PORT en goede assistent an best een goede hoofdtrainer zijn 9 Randje BUITENSPEL MOOIER dan GOUD AG 20 JANUARI 2001 991 37 Piet van Duyn staat straks bij Valken '68 op eigen benen tet van Duyn verruilt aan het eind van het seizoen Katwijk voor Valken 8. Na drie jaar als assistent te hebben gewerkt op De Krom, staat de 38- - irige Katwijkse Rijnsburger daarmee voor het eerst op eigen benen. Als - eugdtrainer leidde hij Katwijk Al via twee kampioenschappen naar de eede divisie. Een elftal stellingen voor voetbaldier Piet van Duyn. „Ik ga tzoeken of ik een goede hoofdtrainer ben en daarom maak ik de stap." DoorGERTJAN VAN GEEN let heeft te lang geduurd voordat Piet van n ergens hoofdtrainer is geworden. vind ik niet. Het trainersvak moet je leren. Ik begonnen bij de D-jeugd van Katwijk, heb de jedaan en drie jaar de A-regionalen. Je moet in jiegel kijken en uitvogelen wat je karakter als er is. Als voetballer was ik erg gedreven en in legin reageerde ik ook echt als voetballer, al bij de A-junioren heb ik veel geleerd. De jd 16 tot 18 jaar is niet de makkelijkste. Ik heb in veel steun gehad van 'Arie Lagendijk. In de jaar dat ik assistent ben geweest is er ook veel urd. Van drie verschillende trainers heb ik veel stoken. Valken '68 belde, had ik een positief gesprek, ib er goed over kunnen nadenken in Tunesië, ik zat toch in dubio. Het was ook leuk geweest de laatste stap van de jongens die nu in het de spelen, nog had meegemaakt. Sommige :rs heb ik in de D-jeugd gehad. Maar als ik met weede kampioen word, we hebben dertig pun- (ïit elf wedstrijden, is dat ook een mooi af- d." et van Duyn wil graag dat broer Floor vol- jaar voor Valken '68 speelt. vraag is me de laatste tijd vaker gesteld, maar k beginnen met mijn waardering uit te spreken b wat onze Floor voor het amateurvoetbal bete- heeft. Hij kan een elftal op sleeptouw nemen tactisch heel sterk. Ik zou graag iemand met waliteiten erbij willen hebben. Maar hij moet elf willen. Hij speelt nu in Quick Boys 5, omdat eer tijd wilde vrijmaken voor zijn gezin, oet beginnen met het doorlichten van de selec- i kijken naar eventuele versterkingen. Niet ze- maar wel een stuk of drie, vier. De beste spe lt de omgeving spelen in de hoofdklasse, maar ook een paar Valkenburgers die bij Quick igs of Katwijk in het tweede spelen. Als je Floor tan betrekken, wordt de drempel om naar Val- m<i8 te komen lager. Ik zal in ieder geval bij hem meren of hij het bij Quick Boys 5 naar zijn zin 3. Piet van Duyn heeft een grotere invloed gehad op het kampioenschap van Katwijk, dan zicht baar was. „Kampioen word je met z'n allen. De hoofdtrainer is de eindverantwoordelijke, maar er spelen een hoop factoren mee. Alles moet meezitten. Omdat Wim van Zwam nieuw was, was het belang rijk dat zijn assistent uit de eigen club kwam. In de A-selectie zitten 36 spelers en die hebben allemaal een verschillend karakter. Van Zwam was er vroeg bij en we hebben veel overlegd dus hij wist van de hoed en de rand. Toen ik het na het ontslag van Bob Kootwijk over nam, was het belangrijk dat de rust terugkeerde en dat Katwijk behouden bleef voor de hoofdklasse. De selectie heeft het toen zelf goed opgepakt." 4. Een goede assistent-trainer is geen goede hoofdtrainer. „Daar ben ik het niet mee eens. Ronald Koeman was eerst assistent, maar hij is een goede hoofdtrai ner. Voor sommige hoofdtrainers geldt weer dat ze beter assistent hadden kunnen blijven, zoals Eddy Achterberg destijds bij Roda JC. Je moet ook een beetje geluk hebben in het begin. Krijg je de tijd om ergens aan te werken en hoe rea geert het publiek, dat snel met zijn oordeel klaar staat, als het slecht gaat? Ik probeer mezelf te zijn en te blijven en neem van elke trainer wat mee. Van Zwam kon een wedstrijd heel goed lezen en was sterk in de details. Zijn wissels pakten altijd goed uit. Lagendijk is heel sociaal, Kootwijk heeft een heel goede veldtraining en van Mouter is het zon der meer knap dat hij een team dat kampioen is ge worden op de rails heeft kunnen houden. Maar wat is een goede hoofdtrainer? Er komt meer bij kijken dan bij een