Remkes wil arme huurder ondersteunen Mobiele beller beter bereikbaar Surrealistisch studentengebral in kwetsbaar duin Binnenland Fakkeltoren tegen de vlakte 'Molukkers moeten op woorden passen' Geen beperking Wet Openbaarheid Bestuur VVD weigert overleg wegens Robert Long Ambtenaar mag geen 'jij' zeggen tegen wethouder Dure dollar kost defensie 80 miljoen voorzitter Lodewijk de Waal biedt een petitie aan bij de Russische ambassade in Den Haag. Daarmee willen be- rders, leden en kaderleden van de FNV hun onvrede uiten de Wit-Russische regering die keer op keer de vakbonds ten schendt. „Op papier hebben de vakbonden daar wel iten, maar de regering houdt zich er niet aan", zegt Rob ud, kaderlid van FNV Bondgenoten die zich al maanden in- itvoor de situatie in Wit Rusland. Hij heeft net acht vak- dsbestuurders op bezoek gehad. „En ze zijn doodsbang", hij. „Wie zijn mond opendoet, wordt meteen met ontslag foto gpd iris loonen euvve banden met Noord-Korea IAAG/SEOULNederland zal ook diplomatieke banden aan- imet Noord-Korea. Gisteren kondigde ook de Britse minis- van buitenlandse zaken aan de betrekkingen met het —ll te willen normaliseren. Nederland steunt dit voorstel van zo heeft minister Van Aartsen (buitenlandse zaken) laten in. Hoe Nederland die betrekkingen zal invullen, is nog niet elijk. Van Aartsen wil dat afstemmen met andere lidstaten de Europese Unie. Vorige maand gaf Noord-Korea te ken- Hci diplomatieke betrekkingen aan te willen knopen met negen anden, waaronder Groot-Brittannië en Nederland. J ;er kans op baan bij Schiphol iaag Minister De Vries (binnenlandse zaken) wil het aan- ngenaamde vertrouwensfuncties op Schiphol terugdringen. nrijgen meer mensen van buitenlandse komaf een kans om te werken. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vra- plc tan Kamerlid Halsema (GroenLinks), die erop wees dat ds meer mensen die solliciteren naar vertrouwensfuncties chiphol, worden afgewezen. Vaak ging het om mensen over de Binnenlandse Veiligheidsdienst geen oordeel kon geven lfei :ns een gebrek aan informatie. Dat gebeurt als ze nog maar ïtijd in Nederland verblijven. Bij de overheid worden niet n hoge functies als vertrouwensfuncties beschouwd, het ook gaan om bewakingsdiensten. nister: Ophef kortingen overdreven Jjj iaag» Minister de Vries van binnenlandse zaken begrijpt de A'" if niet die is ontstaan over gemeente- en rijksambtenaren ortingen krijgen op bijvoorbeeld het tanken. Volgens hem ortingen een normaal verschijnsel in het maatschappelijk ler, en is er in principe niets mis met de regelingen. „Mits [JU geen belangenverstrengeling voordoet. Of de winkels die g| irtingen aanbieden gunsten vragen van de ambtenaren. s natuurlijk uit den boze." Volgens de minister is niet ge- E» dat bij de regelingen vormen van corruptie in het spel Een meerderheid van de Tweede Kamer verzocht de minis- 'oensdag om nadere uitleg. rgoeding gedupeerde Alpentoeristen aag» Toeristen die het afgelopen weekeinde overlast heb- 'ehad van het noodweer in de Alpen hebben recht op een ievergoeding. Dit heeft het Calamiteitenfonds gisteren be- l De hoogte van het bedrag hangt af van de geleden scha- ok bedorven vakantiedagen komefl voor vergoeding in ïerking. Mensen die na het weekeinde naar Zuid-Zwitser- Noord-Italië zijn gereisd kunnen geen beroep doen op geling. Zij hadden volgens het fonds op de hoogte kunnen fan de noodsituatie. Vries tegen gratis politienummer aag» Minister De Vries van binnenlandse zaken voelt er voor het nieuwe centrale telefoonnummer van de politie te maken. Het nummer 0900-8844 is onlangs ingevoerd, irs