Ralf mist zijn broer bij eerste zeg Sport Honger naar sensatie wordt in het Bos van Wallers gestild op voor Jos Verstappe Spaans succes in Esto Problemen stapelen zii" DINSDAG 17 APRIL 2001 999 Astronauts naar finale playoffs Amsterdam Ricoh Astronauts heeft zich geplaatst voor de fina le van de playoffs om de nationale basketbaltitel. De titelhouder versloeg Donar zaterdag in de Apollohal met 83-62 (41-29). Het was de derde opeenvolgende overwinning, waardoor Astro nauts de best-of-five met 3-0 won. Topscorer voor de Amster dammers werd McGuthrie met 19 punten. In de finale ontmoet Astronauts de winnaar van de serie tussen Canoe Jeans Den Bosch en Vanilla Weert (1-2). Basketbalvrouwen naar Universiade peking Nederland mag eind augustus een vrouwenvoetbal ploeg en vrouwenbasketbalploeg naar de Uiversiade (wereld- studentenspelen) in Peking afvaardigen. Voor de basketbalvrou wen is het een doekje voor het bloeden. De Nederlandse bas- ketbalbond vergat eerder de ploeg voor het EK in te schrijven, waarna het team voor de Universiade werd aangemeld. Daar mee zal Nederland in vier teamsporten in China vertegenwoor digd zijn. De mannenvolleyballers (Jong Oranje) en mannenwa- terpoloërs (mix van oud en jong) waren al eerder ingeschreven. Bovendien zal een sterke judoploeg (met onder anderen Van der Geest en Vriezema) plus atleten en zwemmers in Peking ac tief zijn. De Nederlandse ploeg bestaat uit 95 sporters en 45 offi cials. Roy Stolk wint NK snooker spukenisse Biljarter Roy Stolk heeft gisteren zijn tweede natio nale titel in het snooker behaald. De 22-jarige speler uit Zeist, eerder kampioen in 1999, won in Spijkenisse in de finale met 5- 3 van de twee jaar oudere titelverdediger Johan Oenema uit En schede. Vrevok en Pollux pakken beker den bosch De volleyballers van Vrevok hebben de nationale beker gewonnen. De formatie van Ivo Martinovic onttroonde in de finale in de Maaspoort in Den Bosch titelverdediger Piet Zoomers/Dynamo. De club uit Nieuwegein won met 3-1 (25-18 22-25 27-25 25-16). Bij de vróuwen ging'de beker naar Pollux. De ploeg van Jan Berendsen won met moeite van de verrassen de finalist Sliedrecht Sport: 3-2 (25-10 26-28 18-25 25-20 15-6). Waterpoloërs zesde in Nice nice De Nederlandse waterpoloërs zijn als zesde geëindigd bij het achtlandentoernooi in Nice. In de strijd om de vijfde plaats verloor de ploeg van Johan Aantjes met 9-6 van Italië. Oranje deed aan het evenement mee in voorbereiding op de Europese titelstrijd in juni in Boedapest. In de groepswedstrijden zijn de Italiaanse mannen dan eveneens tegenstander. De eindzege in Nice ging naar Joegoslavië. Het team won met 7-6 van Rusland. Jaspers te sterk voor De Kleine zundert Dick Jaspers heeft eindzege bij de GP driebanden in Zundert behaald. De Brabander was in de finale te sterk voor Anno de Kleine. Hij had voor de vijftig caramboles slechts zes tien beurten nodig. Zijn gemiddelde bedroeg 3,125 punten. De Kleine kwam tot veertien caramboles. In de halve eindstrijd schakelde Jaspers Raimond Burgman uit (50-27). De Kleine won van Arie Weijenburg (50-21). Jongste telg van racefamilie Schumacher snelste in Grote Prijs San Marino Ralf Schumacher reed wel eens in de buurt van een eer ste plaats in de Formule I. De Grote Prijs van San Marino was raak. De door pech uitgevallen Michael stond de eerste rijder van 'Best of the Rest' op te wachten. het Italiaanse eten heerlijk is en de atmosfeer geweldig." Van de ambiance rond