d Gekkeko eienziekte lastig te inventarisen O Zeer zeldzaam •- Vl f 11 'We moeten ons niet laten leiden door paniek' TT ZATERDAG 20 JANUARI 2001 d vii De ziekte Creutzfeldt-Jakob hoort thuis in de groep puntvormige hersenziekten, die ook wel prionziekten worden genoemd. Rond 1920 werden door de neurologen Creutzfeldt en Jakob onafhankelijk van elkaar de eerste patiënten beschreven. Na het overlijden viel bij microscopisch on derzoek op dat een deel van de hersencel len was verdwenen en vervangen door lit tekenweefsel en gaten waardoor de herse nen op een spons leken. De ziekte is zeer zeldzaam en komt per jaar gemiddeld één op de miljoen keer voor. Naast Creutzfeldt-Jakob zijn verschil lende andere uiterst zeldzame sponsvor- mige hersenziekten bekend: kuru, een door het eten van menselijke hersenen voorkomende ziekte onder kannibalisti sche Papoeastammen, het syndroom van Gersünann-Straüsler-Scheinker en de do delijke familiaire slaapziekte. Ook bij veel dieren is de hersenziekte be kend. Zo is sinds de achttiende eeuw be kend dat schapen lijden aan scrapie. De dieren hebben ernstige jeuk en schuren daarom de wol van hun vacht. Net als bij de gekkekoeienziekte BSE, die in 1986 ont dekt werd, krijgen ze uiteindelijk loop stoornissen en sterven ze. De sporadische prionziekten kunnen zo- wel door erfelijke factoren als door be smetting ontstaan. Op het ogenblik wor den vier varianten onderscheiden. In 85 procent van de gevallen gaat het om ;uy Creutzfeldt-Jakob. Ondanks uitvoerig on derzoek is niet bekend waar deze vorm door veroorzaakt wordt. Ongeveer 8 pro cent van de slachtoffers heeft een famili aire vorm van Creutzfeldt-Jakob. Door een afwijking in het DNA (het erfelijk ma teriaal van de mens) wordt een verkeerd prion (eiwit dat Creutzfeldt-Jakob veroor zaakt) gemaakt Verder zijn wereldwijd zo'n 200 gevallen bekend waarbij de ziek te is veroorzaakt door besmetting via menselijke groeihormonen of een hersen vliestransplantatie waarbij de donor ach- teraf Creutzfeldt-Jakob bleek te hebben. De vierde en meest besproken variant wordt veroorzaakt door BSE (de gekke koeienziekte). Aan deze vorm zijn tot nu toe wereldwijd negentig mensen overle den. De eerste symptomen van Creutzfeldt- Jakob kunnen lijken op die van veel ande re neurologische en psychiatrische ziek ten zoals Alzheimer, een hersenbloeding of een depressie. Vergeetachtigheid, som berheid en wisselende humeuren komen bij veel patiënten voor. Daarna volgen loop- en spraakstoornissen, ongecontro leerde bewegingen en incontinentie. Be handeling van de ziekte is nog niet moge lijk. Het verplegen en verzorgen van een pati ent met Creutzfeldt-Jakob is niet gevaar lijk. Besmetting is alleen mogelijk bij rechtstreeks contact met hersenmateri- aal. Huidcontact, speeksel, tranen, zweet, urine, ontlasting en seksueel contact kun nen de ziekte niet overdragen. iera[ d *14 Hing /ia d n uit kt uv temi BSE in Duitsland. Een besmette koe van een boerderij in Niederstaufen op transport - deze week - naar een destructiebedrijf. foto 'ap' uwe lein 'Creutzfeldt-Jakob' is een gruwelijke ziekte; jonge mensen die in een paar maanden tijd aftakelen tot een wrak. Vanaf de tijd dat bekend is dat de dodelijke hersenaandoening ook veroorzaakt kan worden door het eten van besmet rundvlees, is de wereldwijde opwinding erover groot. Sinds aids heeft geen enkele ziekte zo in de belangstelling gestaan. 