GELOOF EN SAMENLEVING Presbyterianen breken tabor met toelating homo's in amf Eclipsjagers gaan in Afrika duister avontuur tegemoet 'Epo' kan helpen bij chemotherap VANDAAG In op een na grootste kerk Verenigde Staten blijft verdeeldheid Pinkstergemeenten ongelukkig met vestiging islamopleiding aan VU Bisschop VS verbie sterilisatie Belgische bisschop voor vrouwelijk diakens Kapitale terrastuinen WETENSCHAP Zonsverduistering zet Afrika in het donker Eclips Afrika ook via web te volgen ^Twintig juni is de geboortedag van Eugen Drewer- mann (1940), een Duits rooms-katholiek priester, theoloog, filosoof en psychoanalyticus. Hij was enige tijd studenten pastor en doceerde van 1979 tot 1991 dogmatiek aan de katholieke theologi sche faculteit in Paderborn. In meer dan 40 publicaties tot nu toe laat Drewermann zich kennen als een pro gressief gelovige die het christendom vooral ziet als een verlossingleer en hulp bij praktische (en psychi sche) problemen in het le ven. Volgens hem is een to tale herziening van het ge loof nodig. Dit soort opvat tingen riepen steeds meer weerstand op, wat in 1992 resulteerde in een preekver- Rellen dreigen na seksschandaal in klooster Egypte cairo dpa Door een seksschandaal in een klooster dreigen er godsdienst- rellen in Egypte. Woedende ge lovigen demonstreerden maan dag voor de kathedraal in Caïro. Patriarch Shenouda III, hoofd van de Koptisch-Orthodoxe Kerk, heeft de gelovigen opge roepen de rust te bewaren. Aanleiding is de publicatie in de krant Al-Naba van foto's van een geëxcommuniceerde pries ter met blote vrouwen. De fo to's zouden zijn gemaakt in het El-Moharraqklooster, dat in de traditie van de kerk een bijzon dere plaats inneemt. Volgens de overlevering hebben Jozef, Ma ria en het kindeke Jezus op hun reis door Egypte daar over nacht. De patriarch noemde de pu blicatie van de foto's 'een be dreiging voor de nationale een heid en van de rust in de sa menleving". De voorzitter van het Egyptisch parlement wei gerde maandag een debat over de kwestie toe te staan. Volgens een woordvoerder van de kerk zijn de foto's echter niet in het beroemde klooster genomen. De priester had de vrouwen wijsgemaakt dat hij over magi sche krachten beschikte waar mee hij hen van hun ziekten kon genezen. Uiteraard moes ten de dames zich voor deze 'dokter' uitkleden. Vervolgens had hij hen naakt gefotogra feerd, waarna hij hen met de opnames chanteerde. Een vrouw zou hem 400.000 Egypti sche ponden (ongeveer 260.000 gulden) en vier Idlo goud heb ben gegeven. De priester is het afgelopen weekeinde gearres teerd. De Egyptische persvereniging heeft de publicatie van de foto's veroordeeld. De kans bestaat dat de hoofdredacteur van de krant wordt aangeklaagd en dat de krant zelf wordt verboden. louisville/anp - Het besluit van de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten om homosek suelen toe te laten tot het ambt van predikant, ouderling en dia ken, zal grote invloed hebben op andere kerken die met het vraag stuk worstelen. „De discussie over homoseksualiteit zal in an dere Amerikaanse kerken verhe vigen." Dat zei L. Hogebrink, hoofd van het bureau Europa en Noord- Amerika van de Samen-op- Wegkerken, gisteren. Hogebrink was als gedelegeerde van zuster kerken aanwezig op de jaarlijkse algemene vergadering van de Presbyteriaanse Kerk in het Amerikaanse Louisville. De as semblee besloot vrijdag met een meerderheid van 317 tegen 208 stemmen een artikel uit de kerk orde te schrappen dat praktise rende