Lijmpoging VS voorlopig mislukt Buitenland [ogelijk kernwapens i gezonken Koersk Peres opnieuw optimistisch na contact met hoge Palestijnen Willy Wortels tegen zweetvoeten en muizen Levenslang geëist tegen Guy Georges 'Joegoslavië moet Milosevic nu uitleveren' Autodieven oppakken met 007-truc Een vliegtuig dat gisteren van de landingsbaan van vliegveld San Juan in Puerto Rico reed en in het nabij gele- iTorrecilla-baai belandde, bleef opvallend genoeg toch drij- i. De twee bemanningsleden bleven ongedeerd. INDERDAG 5 APRIL 2001 egtuig van de route afgeweken AFP Agence France Presse ANP Algemeen Nederlands Persbureau AP Associated Press DPA Deutsche Presse Agentur GPD Geassocieerde Pers Diensten RTR Reuters jeroordeling na aanslag op synagoge 5eldorfEen rechtbank in Düsseldorf heeft gisteren een 20- ge man tot twee jaar en drie maanden jeugdgevangenis ver deeld wegens een aanslag op een synagoge. De man, een tser van Marokkaanse afkomst, had samen met een al eer- veroordeelde vriend, vorig jaar oktober drie brandbommen r de synagoge gegooid. De politie ging aanvankelijk uit van aanslag door rechts-extremisten, maar later bleek dat de men het joodse gebedshuis als doelwit hadden gekozen om ak te nemen voor het doodschieten van een Palestijnse jon- door Israëlische militairen. licef-medewerkers in Somalië vrij iadishuTwee Britse Unicef-medewerkers die op 27 maart r een Somalische factie in gijzeling werden genomen, zijn eren door hun gijzelhouders vrijgelaten. De twee verkeren in de gezondheid, zo werd gemeld. Het tweetal, Roger Carter lill Condie, werd in het noorden van de hoofdstad Mogadis- zastgehouden door de factie van Musa Sude Yalahow. De ïpering liet eerder al andere VN-medewerkers gaan die ge- gen we rdem gehouden. inslag eist levens in Filipijnen xbato Gemaskerde aanvallers hebben gisteren in de Filipij- het vuur geopend op een school waar een diploma-uitrei- aan de gang was. Vier mensen vonden de dood en velen kten gewond in de paniek die na de schietpartij uitbrak. De slag had plaats in Kabuntalan in de provincie Maguindanao. I i woordvoerder van het leger zei dat de aanvallers, die ge- I. «it schoten, waarschijnlijk uit politieke motieven handelden [lat zich in de menigte veel politici bevonden. ilitairen Sudan omgekomen rtoem De onderminister van defensie van Sudan en der- andere hoge militairen zijn gisteren om het leven gekomen •en vliegtuigongeluk, maar zestien anderen hebben de ramp rleefd. Het vliegtuig crashte in slecht weer bij de start op een gveld in Adaril in het zuiden van Sudan, waar onderminis- kolonel Ibrahim Shamsul-Din, net met een delegatie een Dek had gebracht. Een oorzaak is nog niet bekend. raken sex.com kost 65 miljoen dollar francisco Een Amerikaanse rechtbank heeft een versprei van pornografie die de internetdomeinnaam sex.com had raakt, veroordeeld tot het betalen van een schadevergoeding 65 miljoen dollar. Een federale rechter James Ware achtte ïkltezen dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan fraude en 'alsing. De veroordeelde werd al eerder veroordeeld wegens iltllde en woont in het Mexicaanse Tijuana. Hij heeft zijn mil- rba.'en ondergebracht °P buitenlandse bankrekeningen. ooibila stuurt kabinet naar huis hasa» De president van Congo, Joseph Kabila, heeft zijn ka- m- it gisteren ontslagen. Volgens de staatstelevisie besloot hij I rtoe uit bezorgdheid over de sociale en economische situa- m n het land. De levensomstandigheden zijn er belabberd en wordt nog eens versterkt door de burgeroorlog in het land. nd («ninisters houden zich voorlopig nog alleen bezig met lo de zaken, totdat er een nieuwe regeringsploeg is benoemd. Ho,,. vpeken die ze aan het buitenland zouden brengen zijn uitge- 1 aldus een verklaring die gisteren is verspreid. naat zwakt belastingplan Bush af hingtonDe Amerikaanse president Bush heeft gisteren in ienaat een tegenvaller moeten incasseren. De Senaat besloot voorstel tot belastingverlaging flink af te zwakken. Het Huis Afgevaardigden had het plan vorige week