Voorschoten besteedt tonnen aan legionella Geen zicht op contract Lange Voort Regio Soms was het zo erg dat we aan lek riool dachten i: Informatiepunt voor Zoeterwoudenaars eindelijk in gebruik NATUURLIJK, LIEFTINK DEUREN irekers binnen tot voordeur htcomputer or Muzenbof e i nier peuters stie Turven Hoog napbeurt 9 liotneek efooncellen dwijnen keerplaats chtwagens weg Iepenwacht: uitsterven voorkomen 2002 in met LWO Strandpost Wassenaar op losse schroeven Warmond: geen centrum asielzoekers pAG 11 MEI 200197319 De verbouwing van de Leider- dorpse basisschool De Schakel valt fors duurder uit. Dat komt omdat de isolatie en ventilatie van het schoolgebouw onvol doende zijn. Stankoverlast en drukkend vochtige lokalen zijn het gevolg. Bouwkundige aan passingen om hoofdpijnklach ten en concentratieproblemen bij leerlingen en docenten op te heffen kosten ruim vijf ton. Binnenkort gaat de verbou wing van het schoolgebouw aan het Van Alphenplein van start. Twee werklokalen worden omgebouwd tot drie leslokalen, en het speelhalletje wordt ver anderd in een speellokaal. Als de verbouwing klaar is kan De Schakel alle leerlingen weer on der één dak herbergen. Nu krijgt een deel van de kinderen nog les in de 'dependance' aan de Buitenhoflaan. Met de verbouwing is een be drag van 2,2 miljoen gulden ge moeid. Leiderdorp zou daarvan bijna een miljoen voor haar re kening nemen, maar daar komt nu mogelijk een bedrag van 551.000 gulden bij. Uit een kli matologisch onderzoek van de Haagse firma Dorsser Raadge vende Ingenieurs blijkt name lijk dat in een van de lokalen te veel kooldioxide in de lucht zit. Daarnaast is het transport van vochtige lucht in de kruipruim te niet goed. ,,We hebben constant te ma ken met vocht in de klassen", zegt directeur L. van Harteveld. „Kinderen en docenten vinden het óf te benauwd of juist heel erg koud. Ook klagen zij over hoofdpijn en concentratiepro blemen.'' Bovendien stinkt het in het gebouw. Dat komt door dat er kieren zitten in de vloer. Daardoor komt er lucht uit de kruipruimte naar boven. „Het was soms zo erg dat we dach ten dat het riool lek was." Burgemeester en wethouders vinden dat de gemeente de ex tra kosten voor verbetering van de isolatie en de ventilatie vol- ie inbraken izenwei IOND -Inbrekers hebben isdagnacht toegeslagen in luizen aan de Ganzenwei armond. De inbraken wer- f ijsterochtend ontdekt. De L iestond met name uit 1 Bij één huis hoefden de 1/ irs weinig moeite te doen. [kwamen ze binnen via de [rdeur, die open was. 'r8 or d Hei RSCHOTEN - Twee bewo- gi van het Leeuwerikerf in rhr jchoten doen voortaan vei roordeur op het nachtslot, he listen geld nadat inbrekers pe luizen waren binnengeko- door de deur open te 'flip- i'. Via de brievenbus lukte en de grendel van de deur, iet op slot was gedraaid, fyte trekken. •RDORP -Theater De Mu- In i of mag wat burgemeester »e t sthouders van Leiderdorp eft ft een nieuwe lichtcompu- or i nschaffen. De bestaande leg atuur is zo sterk verou- dat sommige theatergroe- van JeMuzenhof daarom He kelt lijden. De nieuwe compu- e v ist 18.500 gulden, ïnb1 na et'ERWOUDE RUNDUK - Peu- ren relzaal Drie Turven Hoog ve' iterwoude-Rijndijk krijgt R compensatie van de ge- ai1 te voor de daling van de ?nb lsten. De Stichting Kin- is vang Zoeterwoude wil ijk' gulden, omdat het aantal rs is teruggelopen en zij 3es pnvaller niet wil afwente- ng de ouders. De gemeente en 1 de ouderbijdrage echter ve| >hoog. De peuterspeel- !n 2 rijgt wel 1.240 gulden om -n 1 doen aan nieuwe CAO-af- >or sn. ka di 'eth -t b ERWOUDE - De openbare theek aari de Schenkel- Zoeterwoude-Dorp voor 30.000 gulden opge- Het werk omvat het ver van zinkwerk, verrotte Tien en ramen, schilder- in maatregelen om vocht- 1 emen te verhelpen. 