Veel werk aan de winkel Rijp en Groen Cyclaam ontdaan van stoffig imago Terecht standbeeld voor Jac. P. Thijsse Bloem van de zon mm VRIJDAG 11 MEI 2001 960 REDACTIE. RIEN POLDERMAN 023 De tuin in mei utÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊOÊÊsm U Z Z E L Cryptogram Horizontaal: 1Deze ruimte verdient beter (6); 7. Voor een rondje komt de feeks op de dansvloer (5); 8. Verzamelt weer op z'n akkertje (5); 9. In de richting van de beurs (5); 10. Licht op om erop te gaan! (4); 11Een van de ledematen van een vrucht (6); 12. Ook Sartre zat dikwijls bij het café (6). Verticaal: 2. Intriges komen niet aangekondigd (5); 3. Ruimte voor een verleidelijke vis (6); 4. Die rivier geeft vaart aan een boom (6); 5. Hier is een schoonheid in het spel (4); 6. Orgaan van een gemelijk persoon (8); 10. Maak 's een stevig vuurtje (4); 11. Geen wakkere energie (3). Oplossing van donderdag: HORIZONTAAL: 1. Erna; 5. och; 7. gepland; 10. lp; 12. pek; 14. go; 15. Aida; 17. raam; 19. ar; 20. ia; 21. zone; 23. elle; 25. ah; 26. lol; 28. er; 31. triolet; 33. Eva; 34. vlo. VERTICAAL: 2. Mg; 3. aet; 4. slee; 5. ons; 6. cd; 8. platzak; 9. lomperd; 11. pi; 12. parel; 13. kriel; 14. ga; 16. dan; 18. aal; 22. oh; 24. Ie; 27. opoe; 29. tra; 30. lev; 31. tv; 32. tl. HET WEER Mei steekt juni naar de zomerse kroon Mei houdt van de zomer en de zomer houdt van mei! Gedurende de afgelopen 13 jaar (1988-2000) is het kwik in De Bilt op 61 dagen (15 procent van het totale aantal) opgelopen tot 25 graden of hoger. Op maandbasis betekent dat gemiddeld vijf zomerse dagen. Hoewel het om nog geen halve normaalpe riode gaat (een normale vergelijkingsperio de duurt 30 jaar) lijkt hier duidelijk sprake te zijn van een structurele ontwikkeling. Om die reden kunnen we stellen dat de bloeimaand de zomermaand juni naar de kroon steekt. De maand van de zonnewen de komt namelijk niet verder dan gemid deld vier zomerse dagen. Over de afgelopen 13 jaar bleef juni maar liefst 8 keer op 4 of minder zomerse dagen steken. Juni is dus bepaald geen grootgrutter in vijfentwinti gers. Gisteren was het officieel de eerste zomerse dag van het nieuwe millennium. Van woensdag kon je dat ook zeggen, maar dat werd niet door het KNMI vastgesteld. In De Bilt werd het maximaal 25,3 graden en in onze regio kwam Schiphol uit op 25,7 gra den en Nieuw-Vennep 25,9 graden. De afgelopen jaren werd het in De Bilt voor het eerst zomers op 5 mei (2000), 27 mei (1999), 9 mei (1998) en 16 mei (1997). In 1995 en 1996 beet april de spits af. De hoge temperaturen werden bereikt bij onafge broken zonneschijn. Het uitmuntende zo merweer duurt voort maar morgen dringt wel een fractie minder warme lucht tot on ze streken door. Toch wordt het nog wel zo'n 24 graden. Het weerbeeld kenmerkt zich opnie door veel zon en er waait een zwak! matige oost tot noordoostenwind. zondag is het nog warm met weer n tot boven de 25 graden. Na het weel neemt de kans op een enkele bui to gaat de temperatuur geleidelijk oml Na plaatselijk 26 graden in het zuidi Zweden is het gisteren in vrijwel gel Noord-Europa sterk afgekoeld. Alle het zuiden van Noorwegen en Zwei kwamen nog temperaturen boven graden voor. In Lapland vielen sne< en bij middagtemperaturen rond lo graden. JAN VISSER steentjes, gekleurd glas of ander materiaal toe te voegen." Wat de meeste mensen niet we ten is, dat de cyclaam het ook buiten goed doet. ,,Die moge lijkheid ontdekten we zo'n twee jaar geleden door contacten met onze afnemers in Duits land. Hier wordt