Winkeliers willen stoep niet betalen 'Zanderij moet snel speeltuintjes krijgen' Duin Bollenstreek Proef met camera's De Grent mogelijk nog voor decembe Maximaatjes weg Langste menselijke transportbandop Noordwijks strand Neem een proefabonnement "7 WEKEN VOOR 41,00 BEL 071-5128030 'Duin- en Bollenstre is geen samenwerkei WOENSDAG 15 NOVEMBER 2000 Arie Ouwehand overleden katwijk» Oud-directeur Arie Ouwehand van Ouwehand's Rede rij en Visverwerking BV in Katwijk is maandag overleden. Hij is 86 jaar geworden. Ouwehand heeft volgens het gelijknamige be drijf ruim vijftig jaar 'een grote bijdrage geleverd aan de groei van het familiebedrijf. In de visserij nam Arie Ouwehand jaren lang een even prominente als markante positie in. Morgen wordt hij in zijn woonplaats Katwijk begraven. De Uiver mag vuurwerk verkopen den haag/katwuk Het Katwijkse tuincentrum De Uiver mag vuurwerk opslaan en verkopen. De provincie heeft daartegen geen bezwaar. Daarmee krijgt de gemeente het gelijk aan haar zijde. Bewoners van de Rijnstraat vinden dat er bij De Uiver geen vuurwerk mag worden opgeslagen en verkocht, omdat dat in hun ogen gevaarlijk is. Zij hadden dan ook bij de gemeente bezwaar gemaakt. Die legde de bezwaren, net als de provincie, naast zich neer. Garage aan Scheepmakerstraat katwuk' Oegstgeestenaar W. Buitenbos mag aan de Katwijkse Scheepmakerstraat een garage beginnen. Dat hebben burge meester en wethouders besloten. Buitenbos wil in het pand aan de Scheepmakerstraat op bedrijventerrein 't Heen auto's repa reren, keuren en verkopen. Botsing en gewonden na voorrangsfout noordwuk* Twee automobilistes liepen gisterochtend verwon dingen op bij een aanrijding op de kruising van de Van Berckel- weg en de provinciale weg in Noordwijk. Het ongeval gebeurde rond negen uur en werd veroorzaakt doordat een 56-jarige vrouw uit Hillegom, die op de afrit van de provinciale weg reed, geen voorrang gaf aan de 22-jarige Voorhoutse op de Van Berc- kelweg. De Hülegomse raakte gewond aan haar schouder en de vrouw uit Voorhout liep kneuzingen aan de borst op. Beiden zijn overgebracht naar het ziekenhuis. Hondenbezitters slaags op het strand noordwuk» Een 23-jarige vrouw uit Maarssen heeft gisteren aangifte'gedaan van mishandeling. Zij verklaarde dat een man haar gisteren rond een uur 's middags op het strand van Noord- wijk met een hondenriem in het gezicht heeft geslagen. De aan leiding was dat hun honden elkaar in de haren zaten. Dat stond de man tegen en hij probeerde de hond van de vrouw te schop pen. Toen de Maarssense daar wat van zei. haalde hij uit. Oud-Fioretti-rector Terwijn overleden lisse WA Terwijn, oud-rector van het Fioretticollege in Lisse, is vorige week vrijdag op 88-jarige leeftijd overleden. De gebo ren Amsterdammer was van 1956 tot zijn pensionering in 1977 werkzaam op de scholengemeenschap, waarvan hij tevens de naamgever was. In zijn eerste jaren als rector stond Terwijn nog voor de klas als docent natuurkunde, wiskunde en cosmografie, de leer van de sterren en de planeten - destijds een keuzevak op de HBS. De huidige rector Janson, die Terwijn in 1977 opvolgde, herinnert zijn voorganger als een rector 'die als een vader was voor zijn leerlingen en zijn personeel'. Terwijn was van 1959 tot 1971 tevens voorzitter van de Mater Amabilisschool en werd in 1987 ereburger van lisse. Bridgewedstrijd voor Bangladesh katwuk/noordwuk De Lionsclub Katwijk houdt vrijdag 24 no vember een bridgewedstrijd in