homoseksuelen verbiedt ambtsdrager te worden. Als de meerderheid van de 173 regionale kerkvergaderingen met het besluit instemt, is de Presbyteriaanse Kerk (2,5 mil joen leden) na de United Church of Christ (1,4 miljoen le den) de tweede kerk in de VS die de deur voor homoseksuele ambtsdragers opent. „Het be sluit is van groot belang, omdat er in de Amerikaanse kerken tot dusver een groot taboe op ho moseksualiteit rustte", aldus Hogebrink, lid van de commis sie die het besluit heeft voorbe reid. De verdeeldheid onder de presbyterianen over het onder werp blijft volgens Hogebrink groot. In 1997 stemde een krap pe meerderheid van de regiona le kerkvergaderingen (classes) nog voor het besluit om in de kerkorde een artikel op te ne men dat homoseksuelen van de ambten uitsluit. „De algemene verwachting is dat de balans bij de classes nu naar de andere kant doorslaat", aldus Hoge brink. Het besluit om het gewraakte kerkordeartikel te schrappen, is volgens Hogebrink mede inge geven door onvrede over kost bare kerkrechtelijke procedures van presbyteriaanse gemeenten die wèl homoseksuele ambts dragers wilden aanstellen. Als de classes instemmen met het be lter pral ith<" :h sluit, kan de Presbyl Kerk de toelating van h ^ei suele ambtsdragers niet dwingend aan de p 741 ke gemeenten opleggen Een presbyteriaans homoseksuele ami kan wel eens de vooi van een soortgelijke ling in andere Ameril ken, denkt Hogebrink. op andere kerken om weg op te gaan, wordt i groter." Ook de kerkelijke in van homoseksuele en relaties is onder presbj een splijtzwam. De e vergadering van het kei )m schap wees vorig jaar krappe meerderheid h lijk homohuwelijk af. enk ga deg lilfrt mpi Ju amsterdam/anp - De predi- kantsopleiding van de Broeder schap van Pinkstergemeenten is ongelukkig met de mogelijke vestiging van een islamopleiding aan de theologische faculteit van. de Vrije Universiteit in Am sterdam. De Azusa Hogeschool van de Pinkstergemeenten heeft haar bezwaren geuit in verband met haar beoogde samenwer king met de VU. Dat bevestigde decaan prof. dr. M. Brinkman van de theolo gische faculteit van de VU. De Azusa Hogeschool, die van plan is in 2002 met behoud van haar zelfstandigheid bij de VU in te trekken, heeft liever niet dat een christelijke faculteit ook mos lims gaat opleiden. De master- opleiding islamitische theologie die de VU in samenwerking met de islamopleiding van de Hoge school Holland wil opzetten, zou moeten worden yerzelfstan- digd. Brinkman benadrukte dat ver zelfstandiging van de islamop leiding ook de wens is van zijn 'faculteit en de betrokken mos lims. De vraag is alleen of de op leiding daarvoor voldoende stu denten trekt. „Het zal er wel op neerkomen dat we afspreken dat de islamopleiding volgens een bepaald tijdpad zoveel mo gelijk wordt verzelfstandigd", al dus de decaan. Hij ziet de be oogde samenwerking met de Pinkstergemeenten niet in ge vaar komen. De faculteit over legt woensdag met het bestuur van de Azusa Hogeschool. Brinkman denkt overigens dat de moslim- en Pinksterstuden ten niet snel in dezelfde college zaal zullen vertoeven. De mos lims zullen instromen in de richting religie en levensbe schouwing, terwijl de studenten van de Azusa Hogeschool de predikantsopleiding zullen vol gen. De decaan zal de Pinksterge meenten verder uitleggen dat de aandacht voor islamologie aan de theologische faculteiten een lange geschiedenis heeft, die haar oorsprong vindt in de heer schappij over Nederlands-Indië. Bovendien is