Tunnelramp lijkt ontstaan door lekkage Buitenland Ex-Beatle Harrison verhaalt voor rechter over gruwelnaeht Britten weer boos over brandstofprijzen Franse consumentenbond vraagt importverbod kippen en varkens Israël stapt in Palestijns guerrilla-moeras 'Regering van Fiji is illegaal' Hogerhuis houdt voet bij stuk over homo's SDAG 15 NOVEMBER 2000 irhoge straffen voor neonazi's jjHALï Wegens het plegen van een brandaanslag op een ekerscentrum in de Duitse stad Ludwigshafen zijn vier e neonazi's gisteren tot zware straffen veroordeeld. De uk van Frankenthal in Rijnland-Palts veroordeelde de e hoofddader tot vijfjaar jeugdgevangenis wegens po- moord, mishandeling en poging tot brandstichting, ndere daders van 15 en 16 jaar kregen elk 3,5 jaar en een e dader moet twee jaar de cel in. De jongens wierpen in brandbom naar een asielzoekerscentrum, waardoor sovaarse kinderen gewond raakten. iringspartij wint in Egypte De Nationaal-Democratische Partij van de Egyptische nt Mubarak heeft de parlementsverkiezingen gewonnen, ^behaalde meer dan tweederde van de parlementsze- derde stembusronde verliep gisteren in Cairo bloedig, ■vechten tussen de oproerpolitie en boze stemmers vie- ervier doden. Vijf mensen raakten zwaargewond tijdens ■rmutselingen. Die ontstonden doordat de politie aan- svan verscheidene onafhankelijke kandidaten zou heb- |et te stemmen, omdat ze gesteund zouden worden door nds 1956 verboden Moslimbroederschap. sische minister spreekt Saddam De Russische minister van buitenlandse zaken, Ivanov, steren met de Iraakse president Saddam Hussein over- e Moskou kan helpen bij het beëindigen van de sancties, den in 1990 tegen Irak ingesteld omdat het Iraakse leger ld Koeweit onder de voet had gelopen. Ivanov zei Sad- hebben gevraagd of de wapeninspecteurs van de Ver- Naties naar Irak zouden kunnen terugkeren in ruil voor ngvan de sancties. Volgens de resoluties van de VN-Vei- sraad kunnen de sancties alleen worden opgeheven als itoont dat het alle massavernietigingswapens heeft ont- d. zovski negeert dagvaarding De invloedrijke Russische mediamagnaat Boris Bere- veigert vandaag te verschijnen voor onderzoeksrechters :ten bekijken of Berezovski is betrokken bij een zwart - lire rond luchtvaartmaatschappij Aeroflot. In een fax aan se persbureau Reuters zegt de zakenman de dagvaarding n negeren. Berezovki verblijft ergens buiten Rusland en lorlopig niet terug. De Russische president Poetin en de nagnaat liggen al geruime tijd met elkaar in de clinch, i Berezovski gebruikt Poetin de beschuldiging van ver ingvan deviezen bij Aeroflot om hem monddood te ma- inslang voor moordenaars Hani )ntein Het Zuid-Afrikaanse Hof van Appel heeft de inaars van de communistische ANC-leider Chris Hani levenslang opgelegd. Janusz Walus en Clive Derby-Le den zeven jaar geleden ter dood veroordeeld, maar die rd in strijd bevonden met de grondwet. De twee vroe- 'ings strafherziening, maar de rechters blijven erbij dat de hoogste straf verdient. Hani werd in 1993 in Johan- j doodgeschoten door de fel anti-communistische Pool- grant Walus. Met de aanslag hoopten hij en de rechtse s Derby-Lewis het land in chaos te storten èn een recht- tuur uit te lokken. celstraf voor kerkbranden a pus» Een man die zichzelf een 'zendeling van Lucifer' s gisteren tot 42,5 jaar cel veroordeeld voor brandstich- !6 kerken in acht Amerikaanse staten in de jaren negen endien moet hij 9,3 miljoen gulden schadevergoeding De 38-jarige Jay Scott Ballinger werd in 1999 gearres- idat hij bij een van zijn acties in Ohio gewond was