LEIDE VT>: Leidse parkeernorm verruimen Een pompstation voor planten 'Dit is tegen de wind in pissen' REGIO Veel reacties op de nieuwe vormgeving van het Leidsch Dagblad 'Belangrijk signaal aan landelijke politiek' Ambtenaren dreigen gemeente met rechter El 'Niet genekt door bureaucratie' WOENSDAG 20 JUNI 2001 atiekamers in gebruik let Leids Universitair Centrum heeft van- ;r de beschikking over IIptiekamers in het zie- l li Door wateroverlast na 2 febui zondag waren 18 van de 22 operatie- ■fcsloten. Gisteren ble- mg zeven dicht. In totaal 56 operaties worden ,Voor spoedgevallen ree operatiekamers be- r. In de andere twee are operatiekamers ihirurgen spoedeisen- fl< in longoperaties uit- leiden - De hoofdredactie van deze krant is gisteravond overspoeld met telefoontjes van lezers die hun op- en aanmerkingen kwijt wilden over de nieuwe vormgeving van het Leidsch Dagblad. Ruim 320 abonnees wilden hun mening kwijt over de veranderin gen in hun krant. Door de overbezet ting van de lijnen kon lang niet ieder een te woord worden gestaan. Van avond is de telefoonlijn dus weer ge opend. De meeste klachten betroffen het gemis van de puzzel en de pagina nummering. Ook werden de wijzigin gen op de pagina met de radio en tv- programmering niet gewaardeerd. De veranderingen in de krant zijn volgens de hoofdredactie nodig om dat de krant met zijn tijd mee moet gaan. Een aantal aspecten daarvan, zoals het ontbreken van de pagina nummers, zijn het gevolg van de sa menwerking die het Leidsch Dagblad en het Haarlems Dagblad zijn aange gaan met de Gooi en Eemlander. Sinds gisteren maken deze kranten gezamenlijk het eerste katern met bin nen- en buitenlands nieuws. Omdat de gezamenlijk gemaakte pagina's niet in elke krant op dezelfde plek liggen is de nummering een probleem. Het kan wel, maar dan moeten de pagina's eerder naar de drukker en dat wil de hoofdredactie niet want dat gaat ten koste van de actualiteit van de krant. Hoofdredacteur J. Majoor hoopt dat dit probleem in het najaar is verhol pen als er een aantal wijzigingen in het drukproces is doorgevoerd. De nieuwe inhoudsopgave in de lin kerbovenhoek van de voorpagina - vormgegeven in gekleurde tabbladen - riep veel verwarring op. Nu is die ook bepaald nog niet volmaakt. Het is de bedoeling dat er in de toekomst duidelijker wordt verwezen naar de ti tels van de pagina's. De ontbrekende puzzel leidde even eens tot veel onbegrip. Veel mensen zijn er gisteren tevergeefs naar op zoek geweest in de krant. „Na een zware dag schoonmaken, is de puzzel mijn moment van rust voordat mijn man thuiskomt", zei een lezeres. Haar dag was goed verstierd. Zij kreeg net als vele andere bellers te horen dat hij vandaag weer in de krant staat. Het was een foutje. Ook de filmtips die no de werden gemist komen binnen een maand weer terug in de krant. Sowie so wordt er aan de gehele radio- en te levisiepagina de komende periode nog het een en ander versleuteld. De hoofdredactie is namelijk niet tevre den met de veranderingen op deze pagina. Het nieuwe lettertype voor de kop pen, de opmaak van de voorpagina en de weerkaart-in-kleur werden overwe gend positief beoordeeld. Maar dat smaken verschillen bewijst de reactie van lezers die vonden dat de krant 'te populair' is geworden, met een over daad aan foto's en kleur. „Vroeger was het zo'n nette krant." Of, zoals een andere beller zei: „Voor de wijzigingen was de krant Nederland 1 en 2, nu is het SBS en RTL." Onder de bellers waren er slechts een paar die uitgesproken negatief reageerden op alle veranderingen. Een enkeling, zoals een mevrouw uit Kat wijk die al 35 jaar abonnee is, zei te overwegen het abonnement op te zeg gen. Nadat de Katwijkse uitleg had ge kregen, gaf ze de krant toch het voor deel van de twijfel. Ze kijkt het deze zomer nog aan. Misschien went de nieuwe vormgeving inderdaad wel. Ibus lasj Ibepo ifrkeei i