het 'thuiscir- cuit' van Ferrari kon Ralf Schu macher onmogelijk veel heb ben meegekregen. De rode vlaggen en petten konden al snel worden opgeborgen omdat held Michael te veel problemen kende en uiteindelijk moest uit vallen. De derde plaats van Ru bens Barrichello vergoedde niets. De start was nog het meest opzienbarende in een ronduit saaie race. Nadat de lichten op groen waren gesprongen, open de Ralf Schumacher het gas om het door David Coulthard gela ten gaatje te benutten. Schu macher gaf de leiding nimmer uit handen. De dominerende Ralf Schu macher bezorgde de renstal van Williams eindelijk weer een ze ge. De laatste overwinning voor Frank Williams liet Jacques Vil- leneuve noteren op de Nur- burgring tijdens de GP van Luxemburg in september 1997. Met Nelson Piquet, Nigel Mansell, Alain Prost, Damon Hill en Villeneuve als wereld kampioenen was het team door de jaren heen als een baby ver wend. De renstal moest het de laatste jaren doen met de niet tellende titel 'Best of the rest'. Achter het superieure Ferrari en McLaren. Schumacher denkt wel een verklaring te hebben voor het huidige succes. De terugkeer van BMW. Het Duitse concern dat zich in 1987 uit de Formule I terug trok, maakte vorig sei zoen zijn rentree. En het rijden op banden van Michelin. ,,De motor is betrouwbaar, super zelfs. En hoe warmer het weer, Het winnen van de Grand Prix van San Marino vond Ralf Schumacher mooi, maar, zei hij: ,,Het zou nog mooier zijn als Michael er bij was". De we reldkampioen Formule I was er wel, in de pitbox. Om zijn jon gere broertje als eerste te felici teren. „Het zou tijd worden", zei Ralf toen hij door Michael in de armen werd genomen. 'Tijd' voor Ralf Schumacher en 'tijd' voor zijn team Wil liams/BMW. Sinds het debuut van de jongste Schumacher voor Jordan in Australië in 1997 sprokkelde hij in 69 races in to taal 88 punten bijeen. Met tweede plaatsen in Monza en Spa als beste resultaten. De 25-jarige Ralf Schumacher reed altijd in de schaduw van zijn ruim zes jaar oudere broer. Een legende om tegen op te boksen. De soms nukkige en dan weer grappige jongste te genover de haast onderkoelde oudste. De oudste die zich van af de eerste rondjes in de kart op het thuisbaantje in Huerth- Hermuelheim tot in Imola over de jongste heeft ontfermd. De band tussen beide broers is hecht. Het respect groot. Ook al wil Ralf nog wel eens de draak met Michael steken. Zo als na de kwalificatietraining op zaterdag toen Ralf zich na een uurtje net voor Michael als der de plaatste. „Ferrari was vrijdag vooral snel om op zaterdag en zondag zoveel mogelijk tifosi binnen te krijgen..." Hij is af en toe pesterig, slim vooral. Vooraf aan de Grand Prix vertelde Ralf Schumacher al, dat hij het heerlijk vond om naar Italië te reizen. „Omdat hoe beter de banden." Waarna hij er direct aan toevoegde, dat bij nat weer de banden gewoon slecht zijn. In de combinatie van kracht en warmte had Schumacher zijn concurrentie zondag in de tas. „Ik was niet te verslaan. Dit geeft zoveel vertrouwen dat ik verwacht in de toekomst nog beter te kunnen starten." De euforie dat zijn team zich blijft meten met de toptwee deelde hij niet. „Een overwinning is niet genoeg. Het is te vroeg om nu te roepen dat we ons blij vend kunnen mengen in de strijd met Ferrari en McLaren." De mogelijkheden zijn er voor Williams. 