DPORT Tennisploeg heeft maling aan reputatie Grand Slam voor Tiger Woods Eredivisie blijft ij NOS en Canal+ Gerets blijft geloven in duo Van Nistelrooij-Kezman In de HERHALING 1 ortolami is rik Dekker snel af iNDAO 9 APRIL 2001 991 19 joptijd Sammy Kipketer in Brunssum IjussuM Sammy Kipketer heeft gisteren bij de Parelloop in Ijnssum een snelle tijd neergezet. De Keniaan legde de tien ftmeter af in 27.18. Hij eindigde voor landgenoten Albert Mepkurui (28.12) en Sammy Rongo Alengura. Sander Schut- jjns was de beste Nederlander op een negende plaats in 29.50. Hde vrouwen ging de zege eveneens naar Kenia. Pamela Hepchumba arriveerde in 31.51. Ze finishte met een voor drong van slechts één seconde op haar landgenote Susan jHpkemei. ■eer geld voor opleiding amateurs HL Amateurclubs die spelers aan het betaalde voetbal kwijt Hen krijgen daar met ingang van het nieuwe seizoen een rui- Hre financiële vergoeding voor. De tegemoetkoming gaat van Hooo naar 25.000 gulden. Het geld zal, net als nu, verdeeld Bfrden onder de clubs waar de speler de laatste vijf jaar speel- -4 De compensatie moet worden betaald als er een contract mudt getekend of als de speler een eerste bindende wedstrijd '%et betaalde voetbal heeft gespeeld. Op 28 juni moeten de 'fvB-leden nog met dit plan instemmen. Met de hogere ver- (j§-feding wil de voetbalbond amateurclubs stimuleren door te 5 an met het opleiden van spelers. Een voorstel om een bonus "J n 5000 gulden uit te keren aan de betrokken amateursclub (s) de speler meer dan 30 wedstrijden in de basis heeft gestaan een club in de ere- of eerste divisie werd door het KNVB- ïdsbestuur niet overgenomen. Loopbaan Haarhuis wordt weer gerekt Vier tennissers, een coach, een magnumfles bier en een lege baan. Even samen, even niemand anders. Daarna was de oranje massa aan de beurt. Met een ace van Sjeng Schalken als besluit van twee dagen daadkracht (4- 1 winst tegen Duitsland) sloeg Nederland zich voor het eerst in de geschiedenis naar de halve finales van de Da- vis Cup. Daarin stuit het team op Frankrijk. den bosch martijn van beeten point, maar kon dat niet verzil- bvoorzitters niet te spreken over SBS Eredivisie NV heeft een ipe-akkoord met de NOS, 1+ en KPN over de me- chten voor de komende aar. Canal+ gaat voor plus- 45 miljoen gulden vijftig trijden per seizoen live uit- n voor zijn abonnees, ongeveer eenzelfde be- /erwerft de NOS de rech- p de samenvattingen. KPN naamgever van de eredivi- ti betaalt bovendien voor antal zaken op het gebied nieuwe media: internet-, en WAP-services. nen met inkomsten voor nlandse rechten en herha- rechten levert het nieuwe i a-contract de Eredivisie Jtie en kleine 120 miljoen gul- op I op. Dat geld - 45 miljoen Ikj dan in de voorbije seizoe- e b - wordt grotendeels onder ooi httien clubs verdeeld. or de tv-kijker verandert er rt z et al niet veel. Het voetbal- als lijft op de vertrouwde zen- d Wel verschijnen er enkele den ve programma's. Zo moet Igens het nieuwe contract iredivisie-journaal' komen 3 vrijdag, zaterdag, zondag naandag om half elf 's ds begint en drie kwartier X. In dit programma komt T voetbal. l-1 nal+ gaat veel wedstrijden aterdagavond live uitzen- Mede daarom moet er 1 worden gemaakt met de irking van de principe-ak- «den. De betaalzender wil d duels van de traditionele ubs. Om die op zaterdag te spelen geeft nogal wat ogr lemen in verband met de [wegheid. clubvoorzitters waren za- n h g verrast door het bod dat vrijdagmiddag laat uit- i it. De commerciële zender had Adri van der Poel nen opvolgen, Eef Dol- 1 kunnen