Jacobswoude en Liemeer zijn teleurgesteld in Alphen Vergunning zomervilla's Wijde Aa Stichting Welzijn Alphen 'Kijk, dat is nou mooi, 'izo 'n eerlijke fontein Rijn Veenstreek Jong en oud vieren een week lang feest in Leimuiden ippodief iigehouc gehouden tuigen locnt ek>nnismaken t Vrije Lijst ning 't Pontje Restauratie Steektermolen weer duurder r IRDAG 9 JUNI 2001 19 Ter Aar deelt opvatting over samenwerking Rijnstreek IEN AAN DEN RUN - De po- leeft, naar nu is gebleken, lerdag een 15-jarige jongen Iphen aan den Rijn aange- len op verdenking van al met geweld. De jongen »n 10-jarige plaatsgenoot ig verschillende keren met iteekvoorwerp' hebben gd om hem zo van zijn 's te beroven. De 10-jarige pn probeerde eerst nog te lijmen op zijn fiets, maar ^(uiteindelijk op de Bruins INfingel achterhaald door de irige en nogmaals met ge- l bedreigd. De 10-jarige liep bij een snee boven het oog J)e verdachte is op aanwij zen van het slachtoffer aan duiden. De politie onder- 1 nog of de 15-jarige be ien is geweest bij een (gelijk incident, waarbij een ige Alphenaar om flippo's un [bedreigd. IEN AAN DEN RUN - De po- hollands Midden is op naar getuigen van een ending op 27 mei in het Iringpark in Alphen aan Rijn. Een 18-jarige Alphen- p die zondag rond midder- t met haar fiets door het loen ze door vier jongens ;6 17 jaar werd tegenge- len en tegen de grond werd rkt. De Alphense werd de jongens betast. Ze na- de benen toen een man, jhet park zijn hond uitliet, nsprak. De politie is nu jek naar deze man en uele andere getuigen. ïlo strEN AAN DEN RUN - De jjst, een nieuwe politieke in Alphen aan den Rijn, maandag een kennisma- lijeenkomst. De partij van andere raadslid Donna partijvoorzitter H. Huig- vil die avond haar plan- resenteren en aanscher- an de hand van reacties, verkiezingen volgend jaar De Vrije Lijst het credo, le zhunicatie met burgers, in Ar! ktijk te brengen. De bij- 30j mst begint om 20 uur in foor. marieta kroft/saskia buitelaar De burgemeesters Van Beek van Jacobswoude en Barend- regt van Liemeer zijn respectievelijk verbaasd en teleurge steld over het feit dat Alphen aan den Rijn nu al met een visie over herindeling van de Rijnstreekgemeenten komt. „Dat legt onnodig en ongewenst een druk op de discussie die pas na de zomer bij de gemeenteraden gaat spelen." Vooral Barendregt klinkt grimmig. „Ik heb het Alphen nog niet laten weten. Maar ik zal er wel voor zorgen dat ze die teleurstelling goed voelen." Van Beek is iets milder: „Ik wil Alphen geen mening ontzeggen. Die gemeente loopt alleen voor de muziek uit." Gisteren werd bekend dat Alphen ervoor pleit dat Rijn- woude, Jacobswoude, Ter Aar, Nieuwkoop en Liemeer sa men een of twee grote gemeenten zouden moeten gaan vormen. Alphen, die niet op annexatie uit is, hoopt zo een sterke partner als buurgemeente te krijgen. De burgemeesters van de zes Rijnstreekgemeenten heb ben juist deze week het eerste deel van het rapport van KPMG in handen gekregen. Dit bureau doet een onder zoek naar de bestuurlijke toekomst van de Rijnstreekge meenten. Iedereen kreeg alleen het exemplaar waarin de positie van de eigen gemeente staat beschreven. Op basis van de bevindingen van KPMG beraden de colleges van b en w zich over een standpunt. Van Beek verwacht dat de openbare discussies in de gemeenteraden vlak na het zo merreces gaan spelen. De raden besluiten dan hoe de ver volgopdracht aan KPMG moet luiden: „Willen we inzetten op samenwerking, grootschalig of kleinschalig?", schetst Van Beek