assistent-trainer. Ik ga het uit zoeken of ik een goede ben en daarom maak ik de stap." 5. Het niveau van Katwijk 2 ligt beduidend hoger dan dat van Valken '68. „Op het moment wel ja. Wij wonnen in een oefen wedstrijd met 4-1 of 5-1. Het is dus een uitdaging Piet van Duyn: De spelers van Katwijk vinden het jammer dat ik wegga, maar ze gunnen me de kans van harte." om dat verschil kleiner te maken. Katwijk 2 is een goed voetballend team dat bovenin de tweede klas se of onderin de eerste klasse kan meedoen. Valken speelt in de derde klasse en hoopt ooit misschien in de tweede klasse te komen. In Katwijk 2 voetballen bijna allemaal Katwijkers en in Valken '68 bijna al lemaal Valkenburgers dus de teams zijn wat dat be treft wel vergelijkbaar." 6. Wie een tijdje hoofdtrainer is geweest, kan bij dezelfde club nooit meer een goede assistent zijn. „Over het algemeen denk ik dat dat wel klopt. Dan denk ik aan Issy ten Donkelaar die bij FC Twente terug is gegaan naar de jeugd en niet meer is door gegaan als assistent. Ik heb uiteindelijk veel voldoe ning gehad van dat ene half jaar en heb me daarna weer geschikt in mijn rol. Ik kon daar wel goed mee omgaan. Het probleem van een assistent-trainer is dat het tweede elftal nooit in dezelfde samenstelling speelt, waardoor je nooit op vaste patronen kan trainen. Een voordeel daarvan is weer, dat het heel leerzaam is als je wordt gedwongen óm te improviseren. Natuurlijk had ik wel hoofdtrainer willen worden bij Katwijk. Als je het allerhoogste hebt meege maakt smaakt dat naar meer. Maar ik heb de papie ren niet dus het kan niet. Twee jaar geleden ben ik afgewezen voor de cursus oefenmeester I omdat ik niet op eigen benen stond. Volgend jaar ga ik het nog niet doen, omdat het te veel tijd kost en ik alle aandacht op Valken '68 wil richten. Maar ik zie het wel als mijn toekomst." 7. Piet van Duyn vindt de betrekkelijke rust rond Valken '68 heerlijk. „Dat geldt voor alles. Als je in in rust kan werken, De herinnering aan mijn vader met betrekking tot mijn voetballoopbaan is voor mij mooier dan goud. Hij is een half jaar geleden op 73-jarige leeftijd overleden na een agressieve vorm van kanker. Het is misschien iets te overdre- Id dat hij al die jaren mijn grootste fan was, maar hij was gek 1 mes van Ter Leede. Voetbal is al meer dan twintig jaar mijn vul dat is overgeslagen op hem. edf «te uiteen gezin van een jongen en vijf meisjes. Mijn va le hoop gevestigd op zijn enige zoon, maar die gaf niets om k leerde voetballen in de speeltuin, maar ik mocht niet op een er' l helemaal niet bij Ter Leede. In ons keurige katholieke Sassen- 'zin ging je naar Teylingen, maar omdat die club geen dames- .^1 lad was het snel afgelopen. Later voetbalde ik wel eens met gers. Die hebben mijn vader kunnen overreden, zodat ik toch ttballen bij Ter Leede. b tn ik begonnen en hij is niet meer weggeweest langs de lijn. vijfjaar dat ik in het Nederlands elftal zat en de twee jaar dat [0( lerkerk bij Rijsoord speelde, sloeg hij geen wedstrijd over. Hij de John Frederikstadt van Ter Leede genoemd. Hij hield alles orners tot penalty's tot gele en rode kaarten. Aan het eind van ste ubliceerde hij alles in het clubblad. mij nooit de hemel ingeprezén en was kritisch op mijn voet- ra( ties, maar hij was wel heel trots op me. Op maandag begon hij wedstrijd van zaterdag. Alles moest wijken voor het voetbal. geleden was hij op een zaterdag jarig. Dan stuurde hij de vi lli weg tot vijf uur want hij moest en zou om twee uur op het ?r was een grappige man en deed altijd gek met de meiden. Ze gek op hem. Vader Ploegie' noemden ze hem. Toen hij in k werd heeft hij ook veel visite van de meiden gehad. Ze heb- (n shirt gegeven met alle namen erop en nummer 17 op de het aantal jaren dat hij supporter is geweest. Dat shirt is ook n zijn graf in. Op de kist lagen gele en rode bloemen. Dat n heel indrukwekkend gezicht. Het heeft me ook veel geliol- ran venverking. Zoiets moois geeft kracht en steun. ide Wen heeft mijn beslissing om te stoppen vergemakkelijkt. Ik afbouwen in het tweede en heb uiteindelijk dit jaar alweer trijden