Recht voor zijn raap C Gesprek van de Dag Disney-figuren krijgen eindelijk schoon ondergoed f Abortus provocatie Marinenzender Vrede studentenhuis gered II Joep op de Noordpool ZATERDAG 9 JUNI 2001 Commentaar Als enige land in de Europese Unie verbiedt Ierland in alle gevallen abortus. Ierse meisjes en vrouwen, die om welke reden dan ook een zwangerschap willen laten afbreken, moeten daarvoor naar het buitenland, in de meeste geval len naar Engeland. Niet zo heel lang geleden stonden op de havens en luchthavens fanatieke anti-abortusactivisten de bewuste vrouwen op te wachten om hen openlijk aan de schandpaal te nagelen. Deze intolerantie jegens vrouwen die recht menen te heb ben op een abortus, zoals in veel landen al dan niet bij wet geregeld, wordt slechts overtroffen door Amerikaanse anti abortusgroepen, die er zelfs niet voor terugdeinzen om bij een abortuskliniek werkzame artsen, te vermoorden. In Ierland heeft de katholieke kerk nog altijd een allesbepa lende invloed op de normen en waarden van de samenle ving. Voor die kerk is abortus een doodzonde, tegen de wil van God en daarom vergelijkbaar met moord. De Ierse re gering, die dit standpunt in een wet heeft gegoten, wordt hierin door een meerderheid van de bevolking gesteund. Nu wil de organisatie Women on Waves met een Neder landse 'abortusboot', nota bene gesubsidieerd als kunst project door Rick van der Ploeg, naar Ierland varen om op volle zee abortussen uit te voeren. Natuurlijk heeft een or ganisatie het recht om actie te voeren om een standpunt onder de aandacht te brengen of een onrecht aan de kaak te stellen. Dat past in een democratie. Maai' het actief plegen van abortus in een tot kliniek omge bouwde container net buiten de territoriale wateren van Ierland, is niet anders uit te leggen dan een provocatie. Ver gelijkbaar met de actievormen die anti-abortusactivisten hanteren. De bevolking van Ierland bepaalt zelf wel hoe het abortusvraagstuk wordt geregeld. ïelevfsie Zomaar een vraagje bij de start van de 'mannenzender' RTL Z: mannen, die bovengemiddeld geïnteresseerd zijn in geld en wat je daar allemaal mee kunt doen, houden die van The Carpenters? je zou het, als volstrekte leek op dat gebied, haast gaan denken. Immers, in het reclameblokje volgend op de allereerste uitzending van RTL Z, de eerste financieel-eco nomische zender in ons land, werd deze week uitbundig een cd aangeprezen met alle successen van de zoetgevooisde ko ning en koningin van de plastic popmuziek. Maar RTL Z riep - nogmaals, voor een dolende arme ziel in de wereld van het grote geld - veel meer vragen op. Bijvoor beeld, waar staat die 'Z' toch voor? Het dollarteken of het eu rosymbool had meer voor de hand gelegen. De ferm uitge sproken introductiezinnen van de vertrouwenwekkend ogende presentator Nico Steenbergen over de volstrekte onaf hankelijkheid van RTL Z, dus zonder in vloed van sponsors of adverteerders, pakten ook al averechts uit. Omdat, precies op het moment dat Steenbergen ze uitsprak, boven de zogenaamde 'tickertape' onder in beeld het logo van EuroBench.Com aanfloepte. Het beeldmerk zit overigens ook prominent in de leader van RTL Z, met de mededeling dat dit programma mede dankzij deze sponsor mogelijk wordt gemaakt. Die 'tickertape' is trouwens een soort lopen de band waarop beleggers de actuele koersen van de aande len van beursgenoteerde ondernemingen kunnen aflezen. Voegt RTL Z aan deze informatie, die toch waarachtig wel op praktischer wijze dan tussen half tien en tien uur 's ochtends