Ebola dodelijk maar dom virus Gesprek van de Dag Geen strategie op wereldkampioenschap monopoly U VRIJDAG 20 OKTOBER 2000 'ommentaar Longs varkenscabaret Zanger/cabaretier Robert Long heeft zich geheel volgens de verwachting de woede van varkens- boeren op de hals gehaald door het lot van var kens te vergelijken met dat van de joden in Da chau. Vijf boeren dagen hem wegens smaad voor de rechter. De WD weigert in de toekomst te spreken met de organisatie Varkens in Nood, zo lang Long daar de voorman is. Naarmate de oorlog langer achter de rug is voelen meer mensen zich vrij vergelijkingen te trekken met hedendaags leed. Die vergelijkingen gaan ge lukkig nooit op. Ze hebben daardoor wel het on bedoelde en voor de betrokkenen kwetsende ne veneffect dat het oorlogsleed wordt gebagatelli seerd. Om die reden bewijst Long oorlogslachtof fers geen dienst. Het is de vraag of dat wel geldt voor het lot van varkens. Varkens in Nood is opgericht door de schrijver J.Voskuil, die geld inzamelde voor paginagrote advertenties in de dagbladen over de gang van za ken in de varkenshouderij. De serieuze toon bleef gehandhaafd onder Voskuils opvolger Koos van Zomeren, maar werd al harder en ludieker toen cabaretier Youp van 't Hek de leiding nam. De re cente keuze voor Robert Long als woordvoerder bevestigt dat Varkens in Nood een lawaaiige ac tiegroep wil zijn die de vergrotende trap kiest om aandacht te krijgen. Dat betekent automatisch dat de dialoog die men in het verleden nog met de branche en de politiek zocht, tot het verleden behoort. Voor nuances moet je nu eenmaal niet bij het cabaret zijn. Het lijkt ook effectiever om het gedrag van het vlees etende publiek te beïnvloeden. Als dat massaal tot een onsje minder of tot scharrelvlees te beke ren is, dan moet de sector wel maatregelen ne men om te overleven. En dan heb je de politiek ook helemaal niet nodig. Het kiezen van de juiste toon blijkt vooralsnog een vak apart. Alle lachers die Van 't Hek op zijn hand heeft weten te krijgen, hebben nog geen merkbare invloed gehad en Robert Long heeft tot dusver niet meer bereikt dan dat het grote pu bliek weet heeft van zijn nieuwe roeping. L clevisie Is het hier oorlog? Wil heeft niks tegen een documentaire over Duitse gevechtsvliegtuigen uit de Tweede Wereldoorlog. Of over het'nut van speurhonden in het Ameri kaanse leger in de Vietnam-oorlog, de opkomst en ondergang van U-boten in de Eerste Wereldoorlog, de rol van infraroodcamera's in het Golfconflict. Ieder zijn meug. Waar Wil wel beroerd van word, is het spervuur aan populair wetenschappelijke programma's met het thema oorlog waar de kijker van Discovery Channel op wordt vergast. En waar meer dan eens de oorlog openlijk in wordt verheerlijkt. Een heel uur over het uitmuntende strategisch in zicht van de Duitse tankcommandanten Rommel en Guderian. Hun 'heldendaden' met historische beelden en moderne computeranimaties belicht. Of Vietnam - veteranen die vol vuur herinneringen ophalen aan het sensationele lichtspel dat zich on der hen afspeelde als een heel tapijt brandbom men vanuit hun straaljager over de dichte jungle werd gedropt. Mooie boel. De enige afwisseling op het thema 'weapons of war' wordt gevormd door documentaires over gru welijke moordpartijen in de Verenigde Staten en hoe die met behulp van wetenschappers in moder ne laboratoria werden opgelost. Een seriemoorde naar liep tegen de lamp omdat hij bij het dumpen van zijn zevende slachtoffer - dat op beestachtige wijze was verkracht en gewurgd - een na veel mi croscopisch speurwerk traceerbare vezel van zijn overjas op het ontzielde lichaam had achtergela ten. Dat soort vrolijkheid. Dan zijn er in de middaguren nog zogenaamde natuurfilms maar die zijn, ondanks het