de plant veel vuldig gebruikt voor grafwerk. Wij zagen meteen de potentie hiervan en zijn bij ons bedrijf met een proef begonnen." Het resultaat was boven ver wachting. Zelfs bij een paar gra den vorst deed de plant het uit stekend. Het leek wel of ze rij ker bloeiden dan ooit. „Boven dien bleek de cyclaam prachtig te combineren met zomergoed en vaste tuinplanten. Ook com binaties van de verschillende types cyclamen leveren boeien de plaatjes op. De plant moet zich weer popu lariteit verwerven. De gebruiks- en sierwaarde is nog niet zo be kend en de concurrentie van andere planten is groot. Daar moet de cyclaam zich zien tus sen te wringen. Maar wie hem eenmaal als buitenplant heeft, raakt er snel aan verknocht." Om de prijs hoeft de consu- Een schaal met cyclamen. Foto:GPD ment het niet te laten. De aller kleinste cyclamen kosten tus sen de twee en drie gulden. Voor een fors exemplaar moet om en nabij een tientje worden betaald. De beste standplaats is halfschaduw. De cyclaam wordt ih conditie gehou door om de twee weken mesten. Dode bloemen deren bevordert een rijk bloei. HENNIE TftLENS In boeken met oude sagen en legenden over planten zoek je tevergeefs naar iets over de zonnebloem. Onze folklore gaat immers terug naar lang vervlogen tijden en toen was de zonne bloem in Europa niet be kend. De zonnebloem heb ben we evenals veel andere planten te danken aan Co lumbus die volgens de ge schiedenis boekjes Ameri ka heeft ont dekt. Daar, in Noord Ameri ka, gloeide en groeit de Heli- anthus an- nuus, zoals de eenjarige zon nebloem in het Latijn ge noemd wordt, volop. Behalve de overbekende eenjarige Heli- anthus zijn er ook een aantal meerjarige soorten, maar wij willen het hier hebben over de plant die het klaar speelt om in een enkel sei zoen twee of wel meer me ter hoog te worden en een bloem voort te brengen die overduidelijk op een stra lende zon lijkt. De bloem is een composiet, samenge steld uit heldergele lint- bloemen en donkere buis- bloemen. Na de bevruchting door in secten ontstaan dan de be kende zonnepitten die rijk zijn aan mineralen waaron der het voor de mens noodzakelijke zink evenals veel vitamines. Bovendien bevatten deze pitten veel olie en vormen ze de grondstof voor zonne bloemolie die rijk is aan onverzadigde vetzuren. Wie zonnebloempitten wil oogsten van eigen teelt doet er goed aan om snel wat zaad aan te schaffen. Het is gemakkelijk verkrijg baar en je weet in elk geval dat het kiemkrachtig is en bloemen in de gewenste hoogte voortbrengt. Dat kun je niet zeggen van zonnepitten uit de reform- handel. Die zijn bestemd voor consumptie. Het aardige nu is dat er momenteel een groot aan tal verschillend hoge zon nebloemen in de handel zijn. Een beetje goed gesor teerde verkoper van bloe- menzaden heeft zonne bloemzaden in voorraad die variëren in hoogte van veertig centimeter tot twee meter. Dat die twee meter meer kunnen worden we ten we uit allerlei verslagen van wedstrijden onder het motto: wie heeft de hoogste zonnebloem gekweekt. Zonnebloemen stellen vrij weinig eisen aan de grond maar wel hoge eisen aan de plaats in de zon. De aller- zonnigste plaats is net goed genoeg. Immers voor de abnormaal snelle groei is heel veel licht nodig. Verder hebben de za den een rede lijke hoge temperatuur nodig om te kiemen. Daar om is het nu de beste tijd om in de volle grond te zaai en. Dat geldt trouwens voor de meeste eenjarige bloemen die je in de volle grond vooral niet te vroeg mag zaaien.Is er voldoende ruimte, zaai