5 zc (SCHOTEN -Als gevolg van mars van de mobiele tele- tuu rerdwijnen in Voorscho len fvan de elf telefooncel - *1 8 in de B.S. van der Oye- aaIyeethovenlaan, Leidse- Irompweg en op het 'dd iplein. In deze cellen n hooguit vijf gesprekken g gevoerd. Hoewel ook ital telefoontjes in de cel Admiraal de Ruytersin- terkt blijft tot twee per toch besloten deze cel te lan, omdat er anders in irdelijke gedeelte van toten geen mogelijkheid iu bestaan om op deze r te bellen. (SCHOTEN - Chauffeurs 'n hun vrachtwagen ian niet meer parkeren in r va Jde Stationslaantje bij n Voorschoten. De ge- te heeft besloten deze bij- re parkeerplaats op te i en weer vrij te geven ersonenauto's. ten ■d.O be WASSENAAR ERNA STRAATSMA Een Iepenwacht moet voorko men dat deze bomensoort uit sterft. In het noordelijk deel van Nederland blijken reddingsac ties door middel van vaccina ties tegen de besmettelijke iep ziekte vrucht af te werpen. Een proefproject gaat van start in de gemeenten Wassenaar, Voor schoten, Leidschendam, Den Haag, Katwijk en Valkenburg. Het idee om een reddingsac tie voor iepen op touw te zetten is afkomstig van de Nationale Bomenbank. Deze organisatie zette het afgelopen jaar iepen- wachten op in de provincies Groningen, Friesland en Noord-Holland. In samenwer king met Landschapsbeheer Zuid-Holland en het Iepenbe- raad is nu een deel van Zuid- Holland aan de beurt. De pro vincie heeft voor het proefpro ject een subsidie van 122.000 gulden beschikbaar gesteld. De bedoeling is dat heel Nederland iepenwachten krijgt. Met een goede aanpak is het volgens de iepenwacht mogelijk om iepen te behouden. Gezon de bomen kunnen een 'iepprik' krijgen om hun weerstand te vergroten. Besmette bomen moeten zo snel mogelijk weg om verspreiding van de ziekte te voorkomen. Deze aanpak is volgens de iepenwacht goedko per dan een uitsterfbeleid. De iepenwacht hoopt met deze aanpak de kap van deze bomen terug te brengen tot één pro cent. Nu is acht procent van de iepen aangetast door iepziekte. De betrokken gemeenten in deze regio gaan verschillend om met iepen. Katwijk spant zich in om de bomen zoveel mogelijk te behouden. Voor schoten en Wassenaar hanteren een uitsterfbeleid. Het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland heeft nagenoeg al zijn iepen gerooid. De iepziekte duikt regelmatig op. Deze foto werd medio 1999 gemaakt op de Lammenschansweg ii Archieffoto: Hielco Kuipers OEGSTGEEST ERNA STRAATSMA De kans dat de eerste paal voor de renovatie van winkelcen trum Lange Voort begin 2002 de grond ingaat lijkt klein. De eigenaar worstelt met de nieu we wettelijke regel dat beleg gingsmaatschappijen geen 'ontwikkelingsrisico' mogen lo pen. Ook de gesprekken met de beoogde projectontwikkelaar zijn nog steeds niet afgerond. Aanvankelijk zou de eerste paal in september 2001 de grond ingaan. Begin dit jaar maakte Winkel Beleggingen Ne derland (WBN) - dat sinds 26 april de naam Cório draagt - bekend dat die datum zou op schuiven naar het eerste kwar taal van 2002. „Dat zou nog moeten lukken", zegt M. Over toom. van Cório. „Maar dat vergt wel heel veel inspanning." Voorlopig, ziet het er naar uit