politie heeft giste- 7 Urkeerterrein Parkzicht keerde bestelbus aan- n waarin maar liefst lerd kilo hasj verstopt ogo en totale straatwaarde vo| 700.000 gulden. De i in beslag genomen Pt itie is een onderzoek erkomst van de verdo- ddelen begonnen. ure dj nei oekeloos verkeersge- drie jongens op een heeft gisteravond uit- ;eleid tot een flinke ïzie. De jongens, twee ren een van 19 jaar, den met hun rijge- n, oorgang van een ach- dende automobilist :hoten. Toen de ^iers ook nog eens te- irkeer in rondjes gin- over de rotonde Mo to kj Van Beethovenlaan, de automobilist de Hij achtervolgde de tot de W. Pijperlaan lot een handgemeen G es ti Zaa zak €0 rsruzie ijgedrag door Wim Wegman vervolg van voorpagina leiden - Boeren, veehandelaren, vakorganisaties en veemarkten zijn boos op minister Brinkhorst omdat hij voor het vervoer en verhandelen van vee eigen nor men heeft bedacht en niet ge woon de Europese richtlijnen heeft gevolgd. „In heel Europa draaien de markten weer, of gaan binnenkort weer open. Vrijwel zonder beperkingen. Wij krijgen echter een waslijst aan maatregelen die minstens 10 miljoen kosten maar die 0,0 procent zekerheid bieden dat we in de toekomst open mogen blijven", wond Groenoordhal- lendirecteur A. de Jong zich gis teren op tijdens een protestbij eenkomst van boeren en vee handelaren. De eis van De Jong dat de richtlijnen van Brinkhorst van tafel moeten, werd gisteren massaal gesteund tijdens de zeer drukbezochte vergadering in de Groenoordhallen. De Jong noemde de opkomst na afloop van de bijeenkomst 'hartverwar mend'. „Ik dacht lange tijd dat we alleen stonden. Dat blijkt niet het geval, integendeel. Dit is een heel belangrijk signaal aan de landelijke politiek." Hij somde tijdens de bijeen komst enkele van de gewraakte richtlijnen van minister Brink horst op: „Vee mag alleen wor den aangevoerd per regio. Nou, er komt hier heus geen vee dat in Friesland naar het slachthuis moet. Moet ik trouwens bij de deur gaan staan en vragen waar de koe vandaan komt en, als ik een antwoord krijg in een Bra bants accent, de man wegstu ren? Bedrijven die vee naar de markt hebben gebracht, moeten verder 30 dagen wachten voor dat ze opnieuw mogen. Hoe kan een bedrijf zo draaien? Boven dien moet ik mijn ontsmettings installatie overkappen, zodat ik zomer en winter kan doordraai en. Ik zei tegen de man van het ministerie: wij ontsmetten met stoom. Dat is heel heet water. Daar lukt het ook wel in de win ter mee." Deze en andere maatregelen moeten volgens De Jong daar om zo snel mogelijk van tafel. Als er investeringen nodig zijn, moet het rijk er een forse subsi die voor geven. „Half Europa is hier wezen kijken hoe goed we het doen. We zijn een voorbeeld geweest. Nu krijgen we dit. Waar hebben we het in godsnaam over?" De boeren en veehande laren onthaalden De Jong op een klaterend applaus. Ook de voor de suggestie van De Jong dat Brinkhorst bezig is de land bouw uit Nederland weg te pes ten, gingen de boerenhanden flink op elkaar. De woordvoerders van vakor ganisaties WLTO en LTO had den gisteren een aanmerkelijk minder aangename middag. Boze veehouders en handelaren in de Groenoordhallen. Foto: Hielco Kuipers Vooral K. Romyn, voorzitter van de vakgroep slachtvee van de LTO en bestuurslid van de WL TO, kreeg het zwaar te verduren. Romyn waarschuwde de boeren dat 'het nooit meer wordt als vroeger' en dat veehouders re kening moeten houden met nieuwe mkz-uitbraken. „Mis schien deze zomer al, misschien deze winter, maar zeker de ko mende tien jaar." Hij steunde de strijd voor het openhouden van de veemarkten, maar probeerde tegelijkertijd begrip te kweken voor enkele beperkende maatre gelen. De boeren moesten er weinig van hebben. Enige veehouders verweten Romyn en WLTO-bestuurder J. van Schie verder dat hun orga nisaties veel te lauw hadden ge reageerd op de plannen van Brinkhorst. „Zeggen datje