tijdstip, niet voor kinderogen. Het gaat hier niet over een etmaal in het leven van een damhertje of het zanggedrag der kaketoes op Madagascar. Nee, bij Discovery verslinden scholen piranha's, uiteraard in close-up, een heel varken in een zijriviertje van de Amazone, scheuren slagschepen van krokodil len weerloze wildebeesten in de Serengetisteppe in tweeën of vernietigen tornado's hele steden in Oklahoma. Afstemmen op Discovery betekent het aanschou wen van een niet aflatende stroom extreem ge weld. Wie heeft ooit bedacht dat deze zender zon der decoder de huiskamer binnen mag? Kan dat even snel van de kabel af worden gebom bardeerd, geslagen of geknald? Eurodruppels Miljonair worden, da's waar we af en toe van dromen. Een enkeling probeert via de tele visie een miljonair te strik ken, een ander werkt zich een slag in de rondte, maar de meesten spelen af en toe het Spel der Spelen. Onge- neerd op jacht naar geld, hui zen, hotels, straten en ste den. Er is waarschijnlijk geen spel dat zo tot de verbeelding spreekt als het monopoly- spel. Wie kent niet de waarde van de gelukzalige mededeling 'U wint een schoonheidswed- strijd' en wie voelt zich meer opgelucht als de kaart 'Ga naaar de gevangenis' door een ander wordt gepakt? Ter wijl het 'Ga drie plaatsen te rug' tot de grootste frustratie kan leiden, want op die plek wordt de bezoeker altijd een poot uitgetrokken. Sinds de uitvinding in 1935 spelen een geschatte 480 mil joen mensen het spel in tien tallen versies en talen. We reldwijd zijn er in de loop van de jaren meer dan 160 miljoen spellen verkocht. Het is in 26 talen uitgebracht, ter wijl er ook een braille versie van is. De onverminderde interesse voor dit familiespel heeft tot de organisatie van lokale, na tionale en internationale tournooien over de hele we reld geleid. Sinds 1973 zijn er zelfs werdlkampioenschap- pen. In 1992 gewonnen door een Nederlander, Joost van Orten. Dit weekeind gaat on ze nationale kampioen Jim my Reus uit Lutjebroek de eer van Nederland hoog hou den tijdens het wereldkampi oenschap in het Canadese Toronto. De 26-jarige Reus, versmede werker in een supermarkt, speelt pas sinds vier jaar mo nopoly. Hij kreeg toen het spel voor zijn sinterklaas. „Maar ik ben sindsdien wel redelijk fanatiek. Ik speel het zowel met familieleden als met de computer. Die laatste is de beste tegenstander en het leukst is natuurlijk de computer zo moeilijk moge lijk te zetten. Meestal win ik dan nog." Het spel boeit hem omdat hij tijdens het spelen ongebrei deld met smakken geld kan omgaan en flitsend moet on derhandelen. „Maar ik ben hartstikke tevreden met m'n baan, hoor. Ik heb ook nooit een bepaalde strategie, zo van ik moet die en die straat hebben. Per situatie bekijk ik mijn kansen. Ik bereid me dus niet echt voor." Wel heeft hij de Canadese versie van het spel al enige weken in huis, zodat hij in ieder ge val vertrouwd is met de na men en begrippen. De werkloze klusjesman Charles Darrow uit German- town in Pennsylvania wordt gezien als de uitvinder van monopoly. Hij knutselde in de jaren dertig in zijn schuur tje allerlei 'uitvindingen', waaronder het monopoly- spel, in elkaar. Hij bood het aan speelgoedfabrikant Par ker Brothers aan. Deze zag aanvankelijk niets in het geesteskind van Darrow. Vol gens de fabrikant was het te ingewikkeld. Darrow ontpopte zich als een doorzetter en produceerde samen met een vriend in ei gen beheer vijfduizend spel len. Deze gingen als zoete broodjes over de toonbank en Parker Brother ging, toen het bespeurde dat het spel wel degelijk een succes was, alsnog overstag. Darrow te kende op 46-jarige leeftijd een contract dat hem in een klap miljonair maakte. De opmars van het wereldidee van een klusjesman nam een