Betaald parkeren in heel Noordwijk aan Ze4, 7 Noordwijk en allure, reclamevlaggen en patatlucl Duin Bollenstreek Autospuiten om de Nederlandse titel is 'echte topsport' Minister Pronk zit m vliegers in zijn maag Neem een proefabonnement BEL 071-5128030 WEKEN VOOR 45,00 Draagvlak in het dorf wordt eerst onderzoek DONDERDAG 5 APRIL 2001 DVD-land mag DVD-land heten den haag/lisse Het Lissese filiaal van DVD-land mag die naam blijven voeren. Dat is de uitkomst van het kort geding dat Vi deoland tegen de winkel had aangespannen en dat twee weken geleden bij de rechtbank in Den Haag diende. Videoland eiste dat DVD-land zijn naam opgaf, omdat Videoland die al had ge deponeerd bij het Benelux-merkenbureau en omdat de keten van videotheken schade zou lijden omdat klanten in verwarring zouden raken. De rechter oordeelde echter dat 'land' een te al gemene term is om het alleenrecht op te claimen en dat DVD- land daarom die naam mag blijven voeren. Het bedrijf - dat di gital versatile discs (dvd's), een nieuw type drager voor films, verkoopt - voert al sinds het begin van 1999 de naam DVD-land en op basis daarvan vond de rechter bovendien dat het gebruik van de handelsnaam DVD-land legaal. Videoland had de merk naam weliswaar aangemeld, maar niet benut. Katwijkse flatbewoners scheiden niet katwuk» Lang niet alle Katwijkse flatbewoners scheiden hun groente- fruit- en tuinafval (GFT) van hun restafval. Dat blijkt uit controles van de milieupolitie bij twintig verschillende flats. Van de ruim zeshonderd gecontroleerde vuilniszakken hadden er 112 een verkeerde inhoud. Een waarschuwing werd uitge deeld aan 38 overtreders en 63 Katwijkers kregen een bekeuring wegens het niet scheiden van het afval. Verder ontvingen 11 an deren een bekeuring omdat zij bedrijfs- of ander afval bij de flats hadden gedumpt. Glas en papier wordt, zo bleek bij de controles, ook slecht gescheiden. Strandtenten mogen 's avonds langer open Derde Noordwijk op Zee-festival komt eraan Overkapte terrassen blijven taboe i| noordwijk anton pieprich Een derde Noordwijk op Zee-festival, patat bij de maaltijd, ruimere ope ningstijden en vlaggetjes óf parasols met reclame. De Noordwijkse com missie voor badplaatsontwikkeling be sprak gisteravond het gesprek dat de gemeente heeft gevoerd met de strandtenthouders. Dat gesprek was een aanloop naar het opstellen van een derde strandnota. De exploitanten willen vooral meer vrijheid, de ge meente is bang voor 'Zandvoortse toe standen' en wil vooral de kwaliteit waarborgen. Maai' wat de kwaliteit moet zijn, werd gisteren niet duidelijk. Wat de verzamelde politici vooral in de te bespreken notitie zagen, was een stel wensen van de strandtenthouders en het antwoord daarop van het colle ge van burgemeester en wethouders. „Een visie is niet terug te vinden", zo zeiden D. Salman (De Noordwijker) en Cassee van De Combinatie. Die visie is volgens wethouder Van Nes dezelfde als in de tweede strandnota, van vijf jaar geleden, duidelijk staat omschre ven. Dus richtte de commissie zich vooral op de vragen van de exploitan ten en de antwoorden van het college. Zo zijn de openingstijden van de strandpaviljoens in de ogen van de ex ploitanten veel te krap. De paviljoen houders willen ook in april, mei en september - net als in de zomermaan den - tot 23.00 uur open kunnen blij ven in plaats van tot 22.00 uur. B en W geven deels toe: van 1 mei tot 1 sep tember is dat oké, wat hen betreft. Voorts vroegen de exploitanten of ze op de zes avonden dat ze tot midder nacht open mogen blijven live-muziek mochten maken. Nu mag dat alleen bij de twee Noordwijk op Zee-festivals die per jaar worden gehouden. B en W vinden dat geen goed plan. 