mogelijke scenario's. „Of moeten we toe naar herindeling." Volgens Van Beek en Barendregt is bij de overhandiging van de rapporten afgesproken dat vóór de discussies in de gemeenteraden niets naar buiten zou ko men. De twee willen inhoudelijk nog niet ingaan op de visie van Alphen. „Dan doe ik hetzelfde als Alphen nu heeft ge daan", zegt Barendregt. Zijn collega Van Veldhuizen uit Nieuwkoop doet ook geen uitspraken. Hij wil voorkomen dat het 'gevoelige proces' onder druk wordt gezet. Volgens burgemeester Schoof van Alphen was het on vermijdelijk dat de visie, die Alphen op verzoek van KP MG schreef, in de openbaarheid kwam. Hij had aange kondigd dat de brief in de stukken voor de raadscommis sie zou komen. „Die zijn openbaar, dat kan ik ook niet helpen. De afspraak was dat we niet verder op de discus sie in zouden gaan. Dat doe ik ook niet. Maar nu er wat ir ritatie blijkt te zijn zal ik mijn collega's even bellen." Ter Aar, dat eerder een verbeten strijd voerde om onaf hankelijk te blijven, lijkt inmiddels meer toe aan samen voeging dan de andere gemeenten. Burgemeester Eps- kamp van Ter Aar voelt zich allesbehalve een 'gevangene' door de zet van Alphen. Hij is blij dat Alphen, als grote partner in de regio, aangeeft hoe het denkt over de toe komst van de Rijnstreek. Alhoewel het samenvoegen van gemeenten hem nu een stap te ver gaat, steunt hij de opvatting van Alphen. „Onze inzet is vergaande samenwerking met de noordelijke Rijn streekgemeenten. Zoals we al doen met Jacobswoude, Nieuwkoop en Liemeer in de interregionale sociale dienst. Je moet dat soort gemeentelijke producten voor de burger samen leveren. Ook op gebied van ruimtelijke or dening. Je kunt je eigen activiteiten (woningbouw, bedrij venterreinen etc.) niet los zien van de activiteiten die an dere gemeenten ontplooien." Volgens Epskamp hoeft dat niet ten koste te gaan van de herkenbaarheid van de ge meenschap. Wat dat betreft heeft hij goede ervaringen met Schoof, die burgemeester was in Heiloo toen Epskamp als wet houder van Alkmaar samenwerking met de omgeving zocht. „Ik heb er alle vertrouwen in dat hij, met zijn ach tergrond en betrokkenheid, aandacht heeft voor de kleine kernen in dit proces." In het belang van zowel de eigen gemeente als de streek wil Epskamp niet koste wat kost vasthouden aan volledig zelfstandige gemeenten. „Vergaande samenwerking is een eerste stap in een bewustwordingsproces in de regio. Uit eindelijk zou dat kunnen leiden tot herindeling." Loco-burgemeester Van der Lecq van Rijnwoude deelt de mening van Alphen niet. „Grote gemeenten hoeven niet per definitie sterker te zijn. Op het gebied van jeugd zorg of onderwijs kun je ook goed samenwerken, zonder samengevoegd te zijn. Alleen op het gebied van ruimtelij ke ordening is het soms handig om groter te zijn, al heb ik daar ook mijn vraagtekens bij." Ze ziet juist voordelen in het behoud van kleine gemeenten. „Voor de herkenbaar heid, de cultuur en de gebondenheid kan het voordelen hebben om kleiner te zijn." Ze begrijpt Alphen wel om met zo n visie te komen. „Het valt voor die gemeente na tuurlijk ook niet altijd mee om als enige grote tussen alle kleintjes te zitten." ien ijk< volgende avond een wielerron de. Inschrijven kan vanaf zes uur bij de jurybus in de Acacia laan. Vrijdagavond om zeven uur is er een zeskamp bij zwembad De Kleine Oase. Er hebben zich al veel teams op gegeven, maar wie dat alsnog wil doen, kan bellen met Kitty (06-51281664). De Kastanjelaan staat zaterdag in de schijnwer