thuis voorde buis te bekomen is, nog enige handzame dui ding toe voor de dolende particuliere belegger? Jazeker'. Ana lyses en tips van deskundigen, maar die pralen, uitgaande van een zekere voorkennis bij de kijker, in rad tempo in een soort geheimtaal. Intussen probeert RTL Z ook gewoon nieuws te maken. In de allereerste uitzending wilde Steenbergen ons doen geloven dat GerritZalm in een nieuw kabinet niet meer beschikbaar is als minister van financiën. Maar dat zei Zalm, desge vraagd, helemaal niet met zoveel woorden. Letterlijk zei hij: 'Ik denk wel eens wat, maar ik weet nog niks. Studentenhuizen hoeven niet het decor te worden van hoogoplopende ruzies over de verdeling van de telefoon rekening. Een ingenieus kastje tussen telefoon en aan- sluitpunt kan de kosten per gesprek registreren. Het ver dwijnen van de traditionele telefoontikken hoeft daarom niet funest te zijn voor de harmonie in de jongerencom- plexen. Studenten gebruiken de telefoontikken om te be palen wie welk deel van de telefoonrekening moet beta len. Dit jaar verdwijnen de tikken echter langzaam uit Ne derland, en vanaf volgend jaar stopt KPN er helemaal mee. Zo'n 15.000 studentenhuizen raken daardoor in de problemen, omdat alternatieven als ISDN duurder zijn. Een wedstrijd, uitgeschreven door wervings- en selectie bureau Delft Recruitment, leverde een winnende inzen ding op, waarvan binnenkort een prototype wordt gefa briceerd. Wellicht wordt het kastje van ontwerper Wouter Couzijn al dit najaar in productie genomen. ANP' enselijk Mickey hepft eindelijk een schone onderbroek. Foto: GPD Na bijna twee maanden on derhandelen door de vak bond hebben Mickey Mouse, Pluto en Assepoester eindelijk gekregen waar ze om vroegen: schoon onder goed. De als Disney-figuren verklede medewerkers van Disney World in Florida zul len ieder een eigen stel on- derkleding krijgen dat ze 's avonds mee naar huis mo gen nemen om zelf te was sen. Sommige medewerkers had- •den van het ondergoed lui zen of schurft gekr egen, an deren klaagden over vlekken en stank. Het ondergoed werd door Disney World ge wassen en de volgende dag weer onder de medewerkers verdeeld. De Disney-mede- werkers zijn verplicht onder hun kostuums speciaal, strak ondergoed te dragen dat door het bedrijf wordt verstrekt, omdat gewoon on dergoed te veel tekent onder de kostuums. Disney-woordvoerster Rena Callahan weigerde commen taar te geven op het bereikte akkoord. ,,Wij onderhande len alleen aan onderhande lingstafel, niet met de me dia", zei ze. De Disney-figuren krijgen ook meer tijd om hun kos tuums aan te trekken en hoeven bij luchtvervuiling minder lang in de buiten lucht te blijven. De kos tuumdragers hebben soms last van brandende ogen, duizelingen, hoofdpijn en misselijkheid. Volgende week zal het akkoord aan al le werknemers worden voor- gelegd. AP' Ter hoogte van Breda kwam er een piraten- zender op de autoradio. Ik bleef luisteren 2 j want op die piraten hoor je liedjes die 4pj|ta/ I Hilversum niet uitzendt. Maar de oogst I viel dit keer tegen. Veel koningen van Egypte met een ding dat wipte en An nie's die water gingen halen bij een -v v-m. p«s w - hele diepe put. Alleen het refrein: O lillik .Ritsen maar, ritsen maar de mijne O i is een ritselaar", kende ik nog niet. Later op de plaats van bestemming - het huis van mijn zus - hoorde ik haar zonen zingen in de keuken. En dat lied, het had zo op de piraat gekund, wil ik u M 'i niet onthouden. Ik neem het regel voor M i regel met u door. 1 WmtfjUK Wiegel één: JOEP IS