kunnen het bellen voor minder dringende zaken. Hier- moeten ze 30 cent per minuut betalen. Voor dringende ge- IEN n geldt het nummer 112, dat wel gratis is. Een meerderheid PR! Ie Tweede Kamer (PvdA, D66, CDA, SP) vindt dat het 0900- tner ook gratis moet zijn. Zij vindt het èen basisvoorziening EU de burger. Minister De Vries vindt dat niet. Het is, zo be- iqE le hij gisteren in de Tweede Kamer, nooit gratis geweest :N e politie te bellen. De dertig cent dienen volgens hem uit- iUf ind om de gesprekskosten te dekken. rpleeghuizen: Vergoeding pillen Verpleeghuizen zouden een aparte vergoeding moeten voor de twintig tot dertig duurste medicijnen. Dat be- M. Rompa, directeur van de verpleeghuizenkoepel Arca- iteren in het NOS-Journaal. De medicijnen die verpleeg- iwoners slikken, moeten worden betaald uit het budget Ie verpleeghuizen. Maar sommige bewoners kosten aan icijnen wel 450 gulden per dag, terwijl er slechts zo'n vijf per persoon per dag beschikbaar is, aldus apotheker J. in. Een enorme aanslag dus op het budget van de tehuizen, eeghuizen moeten nu creatieve oplossingen verzinnen om WH edicijnkosten van hun patiënten op ziekenhuizen of verze- M1 irs af te wentelen. EN IRE euwe Meerpaal' kost 50 miljoen len» De gemeenteraad van Dronten is gisteravond laat ak- i gegaan met de bouw van een multifunctioneel centrum, p de plaats komt waar nu De Meerpaal nog staat. Het nieu- JP ïbouw gaat veel meer kosten dan aanvankelijk geraamd: PUI niljoen gulden. Begin dit jaar werden de kosten van de ;qr ien nog geschat op ongeveer 32 miljoen gulden. In het i Til ve gebouw komen de ideeën van architect Van Klingeren, RTII Ie Meerpaal ontwierp, terug. In het nieuwe gebouw komt ivormig theater, net als in de huidige constructie. Verder en bepaalde typerende materialen opnieuw gebruikt. Vol- j de planning is het nieuwe centrum over drie jaar klaar. In 7 ebouw komen onder meer een bibliotheek, een muziek- ol. een theater en een bioscoop. De voorgenomen sloop Meerpaal stuitte eerder op veel protest vanwege het karakter van het gebouw. fteropnemers gaan politie tippen Meteropnemers van energiebedrijf NUON gaan de po- fppen als zij in een woning een ongebruikelijke meterstand [effen. Dat hebben gemeente, politie en NUON afgespro- Mgens een woordvoerder van de politie. Afwijkingen in de [stand zijn vaak een aanwijzing voor eep illegale hasjkwe- n een woning. Illegale hasjkwekers tappen vaak stroom af t energiebedrijf zonder daarvoor te betalen. Een hasjkwe- rbruikt namelijk heel veel energie. Directeur communi- Knoers van het energiebedrijf is minder enthousiast over (N| menwerking. Het lijkt hem, zei hij vanmorgen, ongewenst AN leteropnemers als een soort pseudo-politie gaan werken, jjg; ou de NUON-werknemers ook in gevaar kunnen brengen. den haag gpd Ruim negen miljoen mensen bellen mo biel, maar iemands mobiele nummer op vragen, is door het ontbreken van een '118'-dienst voot deze nummers door gaans een hele toer. Een nationaal be stand is in de maak om de 'mobielen' be ter bereikbaar te maken - waarmee ook voor de telefonische verkopers, enquêt eurs, hijgers en andere telefoonterroristen een nieuwe wereld opengaat. „Daar zijn wij nog niet mee bezig ge weest", zegt een woordvoerder van de Consumentenbond op de vraag naar de keerzijden voor de consument van het meer beschikbaar komen van mobiele nummers. „Ik kan me voorstellen dat het een aandachtspunt kan zijn." KPN en Libertel geven volgende maand de aanzet voor een nationaal bestand, dat volgens de telecommunicatiewet ook ver plicht is. De mobiele nummers van de 2,1 