ge- lij is veroordeeld voor 29 zaken, maar heeft volgens de autoriteiten toegegeven dat hij tussen 1994 en 1998 Ie dertig en vijftig kerken in brand heeft gestoken. Het Dral om zwarte kerken in het zuiden van de VS. Dat leid- rote onrust. Istraf voor uithongeren dochter £tLï Een 31-jarige vrouw is gisteren in de Amerikaanse innsylvania ter dood veroordeeld, omdat zij haar zeven- ochter van honger heeft laten omkomen. Het kind woog dan 5,4 kilo toen het in 1998 stierf. Het stoffelijk over- erd langs de kant van een weg in West Virginia ge- De moeder en haar 28-jarige vriend hadden bij de poli- Bid dat het meisje in een winkelcentrum was zoekge- e vriend heeft verklaard dat de vrouw haar drie andere n meer te eten gaf dan haar dochter, die uit de vuilnis- est eten en uit de wc-pot moest drinken. ien Schotse pedofielen op internet Schotse actievoerders willen de komende weken ge- van pedofielen op het internet plaatsen. De website amengesteld door de in Aberdeen gevestigde organisatie n for Children. De Schotse politie en de mensenrechten- ig hebben bezorgd gereageerd op het initiatief. Eerdere ties van privégegevens van pedofielen hebben in Groot- ïië voor veel ophef gezorgd. Het boulevardblad News of 'ld publiceerde deze zomer de namen van tientallen len. In verschillende steden werd hierna op een weinig inige manier actie gevoerd tegen kindermisbruikers, aardoor staakte de krant de campagne. senrechtenactivist misbruikte kind 4Ni Vincent McKenna, de directeur van een Noord-Ier- ienrechtenorganisatie, is schuldig bevonden aan seksu- iruik. De rechtbank in het Ierse Monaghan stelde vast (enna zijn oudste dochter Sorcha tussen 1985 tot 1993 heeft misbruikt. McKenna is bekend vanwege zijn cam- egen paramilitaire afstraffingen in Noord-Ierland. Zijn in op de republikeinse terreurbeweging IRA wegens ngvan het in 1995 afgesproken bestand leidden twee eden zelfs bijna tot het afbreken van het vredesproces, ia zegt een voormalig IRA-lid te zijn, hoewel de bewe- zelf ontkent. Wel is zeker dat hij nogal wat op zijn kerf- tft. Zo heeft hij in 1981 vastgezeten wegens brandstich- ien kerk. In 1999 richtte hij zijn mensenrechtenorganisa- BEAUJOLAIS PRIMEUR 2000 londen harm harkema correspondent De man die eind vorig jaar een moordaanslag pleegde op ex-Beatle George Harrison en diens vrouw Oli via, dacht dat God hem op zijn bijna fatale missie had gezonden. Dat bleek gisteren op de eerste dag van het proces tegen de 34-jarige Michael Abram uit Liverpool voor de recht bank van Oxford. De verdediging van Abram wil daarom dat hij krankzin nig wordt verklaard, en niet wordt veroordeeld wegens een dubbele po ging tot moord. Vlak na de aanslag, in de nacht van 29 op 30 december vorig jaar in Har risons bewaakte huis in het even ten westen van Londen gelegen Henley- on-Thames, beschuldigde Abrams moeder hulpverleners van laksheid met betrekking tot haar drugs ge bruikende zoon. Michael lijdt vol gens haar aan een geestesziekte, waardoor het in maanden voor de aanslag steeds slechter met hem ging. „Dit was niet gebeurd als de psychiatrie goed had gereageerd", zei ze toen. Voor de rechtbank bleek gisteren dat Abram niet in een opwelling handel de, maar alles plande. Zo was hij ver schillende malen naar Harrisons woonplaats gereisd om er de situatie te verkennen. Hoe hij er in is ge slaagd het bewaakte en ommuurde landgoed van de ex-Beatle te betre den en diens woning binnen te drin gen, werd gisteren nog niet duidelijk. Wel uitgebreid aan de orde kwam de schriftelijke verklaring van Harrison - die