'Onderzoek geruchten rond mkz' Binnenland 'België speelt politiek spel met mkz' OGER "^r BLOEMENCORSOPRIJZEN! Borst loopt vaker vooruit KLM wil schade door brandstichting verhalen op medisch-ethisch gebied Outlet Store Haarlem Peper wil niet praten over terugbetaling Kruisen voor geruimde dieren ISDAG 17 APRIL 2001 on overlijdt na ruzie met moeder L. Een 26-jarige man uit Venlo is gisterochtend overleden rjde gevolgen van ernstig hoofdletsel dat hij zondagavond rij ks een ruzie met zijn moeder (55) opliep. Moeder en zoon Enden samen in een huis aan de Postweg, waar ze volgens politie zondagavond hooglopende ruzie kregen. De zoon ld zo agressief dat de moeder met de auto ervan door ging. n ze wat later met de auto terugkwam, was haar zoon nog edaard. Ze reed stapvoets toen de zoon op de motorkap gom haar tot stoppen te dwingen. Hierna gleed hij van de o, en kwam voor de inmiddels stilstaande auto op straat te- [ht. Daarbij liep hij ernstig hoofdletsel op. De politie ziet Jsnog geen aanleiding om de moeder aan te houden. ilpplan voor Noordoost-Friesland mDEN Er komt extra economische hulp voor het noord- pn van Friesland. Nog deze week is er overleg over het jplan voor het door mond- en klauwzeer getroffen gebied, bekend staat als een van de armste regio's van Nederland. 1 provincie zal hiervoor substantieel in de buidel moeten tas- zegt commissaris der koningin in Friesland, Ed Nijpels. Ijlen de agrarische sector, lijden ook sectoren als toerisme en eatie onder de uitbraak. Igen missen paardenprocessie Al eeuwenlang is het Belgische plaatsje Hakendover op Jeêdê"paasdag toneel van een paardenprocessie. De burge- *ester verbood echter dit jaar alle feestelijkheden uit vrees ir de verspreiding van mond- en klauwzeer door Nederlan- Jaarlijks zakken duizenden Nederlanders af naar Hakend- vlakbij Tienen in Vlaams-Brabant. Er waren er gisteren nog ivijftig komen opdagen. Ze mochten, net als de andere be- >rs, het dorp in nadat ze hun voeten hadden geveegd op nettingsmatten. Ongeveer vijftig inwoners van het dorp igden tegen het afgelasten van de processie. ismars Brunssum verloopt ordelijk frissuMEen kleine honderd vredesdemonstranten uit heel Ierland hebben gistermiddag met een vredesmars door srien en Brunssum geprotesteerd tegen de NAVO. De de- nstratie eindigde voor het hoofdkwartier van de NAVO in lord-Europa. Afnorth in Brunssum. De manifestatie verliep nder incidenten. De demonstranten maakten deel uit van een desactiekamp dat zijn tenten vier dagen had opgeslagen bij igekraakt klooster in Heerlen. De afgelopen dagen voerden jvisten van dit kamp prikacties tegen Afnorth. Daarbij maak- zij onder meer NAVO-voertuigen onklaar. De marechaussee d negen mensen aan omdat die zich op verboden terrein anden. Zondagavond laat verjoegen politie en marechaus- met gummiknuppels en honden ongeveer twintig demon- nten bij de toegangspoort van Afnorth. >ze feestganger gooit lawinepijl iegen Een 31-jarige Nijmegenaar heeft zondag een eind aan verjaarsfeestje gemaakt door een lawinepijl in de keuken een woning te gooien. Een feestganger is overgebracht naar "ïkenhuis. De Nijmegenaar is aangehouden op verdenking Dging tot doodslag. De 34-jarige bewoonster van het huis l'de 31-jarige man de deur uitgezet na een ruzie. De man Idaar kwaad over en vernielde de ruit van de keukendeur, ■rop sloeg de bewoonster de voorruit van zijn auto