PvdA: Wachtlijsten aanbesteden Parkeren met munten verdwijnt Binnenland Japanse architectuur in Rotterdam 'Viagra is middel tegen ongemak' Te veel heilig geloof in opsporingstechnieken Arrestatieteam pakt ontsnapte Russen op 'Zedenmeesters zitten net zo goed bij paars' JAG 20 OKTOBER 2000 tie voor lawaaimeters IMG* De ministers Netelenbos (verkeer) en Pronk (milieu) ISj jen vanochtend op het Binnenhof ruim 22.000 handteke- ,en in ontvangst genomen van omwonenden van Schiphol, ttl ens initiatiefnemer Milieudefensie moet er een netwerk ko- jvan 350 tot 400 lawaaimeters om de geluidshinder in toom sre juden. Tot de ondertekenaars behoren de gemeenten Am- 41 Jam. Haarlem, Leiden, Velsen, Hillegom, Sassenheim, )ni stgeest, Zandvoort, Haarlemmerliede en Spaarnwoude en ;to made. Een commissie onderzoekt momenteel in opdracht iar Netelenbos hoeveel meetpunten er nodig zijn voor een ;efi iw systeem van geluidsgrenzen. ter. ngen vindt goudschat Ie A iwfrshaven De twaalfjarige Twan Hanse uit Brouwersha- laa heeft in de bodem naast zijn ouderlijke woning zevenenze- ntp jg gouden munten gevonden. De getaxeerde waarde van de iod dst bedraagt 125.000 gulden. Het gaat om munten uit voor- s h lelijk Portugal, Italië, Frankrijk en Engeland. Ze dateren uit lid eriode tussen 1419 en 1542. De jongen kwam op het spoor de munten nadat hij voor zijn verjaardag een metaaldetec- <vas iad gekregen, idf 'Jj milie verdachte moord verhuisd >p> cht» De ouders van de 14-jarige jongen die heeft bekend -hl ntwoordelijk te zijn voor de dood van de 5-jarige Yasmina rni c|ii uit Utrecht, zijn naar een andere gemeente verhuisd, in mizers hebben gisteren het huis leeggehaald. Volgens de ;ste [je vonden de ouders het zelf niet verstandig terug te keren ki e wijk. Vandaag wordt bepaald of de 14-jarige verdachte en l-jarige broer in bewaring blijven. jJi itrpere controle zwartvissers idi |aag Visstropers krijgen het volgend jaar flink moeilijker sta Degale fuiken en hengels in rivieren en meren uit te wer- Staatssecretaris Faber (visserij) begint in 2001 acties tegen lisstropers op binnenwateren, zo heeft ze gisteren geant- rlijl ird op schriftelijke vragen van de WD-fractie in de Tweede t il ier. Het stroperijprobleem zal eind volgend jaar zichtbaar bi] afgenomen, zo verwacht Faber. De acties richten zich op X)l (land, de Randmeren en de Zuid-Hollandse wateren. De a Issecretaris stuurt hier meer opsporingsambtenaren op onder meer van de Algemene Inspectiedienst en van de li- en regiopolitie. - utsmuller geen kwakzalver btdamVoorzitter C. Renckens van de Vereniging tegen kzalverij mag de gepensioneerde Rotterdamse internist A. C usmuller geen kwakzalver en leugenaar noemen. Dat heeft jerechtshof in Amsterdam hem gisteren verboden. Renc- 1^ s, zelf ook medicus, deed de gewraakte uitspraken vorig jaar rschillende kranten. De aanleiding was een congres ter ge ilheid van de vijftigste verjaardag van de Nederlandse Kan- estrijding, waarvoor ook Houtsmuller en andere vertegen- rdigers van de alternatieve geneeskunde waren uitgeno- Renckens vindt dat de internist kankerpatiënten valse i geeft omdat hij niet wetenschappelijk kan aantonen dat dieet werkt. )A wil subsidie voor schoolfruit iaag Het CDA wil dat de overheid gesubsidieerd school gaat uitgeven. Door goedkope appels en ander fruit wordt ugd al vroeg aangeleerd om voldoende groente en fruit te ,Een geweldige impuls voor de volksgezondheid. Neder- ers eten namelijk nog steeds minder groente en fruit dan is voor een goede gezondheid", aldus Tweede-Kamerlid i gisteren in overleg met minister Brinkhorst (landbouw), olffuit vermindert bovendien de overschotten aan fruit in Minister Brinkhorst ziëf niets in het op deze manier latig opdrijven van c plag op twaalf ton vuurwerk De gemeente Enschede heeft vanochtend 12.000 kilo rerk in beslag genomen bij vuurwerkopslagbedrijf Haar- Het evenementenvuurwerk valt in een zwaardere klasse :t etiket aangeeft. Dat blijkt uit controles van het Milieu ïtingen en Opsporing Team (MIOT). De gemeente Ensche- id het bedrijf tot gisteren de tijd gegeven de 12.000 