thuis was gebleven - alsmede die van zijn vrouw, die wel in persoon aanwezig was. Samen schilderden ze een gruwelijke nacht. Toen het echt paar wakker werd van verdachte ge luiden ging George Harrison op on derzoek uit, en belde Olivia vrijwel onmiddellijk de politie. Vanaf de trap ontwaarde de popster de indringer in de keuken. In zijn verklaring schrijft George Har rison: „Hij begon te schreeuwen. Hij was hysterisch en gedroeg zich angstaanjagend." Abrams riep Harri son ook toe: „Kom hier. Je weet wat het is." Harrison besloot in een op welling terug te brullen. Dat hielp echter niet, waarna Abrams met een mes op hem af kwam. Harrison be sloot zelf voor de aanval te kiezen. De nu 57-jarige popster werd echter onmiddellijk tegen de grond gesla gen, en kreeg verschillende messte ken in zijn bovenlichaam. Olivia (52) zorgde voor enig respijt door Abrams met een koperen pook op het achterhoofd te slaan. Zij en de indringer rolden vervolgens de trap af, waarna Abram de gewonde Geor ge Harrison weer opzocht. Harrison slaagde erin op de rug van zijn aan valler te springen, maar delfde al snel weer het onderspit. Olivia: „Er zat bloed op de muren en op mijn han den, en ik besefte dat deze man ons zou gaan vermoorden." Op ongeveer hetzelfde moment voel de Harrison, die inmiddels nog een paar keer was gestoken, de krachten uit zich wegtrekken. „Ik herinner me heel helder een opzettelijke steek in mijn borst. Ik voelde m'n long leeglo pen en een golf bloed in mijn mond lopen. Op dat moment dacht ik dat ik dodelijk gewond was." Toch slaag de hij er nog in de aanvaller diens mes afhandig te maken. Olivia sloeg met een lamp op Abram in, maar hij maakte haar die afhan dig, sloeg er vervolgens George mee buiten westen en ging achter Olivia aan met een stuk elektriciteitsdraad. Zij dacht dat ze gewurgd zou wor den, maar op dat moment arriveerde de politie. Olivia Harrison raalte lichtgewond. George Harrison moest enige tijd in het ziekenhuis blijven, maar is lichamelijk geheel hersteld. Edinburgh De fiets was gisteren het aangewezen vervoermiddel in de Schotse hoofdstad Edinburgh, waar boze truckers de belangrijkste wegen blokkeerden uit protest tegen de blijvend hoge brandstofprijzen. De actievoerders, die gisteren overal in Groot-Brittannië de straat op gingen, krijgen deze keer veel minder steun voor hun protest dan tijdens de recente grote blokkades. Toen lag de hele samenleving vrijwel stil. De reden is waarschijnlijk dat veel Britten door de aanhoudende overstromingen in het land andere dingen aan hun hoofd hebben. Daarnaast heeft de re gering al aangekondigd dat de belastingen op brandstof voor het beroepstransport mogelijk worden bevroren. foto reuters jeffmitchell PARUS ANP-AFP Het besluit van de Franse rege ring om dierlijke meel in alle soorten veevoer te verbieden, gaat de Franse consumenten bond Que choisir? niet ver ge noeg. De bond wil ook een im portverbod op varkens, kippen, gevogelte en vis uit Europese landen waar het nog wel is toe gestaan deze dieren met dierlijk afval te voeden. In de meeste landen is dierlijk meel alleen verboden als voer voor herkau wers. De maatregel kwam na een golf van paniek in Frankrijk rond de ziekte van Creutzfeldt- Jakob, de menselijke variant van de gekke-koeienziekte (BSE). De angst is vooral ont staan door het toenemend aan tal BSE-gevallen. Gisteren wer den weer drie nieuwe gevallen gemeld. Daarmee komt het to taal sinds januari op 99. In de periode 1991-'99 zijn in Frank rijk slechts 177 gevallen gemeld. Oorzaak van de toename is in de