Katwijk steekt 1,4 miljoen in Boslaan-Wes 7 Haring maakt een speciaal gevoel los bij de Hollanden Plannen voor Rusthoff in een stroomversnelling Duin Bollenstreek Sassenheimers tonen weinig belangstelling voor parkplannen Afvalcontainers bij flats in Valkenburg gaan onder de grond Neem een proefabonnement, BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 Schilders gratis naar Keukenhof Valkenburg: 30 kilometer Van der Nagel lijsttrekker CDA Mishandeling Noordwijker Ideeën gevraagd in Noordwijk Herdenking in Valkenburg blijft met oud-strijders Voorhouts sporthal si dichterbij VRIJDAG 18 MEI 2001 976 LISSE - Wegens overweldigend succes krijgt het 'Schilderweek end op de Keukenhof een ver volg. Vanaf morgen mogen kunstenaars vrij schilderen in het hele park. Kunstschilders en amateurschilders die met ei gen schildersezel naar de Keu kenhof komen, hebben gratis entree. Bezoekers die tijdens die dagen willen leren hoe je bloemen schildert, kunnen aanschuiven bij de gratis work shops, in het weekeinde van 10.00 tot 17.00 uur en door de week van 12.00 tot 17.00 uur. VALKENBURG - Valkenburg wordt bijna geheel 30-kilome- tergebied. Alleen op de door gaande weg, de Voorschoter- weg, Hoofdstraat en Katwijker- weg, mag nog 50 kilometer per uur worden gereden. Deze week ging de commissie grond gebiedzaken akkoord met de inrichting van de Broekweg, Marinus Poststraat en Burge meester Lotsystraat als 30-kilo- metergebied. De raad moet nog wel positief over het besluit be slissen. VALKENBURG - De hele Valken- burgse CDA-fractie wil nog wel een raadsperiode door. Maan dag houdt de partij een leden vergadering, waarbij het be stuur voorstelt om de huidige wethouder Van der Nagel aan te wijzen als lijsttrekker bij de verkiezingen van volgend jaar. De vaststelling van de rest van de kandidatenlijst vindt tijdens de najaarsvergadering plaats. Tijdens de ledenvergadering van maandag is er na het huis houdelijk gedeelte een discus sie over de bestuurlijke toe komst van Valkenburg. De bij eenkomst is in de zaal van de NH-Kerk en begint om 20.00 uur. NOORDWUK - Een 21-jarige Noordwijker heeft gisteren aan gifte gedaan van mishandeling. De man liep een dag eerder op het Lindenplein toen hij werd aangesproken door een onbe kende. Een tweede onbekende deelde vervolgens een klap uit. Uiteindelijk werd de Noordwij ker door vier mannen in elkaar geslagen. De man moest zich met verwondingen aan het hoofd laten behandelen bij een huisarts. De politie zoekt getui gen van het voorval. NOORDWUK - Iedere Noord- wijkse jongere tussen 6 en 18 jaar wordt uitgenodigd om met ideeën te komen voor zomerac- tiviteiten. Jongerenwerk Noord- wijk wil er aan meewerken om de leukste plannen tot uitvoe ring te brengen. Daarvoor is nodig dat de jeugdige Noord- wijkers, alleen of met een groepje, het idee op papier uit werken en inleveren bij de Sporthal Northgo, Joh van Hoomstraat 4, telefoon: 071- 3624238. VALKENBURG ROB ONDERWATER Oud-soldaten van het Vierde Regiment Infanterie (4RI) blij ven de traditionele herden- kingdienst op 4 mei in Valken burg bijwonen. Bestuursleden van de vereniging Oud Valken burg verkeerden in veronder stelling dat de afgelopen bijeen komst de laatste was, maar dat blijkt een misverstand. „We blijven herdenken, tot de laat ste de knop omdraait", zegt R. van Gelder, bestuurslid van de vereniging van 4RI'ers. De organisatie van de her denking berust sinds dit jaar bij de gemeente Valkenburg. Voor heen kwamen de oud-strijders