de studie van de islam in christelijke kring gesti muleerd door de ontwikkeling van het denken over interreligi euze dialoog in de afgelopen de cennia. Onder de medewerkers van de theologische faculteit zijn de meningen over de positie van de beoogde islamopleiding volgens Brinlanan ook verdeeld. Enkele jaren geleden vond een soortge lijke discussie plaats over de nieuwe studierichting religie en levensbeschouwing. Sommige stafleden vonden dat die niet bij de theologische faculteit maar bij een aparte faculteit religie studies moest worden onderge bracht. new york/epd - De Au P' se bisschoppenconfere rooms-katholieke ziek die met een niet-rk zi fuseren, verboden sten vorm van geboortel toe te passen. Hiermee de bisschoppen een 's' afgesloten die sommie kenhuizen gebruikten. Rooms-katholieke zi zen mogen volgens hi van de 235 bisschop eind vorige week in Ai een kwam en. nn ppp fo! E' rd hij aai cis eenkwamen, op wijze sterilisatie toep andere 'in wezen handelingen, zoals of abortus. Enkele bisschoppei y erop dat sommige ziel vg dit besluit zullen prc|m( omzeilen om toch nop ties te kunnen uitvoer hier veel geld mee geragd in I brugge/belga/anp - Bisschop Roger Vangheluwe van Brugge heeft gisteren gepleit voor de wijding van vrouwelijke diakens. Hij hoopt dat over zijn voorstel binnen afzienbare tijd een open gesprek kan worden gevoerd, zei hij bij de presentatie van de activiteiten in zijn bisdom in het komende ker kelijk seizoen. Maar ook nu is er wat de positie van de vrouw in de Rooms-Katholieke Kerk betreft al veel meer mogelijk dan er gebeurt, aldus Vangheluwe. „Ik doe een uitdrukkelijke oproep om daarvoor op al le niveaus aandacht te hebben." Volgens Vanghe luwe 'zijn er nog te weinig vrouwen die volwaar dig deel kunnen nemen aan de organisatie van het christelijke leven'. Vooral in Europa en de Verenigde Staten klinkt geregeld een pleidooi voor vrouwelijke diakens, al dan niet als opstap naar openstelling van het priesterambt voor vrouwen. hulpbisschop John van Scranton, Pennsyt Verenigde Staten te! medische centra van tholieke huize. Kritiek op het besl p van voorzitter France van de rk organisatie for a Free Choice, di voor het recht van e zelf over haar leven te „De kortzichtigheid vi schoppen om te bui druk uit Rome onden geloofwaardigheid zondheidszorg." lud Haifa - Overzicht van achttien terrastuinen, met watervallen en marmeren trappen. De terrassen makep deel uit van een tempel gewijd aan Sayyid Ali Mohammed, bijgenaamd 'de Bab' (de poort), de stichter van de Baha'i religie. Het Baha'i geloof is een afsplitsing van de islam uit de achttiende eeuw. De Bab zelf werd in 1850 in het openbaar terechtgesteld. Baha'is geloven dat de huidige wereldorde ten onder zal gaan, om plaats te maken voor een nieuwe, wereldomvattende beschaving, het voorspelde godsrijk vin vrede en ge rechtigheid. De renovatie van de tuinen nam tien jaar in beslag en kostte 250 miljoen dollar. Drieduizend Baha'i gelovigen woonden de opening bij. Foto: AP/Lefteris Pitarakis lusaka/anp - Uitgerekend op de dag dat de zomer begint, laat de zon het in Afrika even afweten. Morgen is in een smalle strook op het Afrikaanse continent een to tale zonsverduistering te zien. De eerste eclips van dit millennium trekt achtereenvolgens over An gola, Zambia, Zimbabwe, Mo zambique en Madagaskar. Wie op de eerste rang wil zitten voor de totale zonsverduistering moet naar Zambia of Zimbab we. Voor laatkomers is daar in tussen geen plaats meer. Alle vluchten