dat Cório niet snel een defini tief bouwcontract kan sluiten met Oegstgeest. Een tijdelijk contract is in de maak, maar daarin worden geen afspraken vastgelegd over de begindatum. Het opstellen van een tijdelijk contract gebeurt op voorstel van de gemeente, die hiermee druk wil uitoefenen op de eige naar van het winkelcentrum. „Heel erg nuttig, zo'n overeen komst", zegt Overtoom. „Alles wat we hebben afgesproken kunnen we dan in een juridisch kader vastleggen." Hoewel Overtoom positief is over het opstellen van een tij delijk contract, kan hij niet ga randeren dat Cório zo'n over eenkomst snel tekent. De ge meente heeft de beleggings maatschappij verzocht dit voor 15 mei te doen. „We doen ons best, maar de fiscale toets gaat even tijd kosten, ook al beseffen we dat we die tijd niet hebben. Die nieuwe fiscale wetgeving is in februari bekend geworden en komt er nu even tussendoor. Het brengt een onduidelijkheid met zich mee waai- meer beleg- gers mee worstelen." Vooruitlopend op het onder tekenen van contracten is Cório begonnen met een inventarisa tie van verhuiswensen van win keliers in de Passage. Deze win keliers moeten tijdelijk in nood gebouwen in het Irispark, om plaats te maken voor nieuw bouw op de plek van de Passa ge Architectenbureau RPHS heeft onlangs van Cório de op dracht gekregen het bestaande 'schetsontwerp' uit te werken tot een 'voorlopig ontwerp'. Ook het tekenwerk stagneerde enige tijd, als gevolg van on enigheid over een deel van de plannen. „We hebben een hele discussie gehad over het aantal woningen, die nog niet zo lang geleden is afgerond. Dat had te maken met een aanpassing van het plan voor de bibliotheek. Aanvankelijk hadden wij een ruimte in de vorm van een haak in gedachten, maar dat vond de bibliotheek onhandig. Ze wil den liever een vierkant. Daar door hielden we elders in het bouwblok ruimte over, die wij wilden vullen met woningen. Daar is lang over gepraat, maar uiteindelijk gaat dat toch niet door." i ko SCHOTEN - Voorschoten samenwerking met de Welzijnsorganisatie voorlopig voort tot en icember. Daarmee is een nen ledrag gemoeid van bijna in I 'gulden. Over contract- Ie h ging tot en met 2003 de gemeente in een later ro pas een besluit. Voor legt! n twijfelt nog over het etten van de activiteiten LWO op de huidige ba- daarvoor nog eens gulden extra ter be ing te stellen) of genoe- nemen met een beschei- en dus goedkoper pak- ZOETERWOUDE JAN PREENEN De bewoners van Zoeterwou- de-Rijndijk krijgen op korte ter mijn extra service. Met ingang van 17 mei kunnen zij voor wensen en klachten over bij voorbeeld het groenonderhoud, verlichting en obstakels op we gen elke donderdag terecht in het gemeentelijk informatie punt naast het multifunctionele centrum De Eendenkooi aan het Kooikerspad. Het personeel van de algemene dienst in Zoe- terwoude-Rijndijk heeft daar een eigen ruimte gekregen. Het was aanvankelijk de be doeling dat deze uitbreiding van De Eendenkooi anderhalf jaar geleden al in gebruik zou worden genomen. De vertra ging is veroorzaakt door ernsti ge vervuiling die tijdens een bo demonderzoek in 1999 aan het licht kwam. In overleg met de provincie werd besloten een deel van de grond af te graven en de rest met beton af te dek ken. Het onderzoek en het uit stel leidden ertoe, dat de kosten opliepen van 120.000 naar 150.000 gulden. „Hoe die vervuiling in de vorm van zware metalen daar is ontstaan, is nog altijd onduide lijk", aldus