de jaren 1977 en 1978 al tekorten zien van respectievelijk ƒ1.033.000,- en ƒ749.000,-. ALPHEN AAN DEN RIJN - Vroom en Dreesmann wil gaan uitbreiden. De hinder, die ladende en lossende vrachtauto's bij de Van Boetselaerstraat veroorza ken, is mede de reden dat de directie van het bedrijf het oog heeft laten vallen op de aan V en D grenzen de panden in de richting Toussaintplein. Met de ei genaars van de panden is conctact opgenomen. De directie wil vier panden aankopen: dat van tandarts Vroege plus de drie woningen 'onder-één-kap', waar in onder meer een kapsalon en een winkel zijn ge vestigd. Er is al overeenstemming bereikt met tand arts Vroege, die zijn woning vorige week heeft verla ten. De directie van V en D wil nu de drie andere wo ningen in bezit hebben om een 'afgerond geheel' te krijgen. Anders zouden deze woningen als een en clave ingeklemd zitten tussen de bezittingen van Vroom en Dreesmann. LEIDEN - Het Anti-Witkalk Comité hield zaterdagmiddag een demonstratieve optocht door het Leidse centrum. Hun ongenoegen is bekend: er worden regelmatig in de stad op plaatsen waar het officieel niet mag pamfletten als de Muurkrant opgehangen, welke opschriften gedurende korte tijd maar te lezen zijn, waarna ze door de gemeentelijke reinigingsdienst, met goedvinden van B en W worden witgekalkt. Foto: Archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing ccn Ingevulde cheque (geen overschrijvtngskaart) ter waarde van vijf gulden (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) op te sturen naar het Leidsch Dagblad. l*v. Leidsch Dagblad .Archieven, postbus 54, 2300 VB Leiden of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad aan de Roosevelt straat 82. U ontvangt de foto binnen drie weken.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 15