M c 'No shows' verstoren feest nie Gesprek van de Dag Sophie neemt ontslag na schandaaltje Leugenaar in opleiding Verwachtingen Kwetsbaar Schiphol Slapende baby niet welkom door filmkeuring MAANDAG 9 APRIL 2001 enselijk Doretta, de gans van de Duitse bondskanselier GERHARD SCHRODER. was tot voor kort zwaar de pressief. Inmiddels is zij aan de beterende hand om dat zij gezelschap heeft ge kregen van Gert, een man netjesgans. Doretta verwierf vlak voor kerst internationa le bekendheid. De Duitse bondskanselier had de gans I aangeschaft om met kerst I op te eten, maar zijn 9-jari- ge stiefdochter Klara was daar faliekant tegen. Zo kreeg Doretta gratie en ze werd bij een boer in Brandenburg gestald. Daar had zij een stal van tien vierkante meter helemaal voor zich alleen. Doretta is veel opgewekter sinds zij mannelijk gezelschap heeft gekregen en is in middels ook aan het broeden geslagen. Het huwelijk vér filmster LEONll DICAPRIOensi model Gisele E; chen is voorlop de baan. Het pi teitsschuwe pa^A, van plan om de mer te trouwenfer ze moeten nuv ten tot 2004. d het gevolg vam clausule in Gis®r contract. Toen schone BraziliaSl in 1999 haarcel tract met een rrse lenbureau teke n verplichtte zij zlir komende vijf je® 1 te trouwen, p) s Een VOETBALTOERNOOI tussen twaalf ploegen studentes van de Koe a{ universiteit speelt zich vandaag op last van de regering geheel af in zak HERMETISCH AFGESLOTEN zijn voor mannen. Dat heeft de universiti teren meegedeeld. Er worden ook alleen vrouwelijke scheidsrechters e' fotografen toegelaten. De regering van het emiraat gaf met de verorden ei deels gehoor aan eisen van moslimfundamentalisten. Een voetbaltoern d past niet in de rol die zij vrouwen toebedelen, zeker niet als daar ook n: mannen bij aanwezig zijn. g leJei-isie Voor sommige programma's gaat Wil nog wel even lek ker zitten. Voor 30 Minuten van Arjan Ederveen bij voorbeeld, zorgde hij altijd dat de kinderen op tijd in bed lagen. Zodat hij lekker rustig kon kijken. En omdat het nou gisteravond 25 Minuten heette - hoewel die vorige serie programma's toch echt geen mi nuut te lang duurde - waren de verwachtingen er niet minder om. Niet voor niets kreeg Ederveen voor zijn vorige serie een Nipkow-schijf en tiuee Gouden Kalve ren. Maar op de een of andere manier was er bij het beden ken van deel 1 van de nieuwe serie 'semi-realistische docu-drama's' iets mis gegaan. 'The making of Nina Brink, the Musicalheette het en Ederveen speelde Evert Jansen, executive producer van de musical. Heel modieus: elke scene een andere outfit. Heel realistisch ook: opgeblazen, drukdoenerig. Maar - en dat beviel Wil maar matig - Evert Jansen bleef Arjan Ederveen. Hij kwam niet echt los. En het programma ook niet. Zoals Ederveen en Jasperina de Jong het lieten zien, zo zal het ook wel in het echt gaan bij een musical. Veel gedoe achter de schermen, veel ge mopper, veel zenuwen voor de première. Te lachen viel er weinig. Wil moest even glimlachen toen Evert Jansen vertelde dat de merchandising bij de musical heel goed ging. Dat hij vooral hoge verivach- tingen had van een spaarpot in de vorm van Nina Brink op een wereldbol die, als je er geld in stopte, haar duimen opstak. Maar daar bleef het bij. Het was gewoon niet leuk. Nou is dat op zich geen probleem. 30 Minuten was ook lang niet altijd om te lachen. Maar als het niet leuk was, was het wel ontroerend. Of Ederveen gaf een bij zondere kijk op een maatschappelijk verschijnsel. Gisteravond was er niets van dat alles. Geen leuke grappen, geen ontroering, geen nieuwe kijk op het 'ver schijnsel Nina Brink' of de beleggerswereld. Misschien moet Ederveen nog op stoom komen. Er ko men nog zes afleveringen, waarvan Wil er toch ten minste nog wel eentje gaat bekijken. Want verwachtin gen verdwijnen niet zomaar door één matig program ma. WIL BUYS parket is verdwenen. „Ik heb Jochem met zand gegooid", bekent onze zoon spontaan. Hij moest erg huilen en ging het tegen de juf zeggen. Ik neem deze mededeling voor kennisgeving aan (elk schoolplein is een jungle), maar voor mijn echtgenote is dit het sein voor een verhandeling vol oudtestamen tische vermaningen en verwijzingen naar