Staat neemt stroomnet betalen te weinig loon over voor 2,5 miljard Problemen voor Apple nog lang niet voorbij eneer Euro poogt vertrouwen te herstellen Economie cee kandidaten voor nleg bovenbouw HSL Uitzendbureaus en Post Dure Kap van Barendrecht Ombudsman: C&A is schuldig aan misleiding NS plaatsen camera's op nog eens 28 stations 'Milieuvriendelijke benzine moet goedkoper' AG 20 OKTOBER 2000 iena schrapt vluchten en banen De Belgische luchtvaartgroep Sabena heeft gisteren - röotscheeps herstructureringsplan aangekondigd dat het jfin 2001 weer rendabel moet maken. Verliesgevende "ij ten naar het Zuid-Afrikaanse Johannesburg en Newark in worden geschrapt. Verder moeten zeker 400 arbeidsplaat- erdvvijnen. Topman Muller wil in overleg met de vakbon- roberen rechtstreekse ontslagen zoveel mogelijk te voor- De maatregelen moeten ertoe leiden dat het bedrijfsre- jt volgend jaar met circa 800 miljoen gulden verbetert. Sa- boekte in de eerste helft van dit jaar een verlies van 620 gulden. jë mag turbomaïs blijven weigeren De Italiaanse regering mag genetisch gemanipuleerde én andere gewassen voorlopig blijven weren. Tijdens over men de vijftien EU-lidstaten steunden alleen Nederland, Brittannië, Spanje, Portugal, Finland en Ierland de Euro- Commissie in een voorstel om de Italiaanse ban op te hef- b lilieuorganisaties als Greenpeace verheugen zich over de raak. Amerikaanse concerns, maar ook het Zwitserse No- zeggen dat hun genetisch gemanipuleerd materiaal een bescherming geeft tegen plantenziekten. Greenpeace en i liaanse regering stellen dat er echter grote gezondheidsri- zijn verbonden aan de zogeheten turbomaïs. ndelstekort VS slinkt plotseling ifiTONHet handelstekort van de VS is onverwacht ge en. Over augustus lag de waarde van de Amerikaanse im- 29,4 miljard dollar hoger dan die van de export. De afgelo- naanden klom het handelstekort van de VS gestaag en brak na record. Analisten hadden gerekend op een verdere oting van het tekort. De import bereikte in augustus een dhoogte van 122,5 miljard dollar, 0,8 procent hoger dan )e export groeide sneller, met 3,6 procent tot 93,0 miljard t.Ook dit is het hoogste niveau ooit. Het handelstekort met rozone kwam uit op 4,1 miljard dollar, aanzienlijk lager iet record van 5,0 miljard dollar in juli. ilosieve groei verkoop campers rdam Nederlanders zijn een ware inhaalrace begonnen etreft de aanschaf van luxe kampeerwagens. De groei van ort voertuigen is volgens de autobranchevereniging RAI sief gestegen. Nu worden zo'n 1.000 van dit soort voertui- er jaar verkocht, tegenover nog geen 500 in de jaren er- .Jarenlang heeft het gekwakkeld met de verkoop van de er", aldus directeur De Winkel van de afdeling caravans, erland haalt de achterstand op de rest van Europa snel in. jfers werden gisteren bekendgemaakt aan de vooravond Kampeer en Caravan RAI2000, die vandaag begon. Wie net de meest luxueuze camper wil wegrijden, zal circa gulden van het banksaldo afgeschreven zien. tslagen bij Smith Wesson held» Vuurwapenfabrikant Smith Wesson heeft gisteren ikondigd 125 werknemers, ongeveer vijftien procent van personeelsbestand, te ontslaan. De onderneming de problemen voor een deel terug op een kopersboycot aanleiding van een akkoord dat Smith &"Wesson met de ikaanse overheid heeft gesloten om vuurwapens veiliger te n. Ook andere vuurwapenfabrikanten hebben te kampen en stagnerende afzet. Smith Wesson is de oudste vuur- ifabrikant in de VS en was jarenlang de grootste, maar