het restaurant van zorgcentrum Willem van den Bergh in Noordwijk. Deelname kost vijfentwin tig gulden per bridgepaar. Voor de winnaars zijn er prijzen be schikbaar. De opbrengst is bestemd voor een project ter bestrij ding van drinkwaterverontreiniging in Bangladesh. Tweederde van de in het laatste decennia geslagen pompen in dat land blijkt namelijk drinkwater te leveren met een arseengehalte bo ven de door de wereldgezondheidsraad gestelde norm. Het pro ject richt zich op oplossingen op korte en lange termijn voor dit probleem. noordwuk anton diedrich Noordwijk begint binnenkort met het plaatsen van surveil lancecamera's in het uitgaans gebied. Op, en rond De Grent worden wellicht nog voor de cember videocamera's opge hangen die de overlast van het stappende publiek moeten te rugdringen en de politie zou den moeten helpen bij het sig naleren van problemen en het opsporen van wetsovertreders. De gemeente is met één leve rancier al bijna rond, met een andere wordt binnen een week weer gepraat over een offerte. Burgemeester Van der Sluijs benadrukte gisteren tijdens een commissievergadering dat het vooralsnog gaat om een tech nisch experiment. Daarmee wordt bekeken of de beelden wel bruikbaar zijn - ook gezien het 'sfeerlicht' dat De Grent siert - en hoe de camera's zich houden aan de kust, waar zout- aanslag op de lens een pro bleem kan zijn. Verder moet bij de proefopstelling blijken hoe de camera's kunnen hangen zonder dat ze bij omwonenden naar binnen gluren. katwuk peter blok Wethouder Van der Plas wilde aanvankelijk voor half oktober duidelijkheid van de winkeliers of ze nu meebetalen of niet. Die termijn heeft hij nu met 'enkele maanden' opgerekt. „Ik wil ze nog even de kans geven om van het centrum iets moois te ma ken. Want dat willen zij, mag ik hopen, toch ook." Als het merendeel van de winkeliers blijft weigeren om mee te betalen, ontstaat er vol gens Van der Plas een 'tweede ling' in het centrum. „Dan krijg je een opgeknapt deel en een 'jaren-zeventig-deel'. En dat is niet goed. Iedereen heeft daar om baat bij de facelift van het centrum die tot een betere con currentiepositie in de regio moet leiden." Van der Plas geeft toe dat hij een inschattingsfout heeft ge maakt. „Wij hebben met he economisch platform en winke liersvereniging PAC overeen stemming bereikt over het mee betalen aan de nieuwe bestra ting, maar zij vertegenwoord gen aanzienlijk minder winke hers dan ik altijd had gedach Maar ongeveer dertig procen van alle ondernemers in he dorp. Dat had ik nooit dacht." De wethouder stelt dat de liefde niet van één kant kan ko men. ,,,De gemeente moet en kan niet de enige zijn die de kar trekt. Er moet een wisselwer king zijn tussen alle betrokke nen. Winkeliersvereniging Zee zijde, de opvolger van het PAC, was vanmorgen niet voor com mentaar bereikbaar. De WD en Noordwijks Be lang \Toegen zich af of decem ber wel een goede maand is om de proef met camera's te ne men. „Dan is het doodstil op straat", aldus Van der Jagt (WD). De Combinatie (PvdA/D66/GL) liet weten dat vooraf een 'nulmeting' gedaan moet worden, zodat na de proef kan worden bekeken of camera's wel helpen bij het te rugdringen van de overlast. „Op basis waarvan bepalen we of het heeft gewerkt of niet", vroeg Eijs zich af. Verenigd Noordwijk wil graag dat de definitieve opstelling al voor de zomer aan de muren hangt. Fractievoorzitter Hazen- oot: „Stel snel een projectgroep in, die ook met gemeentes gaat praten