Vrees voor stilleggen vleesfabrieken n«r GRATIS rl Company Vredesmonument in Leiden ontmanteld GRATIS LEIDSCH DAGBLAD erdammer geschoten g| Jevergoeding roomuitval 17 SL wolken en m- watrëgen- Spanning op het Damrak Soaprol lokkertje voor baan op intensive care Publieksdienaren steeds vaker slachtoffer geweld UPERSA IPS Luchthaven snapt niets van uitlating Netelenbos 2 WEKEN Seropositieve man opgepakt wegens poging tot doodslag NOKIA 3310+ iRDAG 15 MAART 2001 Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad NR. 42567 LOSSE NUMMERS 2,25 ZATERDAG 2,75 Ben van jap en ik tijdens srVOC zaam overleg bij Akzo rleg over een nieuwe Akzo Nobel verloopt m. „Het enige resul- lat we nog in gesprek >j B. Roodhuizen van londgenoten gister- De bonden eisen een •hoging van vier pro- in extra periodiek en ere prepensioenuitke- or prestatieloon, zoals directie wil, voelen de niets. broeikasgas ins satellieten .appers hebben voor met satellietwaarne- aangetoond dat de jeid broeikasgassen in ifeer flink is toegeno de afgelopen dertig kt meldt het weten- ijke tijdschrift Nature jtie die vandaag is ver- Tot dusver baseer- naatdeskundigen zich p waarnemingen van- jervlakte van de aarde mputermodellen. chietpartij in een bel- tex kapperszaak in i-Oost is gisteren ige man neergescho- msterdammer over lang daarna in het Van de dader ont spoor. enten die getroffen door een stroomuitval r dan vier uur krijgen idevergoeding van 75 Dat heeft de toezicht- op de energiesector, vandaag laten weten, dliur gaan in op het mo at de eerste klant de meldt. De vergoeding tjltgekeerd via de ener- ïing en staat los van e aansprakelijkheids- >AAG 24 PAGINA'S Colnd rd ïn Kunst Samenleving van de Dag 13,15,16, Tweede Kamer: Burgemeester snel benoemen in Voorschoten Moeder Ria is zelf de gids in nieuwe Willy Alberti Museum A-riff J I 7 'Houdini' met Programma muziek Vincént Boekenv van Warmerdam 2001 i in schouwburg Veel bedrijven in de regio werken door ven'oersverbod al op halve kracht duin - en bollenstreek Voor de vleesfabrieken in de regio breken spannende tij den aan. Door het vervoersverbod van vee draaien veel bedrijven inmiddels op halve kracht. Als het verbod wordt gehandhaafd, bestaat de vrees voor het stilleggen van complete fabrieken. een vervoersverbod voor run deren, geiten, varkens en ande re evenhoevige dieren. Aanlei ding was een geval van de be smettelijke ziekte mond- en klauwzeer in Frankrijk. Voor schapen gold al een vervoers verbod. Het directe gevolg is dat er geen vee meer arriveert bij de slachterijen waardoor ook de doorvoer van vers vlees naar de verwerkende bedrijven roza van de veer „Dan is het woensdag of don derdag over en uit", aldus di recteur B. van der Mey van de gelijknamige fabriek aan de Wasbeekerlaan in Sassenheim. Bij Persoon BV in Lisse wordt de laatste machine over twee weken stilgelegd. Sinds dinsdagmiddag geldt stagneert. Bij Van der Mey Vleeswarenfabriek in Sassen heim zijn inmiddels de uitzend krachten naar huis gestuurd. Met het vaste personeel wordt nu nog doorgewerkt. „We ho pen dat het vervoersverbod in het weekeinde wordt opgehe ven. Maar zodra er enige twijfel is, wordt het zo verlengd", al dus directeur Van der Mey. Voor zijn bedrijf, dat ook nog bezig is met de bouw van een nieuw pand, is een langdurige sluiting dramatisch. Deson danks vindt hij het vervoersver bod niet overdreven want als de mond- en klauwzeer in Neder land uitbreekt, voorziet hij veel grotere problemen. „Eind jaren tachtig heerste langs de kust varkenspest en mocht er ook geen vee worden vervoerd. Ik hoop dat niet meer mee te ma ken." Ook bij Hobu Vlees bv. aan de 's-Gravendamseweg in