aanvang. IRENE NIEUWENHUUSE» Man overlef na bomaansl ook treinran Drie maal is scheepsre maar als het aan de 41 Gary Fellowes uit Lont gaat dat gezegde nieto heeft in anderhalf jaar grote rampen overleefi het daar graag bij latei In april vorig jaar bevc wes zich in de Londen gaanswijk Soho in deA Duncan Pub, toen daa zware spijkerbom ontj Daarbij vielen drie dot gewonden. Fellowes h de schrik en enkele lid wondingen vrij. Afgelopen dinsdag was van de passagiers in de vanuit Londen naar Le die bij een snelheid vi lometer per uur ontsp; Fellowes bevond zichl dien in het totaal verrt tauratierijtuig, waarin doden en de ernstigste den vielen. Fellowes b dit keer met een gebrc en wat kneuzingen In zijn ziekenhuisbedi Fellowes dat hij in de als vorig jaar in de Ada Duncan, doodsangst! uitgestaan. Hij weet ni nu een geluks- of een gel is: „Het is natuurlij felijk ongelukkig dat il keer betrokken ben bi] ramp. Maar ik heb ooi veel mazzel dat ik ze ai heb overleefd." HARM HARKEMA 'Epidemie peanuts vergeleken met HTV' Het Ebola-virus dat de afgelopen dagen tientallen slachtoffers heeft gemaakt in Oeganda is een dodelijk maar 'dom' virus. De vernietigende kracht van het virus is zo enorm dat-het driekwart van zijn slachtoffers binnen drie weken doodt. Maar met de dood van de gastheer legt ook het vi rus het loodje. De kans dat de epidemie zich uitbreidt, wordt daardoor drastisch beperkt. „Ebola is daarom peanuts vergeleken met HIV", zegt prof. G. van der Groen, hoofd van de afdeling Viro logie van het Instituut voor Tropische Geneeskunde in Antwerpen. Hij stond in zekere zin aan de wieg van Ebola. In het laborato rium van prof. G. van der Groen vond in 1976 de eerste isolatie van het virus plaats. Het slacht offer was een Belgische missie zuster uit Yambuku in Congo, het toenmalige Zaïre. Om het dorpje niet teveel te stigmatise ren, werd het virus uiteindelijk vernoemd naar de 200 kilome ter noordelijker gelegen Ebola- rivier. Van der Groen: „Het was dat er westerse slachtoffers wa ren, anders hadden we er denk ik nog geen weet van gehad. Dat moet ik eerlijk toegeven." Uiteindelijk zou de epidemie 318 slachtoffers eisen, van wie 280 kwamen te overlijden. Een tweede grote epidemie vond plaats in 1995, eveneens in Congo. In de omgeving van Kit- wit vielen 245 dodelijke slacht offers. De huidige epidemie is uitgebroken in het district Gulu van het buurland Oeganda. Ebola wordt gevreesd om de enorme snelheid waarmee het korte metten maakt met zijn gastheer, die uiteindelijk een meestal pijnlijke dood sterft. Vier dagen na besmetting ver tonen slachtoffers symptomen die op griep lijken. Daarna volgt een periode van overgeven en bloederige diarree. Uiteindelijk bloeden de patiënten uit alle li chaamsopeningen. Bloed en andere lichaamsvloeistoffen ko men dan zelfs dwars door de huid heen, waar ze uiterst pijn lijke blaren veroorzaken. De gruwelijke wijze waarop slachtoffers aan hun einde ko men en de massale sterfte in een korte periode spreken der mate tot de verbeelding dat we reldwijd grote ongerustheid ontstaat over de ziekte. Maar dat beeld behoeft nuancering, vindt Van der Groen. „Wereld- Een verpleegster desinfecteert een bezoekster van het Gulu ziekenhuis in Noord-Oeganda waar ebola- slachtoffers verpleegd worden. Ebola slaat snel om zich heen maar is makkelijk te isoleren. FOTO AP SAYYID AZIM wijd zijn nu zo'n vijftienhon derd tot tweeduizend gevallen van Ebola bekend. Daaraan overlijdt inderdaad zo'n zestig tot zeventig procent. Maar dat is peanuts vergeleken met aids. Het HIV-virus (dat aids veroor zaakt) kennen we pas sinds 1983 en daar lijden inmiddels 40 miljoen mensen aan." De reden dat Ebola relatief wei nig slachtoffer maakt, zit hem paradoxaal genoeg in de ver