waar al camera's han gen. Je moet niet opnieuw het wiel uitvinden." Van der Sluijs meldde dat al met andere gemeentes is ge sproken. Een Noordwijkse dele gatie is in Groningen wezen kij ken en zelfs in Brighton (Enge land), waar de politie positief is over het nut van de videobewa king op straat. Dat zijn ze echter niet overal in Engeland, wierp Houwaart (RPF/GPV) tegen. Houwaart is de grootste tegenstander van de maatregel. „De eerste weken heeft het wel degelijk een effect op de criminaliteit, maar na een tijdje stijgt die weer als blijkt dat de camerabeelden niet lei den tot arrestaties", haalde hij een Brits onderzoek aan. Houwaart vindt ook de kosten van videobewaking - minimaal 300.000 gulden - niet opwegen tegen de voordelen. „Daarnaast zal de crimineel zich in zijstra ten aan de blik van de camera's onttrekken", voorspelde hij. De Katwijkse winkeliers willen nog altijd niet in groten getale meebetalen aan de nieuwe bestrating in het cen trum. Dat zegt wethouder J. van der Plas (SGP/GPV) van economische zaken. „Minder dan de helft doet op dit moment mee en dat is te weinig." Van der Plas kondigde eerder aan om in dat geval óf baatbelasting in te voeren óf zelfs de aanleg van een nieuwe stoep in de Prince- straat en het Andreasplein te staken, maar wil daartoe voorlopig nog niet overgaan. „Ik hoop en verwacht nog steeds dat bij de winkeliers uiteindelijk het gezonde ver stand het wint." katwuk De Maximaatjes van Ouwehand bestaan niet meer. Giste ren werd de opvallende reclame - met een knipoog naar vriendin Maxima van kroonprins Willem Alexander - van de gevel van het l^atwijkse visbedrijf verwijderd. Dat deed Ouwehand met grote te genzin. Directeur Luc Ouwehand vond het naast een ludieke actie een verfraaiing van zijn grijze gevel. „Bovendien hebben we bijzonder veel leuke reacties gehad." Maar de welstandscommissie van Katwijk vond de Maximaatjes foeilelijk en besliste dat de reclame van de ge vel moest worden verwijderd. Gebeurde dat niet vóór 1 december, dan kostte Ouwehand dat 10.000 gulden per week, met een; mum van 200.000 gulden. In een 'gekke' bui riep Luc Ouweh hij dat bedrag wel overhad voor zijn Maximaatjes, maar giste hij toch eieren voor zijn geld. „Maar met pijn in het hart", zeg wehand. „Ik ben het absoluut niet met de welstandscommiss maar ik wil ook geen ruzie met de gemeente." Ouwehand wi een vervanger voor de Maximaatjes op zijn gevel. „Maar dati wel in overleg met de gemeente en de welstandscommissie.' FOTO DICK H0Q maruke den hollander Scholengemeenschap Northgo in Noordwijk doet op vrijdag 24 november een gooi naar een vermelding in het Guiness Book of Records. Op het strand wordt een menselijke 'trans portband' gevormd door in to taal 1.200 kinderen. Zij ver plaatsen een surfplank vanaf het startpunt ter hoogte van de vuurtoren naar Huis ter Duin. Het oude record staat op 1000 mensen. Het spektakel maakt deel uit van een twee dagen durende Jubilerende Northgoschool doet gooi naar vermelding in Guiness Book of Records happening, die het tienjarig be staan van de school luister bij zet. Een inzamelingsactie voor de bouw van een school in het Afrikaanse land Malawi, een disco, een reünie voor oud leerlingen en de stunt op het strand maken op 23 en 24 no vember deel uit van de festivi teiten in de Northgo-school. Beide dagen staan de deuren van het hoofdgebouw aan de Duinwetering open voor be langstellenden. In de school treffen de bezoekers allerlei stands