Voorhout wordt op dit moment op halve kracht gewerkt. Direc teur T. Leuver is inmiddels aan het informeren hoe hij moet handelen met de honderd man personeel als de aanvoer van vlees nog verder of zelfs hele maal wegvalt. „Wellicht dat er voor de korte termijn iets met arbeidstijdverkorting is te doen. Maar als dit langer duurt dan moet je toch ook aan ontslagen denken. Maar daar wil ik niet op vooruitlopen." Hij verwacht dat na het weekeinde het ver voer van vlees weer op gang komt. „Zo niet dan probeer ik van buiten Nederland vlees te halen. In België wordt namelijk nog wel gewoon geslacht." De Vleeswarenfabriek De Eendracht in Lisse en de wor- stenfabriek Kraska in Noordwij- kerhout draaien nog wel ge woon door. Volgens Eendracht- directeur E. Dekker wordt het grootste deel van het vlees uit het buitenland gehaald. „Maar ook wij lopen op hete kolen." Directeur A. Kraska heeft 'ge lukkig' een voorraad vlees. „Maar als dit echt doorzet, voorspel ik oorlog", zegt hij. Als het verbod op veevervoer van kracht blijft, verwacht ook grootwinkelbedrijf Albert Heijn na het weekeinde zeker proble men met de levering van var kensvlees aan de consument. „Ons varkensvlees komt uit Ne derland", zegt woordvoerster Ingrid van Kuilenburg van Al- bert Heijn uit Zaandam. „Als het vervoersverbod blijft, zullen de consumenten dat in de vak ken merken. We zoeken na tuurlijk wel naar alternatieve stromen, maar daarop is nu nog niet echt zicht." ~JP Impex-Remko jÊK Enegieweg 59 - Zoeterwoude I^F Ifl. 071 - 581 44 44 Voor professioneel gereedschap, veiligheidsprodukten, hogedruk- reinigers, en nog veel meer Geopend: ma-vrij.: 08.00-17.30 uur zaterdag: 09.00-12.00 uur HET WOORD IS AAN Julien Willemsen Een man hoeft niet vaak thuis te zijn, maar als hij thuis is, moet hij een man zijn. WEERSVERWACHTING VOOR VRIJDAG vooruitblik ZATER zon maan ISIJ'Tmax 5*/10 679° 3*/7° ISSsffg 70% 60% 30% 10% 20% 30% Gemeente is vernielingen beu leiden wim koevoet Amsterdam De AEX-index van de Amsterdamse effectenbeurs dook vanochtend meteen bij opening in de min en slingerde daarna flink heen en weer. Dat leverde gespannen gezich ten op bij de handelaren. Vooral na de plotselinge daling met vijf procent van gistermiddag waardoor de handel een kwartier moest worden stilgelegd, foto anp Raymond rutting Het Vredesmonument op de Leidse Garenmarkt wordt ont manteld. Dat heeft cultuur wethouder A. Pechtold (D66) vanochtend bekendgemaakt. Pechtold is de voortdurende vernielingen aan het werk van de Bredase kunstenaar P. Stu- lemeijer meer dan beu. Het onderhoud van het beeld, in 1993 opgericht, vergt jaarlijks 112.000 gulden. Dat is zelfs een paar duizend gulden meer dan de kosten die zijn gemaakt om het beeld op de Garenmarkt te krijgen. Het Vredesmonument slokt in zijn eentje eenderde deel op van het budget dat beschikbaar is voor het onderhoud van alle 61 openbare kunstwerken in Leiden. Een andere reden dat het beeld weg moet, is dat het volgens Pechtold 'geen draag vlak heeft'. „Dat heeft het ei genlijk nooit gehad. Van meet af aan was er wat om te doen. Of er was geen geld voor en toen dat er wel was, was er weer geen plek." Hij wijst ook het ontbreken van activiteiten bij het kunstwerk waardoor het door de Leidse samenle ving ook nooit als vredesmo nument is ervaren. -3,5 7 18 14 2 17,19 _10 ,21,23 11 10,14 nieuwegein gpd Om het personeelstekort op in tensive care-afdelingen op te lossen, heeft het St. Antonius Ziekenhuis in Nieuwegein een lokkertje bedacht. Van de geïn teresseerde verpleegkundigen die op 31 maart naar de open dag van het ziekenhuis komen, krijgen er twee een figuranten rol in de Veronica-serie