'Het ligt in de lijn der verwachtingen dat we in Nederland binnenkort ook een patiënt kunnen verwachten. Het is beter dat uit te spreken, dan te beweren dat er niets aan de hand is. ma, er is iets mis met ma ma, ze kan haar handteke ning niet meer zetten." Het eerste teken dat er iets aan de hand was met de gezondheid van haar dochter in En geland, kreeg de Haarlemse Els Ravenburg- Van Hees in maart 1994. „Ze had vreemde trillingen in haar arm en kon geen thee meer zetten. 'Ga toch naar de dokter kindje, mis schien is het een beknelde zenuw', heb ik ge zegd." Nog geen maand later werd de 44-ja- rige Lenie van Hees opgenomen in het zie kenhuis. Zes ontluisterende weken verder was ze dood. „Ze heeft het zelf tegen me ge zegd. Met zo'n iel, kinderlijk stemmetje: 'Ma ma, ik ga dood, de dokter heeft het zelf ver teld.' Of ze werkelijk besefte wat haar over kwam weet ik niet." „Achteraf gezien was mijn moeder al eer der zichzelf niet", vertelt Lenie's dochter Ilse. „Ze kon ineens totaal onherkenbaar worden. We aten een keer spaghetti. Het was hartstik ke gezellig. Komt ze ineens schreeuwend en met pannen gooiend de keuken uitstormen. Waarom wist ze zelf niet. Die ziekte is zo eng. Voor ze opgenomen werd heb ik haar ver- Laboratorium-onderzoek naar BSE. Op de foto boven: een instituut in Praag waar in opdracht van de Tsjechische regering deze week proeven werden genomen. Onder: onderzoek van koeien-hersendelen in een la boratorium in Garching bij München. foto's reuters zorgd. We sliepen samen in één bed. Ze kon haar benen niet meer stil houden. Ze schop te me soms zó hard, dat geloof je niet. Later zag ik die beelden met die koeien. Met mijn moeder was het precies hetzelfde. Dat is toch beangstigend?" Ilse en haar oma zijn er vast van overtuigd dat de ziekte van Lenie veroorzaakt is door het eten van besmet koeienvlees. Maar offi cieel is ze te boek gesteld als een slachtoffer van de klassieke vorm van de hersenziekte die al lang bestond voordat in de jaren tach tig de eerste gekke koeien werden gesigna leerd. Een belangrijk gegeven, omdat de Brit se regering voor slachtoffers van de nieuwe variant inmiddels een schadefonds beschik baar heeft gesteld. Ilse: „Na haar dood is het mijn missie geworden te bewijzen dat mijn moeder ook een BSE-slachtoffer is. Maar voor een rechtszaak hadden we geen geld en toen we om een second opinion vroegen bleek het hersenweefsel van mijn moeder zoek te zijn. Ze proberen zoveel mogelijk te verstoppen hier. Wij zijn niks, voor iedereen. Dat neem ik de regering heel erg kwalijk." Onderzoeken Onderzoeksarts Esther Croes kan zich de woede en onmacht van de familie goed voorstellen. Zij denkt dat twijfel over de dia gnose tegenwoordig niet waarschijnlijk is omdat bij het hersenonderzoek na de dood het verschil tussen beide vormen duidelijk te zien is. De afdeling Epidemiologie Biosta- tistiek van de faculteit geneeskunde van de Erasmus Universiteit Rotterdam waar Croes werkt, is sinds 1993 betrokken bij een groot Europees onderzoek naar Creutzfeldt-Jakob. Deze groep maakte in 1996 het bestaan van een nieuwe variant van Creutzfeldt-Jakob wereldkundig: BSE, ofwel gekkekoeienziekte. In een artikel in het medisch tijdschrift The Lancet wordt melding gemaakt van een op merkelijke ontdekking onder jonge slachtof fers van Creutzfeldt-Jakob. Van de twaalf be schreven gevallen vertonen tien een afwij kend ziektebeeld. Croes: „Kenmerkend is dat het gaat om hele jonge personen; mensen