het er niet mee eens bent, is niet ge noeg. Je moet er echt tegen age ren", meende een van de aan wezige boeren. Op dit punt kre gen ze gelijk van De Jong. „Als ik u één ding moet verwijten, dan is het dat u uw voormannen de afgelopen tijd te veel het woord hebt laten doen", zei hij. Koevoet WD wil verruiming van de [eernorm. Die komt nu neer toi keerplaats per woning. con irzitter De Lange gooide gis- pi ijdens de algemene beschou- de Perspectiefhota 2001 de |g n het hoenderhok tot grote r schrik van vooral GroenLinks, Chris- tenUnie/SGP en LWG/De Groenen. De Lange vindt de parkeernorm van 'één op één' niet meer van deze tijd. „Mobi liteit is een van de verworvenheden van de moderne samenleving waarin ik een gemiddeld huishouden de tweede auto niet wil ontzeggen." Fractievoorzitter Van den Bosch van GroenLinks wilde direct weten of De Lange zich nu hard maakt voor meer parkeerplaatsen voor de deur of op een verzamelplaats. De Lange: „Je zult er in elk geval iets mee moeten. Auto's tover je nu eenmaal niet weg." Voorman Van As van de Christen- Unie/SGP stelde dat het pleidooi van de liberaal neerkomt op 'aansluiten bij de realiteit'. „Maar is het ook wenselijk, al die geparkeerde auto's. Moet de overheid niet juist sturing geven zodat gewenste ontwikkelingen in gang wor den worden gezet." De Lange, cynisch: „Ik bewonder u dat u nog gelooft in de maakbaarheid van de samenleving." Ook Vlasveld deed vergeefse pogin gen de liberaal te kijk zetten. „Wat voor auto's geldt, geldt ook voor kakkerlak ken: ze zijn er nu eenmaal. Wilt u onge dierte daarom ook meer ruimte geven? m Kulk, eigenaar van de s me "ge bloemenzaak aan ïdaal groene vingers jncee g inmiddels ais be- >kos den verondersteld. Hij tenslotte niet voor ne nntig jaar lang met er en succes planten, en boeketten. Maar iknog eens beschikt 11 aardigheden van een bouwvakker en het Ie oog van een bin- wie zijn zaak binnenstapt en de voorgeschiedenis van het pand niet kent, zou nooit verzinnen dat hier tot voor kort auto's op gelapt werden. Waar eerst troosteloze rolluiken de entree vormden, nodigen nu groene, wijd openstaande stal deuren uit tot een bezoekje. Waar voorheen een aantal ben zinepompen autorhobilisten lokten, wuiven nu grote palmen in de wind. De betonnen vloe- Bert Kulk voor de oude smeerput van de garage die nu is omgetoverd tot een grote vijver met fontein, waterval en tal van fraaie vissen. „Het is precies geworden zoals ik het voor ogen had." Foto: Mark La- mers DES De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Pablo Cabenda en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 439 lige kassahokje is nu een konij- nenren, de oude benzinepomp- palen met BP-redame zijn nu grote reclamezuilen voor het plantencentrum geworden en Jast but not least: de oude smeerput van de garage is om getoverd tot een grote vijver met fontein, waterval en tal van fraaie vissen. Maar wat bezielt iemand nu ei genlijk om een goed lopende zaak in te ruilen voor een oude garage. „Eigenlijk was mijn winkel al vele jaren terug te klein geworden. M'n oude win kel had een oppervlak van vijf tig vierkante meter. Daar stond al T»'r handel en vier man per soneel. Dat was gewoon geen doen meer. Ik heb nu de be schikking over maar liefst 260 vierkante meters. Opslag, werk plaats, losplek. Alles in dezelfde ruimte. En ik hoef nooit meer 'nee' te verkopen. Ik heb nu al les op voorraad in de winkel staan: van palmbomen tot bloembakken, van kandelaars tot cactussen. Zelfs een rustig hoekje waar rouwboeketten kunnen worden uitgezocht en besteld ontbreekt niet." „Eigenlijk was de hele garage te vies om aan te pakken. Alles zat onder de smeer en olie. Maar vanaf het eerste moment zag ik al voor wat het kon gaan wor den", vertelt Bert Kulk opgeto gen. Met vereende krachten -lees: vader, broers en zwagers- toverde hij in amper twee maanden tijd de vieze auto