Voorhout heeft nog een school nodig 7 'Ze hoeven niet bang te zijn dat er een achtbaan komt' GD en Parnassia geven irsus aan coffeeshops springtij Rijnsburg op zoek naar brandwachten Duin Bollenstreek Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 denavond ie Mijlpaal sen langs len Lisse Floradirectie: 'Eerst fusierapport afwachten' WEKEN VOOR/45,00 RDAG 9 JUNI 2001 21 ituum erd |URG - Het inmiddels den Rijnsburgse echtpaar am en Willemijntje van fen wordt woensdag 13 hstuum onderscheiden yn inzet voor joden tij- Tweede Wereldoorlog, beurt tijdens een zoge- je Yad Vashem ceremo- de synagoge van de Jood- oeente Zeeland in Mid- fe. De medailles en de bij- Jnde certificaten worden »ikt door de consul van felische ambassade, me- Neta Shavit. (IK - Katwijkse meisjes tot 14 jaar kunnen op jg 19 juni voor de laatste Fseizoen naar De Mijl ij wijkvereniging Cleyn ■fitte Hek in Katwijk ma- (dan een spiegel in een frame, dat met schelpen p kan worden. De avond in 19.30 tot 21.00 uur, ie kost drie gulden. Nieuwe directeur Van Riesen wil vooruit met Keukenhof Samen met Udo Has- [etsen langs de bomen Se, dat kan op zaterdag jHasseftas schreef in op- ian Vereniging Oud Lis- "boek over de bomen van I. Zaterdag geeft hij uit- belangstelling heeft, h om 13.30 uur melden gemeentehuis. Opgeven is niet nodig. ROB ONDERWATER Kleuren, horen en voelen. Zin tuigen activeren. Jaap van Rie sen (53) staat op van de ge sprekstafel, schuifelt heen en weer en lanceert een ander, ambitieus plan met Keukenhof. Hij is er net een maand, maar de nieuwe algemeen directeur is in de ban van de wereldbe roemde bloementuin in Lisse. Als het aan Van Riesen ligt, ziet de toekomst van de bloemen tuin er over een paar jaar an ders uit. Hij formuleert zijn zinnen be hoedzaam, bang als hij is om tegen heilige huisjes te trappen. Al 53 jaar hanteert Keukenhof een formule, waar jaarlijks hon derdduizenden mensen plezier aan beleven. Dit jaar passeer den rond de 770.000 liefheb bers de kassa's. Ondanks het slechte voorjaar weer bijna net zoveel als vorig jaar. Keukenhof staat vooral bij buitenlanders, die driekwart van het aantal be zoekers uitmaken, hoog aange schreven. Het is Hollandser dan Hollands. Waarom zou je dan aan die formule gaan sleutelen? Jaap van Riesen vindt het een uitdaging om 'andere' elemen ten aan de populaire lentetuin toe te voegen. Begrijp hem niet verkeerd: de bloem zal altijd centraal blijven staan. „Ze hoeven hier niet bang te zijn dat er een achtbaan komt te staan. Daar zijn parken als Six Flags voor. Maar je kunt de bloem ook verwerken in an dere thema's." Eens per jaar gaat Van Riesen naar Disney. Dat is een over blijfsel van het verleden. Als di recteur van recreatiepark De Bergen in het Brabantse Wan- roy moest hij op de hoogte blij ven van de ontwikkelingen in de wereld van het recreëren. Keukenhof gaat zijn voordeel doen met de kennis van de al gemeen directeur, die Johan Troelstra is opgevolgd. „Keu kenhof is en blijft een uniek bloemenpark, maar je moet de ogen niet sluiten voor de wer kelijkheid. Bij Disney wordt de klant vóór de kassa al vermaakt. In Keukenhof moeten bij piek momenten al die mensen soms lange tijd in de rij staan, voor dat ze worden gegrepen door de pracht en praal. Dat heeft Disney goed begrepen, gastvrij heid begint voor de kassa. Ik wil niet een paar van die stripfigu ren voor de poort zetten. Ik denk dan aan een geurlijn bij de entree. Mensen zien op oog hoogte een roos en kunnen aan een roos ruiken. Dan maak je het wachten minder erg of juist leuk. Dat is een uitdaging." Van Riesen heeft meer 'wilde' plannen. Een verduisterd pavil joen waar met licht en