I Uitvaart is Mieke Telkamp ontgroeit f Gesprek van de Dag Het gelijk van Wallage Fun Geloof helpt meer tegen kaal worden dan middelen Afgelopen Liefdevolle omhelzing Directeur glimlacht sleet p01 om mop magazijnbedien Poppenspeler op de Amsterdamse Dam stopt ermee :e(1ï 5wnd M idL zaterdag 20 januari 2001 iao; sommen taar De Groningse burgemeester Wallage heeft er van de week voor gepleit om asielzoekers die zich met crimi naliteit inlaten de toegang tot Nederland te weigeren. Wallage was zelf als Kamerlid een exponent van die stroming met wie de schaduwzijden van de Neder landse asielpraktijk niet in nuchtere termen te bespre ken viel. Het is prettig te merken dat dat nu wel kan. Daarmee is het meeste gezegd. Want wat Wallage doet is - wederom nuchter bekeken - niet meer dan publiek maken wat allang publiek is en beleid vragen dat er ook al lang is. Het rapport van de Groningse politie waarop hij zijn uitlatingen baseert, is een van de vele onderzoeken waaruit blijkt dat criminaliteit onder asielzoekers en allochtonen vaker voorkomt dan onder andere groepen. Het strafrecht biedt de mogelijkheid om asielzoekers die een zwaar vergrijp op hun conto hebben de toegang tot Nederland te weigeren. Met andere woorden: Wallage doet nu precies hetzelf de als de destijds door hem verguisde WD-leider Bol- kestein, namelijk een probleem benoemen dat alge meen bekend is en een oplossing suggeren die ook al in de boeken staat. Dat neemt niet weg dat Wallage en Bolkestein met hun vragen-naar- de- bekende—weg- tactiek een knellend probleem op de agenda zetten en houden. Als Wallage dit standpunt ook actief in zijn ei gen kring uitdraagt, is dat een bijdrage tot een breder ondersteunde, actievere aanpak. Daarmee zijn twee doelen gediend. Een vermindering van de criminaliteit en een vergroting van het draagvlak voor het asielbe leid. Beide zijn hard nodig. televisie Nou, ik weet het wel. De komende tijd is CNN mijn fa voriete zender. Nu Bush (bijna) president is. Ik ben van plan elke kromme zin van zijn lippen te kijken. Elke misstap van zijn O-benen te volgen. Ik ben een fan. Tuurlijk kan het me schelen of dit ongeletterde manne- tjesdier een goeie president is of niet. Maar met zolang ik tv kijk. Laten we elkaar geen mietje noemen: tv kijk je niet om je te informeren, ('t Is een te weinig rendabele onderneming geworden om ergens uit al dat geneuzel een bruikbaar brokje kennis te plukken.) Tv kijk je om je te amuseren. En Bush is fun. Global warming sounds like a nice thing to ine", mijn favoriete Bushism. Ik hoop dat er nog vele even hilari sche uitspraken volgen. Nogmaals, voor de meest hu morloze moralisten onder u: ik heb het niet oi\er George W. als wereldleider. Ik heb het over George W. pis televi sie-persoonlijkheid, als onbedoelde komiek, struikelen de stripfiguur, slapstick in levende lijve. Well. I think if you say you're going to do something and don't do it, that's trustworthiness." j Onbetaalbaar. Natuurlijk hebben de Amerikanen deze half getemde cowboy, die eruitziet of hij het liefst een paar klapper pistooltjes tevoorschijn zou trekken, verkozen boven die dood-van-pierlala Gore. Laat het maar aan hen over om in te schatten van wie ze het meeste televisieamuse ment kunnen verwachten. U vindt dit te cynisch? Kom zeg, ik ben tv-recensent, geen politiek commentator. Televisie is een halfslappe luchtballon, meer niet. Een parallelle werkelijkheid waarin de even snel opkomende als snel weer verdwij nende emotie alles is wat telt. Heeft