onttronen. Erik deer greep gisteren naast zege in de snelste Ronde Vlaanderen ooit gereden n Jaalde. Gianluca Bortola- lce! een vergeten winnaar ^a' de wereldbeker, won a[el t een miniem verschil. u Iet acht renners snelden •J naar de finish. Dekker nde zich kansloos, rea- rde als laatste toen Denis s ette de sprint aanging. Italiaan viel stil, vijf me- °8 luchters hapten slechts F adem, maar Gianluca "Hjtolami bleef Dekker nog voor. Zo werd de Rabo- ïer niet de opvolger van der Poel, die in 1986 als ste Nederlander 'Vlaan- sns Mooiste' op zijn hm schreef. Ook was het Dekker maar Bortolami het record van Dolman, 1971 verantwoordelijk de hoogste gemiddelde ei'Jc heid, verbeterde, atii at was even slikken. Hoe ieus zijn Ronde van tatif ikrijk afgelopen zomer Un was. Erik Dekker had ritzeges in de Tour graag r de bloemen van de 'de van Vlaanderen inge- 1- „Zo'n kans krijg ik mis- en wel nooit meer." s ina 29: 'Als ik het slim- ami f aanpak, win ik'. ;.]i1 toonde zich plotseling (nadat in totaal al elf maanden werd on derhandeld) bereid het hele voetbalrechten-pakket te ko pen. Het tijdstip van de bieding zorgde voor wat wrevel. Boven dien waren veel clubvoorzitters op voorhand al niet te spreken over SBS. De zender zegde eni ge maanden zomaar eenzijdig het contract met de eerste divi sie op. „Dan toon je niet be paald een betrouwbare partner te zijn", heette het zaterdag dan ook. Mogelijk dat SBS6 via de NOS nog een sublicentie kan kopen voor korte flitsen en her halingen. Vooral de traditionale top clubs spinnen garen bij de nieuwe media-overeenkomst. Wanneer Ajax, Feyenoord en PSV een beetje normaal preste ren kunnen ze de komende drie seizoenen telkens een bedrag van zo'n 10 tot 12 miljoen tege moet zien. Dat is ruim een ver dubbeling van wat ze momen- teel maximaal verdienen aan de tv-rechten. Voor de overige clubs is de stijging in absolute zin bij lange na niet zo groot. Modale ver enigingen uit de eredivisie krij gen nu jaarlijks zo'n 3 tot 3,5 miljoen op hun rekening bijge schreven, dat zal met ingang van komend seizoen 4 tot 6 miljoen gulden zijn. Dat de top clubs er zo goed uitspringen is het gevolg van de nieuwe ver deelsleutel waarover enige maanden geleden al overeen stemming werd bereikt. De top drie dreigde al langer om te breken met de overige vijftien clubs wanneer hen niet een grote deel van de tv-inkom- sten werd gegund. Mede om die dreigementen kracht bij te zetten flirtte het drietal bijvoor beeld met het bedenksel Euro league. De rest van de eredivisie zwichtte. Weer wordt de tennisloopbaan van de 35-jarige Paul Haarhuis gerekt. Als duo met Schalken was hij eerst tegen Oezbekistan en Spanje nu voor de derde keer op rij succesvol in de Davis Cup, tegen de Duitsers David Prinosil en Jens Knippschild: 6- 3, 6-4, 4-6 en 6-2. Voor aanvang van de dubbel lag er een zware last op de schouders van het tennisduo, omdat niets anders dan een overwinning werd verwacht. 'Schade Deutschland alles ist vorbei' klonkt het vooraf uit 9500 kelen. De zege werd al ge vierd voordat de eerste bal was geslagen. Net als in de tijd van Haarhuis en Jacco Eltingh werd de dubbel als zeker punt ge zien. Met Haarhuis als brein lie ten de Nederlanders haast geen steekje vallen. De 35-jarige Eindhovenaar neemt alleen voor de Davis Cup nog zijn racket ter hand, had nooit kunnen vermoeden dat hij tot in september aan de gang zou zijn. De halve finale, thuis tegen achtvoudig kampi oen Frankrijk. Dat land won na een ware thriller van Zwitser land. Op vrijdag stonden de Fran sen met 2-0 voor, onder meer door