miljoen Libertel-abonnees komen in het telefoonboek en op de cd-foongids van KPN te staan. Telfort (750.000 klanten) heeft ook al een contract met KPN geslo ten en inventariseert nu wie van de abon nees wel en niet wil dat zijn of haar num mer opvraagbaar is bij de informatie dienst. Voor Dutchtone geldt hetzelfde. Met Ben is KPN ook in gesprek, maar die besprekingen verlopen nogal stroef. Vol gens een Ben-woordvoerder wil de KPN een te hoge vergoeding voor het doorge ven van Ben-nummers. Bedragen wil hij niet noemen, maar die zijn volgens hem wel 'fors'. Intussen heeft Ben bijna een contract rond met de informatiedienst van Denda, waar de nummers van de abonnees in een 'cd-foonachtig' systeem staan en voor derden opvraagbaar zullen zijn. Volgens de woordvoerder geven de algemene voorwaarden van Ben aan dat klanten in een bestand komen. Wie wil voorkomen dat hij straks onder het boodschappen doen ook nog eens mobiel wordt onderhouden over het ge mak van verzekeringen, de geneugten van een krantenabonnement of gevraagd wordt zijn voedingspatroon even met de enquêteur door te nemen, moet dat rege len met de telefoonmaatschappij. Behalve onvermeld blijven, kunnen mensen er ook voor kiezen dat hun nummer niet voor commerciële doeleinden aan bedrij ven wordt doorverkocht. ■H bierum» De eerste van 29 fakkeltorens van de Gasunie wordt in het Groningse Bierum omgetrokken. De zestig meter hoge torens verdwijnen om dat het dankzij een andere werkwijze niet meer nodig is om gas bij de winputten af te fakkelen. foto gpd dennis beek den haag achille prick Leider George Makatita van de Vrije Molukse Jongeren begeeft zich met zijn dreigementen op de rand van het juridisch toe laatbare. Als hij zijn woorden één keer wat minder zorgvuldig kiest, pakt justitie hem meteen in de laaag. Ondertussen houdt de politie de Vrije Molukse Jon geren dag en nacht in de gaten om niet te worden verrast door een aanslag of andere geweld dadige acties. Dat blijkt uit de reactie van officier van justitie C. Nooy van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag op nieuwe dreigementen van George Makatita van de Vrije Molukse Jongeren. Enkele weken geleden dreig den de Vrije Molukse Jongeren, in de personen van Paul Patty en George Makatita, met aan slagen in Nederland als de re gering niet zorgt voor een mili taire interventie op de Moluk- ken. Daar woedt sinds 1998 een hevige burgeroorlog. Niet lang na hun dreigementen werden Patty en Makatita op 9 septem ber aangehouden op verden king van opruiing, bedreiging en deelname aan een criminele organisatie. Na een overleg tussen de Ne derlandse regering en vertegen woordigers van de Molukse ge meenschap in Nederland, waarin premier Kok liet weten dat Nederland niet in staat is om te zorgen voor een inter ventie, herhaalde Makatita af gelopen maandag de dreige menten. De Vrije Molukse Jon geren zouden alles klaar heb ben staan om acties uit te voe ren. Gebouwen worden ge noemd als mogelijke doelwit ten. Volgens de Haagse officier Nooy bevinden de jongeren zich met hun opmerkingen te gen de 'juridische grens' aan. „Zodra personen worden be dreigd of specifiek wordt aan gegeven welke gebouwen een actie kunnen verwachten, wordt de juridische grens over schreden en zullen we ingrij pen", stelt Nooy. den haag anpwilden in de bonnetjes die de toenmalige minister van bin nenlandse zaken had gedecla reerd bij zijn ministerie. De WD vond dit veel te ver gaan. De Vries is het niet met de partij eens. Als je op kosten van de overheid dineert, vindt hij, hebben burgers er recht op te weten of dat functioneel