'Tweede rijder' Juan Pablo Montoya viel voor de vierde achtereenvolgende race uit, maar liet in even zo veel races zien over ongekende talenten te beschikken. De Co lombiaan smaakte zelfs het ge noegen voor het eerst in de For mule I een pitstop te maken. Zijn onervarenheid brak hem bij de tweede onderhoudsbeurt op. Montoya liet de motor stil vallen, kon na een minuut en acht seconden weer verder, maar moest na een rondje in de eerste versnelling het circuit verlaten. De oudste Schumacher - vo rig jaar winnaar in Imola - wachtte even verderop op het einde van de race. Met gemeng de gevoelens. Natuurlijk, de overwinning van zijn broer was prachtig. De pijn lag in de twee de plaats van David Coulthard die daarmee in de stand om het wereldkampioenschap naast de Ferrari-coureur is gekomen. En dat in Italië. „Coulthard heeft optimaal geprofiteerd", moest ook de wereldkampioen erkennen. Om vervolgens het familie-gevoel op te roepen. „Voor het eerst hebben twee broers een Grand Prix in de Formule I gewonnen. Onze ouders zullen trots zijn." door een teamlid van Williams Ralf Schumacher wordt tijdens zijn race 'De Hel' eist opnieuw slachtoffers Waarom het nu eigenlijk 'De Hel' heet? Vraag het Philip pe Gaumont. Als hij tenminste weer kan praten. Zone 13, het Bos van Wallers, is 's werelds meest meedogenloze, meest wrede weg. Het o zo boeiende keienpad, in het meest saaie, ingeslapen stuk Frankrijk, is maar eenmaal per jaar open. Doen de nazaten van de graaf van Arenberg de slagboom om hoog, dan eist de stenenpartij niet veel later zijn slachtoffers. Zoals Gaumont, die er zijn dij been breekt. Steven de Jongh, vluchter van het eerste uur, had de Fransman ook zien lig gen. Net even te lang. ,,'t Is weer raak hier, schoot er door me heen. Zijn been lag er zo eng bij, het moest wel gebro ken zijn. Maar je moet voort, wil je zelf overleven." Friterie Chez-Alex, niet meer dan een stel oude planken op wielen met een grote pan stik heet bakvet aan boord, beleeft in dit mijnwerkersdorp zijn jaarlijkse hoogtijdag. De kar schudt heen en weer, leunen op de toonbank is ten strengste verboden. Het wagentje zou maar zo in het moeras kunnen wegzakken. Tot even voor drie- en is het stikdruk, dan vluchten ook de laatste hongerigen het bos in. Want dat vult pas echt, die aanblik van de ellende, de ontberingen, de totale gekte. De honger naar sensatie moet gestild worden. Wie dit ooit verzonnen heeft, verdient feite lijk een fikse celstraf. Vanwege het toebrengen van zwaar li chamelijk, misschien ook wel geestelijk letsel. De spoorbrug, hoog boven de Dreve des Boules d'Herin (zo als het helleweggetje officieel heet), wordt nadrukkelijk be waakt. Het unieke uitzicht van daar, de hele strook van 2400 meter moet er te overzien zijn, is voorbehouden aan een twee tal strenge agenten. Nadrukke lijk gewogen mannen. Want als alles in Noord-Frankrijk staat deze brug op instorten. Het Bos - waar de zurige lucht van de vette Franse klei ver mengd wordt met de geur van rottend hout en schraal bier - is al sinds de ochtenduren volge lopen. De echte die-hards heb ben er zelfs, in een tentje, over nacht. Zoals die vier Nederlan ders, die de tijd doodden met een potje kaart op heilige grond. Gevraagd naar hun fa vorieten hadden ze uren voor de passage, schouderophalend, maar wat geroepen toen een cameraploeg daarom vroeg. „Servais Knaven, want je moet toch een beetje chauvinistisch zijn." Niet Nederlands, niet Frans, Een toeschouwer ontfermt zich over Philippe Gaumont. Hij brak zijn heup bij een val. maar Vlaams is hier voertaal. Nergens ter wereld is het histo risch besef, als het tenminste de wielersport aangaat, zo groot, nergens is ook het en thousiasme evenredig. „Wie is de leeuw? Johan Museeuw", schalt het tussen de bomen. In de bramenstruiken is een spandoek opgehangen. 