een overwinning van Ar- naud Clement op Mare Rosset met 15-13 in de vijfde set. De laatste werd gisteren vervangen door George Bastl. Die moest in de vijfde partij zijn meerdere erkennen in Nicolas Escude, nu met 8-6 in de vijfde set. Bastl had op 6-5 nog een match veren. Van de Fransen won Neder land nog nooit, in zeven ont moetingen. Maar ja, ook de Duitsers waren tot dit weekein de zesmaal te sterk. In alle eu forie droomt Nederland al van de finale tegen Zweden of Au stralië, maar Haarhuis vindt dat een stap te ver. „Vergeet niet dat Frankrijk tegen Zwitserland de luxe had om Cedric Pioline, Jerome Golmard en Sebastien Grosjean niet eens op te stellen in het enkelspel. Zij zijn in de breedte ontzettend sterk. Ik kijk echt niet verder dan deze halve finale." De wereldranglijst bewijst het, Frankrijk heeft zes tennis sers bij de beste zestig van de wereld. Arnaud Clement (10) stond in januari nog in de finale van de Australian Open, waar hij zijn maatje Sebastien Gros jean (13) in de halve eindstrijd klopte. Nicolas Escude (34) won in februari het ATP-toernooi van Rotterdam, waar hij Cedric Pioline (44) als kampioen op volgde. Arnaud di Pasquale (59) completeert het rijtje. „Over een half jaar kan Frankrijk in elk geval twee ten nissers opstellen die in vorm zijn", zegt Siemerink, die na een nacht stevig doordrinken toch nog de fut had om het ver plichte nummer tegen David Prinosil met 7-6 en 7-5 te win nen. „Dat is bij ons veel minder zeker." De laatste keer dat Ne derland de Fransen ontmoette was in 1999, in de arena van Ni- mes. Met Krajicek werd slechts een partij gewonnen. Dat deed Het Nederlands Davis Cup-team kan zijn geluk niet op. Paul Haarhuis giet Schalken en Raemon Sluiter kijken geamuseerd toe. een fles bier leeg op het hoofd van Jan Siemerink. Tjerk Bogtstra, Sjeng foto anp toussaint kluiters de kopman zelf, tegen Jerome Golmard. Haarhuis was ook van de par tij, verloor het enkelspel van Pioline en de dubbel met Jan Siemerink. De veteraan bereidt zich vanaf juli voor in de Duitse competitie, speelt zich fit op gravel. „Daarna ga ik waar schijnlijk naar de US Open, met mogelijk nog een Amerikaans toernooi daarvoor. Het heeft niet veel zin om eerder aan de slag te gaan." Mogelijk keert Krajicek voor de halve finale terug in het team, want voor het herstel van zijn vorige week geopereerde elleboog staat vier tot zes maanden. Dit weekeinde volg de hij het duel met Duitsland thuis voor de televisie, fysiek bleek hij niet in staat naar Den Bosch te komen. Zijn rentree staat niet ter discussie. ,Als Ri chard in vorm is, zou ik wel gek augusta anp Met de overwinning in The Masters te Au gusta heeft Tiger Woods het Grand Slam in zijn bezit. De 25-jarige Amerikaan triom feerde op rij in de US Open, Brits Open, US PGA Championship van 2000 en The Mas ters 2001. Woods, die The Masters in 1997 voor de eerste keer won, leidde tijdens de slotronde vanaf de eerste afslag. Zijn land genoten David Duval, Phil Mickelson en Mark Calcavecchia kwamen onderweg wel op gelijke hoogte. Zij begingen enkele fouten waar zij de aanval zochten voor de sprong naar de top van het klassement. Duval eindigde op de tweede plaats, Mickelson op de derde. Woods speelde onder grote druk vrijwel foutloos, hoewel niet super. Door de kleine verschillen bleef de spanning tot de laatste slagen. Hij eindigde in stijl met een birdie voor een totaal van 282. Tiger Woods is de eerste golfspeler in het moderne tijdperk die het Grand Slam in zijn bezit heeft. In 1930 won Woods land genoot de Opens van de Verenigde Staten