van ongeveer dertig jaar. De helft jonger dan slachtoffers van de tot dan toe bekende ge vallen. Daarnaast vertonen ze ernstige psy chische afwijkingen alvorens de bekende neurologische problemen met lopen en spreken zich openbaren. Ook duurt het lan ger voor ze sterven." Het geval van Lenie van Hees wordt ook beschreven in The Lancet. Volgens de au teurs is zij, net als een leeftijdgenoot, slacht offer van de klassieke - zogenaamde sporadi sche vorm van Creutzfeldt-Jakob. Het onderzoek naar mogelijke verbanden tussen de gekkekoeienziekte en de soortgelij ke aandoening Creutzfeldt-Jakob, begon met ongerustheid over de onverklaarbare stijging van kattensterfte, aldus Croes. „Midden ja ren tachtig werden de eerste BSE-koeien ge signaleerd. Vervolgens werden begin jaren negentig opvallend veel katten en roofdieren in dierentuinen ziek. Toen ging men ver moeden dat BSE anders in elkaar zit dan scrapin. Dat is een soortgelijke hersenziekte onder schapen die al eeuwen bestaat, maar zover bekend niet overgedragen kan worden naar andere dieren." Croes: „Sinds 1993 houden we het aantal Creutzfeldt-Jakob gevallen bij. De eerste ja ren bleef het aantal ongeveer gelijk: één op de miljoen mensen. Maar een jaar of tien na de BSE-piek onder koeien, begon het aantal slachtoffers in Engeland te stijgen. Sindsdien zijn negentig gevallen van de BSE-variant be kend. Op drie na allemaal in Engeland. In Nederland is nog geen geval bekend. Als ie mand de ziekte heeft, gaan we langs bij fami lie om zoveel mogelijk gegevens te verzame len." Daarbij kan alles van belang zijn. „Waar iemand gewoond heeft, wat voor werk hij ge daan heeft, de eetgewoonten, zijn medisch verleden. Door de lange incubatietijd van de ziekte is dat vaak heel lastig. We gaan ervan uit dat het een paar maanden tot dertig jaar kan duren voor de ziekte zich openbaart. Mensen hebben al grote moeite zich te her inneren wat hun man of vrouw drie weken geleden gegeten heeft, laat staan dat ze pre cies weten of ze twintig jaar geleden wel eens een hamburger aten." Onzekerheden over de incubatietijd ma ken het ook lastig te voorspellen of de BSE- variant Creutzfeldt-Jakob-epidemie zijn hoogtepunt al bereikt heeft of niet. Ook moeten nog te veel aannames gedaan wor den om het aantal besmette personen te schatten. Croes: „Zo is het onzeker hoeveel mensen door één BSE-koe besmet kunnen worden. De schattingen voor Groot-Brittan- nië lopen uiteen van enkele tientallen slacht offers tot meer dan honderdduizend. Beide uitersten zijn onwaarschijnlijk. Het uiteinde lijke aantal zal wel ergens in het midden lig gen. Omdat in Nederland nog geen patiënt met de door BSE veroorzaakte vorm van Creutzfeldt-Jakob is gezien, zijn schattingen helemaal onbetrouwbaar." Verwachting Aan voorspellingen waagt ook Pim van Gooi zich niet. De hoogleraar neurologie verbon den aan het Academisch Medisch Centrum Amsterdam houdt zich het liefst aan de fei ten. „Iedereen die krachtige uitspraken doet over de te verwachten aantallen slachtoffers moet je wantrouwen. Dat neemt niet weg dat het aannemelijk is dat het aantal slachtoffers in Nederland niet nul zal blijven. De zieke prionen die de aandoening veroorzaken houden zich niet aan landsgrenzen. Dat zie je in een buurland als Frankrijk waar twee gevallen zijn gevonden. Het ligt daarom in de lijn der verwachtingen dat we hier binnenkort ook een patiënt binnen ver wachten. Het is beter dat uit te spreken, dan