eerste plaats overigens een veel betere methode om BSE op te sporen. Frankrijk zit door het verbod met een miljoen ton dierlijk af val, dat aanvankelijk bedoeld was voor veevoer. Verbranden lijkt de enige mogelijkheid. De enige plaatsen waar dat enigs zins milieubewust kan, zijn ce mentfabrieken. Die kunnen 200.000 ton aan, op termijn op te voeren tot 450.000 ton. Bo vendien moet er vervanging ko men voor het dierlijk meel. Het meest voor de hand ligt soja uit de Verenigde Staten. Dat is ech ter duur en bovendien gene tisch gemanipuleerd. In dertig Italiaanse steden, waaronder Rome, Milaan, Flo rence en Napels, hebben schoolbesturen gisteren beslo ten alle rundvlees voorlopig van het menu te halen. De consu mentengroep Codacons riep op tot een boycot van Frans rund vlees. TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Een Israëlische helikopteraanval maakte vorige week een 34-jarige warme bakker uit Bethlehem op slag beroemd. Postuum wel iswaar, maar de verering van Hussein Abayat door de Palestijnse jeugd op de Westelijke Jordaanoever is er niet minder om. T-shirts met zijn afbeelding, in een martiale pose, gaan als warme broodjes over de toonbank, en van Nablus tot He- bron zijn muren beplakt met zijn foto. Een paar Israëlische raketten op de pickup waarin hij reed veranderden Abayat van een plaatselijke Fatah-militant tot een na tionale held en martelaar. Ze veranderden ook op slag de op 28 september begonnen Palestijnse onlusten in een soort guerrilla oorlog. Het is nog met geen zekerheid te zeggen waar die op uit zal lopen, maar plotseling is de term 'Libanonisering' weer overal te horen. Onmiddellijk na de liquidatie van Hussein Abayat nam in Israëlische defensiekringen de gebruikelijke grootspraak een aanvang. „Willen ze het spel spelen van een guerril laoorlog? Daar zijn wij toevallig wereld kampioen in", snoefde onderminister van defensie Effaim Sneh. Krasse taal voor een vertegenwoordiger van een land dat in Li banon achttiën jaar voortmodderde in een guerrillastrijd, voor het erachter kwam dat het er eigenlijk niets te zoeken had. Liquidaties van tegenstanders hebben Isra el zelden geluk gebracht. Op korte termijn smoorden ze de stem van de binnenlandse oppositie, die harde actie eiste, maar dan volgden doorgaans kommer en kwel. In fe bruari 1996 saboteerde de Israëlische vei ligheidsdienst de zaktelefoon van de Pales tijnse explosievendeskundige Yichiye Ayash, ook bekend onder zijn nom de guer re 'de ingenieur'. Heel Israël applaudisseerde, maar kreeg daarna onvermijdelijk te maken met de wraak van Ayash' opvolger als directeur van de bommenfabriek. Een serie terreur aanslagen in het voorjaar op bussen in Tel Aviv en Jeruzalem zorgde ervoor dat Shi mon Peres bij de verkiezingen als premier plaats moest maken voor Benjamin Ne tanyahu van Likud. Het vredesproces stond daarna drie jaar in de ijskast. De moordaanslag op Flezbollah-leider Ab bas Mussawi, in 1992, werd gevolgd door bloedige bomaanslagen op de Israëlische ambassade en een gebouw van de joodse gemeenschap in Argentinië. De Israëlische inlichtingendienst verdenkt haar Iraanse zusterorganisatie ervan die acties te heb ben laten uitvoeren, op verzoek van Hez bollah. De moord op Mussawi had voor Israël nog een andere nare consequentie. Het kreeg te maken met zijn opvolger, Hassan Nasral- lah, die een veel gewiekstere tegenstander is gebleken. Onder zijn leiding maakte Hez bollah het Israël zó moeilijk, dat het in mei overhaast de 'veiligheidszone' in Zuid-Li- banon moest verlaten, samen met duizen den