ïerg l. amsterdam henk van weert Erik Gerets blijft in een wonder- koppel geloven. Ruud van Ni- stelrooij en Mateja Kezman, die combinatie moet bij PSV uitein delijk mirakels tot stand kun nen brengen, vindt hij. Toch stelde Gerets de jongste helft van het duo, Kezman, niet eens op tegen Ajax. Dat lag niet aan Kezman, maar aan de zere nek van Wilfred Bouma. Direct nadat de opstellingen bekend waren gemaakt, werd gespeculeerd over de rol van Mateja Kezman bij PSV, nu Van Nistelrooij weer vaste keus is. Kezman zou wel eens in onge nade geraakt kunnen zijn bij Gerets, na zijn slechte eerste helft tegen FC Twente. Toen liep Kezman Van Nistelrooij meer voor de voeten dan dat hij hem assisteerde. De werkelijkheid was volgens Gerets minder spannend dan vermoed werd. „Als Bouma er bij was geweest, had Kezman gewoon achter Van Nistelrooij gespeeld." De Helmonder stap te gisterochtend zijn bed uit met stekende pijn in zijn nek. Hoe en waarom is een raadsel, maar feit was wel dat Bouma niet kon voetballen. Gerets moest daardoor zijn tactisch verhaal herzien. Bou ma is een speler die nooit heel ver naar voren speelt. Hij blijft steevast op links hangen, iets voor Heintze, waardoor hij de rechtsback van de tegenstander ook wat meer naar voren trekt. Zo schept hij ruimte voor de schaduwspits van PSV. Kezman is bij uitstek iemand die deze ruimte opzoekt en dus gebaat is Ruud van Nistelrooij wordt fel op de huid gezeten door Yakubu. Tim de Cler kijkt toe. foto gpd ronpichel bij de opstelling van Bouma. Adil Ramzi, de vervanger van Bouma, is juist wel een flank speler die ver naar voren pleegt te spelen. Ramzi houdt zijn te genstander ook achterin. Hij blokkeert daarmee de mogelijk heden van Kezman om de wij- dp wereld in te trekken. Omdat Gereis geen herhaling van de taferelen van vorige week wens te, besloot hij om Kezman op de bank te houden. Daar blijft hij overigens niet, viel uit de woorden van de PSV-coach op te maken. „Ik blijf dromen van een combinatie Van Nistelrooij- Kezman. Door die loopacties van Kezman kan Van Nistel rooij alleen maar beter worden. Ik stel ze niet allebei coüte que zijn om hem niet op te stellen", stelt coach Tjerk Bogtstra. Het zou wel betekenen dat een van de helden van Den Bosch in september niet meer is dan re serve. „Maakt niet uit, dit team blijft bij elkaar. De vijfde man speelt niet, maar blijft belang rijk." Siemerink, een van de moge lijke slachtoffers bij een terug keer van Krajicek, betreurt dat hij ruim vijf maanden moet wachten op een nieuw optre den voor een oranje gekleurde massa. „Dit gevoel houd je nooit vast tot die tijd. Ik sta deze week al weer op baan 16 in Estoril een potje uit het gravel te trekken. Dat is een heel ander verhaal. Maar komen we in de week voor het duel met Frankrijk bij elkaar, dan moet het mogelijk zijn deze sfeer opnieuw op te roepen." en Groot-Brittannië alsmede de amateurti- tels van beide grote landen. Na de Tweede Wereldoorlog veranderde de samenstelling in vier 'majors' voor profspelers. De amateurtitels bleven majors voor on betaalde golfers. Bobby Jones, medestich ter van Augusta National en The Masters, won zijn Grand Slam in één kalenderjaar. Smetje op zijn opvolger 71 jaar later is dat zijn vier niet in hetzelfde jaar gewonnen zijn. Woods heeft dit wel beaamd maar hij heeft wel alle vier trofeeën op zijn schoor steenmantel staan. coüte op, maar deze combina tie kan wel degelijk een succes worden." Kezman nam het een kwar tier voor tijd over van Van Ni stelrooij. Hij maakte geen ge frustreerde indruk. „Hij was ontgoocheld, maar