kilo rerk uit de opslagplaats te verwijderen. Haarman bleek ïr niet in staat om een andere4okatie te vinden. Daarop de gemeente bestuursdwang toe en liet het vuurwerk zelf ;entiende dode vuurwerkramp ;de« De vuurwerkramp in Enschede heeft een negentien de geëist. Een 52-jarige vrouw uit Enschede overleed idag in een ziekenhuis aan haar verwondingen. Dat maak- gemeente gisteren bekend. De vrouw, die buiten het ►gebied woonde, werd 13 mei opgenomen in het zieken- met ademhalingsmoeilijkheden en ernstige verwondingen. :heidene operaties volgden, maar er traden complicaties aaraan het slachtoffer uiteindelijk bezweek. lygensprijs voor sterrenkundige burg» Voor zijn proefschrift over uitbarstingen van gam- ralen heeft Titus Galama gisteren in Voorburg de Christi- luygensprijs ontvangen. Galama kreeg de prijs uit handen minister Hermans (wetenschap). Een door de Koninklijke rlandse Akademie van Wetenschappen ingestelde jury ede prijs toe. Net als mede-onderzoeker Paul Groot, legde ma een verband tussen gamma-uitbarstingen en superno- die de geboorte van een zwart gat markeren. Het onder van de Amsterdammers was begin dit jaar al opgenomen top-tien van het blad Science als een van de belangrijkste nschappelijke doorbraken van 1999. De Christiaan Huy- prijs bestaat uit 20.000 gulden en een bronzen beeld. p noodscenario sociale diensten *ag» Minister Vermeend (sociale zaken) vindt dat er nu [een noodscenario nodig is voor de problemen die sociale iten zien aankomen bij de invoering van de belastingher- ng op 1 januari. Vermeend zal er wel voor zorgen dat zo'n ario klaarligt, beloofde hij gisteren in de Tweede Kamer. Is het kabinet toonde de Kamer zich erg bezorgd over de lemen die sociale diensten hebben aangekondigd. De sten wezen er vorige week op dat de voor het belastingplan tdigde automatisering te laat zal zijn aangepast. Miepanelen mogen op elk dak *ag» Te gek voor woorden, vindt staatssecretaris Remkes shuisvesting) het; dat een gemeente iemand verbiedt om epanelen op z'n dak te maken omdat het in strijd zou zijn jW' trchitectonische welstandseisen. Zonne-energie moet juist •e nuleerd worden, vindt hij. Remkes wil gemeenten daarom [gen om zulke eisen onmiddellijk te schrappen, zei hij gis- ond in de Tweede Kamer. Alleen in uitzonderingsgevallen rpyy Remkes een verbod op zonnepanelen gerechtvaardigd, p g orbeeld als het om een beschermd stads- of dorpsgezicht vut elij ra ndies Amsterdam te makkelijk' een &-DAM Tweederde van de studenten van de Universiteit _prt Disterdam (UvA) vindt de opleiding niet moeilijk. Meer ja Ie helft vindt zelfs dat het allemaal wel wat pittiger mag. SI0 'lijkt uit een enquête onder ongeveer vierhonderd studen- artii fgenomen voor de ASVA Studentênunie. De ondervraag- [jS «steden gemiddeld 22 uur per week aan hun studie. Hier af 'jn ze slechts negen uur kwijt aan colleges, werkgroepen ^gr 'actica. De inhoud van de lesstof deugt volgens de meeste e ij Wen wel, maar het aantal uren op de universiteit is vaak iet lein- ANP Algemeen Nederlands Persbureau GPO Geassocieerde Pers Diensti Achterstand door bedrijven laten wegwerken De PvdA wil de wachtlijsten in de thuiszorg stapsgewijs en regionaal aanpakken. Via een systeem van openbare aanbesteding moet de zorg worden geregeld. Of de zorg wordt geboden door erkende dan wel niet erkende bu reau's is op korte termijn van ondergeschikt belang. den haag anp Door de inzet van de particulie re thuiszorgbureau's zou een flink deel van de wachtlijst kun nen worden weggewerkt, stelt het Tweede-Kamerlid Arib in het gisteren verschenen PvdA- plan 'Stoppen met wachten'. Arib wil de bureaus laten con curreren, maar wil daarvoor het woord marktkwerking niet in de mond te nemen. Dat roept herinneringen op aan medio ja ren negentig toen commerciële bureaus die zich niet aan de CAO hielden als paddestoelen uit de grond schoten. Arib: „De reguliere zorg en de particuliere bureaus moeten sa menwerken. Zijn er onvoldoen de medewerkers voor thuiszorg in een bepaald deel van het land, dan moet er buiten de re gio worden gekeken." Daartoe moeten