therapie nodig na het zien van een dooreen bom uiteengereten lijk op het journaal? Nee toch? Nou dan. Bush is fun. En ik ben van plan er zoveel mogelijk van te genieten. Geloof helpt meer tegen kaal worden dan haargroei middelen. Dat is Britse onderzoekers gebleken. Zij dachten in de bol van een lelie uit het Middellandse- Zeegebied een haargroeimiddel te hebben gevonden. Dat werd uitgeprobeerd op proefpersonen. Daarvoor meldden zich 75 mannen, onder wie kalende finan ciers uit de Londense City. Een groep van hen kreeg het lelie-extract om de schedel mee in te smeren, een controlegroep een nepmiddel in de vorm van een neu trale crêmelotion op waterbasis. Tot verbazing van de onderzoekers gaf van de contro legroep met het placebo 40 procent verbeterde haar groei te zien, van de groep lelie-extract slechts 29 pro cent. „Wanneer je een zo groot placebo-effect hebt, kun je niets met de cijfers. Dan kan bijna alles mogelijk zijn, als de patiënt er maar in gelooft. Geloof in de kracht van kruidenheelmiddelen kan, mischien, een psychologisch effect hebben gehad", aldus een van hen. CU Q_ H co O O Buiten is het wit en koud, maar bij Reptielen Zoo Serpo in Delft lijkt de lente al begonnen. Met vlinders in de buik, op zoek naar wat liefde, probeert de huisschildpad indruk te maken op een gevaarlijk ogende brilkaaiman. Of deze capriolen het gewenste re sultaat zullen hebben, is te betwijfelen. Hopelijk gaat de liefde van deze kaaiman niet door de maag. foto anp rob doolaard ipenj •desr metp Na bijna 25 jaar op de Dam poppenkast te hebben gespeeld, stopt poppenspeler Wim Kerkhove ermee. De poppen van Kerkhove gaan naar het Amsterdams Historisch Museum. De al uit 1893 da terende poppenkast met het beroemde janklaassenspel blijft op de Dam echter wel bestaan. Kerkhove verzorgde op verzoek van de gemeente de janklaas senvoorstellingen op de Dam. De ge meente wilde hiermee een traditie in stand houden die ruim honderd jaar geleden werd ingezet. Toen kreeg pop penspeler Janus Cobalt als eerste een vegunning om met zijn janklaassenthe ater op de Dam te staan. Poppenspeler Misha Kluft volgt Kerkhove als poppen speler op. Kluft zal met zijn moeder, de poppenspeelster Elsje Zwart van Pan dora, zijn eigen poppen maken. Volgens Kerkhove moet een poppen speler zijn eigen poppen hebben: „Daar heb je een speciale relatie mee. Daar geef je je eigen leven aan." Kerkhove (47) wil in de toekomst jonge kunste naars begeleiden met hun zakelijke be sognes. Vertel een mop. Vindt de collega uit het magazijn het een dijenkletser? Diezelfde mop zal dan bij de direc teur hooguit een minzaam glim lachje op het gelaat toveren. En als man moppen aah een vrouw vertel len, is ook al geen goed plan: vrou wen vinden ze vaak niet om te brul len en vergeten de grap onmiddel lijk. Dat zijn enkele van de uitkom sten van een promotieonderzoek van de Universteit van Amsterdam (UvA). Onderzoekster Kuipers van de UvA promoveerde gisteren op het onder zoek 'Goede humor, slechte smaak'. Ze interviewde 34 gevestigde mop pentappers, legde tientallen mop pen voor aan 340 mensen en vroeg hen naar hun mening over cabare tiers en tv-programma's. Tevens on dervroeg ze 32 willekeurige Neder landers over hun gevoel voor hu mor. Bedoeling was te bezien of er samenhang is tussen sekse, klasse of opleidingsniveau. „Er zijn drie scherpe sociale ver schillen: sekse-, leeftijd- en klasse- verschil. Er zijn als het ware vier smaken: een soort humor voor jon geren, eentje voor ouderen, een voor hoog