van het 4RI bijeen op hemel vaartsdag, maar dat gebeurt te genwoordig op 4 mei, de dag waarop Nederland de oorlogs slachtoffers herdenkt. Voor de 4RI'ers is 10 mei de eigenlijke herdenkingsdatum. Op die dag in 1940 leefde Valkenburg vijf dagen in angst. Er werd in die dagen gevochten om het be houd van het vliegkamp. De vereniging van oud-strij ders van het 4RI heeft nog on geveer 90 leden. De meesten zijn tachtig jaar en ouder. Vissers van de Koningin Juliana halen de vangst binnen. De haring is dit jaar mals, maar mag best iets vetter. Foto: WFA SCHEVENINGEN/KATWUK ROB ONDERWATER Haringliefhebbers, opgelet! Er komt een mals maatje aan. De haring van vorig jaar was niet je dat, maar die van dit jaar is grand era. Het plankton, dat in de magen van de reeds gevan gen beestjes zit en is bestu deerd, geeft aan dat het dit sei zoen wel goed zit. Loopt het water al uit de mond? Nog even geduld tot 30 mei. Dan mag de Hollandse Nieuwe aan de man worden gebracht. Luc Ouwe hand weet waarover hij spreekt. Hij is voorzitter van het Neder lands visbureau en directeur van het gelijknamige visfver- werkings) bedrijf uit Katwijk. Goed, het ruggetje mag wat breder en de vis mag best iets vetter, maar over de smaak valt niet te twisten. Ouwehand toonde zich 'gematigd positief over de Hollandse Nieuwe. Haring, het zilver met het gouden gevoel. Daar draaide het gisteren allemaal om tijdens een speciale vangst voor de me dia vanuit de haven in Scheve- ningen. De culinair publicist Jo hannes van Dam kwam op het instructieschip Koningin Juli ana zijn gehoor uitleggen wat voor gevoel hij heeft, als hij de haring naar binnen hapt. Wie uien bij zijn haring stopt, is een barbaar. Vroeger, toen er nog nauwelijks koeltechniek was, kreeg de haring gaande weg een tranerige smaak. Uien moesten die smaak wegnemen. Door de nieuwe technieken blijft de haring het hele jaar door goed van smaak. Toch is de ui gebleven, tot grote erger nis van Van Dam. „Als ik bij de visboer een haring bestel en hij vraagt: 'uitje erbij', dan zeg ik: 'is de haring soms niet goed?' Vishandelaren hebben het al leen aan zichzelf te danken als ze slechte haring verkopen." Degenen die het gisteren waagden om de geserveerde haringen met uien te eten, kreeg er verbaal („u bent een barbaar") van langs van de man, die restauranthouders soms laat sidderen met zijn maaltijdrecensies. Over de ha ring echter niets dan goeds. Wat heet, wij Hollanders heb ben er zelfs oorlogen mee ge wonnen. Omdat we al heel snel een manier vonden om de ha ring lang goed te houden, werd de lekkernij meegenomen als proviand op de oorlogssche pen. Het was de brandstof voor de matrozen. Haring maakt een speciaal gevoel los bij de Hollanders. Van Dam: „We hebben een dropgevoel, een Hemaworstge- voel, maar niets lijkt op het ha- ringgevoel. Ik heb ooit drie jaar in de Pyreneeën gewoond. Van alles probeerde ik om aan ha ring te komen. Wat ik at, i lemaal surrogaat. Het wat ik deed bij thuiskoi hard hollen naar de viskai Bijzonder is ook het v in haringgevoel tussen Haag en Amsterdam. W een haring vraagt in Den krijgt een klein, zacht vi Amsterdam wordt een ve tere haring in stukken, neerd met zuur en een p tje geserveerd. Ook Jol van Dam heeft zich suf kerd over het verschil v: ringeten. „Het enige wat bedenken is dat de Amstf mer zijn vinger liever 5 houdt." Ook in Duitsland ma haring, het matje, inmidi tongen los. Ze eten d: meeste haring. De Duitst by Neubacher kwam evi leggen dat bij