aan voor de verkoop van hapjes en drankjes of door leerlingen en leerkrachten ge maakte kunstwerkjes of andere hebbedingen. Er is een literair café en een stripcafe, er kan worden gedart en men kan deelnemen aan activiteiten als rijden op een mechanische ro deostier of springen op een springkussen. Alle schoolsecties hebben dingen bedacht om bezoekers aan mee te laten doen. En alles tegen betaling van kleine prijs jes. De opbrengst is bestemd voor het goede doel. Onder het motto, 'wij hebben een mooie school, zij krijgen er ook een', wordt het geld namelijk be steed aan de bouw van een schoot in Malawi. Voor dit schoolproject* waarvoor sa menwerking is gezocht met Content International in Lei den, is volgens leraar en lus trum-coordinator Peter Kelder in totaal 63.000 gulden nodig. Voor dat bedrag kunnen zeven honderd kinderen in het Afri kaanse land straks lessen gaan volgen in een echt schoolge bouw, met voldoende klasloka len en leermiddelen. Het hoogtepunt van het jubi leumfeest moet de recordpo ging worden. Alle Noordwijkse basisscholen zijn verzocht daarvoor leerlingen af te staan.. Kelder heeft goede hoop dat de scholen medewerking zullen verlenen aan het spektakel. „Als alle scholen meedoen, dan hebben we aan de kinderen uit de groepen acht voldoende. Anders zullen we eventueel ook een beroep moeten doen op de kinderen uit groep zeven". De Northgo-leerlingen en de scholieren van de basisscholen moeten, volgens de uitleg van katwuk dorine van kesteren De Katwijkse nieuwbouwwijk Zanderij is kinderrijk, maar heeft nog altijd geen speelplaatsen. En dat vinden de bewoners maar niks. Zij willen dat de Zanderij zo snel mogelijk een paar speeltuintjes krijgt en hebben dat de gemeente inmiddels laten weten. Kat wijk heeft inmiddels 30-kilometerbor- den geplaatst en toegezegd dat zij de speelgelegenheden versneld aanlegt. Maar de Zanderij-bewoners zijn daar niet tevreden mee. Ondanks dat 'ver sneld' gaat het namelijk nog maanden duren. Ria van Rhijn woont in de Zanderij en heeft twee zoontjes. Als haar kinde ren buiten willen spelen, kunnen zij alleen op de stoep en de straat voor het huis terecht. Van Rhijn is daar niet gelukkig mee. „Ik vind het levensge vaarlijk om mijn zoontjes hier te laten spelen. Het is dan wel officieel een 30- ldlometergebied, maar die maximum snelheid wordt regelmatig overtreden. Sommige auto's rijden wel zestig. Rond vier en zes uur 's middags, als de meeste mensen thuis komen van hun werk en de auto moeten parkeren, is het druk en chaotisch in de straat. Bo vendien komt er de hele dag bouwver- keer voorbij, van die eindeloze stoeten vrachtwagens en bulldozers. En de kinderen zijn daar vrolijk aan het spe len. Je kunt erop wachten dat het een keer mis gaat" En het ging al bijna mis. In de Par- nassia, één van de hoofdwegen van de Zanderij, zijn inmiddels twee kinderen aangereden. Ook weet Van Rhijn dat één van haar buurtkinderen de voor wielen van zijn skelter onder een auto zag verdwijnen. Deze incidenten wa ren voor haar aanleiding om onmid dellijk bij de gemeente aan de bel te trekken. „Ik heb gevraagd wanneer er een speelgelegenheid komt in de buurt. In vier telefoontjes en een brief maakte de verantwoordelijke ambte naar mij duidelijk dat we nog even ge duld moeten hebben. Pas als de flats klaar zijn, gaat de gemeente beginnen met de speelplaatsen. Dat dat pas in de tweede helft van volgend jaar is, moeten wij voor lief nemen. De Zan derij is nu eenmaal