'Wiels- beke groet Musseeuw'. Inder daad met twee s'en. De krat Hoegaarden van de Wielsbe- kers is bijna leeg. Dat heeft on getwijfeld tot deze verschrij ving geleid. De dagjesmensen, zoals dat stel uit Valenciennes, zien het met verbazing aan. Als een voorrij auto passeert, en de modderspetters hen om de oren vliegen, gaan ze nog net jes met een zakdoek in de weer. Eenmaal midden in het spektakel deert het echter ook die twee niks meer. Elke spet ter, iedere vlek is een trofee. 'Ik ben vies, ik heb de Hel gezien'. Fotografen foeteren. Opnieuw is er nauwelijks plaats om enig beeld te maken. De hekken hebben bovendien iets van de charme, zo die bestaat in een dergelijke omgeving, weggeno men. En brengen een nieuw gevaar met zich mee. Uitwijken is voor de coureurs niet meer mogelijk. Reden ze vroeger zelfs achter het opgedrongen publiek langs, nu is hun werk terrein beperkt tot een walge lijk smal paadje. Andrei Tsjmil en Museeuw protesteerden, maar naar de coureurs wordt allang niet meer geluisterd. De wensen van tienduizenden fans, zij die niets liever zien dan een coureur die lijdt, en de op winstbejag beluste ogen van tv en ander visuele media, krij gen voorrang. Meer nog dan anders is zone 13 beslissend. Ze wordt - tot woede van de coureurs - op nieuw 'bergaf genomen. Mu seeuw brak er twee jaar terug zijn knieschijf en hoopte op maatregelen. „Maar ze hebben weer lekker naar ons geluis terd." Het nieuwste slachtoffer heet Gaumont. Het is maar een regeltje voor de persbureau's, haalt de geschiedenisboeken niet. Maar wie het gezien heeft, zal dat beeld nooit meer vergeten. In een poging George Hincapie (die even later ook valt) en Wil- fried Peeters te volgen, gaat Gaumont in de fout. Hij valt, omdat geen kei op zijn plek ligt. Versuft van de pijn, blijft hij zitten. De ploegauto's toete ren. Gaumont dient zich te ver plaatsen, maar is in een shock. Kan niet eens gillen zoveel pijn heeft hij. Vier vrienden sprin gen over het hek, verslepen Gaumont met zachte hand, brengen het verkeer weer op gang. Maar zij die achter deze auto's zitten, zoals Tsjmil, ko men nu definitief niet meer te rug. De Hel heeft zijn slachtof fers geëist. Ludo Dierckxsens, de man met het leeuwenhart en ijzeren lon gen, dacht onder de douches, die o zo verdiende waterstraal, ook nog eens terug aan die be faamde strook. Vol trots. „Gau mont lag. Ik kon niet uitwijken, moest springen, met fiets en al. Hoop dat de camera's het op genomen hebben. Wat? Heeft Gaumont iets gebroken? Awel, dat kan. Het is het Bos, hè." tekst edward swier foto vincentjannink/gpd m. im Jos Verstappen berustte uitein delijk in zijn lot. Achtervolgd door pech al tijdens de eerste dagen in Imola moest de Ne derlander bij de Grand Pix van San Marino zondagmiddag in de zesde ronde zijn Formule I- wagen aan de kant zetten. Rij den met een kapotte uitlaat is nu eenmaal moeilijk. Verstap pen probeerde het anderhalve ronde, maar wist dat de leidin gen door het ontbreken van een goed functionerend afvoerka naal zouden verbranden. Wat ook gebeurde. De Arrows was gewoon niet goed. Bij de eerste trainingen op vrijdag kwam Verstappen door een kapotte brandstof- pomp nauwelijks aan een fat soenlijk aantal rondjes toe. Ver loren