de zonnebloemen dan op een rij. Houd voor lagere soor ten een onderlinge afstand aan van ongeveer dertig centimeter en voor hogere ongeveer vijftig centimeter. Leg veiligheidshalve telkens twee pitten in de grond. Komen ze inderdaad alle bei op dan kun je er één weggooien dan wel ver planten en blijft het een mooi gesloten rij. Uiteraard moet het zaaisel goed vochtig worden gehouden. Ook tijdens de groei heeft de zonnebloem voldoende vocht nodig. Af en toe flink wat compost op de voet wordt op prijs gesteld. Als de bloem bloeit kun je, net als bij de zonnebloemvel den in Frankrijk, zien hoe de bloem zich de hele dag naar de stand van de zon richt. Zodra het zaad gevormd is, moeten wel maatregelen worden genomen tegen hongerige vogels, tenzij je ze het lekkere hapje gunt. Een stukje vitrage of dun gaas is makkelijk rond de grote bloem te binden. Het geeft het zaad de kans rus tig te rijpen. GREET BUCHNER geeft antwoord op al uw tuinvragen Bneven naar: POSTBUS 507 2003 PA HAARLEM Blijf alert, sla waarschuwingen voor nachtvorsten niet in de wind. In de periode 11 tot en met 14 mei komen de IJsheili- gen Mamertus, Pancratius, Ser- vatius en Bonifacius langs met matige (nacht) vorsten in hun gevolg. Dat kan wel tot in juni voortduren. Breng uw tuin in veiligheid. Het heeft dus pas in de tweede helft van deze maand zin om eenjarigen in de tuin te planten, bloembakken op het terras te plaatsen of aan het balkon te hangen. Tenzij ze til- of verrolbaar zijn. Wat doen we met de uitgebloei de bolbloemen? Tulpen en hyacinten worden ontdaan van hun vruchtjes. U kunt ze laten staan in de hoop dat ze volgend jaar voor een deel nog eens bloeien, wat meestal een ijdele hoop is. Meer zekerheid wat bloei be treft, heeft u als u in de herfst nieuwe bollen van tulpen en hyacinten koopt. Vele soorten narcissen kunnen bijvoorbeeld onder struiken of in gras blijven staan. Leg een knoop in de nog groe ne bladeren zodat nabije vaste planten er hun vaak ferme bla deren over uitstrekken. Die vas te planten -waaronder heel wat klimmende- kunt u al begin de ze maand voorzien van steun door er rijshout tussen te ste ken wat van de gesnoeide ligus ter komt (ontdaan van het blad natuurlijk). Dit voorkomt dat voorjaarsstormen hun tol eisen. Wat later komen bij dit 'aanbin den' binddraad en tonkinstok- ken te pas. Monnikskap en rid derspoor zullen u er dankbaar voor zijn evenals de Clematis- soorten, dahlia's en lathyrus. Enkele weken geleden zijn de zaailingen van de favoriete zo merbloemen verspeend en in potjes of kistjes uitgeplant. Nu kunnen ze de derde week van de maand naar buiten. Kies er een vochtige dag voor. Voor de meeste plantjes is een onderlin ge afstand van twintig centime ter voldoende maar de wonder boom (Ricinus) eist wel een meter. Kies eens iets anders voor uw balkonbakken zoals struik-mar griet, heliotroop, lage afrikaan- tjes, Felicia of fuchsia's. Zorg ervoor dat de wortels in de pot jes lekker nat zijn. Na een week of vier mag er plantenvoedsel door het water dat de planten te drinken krijgen. Midden mei is ook een goed moment om de vijver van oe ver- en waterplanten te voor zien. Kies voor een kleine vijver kleine waterlelies of dito gen- tiaantjes. Worteltjes, bieten en sla kunnen ook nu worden ge zaaid. Sla kan om de drie weken worden gezaaid zodat het hele seizoen kan worden geoogst. Er komen steeds meer hoekjes vrij. Probeer eens eigen brocco li. Peen en uien kunnen naast elkaar worden geteeld. Dit voorkomt wormstekigheid bij peen