onaange past maatschappelijk gedrag in het algemeen en dat van hem in het bijzonder. Ze besluit met een dreige ment: als je morgen weer met zand gooit, krijg je straf. De volgende dag parkeert onze zoon voldoende zand in onze woning om bij een dreigende dijkdoorbraak het hele Westland te beveiligen. Jochem begon", laat hij mijn vrouwen mij weten. Die verklaring lijkt mij plausibel genoeg, maar mijn eega laat weten daar 'niks mee te makente hebben. Onze zoon heeft zich op school te gedragen en als ie mand met zand naar hem gooit, moet hij zich maar bij het onderwijzend personeel beklagen over deze misstand. Dit is de laatste keer geweest. Als het weer gebeurt, krijg je dus echt straf. De volgende dag komt hij thuis met genoeg zand in zijn kleding om het talud vooreen nieuw viaduct aan te leggen. „Heel per ongeluk gooide ik maar een heel klein beetje met zand", bekent hij met grote ogen, die mij overtui gen van zijn gelijk. Zo niet mijn vrouw. Als hij zich morgen op school niet gedraagt wordt onherroepelijk de dit keer nog voorwaardelijk opgelegde straf in al zijn verschrikkingen ten uitvoer gebracht: geen snoep. De dag daarop komt hij ons huis binnengestapt als een kleine Klaas Vaak die bij het strooien last van te genwind heeft gehad. „Aan het begin van het buitenspelen was ik lief', zegt hij. „En aan het eind ook. Alleen in het midden van het buitenspelen was ik niet zo lief. Toen heb ik met zand gegooid. Hij krijgt normaal tussen de middag nooit een snoep je, maar nu hij officieel te horen heeft gekregen dat hij voor straf geen snoepje krijgt, vermengen zijn tranen zich met het zand op de vloer tot een baggerstroom die normaliter Italiaanse bergdorpjes van de kaart veegt. De dag daarop komt onze jongste weer uit school, een spoor achterlatend als een strooiwagen op een och tend vol hevige ijzel. „Ik ben de hele tijd lief geweest", zegt hij meteen sta len gezicht. Er kleeft zand in de hoeken van zijn ogen, zijn beide gehoorgangen zitten dicht en zijn donkerblonde haar is zo grijs dat het rijp lijkt voor een kleurspoeling. Als hij met zijn hoofd schudt steekt een zandstorm op waardoor mijn echtgenote en ik elkaar op de tast naar de deur van de woonkamer moeten begeleiden. „Gefeliciteerd", zeg ik tegen mijn vrouw. „Het is je ge lukt. Je hebt een leugenaar van 'm gemaakt. offuiifffGf.'fi* Voor de ouders van een vijf weken oude baby is een bioscoopvoorstelling in Wales een grote teleurstelling geworden. Ze hadden hun doch tertje meegenomen naar de film omdat ze het nog te vroeg vonden voor een oppas. Maar het personeel verzocht hen weg te gaan omdat de baby niet voldeed aan de filmkeuring. De man en de vrouw hadden kaartjes gekocht voor 'Crouching Tiger, Hidden Dragon', een romantische film over een oosterse vechtkun stenaar die geschikt is bevonden voor kinde ren van 12 jaar en ouder. Baby Catriona lag heerlijk te slapen toen haar ouders hun stoe len opzochten. Maar nog voordat de film was begonnen, stonden ze weer buiten. De moeder toonde zich zeer verontwaardigd. „Catriona is nog maar nauwelijks in staat om mijn gezicht te zien, laat staan een film te vol gen. Ik verwacht niet dat ze na afloop haar broers en zus thuis een karateklap zal uitde len. Het personeel zegt niets anders te doen dan de regels uitvoeren. Leugenaars worden niet geboren, maar ge maakt. En ik weet door wie. Door hun moe ders. Ik zie het onder mijn ogen gebeuren. Het gaat zo: Onze jongste nazaat komt thuis van groep IB van de basisschool. Als hij met zijn hoofd schudt, daalt een fijne zandregen neer op de plavuizen in de hal. Als hij zijn schoenen uittrekt vormt zich op de vloer het begin van wat eens tot het ontstaan van de Nederlandse duinenrij moet heb ben geleid. En als ik hem 's avonds in bad zet komt er uit allerlei onver wachte hoeken van zijn kleding (zakken, omgeslagen broekspijpen) en lichaamsopeningen zand, zand en nog eens zand. De bodem van het bad verandert in een getijdenlandschap waarin krabben, kreeften en kleine schelp dieren zich uitstekend thuis voelen. Alle scholen die bij de staatssecretaris van on derwijs klagen over de te geringe vergoeding voor het schoonhouden van de lokalen, heb