'Stijlvol re creëren in een rustige ambiance' komt dan in de knel, vindt het college. Maar vanaf 2002 kunnen er eventueel drie Noordwijk op Zee-festivals worden toegestaan: in juni, juli en augustus. Me politieke fracties stemden daar mee in. „We moeten gebruik maken van het strand wanneer het kan", zei Admiraal (Verenigd Noordwijk). „Zo lang het festival gezellig blijft en geen overlast veroorzaakt." Het combineren van een derde Noordwijk op Zee-festi val met het jaarlijkse straattheaterfesti val, zoals enkele commissieleden voor stelden, leek wethouder Van Nes een slecht idee. „We willen het straatthea ter niet in de wielen rijden." En daar was de commissie het wel mee eens. De 'Zandvoortse toestanden' die het college vreest, hebben vooral te maken met de aanblik van de paviljoens. Ex ploitanten willen - beperkt - reclame- vlaggen kunnen ophangen. De klant moet kunnen zien wat er te koop is, vinden zij. De eigen huisstijl- en logo- vlaggen, die nu worden toegestaan, zijn wel positief en bieden een mooi aanzicht. Dus reclame in één kleur lijkt ze het mooist. B en W willen geen 'reclamestrand'. Maai' één reclamemerk kan wel, zodat het terras nog steeds een eenheid uit straalt. Een fotoreportage van Zand- voort ligt op het gemeentehuis ter in zage. „Dit staat ons ook te wachten wanneer wij de reclame-uitingen in al le gevallen zouden toestaan. De beel den spreken voor zich", schrijft het college. Mogen we friet verkopen, was een andere vraag van de paviljoenhouders. Mensen die een hapje eten op hun ter ras willen af en toe best een patatje bij de vis. 'Patat heeft een negatief imago, dat niet bijdraagt tot het kwaliteits- strand dat Noordwijk nastreeft', luidde het eerste standpunt van B en W. Maar bij maaltijden vinden zij dat het wel mag. Alleen plastic bakjes frites en lo ketverkoop blijven uit den boze.jn Vooral Alkemade (CDA) hsv moeilijk met patat. „We gaan tjb< neerzetten op de boulevard", |g< „Als je op dat balkon staat, sta jp met je snufferd boven die lei lucht." Nu mag frituren alleenk) huis-tuin-en-keukenfriteuse, vatc bittergarnituren die op het tejte koop zijn. Maar B en W vindve met de moderne afzuigapparatch luchtfilters wat meer moet kjes „Wat is dat voor discussie", vross< Duin (Noordwijks Belang) zwl „Gebakken aardappels mogen i friet niet? Waar hebben we het öhi Overkapte terrassen worden Bi aan het college ligt niet toegestat exploitanten wilden 's avondak nachts de hele tent kunnen afpu len, maar B en W zijn bang dat wijk plotseling wordt geconfrc r met grote restaurants of feestzï, het strand. j Betaald parkeren in heel Noordwijk aan Zee, hogere tarieven bij de parkeerau tomaat, vergunningen voor bewoners, extra par keerruimte voor dagrecre anten en voor de topdagen een extra parkeerterrein op de hoek van de Duinweg en de Northgodreef. Met onder meer deze maatre gelen wil Noordwijk het parkeerprobleem in de badplaats oplossen. Dat blijkt uit het Parkeerbe- leidsplan Noordwijk aan Zee dat op donderdag 19 april wordt besproken in de gemeentelijke commis sies. noordwijk roza van der veer De parkeerdruk in Noordwijk aan Zee is volgens de opstellers van het Parkeerbeleidsplan Noordwijk aan Zee - Haskoning Ingenieurs- en Architectenbu reau - de afgelopen jaren toe genomen. Dat wordt vooral veroorzaakt doordat Noordwijk steeds meer in trek is bij dag en avondrecreanten. Maatrege len om de overlast van de auto mobilisten die rondjes rijden om een parkeerplekje te zoeken te bestrijden, hebben tot nog toe weinig succes gehad. Vooral de dagjesmensen vor men in de ogen van de Noord- wijkers het grootste probleem in met name de lente, de zomer en de weekeinden. Het hele jaar door overlast van parkeerders wordt in de ogen van de Noord- wijkers alleen ondervonden rond de Hoofdstraat. Volgens Haskoning moeten in de buurt van de boulevard i Het Palaceplein is een van de plekken in Noordwijk aan Zee waar tegen betaling dicht bij het strand en het centrum geparkeerd kan worden. Met name in het seizoen is extra parkeerruimte noodzakelijk in de badplaats. archieffoto mark lamers tweehonderd extra parkeer plaatsen komen voor de dag toeristen. Extra parkeerruimte kan het best worden gemaakt door de bouw van een nieuwe parkeergarage. Mogelijke plek ken daarvoor zijn het Palace plein, het