zorgkantoren gaan sa menwerken met collega's el ders in het land en in de grens gebieden. Mochten de wacht lijsten na de openbare aanbe steding onder zorgaanbieders in een regio nog niet voldoende zijn verminderd, dan moet een zorgkantoor uit een andere re gio de kans krijgen de wachtlijst aan te pakken. Verder wil de PvdA de zoge heten stille arbeidsreserve in de zorg meer inzetten, een betere samenwerking tussen zieken huizen en thuiszorg en een ac ceptatieplicht voor zorginstel lingen. Dat laatste betekent dat de instellingen een patiënt niet meer kunnen weigeren als ze voor de hulp het geld hebben. Directeur F. Clevers van de koepel voor reguliere thuiszorg (LVT) is ingenomen met het plan. Clevers: „Heel goed dat buiten de eigen regio wordt ge keken voor mensen die dichter bij huis niet wordt geholpen. Bovendien hoor ik voor het eerst dat er veel meer potentiële werkers in de zorg aanwezig zijn. Zeker onder allochtone vrouwen." Rotterdam Medewerkers van het Nederlands Architectuur Instituut zijn in de weer met een papieren constructie die deel uitmaakt van de expositie 'TowardsTotalscape'. Op de ten toonstelling is werk te zien van 58 japanse architecten. Aan de hand van maquettes, foto's, schaalmodellen en multimediale presentaties worden zoveel mogelijk aspecten van het he dendaagse Japanse landschap weergegeven. De tentoonstelling loopt tot en met 14 januari. foto anp robert vos den haag anp De erectiepil Viagra behoort tot de 'life style drugs'. Dat zijn geneesmiddelen die voornamelijk gericht zijn op verbetering van de kwaliteit van het leven. Zij zijn niet bestemd voor kwalen die ge vaarlijk of bedreigend zijn, maar die meer als een onge mak worden ervaren. Het is uit het oogpunt van de volksgezondheid niet nodig dat Viagra in het zieken fondspakket wordt opgeno men. Dat betoogde advocaat G. de Groot gisteren namens het ministerie van volksge zondheid voor de rechtbank in Den Haag. De rechtbank buigt zich over de vraag of minister Borst van volksge zondheid terecht heeft ge weigerd het middel in het ziekenfondspakket op te ne men voor suikerpatiënten en mannen met een dwarslae sie. De bewindsvrouw ging hiermee in tegen een advies van het College voor Zorg verzekeringen. Borst vindt de meerwaarde van Viagra niet opwegen tegen de hoge kos ten, die zij schat op 60 mil joen gulden per jaar. Viagra- producent Pfizer hoopt via het kort geding te bereiken dat Viagra alsnog voor ver goeding in aanmerking komt. Advocaat 1. Cath wees er namens Pfizer op dat een ander middel voor dit 'onge mak' wel zonder enige be perking wordt vergoed. An- doskat, dat in de penis moet worden geïnjecteerd, is per ampul vrijwel net zo duur als een Viagrapil, aldus Cath. De injectie kan leiden tot zwel lingen en pijn. Viagra heeft die bezwaren niet. Volgens Cath maakt de minister een veel te hoge inschatting van het aantal mannen dat Via gra zal gebruiken en dus ook van de kosten. Pfizer denkt dat er 18 miljoen gulden per jaar mee gemoeid is, wan neer de pil alleen wordt ver goed voor diabetici en dwarslaesiepatiënten. Dat blijft veel geld, aldus advo caat De Groot. En tussen neus en lippen door liet hij weten dat het niet is uitge sloten dat Androskat in de toekomst uit het ziekend- fondspakket verdwijnt. De rechtbank doet 2 no vember uitspraak. 'Echte misdadigers worden steeds slimmer' den haag gpd Nederlanders geloven heilig in het succes van DNA-onderzoek, camera's en andere technologi sche opsporingsmiddelen in de strijd tegen criminaliteit, blijkt uit onderzoek in opdracht van de Onderzoeksschool Maat schappelijke Veiligheid (OMV). Wetenschappers van het OMV temperen het enthousiasme en waarschuwen voor tegenvallen de resultaten en een complexe wapenwedloop met sluwe cri minelen. „Nu al zie je dat steeds meer verkrachters een condoom ge bruiken, om te voorkomen dat ze gepakt kunnen worden op DNA-sporen uit achtergebleven sperma. En een verkrachting pleeg je straks natuurlijk hele maal perfect door een zak met haren over het slachtoffer uit te strooien. Ga dan maar eens op zoek naar het DNA-profiel van de dader", zegt