collaborateurs. Het was een gebeurtenis die Nasrallah en zijn beweging groot aanzien bezorgden in de Arabische wereld. Vooral onder de Pa lestijnse bevolking, die zich begon af te vra gen of haar leiders wel op de goede weg waren. Zeven jaar onderhandelen op basis van de Oslo-akkoorden had hun weinig meer gebracht dan beperkt zelfbestuur in een zeer beperkt deel van de bezette gebie den. En wat Barak uiteindelijk in Camp Da vid bood, ging hen lang niet ver genoeg. Nu de met stenen en brandbommen be gonnen Aksa-intifada dreigt uit te lopen op een met wapens uitgevochten kleine guer rilla-oorlog, vragen steeds meer Palestijnen zich af of een vergelijking met Libanon op gaat. 'Is militaire actie in Palestina een haalbare zaak?', luidt de kop boven een re cent artikel in 'De Vrije Arabische Stem' (FAV), een aan het marxistische Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (PFLP) ge lieerde internetpublicatie. De schrijvers gaan tekeer tegen 'defaitisten', die menen dat het Palestijnse publiek niet bereid en niet klaar is voor een guerrillastrijd. Tegenstanders van gewapende actie wijzen er op dat de Palestijnen, anders dan Hez bollah, worden belegerd in enclaves, waar door ze zijn afgesneden van militaire en lo gistieke hulpbronnen. Ook hebben ze Iran en Syrië niet aan hun kant. Alles bij elkaar genomen zou militaire strijd gelijk staan aan zelfmoord. De FAV antwoordt de defaitisten dat de Pa lestijnen in werkelijkheid een keur aan op ties hebben. In navolging van de Hezbollah beveelt ze in eerste instantie hit and run- operaties aan: snel uitgevoerde beschietin gen door kleine eenheden, die zich daarna onmiddellijk terugtrekken. Zo n aanval werd maandagavond twee Israëlische sol daten en twee burgers noodlottig. Dit soort acties moet volgens de FAV worden afge wisseld met 'het gebruik van menselijke bommen achter de vijandelijke linies'. Volgens de marxisten van de FAV is de Pa lestijnse bourgeoisie zó bang haar welstand te verliezen, dat ze de militaire optie geheel heeft verdrongen. Dat zou niet het geval zijn met het Palestijnse verzet, 'dat de afge lopen jaren duizenden mannen heeft geoe fend in het voeren van een guerrillaoorlog'. Wapens en geld zijn ei ook in overvloed. „Het probleem is niet logistiek of tech nisch; waar het aan mankeert is politieke wil", concludeert de FAV. Dodental nu op 156 Deskundigen vermoeden dat het lekken van licht ont vlambare hydraulische vloeistof de oorzaak is geweest van de fatale brand in de treintunnel op de Oostenrijkse Kitzsteinhom. Het lek zou meteen na het vertrek van de trein zijn ontstaan. Uit diverse verklaringen blijkt dat de trein waarschijnlijk al brandde vóór hij de tunnel in reed. Het Hooggerechtshof van Fiji heeft de regering die na de coup van 19 mei door het leger werd geïnstalleerd illegaal ver klaard. Het Hof heeft bepaald dat de afgezette etnisch-Indiase minister-president Chaudhry in zijn ambt moet worden her steld. Het leger gaat in beroep. In mei bestormde George Speight met bewapende troe pen het parlement van Fiji. De coupplegers zeiden op te ko men voor de rechten van de in heemse Fijiërs. Chaudhry en zijn regering werden 56 dagen gegijzeld. Daarna werd door de militairen een interim-regering aangesteld, bestaande uit in heemse Fijiërs. kaprun afp-anp-dpa De politie hoopt meer duide lijkheid over het ongeluk te krij gen door de analyse van een ge smolten stof, waarschijnlijk een plastic, die op de rails is gevon den. Het onderzoek moet uit wijzen of de stof afkomstig is van de trein en zo ja, van welk deel. Op