bloemen gespeeld gaat worden, een pa viljoen met muziek of een beel dentuin. Omdat de wereld en ook de mens verandert. Jaap van Riesen wil 'zijn' Keukenhof opstoten in de vaart der volke ren. De bloementuin in Lisse moet zich volgens de geboren Groninger, die momenteel op Jaap van Riesen poseert bij de (lease)zwanen in de Keukenhof:Je kunt de bloem ook verwerken in andere thema's." Foto: Henk Bouwman 'kamers' in Hillegom woont maar zich binnenkort in War mond vestigt, maximaal ont plooien. Daarom borrelt het voortdurend in zijn hoofd. „Het is soms een chaos in mijn her sens. Dan schrijf ik dingen op, om alles een beetje te ordenen. Schrijven doe ik trouwens graag. Ik hoop ooit een bundel uit te brengen." Om de 'dromen' die Van Riesen over Keukenhof heeft, te reali seren, praat de algemeen direc teur met zijn personeel over de toekomst van de tuin. „Ik heb het ene na het andere inter view. En ik moet zeggen: het valt me niet tegen hoe ze tegen over die toekomst staan. Ik sprak laatst met een arrangeur en zei dat hij best aan de slag kon met een verwrongen cola blikje. Ik zag zijn ogen twinke len, dan weet ik dat het goed zit." Het bezoek van Maxima en Wil- lem-Alexander kon voor Van Riesen niet op een beter mo ment komen. „Ik hoefde weinig moeite meer te doen om me voor te stellen, ledereen weet nu wel wie de nieuwe algemeen directeur van Keukenhof is. Het was een gekkenhuis, maar we hebben het er met zijn allen goed vanaf gebracht. Ik heb het personeel voorgesteld aan Maxima en Alexander. Tenslot te zijn zij het die de tent draai ende houden, ik heb maar een sturende rol. Ik weet nog goed dat ik best nerveus was tijdens het koninklijke bezoek. Weet je wat Maxima zei? 'Maar voor mij geldt hetzelfde, ik ben ook ze nuwachtig'." Een paar dagen later belde een paleismedewer ker namens Maxima nog even naar Van Riesen, met de mede deling dat ze had genoten. „Dat zijn mooie momenten." Van Riesen staat nog maar eens op en broedt weer op een plan netje. Waar zijn voorganger door een 'verschil van inzicht' al snel zijn biezen pakte, lijkt deze directeur een blijvertje. „Ik heb mijn afscheid al bepaald. In 2015, dan ga ik met pensi oen." mdheid klanten staat centraal itra die ei Pw D Zuid-Holland-Noord 11 assia gaan medewerkers Lissese maar ook de id 'coffeeshops een cursus ntt over 'drugsvoorlichting entie'. De lessen moe- :offeeshopmedewerkers mefcten geven om hun goede voorlichting over duet cannabis te ver- De gezondheid van de staat daarbij centraal, alle coffeeshops in Lei- n I n mee: Relaxed, 't Leid- nst je, Paradise, Joy, Dou- Ie Eerste Kamer, Vision, n 1 voud, Coffee Dreams, Le Palais. Ook Happy rke Lisse heeft zich bij het van de hulpverleners iten. i en Lisse zijn twee van de eerste gemeenten in Neder land waar de coffeeshopmede werkers de cursus kunnen vol gen. Leiden gaat binnenkort deelname aan de cursus zelfs als bepalende voorwaarde op nemen in de vergunning. In de toekomst wordt het net als bij het diploma sociale hygiëne van de horeca verplicht voor coffeeshops om bepaalde ken nis in huis te hebben. De cof feeshopmedewerkers krijgen onder andere les in beroeps ethiek, wet- en regelgeving, productkennis, EHBO en eerste hulp bij drugsongevallen en in het signaleren van problemen met blowen. In Lisse is de enige coffee shop van de Duin- en Bollen streek gevestigd. Niet tot groot genoegen van de gemeente Lis se die het verkooppunt van softdrugs eigenlijk liever kwijt is. Een onderzoek naar het ge bruik van softdrugs in de noor delijke Bollenstreek moet de ge meente Lisse daar de nodige ar gumenten voor geven. In Lei den is het aantal coffeeshops de afgelopen jaren