Ziek vlees mag niet meer in diervoeders Veiligheid prioriteit na nieuw Brits treinongeluk Buitenland x-premier Rwanda rijgt levenslang Wachten op hulp Dood huisdier is chemische afvalbak Luxemburg zoekt nog 250.000 extra inwoners leneraal Mladic leidde f aanval op Srebrenica' In Cairo draait het om Arabische eenheid Bush maakt zich vrolijk over zaadvlekken Clinton AG 20 OKTOBER 2000 lestand natuur is stabiel jgki De natuur in de wereld is vorig jaar niet verbeterd of lechterd. De Living Planet Index (LPI), een soort beurskoers de wereldnatuur en -milieu, staat nog steeds op 33 procent ies ten opzichte van 1970. De LPI 2000 is vanochtend in isel gepresenteerd door de internationaal voorzitter van het eld Natuur Fonds, oud-premier Lubbers. De koers is sa- igesteld uit diverse trends. Zo is het aantal diersoorten in en vorig jaar toegenomen, maar in zoetwater en in oceanen afgenomen. unos-Horta beëdigd als minister De Oost-Timorese onafhankelijkheidsactivist José Ramos- a is gisteren ingezworen als de eerste minister van buiten- se zaken van zijn land. Ramos-Horta maakt sinds gisteren uit van het nu vijfkoppige bestuur dat de Verenigde Nades ost-Timor hebben gevormd. Het hoofd van de VN-missie in jebied, Sergio Vieira de Mello, noemde de benoeming van os-Horta 'een grote stap richting Timorisatie' van het tij- Ice bestuur'. restatiegolf na aanslagen Frankrijk In Frankrijk zijn de afgelopen dagen tientallen mensen iteerd in verband met aanslagen op joodse doelen. Sinds M ktober zijn 55 verdachten opgepakt. In 38 gevallen is er een ®%rzoek ingesteld. In een groot aantal gevallen gaat het om ïdstichting in synagoges en joodse winkels. Vier zaken be en aanslagen op mensen die tot de joodse gemeenschap den behoren. tJI iccin werkt bij apen met HTV HiNGTONAmerikaanse wetenschappers hebben een vaccin I vikkeld dat de ontwikkeling van HIV-besmetting bij apen l| enoeg tot stilstand zou brengen. HIV veroorzaakt aids. De n kregen door het vaccin een betere weerstand waardoor ze aids kregen. Het middel kon het ontstaan van de HIV-in- ?3i e evenwel niet voorkomen, zo meldt het wetenschappelijke it Science vandaag. Norman Letvin, die het project leidde, nt dat de proef bij apen aantoont dat er wellicht mogelijk- ;n zijn om bij mensen de infectie onder controle te krijgen. atste lichamen USS Cole geborgen iiNGTONOnderzoekers van de Amerikaanse marine hebben sren in de haven van de Jemenitische stad Aden de laatste lichamen geborgen uit de USS Cole. Het marineschip werd week getroffen door een zelfmoordaanslag waardoor ze en Amerikaanse zeelieden omkwamen. »k Berlijn wil band met Pyongyang [N^ Duitsland zal binnenkort diplomatieke betrekkingen ;aan met Noord-Korea. Dat heeft bondskanselier Schroder iren voor de Duitse televisie gezegd. Eerder al verklaarde de premier, Blair, dat zijn land diplomatieke betrekkingen het bewind in Pyongyang zal aanknopen. iEM-top in Seoul begonnen d De Zuid-Koreaanse president Kim Dae-jung heeft van- ;de derde Aziatisch-Europese top (ASEM) geopend. Politie- iders uit vijftien Europese en tien Aziatische landen zijn dagen bijeen in de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul. Ver- it wordt dat de deelnemers, onder wie premier Kok, zich n buigen over regionale veiligheid in Azië en Europa, het [roten van de rol van de Verenigde Naties, mensenrechten idere internationale politieke vraagstukken. Zeker komt iet verzoeningsproces tussen Noord- en Zuid-Korea aan de Vandaag werd Noord-Korea al financiële steun toegezegd. idarstoring hindert luchtverkeer VS ngeles Een radarstoring bij de luchtverkeersleiding in het westen van de Verenigde Staten heeft gisteren het Ameri- luchtverkeer ernstig parten gespeeld. Ook internationale iten van en naar de VS ondervonden hinder. Duizenden agiers strandden op Amerikaanse vliegvelden omdat vluch- of helemaal uitvielen. [menië-resolutie niet in stemming ingtonHet Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft ren besloten niet te stemmen over een resolutie waarin de Hing van 1915 onder Armeniërs wordt