in het eerste meegedaan. Het is goed dat ik toch ben n, maar het is toch anders nu hij er niet meer bij ïj was zijn aanwezigheid toch heel apart. Je ziet lak dat iemand twintig jaar meehobbelt, zonder de weg loopt. int NAN VAN GEEN kom je tot de beste prestaties. Voor Katwijk is er veel aandacht. Er zit veel pers omheen. Naar de se lectie toe moet er rust zijn. Overal rijzen er soms problemen en het is zaak om dat intern te houden. Er zijn mensen die me vroegen wat ik bij Valken te zoeken had, maar die waren in de minderheid. Ne gentig procent heeft me gefeliciteerd. De spelers van Katwijk waren zelfs dolenthousiast. Ze vinden het jammer dat ik wegga, maar ze gunnen me de kans van harte." 8. Er is nauwelijks nog cultuurverschil tussen Quick Boys en Katwijk. „Ik ben al twaalf jaar weg dus ik heb er niet echt zicht op wat er bij Quick Boys speelt. Wel zie ik dat er, net als bij Katwijk, niet veel Katwijkse jongens in het eerste spelen. Dat gaat bij Katwijk overigens wel veranderen, denk ik want er komt een goede lich ting aan. Ik heb tot mijn 24ste bij Quick Boys gevoetbald en had het daar prima naar mijn zin. Maar ik speelde in het tweede en Katwijk trok aan de bel. Samen met Kees Krayenoord en Fred Eijsberg ben ik over gestapt. Kees Guyt kwam toen net terug. Het is nog steeds niet gebruikelijk dat spelers uit het eerste elftal overstappen van Quick Boys naar Katwijk of andersom. Pieter Slootweg is de laatste, maar alle heisa - zelfs de landelijke pers dook erop - heb ik niet zo goed begrepen. De spelers onderling hebben ook een goede band, net als de technische staf. Arie van Duyn is een goe de vriend van me. Van verschil in cultuur lijkt me dus nauwelijks sprake meer." 9. Als Valken '68 ambitieus was geweest, zou de hoofdklasse makkelijk haalbaar zijn. FOTO KEES VAN HOOGDALEM „Dat is niet aan de orde. Valken '68 wil een gezonde club zijn, in de top van de derde klasse voetballen en als ze in de tweede klasse komen zou dat leuk zijn. Daarbij willen ze aantrekkelijk voetballen, zo dat het publiek zegt: 'Daar gaan we een keer kijken. Ze spelen aantrekkelijk voetbal en er lopen ook nog veel Valkenburgse jongens in 10. Katwijk moet het contract met Laurens Mou ter onmiddellijk verlengen. „Dat vind ik wel. maar het blijft een beslissing van het bestuur. Hij heeft zich in een korte tijd goed in gewerkt, voelde zich snel thuis en kent alle ins en outs. Ik heb hem leren kennen als iemand die tac tisch sterk is en goed is in de kleine dingetjes. Daar bij lijkt het me niet goed om nu weer een andere trainer te nemen." 11. Voetbal is maar een spelletje. „Poeh, je wordt dagelijks met andere dingen gecon fronteerd. Als je bijvoorbeeld ziet wat er in Volen- dam gebeurd is, zeg je inderdaad: het is maar een spelletje. Als er in Katwijk iets dergelijks was voor gevallen, zou dat ook zijn weerslag hebben op het hele dorp. De onderlinge band in Katwijk is ook heel sterk. Aan de andere kant kom ik wel uit een gezin waar voetbal de boventoon voerde. Als ik bij mijn vader op visite ben, gaat het heel snel over voetbal. Alles zit er ook aan vast. Als ik zie hoe veel vrijwilligers over hebben voor hun club dan vind ik dat fantas tisch. Selectiespelers mogen ook nooit vergeten, dat er mensen zijn die om zeven uur de lijnen trekken, de kleedkamers schoonmaken en de kantine draai ende houden." anna - Marion - van der Ploeg werd 36 jaar geleden geboren nil iheim en is speelster van Ter Leede. Ze speelde ruim veertig voetbalinterlands. Marion van der Ploeg werkt als isadministrateur op accountantskantoor Van Velzen Van de Water in Sassenheim. Ze is getrouwd met Frank van Dam. F) at Leiden een topsportarme U stad is, wordt vrijwel elk jaar op gênante wijze bevestigd door de verkiezing van de sport vrouw, de sportman en de sportploeg van het jaar. De win naars van 2000 zijn roeister Eeke van Nes, Ajacied Tim de Cler en de zwemmers van LZ 1886. Van Es won weliswaar twee keer zilver op de Olympische Spelen, maar ze is er natuurlijk met de haren bijgesleept. Omdat de 'uitgeroeide' laborante toevallig nog op de ledenlijst van Die Ley- the