prof. dr. Peter van Koppen. De hoogleraar rechtspsycho logie aan de Vrije Universiteit (VU) van Amsterdam was giste ren een van de kritische spre kers op het openingssymposi um van de OMV. Dit samen werkingsverband van een aan tal universiteiten en andere on derzoeksinstituten, wil meer gegevens over criminaliteit en veiligheid in Nederland boven tafel tillen. „Er worden ten onrechte wonderen verwacht van bij voorbeeld DNA", zegt Van Kop pen. Hij wijst erop dat vingeraf drukken en andere daderspo ren ook maar een beperkte rol spelen in de opsporing. „Uit een nog lopend onderzoek blijkt dat in 1827 zaken, varië rend van brandstichting, ont voering, diefstal met geweld tot zeden- en levensdelicten, slechts in één procent van de gevallen de dader wordt gevon den door sporen die hij heeft achtergelaten. In 205 zaken van moord en doodslag heeft de politie slechts in vijf gevallen vingerafdrukken weten te be machtigen. In geen enkele zaak droegen de vingersporen bij aan het vinden van de dader." De verwachtingen van DNA- bewijs moeten daarom volgens Van Koppen drastisch worden bijgesteld. „Daders kennen de opsporingsmethoden en ne men voorzorgsmaatregelen. Ze dragen handschoenen om geen vingerafdrukken achter te laten en strooien sigarettenpeuken uit een café rond een lijk om DNA-materiaal en daarmee sporen van onschuldigen ach ter te laten." Volgens prof. dr. Dick Hessing, wetenschappelijk directeur van de OMV, helpen allerlei technologische snufjes in de opsporing vooral om domme criminelen en idioten te pakken. „Bij de calculerende crimineel kun je je rot zoeken naar DNA, en hij laat zich ook niet filmen door een camera als hij iemand overhoop schiet", zegt de hoogleraar sociaal-we tenschappelijke bestudering van het recht aan de Rotter damse Erasmus Universiteit. „De echte misdadigers worden alleen maar slimmer. En we hebben al vaker gezien dat cri minelen bij de inzet van vernuf tiger opsporingsmiddelen hun methodes verharden. Dan kun nen technologische hulpmid delen leiden tot bijvoorbeeld meer vuurwapengebruik." amsterdam anp Een landelijk rechercheteam heeft gisteren in Amsterdam zes Russische mannen aange houden, van wie er vier op spectaculaire wijze waren ont snapt uit de gevangenis in Ant werpen. Dat heeft een woord voerder van het Korps Landelij ke Politiediensten in Drieber gen gisteravond bekendge maakt. Twee van de vier voortvluch tige Russen zijn wegens ge welddadige roofovervallen tot tien jaar cel veroordeeld. De andere twee worden verdacht van respectievelijk moord en fraude. Bij de arrestatie en de huiszoeking trof de politie wa pens aan. Driekwart gemeenten wil elektronisch betaalsysteem den haag gpd Automobilisten kunnen vanaf 2002 vrij wel nergens meer met muntgeld betalen bij de parkeerautomaat. Als het aan de meeste Nederlandse gemeenten ligt, kan parkeren dan alleen nog via een betaal- pas. De Consumentenbond vindt dat deze maatregel te ver gaat en wil dat gemeen ten alternatieven blijven bieden. Uit een onderzoek van de Bank Nederland se Gemeenten (BNG) blijkt dat driekwart van de gemeenten die betaald parkeren hebben ingevoerd, in de toekomst alleen een betaling met chip- of creditcards wil len. Minister de Vries van binnenlandse za ken stelt vandaag in de ministerraad een wetswijziging voor om dit mogelijk te ma ken. „Het betalen met muntgeld is onaantrekke lijk voor gemeenten omdat daar veel kosten bij komen kijken. Zo moeten de parkeerau tomaten regelmatig worden geleegd en het geld moet op een veilige manier, door een geldtransport, naar de bank worden ge bracht", aldus M. Meijs van de BNG. Voor veel kleinere gemeenten zijn de kosten van het betaald parkeren groter dan de baten. Bij invoering van elektronisch betalen ver vallen veel van die verliesposten. Dat scheelt de gemeenten jaarlijks elf miljoen gulden. Meijs: „Het is nu het goede mo ment om het elektronisch betalen in te voeren, de gemeenten moeten toch kosten Munten lijken voorbestemd om te verdwijnen als betaalmiddel voor het parkeren. foto gpd cees zorn maken om hun parkeerautomaten op tijd aan te passen aan