Jan Kroonsplein of desnoods het Vuurtorenplein of het Wantveld. Een garage met twee- tot driehonderd parkeer plekken kost Noordwijk wel een bedrag van zeven tot negen miljoen gulden. Voor de echte zomerse dagen is dit onvoldoende. Noordwijk moet daarvoor, zo staat in het rapport, zogeheten overloop terreinen aanleggen. Dat zijn parkeerterreinen die alleen bij topdrukte worden opengesteld. Een van de beste plekken is de hoek van de Duinweg en Northgodreef. Strandbezoekers kunnen vanaf die plaats nog lo pend naar het strand. Andere plekken zijn de parkeerterrei nen van het Zilveren Kruis of Beuk. Badgasten moeten daar vanndaan met een pendelbusje haar het strand worden ge bracht. Door de aanleg van de extra permanente parkeerplekken moet de ergste overlast buiten het hoogseizoen over zijn. Be zoekers die komen winkelen of in Noordwijk verblijven, kun nen van de nieuwe parkeer plekken gebruikmaken. Daar naast wil Haskoning dat de hui dige parkeerterreinen beter be nut gaan worden. Dat betekent dat er overleg gevoerd gaat worden met bijvoorbeeld eige naren van de parkeergarage on der Huis ter Duin en het tennis park Casino. Op het moment dat er weinig 'eigen' gebruikers zijn, zouden deze parkeergara ges door recreanten kunnen worden gebruikt, suggereert het ingenieursbureau. Om vervolgens te zorgen dat niet alsnog alle bezoekers zich storten op de populairste par keerplekken rond het centrum en in de zomer bij het strand, moet in heel Noordwijk aan Zee betaald parkeren worden inge voerd. Alleen op die manier kan worden voorkomen dat Noord- wijkers zelf hun eigen auto niet meer voor de deur kwijt kun nen. Daarvoor wordt Noordwijk in drie gebieden ingedeeld: het gebied oude kern gelegen tus sen de Oude Zeeweg, Grent en Quarles van Uffordstaat, het ge bied ten noorden en het gebied ten zuiden daarvan. In de woongebieden van het noordelijke dorpsdeel en de ou de kern, het centrum en de Ko ningin Wilhelminaboulevard gaat het hoogste tarief van 4,50. gulden per uur gelden. Voor de parkeerterreinen in het cen trum, de Koningin Astridboule- vard en de Zeereep wordt het tarief 2,50 gulden per uur en op de parkeerterreinen buiten het centrum zoals het Wantveld moet 1,50 gulden per uur wor den betaald. In de Zuid moet het centrumtarief gaan gelden. Door overal het betaald parke ren in te voeren, voorkom je volgens Haskoning dat auto mobilisten naar de randen van het betaald parkeren gebied uitwijken voor een gratis plekje. De Noordwijkers krijgen de Frans Körver, de voormalige voetbaltrainer uit Limburg, drentelt nerveus door de 'cata comben'. De zes 'spelers' kij ken strak voor zich uit. Van daag moet het gebeuren. Er staat niets minder dan de Ne derlandse titel op het spel. Op de achtergrond kijkt 'scheids rechter' Pieter van der Vliet streng toe. Wie het waagt om de regels te overtreden, kan di rect zijn biezen pakken. Dat willen de deelnemers natuur lijk niet. Ze willen winnen, maar er kan er maar één de beste zijn. Danny Remmelzwaal (19) uit Katwijk checkt deze morgen nog even zijn kleding. Een ver keerde schoen of een verkeerd shirt kan strafpunten opleve ren. Hij kijkt nog even om zich heen en beseft dat de concur rentie moordend is. Eén foutje en hij kan de titel een de daar aan gekoppelde afvaardiging naar de wereldkampioen schappen in Seoel wel verge ten. Tien uur. De wedstrijd kan be ginnen. De jeugdige deelne mers aan het onderdeel auto spuiten zijn begonnen aan een loodzwaar karwei, dat van dinsdag tot vrijdag duurt. Autospuiten? Wedstrijden? Ne derlandse kampioenschappen? Wereldkampioenschappen? Waar hebben we het eigenlijk over? Volgens Pieter van der Vliet, publiciteitsmedewerker bij de Vakopleiding Carrossie- riebouw (VOC), over een ui terst serieuze zaak, namelijk de strijd tussen zes deelnemers Onder redactie van Rob Onderwater tel. 0715356457 om de titel Nederlands kampi oen autospuiten. Van der Vliet vertelt dat de deelnemers maandag al in een hotel zijn ondergebracht. Dat er voor