'Taboe op vastzittende dominees doorbreker Experiment werving geestelijken in Oostblok mislul Geloof Samenleving Facelift voor gebouw Apostolisch Genootschap VANDAAG BEROEPINGSWERK to Zelfverminking ■WOENSDAG 18 APRIL 2001 I Vandaag 103 jaar geleden, op 18 april 1898, werd in België de zogeheten Gelijkheidswet aangenomen. Deze maakte een einde aan de of ficiële (Franse) eentaligheid van België. Voort aan moesten alle wetten en koninklijke besluiten in de bei de landstalen worden afgekondigd en op gelijkwaardige wij ze rechtskracht bezitten. De invoering van de Gelijkheids- wet gaf grote beroering. In 1897 werd bijvoorbeeld in de plaats Schaarbeek een grote betoging gehouden. De taal strijd in België tussen Vlamingen en Walen, woedt tot op de dag van vandaag voort. De 18de april is tevens de heiligenfeestdag van Perfectus van Córdoba; een priester die in de toentertijd Moorse stad Córdoba (Spanje) door islamieten werd gemarteld en te rechtgesteld op eerste paasdag. Boeddhisten treuren om doden Khmer pnomh penh Een grote hoeveelheid Cambodjaanse boeddhisti sche monniken stond gisteren in de rij voor een plechtigheid, waarin de doden van het Rode Khmer-tijdperk werden her dacht. Plaats van handeling was de Toul Sleung, de gevreesde gevangenis in Pnomh Penh. Volgens waarnemers moeten in de periode 1975 tot 1979 zo'n 1,7 miljoen Cambodjanen de dood hebben gevonden. Gisteren werd herdacht dat het 26 jaar gele den was dat de wreedheden begonnen. foto ap andyeames Gospeldienst in Scheppingskerk leiderdorp De negerslaven zongen al liederen over de moeilijke tijden in een mensenleven. Zondagmiddag 22 april om 17.00 uur zingt het Gospelkoor Elias deze liederen in de Scheppings kerk aan de Van Poelgeestlaan 2 te Leiderdorp. Hiermee ver leent het koor haar medewerking aan een kerkdienst met het thema' een nieuwe dag'. Deze nieuwe dag kan, volgens de Scheppingskerk, voor iedereen aanbreken. NEDERLANDSE HERVORMDE KERK Beroepen: te 's-Grevelduin-Capelle, N.P.J. Kleiberg te Veenendaal; te Oolt- gensplaat, T.E. van Spanje te Ede Bedankt: voor Breukelen Cen trum. F.A.J. Heikoop te 's-Grave- land. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJGEMAAKT Aangenomen: naar Lemele/Le- melerveld, D.S. Dreschler, kandi daat te Bennekom, die bedankte voor Ulrüm. Bedankt: voor Bunschoten-West, H. Jagersma te Veenendaal. NEDERLANDSE GEREFORMEER DE KERKEN Beroepen: te Dordrecht, W. van der Veer te Maassluis. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen: te Sunnyside (USA), A.M. den Boer te Dirksland. Bedankt: voor Utrecht, W.J. Ka reis te Hardinxveld-Giessendam. Cultuurverschil is voor Poolse priesters in Nederland te groot arnhem anp Drie lutherse gemeenten in Ne derland hebben in totaal 50.000 mark (ruim 56.000 gulden) ont vangen van de Martin Luther Bund in Duitsland. Het geld is bestemd voor de aanldeding van het liturgisch centrum in Flevoland, de restauratie van de kerk in Groningen en bouw kundige voorzieningen in Nij megen. Dat meldt Elkkwartaal, het blad van de Evangelisch-Lu- therse Kerk in Nederland. De Martin Luther Bund is een sa menwerkingsverband van ver enigingen (genoemd naar kerk hervormer Maarten Luther), die jaarlijks collecteren voor pro jecten van lutherse gemeenten buiten Duitsland. Vooral lutheranen in Duits land, Oostenrijk en Zwitserland reageerden kritisch toen be kend werd dat de bond ook projecten in Nederland had uit verkozen voor de zogeheten Diasporagabe 2000. Ze vroegen zich af of het eigenlijk wel no dig is om lutherse gemeenten in ons welvarende land te on dersteunen. den