een woordvoerder van de regionale milieudienst. „Voordat De Eendenkooi ruim 25 geleden werd neergezet, was er weiland. Dat land is omge spit en opgespoten met zand, maar ik kan me niet voorstellen dat die metalen daarin hebben gezeten. In elk geval kan de ver vuiling zich niet verspreiden. Mocht de grond in de loop der jaren een andere bestemming krijgen dan kan deze zonodig verder worden afgegraven." Het nieuwe pand van de alge mene dienst is neergezet aan de kant van de Bernardusschool. Daar ontstond ruimte, omdat de entree van De Eendenkooi vanwege een grootscheepse re novatie is verplaatst naar de zij de van het parkeerterrein. De gemeente was al sinds oktober 1998 op zoek naar een onder komen voor de algemene dienst. Toen werd het groenon derhoud overgenomen van een bedrijf en vanaf dat moment was er behoefte aan een eigen plek. Niet alleen voor het perso neel om te douchen en zich om te kleden, maar ook voor het ontvangen van buurtbewoners. Dat is elke donderdagmorgen mogelijk tussen half tien en half elf. Na een half jaar bekijkt de gemeente of deze service zinvol is. Op hetzelfde adres zit vanaf 22 mei ook elke dindagmiddag van half twee tot half drie ie mand van de afdeling Burger zaken voor het vernieuwen van rijbewijs of reisdocumenten en het aanvragen van uittreksels uit het bevolkingsregister. Tot 22 mei wordt deze service ver leend in het postagentschap in De Eendenkooi. WASSENAAR - De politie Haaglanden overweegt om vijf strandposten langs de kust van 's-Gravenzande tot en met Wassenaar deze zomer niet meer te bemannen. Personeelsgebrek binnen het korps is de reden voor dit voornemen. Voorlopig blijft de politie op het Wassenaarse strand (zie foto) gewoon actief. „Zolang die discussie speelt, verandert er niets," aldus een woordvoerder van de politie Haaglanden. Zo moet de kwestie nog aan de orde komen in het regionaal college van burge meesters en in de politiek. De politie denkt erover de 'badmeesterstaak' terug te geven aan de lokale vrijwillige reddingsbrigades. „De badmeesterstaak legt een be hoorlijke claim op onze aanwezigheid op het strand en je kunt je als politie afvragen of het wel tot onze taken hoort", aldus bureauchef Segboer van de politie Westland-West (Monster, 's-Gravenzande en Wateringen). De politie Hollands Midden, waartoe Noordwijk en Katwijk behoren, heeft geen personeelsprobleem. „Wij gaan vanaf het Pinksterweekein- de tot en met september weer gewoon draaien," zegt een woordvoer der. Foto: Dick Hogewoning Warmwaterinstallaties vervangen Voorschoten trekt 254.000 gulden uit in haar pogingen om legionella te voorkomen in gemeentelijke accommo daties. Warmwaterinstallaties in de sporthal De Vliethorst, vier gymlokalen, het gemeentehuis, de brand weerkazerne en het gebouw van openbare werken wor den geheel of gedeeltelijk vervangen. De legionellabacte- rie kan de dodelijke veteranenziekte veroorzaken. JAN PREENEN Het bedrag komt bovenop de zestienduizend gulden die de gemeente eerder heeft uitgege ven voor een onderzoek in alle gemeentelijke accommodaties. Daarbij werd vorig jaar novem ber legionella aangetroffen in de Vlietzaal aan de Raadhuis laan. De leidingen zijn kort daarna doorgespoeld en aange past, maar pas twee weken ge leden zijn de douches weer in gebruik genomen. Om nieuwe problemen in de Vlietzaal te voorkomen, zijn echter ingrijpender maatrege len nodig, zoals het vervangen van leidingen en het verplaat sen van