Onder weg naar Morgen. Het ziekenhuis nam reclame bureau Onyva in Naarden in de arm om iets leuks te bedenken voor de werving.Al snel viel de naam van George Clooney, dr. Ross in de populaire AVRO-se- rie ER (Emergency Room). Dat kon niet, maar we kwamen zo wel op Onderweg naar Morgen aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. Het idee viel bij Joop van den Ende en bij Veronica in goede aarde. „Vooral uit ideële over wegingen", zegt Veronica- woordvoerder Brian Ruyg. „Maar we konden ook iets voor elkaar betekenen. Wij mogen af en toe filmen op het terrein buiten het ziekenhuis en kun nen advies vragen over een me disch onderwerp dat in de serie aan de orde komt." schiphol» bill meyer Eigenwijze tijden bij BelCompany: tot 285,- extra voordeel! den haag gpd Nu 3 maanden geen abonnementskosten en geen aansluitkosten bij een nieuw 2-jarig Dutchtone Allin abonnement! Samsung SGH-N100 Trilfunctie Voicedial en -command Beltonen componeren actuele aanbiedingen: Een op de drie wordt mishandeld huisartsen schrijven vaak een recept uit voor mensen aan wie ze dat aanvankelijk weigerden. Bij huisartsen valt op dat vrou welijke artsen vaker het doelwit zijn van geweld dan hun man nelijke collega's. Bij de andere beroepsgroepen is het altijd an dersom. Winkelpersoneel wordt van de onderzochte beroepsgroe pen het minst slachtoffer van geweld. Desondanks krijgt een op de tien jaarlijks te maken met agressie. Uit onderzoek blijkt dat personeel in de on derzochte beroepsgroepen zich vaak veel onveiliger voelt dan andere burgers. De Vries gaat nu kijken welke maatregelen in het verleden ef fect hebben gehad. Hij wil on derzoeken of die moeten wor den uitgebreid. De bewinds man onderzoekt ook de oorza ken van het geweld. CDA-Kamerlid Rietkerk wil dat ordehandhavers en gezags dragers beter worden be schermd. Zo moet de zwaarde re straf die geldt voor mishan deling van bijvoorbeeld een po litieman ook echt worden opge legd, meent hij. In de praktijk gebeurt dat zelden. Steeds meer mensen met een publieksfunctie (politieperso neel, treinconducteurs, winkel personeel, mensen in de ge zondheidszorg) worden slacht offer van fysiek geweld. Een derde werd afgelopen jaar be dreigd, nog eens een derde werd mishandeld en tweederde werd uitgescholden. Dit blijkt uit onderzoek in opdracht van minister De Vries (binnenland se zaken). De Vries reageerde gisteren geschokt op de cijfers, die hij 'stuitend' noemt. Hij wil echter eerst nader onderzoek alvorens maatregelen te nemen, omdat de beroepsgroepen zo uiteenlo pen. Treinconducteurs zijn het grootste mikpunt van geweld plegers. Daarna volgen politie agenten. Ze worden bedreigd, bespuugd, uitgescholden en ge slagen. De daders zijn bijna al tijd alleen, gemiddeld 29 jaar en vrijwel uitsluitend van het man nelijk geslacht. De geweldplegers krijgen vaak hun zin. Treinconducteurs laten mensen die hen bedrei gen met geweld vaak onge moeid de reis vervolgen. Ook KORTINC^fcV» 70% TELLEN •"HOEKEN KASTEN - SALONTAFELS - FAUTEUILS - SLAAPKAMERS (Jencikova) ^~^ihternatiohal)—-' AMSTERDAM-BUITEN VELDERT: ARNHEM; BREDA: EINDHOVEN-C: GRONINGEN; MAASTRICHT: ROTTERDAM-C: ROTTERDAM-ALEXANDRIUM; UTRECHT. In discussie over extra banen Schiphol rond Schiphol zelf waren. „Dat hebben we nu bekeken. Daar is uitgerold dat een extra baan pa rallel aan de Kaagbaan op zich geen optie is. Bovendien zou deze baan een geweldige toena me van de overlast voor Am sterdam betekenen. Daarom komt hier nog nader onderzoek naar", aldus de woordvoerster. Een tweede scenario is een zesde baan tussen de huidige Zwanenburgbaan en de nieuwe vijfde baan in. Deze optie is vol gens