Toerisme CIJFERS SB ERICH TEN' BINNEN MINUUT NAAR 360 METER o UITSMIJTER RDAG 20 JANUARI 2001 'q N-tower beheerst de skyline van Toronto. Kampeerkampioen In het januarinummer van de Kampeer Caravankampioen wordt veel aandacht besteed aan kamperen in Frankrijk en aan het onloochenbare feit dat slapen in een tent nog wel eens praktische problemen kan opleveren. Om zo'n kampeer- vakantie goed te kunnen voorbereiden, beantwoordt de Kam peerkampioen tien praktische vragen. Verder behandeling van het probleem: hoe ervaren moet je zijn voordat je met een caravan kan gaan rijden alsmede een test (van de hand van de Haarlemmer Ad van Aanholt) van de meest voorkomende caravanluifeltypes. De Kampeer Caravankampioen kost 12,50 gulden. Valkenburg De gemeente Valkenburg heeft op een internet website aller lei gemeentelijke gegevens op een rijtje gezet met daarbij na tuurlijk ook veel toeristische informatie. Tevens bevat de site (www.visitvalkenburg.com) een lijst van evenementen die dit jaar in de stad aan de Geul worden gehouden. IJsbeelden Madurodam heeft afgelopen jaar 993.000 bezoekers getrok ken, vergeleken met 1999 een groei van 21 procent. De stij ging is onder meer te danken aan de grote belangstelling voor de tentoonstelling 'Wereld in ijs'. Ook dit jaar komen er weer achttien Chinese kunstenaars naar Den Haag om ijssculptu- ren te maken. Beitelden en hakten ze vorig jaar gebouwen als het Witte Huis en de Eiffeltoren, nu is het thema China. 'The Magic of China' zoals de nieuwe expositie heet, duurt van 22 februari t/m 6 mei en vergt een investering van bijna ander half miljoen gulden. Vakantiehuizen Zo'n 300 vakantiehuizen, appartementen en hotels staan be schreven in de onlangs verschenen reisgids 'Het Andere Spanje'. De woningen en hotels liggen onder meer in Andalu- sië, het noorden van Spanje en op de Canarische eilanden. Wie Spaans wil leren kan dat doen op een 14-daagse cursus in Alpujarras (Granada). Informatie: telefoon (0182) 58.02.50 en/of internet www.het-an- dere-spanje.nl. In de taal van de oorspronkelijke bewoners, de Huron- indianen, betekent Toronto 'een plaats van samenkomst'. Een betere omschrijving is er van de Canadese stad aan het Lake Ontario nauwelijks te geven. De 19de en de 21ste eeuw liggen hier op een uurtje afstand van elkaar. En dat weer op nog geen zeven uur vliegen van Nederland. Het klinkt misschien oneerbie dig, maar het gevoel is onmis kenbaar - dit is als dineren naast God. Het is dan ook een niet-alle- daags gebeuren om te eten op 360 meter hoogte in een restau rant dat in anderhalf uur tijd 360 graden om zijn as draait en waar tongstrelende gerechten hand in hand gaan met een adembenemend uitzicht. Het is, alsof je voor een avondje op proef bent in de hemel. Om daarna in een glazen lift en bin nen 58 seconden weer af te da len naar de wereld der sterve lingen. Terug op aarde sta je, met een onbestemd gevoel in je maag, nog wat onwezelijk na te trillen midden in downtown Toronto naast de CN Tower, met 553 meter het hoogste ge bouw ter wereld. Soms lijkt de werkelijkheid verdacht veel op een sprookje. Een dag later nog maar een keer omhoog dan om te genie ten van dit panoramische uit zicht dat behalve de stad To ronto en omgeving ook het La ke Ontario omvat alsmede de skyline van Buffalo, gelegen aan de andere kant van de grens, op Amerikaans grondgebied. Wend je de blik 180 graden richting het binnenland van Ontario, de provincie waarvan De CN ToWer bepaalt de sky-line van Toronto. Logisch, want met 553 meter en 33 centimeter is het het hoogste gebouw ter wereld. Dë bouw van de Canadian National Tower vergde 40 maanden, aan het project werkten 1500 mensen mee en de kosten van de communicatietoren be droegen destijds 63 miljoen Canadese dollars. Het ge bouw kwam in 1976 gereed. Met 2 miljoen bezoekers per jaar is de CN Tower één van de grote toeristenattracties van Canada. Het telt twee res taurants, Horizons en het 360 Degrees. Deze