de eerste h een herring meteen de oversloeg. Maar de 1 waarop het visje daar wo geten, is niet de 'onze wilde een Nederlander ee de beurt maken bij onze 1 buren en nam een vaatji bare Hollandse Nieuwe mee. Hij vroeg aan een k de haring schoon te 1 Toen hij even later teruj lagen ze allemaal te we een bak met kruidenazij schijnt dat de Nederlam plekke een oorlog wilde nen. Laan krijgt vrijliggende fietspaden en nieuwe riolering, asfalt en bomen De Boslaan-West tussen de Meeuwenlaan en de Roest van Limburgstraat in Katwijk staat een opknapbeurt te wachten. De laan krijgt voor de zomer van 2002 een nieuwe asfaltlaag en een nieuwe riolering. KATWUK PETER BLOK Daarnaast krijgt de drukbere- den laan - er gaan dagelijks zo'n zesduizend auto's over - vrijliggende fietspaden. De bij na vijftig esdoorns aan de laan, die veel luis aantrekken, wor den gerooid. Daar komen ande re bomen voor terug. De straat lantaarns worden verplaatst en aangepast en de voetgangers oversteekplaats wordt beter verlicht. De opknapbeurt van de Boslaan-West kost de ge meente ruim 1,4 miljoen gul den. De asfaltlaag van de Boslaan- West is volgens de gemeente dringend aan vervanging toe. De conditie van het wegdek is slecht, de asfaltbaan is aange tast en vertoont scheuren. Ook zijn de betonmaterialen aange tast en zitten er oneffenheden in. De gemeente wil, om de overlast voor omwonenden zo veel mogelijk te beperken, tege lijkertijd met het vervangen van het asfalt de riolering vernieu wen. Die stamt uit de vijftiger jaren en heeft volgens de ge meente zijn langste tijd gehad. Na het vervangen van de rio lering wordt de nieuwe asfalt laag op de Boslaan-West aange bracht. Daarna worden de vrij liggende fietspaden, naar voor beeld van de Rijnmond en de Industrieweg, aangelegd. Sinds 1995 hebben zich op de Bos laan-West zeven ongevallen voorgedaan, waaronde: met gewonden. Nog deze maand wori alle betrokkenen een in tieavond gehouden over knapbeurt. In septembei met de uitvoering van h begonnen. In april 200; de laan de nieuwe asfaltli 'Revitalisering' Sassenheims park begint komend najaar MARGRIT TIBBOEL De plannen voor de opknap beurt van Park Rusthof, het groene hart van Sassenheim, gaan steeds vastere vorm aan nemen. Als het aan wethouder Wagemakers ligt, wordt er ko mend najaar een begin ge maakt met de uitvoering van de voorstellen van de tuin- en landschapsarchitecten Bosch en Slabbers die tot doel hebben het aanzien van de Engelse landschapstuin te herstellen. De gemeenteraad heeft on langs, vooruitlopend op een de finitieve besluitvorming over de toekomst van het park, aange drongen op een onderzoek naar de conditie van het aan wezige bomenbestand, de wa terhuishouding en de kwaliteit van het water. Alvorens de slor dige drie miljoen, die men denkt te moeten spenderen aan de 'revitalisering' van park Rusthoff, beschikbaar te stellen wil de politiek eerst de zeker heid hebben dat de huidige stand van zaken een investering van een dergelijke omvang rechtvaardigt. En daar is alle reden voor, liet P. de Blaey van gemeente gis teravond weten bij een presen tatie van het ontwerp voor Rusthoff. De Blaey concludeer de onomwonden: „Het is al met al een positief verhaal. Er zijn gedurende de laatste twee maanden 667 bomen bekeken en daarvan zijn er 390 nader onderzocht op soort en monu mentale waarde." Volgens De Blaey moeten er totaal negen bomen worden gerooid en ko men 102 bomen op korte ter mijn voor een onderhouds beurt in aanmerking. De