Schiphol zowel het beste voor het bedrijf als voor het mi lieu. Er zit echter een 'maar' aan: de capaciteit van deze zes de baan kan niet optimaal be nut worden bij harde zuidwes ten-wind. Daarom wil Schiphol mogelijk nog een zevende baan, parallel aan de Kaagbaan. De gekantelde blauwkleuri ge kubus doet wél dienst als urinoir en ook wordt er meni ge maag geleegd. „Het heeft er vaker niet als vredesmonu ment bij gestaan als wel. Voor Leiden is het monument bij Molen de Valk het enige echte Vredesmonument. Daarom komt er ook geen nieuw vre desmonument voor het beeld op de Garenmarkt in de plaats." Het Vredesmonument op de Garenmarkt kwam er op initia tief van het Leidse Vredesplat- form. Pechtold: „Het is ont huld en daarmee heb je het rij tje activiteiten wel gehad. In de acht jaar van zijn bestaan heeft het verder alleen maar vandalen aangetrokken. On langs zijn er zelfs ruitjes inge slagen tijdens de lunch van de reparateurs." Pechtold heeft de maker van het beeld gisteren op de hoog te gesteld van zijn besluit, dat door de rest van het college van burgemeester en wethou ders wordt gesteund. „Hij was niet blij, nee. maar niemand is hier blij om." Pagina Leiden: Monument is te kwetsbaar De luchthaven Schiphol be grijpt niets van de opmerking van minister Netelenbos (ver keer) dat zij tegen de aanleg van een zevende start- en landings baan is. Netelenbos noemde het plan gisteravond in het tele visieprogramma Barend Van Dorp 'buitengewoon onver standig'. Schiphol zegt echter juist in opdracht van de,minis ter alle mogelijke groeiscena rio's voor na 2010 te onderzoe ken. „Er is sprake van een stu die, meer niet", aldus een woordvoerster van Schiphol. Volgens Schiphol is - toen duidelijk werd dat een luchtha ven in zee geen reële optie was - door het kabinet gevraagd te kijken welke groeiscenario's er Ja, Ik wil een abonnement op het Leidsch Dagblad. i i i Naam: I Voorletters: Adres: j Postcode: Telefoonnummer: controle bezorging) hazerswoude-dorp marieta kroft Een seropositieve man uit Ha- zerswoude-Dorp is gisteren voorgeleid bij de rechtbank in Den Haag wegens van poging tot doodslag. Volgens persoffi cier Nooy van het openbaar mi nisterie zou de 39-jarige man de afgelopen maanden zonder bescherming met vier of vijf vrouwen geslachtsgemeen schap hebben gehad. Daarbij zou hij hebben geweten dat hij seropositief is. Bij de politie is tot nu toe één aangifte binnen gekomen. Waar het slachtoffer vandaan komt, wil Nooy niet zeggen. De man, die bekende dat hij onveilige seks heeft bedreven, zit nog vast. Het openbaar mi nisterie doet een strafrechtelijk onderzoek. Dat onderzoek moet ook uitwijzen of de ver dachte met opzet probeerde zijn partners te besmetten, zegt de persofficier. „Hij is naar de politie gestapt om zich aan te geven. Ongeveer tegelijkertijd is de aangifte gedaan." Als de po ging tot doodslag wordt bewe zen, kan de Hazerswoudenaar enkele jaren celstraf krijgen. Het is nog niet bekend of hij de vrouwen daadwerkelijk heeft besmet. Na de eerste twee weken betaal ik mijn abonnement: O Per maand automatisch (ƒ37,30) O Per kwartaal automatisch (ƒ106.95) Per kwartaal acceptgiro (ƒ107,95) Bank/giro nr: Handtekening J Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien I een 1/5 staatslot met I jackpot cadeau. DEBITEL DALUUR 80 laJJJ I LeidschÉ?!Dagblad I DE WERELD OM JE HEEN. Stuur deze bon In een envelop. zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonnee service, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. Bellen kan ook: i 071- 5128 030 of abonneren vla: www.leldschdagblad.nl 712141 400114

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 1