hebben een capaciteit van in totaal 700 gasten. Het 360 Degrees draait in 72 minuten rond zijn as en werd pas drie jaar geleden aan de toren bevestigd. Dat geldt ook voor het vermaak- centrum met daarin een glazen vloer waarover je - seri eus waar - kimt lopen om diep daar beneden, auto's als dinky-toys te zien rijden. De lift doet er 58 seconden over om je van boven naar beneden en van beneden naar bo ven te brengen. Aan de voet van de toren staat het Royal York Hotel, date rend uit het begin van de vorige eeuw. Wat Huis ter Duin is voor Noordwijk en het Kurhaus voor Scheveningen is het Royal York voor Toronto - er hangt een grandeur die doet denken aan de dagen dat Winston Churchill hier verbleef, of de Britse koningin-moeder. Een jaar of zeven geleden onderging het Grand Hotel met zijn 1300 kamers een restyling die 100 miljoen Canadese dollar kostte. Be kende figuren als Prince Charles, Lady Di, Prinses Mar griet (jawel), Henry Kissinger, de Dalai Lama, Lech Wale sa, Mikhail Gorbachev, Mohammed Ali, Raquel Welch, Frank Sinatra, Dolly Parton en Andrew Lloyd Webber ver bleven er. De goedkoopste kamer kost 149 dollar per nacht. De Royal Suite is tien keer zo duur. de stad Toronto met zijn 4 mil joen inwoners het kloppend hart is, dan liggen aan de hori zon plaatsjes als St. Jacobs, El- mira, Kitchener en Waterloo. Daar waan je je in een compleet andere wereld. Het is de wereld volgens de Mennonieten. Waar de klok 150 jaar geleden abrupt is stilgezet. Om niet meer te gaan lopen. Mennonieten zijn volgelingen van Menno Simons, de Neder lander die ten tijde van de Re formatie de doopsgezinde leer predikte. Net als de Amish (leerlingen van Joseph Amann) trokken de Mennonieten in de negentiende eeuw naar Ameri ka om daar In the Land of the Free hun godsdienstpraktijken vrijelijk te kunnen uitoefenen. Ze waren afkomstig uit Duits land, Nederland, Rusland en Zwitserland. Ze settelden zich aaïivankelijk in Pennsylvania, maar trokken omhoog naar Ca nada toen de grond in het geïn dustrialiseerde Pennsylvania 'op' raakte. Inmiddels wonen er in Ontario zo'n 28.000 Menno nieten. De meeste zijn boeren. Michael Jordan Hoewel tegenwoordig veel Mennonieten met hun tijd meegaan, leeft een aanzienlijk aantal een simpel leven dat ge heel in dienst staat van God en is gebaseerd op oude wetten en tradities die teruggaan tot ver voor de industriële revolutie. Die zogenaamde Old-order- Mennonites zijn wars van de moderniteiten die horen bij de 21ste eeuw. Ze hebben geen electriciteit, geen radio of tv, geen telefoon, geen kranten en geen auto's. Ze bewerken het land met (vier) echte paarden krachten en sturen hun kinde ren naar eigen scholen. Vanwe ge het leven achter die omhei ning hebben deze kinderen géén enkele weet van wat zich honderd kilometer verderop in downtown Toronto allemaal af speelt. Nike en Coca-Cola? Nooit van gehoord. Michael Jordan? Wie is dat? Joziah en Almyda behoren niet tot de harde kem van Old-or- der-Mennonites. Anders kwam je überhaupt niet bij ze over de vloer. Ze hebben een tractor en telefoon en de melk van de koeien wordt gekoeld middels een aggregaat. „Maai- verder gaan we niet", zegt de vrouw des huizes in het Pennsylvania- Dutch, de taal waarvan de Mennonieten zich onderling bedienen en die nog het meeste lijkt op het Schwabisch dialect van het Duits. Ze laten mond jesmaat toeristen uit Europa in de keuken toe om hun huisge- maakte producten zoals quilts (spreien) en Maple-stroop aan de man te brengen. En goed, omdat u het vraagt, een tipje van de sluier op te lichten. In afwisselend Engels en Penn sylvania-Dutch vertelt de vrouw des huizes dat de kinderen van hun zesde tot hun veertiende naar school gaan en daar taal en rekenen leren. Andere vak ken zoals geschiedenis en aard rijkskunde zijn niet relevant voor een Mennoniet. Het verle den is geweest, de toekomst is in Gods hand en de wereld is gereduceerd tot de eigen boer derij en de boerderijen