vanuit Johannesburg in Zuid-Afrika naar Zambia's hoofdstad Lusaka zijn tot mor gen volgeboekt. Het spektakel wordt er door honderden Ne derlanders gevolgd. De meeste hotels in het noordoosten van Zimbabwe zit ten ook al vol met hoofdzakelijk Europese toeristen die niets van het aanstaande schouwspel wil len missen. De toeristenindu strie van Zimbabwe die als ge volg van de economische malai se een flinke tik heeft gekregen, pikt zo toch ook een graantje mee van de aandacht voor de eclips. Theo Jurriens, astronoom van de Universiteit Groningen gaat in Zambia zijn vijfde zonsver duistering tegemoet. Hij zag zijn eerste eclips in 1990 in Siberië. De langste zonsverduistering die hij ooit zag, was in Mexico (ze ven minuten duisternis). Twee jaar geleden zat hij in Bulgarije, toen er een eclips in Europa was te zien. Deze zonsverduistering is toen door miljoenen mensen gevolgd, maar een groot aantal van hen hield er een kater aan over door een ander natuurver schijnsel: het weer. Het werd wel donker, maar het grote spektakel - de corona, een ijl - omhulsel van zeer heet gas rondom de zon dat alleen bij een totale zonsverduistering waarneembaar is - bleef voor velen onzichtbaar omdat de be wolking in grote delen van Eu ropa roet in het eten gooide. Jurriens verwacht voor mor gen een mooie eclips. De weers vooruitzichten zijn niet slecht. Er is een heldere hemel voor speld. Wat Jurriens tijdens zijn jacht op eclipsen in de loop der jaren steeds meer is fascineren, is hoe de lokale bevolking van een land met zo'n verduistering omgaat. Zuid-Affika, waar de verduis tering overigens maar voor drie kwart te zien zal zijn, is inmid dels helemaal in de stemming. Het nationale dagblad The Star verspreidde gisteren 450.000 speciale eclipsbrillen. De publi citeitsactie gaat gepaard met uitgebreide voorlichting aan het publiek om vooral niet met het blote oog naar de verduisterde zon te kijken. Zeker bij een ge deeltelijke verduistering is zoiets zeer riskant. Het kan oogletsel en zelfs blindheid veroorzaken. De Zuid-Afrikaanse overheid heeft zichzelf niet bepaald inge spannen om de bevolking op voorzorgsmaatregelen te wijzen. Alleen het ministerie van onder wijs heeft scholen per circulaire gevraagd de schoolgaande jeugd de juiste instructies te geven. In buurland Mozambique is er wel grootscheepse publieks voorlichting op gang gekomen. De politie is extra waakzaam om eventuele paniek danwel andere opwinding onder de bevolking in goede banen te leiden. De Angolese regering heeft twee miljoen beschermende eclips- brillen geïmporteerd die onder de plattelandsbevolking zullen worden gedistribueerd. De au toriteiten zijn vooral bezorgd over de mogelijk schadelijke ef fecten van de eclips in platte landsgebieden, waar de bevol king moeilijk is te bereiken met adequate voorlichting. Lusaka komt volop in de schijnwerpers te staan, doordat het licht uitgaat. De Zambiase hoofdstad beleeft donderdag 21 juni de eerste totale zonsverduistering van het nieuwe millennium. Honderden buitenlandse wetenschappers en amateur astronomen willen dat fenomeen live zien. De schaduw van de maan strijkt over Afrika en verandert in een 200 kilometer brede strook de dag in nacht. In een bredere strook van rond de 6900 kilometer is een gedeeltelijke zonsverduistering te zien. De totale duisternis valt in om 9.33 uur GMT voor de kust van Zuid-Amerika, waarna de zwarte deken met een snelheid van tweeduizend kilometer per uur verder trekt. Tegen zonsondergang is