opgeleiden en een voor laagopgeleiden", stelt promovenda Kuipers. „Er is elitaire VPRO-hu- mor: Freek de Jonge. Daarnaast is er volkse humor, denk aan André van Duin. Die tweedeling is heel scherp. Wat de een leuk vindt, is voor de an der vaak niet om te lachen. Dat heeft volgens de onderzoekster alles te maken met de opvattingen over de functie van een grap. „Bij lager opgeleiden is humor vooral voor de gezelligheid, de sfeer. Bij hoger opgeleiden heeft humor meer te maken met scherpte van creativiteit en intellectualis Zo af en toe fietsen er eeni baratiers door de gevestigd heen, en krijgen ze zowel h laagopgeleiden onder deta de Leeuw en Youp van 't H daar voorbeelden van, stelt „En Jiskefet, in de tijd datz teuren-Debiteuren deden. doo •CM ji,d ken.: verg H lui macl moristen ontstijgen dat sch Fr klasseverschil. Maar uit het j jser Kjao onde int) 1 ïdat zoek blijkt dan wel weer dat klassen om verschillende rt lachen. Als een hoger opge mop uit de lagere klasse ht hij er misschien wel om, m telt hij hem niet zo gauw do Verder is er een duidelijk or scheid tussen mannen env „Het sekseverschil zie je v« de rolverdeling", stelt Kuip „Mannen doen stoer, willet wen, tegen elkaar opbieden wen zijn publiek." Nog een verschil: „Vrouwet ^ea, vaker relaties tot stand brei hun humor is daarom meet soonlijk en coöperatief. Nio ltlC vrouwen geen humor hebh het is echt andere humor.1 vrouwen trouwens naar mt vraagt, zeggen ze meestal e vaak vergeten. Het is eenv; heid die ze niet hebben on;n, keld." y Uit het onderzoek blijkt terin dat als opa schatert, dat dat al niet om een mop van zijt zoon is. „Oude mensen virt grappen leuk die niet zo Jongeren gaan meer voor kende, zij vinden de grappe ouderen vaak oubollig." rpw die rkla; ibu ill< Rol ithij de lé den begi De virtuele tocht door het crematorium irematorium Daelwijck maakt, samen met en andere crematoria in het landdeel uit CVN Crematoria Nederland B.V. De •rganisatie streeft naar- een optimale lienstverlening waarin individuele zorg en idacht met respect centraal staan, het virtuele crematorium kunt u als zoeker de verschillende ruimten van het jmatorium Daelwijck te Utrecht •riopen. Als u met de muis in één van de imten 'klikt' wordt er vervolgens een foto de ruimte van uw keuze getoond met :t uitleg over het gebruik hiervan, deze manier wordt u stap voor stap formatie verstrekt over allerlei zaken treffende crematie^plechtigheden in liet rematorium Daelwijck. Een internetsite met de naam www.uitvaart.nl en een naambelnummer 0800-sterfgeval. Morbide of niet, vol gens bedenker Peter van Schaik is liet een teken dat de uitvaartsector professioneel en extravert is. Geld gaat er genoeg om in de uitvaartbranche. Vorig jaar voor zo'n 900 miljoen gulden. Het contact met de begrafenison dernemer blijft evenwel lastig voor nabestaanden voor wie de periode na een sterfgeval ver warrend is. De website www.uitvaart.nl en het naam- bel-telefoonnummer 0800- sterfgeval moeten daar veran dering in gaan brengen. Het naambelnummer is de jongste loot aan Uitvaart.com, het Amsterdamse bedrijf van Peter van Schaik (30). Wie waar dan ook in Nederland het num mer belt, wordt doorgeschakeld naar de dichstbijzijnde uit vaartonderneming. Het num mer biedt dekking voor 80 pro cent van de Nederlanders. „In de meeste steden heb ik al een contract afgesloten met een uitvaartondernemer", aldus Van Schaik. „Onder meer in Brabant zijn er nog witte plek ken op de kaart zoals Roosen daal. Daar wordt aan gewerkt, al