aangeduid als door en gepleegde volkenmoord. President Clinton had ge- gd van stemming af te zien. Wel stemmen zou de betrek en tussen de VS en de belangijke NAVO-partner Turkije tig verstoren. Europese Commissie wil vertrouwen van consument opvijzelen 1AG GPD nmeur en een overwm- roor het recht' was giste- w voor het Rwan- mnaaï. Het hof van de jde Naties dat de daders it van de Rwandese mas- itingen in 1994 veroor- oud-premier Jean Kam- in hoger beroep tot le- gevangenisstraf. iet eerst is een regerings voor volkenmoord ver- n eld. „Een sterke bood- voor machtige mensen in le wereld", aldus woord- er Moghalu van het tribu- vonnis tegen Kambanda bij wijze van uitzondering eveld in het Tanzaniaanse a, waar het Rwanda-Tri- 0 i sinds februari 1995 ze- ambanda nam plaats tus- ;ia sen de bewakers van het Joego- slavië-Tribunaal in Den Haag. De tribunalen delen niet alleen hun Zwitserse hoofdaanklager, Carla del Ponte, maar ook de uit vijf rechters bestaande Ka mer van Beroep. Met speciale toestemming van presidente Pillay van het Rwanda-Tribu- naal mocht de procedure plaatsvinden in de thuishaven van de beroepskamer. Ook speelde mee dat Kam banda vastzit in het cellenblok van het Joegoslavië-Tribunaal in Scheveningen. Daar blijft hij tot duidelijk is waar hij zijn straf moet uitritten. Het Rwanda- Tribunaal heeft tot nu toe met drie Afrikaanse landen een ak koord gesloten voor het onder brengen van uitgeprocedeerde gevangenen: Mali, Benin en Swaziland. Slachtafval van zieke dieren mag niet meer worden ver werkt tot veevoer of hondenbrokken. De Europese Com missie wil daarmee de gezondheid van dier en mens be ter beschermen. Jaarlijks worden in de Europese Unie ruim zestien miljoen ton dierlijke resten vermalen tot voeder en vet, goed voor een omzet van bijna vijf miljard gulden. brussel marc peeperkorn correspondent Gealarmeerd door de gekke- koeienziekte (BSE) en dioxine- AG GPD Panorama 01. U hebt uw iog niet volbracht. Trek inica binnen. Ik voer van- het bevel." Met deze 3® len gaf de Bosnisch-Servi- legerleider Ratko Mladic juli 1995 onverwacht op- voor de verovering van Dslimenclave die door de igde Naties tot veilige ge- Kas verklaard. Zijn regio commandanten schoof aan de kant, vertelde m de Bosnisch-Servische Radislav Krstic voor loegoslavië-Tribunaal in Krstic (52) wordt beschuldigd van volkenmoord bij Srebreni ca. Hij was stafchef en later commandant van het Drina- corps dat de enclave binnen viel. Maar Krstic legde gisteren alle verantwoordelijkheid voor de volgens hem niet geplande aanval en de daarop volgende massamoörd op duizenden moslimmannen bij zijn superi eur Mladic. „De mensen die ge neraal Mladic kenden, wisten dat hij vaak de rol van batal jonscommandant overnam." Daarna hadden Krstic en de an dere hoge officieren 'slechts be velen opgevolgd'. besmetting heeft de Europese Commissie een betere voedsel veiligheid tot een van haar hoofddoelen verheven. BSE is waarschijnlijk ontstaan doordat schapen met een soortgelijke ziekte (scrapie) zijn gebruikt in veevoer. Via het rundvlees kun nen ook mensen besmet raken. Ruim zeventig mensen zijn in middels overleden aan de men selijke BSE-variant, de hersen ziekte Creutzfeld Jacob. Om het vertrouwen bij de consument te herstellen, pre senteerde de Commissie giste ren scherpere regels voor de productie van vee-, honden- en kattenvoer. Alleen slachtafval van dieren die geschikt zijn voor menselijke consumptie (gekeurd door een veterinair in specteur) mag nog tot diervoe der worden verwerkt. Volgens de Commissie voldoet 85 pro cent van alle dierlijke resten hieraan. De overige vijftien procent moet buiten de voedselketen blijven. Restantén van BSE-run- deren, hormoonvlees of an derszins besmet vlees (dioxine, PCB's) dienen volledig te wor den verbrand. Slachtafval van dieren die aan andere ziektes leden of waar sporen zijn aan getroffen van medicijnen is na verhitting wel bruikbaar voor compostering, voor de chemi sche industrie (zeep) en voor de aanmaak van biogas. Een Commissieambtenaar verklaarde in een toelichting