bosch jack van eekelen De werving van priesters in het voormalige Oostblok, in het bij zonder Polen, levert geen zin volle bijdrage aan het terug dringen van het groeiende priestertekort in Nederland. „Poolse priesters hier, dat is een moeilijk verhaal", oordeelt bisschop A. Hurkmans van Den Bosch. „De cultuurverschillen zijn gewoonweg te groot." Ook het bisdom Roermond heeft volgens een woordvoer der geen plannen nieuwe pries ters uit Polen te halen. De twee Polen die te werk waren gesteld in dit bisdom, in parochies in Swalmen en Reuver, zitten al weer thuis, een illusie armer. „Een van beiden kon niet aar den, waarna de congregatie ook de ander heeft teruggeroepen", aldus de zegsman. Een bron voor conflict is dat de Nederlandse kerkprovincie zich na het Tweede Vaticaans Con cilie heel anders heeft ontwik keld dan de traditioneel geble ven zusterkerk in Polen. „Ne derland is doorgeschoten", meent de 32-jarige priester Krzysztof Obiedzinski, de laatst overgebleven Poolse zielzorger in het bisdom Roermond. „Er is te veel inspraak van gelovigen, dat is ongezond. Leken bemoei en zich in Nederland met aller hande zaken die des paus en bisschoppen zijn." Obiedzinski is in deeltijd aange steld in vier parochies in het dekenaat Sittard. De rest van de week is hij als opvolger van pa ter Nowak pastoraal actief on der Poolse immigranten in de bisdommen Den Bosch, Breda en Roermond. In zijn hart zou hij zich het liefst fulltime onder zijn landge noten bewegen, maar dat is fi nancieel niet haalbaar. On danks taallessen en een korte oriëntatie op de leefwijze en ge bruiken van de Nederlander, een training op Rolduc, lijkt hij verre van ingeburgerd. De Poolse gemeenschap in West-Europa wordt door een aantal congregaties bediend. Die van Obiedzinski heet de So- cietas Christie Pro Emigranti- bus. „Wij, Polen, hebben be hoefte aan traditionele eucha ristievieringen", verduidelijkt Henryk Malag, die zich in 1969 in Valkenswaard vestigde. Op elke eerste zondag van de maand bezoekt hij trouw de mis in dë eigen taal, in de kapel aan de Jan Smitzlaan in Eind hoven. Daarin gaat Obiedzinski voor. Op tal van plaatsen in Brabant en Limburg draagt de Poolse priester elke maand de mis op. Polen kent geen priestertekort. Het aantal priesterstudenten schommelt er rond de vijfdui zend, een cijfer waarvan de Ne derlandse bisschoppen slechts kunnen dromen. Hoewel het morele gezag van de kerk sinds de verdwijning van het com munisme in het land van K Obiedzinksi tanend is, zil kerken nog tot de laatstel vol. Plannen om het prie El' kort te bestrijden door te uit de rijke bron in het 0 lijken na een aantal sleet varingen op een laag pitje staan. „Je kunt dat beter: doen", zegt bisschop Hui mans. „Als je per se buite ders wilt halen, kies dani J jonge mensen uit de Dei ld reld die priester willen w "j Leid ze hier tot priester o j laat ze in die tijd aan ditÉ wennen." h WEEROVERZICHT BUITENLAND Weersvooruitzicht HWS Geldig tot en met donderdag. Noorwegen: Woensdag tamelijk bewolkt en nu en dan buien of langdurige regen, in de bergen sneeuw. Donderdag meer zon en op veel plaatsen droog. Lichte stijging van temperatuur, donderdag maxima tussen 4 en 10 graden. Zweden: Veel bewolking en veel buien, ook met sneeuw en mogelijk onweer. Donderdag van het noorden uit lang zaam droger en meer zon. Maxima omstreeks 5 graden. Finland: Half tot zwaar bewolkt en vooral in het zuiden geregeld buien, ook met sneeuw. Middagtemperatuur van een graad of 3 in het noorden tot 7 gra den in het zuiden. Denemarken: Wisselend bewolkt