Blaey bekende zijn twijfels te hebben over de kwaliteit van het water. Die is volgens hem niet zo geweldig, ondermeer omdat er te veel stikstof in zit. Dit komt ondermeer door de aanwezigheid van veel vogels en de boombladeren die op het wateroppervlak terechtkomen. Volgens De Blaey kan de situa tie verbeteren door de water doorspoeling in het park beter te reguleren. Over de kwaliteit van de bag ger in de markante waterpartij en had De Blaey minder beden kingen. „De aangetroffen bag ger valt qua vervuiling in de ca tegorie klasse twee, niet be paald verontrustend. We kun nen het vervuilde materiaal ter plaatse verwerken en dat leidt niet tot al te grote extra kos ten." Ook het opruimen van de asfaltpaden die het park door kruisen levert niet al te veel problemen op. „We kunnen het asfalt fijn maken, breken en af voeren. Dat kost niet zo veel." Met deze vaststelling lijken de tuin- en landschapsarchitecten Bosch en Slabbers ruim baan te krijgen voor de uitvoering van hun prestigieuze plannen voor het zes hectare grote park. Plannen die sléchts in grote lij nen aangeven wat zij voor het monumentale park in gedachte hebben, benadrukte Wagema kers gisteravond. Zo willen ze onder meer het aantal toegan gen drastisch beperken, de sloot op het eiland dichten, het aantal paden verminderen en de beschoeiingen verwijderen. De schooltuinen zouden eventueel kunnen worden ver plaatst en de drie ingetekende bruggen zouden, als de financi en dat toelaten, draaibaar moe ten worden zodat er in de win terperiode vrijuit een baantje kan worden getrokken. Het is in dit stadium nog niet zeker in hoeverre Bosch en Slabbers hun voorstellen kun nen uitvoeren. De plannen lig gen nog twee weken voor schriftelijke reacties ter inzage. Op 21 juni, tijdens een commis sievergadering, kunnen de Sas- senheimers nog hun zegje doen over het ontwerp. Op 8 juli neemt de gemeenteraad een besluit over de toekomst van Park Rusthoff. Het ontwerpbureau heeft grote plannen met Park Rusthoff. Het aantal toegangen wordt drastisch beperkt, de sloot op het eiland gaat dicht en het aantal paden wordt minder. En als het haalbaar is, worden de brug gen draaibaar. Tekening: Bosch en Slabbers SASSENHEIM MARGRIT TIBBOEL De begeleidingscommissie die de tuin- en land schapsarchitecten Bosch en Slabbers bij hun planontwikkeling voor Park Rusthoff met raad en daad bijstaat is op z'n zachtst gezegd niet blij met de voortvarendheid waarmee wethouder Wagemakers tewerk gaat. De commissie wil dan ook dat de gemeente de bevolking ruimschoots informeert en er een langere periode voor uit trekt om de Sassenheimers de gelegenheid te ge ven hun zienswijze over de opknapbeurt ken baar te maken. De opkomst van de Sassenheimse bevolking was gisteravond gering. Een kleine veertig inwo ners liet zich voorlichten over de toekomst van het park, dat iedere rechtgeaarde Sassenheimers een warm hart toedraagt. Voorzitter Plevier van de begeleidingscommissie over dit teleurstellen de vermeende gebrek aan belangstelling: „We hebben in Sassenheim 16 duizend inwoners. Als er zo weinig belangstelling zou zijn bij de bevol king voor dit project zouden we die drie miljoen beter in ons zak kunnen houden." Het wil er echter bij Plevier niet in dat de Sas senheimers, die het gisteravond massaal lieten afweten, niet daadwerkelijk geïnteresseerd zou den zijn in het wel en wee van het groene hart in de dorpskern. Volgens Plevier is de bevolking niet tijdig genoeg op de hoogte gesteld