de komst van de euro in 2002." Ook zou de parkeermeter zonder contant geld niet meer zo'n geliefd doel voor vandalen zijn. In Amsterdam zijn permanent 200 parkeer automaten buiten gebruik door vernieling. „Op dat gebied zou het afschaffen van muntgeld een oplossing kunnen zijn", weet een woordvoerder van de dienst Stadstoe- zicht. De Amsterdamse wethouder Groen wil zover echter nog niet gaan. „Zo lang niet iedereen met plastic geld kan betalen, wordt in Amsterdam het muntgeld niet ge weerd." Woordvoerder S. Louw van de Consumen tenbond: „De chipknip wordt nauwelijks gebruikt. Daarom zijn wij geen voorstander van pasjes als enige betaalmiddel: het is duidelijk dat de consument het ook niet ziet zitten. En het is dan niet netjes om het hem zo door de strot te duwen. Bovendien dreigt er chaos als je dit in gaat voeren ter wijl nog bijna niemand met een chipkaart betaalt. Verder zijn er nog praktische pro blemen. Iemand die zijn bankpasje is ver geten of geen bankrekening heeft, kan niet parkeren." Ook de ANWB heeft bedenkingen. „Het is natuurlijk wel handig, maar we vragen ons met nadruk af wat er gaat gebeuren met mensen die met gepast geld willen betalen. Er blijft een groep, onder wie veel ouderen, die daar de voorkeur aan zal geven", zegt woordvoerder Van Tol. Volgens de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) past het voornemen van De Vries in een landelijke trend. „Ie ziet dat ook andere organisaties, zoals de NS, meer en meer automatiseren. Gelukkig raken ook de 50-plussers steeds beter ge wend aan het werken met pasjes." RPF-Kamerlid Rouvoet schrijft boek: den haag anp Zedenmeesters worden ze ge noemd. Moraalridders en fat soensrakkers. Het zijn kwali ficaties die door de tegen standers van de kleine chris telijke partijen aan het Bin nenhof niet bepaald als com pliment worden bedoeld. Vooral politici van de sinds 1994 regerende paarse coali tie van PvdA, D66 en de WD wekken graag de indruk dat zij - heel anders dan de kleine christelijke partijen - bij voor keur pragmatisch en zakelijk te werk gaan en de burgers geen opvattingen opdringen over de juiste publieke mo raal. Die voorstelling van zaken is André Rouvoet, sinds 1994 Tweede-Kamerlid voor de RPF, al heel lang tegen het ze re been. In zijn gisteren ver schenen bundel 'Politiek met een hart, beschouwingen over politiek en moraal' be strijdt hij de gedachte dat 'het meesteren van de zeden' het exclusieve terrein van zijn of verwante klein-christelijke politieke groeperingen zou zijn. „Het is een beetje de pot die de ketel verwijt dat hij zwart ziet", zegt Rouvoet. „Maar ook paarse politiek is wel degelijk gebaseerd op op vattingen over de publieke moraal. Het is alleen zo jam mer dat die in het politieke debat zo zelden expliciet worden gemaakt." Een van de sprekendste voor beelden voor zijn stelling is volgens Rouvoet de discussie die de afgelopen jaren in de Tweede Kamer over de invoe ring van het homohuwelijk is gevoerd. „De paarse fracties hebben dat steeds weer ver dedigd door te zeggen dat zij mensen geen bepaalde le vensstijl willen opleggen. Dat mensen vrij moeten zijn om de samenlevingsvorm te kie zen die hen zelf goeddunkt. Maar op de vraag, waarom de PvdA, de WD en D66 dan niet ook het wettelijk verbod op polygamie willen ophef fen, krijg je pas na lang aan dringen te horen dat dat in strijd is met de gelijkwaardig heid van de vrouw. Dat gaat kennelijk ook bij de paarse fractie over een morele grens." „Paars ontwijkt het debat over de eigen morele opvat tingen", zegt Rouvoet. „Ze doen net of de publieke mo raal alleen een kwestie is van democratische meerderhe den in het parlement. Maar volgens mij moeten politici juist niet volstaan met het al tijd maar weer zoeken naar de grootste gemene deler. Ik begrijp best dat dat bij een heleboel meer concrete on derwerpen wel zal moeten om het land te kunnen bestu ren. Maar juist als het gaat om zaken die aan je diepste overtuigingen raken mag je je als politicus niet verschuilen achter wat de meerderheid vindt."

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 3