NAAR DE NOORD- f— <-4^/ IFPOOL GEWEEST. De vreemde klemtoon H op Noordpool valt op. Maar vooral de naam Joep. Groucho Marx speelde ooit een sketch. Je zag hem met zijn vrouw in de huiskamer zitten, de telefoon ging. Grou cho nam op: „Ben jij dat Elmer... Wat zeg je me nou Elmer... Niet te geloven... Dat zal ik zeker doen Elmer... Het beste er mee... Tot ziens Elmer.Daarna nam hij een pauze voor hij tegen zijn vrouw zei: „Dat was Elmer. Lach in de zaal. Marx vertelde in een interview dat hij in plaats van Elmer een keer John zei. Toen lachte er niemand. Hij ging experimente ren met namen en kwam er zo achter dat er ko mische en niet komische namen zijn. Elmer was komisch, John niet. In het Nederlands zijn na men als Jan, Henk en Tom volgens mij niet ko misch. MaarDriek, Tinus en Klaas wel. En na tuurlijk Joep. Joep naar de Noordpool, als dat maar goed afloopt. Regel twee vind ik de sterkste van het hele lied: WAT HEEFT JOEP DAAR GEDAAN? De schrijver, hij is helaas anoniem, had ook meteen kunnen zeggen wat Joep daar deed. Maar door eerst die vraag in te lassen, voert hij de spanning op. De versregel is te vergelijken met de roffel van een drummer vlak voor de grote truc van de gooche laar. Maar als je de spanning opvoert, moet je daarna natuurlijk wel met iets voor de dag ko men. We worden niet teleurgesteld. Regel drie komt aan als een paukenslag: JOEP HEEFT DAAR EEN IJSBEER GEKEESD. Wat zal ik hier nog aan toevoegen? De regel loopt metrisch heel behoorlijk en hij rijmt. Inhoudelijk is hij even kernachtig als verrassend. Een ijsbeer kezen is al niet ieders werk maar iemand die Joep heet, hadden wij hier zeker niet toe in staat geacht. Hoe loopt het overigens af met mensen die zoiets doen. Regel vier geeft uitsluitsel: NU HEEFT HIJ EEN PEGEL DIE NOOIT MEER GENEEST! Ai, berouw komt na de zonde. De pegel doet denken aan barre Elfstedentochten waarbij mannen en jongens van het ijs werden gehaald. En niet al leen hun vingers en tenen, maar ook hun ge slacht werd warm gewreven om afvriezing te voorkomen. Als dat voor Joep maar niet te laat is. De slotregels geven nog een sprankje hoop: EEN IJSBEER ZO KOUD EN ZO GLAD/EN NU HEEFT JOEP LAST VAN ZIJN LAT! Hoe het uit eindelijk afloopt met Joep komen wij niet te we ten. Als dit lied een roman was, zou je van een open einde kunnen spreken. Tot zover het lied van mijn neefjes. Ik weet het, u bent hoogstaander columns van mij gewend. De volgende week kom ik weer met een door wrocht artikel. In afwachting daarvan neem ik afscheid van u meteen welgemeend: Goeden avond juffrouw ik heb nog iets voor u hangen./ En hij weegt wel een pondien hij is kerngezond en hij brandt van verlangen!" PRINS BERNHARD viert op 29 zijn 90-ste verjaardag. Twee dai eerder viert de prins alvast een feestje met tweeduizend militai oud-verzetsmensen en koopvaa' personeel in de tuin van Paleis l Soestdijk. Het is de vijfde maalfj de stichting Eerbetoon Z.K.H. PP Bern hard dat verjaarsfeest voor! prins organiseert. Het eerste wajf 1981. De stichting stelt zich te| doel de prins te eren voor het ve II en veelzijdige werk dat hij heeft richt, voor zijn inzet en toewijd» J als bevelhebber der Nederlands Strijdkrachten en als inspecteur neraal van de Krijgsmacht. Pri>°f Bernhard geniet volgens eigen! gen enorm van het massale fee:111 di De Amerikaanse superster MADONNA houdt zich kort voor het begin van haar wereldf i nee duidelijk in. Extravagante eisen heeft de diva nauwelijks gesteld aan de organisap ren van de concerten. Ze wil alleen dat