mengkranen. Dat geldt ook voor de andere gebouwen. Bovendien wil de gemeente va ker monsters nemen om de eventuele aanwezigheid van de legionellabacterie snel op te sporen. Alle leidingen moeten volgens wettelijke voorschriften vóór 15 oktober in orde zijn. De problemen die zich eerder bij Voorschoten'97 hebben voorgedaan, staan los van de aanpak waarvoor de gemeente nu heeft gekozen. Bij de voet bal- en atletiekvereniging werd vorig jaar legionella aangetrof fen. De club kreeg een rentelo ze lening van 75.000 gulden om het probleem te verhelpen. In een later stadium zouden bur gemeester en wethouders be palen of de vereniging dat be drag zou moeten terugbetalen. Die beslissing is volgens sportwethouder Carabain nog niet genomen: „Wanneer daar duidelijkheid over is, weet ik nog niet. Dat heeft ook niet on ze prioriteit. Het ging er ons al lereerst om dat Voorschoten'97 zo snel mogelijk moest worden geholpen, omdat een club niet zomaar zo'n groot bedrag kan ophoesten en omdat de ge zondheid van de sporters in het geding was. We hebben daarna uitgezocht of ook bij andere sportverenigingen iets mis was. Dat is niet het geval. Nu we de hele problematiek in beeld heb ben, moeten we bekijken wat er met die 75.000 gulden moet ge beuren." Vocht en stank De Schakel jagen Leiderdorp op kosten ledig voor eigen rekening moet nemen. Het huisvesten van leerlingen in gebouwen die aan de modernste kwaliteitseisen voldoen, is namelijk de verant woordelijkheid van de gemeen telijke overheid, stelt Leider dorp. Wel stellen burgemeester en wethouders als voorwaarde dat het bestuur van De Schakel uitzoekt of het energiebedrijf een deel van dat bedrag wil subsidiëren. Dan blijft er nog een gat in de begroting van 3,5 ton. De bij dragen van de gemeente en het schoolbestuur zijn niet vol doende om de door de archi tect begrote kosten van de ver bouwing volledig te dekken. Het schoolbestuur moet daar om een aantal posten uit deze raming schrappen, stelt Leider dorp. Zo is vervanging van het dak van de school misschien niet nodig, omdat dit nog niet zo lang geleden is gebeurd. Maandagavond praat de Lei- derdorpse politiek over de ver bouwing van De Schakel. De gemeente Warmond ziet geen mogelijkheid voor de ves tiging van een opvangcentrum voor asielzoekers. Een verzoek van de COA (Centrale Opvang Asielzoekers) heeft de gemeen te dan ook afgewezen. „Het is een verzoek om grootschalige opvang, die niet past bij onze gemeenschap. Ie moet daarbij denken aan de tenten die in Leiderdorp staan. Zoiets kan op ons gebied ook niet", aldus een woordvoerder. De COA heeft zijn verzoek overigens niet spe cifiek tot Warmond gericht. De organisatie heeft alle gemeen ten in Nederland gevraagd om medewerking. De woordvoerder benadrukt dat Warmond zijn steentje wel degelijk bijdraagt. Aan de op dracht van het rijk om jaarlijks een aantal vluchtelingen met een verblijfstitel en vluchtelin gen die nog in procedure zitten, te huisvesten, wordt goed vol daan. „Met onze taakstelling zijn wij helemaal bij." Deuren van Lieftink komt u overal tegen Terecht, betere deuren zi|n nauwelijks te vinden. Vervaardigd uit de wereldbekende Schüco profielen in duurzaam aluminium of kunststof. Dus: topkwaliteit met KOMO-keur. Kom binnen en overtuig uzelf. De deur van onze showroom staat open voor u. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen aJd Rijn tel. 0172 43 26 21 www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19