werkplaats om in een schoon en bovenal sfeervol plantencen trum dat in Leiden zijn gelijke niet kent. „Ik heb alles zelf be dacht en met vrienden en fami lie uitgevoerd. En nu het af is, is het precies zoals ik het voor ogen had. Ik zou de uitstraling zelf als 'landelijk' willen om schrijven", zegt Kulk. Van pompstation tot planten- paleis. De metamorfose is dus compleet. Hoewel? Ook de ou de klanten van het garagebedrijf zullen zich in de nieuwe winkel van Kulk nog thuis voelen. Vol trots toont Kulk zijn pronkstuk: een oude vrachtauto uit 1969, sfeervol neergezet tussen de planten. „Ik ben helemaal weg van die auto", zegt Kulk met een bijna kinderlijk enthousias me. „Ik zag zo'n ding ooit in een café in België staan en was direct verliefd. Niet veel later kon ik deze kopen. Ik heb 'm zelf helemaal opgeknapt." En helaas voor de liefhebbers, de auto is dan ook niet koop. „Maar", haast Kulk zich om te zeggen, „dat is dan ook het eni ge dat niet te koop is. En alles tegen dezelfde prijzen als in de oude winkel." Vrijdag gaat de nieuwe winkel open, donderdagavond is de openingsreceptie voor vrien den, kennissen en vaste klan ten. Timoteus Waarsenburg leiden - De Leidse gemeente raad mag geen besluiten nemen over de Perspectiefnota 2001. Dat stelt het Utrechtse Advoca- tencollectief namens de onder nemingsraad van de Leidse ge meente-ambtenaren. Het colle ge van burgemeester en wet houders heeft verzuimd het stuk, waarover gisteravond de eerste beraadslagingen zijn ge weest, ter advies voor te leggen aan de or. Dat is in strijd met de wet. De advocaten dreigen dan ook beroep in te stellen bij de Ondernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam als de ondernemingsraad niet de kans krijgt zijn zegje te doen over het stuk. Burgemeester en wethouder reageren vanmiddag op de brief van het Advoctencollectief. Vol gens P. van Vegten, voorzitter van de ondernemingsraad moet in het inschakelen van advoca ten geen verscherping van het conflict over de Perspectiefnota worden gezien. „Het is normaal dat je in zo'n geval een advocaat erbij roept. Ik ben niet op een ruzie uit maar het is wel menens. Dit zijn onze rechten en die moet je ver dedigen." Het college en de ambtenaren ruziën over de Perspectiefhota omdat hierin gedane toezeggin gen over betere arbeidsvoor waarden en verlichting van de werkruk geen gestand zouden worden gedaan. De fractievoor zitters van alle partijen hebben gisteravond in de raadsvergade ring hun zorgen uitgesproken over de onenigheid. Wethouder H. Buijing (PvdA) zal vanavond in de raadscommissie personeel en organisatie ingaan op de kwestie. Bestuur Lakenfeesten hekelt gemeente De Lange: „Ik begrijp dat mevrouw Vlasveld zich per kakkerlak vervoert." Vervolgens wilde de WD'er zijn be schouwingen aan het onderwerp 'schone stad' wijden waarop Van den Bosch van GroenLinks wilde weten of auto's daarin passen. „Trapauto's wel", bemoeide Vlasveld er zich nog even mee. De Lange wees er koeltjes op dat je auto's ook kunt wassen. door Herman Joustra leiden - Nooit meer de Leidse Lakenfeesten? Komt er een eind aan een korte, maar wel zeer succesvolle traditie? Aad van der Luit, die de bestuursbeslissing er het bijltje bij neer te gooien gisteren tijdens een persconfe rentie wereldkundig maakte, denkt van wel. De grote anima tor van het zomerevenement dat steeds weer tienduizenden Leidenaars op de been brengt is zeer somber over de toekomst. „Wij, dit bestuur, stoppen in elk geval met de Lakenfeesten. Voor ons zijn dit de laatste Lakenfees ten. Wij redden het niet meer. En gezien onze ervaringen denk ik niet dat er nog mensen staan te springen om ons werk over te nemen. Want er is nu sprake van een onwerkbare situatie. Dit is tegen de wind in pissen." Dat het juist zijn werkgever is, de ge meente Leiden, die het hem en de stichting Leidse Lakenfees ten, welhaast nog onmogelijk