pers, als daar het ringsteken met paard en wagen wordt ge houden. Het spektakel begint om elf uur. De feestweek sluit af met tobbetje steken op het dorpsplein om twee uur. tin Leimuiden is het van 20 tot en met 23 juni feest. De jaarlijk se feestweek begint woensdag om twee uur met een kermis in het centrum van het dorp, die alle dagen open blijft. Diezelfde middag is er een braderie in de Dorpsstraat. Kinderen kunnen vanaf zeven uur meedoen aan een versierde fietsenoptocht, waarbij ze ook prijzen kunnen winnen. Wie wil meedoen moet om half zeven naar het parkeer terrein voor Super de Boer ko men. Voor de ouderen is er de Doel: verbeteren samenwerking WETERING - Mevrouw de uit Roelofarendsveen donderdag dagverzor- Pontje in de pastorie van 3r 2 cobus de Meerdere in bus Wetering. Zij is een van en ouderen die 't Pontje lsdag of donderdag be- l Op maandag, woens- vrijdag was er al opvang er) in het Dienstencen- 1 acobus, maar die was vol. :1 't Pontje er al sinds 1 ri is, was het er volgens idster Annie van Klink trder van gekomen de of- opening te vieren. Burgemeester en wethouders van Alkemade hebben de ze week een bouwvergunning afgegeven voor het vakan tiepark dat architect Jan van Rijn aan de Wijde Aa in Roelofarendsveen wil bouwen. In het park komen, naast de 35 caravans die er nu al staan, 76 recreatievilla's en een jachthaven. Omdat het plan in het bestemmings plan past, maken eventuele bezwaarmakers weinig kans. roelofarendsveen dat eigenlijk wel zou willen. janneke duke „Het bestemmingsplan stamt uit 1987", aldus Beelen. „Als we de discussie nu zouden over doen, dan zouden we constate- Over het plan ontstond vorig jaar zomer veel commotie, toen Van Rijn de huizen aan de Aderweg te koop aanbood zon der dat hij een bouwvergun ning op zak had. Inmiddels heeft hij een passend bouwplan bij de gemeente ingediend. Wethouder Beelen geeft aan dat hij het plan om die reden niet kan tegenhouden, hoewel hij ren dat zo'n grootschalig plan niet past op deze plek, omdat de toegangswegen er niet op zijn toegerust." Desondanks weet hij niet hoe hij het plan zou moeten tegenhouden. „Je kunt niet terugkomen op din gen die je destijds hebt afge sproken. Het kan best zijn dat bewoners bezwaar gaan ma ken, maar ik zou zelf niet gaan protesteren tegen iets dat al vastligt." Het vakantiepark, dat de naam 'Resort De Wijde Aa' krijgt, wordt aan de westkant van camping Rekra Stee Wijde Aa gebouwd. Het valt binnen de rij bomen die de 54.000 vier kante meter grond nu al om geeft. Van Rijn laat daar twee typen villa's bouwen, van twee verdiepingen hoog en met een inhoud van bijna 250 kubieke meter. Van het type 'Polder', met aan een kant een schuin dak, komen er 26. Het type 'Wijde Aa' heeft een dak dat aan twee kanten schuin afloopt en wordt vijftig keer neergezet. Het goedkoopste huis kost 390.000 gulden. Parkeren kan op eigen grond. In de Wijde Aa wil Van Rijn een jachthaven aanleggen, waar huiseigenaars een plaatsje kun nen huren. Hij wil in september of oktober beginnen met bou wen. De kwalificatie 'grootscha lig' van Beelen deelt Van Rijn absoluut niet. „Ik ben in Flevo land bezig met een park van 700 huizen. Dat noem ik pas grootschalig." In tegenstelling tot Beelen verwacht de architect niet dat de auto's van de vakantiegan gers een probleem opleveren voor de omgeving. „In 1987 heeft de gemeente een ver- keersonderzoek gehouden en zelfs met 160 stacaravans zou er geen verkeershinder zijn." Om dat er straks minder villa's en caravans