op de voorstellen dat momenteel 'de goorste zaken' in het vee voer belanden. Naast besmet vlees gaat het onder meer om rioolafvalwater en verontreinig de oliën. Door gebrekkige regel geving zijn veel van deze mis- satkhira Wachten 175 ten zuidwesten slachtoffer. op hulp. Meer valt er niet te doen voor de vluchtelingen die onderdak hebben gevonden in een opslagplaats voor kunstmest in Satkhira, een stad in Bangladesh op van de hoofdstad Dhaka. In het district Satkhira hebben overstromingen meer dan vijfhonderd dorpen getroffen. Bijna een half miljoen mensen zijn daarvan het FOTO AP» KABIR AHMED standen niet strafbaar. Door al leen gekeurd slachtafval als be standdeel van veevoeder toe te staan, wordt een eind gemaakt aan alle onduidelijkheid. De Europese Commissie waar schuwt wel dat controle op het naleven van de regels essentieel De Commissie baseert haar voorstellen op negen weten schappelijke adviezen. Veevoer dat de EU importeert, moet aan dezelfde eisen voldoen. brussel marc peeperkorn Honden en katten zijn op het eind van hun leven mobiele chemische afvalbakken. laren van goed bedoelde toediening van medicijnen maken van het stoffelijk overschot van het huisdier een serieus milieupro bleem. Voor katten geldt bo vendien dat zij besmet kunnen zijn met een variant van de gek- ke-koeienziekte BSE. De Europese Commissie be schouwt dode huisdieren dan ook als afval met een zeer hoog risico. Verwerking van honden en katten tot veevoer of brokjes voor hun nageslacht mag van de Commissie niet meer. Conform de gisteren gepre senteerde regels zou de eige naar de overleden hond of kat naar de verbrandingsoven moeten brengen. Brusselse bureaucraten heb ben echter ook een hart. Zich bewust van de 'soms zeer emo tionele band' tussen mens en huisdier, maakt de Commissie daarom een uitzondering: dode honden en katten mogen in de achtertuin worden begraven. Tenminste, als de lidstaten er zelf geen regels op nahouden. In Nederland is dit een zaak van de gemeenten. Dat een begraafverbod van huisdieren moeilijk is te contro leren, speelde ook een rol bij de soepele opstelling van Brussel. „Al mijn konijnen liggen in de achtertuin", liet een Commis siewoordvoerster schuldbewust 'Libië zat achter aanslag in '75 op OPEC-kantoor' frankfurt ap De voormalige Duitse terrorist Hans-Joachim Klein is gisteren tijdens zijn proces in Frankfurt Libië beschuldigd van betrok kenheid bij de overval op het OPEC-hoofdkantoor in Wenen in 1975. Bij die actie werden ze ventig mensen gegijzeld. Er vie len drie doden. De 52-jarige Klein zei dat de overval 'samen met Libië' was gepland. Libië had wapens en informatie over de veiligheids maatregelen rond de conferen tie van olieministers geleverd. De terreuractie werd uitgevoerd door leden van de Duitse Revo lutionaire Cellen en van het Pa lestijnse Front voor de Bevrij ding van Palestina. Klein zwoer twee jaar na de overval het terrorisme af. Hij staat nu terecht wegens mede plichtigheid aan drievoudige moord, drievoudige poging tot moord en gijzeling. LUXEMBURG* ANP LONDEN HARM HARKEMA CORRESPONDENT Drie dagen na de treinramp bij Hatfield is gisteren in Groot- Brittannië opnieuw een trein ontspoord. Na de vier doden en 36 gewonden van Hatfield bleef het menselijke leed gisteravond beperkt tot enkele builen en schrammen. De trein die door nog onbe kende oorzaak tussen Birming ham en Manchester het spoor bijster raakte, reed erg lang zaam. Wel bevestigde het onge luk wederom de erbarmelijke staat van de Britse spoorwegen, die vrijwel jaarlijks met een ramp worden geconfronteerd. Het ongeluk bij Stafford vond gisteren plaats terwijl de direc teuren van de 25 maatschappij en die het treinvervoer verzor gen in spoedzitting bijeen wa ren met Railtrack, het bedrijf dat de infrastructuur beheert. Na afloop deelde Railtrack-di recteur Gerald Corbett mee dat 'veiligheid nu de absolute prio riteit krijgt'. Mogelijk leidt dat tot 'radicale maatregelen' zoals het tijdelijk sluiten van bepaal de verbindingen. Inmiddels staat zo goed als vast dat de ramp bij Hatfield het