daarom heen. De meisjes helpen in de huishouding, de jongens op het land. Op hun 21ste mogen ze trouwen, vanzelfsprekend met een telg uit een andere Menno nieten-familie. De zoons krij gen een eigen stuk land en be ginnen een farm verderop. De dochters krijgen kinderen. Het liefst zoveel mogelijk. Aan ge boortebeperking doen ze in het kader van de geloofsverbreiding niet. De meisjes dragen vlech ten. En dezelfde lange jurken als hun moeder. Ze hebben er drie. Twee voor doordeweeks en één voor de zondag. Voor als ze naar de kerk gaan. Recht-vooruit Religie vormt de spil waar het leven van de Mennoniet om draait; Old-order of modern, dat maakt niet uit. De plaats van samenkomst is de kerk, een eenvoudig houten gebouw zon der enige opsmuk, zoals alles bij de Mennonieten eenvoud en simplisme uitstraalt. De ouder lingen bepalen de koers: recht- vooruit. Elk gezin staat tien pro cent van het jaarinkomen af rond het stadje speciale voor zieningen zijn getroffen om er met paard en wagen naast het voortrazende autoverkeer veilig te kunnen rijden. Ze gaan niet graag op de foto - in hun optiek is alleen het beeld van God het waard om afgedrukt te worden - en mengen zich liever niet on der de 'modernen'. Van wie er wekelijks zo'n 20.000 van hein de en ver afkomen op de gezel lige markt en de ouderwets aandoende winkeltjes van St. Jacobs. Materiële zaken zijn niet be langrijk. Byron Shantz, Menno niet en werkzaam voor de VW in St. Jacobs: „Ons leven staat in het teken van God. Ik krijg vooral van de Amerikaanse me dia dikwijls de vraag waarom we dan het toerisme naar St. Ja cobs Country en zijn markten en winkels bevorderen en of dat niet indruist tegen onze princi pes? Op de voorhand vinden ze ons hypocriet. Welnu, geld ver dienen is op zich niet verbo den. We moeten ook leven. Ie der voor zich moet uitmaken wat hij daar mee doet. Dat komt in orde als God de lei draad in je bestaan is. Iedereen wijst ook alleen naar de Old-or- derMennonites. Logisch, ze vallen het meeste op. Maar ze zijn ver in de minderheid. Aan Op nauwelijks een uurtje rijden van de Canadese metropool leeft, werkt en bidt in bijna volstrekte afzondering een grote groep Menno nieten. aan de kerk. Een familie die door een misoogst of dure zie kenhuisrekeningen in de pro blemen raakt, krijgt financiële steun van de kerk. Dat geld be hoef je niet terug te betalen. Overigens, een rijke Mennoniet is in het geheel niet van een ar me te onderscheiden. Ze dra gen dezelfde kleren, wonen in eenzelfde boerderij met diezelf de karakteristieke hoge silo en werken zonder uitzondering zes dagen per week. Op de markt in St. Jacobs komt de 21ste eeuw tweemaal per week samen met de 19de eeüw- se variant van leven. Een groter contrast is nauwelijks denk baar. Op die markt brengen de Mennonieten hun fruit en land bouwproducten aan de man, alsmede het huisvlijt van de hand van moeders en dochters. Die van de Old-order komen aanrijden in hun zwarte koets jes waarvoor langs de wegen mij kun je van de buitenkant toch niet zien, waar ik aan de binnenkant voor sta? Excuus, hoor. Even mijn mobieltje be antwoorden." Honderd kilometer verderop draait de 24-uurs-economie van Toronto op volle toeren voort. Met zijn 4 miljoen inwo ners, zijn Chinese, Italiaanse en Portugese wijk, zijn gezellige uitgaanscentrum Yorksville, zijn fraaie winkelcentra en zijn bloeiende culturele en sportie ve leven mag Toronto zich op één lijn stellen met de grote Noordamerikaanse metropolen als New York, Los Angeles, Washington, Chicago, Miami en Dallas. Met die toevoeging dat het er vooral nog schoon, mooi en vooral veilig is. En dat is iets wat je van die andere ste den niet altijd kan zeggen. AD VAN KAAM TORONTO Uitgaan: Entertainment District rond Yorksville en King Street. Hard Rock Cafe, Planet Hollywood Sport: SkyDome (Blue Jays- honkbal), Golf Museum, Air Canada Centre voor Raptors (NBA-basketbal) en Maple Leafs (NHL-ijshockey)) Cultuur: Hummingbird