en vooral donder dag veel buien met kans op onweer hagel en natte sneeuw. Maxima on geveer 6 graden. Engeland, Schotland, Wales, Ierland: Langs de kust in het noorden en oos ten geregeld buien, soms met een winters karakter. Verder overwegend droog en van tijd tot tijd zon. Maxima van 6 graden in Noordoost-Schot land tot 12 in Zuidwest-lerland. België en Luxemburg: Overwegend bewolkt en van tijd tot tijd buien met kans op onweer en ha gel en vooral in de Ardennen ook met sneeuw. Middagtemperatuur rond 8 graden, in de Ardennen wat lager. Noord- en Midden-Frankrijk: In de westelijke departementen nu en dan zon en meest droog. Elders meer bewolking en van tijd tot regen of buien, in hogere streken ook sneeuw. Maxima van 5 graden in het noordoosten tot 14 in de Vende. Zuid-Frankrijk: Eerst nog zon en vrijwel overal droog. Later van het noorden uit meer be wolking en vooral donderdag hier en daar stevige buien, in bergstreken ook met sneeuw. In het Rhonedal steekt de Mistral op. Maxima tussen 10 en 17 graden. Spanje: Zonnige perioden. In het noorden meer bewolking en vooral donderdag af en toe regen. Woensdag in het oosten kans op een bui, elders droog. Maxima van 14 graden in het noorden tot meer dan 25 lokaal in Andalusi. Portugal: Zonnige perioden en droog. Aanwak kerende aflandige wind. Maxima aan zee uiteenlopend van een graad of 20 in het noorden tot 24 in het zuid oosten. Mallorca, Ibiza, Menorca: Perioden met zon en mogelijk een bui. Middagtemperatuur rond 20 graden. Marokko: In het noorden af en toe zon maar ook kans op een bui, in het zuiden meer zon. Middagtemperatuur aan zee, ongeveer 18 graden. Tunesië: Perioden met zon, maar in het noor den toenemende kans op een bui. Maximumtemperatuur aan zee rond 20 graden. Madeira: Perioden met zon, maar in de bergen mogelijk ook een bui. Stevige noord oostenwind. Maxima rond 21 gra den. Canarische Eilanden: Perioden met zon, op woensdag klei ne kans op een bui. Forse noordoos tenwind. Maxima rond 23 graden. Duitsland: Overwegend bewolkt en buien, later mogelijk met hagel, sneeuw en on weer. Middagtemperatuur tussen 5 en 10 graden. Oostenrijk: Eerst droog en af en toe zon, later op de woensdag en donderdag de hele dag enkele buien met sneeuw en ha gel. Maxima in de dalen 11 graden. Zwitserland: Meest bewolkt en buien, later moge lijk met hagel en sneeuw. Middag temperatuur in de dalen ongeveer 12 graden. Polen: Wolkenvelden en enkele buien. Don derdag kans op hagel en sneeuw. Middagtemperatuur ongeveer 9 gra den. Tsjechië en Slowakije: Af en toe zon, maar ook enkele bui en, donderdag mogelijk met hagel en sneeuw. Middagtemperatuur rond 10 graden. Hongarije: Woensdag droog en perioden met droog. Donderdag meer bewolking en later op de dag af en toe regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden. Italië: Eerst perioden met zon en vrijwel overal droog. Donderdag meer bewol king en enkele buien, mogelijk met onweer. Middagtemperatuur van 15 graden in het noorden tot 20 in het zuiden. Corsica en Sardinië: Geregeld zon. Donderdag meer be wolking en enkele buien. Maxima tussen 15 en 19 graden. Griekenland en Kreta: Wolkenvelden, af en toe zon, maar ook enkele buien. Middagtempera tuur rond 21 graden. Malta: Perioden met zon, maar ook kans op een bui. Maxima rond 20 graden. Turkije en Cyprus: Af en toe zon maar ook enkele buien, mogelijk met onweer. Maxima van 15 graden bij Istanbul tot 20 op Cy prus. DONDERDAG 19 APRIL 2001 Zon- en maanstanden Zon op 06.34 Zon onder 20.42 Maan op 05.41 Maan onderl5.52 Waterstand IJmuiden Katwijk Hoog 