en jaagt de uienvlieg op de vlucht. Eind van de maand kunnen de tomatenplanten die in de vensterbank werden ge kweekt of bij de kweker werden gekocht, in de volle grond ver der groeien. Koop wel zoge naamde vollegrondsrassen. De tomaten in de kas worden stel selmatig 'gediefd' waarbij de ongewenste spruiten uit de bla doksels geknepen worden. De beste tijd om stam- en stok- bonen te zaaien, is de derde week van mei. Op droge grond komen ze vier centimeter diep, op natte twee centimeter. Geef ze vooral de ruimte: ongeveer vijftien centimeter onderling, eventuele rijen komen vijftig centimeter van elkaar. In het kuiltje legt men twee of drie boontjes. Van het restant maakt men de 'reservebank' om uitval op te vullen. Vruchtbomen die tegen een muur of schutting groeien, kunnen in droge perioden ge brek aan water hebben, evenals onlangs geplante nieuwe aan winsten. Een leuke teelt is sui- kermaïs in de koude kas. Drie zaden in een zeven centimeter- potje en twee cenitmeter grond er op. In juni de plantjes in de volle grond op veertig centime ter afstand van elkaar zetten. Suikermais kan absoluut niet tegen nachtvorst. Als de kolven rijp zijn kunnen ze gegeten worden. FRANS WEGMAN Soms, bij het schrijven van dit wekelijkse stukje, moet ik den ken aan mijn illustere voorgan gers en schrijvers van kranten stukjes Heimans en Thijsse. De ze namen behoren bij elkaar als Van Gend en Loos, of Peek en Cloppenburg. Maar Heimans en Thijsse werkten lang niet al tijd samen. Heimans is bij mijn weten de eerste die in Nederland een we kelijks stukje over de natuur schreef, in De Groene Amster dammer, van oktober 1902 tot zijn dood in 1914. Daarna nam Thijsse het van hem over. Hij schreef zijn wekelijkse column - die toen nog gewoon 'stukje' heette - van 1914 tot 1928. Naast zijn stukjes schreef hij in het begin van de vorige eeuw een grote reeks Verkade-al- bums die in reusachtige opla gen op de markt kwamen. Van bestsellers als 'Texel' en 'De Bloemen en haar Vrienden' werden meer dan honderddui zend exemplaren verkocht. Jac. P. Thijsse schreef in spreek taal en dat is de reden dat zijn boeken en artikelen nu, na meer dan driekwart eeuw, nog steeds zo leesbaar zijn. Hij was één van de oprichters van de Vereniging tot Behoud van Na tuurmonumenten. Daarnaast werkte hij mee aan de beroem- de Flora van Heimans, Heinsius en Thijsse, aan de hand waar van de schoolkinderen vroeger planten leerden determineren. Ik denk er nog met afschuw aan terug. Nooit kwam ik bjj de juiste plantennaam uit. Wat 'kruiswijze bladstand' was, be greep ik wel, maar pas tien jaar later kreeg ik het 'onderstandig vruchtbeginsel' onder de kniè. Maar in zijn klantenstukjes is Thijsse altijd begrijpelijk. Toen vanochtend de eerste bloemen van de ereprijs opengingen, heb ik weer eens nagekeken wat Jac. P. destijds in zijn weke lijkse krantenartikel over die plant schreef: „Ontroerend mooi, de grote blauwe bloe- menplekken in het hoge gras van mei. 't Is een blauw dat in onze flora zijn wederpart niet heeft. Viooltjes, vergeet-mij- niet, wikke, cichorei hebben al le zeer mooie bloemen, maar geen van hen heeft een blauw, zo sterk en klaar, zo diep en verbazingwekkend. Ieder jaar zie ik de ereprijs met nieuwe vreugd, ieder jaar begin ik van voren af aan het bloempje op nieuw te bestuderen en 't is om de ereprijs dat ik ten slotte de tuinman finaal zijn congé heb gegeven, ofschoon ons ge meentebestuur bij politieveror dening er op aandringt dat ie der zijn tuin behoorlijk in orde