in, maar mijmegenaar reed toch met zijn auto weg. Even later werd de Énepijl naar binnen gegooid. De politie heeft de man aange- liden. Hij ontkent dat hij het explosief heeft gegooid. pstandje na neersteken chauffeur ingen Een 23-jarige taxichauffeur is zondagavond in Gro- 2jj igen neergestoken. De chauffeur kreeg ruzie met een 22-jari- rjg, inwoner van Groningen. Deze vond dat de taxichauffeur te 3e[} inig ruimte gaf aan hem en zijn vriendin om op een zebrapad jj, er te steken. Na flinke woordenwisselingen ontstond een mi ihtpartij waarbij de chauffeur in de nek werd gestoken. De C0D ikpartij leidde tot grote commotie. Taxichauffeurs reden in ten getale naar de plek van de steekpartij om de dader te be- jen. De man was inmiddels een woning ingevlucht en hield ,j; i schuil. De verdachte werd uiteindelijk door de politie opge- tVi 1 et( m ktricht Een nog onbekende vrouw is gisteravond naar alle arschijnlijkheid verdronken in de Maas bij Maastricht. Vol- is een woordvoerder van de politie raakte de vrouw door nog «kende oorzaak met haar auto te water. De politie gaat er- luit dat de vrouw verdronken is. Door de sterke stroming am de auto bij Borgharen aan de Belgische kant van de Maas echt en raakte daar onder water. De brandweer van het Bel- (jj the Smeermaas heeft samen met de Maastrichtse brandweer !ek enlang tevergeefs gedregd naar de gezonken auto. ;nt amilies Chinezen willen smartengeld ÜL! Nabestaanden van vijf van de 58 Chinezen die vorig jaar li in een afgesloten vrachtwagen met tomaten stikten, eisen artengeld van de Nederlandse regering. De truck was afkom- uit Nederland. De chauffeur werd eerder deze maand door Britse rechtbank tot veertien jaar gevangenisstraf veroor- eld wegens doodslag. De familieleden van de omgekomen inezen zijn uit hun provincie Fujian naar de hoofdstad Beij- gereisd, waar ze met personeel van de Nederlandse ambas- ehopen te spreken. rouw verdrinkt in Maas den haag gpd Varkenshouders en bestuurders van land bouworganisaties in Nederland denken dat de Belgische landbouwminister J. Gabriëls een politiek spelletje speelt. Volgens de be windsman zouden Nederlandse boeren in België biggen aanbieden tegen afbraakprij- zen: voor 300 frank (16,50 gulden), tegen normaal 2000 frank (110 gulden). Als gevolg van de mond- en klauwzeercrisis geldt in Nederland een exportverbod om versprei ding van de ziekte te voorkomen. „Ik ben bang dat het een manier is om het hermetisch afsluiten van de Belgische grens goed te praten", reageert C. Thielen, voorzitter van de vakgroep varkenshouders Kring Baronie van de Zuidelijke Land- en Tuinbouworganisatie (ZLTO) op de uit spraken van de Belgische minister. „De varkenshouders zijn wanhopig. De stallen zitten overvol. Niemand weet hoe het ver der moet. Maar ik kan me niet voorstellen dat mensen biggen over de grens aanbie den. Dat risico is veel te groot." ZLTO-voorzitter A. Vermeer blijft diplo matiek maar kan zich toch ook niet aan de indruk onttrekken dat Gabriëls 'zijn eigen stoepje probeert schoon te vegen'. Ver meer: „In België zijn ze na de dioxinecrisis als de dood voor een nieuwe crisis." Vermeer zegt dat zijn organisatie geen enkel signaal heeft gekregen. „Als er daad werkelijk wat aan de hand is, houdt nie mand dat geheim." Hij moet er niet aan denken dat Nederlandse biggen illegaal in België terechtkomen. „Dan kunnen we in Brussel helemaal niets