02.26 14.40 1.59 «14.13 Laag 09.20 22.20 9.01 22.01 Weerrapporten 18/04,05.00 uur: station weer wind temp neersl max min mm Amsterdam regen zw4 8 4 1.1 De Bilt motregen zw3 9 3 0.0 Deelen z4 9 2 0.0 Eelde motregen zw4 8 2 1.5 Eindhoven regen z4 9 4 0.0 Den Helder regen nw5 8 4 2.9 Rotterdam regen zw4 9 2 0.0 Twente regen z3 9 3 0.0 Vlissingen regen 4 00 Maastricht motregen zw4 8 4 00 Aberdeen zwaar bew. n4 8 4 82 Athene half bew w.s 0 18 11 0.6 Barcelona zwaar bew. n2 15 12 0.0 Berlijn zwaar bew zw3 8 4 0.0 Boedapest licht bew nw2 11 6 7.5 Bordeaux onbewolkt w2 15 6 0.0 Brussel regen zw4 8 4 0.0 Cyprus zwaar bew o5 21 13 0.0 Dublin motregen nw4 13 1 3.1 Frankfurt zwaar bew zw3 10 5 1.1 Genève half bew. w.s. 0 12 1 0.0 Helsinki zwaar bew. z2 8 2 1.0 Innsbruck onbewolkt w.s.O 9 2 0.0 Istanbul regenbui zo2 17 8 ó.o Klagenturt licht bew nw2 12 2 0.0 Kopenhagen regen zw4 9 3 0.5 Las Palmas licht bew n5 24 18 0.0 Lissabon licht bew nw3 18 13 0.0 Locarno zwaar bew. zol 18 1 0.0 Londen regen n4 11 1 0.4 Luxemburg zwaar bew zw 3 9 2 0.0 Madrid regenbui ver. 1 21 7 5.4 Malaga zwaar bew. w2 25 13 0.0 Mallorca zwaar bew. w.s 0 22 10 0.0 Malta 11 0.0 Moskou onbewolkt w.s 0. 8 2 0.0 München zwaar bew. zw2 7 3 0.6 Nice onbewolkt nw4 17 10 0.0 Oslo zwaar bew. n2 8 1 0.0 Parijs zwaar bew w4 10 6 0.0 Praag zwaar bew zw2 7 0 6.1 Rome onbewolkt wl 16 13 2.4 Split half bew. n2 10 60 Stockholm zwaarbew 24 6 2 0.0 L O F LEIDSCH DAGBLAD (Opgericht 1 maart 1860) bewolkt onweer ~W~ warmtefront regen sneeuw V koufront opklaringen 4b- hagel lagedruk mist windrichting H hogedruk zonnig 19 temperatuur ioon— 'uchtdruk in, 1000 hecrto pascal KANTOOR Rooseveltstraat 82 071-5356 356 Postadres: Postbus 54, 2300 AB Leiden ABONNEESERVICE e-mail: abonneeservice@damiate.hdc.nl Geen krant ontvangen? Bel voor nabezorging: Ma. t/m/vr 18 00-19.30 uur en Zaterdag 10.00-13.00 uur 071-5128 030 DIRECTIE 8.M. Essenberg, W.M.J. Bouterse (adjunct) J. Kiel (adjunct) HOOFDREDACTIE J.G. Majoor, L.F. Klein Schiphorst (adjunct) H. Schneider (adjunct) PUBLIC RELATIONS W.H.C.M. Steverink 071-5356 356 REDACTIE A. Maandag, chef eihdredactie algemeen T. Brouwer de Koning, chef redactie Rijn- en Veenstreek D.C. van der Plas, chef eindredactie regio J. Rijsdam, chef redactie kunst W Spierdijk, chef sportredactie E Straatsma, chef redactie Regio Leiden R.I.M. van der Veer, chefredactie Duin- en Bollenstreek W.F. Wegman, chef redactie Leiden INTERNET: www.leidschdagblad.nl TELEFAX lei Advertenties: 071- 5323 508 Familieberichten: 023-5317 331 023- 5320 216 Redactie: 071-5321 921 Hoofdredactie: 071- 5315 921 ADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot' 071-5356 230 RUBRIEKSADVERTENTIES Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 071-5143 545 ABONNEMENTEN: (071-512Ï bij vooruitbetaling: per maand (acceptgiro) per kwartaal (acceptgiro) per half jaar (acceptgiro) per jaar (acceptgiro) Abonnees die ons een machtiging veiS het automatisch afschrijven van het abonnements- geld, ontvangen 1,-1 betaling. VERZENDING PER POST Ie Voor abonnementen die per post (bins worden verzonden geldt een toeslag* aan portokosten per verschijndag. LEIDSCH DAGBLAD OP CASSETlf e, Voor mensen die moeilijk lezen, slee g] hebben of blind zijn (of een andere leeshandicap hebben), is een samen van het regionale nieuws uit het l» Dagblad op geluidscassette beschikl a] informatie 0486-486486 (Centrum voor Gesproken Lectuur,! Auteursrechten voorbehoud Dagbladuitgeverij Damiati ïb hi hl' i K N H U I Warschau zwaar bew. wl 11 5 0.0 New Orleans licht bew. n4 21 