is afgelopen jaar voorbijgestreefd door Sturm, Ruger Co. ïst KLM-partner Northwest stijgt ipous» KLM-partner Northwest Airlines heeft in het derde aal de winst zien stijgen ondanks hogere brandstofkosten, ttowinst kwam iiit op 207 miljoen dollar (539 miljoen gul- tegen 180 miljoen dollar in dezelfde periode vorig jaar. De steeg van 2,45 naar 2,74 miljard dollar. Northwest zegt fiteerd te hebben van het traditioneel sterke zomersei- De goede cijfers zijn ook gunstig voor de KLM, aangezien maatschappijen de opbrengsten op de transatlantische delen. Concurrent United Airlines maakt daarentegen ;re tijden door. Moederonderneming UAL boekte exclu- jzondere posten een verlies van 64 miljoen dollar. Kamer: Overheid verantwoordelijk voor gas, water en stroom r Netelenbos (verkeer) lister Zalm (financiën) tvvee consortia geselec- ie kandidaat zijn voor de en het onderhoud van Hogesnelheidslijn-Zuid. indere consortia, waar- ïmet het aan de NS geli- bouwbedrijf Strukton, afgevallen. Voor de zo- 2001 wordt de aanbe- afgerond. Het contract het ontwerp en de aan- de bovenbouw van het or: rails, beveiligings- en iings, energievoorzie- geluidsschermen. Ook oud en financiering valt tmers en aandeelhou- oeten meer zeggenschap op het toezicht bij grote ddelgrote ondernemin- moeten ondernemings- de mogelijkheid krijgen Vlidaat voor de raad van 90 isarissen voor te dragen, 'a, Ihouders moeten een öcht kunnen afwijzen. De Nederlandse Staat gaat toch alle aandelen in de lan delijk netbeheerder Tennet kopen. Daarmee komt mi nister Jorritsma van economische zaken de huidige eige naars, de vier stroomproductiebedrijven, tegemoet. De minister vond aanvankelijk een meerderheidsbelang vol doende om een onafhankelijke netbeheerder te garande ren. Het net kost 2,55 miljard. den haag anp In ruil beloven de producenten UNA/Reliant, EPZ, EZH en EPON geen heibel te schoppen over de in behandeling zijnde Overgangswet. Zij hadden aan gekondigd dat ze de wet zou den aanvechten. „Deze over eenkomst voorkomt jarenlange juridische procedures", aldus een woordvoerster van het mi nisterie van economische za ken. In de Overgangswet wordt de onrendabele erfenis van de pe riode voor de liberalisering van de stroommarkt verdeeld. Het gaat hierbij onder meer om ou de importcontracten afgesloten door Samenwerkende Elektrici- teits-productiebedrijven (SEP), org kostbare stadsverwar mingsprojecten en om de ko- lenvergasser Demkolec. Een deel van de miljardenstrop, 1,4 miljard gulden, mag doorbere kend worden aan de afnemers. PvdA en CDA zijn positief over de aankoop maar de WD is kritisch. CDA-Kamerlid Van den Akker vindt dat de overheid verantwoordelijk moet zijn voor elementaire voorzieningen als gas, water en stroom en die is het beste waar te maken als het hoogspanningswet volledig in handen is van de overheid. PvdA-Kamerlid Crone ziet de overname van de aandelen als een 'rendabele investering'. Bo vendien weegt voor hem zwaar dat de aandelen nu niet terecht komen bij marktpartijen als stroom-producenten of -han delaren. Volgens WD-Kamerlid Voute had de overheid kunnen vol staan met vijftig procent van de aandelen plus één. Gezien het structuurregime van de ven nootschap heeft de staat als aandeelhouder toch geen echte zeggenschap. den haag gpd Uitzendbureaus Manpower en Werknet (Randstad) betalen hun krachten in postsorteer- centra van TNT Post Groep (TPG) te weinig loon. Volgens de uitzend-CAO hebben de uit zendkrachten vanaf september recht op