gevolg was van een rails breuk. Railtrack was op de hoogte van de zwakte van de rails ter plekke. Het probleem werd echter niet urgent genoeg geacht voor onmiddellijke repa ratie of snelheidsbeperkingen. Railtrack maakte bekend dat op 81 andere plekken in het spoor wegnet rails met vergelijkbare zwaktes liggen. Met onmiddel lijke ingang gelden daar nu snelheidsbeperkingen. Volgens Railtrack-topman Corbett wordt er sinds enkele jaren wel degelijk veel verbeterd aan het Britse spoor, maar is het onmogelijk 'na 150 jaar on derinvestering' op korte termijn wonderen te verwachten. Corbett zei ook dat de organi satiestructuur van de Britse spoorwegen moet worden aan gepast. Het voormalige staats bedrijf British Rail is in 1995 ge privatiseerd door de toenmalige regering-Major en opgedeeld in meer dan honderd losse bedrij ven. Dat is echter zo ondoor dacht gebeurd dat alleen de aandeelhouders van de spoor bedrijven tevreden zijn, terwijl de reizigers veel meer betalen voor hetzelfde gebrek aan servi ce en betrouwbaarheid als vóór de privatisering. tel aviv ad bloemendaal correspondent De 'Arabische massa's' van Marokko tot de Golfstaten die de afgelopen weken hun solidariteit betuigden met de Palestijnse Aksa-intifada zullen na dit weekeinde weer een illusie armer zijn. Niets wijst er op dat de Arabische leiders die morgen en zondag in Cairo bijeen zijn Israël de oor log zullen verklaren. Landen als Egypte en Jordanië zullen hun diplomatieke betrek kingen met Israël niet verbreken en er hangt evenmin een olieboycot tegen de Verenigde Staten in de lucht. Voor het eerst sinds 1996 is Egypte erin geslaagd de Arabische leiders bijeen te krijgen. Die nieuw verworven Arabische eenheid wordt in Cairo waarschijnlijk het belangrijkste thema. Het is geen geheim dat Egypte de top heeft voorbereid in nauw overleg met Washington. Het in dringende gesprek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Albright met de Syrische president Bashar al-Assaf en Saudische leiders, eerder deze week, was onderdeel van die voorbereiding. En uiteraard onderhouden de Amerikanen doorlopend contact met Cairo. Dat bete kent in elk geval dat de slotverklaring van de Arabische top binnen bepaalde perken blijft. Dat is niet naar de zin van iemand als de eigenzinnige Libische leider Kaddafi. Hij heeft gezegd dat hij niet in Cairo zal ver schijnen. Zijn advies is simpel: Houd een top als je de vijand - dat wil zeggen Israël - wilt boycotten of de oorlog wilt verkla ren. Ben je dat niet van plan, blijf dan ge woon thuis want van gematigde verklarin gen willen de Arabische massa's niet ho ren. „Ik heb mijn broeders gevraagd de top op te geven om hun gezicht te redden", ver telde Kaddafi het Arabische satellietsta tion Al-Jazira. „Ik wil hen de wraak bespa ren van de massa's, die zich tegen hen zullen keren, want met deze buitengewo ne top gooien ze alleen maar olie op het vuur." De verwachting is dat Kaddafi deson danks een afgezant naar Cairo zal sturen, net als de Iraakse president Saddam Hus sein. Dat Irak voor het eerst sinds 1990 is vertegenwoordigd, betekent op zichzelf al iets. Nog maar kort geleden zou de aan- wezheid van Iraakse en Koeweitse rege ringsvertegenwoordigers in één zaal on denkbaar zijn geweest. De Egyptenaren zouden graag zien dat de deelnemers zich concentreren op het in stitutionaliseren van Arabische topconfe renties. Het moet toch mogelijk zijn, meent president Mubarak, om eenmaal per jaar zo'n vergadering van alle Arabi sche regeringsleiders te organiseren. De wereld bestaat steeds meer uit politieke en economische blokken en de Arabieren mogen niet achter blijven. „Wat in Afrika kan, moet ook kunnen in de Arabische wereld", zei Mubarak vorige week. Maar zo simpel is het niet. In alle Arabi sche landen is de buitenlandse politiek het exclusieve domein van het staats hoofd. Dat heeft als gevolg een extreme gevoeligheid als het gaat om soevereini teit. Als een topconferentie concrete be sluiten neemt, moeten die ook worden uitgevoerd. En dat blijkt moeilijk. In zijn vraaggesprek