staan, denkt Van Rijn dat de smalle polderwegen het verkeer toch aankunnen. „Het verkeer is hier de laatste jaren wel toegenomen, maar dat komt door al het sluipverkeer uit Roelofarendsveen." Hoewel de tekeningen van de villa's ruim en luxe ogen, be zweert Van Rijn dat ze niet per manent bewoond gaan worden. „Mijn ervaring is dat dat de kwaliteit van een recreatiepark schaadt Als er dan recreanten op dat park komen, komen ze in een stuk bewoonde wereld en dat willen ze juist niet." Vol gens hem heeft hij dat op zijn camping tot nu toe voor elkaar gekregen. „Ik zeg dan: als je er met een of twee jaar niet uit bent, zeg ik de huur op. Voor die tijd zijn ze al weg." alphen aan den run Minco Maring is de voorzitter van de nieuwe Stichting Wel zijn, die het welzijnswerk in Alphen aan den Rijn gaat re organiseren. Het voormalig WD-raadslid in Alphen moet er met zijn stichting voor zor gen dat de welzijnsorganisa ties (jongeren- en ouderen- centra, maatschappelijk werk, Wegwijs) beter gaan samen werken. Op die manier kun nen de betaalde krachten effi ciënter en eerlijker worden in gezet en wordt het werk door vrijwilligers geprofessionali seerd. Verder hoopt de ge meente, die de reorganisatie Alphen toont zijn mooiste plekjes idsbi bil° aanden run trffl! Za& er SP'C en sPan liddag. De mensen van ;n waren s mor- bie< m zeven uur al begonnen lun werkzaamheden. In laiboek van de gemeente aangegeven dat de ploeg paraat moest zijn. eld:lvonder, want een delega- yleden van de Stichting e Florale trok door Al- ir )m te kijken of deze ge- ri"? e zich in november de ami iste Stad van Nederland mag noemen. Alphen is lineerd voor deze natio- 'ac ijs samen met Nijmegen, Drachten, Lochem, Dok- Groesbeek, Baarlo en Jl iry bestaat uit zeven per voorzitter G. de Wagt Vaste Keuringscommis- Plasmeijer, L. Braber, J. fyendam, N. Brantjes, H. 1 directeur van de Keu- i P. Den Duik en J. Mau- pt oude raadhuis aan het peester Visserpark toont pieente aan wat Alphen Jen Rijn tot kanshebber fvoor de titel. Aan bewo- rticipatie kan het niet lig- mt de gemeente zet zo'n 2400 vrijwilligers in bij het on derhoud en beheer van het groen. „Daar kijken wij ook naar, hoe men de burgers bij het groen betrekt", geeft jury voorzitter De Wagt aan. Na de uitleg gaat het gezel schap, onder wie burgemeester Schoof en wethouder Hans Groen in 't Wout, richting Bos- park. De junizon werpt een prachtig licht op de oude kas tanjebomen in het park. Bij de kinderboerderij in het park la ten dertig kinderen uit groep vier en vijf van de basisschool het Palet, een grappig liedje ho ren. Verderop in het park krijgt de jury een krop andijvie uit de schooltuin en een zelf gemaakt rijmpje aangeboden. Het pro gramma is vol, enige haast is geboden. De jury klimt in de gereedstaande bus voor een rondleiding door Alphen. Veel juryleden zien de stad niet voor de eerste keer. Ilse Plasmeijer, de dagvoorzitter, heeft haar agrarische opleiding gevolgd in Boskoop. Bij het uitstappen ter hoogte van de Swaenswijck- brug blikt De Wagt achterom. „Kijk eens, wat een prachtige doorkijk", en wijst zijn collega juryleden op de bomen in de Stationsstraat. Koster, directeur van Keuken hof, heeft goede herinneringen aan Alphen ook al woont hij nu in Lisse. „Je ziet dat het groen- beheer een steeds prominente re plaats krijgt in het gemeente beleid. Er wordt nu ook echt geld voor uitgetrokken." Want in tegenstelling tot wat velen denken, groeit ook groen niet vanzelf. „Kijk, dat vind ik nou mooi, zo'n eerlijke