meer gedaan krij gen. Nu al moet minister Brinkhorst alle zeilen bijzetten om het een en ander te kunnen regelen." Ook ZLTO'er J. Franke uit Zeeland kan zich niet voorstellen dat er vanuit Zeeuws- Vlaanderen biggen de grens over gesmok keld worden. „Om de doodeenvoudige re den dat er door de mkz-crisis en het ver- voersverbod in Zeeland juist een tekort aan biggen is." Minister Gabriëls zegt dat hij de signalen zwart op wit heeft. Wel heeft hij toegegeven dat er tot nu toe nog geen ille gale Nederlandse biggen in België zijn ge vonden. Niettemin verklaarde hij gisteren: „Voorkomen is beter dan genezen." Hij drong er daarbij op aan dat Nederland werk maakt van een opkoopregeling voor varkens om de druk op de markt te verlich ten. De Algemene Inspectie Dienst (AID) die inmiddels samenwerkt met de Belgische evenknie PVO, zegt nog geen overtreders van het vervoersverbod te hebben gevon den. Ook tijdens de Paasdagen werd er bij de grote Belgische grensovergangen streng gecontroleerd. Sinds 5 april zijn een kleine 120.000 voertuigen gecontroleerd. Maar volgens actievoerders rammelen de contro les, met name op de snelwegen. Zij staken in Limburg demonstratief de grens over met een bestelwagen vol pluchen varkens. ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten 'Merkwaardigverloop Kootwijkerbroek Het landelijk parket van het openbaar ministerie (OM) moet een onderzoek instellen naar mond- en klauwzeer op een kalverbedrijf in Kootwijkerbroek. Dat heeft viro- loog S. Barteling vanochtend gezegd. Aanleiding voor het onderzoek zijn de geruchten over de besmetting. Barte ling geldt als deskundige op het gebied van ziekten als mkz. DEN HAAG ANP/GPD In Kootwijkerbroek heerst on genoegen over de hele gang van zaken rond de aanpak van mkz. Vooral het feit dat geen tweede geval is aangetoond in het ge bied dat vol staat met veehou derijen, voedt de argwaan van de inwoners van het dorp. Om wonenden hebben lange tijd volgehouden dat er helemaal geen sprake is van een besmet ting. Ook is gesuggereerd dat de betrokken boer bewust rijn die ren zou hebben besmet, omdat hij zijn bedrijf zou hebben wil len staken. De betrokken vee houder voelde zich zo bedreigd dat hij na de ruiming van zijn bedrijf het dorp verliet. De mo biele eenheid werd zelfs ingezet toen actievoerders probeerden te verhinderen dat vee preven tief werd geruimd. Een onderzoek door het OM kan volgens Barteling voor dui delijkheid zorgen. Hij gaat er overigens van uit dat het Insti tuut voor Dierhouderij en Dier gezondheid (ID) in Lelystad geen fout heeft gemaakt met de diagnose. „Maar als ik naar het virologisch verloop in de stallen kijk, noem ik de gang van zaken merkwaardig", stelt de viroloog. „Ik heb begrip voor de onge rustheid bij de bevolking. Rond het geval Kootwijkerbroek zie ik voldoende elementen om justi tie een onderzoek te laten doen." Barteling noemt het onder meer opvallend dat het virus zich niet heeft verspreid naar Ede terwijl de Kootwijkerbroek- se boer op wiens bedrijf mkz is vastgesteld, daar twee keer per dag kwam. Het onderzoek kan volgens Barteling niet alleen een einde maken aan de ge ruchten in Kootwijkerbroek, maar kan mogelijk ook dienen om de boer van alle blaam te zuiveren. Ook het CDA-Kamerlid Mos terd wil nieuw onderzoek naar mkz in Kootwijkerbroek. Hij wil daar deze week op aandringen rijdens tijdens overleg met het kabinet. Hij