teruggebracht tot maximaal twaalf. Ze moeten zich houden aan strenge regels. Zo zijn de openingstijden be perkt van 16.00 tot 22.00 uur en mogen de coffeshops geen al cohol schenken. Er is een ver bod op het openen van coffee shops buiten de singels, even min mogen de shops zich bin nen een straal van honderd me ter van een school bevinden. De maatregelen zorgen er vol gens de GGD voor dat er in Lei den, vergeleken bij de 'natte' horeca', relatief weinig overlast is rond de coffeeshops. De brandweer in Rijnsburg zoekt voor volgend seizoen nieuwe brandwachten. Twee leden van het huidige korps, dat uit 25 man en een vrouw bestaat, stappen binnenkort op vanwege het overschrijden van de 55-jarige leeftijd. Twee andere brandweer mannen verlaten het korps de komende jaren. „De situatie is nog niet nijpend, maar we moeten wel bijtijds voor opvolging zorgen", zegt brandweercommandant J. van Iterson. De belangstelling om bij de brandweer te komen, neemt vol gens hem af. „Daarom moeten we er bijtijds bij zijn. Je merkt dat mensen minder belangstelling hebben om bij de brandweer te komen. Kennelijk denkt men dat brandwacht zijn meer van iemand vergt dan vroeger. Bovendien lijken werkgevers minder happig om mee te werken." Hij zou het toejuichen als ook vrouwen zich melden. „Als er kandidaten zijn, graag. In de voorbije jaren is gebleken dat de animo niet meer zo groot is. Iedereen is welkom. Maar er zit voor de kandidaten wel een opleiding in de vorm van een cur sus aan vast, die door de bank genomen twee jaar duurt." Van Iterson zegt dat de brandweer van Rijnsburg zo'n 120 keer per jaar uitrukt. „Meestal voor hulpverlening en andere kleine zaken. Echte branden zijn in Rijnsburg schaars. Op dat gebied is er weinig te doen. Dit in tegenstelling tot andere plaat sen in het land." Vanavond houdt de brandweer een informatiebijeenkomst voor nieuwe kandidaten. Dat gebeurt in de kazerne aan het Noord einde. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Er moet op termijn nog een nieuwe basisschool worden bijgebouwd in Voorhout. Vanaf het jaar 2005 is er in de bestaande scholen te weinig ruimte om alle kinderen les te geven. Aangezien volgens de prognoses het grootste deel van de nieuwe leerlingen uit het westelijk deel van het dorp komt, is het de bedoeling daar een nieuwe school neer te zetten. Hoe groot die school moet worden hangt onder meer af van de ruimtebehoefte op dat mo ment van het rooms-katholiek onderwijs. VOORHOUT WIM VAN WANROOY Dat staat in de nieuwe voorzie ningennota van de gemeente Voorhout. Het onderzoeksbu reau E&S heeft dat berekend. Het aantal leerlingen van het basisonderwijs in Voorhout neemt de komende jaren fors toe. Momenteel wordt een nieuw schoolverzamelgebouw voor drie basisscholen ge bouwd - de openbare Acht baan, de protestantse Regen boog en de katholieke Antoni- us. In januari 2002 is het ge reed. Maar na de ingebruikne ming van het cluster voor de drie scholen zal het aantal leer lingen alweer zo zijn toegeno men dat er weer een ruimtege brek is van zes lokalen. De twee overige basisscholen - Andreas en Emmaus - blijven gehuisvest op het terrein en in het gebouw waar zij zich nu be vinden. Maar ook deze scholen krijgen met een forse toename van het aantal leerlingen te ma ker! De groei van de Emmaus kan de eerste jaren worden op gevangen in het nieuwe school verzamelgebouw. Vanaf 2005 in de capaciteit van dit nieuwe ge bouw echter al weer te klein. Daarna moet er een oplossing komen voor de huisvesting van leerlingen, die dan vooral uit het westelijke deel van Voor hout komen. De basisschool Andreas zit tot 2006 wat de ruimte betreft goed. Als