nietigende kracht van het virus. Van der Groen: „Het is een macho-virus. De olifant onder zijn soortgenoten. Veel groter dan het pokkenvirus, dat tot de ontdekking van Ebola het grootste was. Wanneer zo'n reus bij je binnenkomt, veroor zaakt hij enorme schade in een heel korte tijd. Maar macho's zijn niet altijd verstandig. Ebola vernietigt de gastheer veel te vlug. Daardoor is de kans op overleving van het virus en uit breiding van de epidemie ge ring. Een uitbraak van Ebola is daarom een gemakkelijk op te lossen probleem. Je zondert de patiënten af, zorgt dat verple gend personeel beschermende kleding draagt en over voldoen de ontsmettingsmiddelen be schikt. Op die manier is de ziek te binnen een paar dagen onder controle." Volgens Van der groen is het bepaald niet denkbeeldig dat zich de komende jaren na Ebo la en het HIV-virus meer nu nog onbekende virussen zullen manifesteren. „Tweederde van de levensvormen bevindt zich in de tropische regenwouden. Ze leven daar zonder elkaar ooit te ontmoeten, omdat het woud vrijwel ondoordringbaar is. Maar dat kan gemakkelijk in korte tijd volledig veranderen. Eén bulldozer is voldoende. Ie mand die nu drager is van een virus waar hij zelf immuun voor is, kan een ander makkelijk be smetten. Dat is geen fantasie scenario. Veertig procent van alle Groene Afrikaanse apen is besmet met het HIV-virus maar blijft gezond. Maar zodra ze in aanraking komen met andere apen, zijn die binnen zes maan den ziek." RENS KOLDENHOF Dodelijke Ebola-uitbraak treft Oeg Een met bloedingen gepaard gaande virusziekte heeft de afgelopen twee weken 39 mensen in Noord-Oeganda gedood. Het blijkt te gaan om de gevreesde Ebola-koorts. Oegandese soldaten die hebben deelgenomen aan de oorlog in de Democra- k tische Republiek Congo (voorheen Zaïre) zijn op hun weg terug door Gulu -het hart van de uitbraak- gekomen. Vermoedelijk hebben zij het virus met zich meegebracht. "~~l 1976 - Grens tussen'w" r- Zaire/Sudan: het Ebola-virus L, duikt voor het eerst op, meer dan 270 mensen sterven. 1996-Gabon: 60 mensen raken besmet, 40 van hen sterven. 1995-Kikwit, Zaire: 245 mensen laten het leven ffi door Ebola-uitbraak. DEMOCRATISCHE REPUBLIEK HEE® CONGO 1 Virus komt in het lichaam via speeksel, bloed of ander lichaarAs- L vocht, meestal via hergebruikte injectienaalden. L--—j- 2 Eerste symptomen zijn hoofdpijn en koorts. 3 Virus tast lever, nieren en bloed vaten aan. 4 Virus vernielt binnenste wand in bloedvat. Buitenste celwand Middelste celwand Binnenste celwand 5 Bloedvaten worden poreus en organen vallen uiteen. onsclijk Vorige week mocht ik een kijkje nemen in het nieuwe hoofdkantoor van de ABN Amro-bank. Het is verrezen aan de voet van station Amster dam-zuid. Het gebouw bestaat uit twee torens, met daartussenin een lager middengedeelte. De ene toren is zeventien verdiepingen hoog, de andere toren maar liefst 25 verdiepingen. In die laatste toren heb je bovenin een uit zicht waar je angstig stil van wordt. Diep onder je zie je op de snelweg het uiterst langzaam rijdende verkeer tot aan de horizon voortkruipen. Je kunt Lelystad zien liggen en de duinen. Omdat ik last heb van hoogtevrees voelde ik me, hoe grandioos het uitzicht ook is, toch niet erg op m'n gemak. Bovendien dacht ik steeds aan m 'n vader. Die zei altijd: hoe hoger je stijgt, hoe belangrijker het is dat je precies weet waar de brandtrappen zijn. Maar ik had nergens een brandtrap gezien. Hoe kom je snel omlaag uit een gebouw van 25 verdiepingen als er op de derde verdie ping een grote brand uitbreekt en je de lift niet meer mag gebruiken? Een brandtrap buitenom is er in ieder geval niet. We werden rondgeleid door het immense ge bouw. Het is alsof je in een ruimtestation verkeert. Overal