toen hij er in kwam speelde hij als een jonge hond. Daaruit bleek dat hij niet ontevreden was. Dan ga je namelijk niet voetballen zoals hij het laatste kwartier gedaan heeft", zei Gerets. Kezman reageerde beheerst. „Ik ben niet boos, hoor. Gerets is de coach. Ik vond het wel vreemd, omdat ik uiteraard wil spelen. Ik ben fanatiek, ik geef me altijd voor de volle honderd procent. Het moet een moeilij ke beslissing zijn geweest voor de trainer om mij te passeren." Gerets had ook Kezman bo ven Van Nistelrooij kunnen ver kiezen, maar daarmee zou hij geen recht hebben gedaan aan de van ver teruggekomen Bra bander. Bovendien zou dan Sir Alex Ferguson voor niets naar de Amsterdam Arena zijn geko men. De manager van Man chester United zat op de tribu ne om Van Nistelrooij voor het eerst na zijn blessure aan het werk te zien. Daar bleef het overigens bij. Ferguson had geen contact met de PSV'er. Voor Van Nistelrooij hoefde dat ook niet. Hij wil de schijn van belangenvermenging vermijden. Vooralsnog wil hij niets anders aan zijn hoofd hebben dan PSV, zegt hij tegen iedereen. Pagina 21: Ook matig PSV is beter dan Ajax. De materiaalhokken liggen vol, de schoenen staan in het vet, de kantine is dicht. Het weekeinde is voorbij, maar nog niet vergeten. Gerard Bakker zet de sportprestaties van zaterdag en zondag in de herhaling. „Ik heb genoten van de pres taties van Erik Dekker, fantas tisch wat die heeft laten zien. Hij is zoveel keer dood gegaan tijdens die koers en steeds weer opgestaan. En dan toch nog tweede worden, prachtig. Wat moet die man een karak ter in z'n donder hebben. Het zou een goed idee zijn om hem in Lei den eens uit te nodi gen om aan sporters en bestuurders te laten vertellen wat je moet doen om te winnen. Of, vertaald naar de Leidse situ atie: om niet te de graderen. Op die mo menten vergeet ik de twijfels die ik wel eens heb over het wielrennen door het dopinggebruik. Dat speelt zo'n beetje in alle spor ten. Ik hoorde dat er in het ta feltennis iets aan de hand is, en zelfs bij het darts. Ik zag laatst nog een mooie docu mentaire over doping op tele visie, over de verzorger Willy Voets. Dan staat de voorzitter van de wielerunie de onnozel heid te spelen, dat leert-ie ze ker in de Tweede Kamer. Maar je kan dat wielrennen ook niet wegduwen, het is toch een prachtige sport. Voor mij was ook een hoogte punt dat de jeugd van Scylla de eerste wedstrijd om het kampioenschap van Neder land met 9-1 heeft gewonnen. Ze kunnen voor de derde keer landskampioen worden, steeds met verschillende spe lers. Zelfben ik er niet bij geweest. Ik heb soms problemen met m'n hart en dan probeer ik dit soort emoties te vermijden. Ze hebben me wel meteen gebeld na afloop en ik ben er meteen naartoe ge gaan. Die jongens heb ben vijf, zes, zeven keer getraind in de week, het gelijkspelen pakken, ik uit dat dat betreft. Ook Scylla eeft onder vuur gelegen bij het Leidse Sportbedrijf. Onze club huurt een accommodatie die drie keer zo klein is als van Docos, maar we betalen twee keer zoveel. Als ik er naar vraag, hoor ik dat het is om ons tot een fusie te dwingen. Gevolg is wel dat we een huur van 18.000gulden betalen, terwijl we met de leden 17.000 gulden aan contributie op brengen. Ik hoor van andere clubs ook dat het water ze tot de lippen staat, ook grote clubs. Als ze geen kantine zouden hebben, konden ze helemaal niet draaien. En als ik zie wat voor goed werk die clubs allemaal verrichten, dan zou de ge meente ze best wat meer ter- wille mogen zijn.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 19