haar kleedkamer wordt versierd met honderdeyi gardenia's, zo meldden Spaanse media gisteren. Met haar concert van vandaag in hrie: Spaanse Barcelona opent ze haar eerste wereldtoernee in acht jaar. Sinds afgelopen p maandag verblijft Madonna met haar man Guy Ritchie en haar kinderen in de stad. h Bijna was het verjaardagsfeestje dat morgen wordt ge houden voor de dan tachtigjarige prins Philip bedor ven. De echtgenoot van koningin Elizabeth had van zijn hart weer eens geen moordkuil gemaakt. Uit ge sprekken met vrienden van de hertog van Edinburgh was duidelijk geworden dat hij zijn oudste zoon Char les maar een watje vindt. Niet echt geschikt als troon opvolger. Een excuusbrief was nodig om de boze Char les toch naar kasteel Windsor te krijgen. Philip zwaait samen met zijn kersverse bruid Elizabeth naar het Britse volk. Foto; Archief AP De recht-voor-zijn-raap uitspraken van Philip zijn al meer dan vijftig jaar onderwerp van gesprek en besmuikt gelach, of plaatsvervangende schaam te, in Groot-Brittannië. Philip verwijt de media alleen maar met hem op pad te gaan om hem op een uitglijder te kunnen betrappen. „Als ik mijn mond houd, is de reportage mislukt", con stateert hij enigszins bitter. Aan de vooravond van zijn verjaardag is de lange lijst van opmerkelijke uitspraken weer afgestoft. Zoals de keer dat zan ger Tom Jones vroeg waar hij zijn mond mee spoelde. „Kiezelstenen misschien?" Of veel erger in 1966, toen hij opmerkte 'dat Britse vrouwen niet kunnen koken'. Toen Philip echter Britse studenten waarschuwde dat ze 'spleetogen' zou den krijgen wanneer ze te lang in Chi na bleven, moest de grappig bedoelde uitspraak met de diplomatieke mantel der liefde worden bedekt. „Mijn woor den worden steeds verdraaid en in een slecht daglicht geplaatst. Maar ik moet er mee leven", aldus Philip. „Ik ben mijn slechte imago spuugzat", aldus Philip in een interview drie jaar gele den. „De media maken een karikatuur van me." De BBC noemt hem de 'ijze ren hertog'. Hard voor zichzelf en hard voor anderen, met een humeur dat binnen enkele minuten 180 graden kan draaien. Waarbij hij ook zijn vrouw Elizabeth niet spaart. Talrijke psychologen hebben zich ge waagd aan een analyse van het karak ter van de prins. Ze wijzen dan op zijn moeilijke jeugd, de eenzaamheid en ballingschap, en de onmogelijke rol als 'echtgenoot van', zonder constitutio nele rol, altijd op twee passen afstand van zijn vrouw. Alleen als zij een toe spraak begint met „My husband and I", komt de ambitieuze Philip op de eerste plaats. De prins vindt afleiding in het mennen van paarden, reizen en zijn werk voor het Wereld Natuur Fonds, liefdadigheidsinstellingen en 796 beschermheerschappen. „Wat moet ik ook anders", zegt Philip over zijn nog immer volle agenda. De op 10 juni 1921 op Korfoe in het Griekse koningshuis geboren Phillip- pos heeft zijn (over)leven en dat van zijn familie te danken aan wapenge kletter van de Britse koninklijke fami lie. Pas toen koning George V - de grootvader van Elizabeth - een kanon neerboot de haven van Athene liet binnenvaren, was de Griekse junta be reid om Philip's ter dood veroordeelde vader - hij werd mede schuldig gehou den voor de smadelijke nederlaag van de Grieken in strijd met aartsvijand maar blij dat je rits niet kan praten' zeiden vrienden van de prins oven tijd. Philip had zijn gelukkigste tijd Malta als commandant van HMS b pie in de eerste jaren na zijn huwel Aan wal kon hij minder goed aarde en toen Elizabeth in 1952 staatshoi werd, stortte zijn