tenminste de noodlo- kalen van de kinderopvang worden vervangen door een permanente uitbreiding van het gebouw met drie lokalen. In de nieuw te bouwen school, die in augustus 2005 klaar kan zijn, zou dan nog een dependance van de basisschool Andreas kunnen komen. il je maar gebeuren. Koop je mooi nieuw huis, om na je oen rustig van je oude dag te B genieten, en dan krijg je een narigheid over je heen om u tegen te zeggen. kwam Boelhouwer van de burgemeester van Katwijk september ophoudt met Besteren. sl laar narigheid, maar heel erge e d. Eerst kwamen er ens over voorkennis bij de daarna krakers, en toen vond lozems het nodig om binnen e te stoken. Ellende, ellende, iijpen de reactie van Van )erl wel. Als een speer is hij op vertrokken, hij heeft nog even je achtergelaten met de ing dat de verbouwing hem te ird en dat-ie het huis maar (sc' kocht heeft. Heel begrijpelijk, op wij ook doen. Slecht karma, ntie, da's andere koek. komt hij tijdens zijn korte iriode weer een beetje tot En je kunt goede ideeën erwijl je met je camper in de )f langs de costa's aan het I )3 :vro it is nu een mooiere plek g van je oude dag te genieten p 1-Europa? (En de huizen zijn best te betalen ook.) en niet meer terugkomen, na ende. Laat dat Katwijk maar jjn sop gaarkoken, wer. Ze verdienen je niet. t rustig van je oude dag in een casa aan de costa. Takers. Zonder voorkennis, [ezeur. Kijkerhout bl 10 ker in Noordwijkerhout an Met dat het daar makkelijk is voning te vinden, maar dat ook echt het enige probleem rest is alles oké daar. en tenminste de mensen die nooit een blad voor de mond nemen. Die sneller met hun mening klaarstaan dan hun schaduw. Jongeren. Lastig, vervelend, veeleisend. Maar niet in Noordwijkerhout. De een blijkt op de jongereninspraakavond van donderdag nog blijer dan de ander tevreden is. Of andersom. Wensen? Ja, ik zou wel willen dat alles blijft zoals het is. Beetje muziek maken, toneelspelen, computeren. Prima leventje zo. D'r woont al een oud-burgemeester, Jan Andel, die net als Van Wouwe jarenlang in Zeeland woonde. Zeeland, waarvan wij altijd dachten dat dat nóg braver - en dus geschikter voor vutters - was dan de Bollenstreek. Appeltje-eitje, ABC'tje, soms klopt het leven als een bus. Boelie naar Noordwijkerhout, waar hij samen met de kwieke Jan Andel het vacante burgemeesterschap als duobaan op zich neemt. Geen plan zo mooi of er is wel een kink in de kabel. Zo ook hier: interim burgmeester Irma Günther moet natuurlijk wel plaatsmaken. En als er iemand donderdagavond zat te Fonteinmannetje Ja nus is verdrietig. Vroeger, ja vroeger was het nog leuk toeven op het Vuur torenplein in Noord- wijk. Maar tegen woordig..? Foto: Hielco Kuipers glunderen toen ze zag hoe goed de bewoners het naar hun zin hebben in hun dorpje, was zij het wel. Wie wil daar niet de baas van blijven? Zulke tevreden bewoners. Dat heeft Boelhouwer nog niet meegemaakt. Vuurtorenplein Geachte heer Van de Putte, beste i Ronnie, Op het Vuurtorenplein liggen inmiddels nieuwe tegels. Zij van de gemeente hebben blommen neergezet. Het zou er allemaal prima de luxe uit kunnen zien. Maar in plaats van dat ik water staat te spuiten, huil ik in mijn binnenste dikke tranen van verdriet. Ronnie, laat me je eens eerlijk vragen, zou jij het zelf prettig vinden om hier de hele dag te moeten staan, tussen de afbraak? Tussen een vervallen achenebbisjzooitje? Overal om me heen timmeren berooide winkeliers, allemaal aardige lui, hun winkeltjes dicht. Allemaal mensen die het hier gezellig maakten. Vroeger, ja, vroeger was het een feest om hier de hele zomer rond te lummelen, toen kwamen hier nog wel eens mensen langs, ja, met