licht, overal prachtige doorkijkjes, overal verbluffende moderne kunst: Willem de Kooning, Arend Odé, Jan Dibbets, Günther Förg. Af en toe zag je ergens in de diepte een stipje met mappen voorbij snellen. Een bankemployee? Er zouden in zo'n gebouw eigenlijk alleen King Kongs moeten werken. Voor mensen is het te grootschalig. Op diverse plaatsen in het lage middengebouw ontwaarde ik op de prachtige beukenhouten en marmeren vloeren obstakels die ik aanvankelijk aanzag voor hypermoderne kunstvoorwerpen. Er zaten hengsels aan, ze waren rond, nu eens eigeel, dan weer diepzwart, dan weer flessengroen. Ik vroeg aan de gids: 'Zijn dit speelse sculpturen van beeldhouwer Arend Odé of Willem de Kooning?' 'Dat weet ik niet', zei ze, 'ze worden hier in mijn rondleidingsprofiel niet vermeld'. Ik bekeek de sculpturen nog eens goed. Telkens hoorde ik ook een zangerig geluidje. Het leek haast of er iets in de kunst druppelde. Toen begreep ik het opeens. Die sculpturen waren plastic huishoudemmertjes. En die emmertjes stonden opgesteld daar waar het prachtdak lekte. Het gebouw heeft 700 miljoen gekost! Alles eraan is zo groots dat je je, naarmate je er langer in rondloopt, steeds nietiger gaat voelen. Maar een mals regentje vermag het gebouw blijkbaar niet te trotseren. Trouwens, de fontein bij de ingang kan helaas niet spuiten want werkt hij wel dan zorgen lukrake valwinden om de 25 verdiepingen heen ervoor dat elke klant die metz'n spaarbankboekje op weg is naar de ingang, onvermijdelijk de volle laag krijgt. In de zogenaamde dealing-room van 3100 vier kante meter zitten vijfhonderd mensen achter flikkerende beeldschermen. Op de muur is een display aangebracht met de wisselkoersen. Het bijzondere ervan is dat je van minuut tot minuut de koersveranderingen kunt volgen. In het kleine poosje dat ik daar stond te turen zakte de euro van 0,8748 per dollar naar 0,8697 per dollar. Elke keer als het laatste cijfertje achter de komma weer één teleenheid zakte, hoorde ik zo 'n eurodruppel tje in een huishoudemmertje neerkomen. Mis moedig dacht ik: als de euro in dit regendruppel- tempo blijft zakken is hij op het moment dat wij ermee moeten gaan betalen definitief weggelekt. Wat te doen? Emigreren naar Zwitserland? Maar ook daar hebben ze volgens mij enorme bankge bouwen. MACAULEYCULKIN, het Amerikaanse kindsterre- - tje uit de bekende Home I Alone-films, heeft na zes I jaar een comeback ge maakt. Hij speelde on- I langs in een Londens the- ater in de première van Madame Melville, waar hij met enthousiast ap plaus werd ontvangen. De rj 20-jarige Culkin vertolkt de rol van een scholier i die wordt verleid door een I leraar. Met succes kenne lijk, hij werd drie keer teruggeroepen door het verrukte publiek. Een 22-jarig Duits meisje heeft in Frankfurt an der Oder haar pasgeboren KIND door het TOILET gespoeld. Dat meldt een regionale krant vandaag. De politie heeft bevestigd dat een dode boreling in een van de afvoerpijpen van de wc is aangetroffen. De jonge vrouw werd woensdag met hevige bloe dingen opgenomen in een zie K Daar stelden artsen vast dati Jj kind had gebaard. Op haarai e gen werd de overleden babyi lijk gevonden. De 22-jarige« chiatrisch behandeld. De Vlaamse miljonair STEFA' HOFS treedt 23 oktober in het huwelijk met zijn op tv ui bruid COBY BOS. Onduidelij hoe de bruiloft in beeld word 11 bracht, maar het wordt in elk geen grootse show, aldus eei tieleider van Van de Ende-p» In het RTL4-programma 'Jaj.. miljonair' gingen de twee sle! J1 ondertrouw. Vervolgens vertf 1 jarige Vlaming op zakenreis, toch een gaatje in zijn agend om met Coby (29) te trouwen kosten hoeft hij het niet te la jn wen in Blaricum kost op het e gekozen tijdstip 480 gulden

Leidsch Dagblad | 2000 | | pagina 2