zal het het lastig zijn om in alle netnummergebieden een ondernemer te vinden. Voor kleine gebieden, zoals de Wad deneilanden heeft het nummer weinig toegevoegde waarde omdat daar veel slechts één uit vaartondernemer zit." Morbide is een typering die Van Schaik al heeft gehoord voor zijn vondst. Hij noemt het zelf 'een stukje eenvoud'. „Stel dat je op stel en sprong een uit vaartondernemer moet regelen voor je overleden tante in Fries land. Terplekke kun je mis schien niet zo snel een Gouden Gids vinden. Dan is 0800-sterf geval handig omdat je er niet voor in het telefoonboek hoeft te zoeken." Met de kwaliteit van de aange sloten uitvaartondernemers zit 'Een begrafenis is meer dan Mieke Telkamp'. archieffoto het volgens Van Schaik wel snor. De 'leden' zijn veelal er kend door een van de branche organisaties of hebben al jaren lang een goede reputatie. Bovendien is Van Schaik al vijf jaar een ingewijde in het wel en wee van de Nederlandse uit vaartbranche. Een ander pro duct van Uitvaart.com is de ge lijknamige internetsite. Een professioneel ogende site waar sponsorgelden van uitvaartver- zekeraars als Monuta en AWL achter zitten. AWL, bekend van de reclame slogan 'Is er koffie na de dood?', sprong er al bij de start van de site in 1996 op in. Van Schaik: „AWL ziet het als een van haar doelstellingen om de mogelijk heden rond een begrafenis of crematie meer in de openbaar heid brengen. Er bestaat immer meer dan drie plakken cake en Mieke Telkamp." Bezoekers van de site, zo'n dui zend per dag, kunnen praktisch alle nuttige zaken over begrafe nis en crematie lezen. Via een link naar de website van boek handel Bruna, kunnen boeken over de dood worden besteld. Van Schaik krijgt hier een com missie van Bruna voor maar dat is volgens hem 'tientjeswerk'. „Ik heb wel overwogen om zelf dingen via de site te verkopen, bijvoorbeeld asmedaillons. Dat werkt evenwel niet omdat die producten teveel verbonden zijn met het gevoelsleven van mensen. Zoiets koop je niet via internet." Een curiositeit op de site is een fotografisch kijkje bij het Utrechtse crematorium Dael wijck. Het hele centrum is te zien, van de showroom waar urnen staan uitgestald tot de oven waarin het stoffelijk over schot verdwijnt. Daelwijck had in november 1998 de primeur om via de site een crematie plechtigheid rechtstreeks uit te zenden. „Uiteraard konden al leen nabestaanden de plechtig heid zien", voegt Van Schaik daar aan toe. De deelname van de uitvaart branche aan de site toont vol gens Van Schaik de openheid die de branche wil betrachten. „Het open karakter van de sec tor heeft me verbaasd." Begra ven en cremeren heeft Van Schaik van jongs af geboeid. Na een briefwisseling mocht hij als enS toek kte tlel Derd Dek k, listt irdi 7-jarig jochie een kijkje een crematorium. „De internetsite heb ik opgezet uit een ideëel i „.j3 Mensen kunnen zichvj hun privé-omgeving i ren over een gevoelig werp. Een excursie naa crematorium is niet iel iedereen voor kiest. Na is de site voor de spon mijzelf ook commercie trekkelijk. De uitvaarts zich profileren en ik ve mijn brood met de site ROBERT PALING Des idvi Het moet eens afgelopen zijn. We werken ons allemaal te barsten. De wereld gaat aan vlijt ten on der. Geen loodgieter meer te krij gen. Dat is geen nieuws natuur- lijk want die was al nooit te krij gen. In een volgend leven worden we allemaal loodgieter. Maar wat voor personeel is er wel? Geen. Stra ten liggen dagen open bij gebrek aan stratenmakers. Bouwwerken blijven zonder