18 0.0 Wenen licht bew. nw3 12 2 0.0 New York zwaar bew. o2 10 8 0.6 ZOrich zwaar bew. zl 10 2 2.7 Tel Aviv zwaar bew. ver. 2 29 12 0.0 Bangkok zwaar bew. w.s.O 38 27 20.0 Tokyo zwaar bew. o2 23 16 00 Buenos Aires licht bew. o2 26 20 00 Toronto half bew n6 9 2 0.0 Casablanca zwaar bew nol 12 00 Tunis half bew nw 3 22 8 0.0 Johannesburg i2 24 13 0.0 Vancouver zwaar bew. z4 14 7 12.0 Los Angeles half bew w4 21 10 0.3 ONGEVALLENDIENST Rijnland Ziekenhuis, vestiging St. Elisabeth: 24 u. per dag. Diaconessenhuis: maandag t/m vrijdag 08.00-17.00 u. (uitgezonderd feestdagen). Leids Universitair Medisch Centrum: 24 u. per dag. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: geen ongevallendienst. INLICHTINGEN BEZOEKUREN ZIEKENHUIZEN Diaconessenhuis: tel. 071-5178178. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Elisabeth: tel. 071-5454545. Rijnland Ziekenhuis, vestiging Rijnoord: tel. 0172-463131. Leids Universitair Medisch CentruflT: tel. 071-5269111 Vijf predikanten gooien knuppel in hoenderhok Een groep van vijf predikanten steekt.de nek uit om een taboe te doorbreken. We hebben het over dominees die niet uit een plaats wegkomen. Alle Samen- op-Wegkerken krijgen een brief over dit voor voorgangers en gemeenten vaak pijnlijke 'rondje om de kerk'. De groep presenteerde zich onlangs in Broek op Langedijk. broek op langenduk wim schruver Het gebeurt steeds vaker: predi kanten boven de 40 die zeker tien jaar in dezelfde plaats blijft hangen. Vaak leidt dat bij zowel dominees als gemeenten tot 'teleurstelling en verdriet', zo staat in de brandbrief die alle lokale Samen-op-Weg-kerken (hervormd, gereformeerd en lu thers) afgelopen week hebben ontvangen. „Er rust een taboe op dit the ma", aldus Kees Burger, gere formeerd predikant in Mij drecht. „Je maakt niet zo snel bekend dat je wel weg wilt. Dat kan tot verkeerde conclusies leiden, bijvoorbeeld over je in zet. En andersom zegt een ge meente ook niet zo snel: Het zou fijn zijn als je eens verder keek. Dat is niet zo aardig." Burger maakt deel uit van een min of meer spontaan ontstane initiatiefgroep van vijf predi kanten, die het taboe over de 'impasse' in het beroepings- werk wil doorbreken. Het initia tief wordt mede ondersteund door vrijwel alle voorgangers uit de classis (regionale kerk vergadering) van Alkmaar, waai de kwestie uitvoerig is bespro ken. Bij de brief met enquêteformu lier zit een ondersteunende brief van de landelijke Werkbe geleiding Predikanten. De bege leiders juichen het initiatief van harte toe. Want uit hervormde cijfers bleek onlangs dat domi nees in 1999 gemiddeld 8,3 jaar aan een gemeente waren ver bonden. In 1989 was dat nog 6,5 jaar. In de brief, die later dit jaar tot een rapport moet leiden, wordt opgeroepen tot nuchterheid. „Wie kan een gemeente twintig jaar boeien en welke gemeente vormt voor een predikant een levenslange uitdaging?" Het verlangen van beide partijen houdt toch geen 'diskwalifica tie' van de andere partij in, al dus de brief. Anne Vlieger, hervormd predi kant in Wognum, is lid van de landelijke hervormde commis sie beroepingswerk. Die kwam oorspronkelijk eens in de drie weken bijeen, bekeek welke do minees wilden doorstromen en stelde advieslijsten op. „Dat was een vorm van loopbaanbe geleiding die tragiek kon voor komen", aldus Vlieger. Maar door allerlei omstandig heden functioneert de commis sie volgens hem nauwelijks meer. En dat betreurt hij. „Het is heel belangrijk dat de kerk op dit punt een carrousel blijft, fris blijft. Vroeger kon ik om de vier, vijf jaar veranderen, maar