Over de informatie avond over Rusthoff. „Er is niet genoeg ruchtbaarheid aan gegeven. We hadden ruim van te voren een posteractie willen houden in winkels en een informatie kraam willen neer zetten in het park. De ge meente heeft ons aanbod echter van de hand gewezen. Nu is er niet voldoende publiciteit ge weest en wordt abusievelijk de indruk gewekt dat men niet geïnteresseerd is." De commissie wil op korte termijn zorgen voor meer bekendheid over het ontwerp van Bosch en Slabbers en dan vervolgens de wensen van de burgers inventariseren. „Het heeft geen zin om deze plannen, die verstrekkend zijn voor de toekomst, er zo maar even doorheen te ja gen." Ben mening die niet gedeeld werd door wethouder Wagemakers. Ze reageerde: „Als we nu niet doorzetten nemen we pas eind septem ber een beslissing. En dan wordt het voorjaar 2002 voordat we daadwerkelijk beginnen. Ik be gin liever in dit najaar. Er moeten nu maar eens spijkers met koppen worden geslagen." VALKENBURG In de wijk Frankenburg in Valkenburg worden ondergrondse afvalcontainers geplaatst. Het gaat om gescheiden containers (de zogeheten metro's), waarin gft-afval, glas en 'normaal' af val kan worden gedeponeerd. De werkzaamheden worden binnenkort, tegelijk met het bestraten, uitgevoerd. De kosten van het plaatsen van de on dergrondse containers bedragen 67.000 gulden. De commissie grondge biedzaken is inmiddels akkoord ge gaan met de werkzaamheden, de ge meenteraad beslist eind deze maand over het beschikbaar stellen van het krediet. Verder wordt het voetpad in het plantsoen Duinzicht opgehoogd met grond uit de rioolsleuf. Die grond is onderzocht en goedgekeurd. Het voet pad loopt bij een regenbuitje snel on der water en moest worden opge hoogd. De werkzaamheden stonden eigenlijk voor 2004 op het programma van de gemeente, maar door een sa menloop van omstandigheden ge beurt de verbetering in het plantsoen binnenkort. VOORHOUT JAN VAN DER El De grote sporthal aan coba van Beierenwt Voorhout is misschien 2003 klaar. Dat liet we der Van Riet gisteren schemeren tijdens di meenteraadsvergaderii Voorhout heeft een ak met Noorlander over d koop van de grond op 1 geheten locatie Van Volgens de wethouder de formele overeenl binnenkort onderteken de gekochte grond wil hout een mega-sporthi ten waarin tevens eenj rencentrum wordt om bracht. „Dat is een reë tie, zo bleek uit mij: sprekken met mogeliji ploitanten", vertelde Riet. Voorhout heeft nu groot gebrek aan ruimti gymnastieklessen en sporten. 'Wat er ook in Voorhout, laat de I ren spelen', stond er tennisballen die een kracht aan de raad! uitdeelde tijdens de gis avond gehouden raads dering. „We kunnen oi roep niet goed uitoefe klaagden de aanwezige nastiekleerkrachten. I teur Van der Veen van 1 genboogschool verf zich over het gebrel overleg met de leerkra Hij vond het verder waardig dat hij pas 1 werd ingelicht over d meenteplannen. Bij de koop van de op de Van Diest-1 schuilt er nog wel een tje onder het gras. De onder de loods, die i begin van de jaren ne; in vlammen opging, i vuild. In de bodem is andere teerhoudend gevonden. „Hoe zit h( dat milieurisco?" vroef Ouwens (Voorhouts B( „Dat zien we dan wel' antwoordde burgen De Ronde. Op aandrang van di blijft de gymnastiekza de Linnaeuslaan open nieuwe sporthal er is, vankelijk wilde het c deze gymnastiekzaal ii sluiten. Het lekkend di de gymnastiekzaal ai Linnaeuslaan wordt v pig voor lief genomen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 18