aangenomen, h wilde de belasting over een periode van tien jaar verlagen 1,6 biljoen dollar. In de Senaat is dat bedrag verlaagd tot 1,1 >en. De tegenstanders van het plan van Bush willen het geld zo beschikbaar komt besteden aan het onderwijs en het Ier aflossen van de nationale schuld. iafp-dpa-anp i augustus vorig jaar ge- ïn Russische kernonder- Koersk heeft mogelijk napens aan boord. Dat larde de Russische onder- ir Grigori Tomtsjin giste- b de Noorse televisiezen- V2. ivankelijk meldde het >e persbureau NTB dat het was dat er nucleaire wa- aan boord zijn van de on- eër die tijdens een oefe met 118 bemanningsleden ig. Later bleek dat de Rus raag in het televisiepro- jna verkeerd had begre- gens een zegsman van het »e ministerie van buiten- e zaken heeft Moskou s ontkend dat er atoom- ns aan boord waren. Hij pt bericht van de Rus ove- I bevestigen noch ontken pen officier van de Russi- floot noemde de uitlatin- an Tomtsjin overigens gis- >nd absurd. Een onder op oefening heeft nooit oppen bij zich, zei hij. c de Noorse milieubewe- Bellona gelooft niet dat er |ernwapens aan boord van tak bevinden. Volgens een werker gelooft zij de le- Bemanning mogelijk vervolgd in China zing van het Russische ministe rie van buitenlandse zaken en van de Noordelijke vloot, zo meldt NTB. Een functionaris van het Noorse ingenieursbedrijf Glo bal Tool Management dat nauw betrokken zal zijn bij de ber ging, zei gisteren echter dat hij afgelopen najaar al Russische documenten heeft gezien waar in staat dat de oorlogsbodem dergelijke wapens aan boord had. Een internationaal consorti um waarvan de Nederlandse bedrijven Smit Internationale (voorheen Smit Tak) en Heere- ma deel uitmaken is aange zocht om de Koersk te bergen. Die klus zou volgens de jongste berichten in augustus moeten beginnen. Smit Internationale weet nog niets van kernwapens aan boord. „Als het klopt, moeten we heel voorzichtig te werk gaan, maar dat moesten we toch al omdat het een nucleaire onder zeeër betreft", reageert een woordvoerder. Smit Internatio nale weet overigens nog steeds niet of ze de Koersk gaat ber gen. „Daarover zijn we nog steeds in onderhandeling met de Russische overheid. Vooral het financiële aspect is een struikelblok." China blijft erbij dat de Verenigde Staten hun veront schuldigingen moeten aanbieden voor het incident dat een Chinese luchtmachtpiloot vermoedelijk het leven heeft gekost. Zijn toestel stortte zondag neer nadat het niet ver van de Chinese kust in botsing was gekomen met een Amerikaans spionagevliegtuig. De Amerikaanse bemanning, die nog steeds wordt vastgehouden in Chi na, zal mogelijk worden vervolgd. washington» anp-rtr-afp Dat heeft een woordvoerder van het Chinese ministerie van buitenlandse zaken, Sun Yuxi, vandaag gezegd. Hij wilde niet zeggen of ze mogelijk vervolgd zullen worden wegens spionage of welke straf hun boven het hoofd hangt. „Zij hebben deze botsing veroorzaakt", aldus Sun op een persconferentie. „Het is niet meer dan logisch dat de daartoe bevoegde autoriteiten in China hen ondervragen." Hij zei niet te weten of de Amerikanen door justitie, dan wel door het leger worden ver hoord. De VS probeerden gisteren het diplomatieke geschil op te lossen. Minister van buiten landse zaken Powell zei het te betreuren dat het Chinese vliegtuig niet veilig is geland en dat de piloot om het leven is gekomen. Een verontschuldi ging vond hij te ver gaan. De Chinese ambassadeur in de VS verklaarde tegenover de nieuwszender CNN dat de Amerikaanse verklaring niet voldoende is. „We hebben dui delijk gemaakt dat de Amerika nen de volledige verantwoor delijkheid dragen en hun excu ses moeten aanbieden. Daar hechten wij zeer veel belang aan", aldus ambassadeur Yang Jiechi. Die bezocht gisteren voor de tweede keer deze week het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Po well en hij hebben afgesproken de onderhandelingen voort te zetten. De Verenigde Staten hielden eerder nog voet bij stuk en weigerden tegemoet te komen aan de eisen van China. „De regering