ben de beschikking over een zandbank. Om de paar maanden moet de bak worden bijge vuld omdat de leerlingen op hun lijf een paar kuub mee naar huis hebben vervoerd, waar het in de vloerbedekking en de naden van het Schiphol is voor de tweede keer in korte tijd getroffen door brand. Een bakoven van de Burger King vatte vlam, ontplofte en zette vervolgens via de airco kanto ren boven Terminal West in vuur en vlam. De vlam men waren snel gedoofd, maar de chaos als gevolg van een relatief onbetekenend brandje was compleet. Tienduizenden reizigers, automobilisten en treinpas- sagiers ondervonden ernstige overlast en konden Soms pas na uren hun weg vervolgen. De directie van de luchthaven had niets aan het toeval overgelaten en gaf meteen groot alarm. Vliegtuigen moesten uitwijken naar andere luchthavens omdat in komende vluchten werden geweerd. Het uitgaande verkeer liep enorme vertragingen op. Voor de deur van de aankomst- en vertrekhallen stonden tientallen brandweerwagens en een honderdtal ambulances. Gestrande reizigers wisten urenlang niet waar ze aan tóe waren. Het nieuws van de brand haalde zelfs CNN. Hoewel het rampenplan op enkele onvolkomenheden na uitstekend werkte, rijzen naar aanleiding van de chaos veel vragen. Schiphol blijkt uiterst kwetsbaar voor kleine calamiteiten. Bij het minste geringste draait 's lands economische motor volledig in de soep. Dat is voor een deel het gevolg van het door de direc tie gekozen concept om alle passagiers onder één dak af te handelen. Met dit concept wil Schiphol concurre rende luchthavens de loef afsteken. Daar zijn transfer reizigers veel tijd kwijt, omdat ze om hun aansluiting te halen per bus of trein tussen terminals moeten rei zen. Het alles-onder-een-dak concept draagt het risico in zich dat bij een brand meteen heel Schiphol plat ligt. Daar komt bij dat Schiphol zich sinds enige tijd affi cheert als een echte stad: Airport City geheten. Schip hol probeert tal van activiteiten aan te trekken die met luchtvaart niets van doen hebben, zoals bijvoorbeeld restaurants en een eerste-klas-winkelcentrum. Deze voorzieningen mikken ook op dagjesmensen en fun- shoppers. De KLM, de grootste gebruiker van Schip hol, is hier niet blij mee. Meer bezoekers betekent ook meer verkeer op de toch als verstopte toegangswegen. Schiphol-topman Cerfontaine erkent dat de giganti sche overlast niet goed is voor het imago van de lucht haven. Daarbij vergeet hij te melden dat Schiphol als gevolg van het gekozen concept kwetsbaar is en zelf verantwoordelijk is voor de chaos. Uitspraken die ze deed te genover een als sjeik ver momde journalist van een boulevardkrant hebben de schoondochter van de Britse koningin Elizabeth II haar baan gekost. De gravin van Wessex, zoals Sophie Rhys-Jones heet sinds ze is getrouwd met prins Edward, maakte gis teren bekend dat ze op stapte als directeur van het pr-bureau R-JH. Ze is wel van plan haar beroep te blijven uitoefenen. In een schriftelijke verkla ring verontschuldigt de gravin zich tegenover ie- De Britse boulevardbladen stonden afgelopen week vol met verhalen over het zoveelste schandaaltje rond het koningshuis, foto anp dereen die ze in verlegen heid heeft gebracht, 'in de eerste plaats de koningin'. Laatstgenoemde reageer de, in het openbaai- al thans, opmerkelijk mild op de uitglijder van haar schoondochter. In een door Buckingham Palace uitgegeven verklaring staat dat de koningin er begrip voor heeft dat de gravin haar carrière wil voortzet ten. Sophie raakte vorige week in opspraak nadat ze zich had uit de school was ge klapt tegen de als sjeik ver klede journalist Mazher Mahmood van het zon dagse boulevardblad News of the World. Volgens de krant heeft Sophie gezegd dat de Britse koningin moeder een huwelijk tus sen prins Charles en Ca milla Parker Bowles in de weg staat. Zolang de 10 jarige koningin-moede leeft zal het 'zeer moeil zijn voor wie dan ookc Camilla openlijk te erfe nen', zei de echtgenote van prins Edward. Prei Tony Blair vond ze 'te r sidentieel', oppositielei William Hague 'verknij en Sophie moet al hele maal niets van Blairs e< genote Cherie hebben, want 'die is absoluut vi selijk, vreselijk, vreselij