alles is gezorgd. Kle ding, vervoer, reisvergoeding, natje, droogje, eigenlijk voor al les. „Dit is echte topsport", on derstreept Van der Vliet. „Er zijn jongens bij die tijdens kampioenschappen kilo's af vallen van de inspanning en stress. Het is voor het eerst dat de wedstrijden voor de Neder landse titel in Nieuwegein wor den gehouden. Normaal ge sproken worden de wedstrij den, waarvoor een van de voorrondes in Sassenheim plaatshad, op de autovakbeurs in de Amsterdamse RAI gehou den. Dat evenement is echter verplaatst naar september en dan moeten de deelnemers aan de wereldkampioenschappen al lang en breed bekend zijn. Aan de wedstrijden in Nieuwe gein is een relatiebeurs van be drijven uit de autowereld ge koppeld. Een van de sprekers op de beurs is Frans Körver, vandaar zijn aanwezigheid in Nieuwegein. Hij gaat toehoor ders uitleggen wat teambuil ding inhoudt. Daar weet Frcins- ke, die als keeper van MW fu rore maakte, alles van. De deelnemers aan het auto spuiten maar ook de schade- herstellers die om de titel strij den in een ander deel van het gebouw, kunnen veel 'potten kijkers' verwachten. Caspar Brandemann uit Lisserbroek en werkzaam bij autoschade Van der Niet uit Noordwijk wordt echter niet warm of koud van de toeschouwers. Hij heeft zijn plan al getrokken. Waar anderen lichte stressver schijnselen vertonen, blijft Brandemann cool. Terwijl al toch heel wat op het spel staat. De titel 'beste auto- spuiter van Nederland' is veel geld waard. „Er worden bela chelijke bedragen betaald aan spuiters", zegt Brandemann, met 22 jaar al een van de oude ren in het gezelschap. „Soms zoveel dat ik denk: hoe kun je als baas nu nog wat aan mij verdienen. Maar de arbeids markt heeft een gebrek aan vakmensen en dan krijg je dit soort toestanden." Bran demann blijft zijn baas echter trouw. „Hij heeft me al opslag beloofd." Plicht roept. Brandemann trekt Danny Remmelzwaal uit Katwijk aan de slag tijdens de strijd om het Nederlands kampioenschap auto spuiten. een witte overall aan en doet een stofmasker op omdat hij plaatwerk moet spuiten. De spuit gaat geroutineerd heen en weer. Het zwart verandert in beige. Danny Remmelzwaal, net als Brandemann leerling bij het ROC in Leiden, is net klaar met spuiten. Hij wordt getipt als een van de kanshebbers. Mak kelijk zal het niet worden, want hij heeft al gezien dat er een geduchte concurrent uit Fries land is. Hij voelt de wedstrijd spanning, maar hij loopt over van zelfvertrouwen. Dat mag ook wel, want hij 'rotzooit' al vanaf zijn veertiende met au to's. Kleine Danny zag zijn va der aan het werk en dacht: dat kan ik ook. Remmelzwaal is leerling bij CARe in Sassenheim, maar na de titelstrijd in Nieuwegein is hij leerling-af. Danny droomt van een eigen bedrijf, zoals zijn vader dat heeft in Lelystad. „Misschien kan ik later de zaak van hem overnemen." Maar eerst wacht de titelstrijd. Het geduld wordt op de proef ge- foto ince van mill steld, want morgenavond is pas de prijsuitreiking. Een van de prijzen is een toegangsbe wijs voor een Formule 1-race, uitgereikt door RTL 5-com- mentator Olav Mol. Frans Körver komt deze mor gen weer eens langs. Hij meldt dat er in zijn wagen is ingebro ken. Alle ruiten ingeslagen. De Limburger kijkt eens rond en denkt: er lopen er hier volgens mij zat rond die de schade aan mijn wagen kunnen herstellen. rob onderwater mogelijkheid een parkeerver- gunning te kopen voor een tientje per maand. Dat is lager dan de huidige 25 gulden per maand. Een tweede bewoners vergunning gaat twee tientjes kosten. Ook komen er bezoe- kerskaarten waarmee 2,5 uur gratis kan worden geparkeerd. Om misbruik' te voorkomen, wordt het aantal bezoekersuren op een maximum van veertig uur per maand gesteld. Ook komt er nog een par- keerkaart voor Noonf waarmee zij twee uufg' kunnen parkeren op deL de parkeerplaatsen. Omr( gen dat ook de NoorcL meehelpen aan het oL' van de parkeerproblen meer gaan fietsen en'c worden de mogelijkheid deze kaart wel beperkt. op