is.Er zijn volgens hem echter gren zen aan de publieke verant woording. „Het gaat te ver om te vermelden met wie je eet, en wat je eet." De minister vindt dat in de huidige wet genoeg maatrege len zijn opgenomen die de pri vacy van ambtenaren en be stuurders waarborgen. Er is geen enkele reden de reik wijdte van de Wet Openbaar heid van Bestuur (WOB) in te perken. Minister de Vries van binnenlandse zaken zei dit bij de behandeling van de begro ting van zijn ministerie. Volgens hem zijn openbaarheid, contro leerbaarheid van het optreden van ambtenaren en politici en verantwoording belangrijke pij lers van een goed democratisch bestel. Met name de WD had gevraagd om een herziening van de wet. Dit onder meer naar aanleiding van de affaire- Peper, waarbij journalisten met een beroep op de wet inzage 20-21-22 OKTOBER JAARBEURS UTRECHT ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPD Geassocieerde Pers Diensten Mensen met een kleine beurs kunnen de huurstijging van 3,8 procent die volgend jaar is toegestaan, vergoed krijgen via de huursubsidie. Staatssecretaris Remkes (volkshuisvesting) weigert echter om deze extra vergoe ding aan iedere huurder te gunnen, zoals een Kamer meerderheid wil. den haag gpd Dat is te duur, stelde hij gister avond tijdens het Kamerdebat over de begroting van Volks huisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieu. Bovendien wil de Kamer dat betalen door on der meer te bezuinigen op het personeel dat de huursubsidie moet uitvoeren. En daar 'ga ik dwars voor liggen', zei hij. Aanvankelijk wilde Remkes helemaal geen compensatie voor de huurders. De huursub sidie gaat jaarlijks al met zo'n 2,5 procent omhoog. Dit jaar is die verhoging opgetrokken tot 3,8 procent, op uitdrukkelijke wens van de Kamer. Voor volgend jaar weigert de staatssecretaris dat echter. Hij wil dat alleen doen voor de mensen die het echt nodig heb ben zoals AOW'ers of alleen staande minima. De Kamer fracties van PvdA, CDA, SP en GroenLinks staan er echter op dat hij de huurverhoging in het algemeen compenseert via de huursubsidie. Remkes en de Kamer spreken volgende maand verder over het huurbe leid. De staatssecretaris is wel be reid om te laten onderzoeken of het mogelijk is huurders een 'huuraftrek' te laten genieten, zoals huizenbezitters nu hun hypotheekrente van de belas ting kunnen aftrekken. Zelf ziet hij allerlei haken en ogen aan een eventuele invoering van de huuraftrek Maar met het onderzoek komt hij tegemoet aan de wens van een Kamermeerderheid van PvdA, CDA, SP en Groen Links. De Kamer denkt dat huurders beter af zijn met be lastingaftrek, Remkes betwijfelt dat sterk. Volgens hem zijn ze beter af met de huursubsidie zoals die nu geldt. Voor zowel de Kamermeerderheid als voor de staatssecretaris staat voorop dat de huurders er in elk geval niet op achteruit mogen gaan. den haag anp De WD-fractie wil niet praten met stichting Varkens in Nood, zolang Robert Long daarvan ambassadeur is. De WD stoort zich zeer aan uitlatingen van de zanger. Long heeft meermalen gezegd dat varkens hetzelfde lqt ondergaan als joden in de Tweede Wereldoorlog in de concentratiekampen: „Wat Da chau was voor de joden, is de vleesindustrie voor de var kens." Long wil dat de schuldi gen hiervoor worden gestraft. WD-Kamerlid Oplaat noemt de vergelijking met de Tweede Wereldoorlog onbegrijpelijk, onfatsoenlijk en onnodig grie vend. „De uitlatingen doen geqn enkel recht aan de inspan ningen die door varkensboeren en politiek worden geleverd", aldus Oplaat gisteren. „Integen deel: de bereidheid om te in vesteren zal alleen