van de VS ziet geen reden voor excuses. Ons vlieg tuig vloog in het internationale luchtruim en de bemanning heeft niets fout gedaan", ver klaarde een woordvoerder van het Witte Huis gisteren. Er zijn nog geen tekenen dat China de 24 bemanningsleden van het spionagevliegtuig spoedig zal laten gaan. Presi dent Bush heeft aangedrongen op hun vrijlating. Gisteren werd bekend dat de beman ning voor de noodlanding de apparatuur aan boord van het toestel zou hebben vernietigd. De relatie tussen de Verenig de Staten en China staat sinds het aantreden van Bush onder zware druk. De president is World Watcher missie: Gegevens verzamelen voor de Amerikaanse legerleiding - in het bijzonder met betrekking tot korte afstandsraketten opgesteld in naburig Taiwan. Binnen 30 tot 120 seconden kan tot actie worden overgegaan. Bij verlies toestel: De bemanning is getraind om de meest gevoelige informatie en apparatuur zo snel mogelijk te vernietigen. Toegang tot het vliegtuig geeft de Chinezen inzicht in de informatie die naar het Pentagon wordt verzonden en geeft hen de mogelijk deze geheimen beter te beschermen. GRAPHIC NEWS/RD/GPD/Bronnen Martin Streetly. Jane's Information Services. Associated Press Het zijn de ingrediënten voor een nieuwe Hollywood-film. Vliegtuig met spionnen botst op een Chinese straaljager. Paniek. Noodlanding. Gevan gen. En, vandaag of morgen, de Grote Ontsnapping. Toch was de operatie bo ven China voor de beman ningsleden van de Lockheed Martins EP-3E Aries II niet meer dan een routinevlucht. Min of meer regelmatig vlie gen deze en andere spionage- vliegtuigen van de VS boven China, Zuid-Korea, Irak, of Bosnië. De Amerikaanse marine heeft elf EP's, inclusief het toestel dat nu op Chinees grondgebied staat. Het waren er ooit twaalf: in september 1997 stortte een exemplaar in zee bij het eiland Kreta, waar één van de twee squadrons met EP's is gestationeerd (soms ook Spanje). Het ande re squadron, VQ1, vliegt van af Misawa Air Base, Japan. De 24 bemanningsleden worden in China vastgehou den. Onbekend is waarom het bewuste toestel meer mensen aan boord had de standaardbemanning van 20. Hoewel de Amerikaanse on derzeeër die vorige maand een Japanse visserboot ram de, burgers aan boord had, is het onwaarschijnlijk dat dit hier ook het geval was: daar is het werk te geheim voor. Het vliegtuig is volge stouwd met systemen als ma nual ELectronic INTelligence (ELINT), Electronic Warfare (EW) en 'Big Look die allerlei soorten - vijandige - infor matie uit de lucht plukken, decoderen en door sturen naar Amerikaanse eenheden 'in het veld', of te water. De Amerikaanse diploma tieke dienst draait op dit mo ment overuren om de be manning los te praten. Ook het vliegtuig willen ze terug, onbeschadigd en het liefst 'onbekeken' door Chinese ogen. Dit laatste komt ietwat gespannen oven op internet is zeer gedetailleerde infor matie over de vliegtuigen en spionageactiviteiten van de Amerikanen te vinden. Je hoeft geen spion te zijn om toegang te krijgen tot deze informatie. Op internet circuleren in middels ook twee andere ver klaringen waarom de rel tus sen China en de VS zo uit de hand loopt. Bush wil zijn presidentschap profiel geven en kan een vijand goed ge bruiken. Het andere motief is nog angstaanjagender: Holly wood heeft een conflict nodig als stof voor nieuwe scena rio's. Voorlopige titel: The Spies Who Were Chagged. Bronwww.janes.com tel aviv gpo-ap Na een lange diplomatieke im passe is er weer enige beweging bespeurbaar in de richting van Israelisch-Palestijnse onder handelingen. Israël minister van buitenlandse zaken Shi mon Peres voerde gisteren in de Griekse hoofdstad Athene oriënterend overleg met twee hoge vertegenwoordigers van het Palestijnse bestuur. Na af loop toonde Peres zich optimis tisch. Hij had de indruk gekre gen, zei hij, dat president Jasser Arafat van plan is "op te hou den met schieten en te begin nen met praten". Peres' gesprek met de Pales tijnse onderhandelaars Nabil Sha'ath en Saib Erakat maakte deel uit van een Israëlisch