deze manier is het wellicht mogelijk te ontdekken welk deel van de trein als eerste brandde. De resultaten van de analyse worden over een dag of twee verwacht. Volgens de politie heeft de machinist na het ontdekken van de brand waarschijnlijk nog de treindeuren geopend. Een groot deel van de passagiers kon daardoor op de rails ko men om te vluchten, wat uit eindelijk slechts twaalf mensen lukte. Een deel van hen heeft verklaard op de vlucht twee ex plosies te hebben gehoord. Van snel geopende deuren was vol gens deze getuigen geen spra ke. Er moesten ruiten worden ingeslagen om te ontsnappen. De ramp heeft volgens voor lopige officiële cijfers aan 156 mensen het leven gekost, onder wie twee Nederlanders. Vier mensen staan nog als vermist te boek De reddingswerkers gaan ervan uit dat ze vandaag alle verkoolde overschotten zullen hebben geborgen. Zowel Duitse als Amerikaanse advocaten hebben zich intussen gemeld bij overlevenden en nabestaan den. Ze maken zich op voor ju ridische stappen voor schade vergoeding. Paus Johannes Paulus II heeft zijn medeleven uitgesproken met de familieleden van de slachtoffers. „Met grote smart en diep bedroefd heb ik kennis genomen van het tragische on geluk met de trein", aldus de paus. Een nationale inzame lingsactie in Oostenrijk voor de slachtoffers en nabestaanden heeft inmiddels bijna een mil joen gulden opgeleverd, meldt de Oostenrijkse omroep ÖRF. londen harm harkema correspondent Het Britse Hogerhuis heeft voor de derde maal een voorstel ver worpen om homoseksuele con tacten voor de wet gelijk te stel len aan die tussen man en vrouw. Het voorstel van de re- gering-Blair werd ditmaal door de Lords verworpen met 205 stemmen voor en 144 tegen. Afgevaardigden van Conser vatieve huize hebben in het Ho gerhuis een behoorlijke meer derheid. Velen hunner be schouwen homoseksualiteit als een afwijking die moet worden bestreden. Maar behoudend heid is niet alleen iets van rechts. Ook zeventien Lords van Blairs eigen Labour stemden met de Conservatieven mee. Nu het voorstel drie keer in twee jaar tijd is verworpen, heeft de regering op grond van de zogenaamde Parliament Act het recht om het Hogerhuis te passeren en haar wil door te drukken. Een regeringswoord voerder heeft al laten weten dat dat ook gaat gebeuren. Het omstreden voorstel van de regering behelst een verla ging van de minimumleeftijd waarop homoseksuele contac ten zijn toegestaan van achttien naar zestien jaar. Homoseksua liteit wordt daarmee gelijkge steld aan heteroseksualiteit. Een woordvoerder van de ho mobeweging noemde 'deze dis criminerende stemming' de 'laatste oprisping van een on verdraagzaam Hogerhuis'. De regering-Blair heeft vorig jaar al het mes gezet in het House of Lords. Honderden le den, die louter een zetel had den op grond van hun adellijke afstamming, zijn hun plek toen voorgoed kwijtgeraakt. In zijn huidige, tijdelijke vorm bestaat het Hogerhuis voornamelijk uit afgevaardigden die voor het le ven zijn benoemd. De regering studeert nog op definitieve plannen óm het Hogerhuis te democratiseren. U zoekt een hypotheek Wij beginnen misschien wel over uw enthousiasme voor sport Een goed hypotheekadvies houdt- met alles rekening Bijvoorbeeld wat er met uw woonlasten gebeurt wanneer u onverhoopt arbeidsongeschikt wordt. Tijdens onze Hypotheek Advies dagen tot en met 1 december vertellen wij u daar graag meer over. Bel voor een afspraak: 0900 - 8174 (ca. 22 ct/min) of kijk op www.wonen.fortisbank nl if' FORTIS BANK

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5