maakt nog een fatsoenlijk eve nement op poten te zetten, doet extra zeer. „We willen best hard werken, daar is helemaal niks mis mee. We kunnen ook een hoop, maar wat we niet kunnen is de bureaucratie beteugelen." Want daér zit 'm volgens Van der Luit nou precies de kneep: de stortvloed aan regeltjes, ver gunningen en daarmee samen hangende torenhoge rekenin gen waarmee de gemeente elke keer komt aanzetten. Terwijl diezelfde gemeente zichzelf nota bene wel op de borst klopt als het evenement ter sprake komt. „Als een stad gebaat is bij een evenement, dan zeg je als ge meente toch: de kosten voor de prullenbakken en de hekken, om maar eens wat te noemen, zijn voor ons. Bij een commerci eel evenement, okee, dan be grijp ik dat de gemeente de kos ten in rekening brengt Maar daarvan is hier geen sprake. We krijgen tienduizend gulden van de Business Club Leiden. Een gift. Daarmee moeten we het doen. Maar wat gebeurt er bij voorbeeld? Krijgen we een reke ning van 12.500 gulden. Preca riorechten voor gebruik van plein naast de Pieterskerk, tij dens het Culinair Festival. Om dat lieden van de gemeente al leen maar, dagen lang, hebben lopen meten. Dat was belangrijk voor ze." Het is maar één van de tegen vallers - maar financieel gezien wel de grootste - waarmee de stichting zich de afgelopen pe riode geconfronteerd zag tijdens haar voorbereidingen voor de Lakenfeesten. In totaal bedra gen de verschillende rekeningen die verschillende afdelingen van de gemeente hebben ingediend zo'n 35.000 gulden. De dood steek voor initiatiefrijke mensen, vindt Van der Luit. „Voor elke container, voor elke straat, voor elke parkeerplaats moeten we betalen. Voor de Peurbakken- tocht komen elke keer duikploe- gen van de brandweerkorpsen uit de regio. Belangenloos, voor twee consumptiebonnen de man. Ze komen met hun rub berboten. Ik heb ze nodig voor de veiligheid van de deelnemers aan de tocht. Ja, en dan bena dert Verkeer en Vervoer mij. Want de brandweer komt na tuurlijk niet lopen. Die zet de auto's op de Beestenmarkt. Nou, dat kan niet zo maar. vol gens Verkeer en Vervoer. Of ik de namen van alle chauffeurs kon geven en de kentekens van alle auto's. En of ik een vergun ning wilde aanvragen. Daar zat natuurlijk weer een rekening aan vast." De enige mogelijkheid is te stoppen, stelt Van der Luit. „Dit keer gaan de feesten nog door. Ik wil nu eenmaal afmaken waar ik aan begonnen ben. Daarna is het over." Hij bekent dat hij wel een tikkeltje jaloers is op Peter Labruyère, ook al zo'n bezige bij, ook al iemand die het ene na het andere evenement uit de grond stampt. Alleen niet in dienst van de gemeente. ,,Als ze aan hem vragen waar de reke ning heen moet, zegt-ie dood leuk: 'stuur maar zo|per moge lijk'. Dat kan ik niet dren.' Met diezelfde Labruyère heeft van der Luit al wel gepraat over de mogelijkheid de Dragonboat- race en de Peurbakkentocht ('dat zijn toch mijn kinderen') over te hevelen naar de Leidse Waterdagen. „Dus misschien dat die twee evenementen nog blijven." Voor de rest is het afge lopen. „Want op deze beslissing komen we echt niet terug." In een eerste reactie laat een woordvoerder weten dat de ge meente het zou betreuren als de Lakenfeesten verdwijnen. „We weten dat het veel inspanning kost om zo'n evenement te or ganiseren. Het is jammer als nu de indruk ontstaat dat de ge meente daar geen waardering voor zou hebben." Het verwijt van de organisatie dat de fees ten genekt worden door de bu reaucratie is niet terecht, zegt hij. „Voor grote evenementen zoals El Cid, 3 oktober en ook de Lakenfeesten, houdt de ge meente aparte bijeenkomsten om alles zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen. Met de or ganisatie van de Lakenfeesten zijn er in september van het vo rig jaar en in februari en mei van dit jaar zulke bijeenkomsten ge weest."

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 13