een loonsverhoging van 3,9 procent. Die is nooit doorgevoerd. FNV Bondgenoten ontdekte de misstand per toeval. Be stuurder Ruud Dirkse: „We wa ren folders aan het uitdelen over de nieuwe CAO. Van veel uitzendkrachten kregen we te horen dat hun loon nooit ver hoogd was." Pogingen van de werknemers via hun interce dent alsnog te krijgen waar ze recht op hadden, liepen op niets uit. Dirkse: „Ze werden met een kluitje in het riet ge stuurd." Na onderzoek heeft Dirkse nu zwart op wit dat Manpower en Werknet de uitzend-CAO ont duiken en dat er met TPG af spraken over de lonen zijn ge maakt. „Dat gebeurt TPG- breed, dus in alle vestigingen." Het misgelopen bedrag kan nog flink oplopen. Het scheelt ge dupeerde uitzendkrachten ge middeld zes dubbeltjes per uur. Dirkse is verbaasd dat dit ge beurt. „Dit zijn de top-uitzend- bureaus in Nederland, geen louche uitzendbureautjes." Hij denkt dat de afspraken gemaakt kunnen zijn om een grote op drachtgever als TPG, met dui zenden uitzendkrachten, tevre den te stellen. FNV Bondgeno ten onderzoekt of ook de ande re uitzendorganisaties waar TPG mee samenwerkt, Vedior, Start en Adecco, de CAO ont duiken. Ook naar de lonen van postbodes, voor het grootste gedeelte uitzendkrachten, wordt gekeken. hilversum anp Stichting de Ombudsman be schuldigt C&A van misleiding. In een advertentie bood het modewarenhuis de consument aan om op een speciale koop avond oude kleding in te ruilen voor waardebonnen. In de ad vertentie stond niet dat het in wisselen van deze bonnen al leen mogelijk is na besteding van een bepaald bedrag in de kledingwinkel en dat ze vijf da gen geldig zijn. De Ombudsman zegt dat af gelopen dinsdag, toen de speci ale koopavond gehouden werd, er 'tientallen klanten teleurge steld met zakken gevuld met oude kleding weer naar huis zijn gegaan'. De voorwaarden van de inruilactie die niet in de advertentie in de zondagsbla den stonden, bevielen deze klanten niet. Om bijvoorbeeld de bon van 200 gulden, die men kreeg bij inlevering van 15 stuks oude kleding, te gelde te maken, moet eerst voor 1.000 gulden aan nieuwe kleding worden ge kocht. De waardebonnen wa ren geldig tot en met morgen. Onder de teleurgestelde klan ten zitten volgens Van Heerin- gen van Stichting de Ombuds man, hele schrijnende gevallen. De Ombudsman eist excuses. Dat C&A de oude kleding voor recycling wil gebruiken, doet daar niets aan af. Van Heerin- gen: „Het lijkt me dat er genoeg goede doelen zijn waar de kle ding ingeleverd kan worden." C&A liet weten dat door mid del van vier miljoen flyers, die huis aan huis verspreid zijn, de consument op de hoogte is ge bracht van de voorwaarden van de inruilactie. „Helaas zijn die niet allemaal op tijd afgele verd", aldus een woordvoerder. Spijt heeft het concern niet van de actie. „Je kan je hooguit af vragen of het slim is geweest de advertentie in de zondagkran ten te plaatsen." Hangende een onderzoek van de Reclame Code Commissie wil C&A verder niet op de zaak ingaan. barendrecht Een medewerker van de bouwcombinatie Hegeman Besix Mowlem werkt aan de anderhalve kilometer lange betonbubbelwand die onderdeel vormt van de Kap van Barendrecht. Om geluidsoverlast van het drukke intercity-treinverkeer, de toekomstige HSL-lijn en goederentrei nen van de Betuweroute te vermijden, worden alle negen sporen afgeschermd met betonnen wanden en plafonds. Op, over en rond de betontun- nels komen een park, fietsenstallingen, parkeerruimtes en een nieuw station te liggen. Met