te beweren dat er niets aan de hand is. Als er dan toch iets ontdekt wordt kun je paniek verwachten. Dat hebben we in Duitsland ge zien bij de ontdekking van de eerste BSE- koe." Sinds een jaar of drie kan in het AMC aan de hand van onderzoek van het hersenvocht van patiënten vrij nauwkeurig voorspeld worden of ze Creutzfeldt-Jakob hebben of niet. „De test is in 95 procent van de gevallen accuraat. We hebben er nu zo'n honderdvijf tig uitgevoerd. In ongeveer eenderde van de gevallen bleek het te gaan om Creutzfeldt-Ja kob. Hoewel de ziekte niet te behandelen is, is het toch belangrijk om te weten wat ie mand mankeert. Vergeet niet dat mensen ra deloos van onzekerheid zijn. Weten wat er aan de hand is kan rust geven. Mensen kun nen beginnen met de verwerking en het rouwproces. Maar ook wanneer de test nega tief is, heeft het zin. Er kan dan gezocht wor den naar andere verklaringen voor de ziekte verschijnselen." Hoewel ook Van Gooi vindt dat de opwin ding over BSE en Creutzfeldt-Jakob soms groteske vormen aanneemt wil hij het woord hype niet in de mond nemen. „Dat kun je niet zeggen op het moment dat negentig mensen overleden zijn. Je kunt redeneren dat Alzheimer veel erger is. Daar lijden in Nederland 200.000 mensen aan, vier volle Arena's. Maar dat is een stille epidemie on der oude mensen die geen vuist kunnen ma ken. Deze ziebe treft jonge mensen, die nog een heel leven voor zich horen te hebben. Dat raab de samenleving in het hart, dat zie je bijvoorbeeld ook in Volendam." Wat nu gebeurt met de BSE-maatregelen lijb misschien overdreven, stelt Van Gooi. „Er zijn immers nog maar een paar honderd BSE-koeien in Engeland, vroeger waren dat er vele duizenden. De belangrijkste reden voor het uitgebreide testprogramma is de ri sicoperceptie van de consument Het zijn besluiten die op het grensvlak van maat schappij en wetenschap genomen worden. Maar ik ga niet zeggen dat het testen van koeien weggegooid geld is. Het geruststellen van de samenleving is ook wat waard. Maar we moeten wel kritisch blijven en ons niet laten leiden door paniek." Dat is pen kanttekening om in gedachten te houden bij het debat dat momenteel plaats vindt over de veiligheid van het do- norbloed. Voor zover bekend, is het bloed van familieleden van Creutzfeldt-Jakob slachtoffers niet besmettelijk. Toch krijgen ze een levenslang verbod ooit nog bloed af te staan voor medische doeleinden. In de Ver enigde Staten is zelfs een volledig verbod van Brits donorbloed van kracht. In Nederland buigt een speciale commissie - waar ook Van Gooi zitting in heeft - zich over de vraag of Nederland soortgelijke maatregelen moet nemen. „Creutzfeldt-Jakob wordt alleen ver- oorzaab wanneer rechtstreeks contact ge- maab wordt tussen hersenmateriaal van een slachtoffer en een ontvanger. Dat is een heel buitenissige situatie, die zich alleen voordoet bij hersenoperaties of zoals in het verleden, via groeihormoonpreparaten. Dat het bloed van familieleden, zelfs van een heel land ver boden wordt, lijkt daarom inconsequent. Bovendien verkerën we als buurland van En geland - met veel onderling personenverkeer - natuurlijk in een geheel andere situatie dan Amerika. Het is dan ook mogelijk dat we het anders zullen gaan doen dan daar." RENS KOLDENHOF Uit overwegingen van privacy zijn de na men van de familieleden van het slacht offer van Creutzfeldt-Jakob gefingeerd.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 59