zondag maar tot tw< 's middags bruikbaai— wordt de prijs van de ka} dubbeld tot vijftig guldeirt De inwoners van Noordwijk gaan in de komende tijd zelf bepalen of er betaald parkeren in het dotp wordt ingevoerd. Dat zegt het Noordwijkse col lege van B en W in een eerste reactie op het Parkeerbeleids plan. Door de Noordwijkers inspraak te geven over de par- keerplannen moet blijken of er voldoende draagvlak is voor het invoeren van betaald par keren in het complete kust dorp. Als heel veel Noordwij kers tegen blijken te zijn, kan van het voornemen worden afgestapt. Het college waarschuwt wel dat als de Noordwijkers tegen betaald parkeren zijn, dat dan betekent dat de huidige par keeroverlast niet of onvol doende wordt aangepakt. Ook zou het kunnen dat het be taald parkerengebied wel wordt uitgebreid. En dat kan weer tot gevolg hebben dat juist in de gebieden waar gra tis geparkeerd kan wordHi overlast toeneemt. Het <f~ zegt vooralsnog weinig ti\ in de zogeheten overloji reinen (Zilveren Kruis, aj waarvandaan badgastean pendelbusjes moeten v\h< vervoerd. De door Haslör aangevoerde plek op dei van de Duinweg en Nojlv dreef ziet het college v(ï een goede mogelijkheids c De politiek is terughokr in het geven van een rva De fractievoorzitters wifc parkeernota eerst giej doornemen. Toch zijn dn ste indrukken positief! i basis is goed", zegt Adat (Verenigd Noordwijk)] enige manier is om tin parkeren meteen imt Noordwijk in te voerei leen Salman (CDA) is vvsi gatiever. „Wij zijn geerfo voorstanders van betaafee keren. Ik vind niet dat jgi rigoureuze maatregeleres nemen voor drie weekët per jaar." feii noordwuk/valkenburg hans jacobs Minister Pronk (ruimtelijke or dening) heeft er een probleem pje bij. Waar moeten de recrea tievliegers heen na sluiting van Marinevliegkamp Valkenburg? De bewindsman moest deze week eerlijk bekennen niet te weten dat naast de marine luchtvaartdienst (MLD) en het Koninklijk Huis, ook zweefvlie gers en andere vlieghobbyisten gebruikmaken van het vliegter rein tussen Katwijk en Leiden. „Aan welk alternatief denkt u zelf?", vroeg Pronk aan de ver tegenwoordiger van de vijf vliegclubs, die hem het pro bleem voorlegde. Rotterdam? Hilversum? Lelystad? „Op de meeste vliegvelden zijn we niet welkom. Overal wordt gepro beerd het aantal starts en lan dingen te beperken. Extra vluchten, ook al zijn die met zweefvliegtuigen, zijn niet ge wenst want ze tellen voor het aantal vliegbewegingen gewoon mee", legde de woordvoerder van vliegeniers uit. „En we blij ven het liefst in de buurt." De suggestie van Pronk om maar met de trein naar een ander vliegterrein te reizen - de mi nister dacht daarbij aan Lely stad - is voor de jeugdige leden niet erg praktisch. De meest voor de hand lig gende uitwijkplaats is eigenlijk naast de deur, in Noordwijk, maar daar moet het zweefvlieg- veld op termijn wellicht ook wijken voor wateropvaff zitten in de tang", h zegsman van de ValkeL verenigingen de ministn Pronk maakte er keurig}a titie van. „Niks staat vz toogde hij in de Amsttn RAI, waar burgers uit N^r Zuid-Holland, Utrecht^ voland gisteren de kan^£ om commentaar te gevfjg toekomstplannen van net voor de inrichting e derland. Die staan opg, in de eerste versie van noemde Vijfde Nota run ordening. Vliegkamp et burg was niet geheel veis een terugkerend gesp, ma, met voor de miniL, ook nog verrassingen. >n Een man uit WassentL te voor het behoud vaih£ tuur op de basis, die fa- overgebleven natuurlijlVf kei vormt tussen de digu het Groene Hart. Pronk^ de daar zeker rekeninge( zullen houden, maar beaj te nog eens dat voor de kingstoename van de tóa jaren toch echt ruimfrs worden gemaakt. L Pronk beloofde dat <T tie Valkenburg nog gOg den bekeken, tensliy, slechts een uiterst kleiqe derheid van de Tweedi voor sluiting en bestaal duidelijke meerderhe^ één van de alternatievsn schien blijft Valkenbhe wel open, die optie wilig na afloop niet helemaaL ten.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 16