een investering van een kwart miljard gulden behoort de Kap tot de kostbaarste geluidwerende bouwprojecten van ons land. foto anp ton borsboom In het consortium Infraspeed zijn aannemer Fluor Daniel, NBM Amstelland, Siemens en twee institutionele beleggers vertegenwoordigd. De tweede kanshebber, Zuid Rail Groep, bestaat uit onder meer het Amerikaanse aannemingsbe drijf Bechtel, de Dura-Vermeer Group, bouwbedrijf Amey, NUON en een investerings maatschappij. De omvang van het contract ligt tussen de 1 en 1,5 miljard gulden. De HSL-Zuid moet in 2005 klaar zijn. Het fundament waarop het spoor komt te lig gen en de tunnel onder het Groene Hart zijn al aanbesteed. Hier heeft Strukton wèl een een vinger in de pap gekregen. Meer zeggenschap werknemers Dat is de kern van een ak koord tussen werkgevers, vak bonden en kroonleden van de Sociaal-Economische Raad (SER). Tot nu toe is het toezicht op grote bedrijven in handen van commissarissen die zich zelf benoemen. In het SER-ak- koord mag een ondernemings raad maximaal eenderde van de leden van de raad van commis sarissen voordragen. Steeds minder jongeren met WW-uitkering amsterdam anp Het aantal WW-uitkeringen daalt bij jongeren veel sterker dan bij ouderen. Door deze ontwikkeling nam het aandeel ouderen met een WW-uitkering de eerste helft van dit jaar ver der toe. Eind vorig jaar waren er nog 221.000 werklozen met een WW-uitkering, een half jaar la ter is dat aantal met ruim 24.000 gedaald. Van hen is 37 procent 55 jaar of ouder, eind vorig jaar was dat nog 34 pro cent, laten cijfers zien van de beheerder van de sociale fond sen LISV. De daling van het aantal WW-uitkeringen is bij mannen even groot als bij vrou wen, het aandeel vrouwen in de WW blijft hierdoor met 45 pro cent gelijk. Er zijn ook steeds minder mensen langdurig werkloos. In juli 1999 was van 56 procent van de WW-uitkeringen de duur langer dan een jaar, een jaar later was dat twee procent minder. Gedeeltelijke arbeidsonge schiktheid gaat een veel grotere rol spelen. Het aantal WW-uit keringen waarbij sprake is van samenloop met een uitkering voor arbeidsongeschiktheid daalt veel minder snel dan het totaal aantal WW-uitkeringen. utrecht anp cupertino anp Computerfabrikant Apple is nog niet uit de problemen. Na de dramatische val op Wall Street, waar het bedrijf meer dan vijftig procent van zijn beurswaarde verloor na een winstwaarschuwing, rekent op richter en topman Steve Jobs ook de komende kwartalen op tegenvallers. Jobs maakte dat bekend na de presentatie van teleurstel lende cijfers in het afgelopen kwartaal. Vooral de nieuwe computer van Apple, de Power Mac G4 Cube, bezorgt de com puterfabrikant hoofdbrekens. Het ding, met het uiterlijk van een broodrooster, was te duur en tot dusver waren veel consu menten er ontevreden over. Zo bleek de Cube een onge lukkige aan-en-uitknop te heb ben, waardoor de computer re gelmatig afsloeg. Ook over het uiterlijk waren kopers niet te spreken. Dunne lijnen in de glazen kast om het apparaat za gen eruit als barsten. De introductie is dan ook uit gelopen op een kleine ramp voor Apple. Het concern heeft daarom het boetekleed aange trokken en verbeteringen be loofd. Vorige week kondigde het aan de Cube met 300 dollar in prijs te verlagen om consu menten te verleiden tot kopen. Volgens Steve Jobs, die in 1997 terugkeerde bij zijn gees teskind, is er een pauze opge treden in de comeback van zijn bedrijf. Kwartalen lang wist Ap ple Wall Street te verbazen met