droomwereld ine Philip had alleen nog enige zeggen schap over de kinderen, die hij lette lijk met harde hand opvoedde. De; mositeit met Charles dateert al uiti tijd. De hofhouding trachtte Philip op n taire leest te schoeien. Tot verbijste ring van het paleispersoneel wilde I Buckingham Palace moderniseren. „Hij is geen gentleman", mopperdi het conservatieve personeel. Doori Britse aristocratische elite werd Phi van meet af aan met argwaan en al keer bezien. Dat armlastige Griekse joch, met zijn versleten kleren en v manieren, hoorde er niet bij. „Hij v niets van het landleven", werd opi tea-party's misprijzend opgemerkt Philip heeft daar zijn leven lang teg moeten vechten. Zelfs schoonmain koningin-moeder Elizabeth zou he nog steeds aanduiden als 'de Hun', slechts een graadje beter dan 'de m Philip gaf zijn titels als prins van Dl marken en Griekenland op in ruil v het Britse staatsburgerschap. Bij zij huwelijk werd hij 'hertog van Edin burgh', maar geen prins. Dat vond ning George VI te veel van het goed Prins werd Philip pas tien jaar latei door toedoen van Elizabeth. De titf prins-gemaal, die 'samen regeren' gereert, werd hem echter onthoudf Regeringsstukken mag hij officieel zien. En de familie kreeg ook nietz geadopteerde - familienaam van Mountbatten, maar bleef Windsor ten. „Wat ben ik verdomme? Een amoebe, een slijmdiertje!", riep hij eens boos uit. Biografen zeggen he iets anders: Philip's taak was volbr toen een mannelijke troonopvolge; werd geboren. Over de jaren vijftig en zestig doen wilde verhalen de ronde. Philip klai terde wel eens over de paleishekke om aan het keurslijf van protocol e hofleven te ontkomen. Hij liet zich graag zien in gezelschap van aantri kelijke vrouwen, maar desgevraagd ontkenden de afgelopen maanden vriendinnen dat er sprake zou zijn weest van meer dan 'vriendschap'. Biografe Kitty Kelley gelooft dat nie zo. Zij citeerde Philip in gesprek m 'collega' prins Bernhard: „Ik benijl echt. Jij kunt gaan en staan zonder iemand je ooit herkend. Jij kunt ne veel vriendinnetjes hebben als je v en er kraait geen haan naar." De laatste jaren kreeg Philip regeln tig het stempel van kwade genius b de huwelijksperikelen van zijn kint ren. De prins verwijt hen al het wei van Elizabeth en hem met hun ged teniet te hebben gedaan. Daarom o dat hij de eeuwige twijfelaar Charle niet zo geschikt vindt voor de trooi Maar tegenwoordig wil Philip datn meer zo hardop zeggen. Hij wordt slotte ook een dagje ouder. HANS JACOBS'I De Britse prins Philip viert morgen zijn tachtigste verjaardag. Foto: EPA/Hugo Philpott Turkije - gratie te verlenen en het land uit te zetten. En zo begon voor Philip, achttien maanden oud nog maar, in een sinaasappelkistje een odyssee langs de Europese hoven. Het was te vens het begin van een liefdesaffaire met de Britse marine. Philip belandde uiteindelijk in Groot- Brittannië. Zijn vader was er vandoor met zijn maitresse en vergokte het laatste restje van familiefortuin in Monte Carlo, terwijl zijn dove, diep verbitterde moeder het klooster in ging. Philip vond pas tijdens de Twee de Wereldoorlog zijn draai toen hij snel carrière kon maken in de marine. Aan de vooravond van de oorlog ont moette hij ook Elizabeth, die meteen gecharmeerd was van de knappe blon de officier. Philip hield van het rauwe en robuuste leven op een schip, en niet te vergeten de uitstapjes in de haven. Elizabeth kreeg daarover niets te horen. „Wees Britse prins Philip vecht tegen imago

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2