tijd die hij nooit meer zou inhalen, meldde hij al direct. Zaterdag tijdens de kwalificatie training (zeventiende tiji de dynamo de geest, zo ochtend voelde de wage waar 'het beste van allege aan', maar was er een ment aan de accu. „Ik he|ne nooit zoveel problemen kaar gezien. Elke auto kaï eri vallen, maar als je dit oved1 maak je dat nooit meer Desondanks waagde Ver sin pen niet te twijfelen aand lts trouwbaarheid van de vn „Frustrerend is het wel. II dat het team vol vertrouw hi voor Barcelona (over twe ken, red.). Ik hoop datdiigl ding gelijk heeft. Tot nt kampen we met problem! we al het hele jaar hebben. Verstappen gaat vrijdi i Italië testen met traction trol. Hij oefent op het m van starts met het nieuwe teem waardoor het spinna M de banden tot het moet behoren. De Spanjaarden hebben bij het tennistoernooi in Estoril de hoofdprijzen opgeëist. Juan Carlos Ferrero won bij de man nen door in een Spaans onder onsje zijn landgenoot Felix Mantilla te verslaan: 7-6 4-6 6- 3. Bij de vrouwen behaalde An geles Montolio verrassend haar eerste grote succes op de WTA- tour. Ze versloeg de Russische Elena Bovina: 3-6 6-3 6-2. Ferrero verwerft zich steeds nadrukkelijker een plaats tus sen de tennistoppers. Na zijn eerdere toernooiwinst dit jaar in Dubai behoort hij nu tot de beste tien spelers van de we reld. Op het Portugese gravel maakte hij een einde aan de ze gereeks van Mantilla die zeven tien wedstrijden duurde. Ferrer ro speelde in Portugal zijn eer ste partijen op gravel. In de der de set besliste hij de finale toch overtuigend in zijn voordeel: 7- 6 4-6 6-3. „Het is duidelijk dat ik hier als nummer een van de plaatsingslijst de favoriet was. Ik ben blij dat ik het waar heb gemaakt. Dit is een mooi begin van het gravelseizoen." Ferrero's landgenote Mon tolio pakte in Portugal haar eer ste toernooizege op het hoogste niveau. „Wegens vermoeiheid kostte het mij moeite in mijn ritme te komen, maar ik heb mezelf ervan overtuigd dat ik moest blijven lopen. Dat was de juiste tactiek." Amelie Mauresmo pakte de eindzege in Amelia Island. Na de overwinning in de halve eindstrijd op de Spaanse Arant- xa Sanchez was ze in de finale te sterk voor de Zuid-Afrü Amanda Coetzer: 6-4 7-5. f dubbel slaagde Martina N F tilova er niet in haar 1 lei dubbeltitel aan haar erelij Ier te voegen. De 44-jarige k [U1 kaanse verloor met haar no ner Arantxa Sanchez met! 5 van de Argentijnse/Spi combinatie Patricia Tarabi Conchita Martinez. In Casablanca beleefde4 nir gentijn Guillermo Canas io primeur. De 23-jarige ijrt Amerikaan, nummer w Vl van de wereld, won zijn e v ATP-toernooi door de jaard Tommy Robredo mi - 6-2 te verslaan. Filip Dewulf heeft zaterJ Diest zijn tennisloopbaan - eindigd. De 29-jarige Bek S| loor de motivatie door slep blessures en teleurstellen! sultaten. Dewulf werd pi 1990. Hij won twee ATP nooien: Wenen 1995 en KS hel 1997. Maar zijn gm prestaties behaalde hij o land Garros. In Parijs reii in '97 tot de laatste vier. halve eindstrijd boog h hoofd voor de latere wil Kuerten. Het jaar erop dro in de Franse grand slam tot de kwartfinales. Zijn hc ranking was 39ste in 1997. De Britse tennisser Rusedski heeft gebroken zijn Australische coach Cash. Dat heeft de Austra oud-Wimbledonkampioen het Britse zondagsblad M Sunday meegedeeld. De gingen vorige maand uit! na een ruzie over geld. Cas geleidde het Britse servi non sinds eind november!

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 30