sterke groeicijfers nadat het be gin jaren negentig ten dode was opgeschreven. De groei stoelde vooral op de populariteit van de kleurige iMac-computer, maar het kleine broertje Cube heeft zand in de machine gestrooid. De NS gaan nog eens 28 sta tions bewaken met videocame ra's. De Spoorwegen hebben daarvoor tien miljoen gulden gekregen van minister Netelen bos van verkeer. Er zijn al 35 NS-stations met camerabewa king. De stations die nu extra bewaking krijgen, zijn gekozen na een onderzoek naar de vei ligheidsbeleving van reizigers. Eén van de stations is Vlaar- dingen-Oost, waar in januari de 17-jarige student Daniel van Cotthem een fatale klap op zijn hoofd kreeg. De NS overwogen ook de overige stations op de zogenoemde Hoekselijn, het ri sicotraject tussen Rotterdam en Hoek van Holland, met came ra's te gaan bewaken. Maar zo ver is het nog niet. Behalve Vlaardingen-Oost krijgt alleen Schiedam-Centrum binnenkort camera's. Vlaardingen-Oost krijgt dit jaar al camera's, zoals eerder was beloofd. den haag anp Nieuwe benzinesoorten die het milieu minder vervuilen dan gewone benzine moeten snel goedkoper worden, vindt een Kamer-meerderheid. Dit kan als de overheid de accijns voor die brandstoffen verlaagt. Nu zijn ze zo duur dat veel auto mobilisten kiezen voor de ben zinesoorten die meer vervuilen. Volgens WD-Kamerlid Klein Molekamp komen er steeds meer brandstoffen op de markt die minder schadelijk zijn voor het milieu, maar is de vraag ge ring door de hoge prijs. PvdA en D66 zijn het met hem eens, bleek gisteravond. GroenLinks vindt het voorstel van Klein Molekamp een sym pathieke gedachte, maar wil eerst zeker weten of de nieuwe brandstoffen wel echt 'schoner' zijn. Dat wordt onderzocht. Een maand geleden besloot het kabinet dat vrachtwagens die op zwavelarme diesel gaan rijden, een extra accijnsverla ging van 8,5 cent per liter krij gen, aflopend naar drie cent in 2004. Dat was een onderdeel van het dieselakkoord met de transportsector. Gewone auto mobilisten mogen echter pas v?m het voordeel profijeren zo dra er genoeg pompen met de ze diesel zijn. Overigens heeft Shell heeft de prijzen van benzine voor de derde keer deze week verhoogd. Euro loodvrij wordt twee cent duurder tot 2,66 gulden. Super plus gaat aan de pomp 2,80 kosten. Diesel wordt 4,2 cent goedko per en kost 2,048 gulden. Afge lopen zaterdag verhoogde Shell de diesel nog met vier cent en de dag daarvoor eveneens met vier cent. maurice wilbrink spondent er Euro, Wim Duisenberg, be- het zaaltje van de Banque de b na een week waarin zijn autori- ijn capaciteiten, zijn persoon en rordeelsvermogen door het slijk ïhaald. De president van de Euro- -entrale Bank oogt niet erg strijd en zijn lach is iets meer Ver- itdan normaal. is het moeilijkste moment in zijn tJ e de bankpresident grijpt het oude adagium 'Wie geschoren moet stil zitten.' De schade die «spraken in het dagblad The Ti- 21 erder deze week hebben veroor zaakt aan hemzelf, de ECB en de euro, kan hij niet zomaar repareren. Duisen berg moet in elk geval zorgen dat het niet nog erger wordt. De eerste gelegenheid hiervoor biedt de maandelijkse persconferentie, na af loop van de vergadering van het ECB- bestuur, die in Parijs wordt gehouden. Gastheer Jean-Claude Trichet, presi dent van de Franse centrale bank, mag beginnen met de actie 'herstel vertrou wen'. „We zijn heel trots om ons hier te presenteren als een team, een team dat verenigd achter zijn leider staat, onze teamleider Wim