Ook Sophie's partner b het pr-bureau, Murrayi Harkin, heeft ontslag gi nomen. Hij zou in het) sprek met de nep-sjeik hebben gesproken ove zijn druggebruik en o\i homofeestjes en seksrt jes die hij voor klanten ganiseerde. AP* TMF Awards blijft toch vooral Nederlandse aangelegenheid Terwijl het afroepen van zijn naam om de haverklap Ahoy' in extase bracht, zat Robbie Williams zelf vrolijk in de televisie studio van de BBC voor een live-inter view. Zelfs de toe kenning van drie TMF Awards (inter nationale categorie- en Beste Zanger, Beste Live-Act en Beste Video) was niet voldoende voor de Britse popheid om voorrang te geven aan die Nederlandse eer boven een onder onsje met Engelands eigen Koos Postema, Michael Parkinson. Zanger Dinand van Kane feest met het publiek tijdens het optreden in Ahoy'. De populaire Neder landse band won drie Awards. Bovenste foto: Destiny's Child is blij met de Award voor de Beste Single Internationaal: 'In dependent Women'. Shaggy met zijn wereldhit 'It wasn't me'. Zijn goed recht, maar het tekent natuurlijk wel de status van 'de belangrijkste popprijs die ons land kent' (meent althans de muziekzender). Met Williams zo binnen handbereik had ook op zijn minst even een beeld verbinding met Londen tot stand kunnen komen voor een paar persoonlijke dankwoor den. Eveneens afwezig in het kol kende Rotterdamse sportpaleis waren andere winnende we reldsterren als Eminem, Back street Boys, Jennifer Lopez en Bon Jovi. En van de uitverkore nen van eigen bodem kwamen Anouk en Blof niet opdagen. Eerstgenoemde vanwege haar 26-ste verjaardag (gisteren pas) en de Zeeuwse popgroep om begrijpelijke redenen. Met een minuut stilte, door Marco Bor- sato aan de elfduizend tieners verzocht, werd overigens wel op passende wijze eer betoond aan de vorige maand overleden Blof-drummer Chris Götte. Met zoveel 'no shows' maakte het door Erik de Zwart aange voerde TMF-presentatieteam zich een beetje belachelijk door maar te blijven hameren op kwalificaties als uniek, aller grootst en nog nooit zoveel. Een toontje lager had best ge kund, want voor de jeugdige arena- en tribuneklanten was het toch al een vette Dik-voor- mekaar-show. In zes jaar tijd is voor de doelgroep een bezoek aan het evenement ook uitge groeid tot een 'lekkere lange dag uit de bol'. Wie er nou wel of niet op het podium ver schijnt, doet er minder toe. Voor 'simpele' prijsuitreikers als Piet Paulusma en Albert Verlinde is de jubel niet minder dan voor de echte sterren. Gelukkig waren daar nog ge noeg van present om de schijn van een popgala van internatio nale allure nog enigszins levend te houden. Janet Jackson was gekomen voor de ontvangst van de 'oeuvreprijs', alsmede na tuurlijk voor de promotie van haar nieuwe kansschijf 'All For You'. Of zij erin zal slagen de jongere garde weer aan zich te binden zoals in de jaren negen tig staat nog te bezien, gezien het weinig verrassende geluid en haar Vanessa-achtige poging tot uiterlijke verjonging. Duidelijk 'hotter' op dit mo ment zijn, bleek ook in Ahoy', Destiny's Child en Shaggy. De signeersessie van de Jamai- caanse zanger voorafgaand aan het Ahoy'-spektakel in winkel centrum Zuidplein veroorzaak te zo'n toeloop dat de politie moest besluiten om de aanslui tende handtekeningenrondjes met K-Ci Jojo en diverse 'Starmaker'-talenten af te gelas ten. De 'dagprijs' ging wonderwel niet naar een van de buiten landse troeven, maar naar de Nederrockers van Kane, die zich ook tot eigen verbazing maar liefst driemaal mochten melden voor het incasseren van een trofee. Ook opmerkelijk: Marco Borsato zette een eigen traditie voort door zich voor de zesde keer op rij in dit verband tot 's lands populairste zanger te laten kronen, deze Award voor mij betekenis blijft houden' Marco. „Ik zal tot proberen hier elk jaar verschijnen. Per slot ning blijft deze prijs een te graadmeter van voor staat bij de Nederlandse jeugd." De kijkers van de bepaalden namelijk TM F-award kreeg. Ze stemmen met sms-jes temet. Volgens TMF bijna 109.000 mensen uitgebracht via s.nl. Nog eens 44.322 voorkeur blijken met je. LOUIS DU MOULIN

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2