meent dat er spra ke is van slechte communicatie. „Het kan toch niet zo zijn dat de Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees volhoudt dat er sprake is van aangetoond mond- en klauwzeer terwijl boeren en andere betrokkenen in het gebied niet kunnen wor den overtuigd?" Mosterd is tegenstander vaji het doden van alle vee in de driehoek Deventer-Apeldoorn- Zwolle. Dat geeft volgens hem ook geen zekerheid dat de be trokken veehouders snel weer aan de slag kunnen. Hij pleit voor het op grote schaal inen ten van de veestapel. Hij wil bo vendien dat er snel een goede financiële regeling voor de ge troffen boeren komt. Mosterd meent verder dat premier Kok zich daadwerkelijk met de na tionale ramp gaat bemoeien die mkz inmiddels is. „Tenslotte is hij verantwoordelijk voor het beleid." den haag gpd vervolg van voorpagina Het is niet de eerste keer dat Borst op medisch-ethisch ge bied harder loopt dan anderen en haar mening geeft over wat voor anderen nog niet eens toe komstmuziek is. Direct na het debat over euthanasie in de Tweede Kamer deed de minis ter al een voorzet voor een dis cussie over 'de pil van Drion' zoals de zelfmoordpil ook heet. De voormalige vice-president van de Hoge Raad, Drion, was tien jaar geleden de eerste die pleitte voor het vrij verstrekken van een middel aan ouderen die zelf een eind aan hun leven willen maken. Borst liet zich november vo rig jaar voorzichtiger uit. „Daar moet nog een maatschappelijk debat over komen. Het is een moeilijke kwestie, van wie krijg je bijvoorbeeld de pil? Wij staan nog helemaal aan het begin van die discussie." Een dergelijke discussie over levensmoeheid en het recht op zelfdoding raakt het euthana siedebat maar verschilt hiervan tegelijkertijd. Levensmoeheid is vooralsnog geen grond voor eu thanasie. Bij euthanasie gaat het volgens de wet om een pati ent. Die moet uitzichtloos en ondraaglijk lijden door een ziekte. 'Lijden aan het leven' valt niet onder de wet. Maar de discussie waarvoor Borst pleit, zal ook gaan over de zelfbeschikking van het indivi du. SP-leider Marijnissen wijst hierop in zijn reactie: „In plaats van een debat over een zelf moordpil voor ouderen, wil de SP een maatschappelijk debat over de problemen van oude ren en hun plaats in onze sa menleving." 19. 20, 21 22 APRIL Nieuwe voorraad van o.a. Italiaanse topcollecties Kostuums (ook in grote maten) Van f. 798 t/m t. 898 Nu f. 250 Van f. 998 t/m f. 1098 Nu f. 350 Van f. 1198 t/m f. 1498 Nu f. 450 Van f. 1598 t/m f. 1998 Nu f. 550 Smoking Van f. 698 Nu f. 250 Shirts, zowel casual als dress Vanaf f 198 2 voor f. 100 Blazers en colberts Van f. 598 t/ra f. 898 Van f. 998 t/m f. 1098 - Van f. 1198 t/m f. 1498 Van f. 1598 t/m f. 1998 Nu f. 250 Nu f. 300 Nu f. 350 -*■ Nu f. 400 Pantalons, zowel casual als dress Vanaf f. 278 2 voor f. 1 50 Regenjassen en jacks Alle enkele stuks Nu f. 350 Dassen Vanaf f. 128 2 voor f. 75 Op vertoon van deze advertentie ontvangt u nog eens 10% extra korting op al uw aankopen. Donderdag 19 april: Koopavond tot 21.00 uur. Zondag 22 april: Koopzondag. Grote Houtstraat 181 - Haarlem - 023 542 84 46 SCHIPHOL PETRA DUIVENVOORDE EN RICHARD MOOYMAN De KLM heeft geweigerd vier Is raëliërs alsnog naar Tel Aviv te vervoeren die zondag werden gearresteerd op verdenking van brandstichting in een Boeing 767. De KLM zegt tonnen scha de te hebben opgelopen en wil de kosten