met Al-Jazira zwaaide kolonel Kaddafi met een bundeltje papie ren die het ontwerp voor een slotverkla ring van de top bevatten. Het is bij dit soort gelegenheden gebruikelijk dat de deelnemers tevoren een kopie krijgen, waarna ze tijdens de vergadering wijzi gingsvoorstellen kunnen indienen. Egypte was er niet blij mee dat de Libische leider de vrijheid nam een paar passages uit het nog vertrouwelijke document voor te dra gen om duidelijk te maken dat er straks in Cairo slappe kost wordt geserveerd. „Wat zal er op deze top gebeuren, behalve het uitspreken van veroordelingen, het condoleren van de nabestaanden van de slachtoffers en de Arabische leiders de ge legenheid bieden eens lekker te eten en te drinken?", vroeg Kaddafi zijn interviewer. Er zijn heel wat landen, ook binnen de Arabische Liga, die het niet erg zouden vinden als die voorspelling uitkomt. De staat Luxemburg heeft de komende vijftien jaar ruim 250.000 nieuwe inwoners nodig om economisch te overleven. Zonder deze bevolkingsgroei zullen er volgens premier Junc- ker onvoldoende arbeidskrach ten zijn. Juncker zegt dat in een inter view met het Brusselse dagblad Le Soir. Luxemburg kent de laagste werkloosheid in de Eu ropese Unie: ongeveer twee procent. Het groothertogdom telt mo menteel 436.000 inwoners. Over vijftien jaar is een bevol king van 700.000 zielen nodig om de staat leef- en betaalbaar te houden, aldus Juncker. Van de huidige bevolking is 35 pro cent van vreemde origine. Daarbij gaat het vooral om bur gers uit andere Europese lidsta ten die voor instellingen van de Europese Unie werken. Het hoge percentage buiten landers leidt ook in het welva rende Luxemburg tot politieke spanningen. De extreem- recht se partij RAD behaalde bij de verkiezingen vorig jaar ineens vier procent van de stemmen. Juncker: „In elke samenleving is er een x-percentage idioten. Ik prefereer die vier procent bo ven het percentage dat is be haald in Antwerpen". Daar be haalde het extreem-rechtse Vlaams Blok anderhalve week geleden bij de raadsverkiezin gen 33 procent van de stem men. Juncker roept de inwoners van buitenlandse komaf wel op de Luxemburgse taal, het Letze- bürgisch, te leren. Het Letze- bürgisch kwam de laatste tien jaar sterk in zwang, onder meer door overheidssubsidies voor overheidsprogramma's. In de regel spreken Luxemburgers ook Duits en Frans. WASHINGTON JOHN WANDERS CORRESPONDENT Het werkvertrek van de Ameri kaanse president krijgt 'een ex tra zorgvuldige schoonmaak beurt' als de Republikein Geor ge W. Bush in januari volgend jaar aantreedt als opvolger van Bill Clinton. Bush moet op 7 november nog wel de verkie zingen winnen, maar mocht hem dat lukken dan zal grondi ge verwijdering van alle zaad- vlekken van zijn voorganger een van zijn prioriteiten zijn. Bush zei dit afgelopen nacht tijdens een optreden in de tele visie-talkshow van David Let terman. De opmerking werd vanzelfsprekend gebracht als grap. In de formule van Letter- mans programma past immers een hoop onzin. Niettemin was het een opvallende steek onder water richting Clinton en daar mee indirect richting vice-pre sident Gore. Bush wilde de kij kers kennelijk graag herinneren aan het seksschandaal dat poli tiek Washington vanaf januari 1998 meer dan een jaar in zijn greep had. Omdat dergelijke stoten on der de gordel enig risico inhou den, compenseerde Bush de aanval op de Democraten met een harde grap over zijn eigen vader. Hij beloofde als presi dent niet over Japanse rege ringsleiders heen te zullen bra ken, 'zoals andere leden van de familie Bush plachten te doen'. Dat was een verwijzing naar het door televisiecamera's vastge legde moment waarop George Bush senior onwel werd tijdens een galadiner met de regerings leider van Japan. Ook voor zelfspot had Bush aandacht. „Ik zal er als presi dent op toezien dat er in de bi bliotheek van het Witte Huis talrijke boeken komen met gro te letters en veel plaatjes", zei hij, refererend aan zijn geringe belangstelling voor serieuze li teratuur.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 7