fontein, zegt Koster in park Rijnstroom, ter wijl hij wijst naar de elegante waterstralen. Een ongemaaide oever steekt wat wild af bij de rest van het keurig geschoren en geknipte park Rijnstroom. Gemeentemedewerker Stef Strik slikt even en antwoordt vlug: „Om bepaalde soorten de kans te geven." De jury knikt te vreden bij het antwoord. „Het is niet zo dat wij alleen kijken naar de bloemetjes en bomen", vertelt De Wagt. De jury let vooral of een gemeente een heus structureel groenbe- leid heeft. „Even een paar bloe men in een bak gooien is niet de bedoeling. We hebben zes hoofdnormen, zoals bijvoor beeld presentatie en informatie, samenhang en visie, hoe ver houden de dingen zich tot el kaar. Daarnaast letten we op de bomen, de plek die kunst in het groen heeft, maar ook netheid is een criterium." De jury maakt ook verschil tussen het stedelijk Zo'n dertig schoolkinderen zongen in het Bospark de jury met een 'grappig' liedje toe.Foto: Hielco Kuipers groen en het natuurlijk groen. „Ommen is bijvoorbeeld van nature veel groener, maar dat wil nog niet zeggen dat er een goed plan aan ten grondslag ligt. Wij kijken of een gemeente groenbeheer als een serieuze, lange termijn zaak ziet en het er niet zo eventjes erbij doet", al dus De Wagt. In september heeft de eind- nominatie plaats van de drie beste gemeenten. Het voltallige jurypanel van de Stichting En tente Florale beoordeelt dan deze gemeenten. Op twee november wordt in Velp de winnende gemeente bekendgemaakt. heeft voorbereid, op meer en betere activiteiten van het welzijnswerk. Bovendien moeten meer Alphenaren daarbij worden betrokken. Het is de bedoeling dat Stich ting Welzijn op 1 juli aan het werk gaat. Maring was tot 1994 fractie voorzitter van de WD. Hij raakte in opspraak omdat hij fraude had gepleegd als direc teur van de Stichtse Glasver zekering Maatschappij, in een poging dat bedrijf te redden. Drie jaar later werd de zaak af gedaan toen Maring een schikking trof met justitie door een boete van 20.000 gulden te betalen. alphen aan pen run De restauratie van de Steekter molen in Alphen aan den Rijn pakt opnieuw duurder uit dan verwacht. Omdat de aantasting door houtworm erger is dan eerst werd aangenomen, ne men de kosten met 125.000 gul den toe tot bijna zeven ton. In 1998 dacht het toenmalige wa terschap De Gouwelanden, dat toen eigenaar was, voor 375.000 gulden klaar te zijn. De extra kosten komen voorlopig voor rekening van het waterschap Wilck en Wiericke waarin De Gouwelanden inmiddels is op gegaan. Het rijk stelt jaarlijks extra subsidie beschikbaar, waardoor het waterschap het geld weer terug ^rwacht te krijgen. Het bovenhuis van de molen verhuisde het afgelopen najaar naar de werkplaats van molen maker Verbij uit Hoogmade. Zo kon hij ongeacht de weersom standigheden door blijven wer ken aan de restauratie. Boven dien moet de molen nu vanaf de basis weer worden opge bouwd, waardoor er een betere constructie ontstaat. Volgens Verbij is de molen bijna klaar. „We wachten nog op een paar balken die erin moeten worden aangebracht. Die zijn besteld. Afgezien daar van staat de molen klaar voor transport naar Alphen.Hij verwacht dat de molen half juli weer terug kan naar zijn plek. Daar krijgt de molen na jaren ook weer zijn wieken terug. Langs de Wijde Aa bij Roelofarendsveen komen 76 zomervilla's met eigen ligplaats.Tekening: Architectenbureau Van Rijn Partners Gemeente Alkemade geeft met tegenzin toestemming

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19