Duisenberg." Dan krijgt Duisenberg het woord en analyseert de stand van de economie in de eurozone. De eerste persvraag gaat uiteraard over zijn interview, waarin hij de gouden regel overtrad door te pra ten over de waarschijnlijkheid van een monetaire interventie. Elk woord wordt gewogen. „Ik reali seer me dat sommige van mijn uitspra- ken kritiek hebben opgeleverd én ad vies. Ik heb alle kritiek en advies tot me genomen via de internationale pers. Ik accepteer de adviezen. Daarom zal ik geen enkele vraag over het interview of over het onderwerp monetaire inter ventie beantwoorden." Vindt Duisenberg dat zijn geloof waardigheid is aangetast door zijn eer dere uitspraken? De bankpresident: „Ik blijf bij mijn verklaring, ik zeg niks over interventies." Denkt u dat u uw werk nog wel goed doet? „Ja." Heeft u advies gekregen om op te stappen? „Het ant woord is nee." Geeft u in de toekomst nog interviews? „We willen zo open en zo transparant blijven als mogelijk. We blijven ons beleid communiceren, dus er komen ook weer interviews." Duisenberg weet dat elke nieuwe verderstrekkende uitspraak dodelijk kan zijn. Hij laat de rente onveranderd en legt uit dat de eurozone nog altijd een 'robuuste groei' laat zien, die tot in 2002 zal aanhouden. De euro vertrekt, net als Duisenberg, geen spier en de koers blijft net boven het historische dieptepunt zweven. De beschadigde ECB-president is definitief terugge keerd naar voorspelbare teksten. tekening tom janssen Voorts komen er camera's op de Amsterdamse stations Mui- derpoort, Bijlmer, Lelylaan, Zuid WTC en Diemen-Zuid als ook in Beverwijk, Bergen op Zoom en Tilburg. De extra bewaking is bedoeld om het gevoel van veiligheid voor de reizigers te verhogen. Reizigers beoordeelden in een onderzoek de stations met een cijfer dat 's avonds lager was dan een 6. Overdag lag het cij fer onder de 7. De beelden van de camera's komen binnen in een centrale ruimte in Amster dam. Als beveiligingsmensen daar een dreigende situatie of verdacht gedrag signaleren, on dernemen ze actie. Netelenbos stelde de miljoe nen begin dit jaar eenmalig be schikbaar. Oök de vakbonden van het spoorwegpersoneel hadden daar op aangedrongen. Zij gaan ervan uit dat de minis ter blijvend geld voor veiligheid zal vinden op haar begroting. Beter Bed sluit fabriek Uden Beter Bed sluit eind dit jaar zijn fabriek in Uden. Naar de pro ducten die de slaapkamerspeci alist daar vervaardigt, is te wei nig vraag. Hoeveel van de 45 werknemers overtollig worden, kon Beter Bed gisteren niet zeg gen. Beter Bed kampt met een te genvallende markt. In augustus merkte de onderneming dat duidelijk in de afzetcijfers. De directie verwacht geen omme keer meer in deze trend. Dat was eerder deze maand voor haar aanleiding om een winst waarschuwing te geven. De net towinst valt dit jaar 'substanti eel' lager uit dan vorig jaar. De consument koopt nauwe lijks nog het meubilair dat in de enige Beter Bed-fabriek in Ne derland wordt gemaakt, is de verklaring van directeur Geelen. Hij onderstreept dat achter de productie van het materiaal in Uden definitief een punt wordt gezet. „We verhuizen de pro ductie nadrukkelijk niet naar onze fabrieken in Polen." De vakbond FNV Bouw vreest dat niet meer dan tien mensen binnen Beter Bed een baan zul len vinden. „Vorig jaar is de zaak al afgeslankt. De mensen zijn toen afgevloeid via natuur lijk verloop", aldus districtsbe stuurder Van Bree.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 9