di plomatiek offensief aan de vooravond van de joodse paas week, die zaterdagavond be gint. In de Gazastrook en op een aantal plaatsen in de Westelijke Jordaanoever, is de Palestijnse opstand de laatste weken uitge lopen op een mini-oorlog, compleet met mortierbeschie tingen en, van Israëlische kant, aanvallen met gevechtshelikop ters. De partijen in het conflict wekken de indruk er geen be hoefte aan te hebben de toe stand nog verder uit de hand te laten lopen. Ze willen praten, maar zonder gezichtsverlies. Javier Solana, hoofd van de Europese defensie-organisatie, en de speciale EU-gezant Mi guel Moratinos, woonden de Is raelisch-Palestijnse bijeen komst bij, maar ze vervulden geen actieve rol. In aansluiting op het diplomatieke overleg zijn Israël en de. Palestijnen gis teravond besprekingen begon- Een ultra-orthodoxe jood uit Jeruzalem poets zijn pannen ter voorbereiding op het joodse paasweek die zaterdagavond begint. Alle etensresten die gist bevatten moeten van de pan én uit het huis zijn verwijderd. Het ritueel stamt uit de tijd van de exodus van de oude Israëlieten uit Egypte. FOTO AP» PIER CITO nen over een hervatting van de samenwerking op veiligheids gebied. Een Amerikaanse waar nemer woonde het' overleg bij. De gesprekken, onderdeel van het Oslo-vredesproces, lagen een half jaar stil als gevolg van de Palestijnse Aksa-intifada. Bij een ongeluk met een Isra ëlische pantserwagen op de Westoever zijn gisteren vijf sol daten omgekomen, zo heeft het ministerie van defensie gemeld. De Ml 13 van Amerikaanse ma kelij, die werd ingezet bij de be veiliging van het gebied voor een gepland bezoek van minis ter van defensie Binyamin Ben- Eliezer, reed met grote snelheid en sloeg toen over de kop, zo meldde een omstander. Vijf sol daten die op het dak van de wa gen zaten werden door de pantserwagen verpletterd. veel minder geneigd Peking te gemoet te komen dan zijn De mocratische voorganger Clin ton. Het Witte Huis overweegt zelfs sancties tegen China in te stellen als er geen oplossing komt. Daarbij kan worden gedacht aan het terugtrekken van Ame rikaanse diplomaten uit Pe king, het stoppen van militaire hulp en een poging te verhin deren dat China toetreedt tot de Wereldhandelsorganisatie (WTO). Ook is gedreigd het be zoek van Bush aan China in oktober af te zeggen. Deze maatregelen vormen echter een laatste redmiddel. den haag-belgrado anp-rtr Joegoslavië is verplicht de ex- leider Slobodan Milosevic on middellijk uit te leve'ren aan het Joegoslavië-tribunaal. Als justi tie in Belgrado haar eigen on derzoek naar corruptie en machtsbruik wil voortzetten, kan Milosevic daarover in de VN-gevangenis in Schevenin- gen verder worden onder vraagd. Dit hebben naaste medewer kers van president Jorda en hóofdaanklaagster Del Ponte van het Joegoslavië-Tribunaal gisteren gezegd. President en hoofdaanklaagster hebben de chef van de griffie van het tri bunaal, de Nederlander Hans Holthuis, gisteren naar Belgra do gezonden om de Joegoslavi sche en Servische autoriteiten uiteen te zetten wat hun wette lijke verplichtingen zijn. Holthuis zal in Belgrado nog eens een tenlastelegging en een arrestatiebevel van het tribu naal overhandigen. Bovendien zal hij nadere informatie inwin nen over de Joegoslavische be schuldigingen aan het adres van Milosevic. De Joegoslavische minister van Justitie Grubac maakte dinsdag bekend dat een wets ontwerp over samenwerking met het tribunaal intussen ge reed is. De wet zou na aanvaar ding door het federale kabinet en parlement, op zijn vroegst eind mei in werking kunnen treden. De wetstekst biedt ruimte voor de uitlevering van personen met de Joegoslavi sche nationaliteit. De minister tekende overigens aan het 'goed zou zijn' als Milosevic in eigen land voor oorlogsmisda den wordt berecht. johannesburg »dpa Een Zuid-Afrikaanse autofirma heeft een kentekenplaat ont wikkeld die autodiefstal moet tegengaan. Een James Bond film vormde de inspiratiebron voor deze uitvinding. In de film waren kentekenplaten te zien waarop bij