recht, het was best een bruisend pleintje hierzo. Maar Ronnie, sinds jij de scepter zwaait over dit stukkie Noordwijk is het een verlaten zooi. Mijn plein sterft uit. Ik wil zo niet meer. Ronnie, Ron, kerel, ik sméék je, doe iets. Ik begrijp best dat je slapend rijk wordt doordat de grond hiero steeds meer waard wordt, maar denk nou ook eens aan mij. Ik sta hier al jaren, en op m'n oude dag moet ik dit nog allemaal meemaken. Ik verzeker je, Ron, dat is niet leuk. Dat is diep en dieptriest. Daarom dus, Ronnie, jongen, zeg nou gewoon wat je van plan bent, wat ik heb om nog naar uit te kijken. Zoals het nu gaat, hou ik ermee op. Dan mogen ze mij gewoon ergens op een parkeerplaats neerpoten, of desnoods in zo'n ondergrondse garage, het maakt me allemaal niet meer uit. Mijn pleintje, mijn leven, mijn vreugde en geluk zijn nu voorgoed verpest. Ron, gozer, dat hoeft toch zo niet? Dat doe je me toch niet aan? Jij bent de enige die het kan veranderen. Jij bent de man die het aanzien van dit stukkie Noordwijk bepaalt, want blijkbaar ben jij veel machtiger dan de gemeente. Dus als je van je dorp houdt, doe er dan wat aan. Dat vraag ik je op mijn blote knieën. Ik hoop dat je wilt luisteren. Met vriendelijke groet, Janus. ANTON DIEDRICH en GERARD BAAS Financiële positie niet in gevaar RUNSBURG MARGRIT TIBBOEL Floravoorzitter G. Ravensber- gen en algemeen-directeur W. Jansen wilden gisteravond tij dens de algemene ledenverga dering niet in discussie treden met de leden van de veilingco- operatie over de op handen zijnde fusie met Bloemenvei ling Holland. Tijdens de bijeen komst stond de jaarrekening 2000 centraal. Uitgebreid van gedachten wisselen over de voor- en nade len van de samenwerking zou in dit stadium volgens hen voorbarig zijn. Geen twijfel De directie liet er echter geen twijfel over bestaan dat hetgeen Flora uniek maakt behouden moet blijven. Bovendien verze kerde Ravensbergen de leden van de veilingcoöperatie dat hun financiële positie met be trekking tot de tarieven ten ge volge van de fusie geen gevaar lopen. Hij kondigde aan dat er de komende maanden ruim schoots de gelegenheid is de voors en tegens van de fusie op hun merites te beoordelen. Dat gebeurt tijdens regiobijeen komsten en een bijzondere al gemene ledenvergadering op 26 september, liet hij weten. Tekst en uitleg geven over de argumenten die ertoe geleid hebben dat Flora met Bloemen veiling Holland in zee is gegaan wilde Ravensbergen gister avond niet. Hij gaf toe te signa leren dat men hier en daar ge reserveerd gereageerd heeft op de fusieplannen. Dat de fusie een nadelig ef fect zal hebben in de tarievens- feer verwacht de Floravoorzitter allerminst. „De financiële posi tie van de beide coöperaties (Rijnsburg en Eelde) en de ver houding tussen kosten en op brengsten zijn zodanig dat wij er van uitgaan dat het niveau van de kostendekkende provisie niet of nauwelijks verandert. Wij willen die fusie juist aan gaan om de marktplaatsen Rijnsburg en Eelde te behou den en te versterken. Wij con stateren dat die boodschap in het fusieproces goed overkomt" betoogde hij. Ook directeur Jansen bena drukte dat de Rijnsbjjfcse bloe misterij na 1 januanaanstaan- de niet bang hoeft te zijn dat de veilingorganisatie ingrijpende veranderingen ondergaat." Beroep Jansen deed tot slot een drin gend beroep op de leden het fusierapport dat over enkele weken verschijnt zorgvuldig te bestuderen. Op 26 september volgt dan de uiteindelijke be sluitvorming. Tijdens die vergadering moet 2/3 van de aanwezige leden voor het fusievoorstel stemmen wil het aangenomen worden.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 21