na mijn 45ste klinkt de telefoon niet meer: niemand die nog naar mijn hand dingt." Zo'n commissie, maar dan voor het hele SoW-verband, is een uitkomst, vindt Douwe Visser, predikant in Broek op Lange dijk. „De gemeente maakt de dienst uit. Wij zijn niet voor van bovenaf opgelegde plaatsing of toewijzing." De commissie kan 'stille diplomatie' bedrijven, zegt Vlieger. „Anders laat je do minee en gemeente aan hun lot over." De 'graagte' waarmee predikanten solliciteren, spreekt volgens Visser boekde len. Een gemeente die adver teert voor een dominee zonder een leeftijdsgrens te noemen, krijgt soms wel tweehonderd brieven, weet Visser. „Wij zijn met plezier predikant, maar bij dat plezier hoort dat je weet: Er komt zo nu en dan een nieuwe uitdaging." Jeugdige uitstraling en vi blijken beter gewaarde* worden dan ervaring en I* wijsheid, stellen de vijf yj ieder geval moet de gj meerde salarisstructuur naar hervormd model vormd worden. Gerefon jonge dominees zijn goei voor een lokale kerk, ten* in het hervormde systeei uitmaakt. Maar dan nog, vaak zijn nanciën bepalend bij hj roepen van een nieuwe nee, aldus Visser. Dan w bijvoorbeeld voor een p predikant gekozen. „Het! pingswerk zit wel eens zuinige sfeer. De vraag niet zijn: wie kunnen we len, maar wat voor pre hebben we nodig?" Kosten verbouwing meer dan vijf miljoen gulden Het gebouw van het Apostolische Genootschap aan de Sumatrastraat te Leiden na de verbouwing die 5,5 miljoen gulden kostte. foto hielco kuipers Anderhalf jaar bivakkeerde het Apostolisch Genoot schap in Leiden bij een zustergemeente in de Cesar Franckstraat. Afgelopen week werd het compleet gere noveerde gebouw aan de Sumatrastraat 197 weer offici eel heropend. Kosten van de metamorfose: 5,5 miljoen gulden. Waai' een gemeenschap van de driehonderd lidma ten 5,5 miljoen gulden vandaan tovert, verklaart lande lijk woordvoerder H. Brand. „Het Apostolisch Genoot schap is onderdeel van een landelijke organisatie. We hebben in Nederland 93 gemeenten met in totaal 22.000 lidmaten. Jaarlijks stellen wij een centraal bouw plan op. De gelden voor dit plan worden bijeenge bracht door alle lidmaten samen." Het Genootschap, dat de levensinstelling van liefde, barmhartigheid en trouw uitdraagt, heeft een speciaal systeem om de lidmaten te stimuleren de gemeen schap financieel te steunen. Brand: „Lidmaten brengen wekelijks of maandelijks vrijwillig en anoniem een gel delijke aanbieding die wij liefdesaanbieding noemen. Wanneer iemand lid wordt van het Genootschap, be looft men dit te doen." Het resultaat van dit systeem is dat het Apostolische Genootschap over voldoende geld beschikt pm de ge bouwen goed te onderhouden. En zij hebben daar vol gens Brandt alle reden toe. „Gemeenschappelijke acti viteiten nemen een heel belangrijke plaats in onze ge meenschap in. En voor deze activiteiten is een goed ge bouw onontbeerlijk." De miljoeneninvestering is het, volgens Brand, dub bel en dwars waard geweest. „De mensen waren zeer verrast. Het is een modern en stemmig gebouw gewor den." dumdumi Khokan is een devote hindoe. Hij stak diverse zijn lichaam tijdens het zogenoemde Bhokta Parab-ritueel weekeinde in Dumdumi, een dorpje in het oosten van India: trance waarin hij verkeert, vloeit er nauwelijks bloed. Bhokta wordt jaarlijks gehouden om het Bengaalse nieuw jaar in te Vrouwen hebben hun eigen ritueel. Ze maken een kunstwerk op de vloer voor hun huis. Bengalezen bidden elk jaar tot de de rijkdom om haar zo gunstig te stemmen. foto ap«s

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 14