maar afne men, wegens gebrek aan waar dering." Daarentegen wil D66- Kamerlid Ter Veer juist een toe lichting van Robert Long. Hij nodigt hem uit voor een pre sentatie bij de landbouwcom- missie van de Tweede Kamer. Ter Veer zegt de uitlating van Robert Long pas te willen ver oordelen, als hij die na een tweede of derde gesprek nog steeds handhaaft. Ook CDA-Kamerlid Atsma zegt met de ambassadeur van Varkens in Nood te willen spre ken. Zijn doel is hem op andere gedachten te brengen. Hij wil bovendien dat de stichting af stand neemt van Robert Long en excuus aanbiedt. Hij verwijt de stichting bovendien lafheid: de actievoerders weigeren vol gens hem een werkbezoek aan gewone varkenshouders. De stichting Varkens in Nood verzet zich tegen bio-industrie. Regelmatig dienen bekende Nederlanders als ambassadeurs van de stichting. rotterdam gpd formele omgangsvormen tot 'een verlies aan decorum'. En dat draagt niet bij aan het ima go van het politieke bedrijf, vindt de commissie onder voor zitterschap van burgemeester ©pstelten, zelf een verstokte U- zegger. De commissie stelt nieuwe ri tuelen voor om de ernst van het politieke bedrijf te benadruk ken. Zo zouden topambtenaren na hun benoeming een ambts eed moeten afleggen in de ge meenteraad. Dat symboliseert dat zij ten dienste staan van de Rotterdamse bevolking, meent de commissie. Ambtenaren, wethouders en gemeenteraadsleden in Rotter dam moeten elkaar weer met 'U' aanspreken. Tenminste, als er publiek bij is. Volgens de commissie verbe tering lokaal bestuur is het ver warrend voor toeschouwers bij vergaderingen als ambtenaren hun wethouders tutoyeren en als raadsleden zitten te 'jijen en te jouen'. Het draagt wel bij tot een on gedwongen vergadercultuur, het is eigentijds maar volgens de commissie leiden zulke in- den haag axel veldhuuzen De Rotterdamse studentenvereniging Sanctus Laurentius ontgroent ieder jaar nieuwe leden in de Haagse duinen bij Meyendel. In een voor gewone wan delaars afgesloten deel van het natuur gebied krijgen de 'feuten' in vijf dagen de mores van de katholieke vereniging ingepeperd. De Haagse vogelliefhebber L. van Dam belandde eind augustus in een surrealistisch toneelstuk toen hij door het duingebied wandelde om vo gels te spotten. „Het was net Harold Pinter. Voor me zag ik een meisje of eigenlijk een jonge vrouw gedwee op haar knieën zitten, terwijl een heerschap in driedelig grijs haar uitschold." Dat tafereel werd volgens de Haagse vo gelaar van enige afstand met goedkeu ring gadegeslagen door drie andere keu rig geklede jonge heren en dames die in een driezitsbank in een duinpan zaten. Vijftig meter verderop stond ook nog een groepje jongelingen uit volle borst te zingen. „Dat was een soort straflied. La ter vond ik nog een blaadje met de tekst in het gras. Het ging met name over ora le seks." Toen de Haagse natuurvriend enigszins van zijn verbijstering was bekomen, sprak hij een van de jasje-dasjes aan. „Op arrogante manier werd mij te ver staan gegeven dat men hier met toe- 'Misstanden ontgroening onderzoeken' rotterdam gpd De leden van het Rotterdamsch Stu denten Corps (RSC), die tijdens de ontgroeningsperiode aspirant-corps leden hebben mishandeld, zijn er te makkelijk vanaf gekomen. Dat vindt het Rotterdamse PvdA-Kamerlid Van Heemst. Hij wil dat minister Korthals (justitie) zich over de zaak gaat bui gen. De Erasmus Universiteit in Rot terdam heeft de vereningserkenning van het corps voor een jaar ingetrok ken. stemming zat en bovendien werd ik be volen om vertrekken.'1 De studenten hadden middenin het kwetsbare natuurgebied een