Centre, Art Gallery, Bata Shoe Museum, Festival Hall, Museum of Ceramic Art, Fort York, Theatre District Uit Eten: CN Tower, Enter tainment District rond King Street en Yorkville, China town en Little Italy. Winkels: Bloor-Yorkville, Yonge, Financial District, Chinatown, St. Lawrence Market en vele shopping- malls. Hotels: Van het Royal Yorke tot Robins' Bed Breakfast. Vervoer: Subway, tram en bus ST. JACOBS COUNTRY Kitchener - stad met 200.000 voornamelijk Duitse emigranten. Grootste okto ber bierfestival na Mün- chen. Joseph Schneider Haus - museum over eerste Mennonieten in Ontario. Waterloo - Quilt Festival. Cambridge - Farmers Mar ket met lokale producten. St. Jacobs - Farmers Mar ket met lokale producten. Outlet Mall. Main Street met oude ambachten. Elmira - Rondleiding door Woolwich met evt bezoek Mennonieten Farm. Info: www.stjacobs.com. of tourist@stjacobs.com VUegen: Er zijn meerdere mogelijkheden. Air Canada laat zijn passagiers vanaf Schiphol eerst met British Midland naar Londen rei zen. Vandaar gaat het met een eigen toestel recht streeks naar Toronto. De rechtstreekse vlucht Am sterdam - Toronto die Air Canada in juli 2000 begon, wordt op 27 januari ge staakt. Informatie: Air Cana da, WCT Center Amsterdam Airport. Telefoon 020-405.52.50 Informatie: Canadian Tourism Commission, Den Haag. Telefoon 070-311.16.68 Jamaica Een overnachting voor 51 gulden in een eenvoudige kamer of voor ruim 600 gulden in het voormalige vakantiehuis van wij len lan Fleming (auteur van de James Bond-reeks). Deze ui tersten staan in de brochure 'Insiders Jamaica' die onlangs is samengesteld door reisorganisatie Special Traffic. De Am sterdamse reisorganisatie selecteerde ruim dertig hotels ver spreid over het Caribische eiland. Een 'insider'-gast krijgt korting op tal van excursies, attracties en restaurantprijzen. Passagiers van Special Traffic vliegen met Air Jamaica vanaf Schiphol via Londen naar Montego Bay en Kingston. Meer informatie: telefoon (0348).43.08.29. Blind skiën De skischool in St. Moritz geeft sinds kort niet alleen skiles aan blinden en slechtzienden maar ook aan visueel gehandi capten die willen snowboarden. Net als bij alpine skiën krij gen de leerlingen via een koptelefoon instructies van hun le raar en dragen ze opvallende kleding zodat andere piste-ge- bruikers rekening met hun kunnen houden. Informatie: telefoon (0041).818.300.101 en/of internet www.ski- school.ch. Ramblas Barcelona wil dat de vermaarde Ramblas rustiger, schoner en veiliger wordt. Daarom is het touringcars sinds kort alleen bij wijze van uitzondering toegestaan over de boulevard te rij den. Voor het normale in- en uitstappen van passagiers zijn twee tijdelijke stopplaatsen gemaakt. De ene locatie is bij het Plaza del Portal de la Pau; de andere bij de Plaza de Catal- unya. Slechts passagiers die in een hotel aan de Ramblas slapen mogen (met hun koffers) voor de deur worden afgezet. Glacier Expres Bij het artikel over de Glacier Expres in de Vakantiebijlage van 6 januari is een informatienummer weggevallen. Inlich tingen over de dwars door Zwitserland rijdende trein kunnen worden opgevraagd bij Zwitersland Toerisme in Amsterdam, telefoon (0800) 100.200.30 en/of internet Switzerland Tou- rism.ch u M NI Even over de grens bij Hazeldonk staat een AC-restaurant. En we hadden honger. 'Een uitsmijter kaas alstublieft', zei ik tegen de mevrouw achter het buffet. 'Die hebben we niet', antivoordde ze. Vreemd vond ik dat. 'Heeft u eieren?' vroeg ik. 'Ja', antwoordde zé, 'zacht gekookt en hard gekookt. 'Heeft u kaas?' vervolgde ik. Hadden ze ook. 'oude en jonge'. 'Kijk eens aan', zei ik. 'dan graag een uit smijter kaas.'Hebben we niet', hield ze vol. Het zijn natuurlijk niet de grootste te genslagen die je op reis kunt hebben. Maar tsjoh, wat word ik van zoiets chag- riJniS We zijn - anderhalf uur i'erderop - in flHHÜ 2 Brussel gaan eten.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 31