gaan verhalen zodra de brandstichting kan worden bewezen. Het Openbaar Ministerie be sloot het viertal gisteravond vrij te laten omdat er niet genoeg bewijslast was om de verdach ten nog langer vast te houden. De KLM verwijt de Israëliërs in structies van het cabineperso neel niet te hebben opgevolgd. Volgens de Koninklijke Mare chaussee gelden de vier nog steeds als verdachten van brandstichting. „We nemen de ze zaak hoog op", aldus de woordvoerder. „Het is niet niks om brand in een vliegtuig te rotterdam gpd Het stadhuis in Rotterdam hoeft niet snel te rekenen op een gesprek met oud-burge meester Peper over terugbeta ling van bijna 65.000 gulden. Peper wil eerst alle stukken zien, die betrekking hebben op het COR/KPMG-rapport, waar in de uitgaven van (oud-)be- stuurders tegen het licht wer den gehouden. Raadsman Mentink van de ex-burgemeester heeft op 3 en 6 april verzoekschriften gedaan. Als hier niet op in wordt ge gaan, zal de advocaat volhou den dat Peper zich niet op een gesprek kan voorbereiden. Ook ten tijde van het COR/KPMG- onderzoek speelde zich over deze kwestie een conflict af. Pe per wilde alleen medewerking verlenen, als hij zich degelijk kon verdiepen in de stukken die COR en KPMG hadden geraad pleegd. Peper wil weten hoe het col lege op het bedrag van bijna 65.000 gulden is gekomen. Hij betaalde in december in over leg met Justitie een bedrag te rug van 7490 gulden en 80 cent. Als het college dat niet voldoen de vindt en meer wil, dan moet het dat aantonen, meent hij. Passagiers en bemanning moesten de KLM-Boeing via de glijbanen verlaten. hebben." De vier Israëliërs wa ren passagiers van een KLM- toestel dat zondagmorgen rond half tien vanuit Schiphol zou vertrekken naar Tel Aviv. Aan boord waren 225 passagiers. Toen het vliegtuig wilde opstij gen, ging een brandalarm af in een vrachtruim. De gezagvoer der besloot de start af te breken FOTO FBF ER WIN HERMANNS bij een snelheid van ruim hon derd kilometer per uur. In een speciale zone op het vliegveld controleerde de brandweer het toestel met hit- tegevoelige camera's, maar er kon geen vuur worden ontdekt. Het vliegtuig zou opnieuw ver trekken na de vervanging van een aantal brandsensoren, die voor de onjuiste melding had den gezorgd. Volgens KLM-woordvoerder H. Baas waren de vier Israëliërs op dat moment lastig. Zij ne geerden volgens hem instruc ties om te blijven zitten en gin gen naar de toiletten. Even later gingen brandalarmen af in twee toiletgroepen in het midden van het toestel. In een van deze ruimtes sloegen de vlammen uit een bergruimte met papie ren handdoekjes. Een stewar dess wist het vuur te blussen. De gezagvoerder besloot tot een noodontruiming nadat achterin het toestel rookont wikkeling ontstond en passa giers in paniek raakten. De 225 passagiers en elf bemanningsle den verlieten in allerijl het toe stel via glijbanen. Daarbij raak te één vrouw licht gewond. De passagiers zijn zonder de vier arrestanten met een ander toe stel diezelfde dag alsnog naar Tel Aviv vertrokken. STEVENHAGEN PASEM- Apeldoorn In het weiland bij geplaatst uit protest tegen het de boerderij van de familie Huisink in De Beemte bij Apeldoorn heeft de dierenbescherming houten kruisen ruimen van gezond vee. Op de achtergrond wordt de oude boer Huisink door zijn zoon weggeleid. FOTO GPD MARIANNE STEVENS

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 3