voorkomt, viel zij hier ten stede in de prijzen. Wat een ar moe. Van Nes woont niet (meer) in Leiden en is trainster bij het Delftse Laga. Hoezo Leids sport vrouw van het jaar? Straks gaan de eer en de cheque ter waarde van 1500 gulden nog naar een sporter die toevallig een keer in Leiden is gesignaleerd. Wie het het dan wel had moeten worden? Ik zou het niet weten. Niemand dunkt me. Ik had lie ver gezien dat het organiserend comité een mooi dramatisch ge baar had gemaakt en de hoofd prijs bij gebrek aan kandidaten niet had uitgeloofd. Die 1500 ballen had het dan kunnen schenken aan een talent dat met zo'n sommetje weer een stukje hogerop kan komen. En dan Tim de Cler. De sport man van het jaar kon niet bij de uitreiking aanwezig zijn omdat hij met Ajax op trainingskamp naar Qatar mocht. Voorwaar een hele prestatie, want een paar maanden terug stond Tim nog op de nominatie om door Co Adriaanse gedumpt te wor den bij Germinal Beerschot, het noodlijdende filiaal van Ajax in Antwerpen. Als ik De Cler was, zou ik niet mijn vader hebben gestuurd om die prijs op te ha len, maar ik zou het organisa tiecomité hebben laten weten de uitverkiezing nogal misplaatst te vinden. 'Mocht ik het ooit be leven basisspeler te zijn van een Ajax in behoorlijken doen dan ben ik uw manzou ik er aan hebben toegevoegd. Rest LZ '86. de sportploeg van Comité had sportprijs niet moeten toekennen het jaar. Knap hoor om in drie eeuwen het hoofd boven water te houden, maar als promotie naar de hoogste klasse van het verenigingszwemmen de maat is, was ik lekker met z'n allen nog een paar baantjes gaan trekken in plaats van me van binnen nat te laten worden op zo'n armetierig prijzenfestival. Heeft de Leidse sport dan nooit betere tijden gekend? Jazeker. In 1988 holde Han Kulker op de Olympische Spelen van Seoul naar de finale op de zeer sterke bezette 1500 meter. Daarin fi nishte hij als zesde, een fantasti sche prestatie, maar bij de ver kiezing van Leids sportman van het jaar werd Kulker slechts tweede. Hij moest het afleggen tegen Ronald Florijn. Deze Lei- denaar had bij het roeien goud gewonnen in de dubbel twee. Dat waren nog eens tijden. Mooie vent trouwens die Flo rijn. In Seoul heb ik hem, en zijn boordgenoot Nico Rienks, van redelijk dichtbij kunnen volgen. Ik was als verslaggever actief op de Spelen en toen Flo rijn zijn Olympische karwei er op had zitten en ik mijn verha len uit de tekstverwerker had ge schud, gingen we een biertje drinken in het persdorp. Ro nalds coach Jqn Klerks was ook van de partij. Leidenaars onder elkaar zeg maar. Op wegnaar de kroeg vroeg Florijn mij op eens op fluistertoon: 'Wil je hem zien?' Ik wist even niet hoe ik het had. Ronald zag de verba zing op mijn gezicht en schoot in de lach. 'Ik bedoel mijn gou den medaille. Ik heb hem bij me. Wil je hem zien?' Ja natuur lijk wilde ik die zien. En aanra ken ook. Opmerkelijk bericht in de krant van donderdag: Jacob Bergsma verruilt Canah voor Ajax. De ex-journalist Bergsma uit Noordwijkerhout wordt per 1 februari 'manager public rela tions, communications en pu blications' bij de club van Tim de Cler. Een hele mond vol voor de functie van pr-man. Jacob deed bij de pornozender Canah Amerikaans basketbal. Dat wil zeggen, hij babbelde in Hilver sum de uit Amerika overwaai ende beelden van NBA-wedstrij- den aan elkaar. Jacob vond het een oppervlakkig tijdverdrijf. Kan ik inkomen. Bergsma be weerde in het krantenbericht over zijn tranfer dat hij dol op voetbal is en dat er bij Ajax een uitermate plezierige sfeer heerst. Nou ken ik Jacob, die ooit bas ketbalmedewerker van het Leidsch Dagblad was, een beetje en ik ken Ajax een beetje. Ik durf te beweren dat Bergsma niets met voetbal heeft en dat de sfeer bij Ajax helemaal niet plezierig is. Jacob Bergsma wordt pr-man bij Ajax omdat die job hem eni ge glamour biedt en goed be taalt. Daar is niets op tegen, maar draai er niet om heen. Zeg gewoon waar het op staat. Maar goed, kletsverhalen ophangen, is natuurlijk wel wat er straks van Jacob in De Arena wordt ver langd. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 37