die aangekomen in de Indische oceaan. In Nederland viel 11 augustus 1999 een gedeeltelijke zonsverduistering te bewonderen. lusaka/anp - Eclips-liefhebbers die niet in de gelegenheid waren om naai' Afrika te reizen, hoeven niet te treuren. De eclips is ook via in ternet te volgen. Verschillende websites tonen animaties en videobeelden. Op de website van de NASA heeft wetenschapper F. Espenak een speciale site ingericht over alle eclipsen van 1999 tot 2002 (http://sunearth.gsfc.nasa.gov/e- clipse). Hier toont hij onder meer een animatie waarop zichtbaar is waar de volledige eclips in Afrika in het echt is te zien. Bovendien geeft hij een aantal links naar websites die rechtstreekse videobeelden tonen van de eclips. Ook in Artis Planetarium zijn rechtstreekse camerabeelden te zien van het totaliteitsgebied, waar het rond 15.10 uur totaal donker wordt. De totale verduistering treedt in wanneer de maan precies voor de zon staat. kernschaduw Aarde 1 totale Zon 1 a totale schaduw MMPt - gedeeltelijke schaduw Patiënten hebben baat bij bloeddop door Wilfred Simons leiden - Het nieuwe genees middel epoetine alfa blijkt zeer succesvol te zijn bij kan kerpatiënten die chemothera pie ondergaan. Het middel bestrijdt de bloedarmoede die doorgaans optreedt tijdens een chemokuur. Bovendien blijkt epoetine alfa levensverlengend te wer ken. Dit bleek tijdens een proef die de Leidse hoogleraar J. Nortier vorig jaar nam in het Utrechtse Diakonessen Zie kenhuis. Het overlij densrisico lag bij patiënten die het toege diend kregen maar liefst 31 procent lager dan bij een con trolegroep die alleen een pla cebo kreeg. Epoetine alfa heeft onder de naam 'epo' een bedenkelijke reputatie in de wielerwereld. Omdat het middel de aan maak van rode bloedlichaam pjes stimuleert, krijgen wiel renners meer zuurstof in hun bloed. Die zuurstof wordt doorgegeven aan de spieren. Tijdens de koers kunnen ze daardoor meer kracht ontwik kelen en hun inspanning ook langer volhouden. Na de wed strijd herstellen zij bovendien sneller. Gebruik van epoetine alfa is daarmee een vorm van bloeddoping. Oorspronkelijk is epoetine alfa echter ontwikkeld als ge neesmiddel voor patiënten met nierfalen. Bij gezonde mensen maken de nieren het hormoon erytropoetine, dat dezelfde werking heeft als epoetine alfa. Zieke nieren maken het middel niet meer aan, waardoor de patiënten bloedarmoede krijgei tine alfa wordt met zo recombinant DNA-ted gemaakt en is nageno je aan het natuurlijke mi hormoon. Het middf;nj daarom door patiënt! sta verdragen. In Nff wordt het onder de naam eprex op de ro bracht door het farma bedrijf Janssen Silag. De oncoloog Nortie collega's kwamen op om epoetine alfa uit tl 10J ren op kankerpatiër s chemotherapie krijg dens deze kuur krijg patiënten vaak ernstig armoede, die tot nu to j. met transfusies kan bestreden. Veertig van de patiënten die mokuur ondergaat, I bloedtransfusie nodig De verwachting ne alfa de bloedarmo [g! bestrijden, is uitgekor tiënten die het midd va het begin van de chi toegediend kregen, meer energie en kond hun dagelijkse activite voeren dan patiënten middel niet kregen. H ee' bloedtransfusies veertig naar 28 procerfag' Bovendien bleek he,n' onverwacht ook het )ej densrisico met ongev derde te verminderen noemt epoetine alfa 'een zeer waardevol middel' voor de 15.000 mensen die ii pe land jaarlijks een chi )a ondergaan. Hij vmdl0|, middel algemene ingL' moeten vinden. iraj

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14