volledig kampement voor 150 mensen ingericht. Behalve tenten waren ook de bierpomp, verschillende geluidsinstallaties en een aantal banken en fauteuils uit Rotter dam meegenomen. Van Dam nam na thuiskomst meteen contact op met het Duinwaterbedrijf Zuid-Holland, de beheerder van het duingebied. Bij het terugdenken aan dat gesprek maakt hij zich weer boos: „Ik kreeg te horen dat ik me nergens mee moest bemoeien en dat de dames en he- Twee studenten beschuldigden on langs het corps van excessen tijdens de kennismakingsperiode.' Er zou ge slagen zijn met hockeysticks, para plu's en honkbalknuppels. Studenten moesten urenlang op hun knieën zit ten en 'robben' (op de buik voortbe wegen met de handen om de enkels geslagen). Een jongen die twaalf uur lang niets te drinken had gehad, kreeg te horen dat hij z'n hoofd maar in de toiletpot moest duwen, die vervolgens werd doorgetrokken. ren studenten er met goedkeuring za ten." Na enig intern overleg geeft woordvoer ster Marijke Poppelier van het Duinwa terbedrijf Zuid-Holland uiteindelijk schoorvoetend toe dat de ontgrpening in de duinen in strijd was met ongeveer alle regels van het bedrijf. Er werd ge kookt, geslapen en gefeest in een gebied dat anders het territorium is van vogels, konijnen en een enkele natuurvorser met een spaarzaam verstrekte toegangs pas. „Maar ze waren ook goedkope arbeids krachten. Die studenten hebben onder onze leiding veel rommel opgeruimd en overbodig groen gesnoeid. Pas na afloop van die werkzaamheden mocht er wor den ontgroend", aldus de woordvoer ster. Het Duinwaterbedrijf heeft de studenten een vergoeding voor hun werkzaamhe den gegeven. Mare Janssen van de Stich ting Duinbehoud vindt het een slechte smoes. „Er zijn genoeg natuurverenigin- gen die daar ook wel willen opruimen en snoeien zonder dat ze hun meubilair en bierpomp meenemen. Dit verhaal is de allergrootste flauwekul die ik ooit heb gehoord." Preses Thomas Gribnau van Sanctus Laurentius zit met de kwestie in zijn maag. Juist in de week dat de collega vereniging het Rotterdamse Studenten Corps vanwege geweld tijdens ontgroe ningen op de Veluwe in een universitai re ban is gedaan, is deze duinenkwestie onwelkom. „Wij gebruiken absoluut geen fysiek ge weld", begint de voorzitter zijn verdedi ging ongevraagd. „Er was dit jaar in de omgeving geen andere plek om te over nachten." Van Dam heeft de zaak aangekaart bij de gemeenteraadsfractie van GroenLinks. Die heeft burgemeester Deetman inmid dels om opheldering gevraagd. Het Duinwaterleiding zegt de zaak nu te be treuren. „We moeten het volgend jaar misschien toch wat anders aanpakken", aldus een wat bedeesde voorlichtster. den haag anp Defensie loopt door de hoge dollarkoers aan tegen een strop van zeker 80 miljoen gulden. Vooral de luchtmacht is tiental len miljoenen guldens extra kwijt aan kerosine. Maar ook de aankopen van materieel vallen duurder uit. Defensie rekende eind vorig jaar nog met een dollarkoers van 1,97. Inmiddels staat de dollar op 2,61. Minister De Gra ve van defensie zei gisteren in de Tweede Kamer dat zijn mi nisterie zeer dollargevoelig is. PvdA-woordvoerder Timmer mans suggereerde daarop pla gerig dat Van Hoof dan maar Europees materieel moet aan schaffen in plaats van Ameri kaans. Ook de Nederlandse contri butie aan de Verenigde Naties valt duurder uit door de hoge dollar, van 66 miljoen wordt het nu 74 miljoen. Dit komt overi gens niet uit de begroting van defensie maar uit de pot 'ho mogene groep internationale samenwerking' (HGIS) van bui tenlandse zaken.

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 5