in een wijk in aan bouw en daarom moet je op sommige voorzieningen wachten." Op een vraag van Van Rhijn of er dan geen tijdelijke speelgelegenheden konden aangelegd, kreeg ze nul op re kest. Speelvoorzieningen moeten vol gens de gemeente aan zeer strenge wettelijke eisen voldoen en provisori sche oplossingen doen dat niet. In de tussentijd verwijst Katwijk de kinderen van de Zanderij naar zogenaamde in formele speelplaatsen. In het 'onge repte gebied' rond de woonwijk zou den de kinderen zich uitstekend kun nen vermaken, volgens de gemeente. „Maar dat is natuurlijk onzin", vindt Van Rhijn. „Je stuurt je kinderen toch niet zomaar de duinen in? Je brengt ze Spelende kinderen in de Katwijkse wijk Zanderij. Met een spandoek maken ze hun wens, een veilige speelplek, duidelijk. FOTO DICK HOGEWONINC toch niet even naar de sloten en naar die drassige waterkanten om daar te gaan spelen? Of naar een bouwplaats? Hoe kunnen ze dat nou zeggen?" Wat de -gemeente wel onmiddellijk aan de bewoners aanbood, was de plaatsing van 30-kilometerborden. Al voor de zomer stonden ze in de wijk. „Dat is prettig, want je kunt de men sen nu wijzen op hun snelheidsover tredingen. Ook heeft de politie beloofd om extra op te letten in de Zanderij, en ik moet zeggen dat ik inderdaad met grote regelmaat politiewagens zie rondrijden. Maar het is natuurlijk niet zo dat mensen nu nooit meer te hard rijden. De maatregelen helpen, maar zijn toch niet voldoende." De bewoners van de Zanderij moe ten nog even geduld hebben. In janua ri is er een bijeenkomst van de ge meente waar buurtbewoners mogen zeggen waar de speelplaatsen moeten komen en wat voor soort speeltoestel len er moeten komen. Vooralsnog is het de bedoeling dat er voor de aller kleinsten een speelplek verrijst in de buurt van de flats en voor de wat ou dere kinderen een soort parkje achter in de wijk, tegen de duinen aan. Mensen in de Duin- en Bollen streek zijn van nature niet sa- menwerkingsgericht. Dat vindt althans burgemeester Van der oot (Verenigd Noord genover het beeld va: ziënde club', zoals w de commissieleden b de media zien verschi Van der Sluijs was Eijs (De Combinatie)i Sluijs van Noordwijk. „Al leen als het niet anders kén, dan gaan ze samen werken", zei hij gisteravond tij dens een com missievergade ring. De uitspraken van Van der Sluijs kwamen tijdens de tech nische behandeling van de be groting van het Samenwer kingsorgaan Duin- en Bollen streek (SDB), waarbij in de raadscommissie ook het spook van gemeentelijke herindeling weer de kop opstak. „Dat maakt de gemeentes - verbaal, althans - wat meer samenwer- kingsgericht", zei Noordwijks burgemeester. „Dat is al eerder gebeurd, maar als het dan om de koekjes ging, lette iedereen weer als eerste op z'n eigen winkel." Hij gaf wel aan dat de samen werking met betrekking tot GGD en volkshuisvesting uit stekend verloopt. Dat staat te- Noordwijk aarzelend akkoord met begroting SDB dat, oo Noordvw op te tfl mengéj worden andere j er wel i moet vvo een 'hel op plannen vincie overheid licfyt hij met Van Duin Belang) dat het SDB misschien wel verstal had gedaan de fusie B menwerki ngsverband regio (SLR) aan te gi over onderhandeling! een vergevorderd sta ren. De commissie drul het hart eerst binnef alles op orde te krijgt eventueel weer mei wordt gepraat. Vers Noordwijker) wilde Noordwijk eens aan vertelt wat dat SDB n is, waar Noordwijk at gaat geven.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 18