muren bij gebrek aan bouwvakkers. Als er thuis iets stuk raakt, verwarming, kraan, stopcon tact, is dat meteen een ramp. Niet omdat het stuk is maar omdat we al lemaal weten dat het voorlopig stuk zal blijven bij gebrek aan reparateurs. Draagbare telefoons zorgen ervoor dat we dag en nacht bereikbaar zijn om werkjet opgedragen te krijgen die we he lemaal niet willen doen. Ook niet kun nen doen trouwens omdat we al tot onze nek vol zitten met andere werkjes die we ook niet wilden maar die ons zijn opgedra gen via eerdere telefoontjes. Besprekingen, fusies, reorganisaties. Terwijl eerdere besprekingen, fusies en reorganisa ties ons nog te kortgeleden door de strot zijn geduwd. Het moet verdomme afgelopen zijn. Ja natuurlijk doe ik er zelf aan mee. Mijn hele leven doe ik er al aan mee. Nog een rol, nog een optreden, nog een redactio neel baantje. Klokhuis, mijn eigen lieve Klokhuis, zendt tegenwoordig ook in de weekends uit. Het was u misschien nog niet opgevallen. Extra scènes, extra liedjes. Moe ten worden uitbesteed, moetén worden be oordeeld, moeten worden gerepeteerd, ge speeld en gezongen. Natuurlijk, extra perso neel zou welkom zijn. Er is geen extra perso neel. Althans geen gekwalificeerd personeel. Nog zoiets. Er is misschien wel personeel maar niet gekwalificeerd. Althans niet zo gekwalificeerd als wij denken dat we zelf zijn. Waren we maar wat minder vakbe kwaam dan zouden we sneller uitbesteden. En nou is het te laat. Aan wie moeten we de boel overdragen? We hebben het steeds met ons eigen clubje gedaan. Met Jan en Pieten Kees en Klaas. Maar Jan is ziek. En Piet en Kees zitten er tegenaan. En Klaas was. strikt onder om, al nooit zo'n beste. Het moet eens afgelopen zijn. Ik hoor van verpleegsters die tijdens hun vrije dagen via medische uitzendbureaus diensten draaien in andere ziekenhuizen. Ik sprak een vrachtwagenchauffeur die ieder jaar tijdens de grote vakantie onderwijzers achter het stuur van het internationale transport ziet kruipen om een centje bij te verdienen. Wer ken voor de baas en als we even vrij zijn zoeken we er een baas bij. We moeten ren nen, vliegen, vallen, duiken, opstaan en weer doorgaan. Dat moet afgelopen zijn. Ik heb er genoeg van. enselijk De organisatie van de wedstrijd Sieraad Oranjepaar heeft honderden ontwerpenl gekregen voor het cadeau voor PRINS TUN en LAURENTIEN. Vanaf 10 febri Nederlandse volk via internet (www.holl za.nl) meestemmen welk ontwerp uitein wordt uitgevoerd. Een jury van deskundi volgende week de inzendingen beoordek mooiste tien worden op de internetsite g winnende sieraad, dat tot 10.000 guide kosten, wordt bekendgemaakt op 25 het jubileumfeest van de goud- en zilver Daarna wordt het ontwerp vervaardigd boden aan het bruidspaar. Een BABYSITTER in Neurenberg heeft uit frustratie haar twee oppaskinderen met eer - GASGRANAAT bekogeld. Volgens de Duitse politie kon de 65-jarige vrouw het gedrag kinderen niet aan. De oppas vluchtte naar de buren en belde de politie om zich te bekl over het gedrag van de kinderen. De kleintjes van tien maanden en vijf jaar oud hadde bril afgepakt en wilden deze niet teruggeven. De politie trof de kinderen aan met een I huid en betraande gezichtjes. De babysitter gaf als verklaring dat zij geen andere oplo: d» kunnen verzinnen dan de kinderen met traangas tot de orde te roepen. Achteraf bleek vrouw te veel alcohol had gedronken. De twee slachtoffertjes werden naar het ziekenhi gebracht. Ze zijn buiten gevaar.

Leidsch Dagblad | 2001 | | pagina 2