diefstal het woord 'gestolen' verschijnt. De num merborden, die sinds enige maanden in Zuid-Afrika wor den verkocht, zijn niet aan te slepen. De kentekenplaten kosten ongeveer 220 gulden. Het me chanisme wordt geactiveerd zo dra het voertuig zonder uit schakeling van het alarm wordt gestart. De firma is ook bezig met de ontwikkeling van een mechanisme dat bij carjacking kan worden gebruikt. Deze soort diefstal, waar bestuurders met geweld hun auto worden uitgezet,- komt veelvuldig voor in Zuid-Afrika. Naar schatting worden in het land jaarlijks meer dan 100.000 auto's gestolen. Nooit meer zweetvoeten, nooit meer ind utten achter het stuur en nooit meer han nesen met twee boodschappentassen en een paraplu. De wereldverbeteraars die zich uitvinders noemen, hebben zich weer verzameld in Zwitserland. Gisteren is daar de jaarlijkse Internationale Tentoonstel ling van Uitvindingen, Nieuwe Technie ken en Producten geopend. Tot zondag zijn in Genève de vruchten te zien van op nieuw een jaar denkwerk van de Willy Wortels van deze wereld. Een van de opmerkelijkste vindingen dit jaar is de Rat Pack. Dat is een muizenval die zeer effectief heet te zijn en waar je niet met je handen aan hoeft te zitten. Het valletje, bedacht door de Ier Michael Lynch, bestaat uit een papieren tube met daarin een zakje kleverige vloeistof. Zodra de muis in de kleefstof bijt. blijft hij vast zitten. Hij stikt binnen een paar tellen, al dus de uitvinder. Voordeel is dat het on gewenste knaagdier zich in de tube be vindt en met tube en al kan worden weg gegooid. Bovendien hoeft er niet meer met gif te worden gestrooid. Wie geen last van muizen, maar wel van zweetvoeten heeft, moet bij de stand van de Taiwanees Chu Huei-Cheng zijn. Hij bedacht gymschoenen met luchtverver sing. Tijdens het lopen wordt bij elke stap een pompje aangedreven dat vieze lucht uit de schoen vervangt door schone lucht. Vocht - de oorzaak van stank, schimmel en huidirritatie - krijgt zo geen kans. „Je voeten blijven droog, gezond en geluk kig". verzekert Chu zijn potentiële klan ten. In Taiwan is de schoen met aircondi tioning al op de markt, maar de interna tionale investeerders zijn tot nu toe nog wat huiverig om geld te steken in Chu's schoeisel. Chu's landgenoot Chiu Shui-Wen heeft zijn denkkracht besteed aan de uitvinding van een bril voor slaperige automobilis ten. In de bril zit een bewegingssensor die alarm slaat als de ogen langer dan drie se conden gesloten zijn. Als het aan de Rus Jevgeni Sobolev ligt is het gehannes met twee grote tassen en - waar laat je hem als je je handen al vol hebt? - een paraplu binnenkort verleden tijd. Hij bedacht een handsfree-systeem voor het regenscherm van de voetganger. Het setje bestaat uit twee vederlichte, elastieke strips, waarvan er één aan de arm en één om het hoofd moet worden bevestigd. Misschien een gek gezicht, zo'n plu op je hoofd, geeft de uitvinder toe. Maar je blijft wel droog. De advocate-generaal van het Hof van Assisen in Parijs heeft gisteren levenslange gevange nisstraf geëist tegen Guy Geor ges. De 'Moordenaar van Oost- Parijs', zoals de 38-jarige Geor ges te boek staat, wordt ervan verdacht tussen 1991 en 1997 zeven jonge vrouwen te hebben verkracht en vermoord, onder wie de Nederlandse vrouwen Hélène Frinking en Agnes Nij- kamp. Levenslang betekent in het geval van Georges dat hij min stens 22 jaar achter de tralies zou moeten zitten. Onderpro cureur-generaal Evelyne Lesieur heeft daarmee de maximum straf geëist voor de zeven moor den, twee molestaties en één poging tot moord die Georges ten laste zijn gelegd. Er is 'geen enkele twijfel' over de schuld van de beklaagde, zei Lesieur. Ze noemde het in het belang van de Franse samenleving dat de 'multi recidivist' Georges voorgoed in de gevangenis ver dwijnt. Slechts op één aanklacht eiste Lesieur vrijspraak. Die betreft de molestatie van een jonge vrouw in 1997 die Georges nooit formeel heeft herkend. Het hof zou vandaag uitspraak doen.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 7