houdt. Maar als die man in april reeds het grasperk wil maaien en rollen, hoe zal ik dan in mei en juni bij de ereprijsjes kunnen zitten?". Het gemeentebestuur van Bloe- mendaal heeft Jac. P. Thijsse nooit beboet. Het erkende zijn verdiensten voor de bescher ming van de natuur en schonk hem in 1925 als cadeau voor zijn zestigste verjaardag een stuk grond van twee hectare in het Bloemendaalse Bos. Het woord 'heemtuin' bestond nog niet en Thijsse richtte zijn per ceel in als een 'instructief plant soen'. Thijsse's Hof bestaat nu ruim vijfenzeventig jaar en in al die tijd is het plantsoen nauwelijks veranderd. Ik was er vorig jaar op een zonnige herfstdaj nen op duingrond zijn O] interessantst in het voorj de orchideeën bloeien er avonds de nachtegaal zir Misschien was het late st er de reden van dat ik de bezoeker was van Thijsse Ik zag wel ergens een boi er liggen, maar gelukkigi in geen velden of wegen hovenier te bekennen, zt in alle rust en weldadige kon rondlopen. Er was weinig veranderd ik hier bijna vijftig jaar gr als schoolkind verplicht i zoek kwam. Er stond nu standbeeld van Jac. P. Tl in brons, dat ik mij nietv vroeger herinner. Hij stoi daar tevreden en ontspar met één hand in de zakt colbertjasje. En als er éér schrijver over bloemen a ten een standbeeld heeft diend, dan is het Jac. P. 1 wel. ROMKEVAN DE KAA De cyclaam kampt met een ou bollig imago. Ten onrechte, vinden ze bij kweker Schone- veld in Twello. Hier worden verschillende types cyclamen ontwikkeld, die het niet alleen binnen op de vensterbank goed doen maar ook buiten in pot of tuin. En mooi te combineren zijn met ander tuingoed. Schoneveld is al vele jaren be zig met het veredelen van de cyclaam waarvan er jaarlijks in ons land nog altijd zo'n een miljoen worden gekweekt. Deze oorspronkelijk uit Turkije stam mende kamerplant roept een beetje het beeld op van een be jaardenhuis en een stoffige ven sterbank. Schoneveld kweekte vier typen, elf kleuren en selecteerde op knopdichtheid en rijke bloei. En dat allemaal bij elkaar maakt de cyclaam volgens woordvoer der Joep van de Burgt van kwe kerij Schoneveld weer helemaal up-to-date. Schoneveld heeft de plant door de keuze van speci aal genetisch materiaal ook ge schikt gemaakt voor het gebruik buiten. Inmiddels levert de kweker tuincentra cyclamen die be deeld zijn met de titel 'Super Serie' in de formaten micro, compact, midi en macro pastel. De Twellose planten zijn te her kennen aan een speciaal etiket je. Volgens Van de Burgt is de grote cyclaam die pontificaal op de vensterbank pronkt, op z'n retour. De huidige consu ment zet liever een paar kleine planten in groepjes bij elkaar. En in mooie potjes, variërend van zink en aardewerk tot glas. De cyclaam op water doet het volgens Van de Burgt eveneens goed. De plant wordt niet als waterplant verkocht, maar kan door de consument zelf zonder al te veel moeite op water wor den gezet. „Dat gaat heel ge makkelijk. Je haalt een cyclaam uit de pot, schudt de aarde er af en spoelt de wortels onder de kraan schoon. Daarna kan de plant op de vaas worden gezet waarbij het waterniveau tot aan de bol komt te staan. De deco ratieve waai de kan nog worden vergroot door aan het water Antieke pot met vergeet-mij-nietjes. Foto:GPD zaden voor zomer en zon en bloemen en zomerse zonnebloemen, zoek ze bij; ISSIEp1 bloemendaal bw rijksstraatweg wassenaar Standbeeld van Jac. P. Thijsse in Thijsse's Hof te Bloemendaal. Foto:GPD

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 10